o Lebron "μπερδεμένος" o Lebron "μπερδεμένος"

Ο Lebron δεν τα κατάφερε...

από / BASKETBALL / Σάββατο, 03 Μαρτίου 2012 06:17

"Yabba Dabba Threeeeeee" αναφώνησε ο sportscaster του Miami μετά το τρίποντο του Lebron James μισό λεπτό πριν το τέλος της αναμέτρησης στην έδρα των Jazz.
 Επιτέλους μπορούν να χαμογελάνε οι φίλοι των Heat και ακόμα περισσότερο οι φίλοι τoυ James. O Lechoke xθες μεταμορφώθηκε σε LeClutch ξορκίζοντας τα φαντάσματα. Από την αρχή της σεζόν, η μόνιμη συζήτηση είχε να κάνει με το πόσο "εξαφανισμένος" είναι στην τέταρτη περίοδο. Κι όμως σε αυτό το παιχνίδι η 4η περίοδος ήταν αυτή, στην οποία έδειξε ότι είναι πνευματικά ικανός και μπορεί να τα καταφέρει.

Κάπως έτσι ένιωθα όταν ξεκίνησα να γράφω το συγκεκριμένο άρθρο. Ακριβώς μετά το τρίποντο του James. Διαβάστε τη συνέχεια...

Το Miami έφτασε να χάνει 18 πόντους 4-5 λεπτά πριν το τέλος της 3ης περιόδου, αλλά με ένα ντεμαράζ κάλυψε τη διαφορά και μπήκε στην 4η στο μειον επτά. Κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Lebron και με συνεχόμενα καλάθια δικά του, αλλά και του Wade κατάφεραν να ισοφαρίσουν και με 5 διαδοχικούς πόντους του πρώτου να περάσουν 97-94, 26 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.  Κι όμως το παιχνίδι που έμοιαζε να έχει καθαρίσει, αφού πέρασαν οι Heat μπροστά, δεν είχε τελειώσει. Η Utah κατάφερε να πάρει προβάδισμα με goal-foul του Harris 4 δευτερολεπτα πριν το τέλος. Κι εκεί ήρθε η ώρα για το τελευταίο play του αγώνα...

Επαναφορά από έξω και η μπαλα στον Lebron στο top of the key. Η άμυνα πάνω του ανύπαρκτη. Ένα βήμα προς τα μέσα κι αντί να σουτάρει, πασάρει στον ελευθερο Ηaslem, ο οποίος αστοχεί στο μηχανικό(συνήθως εύστοχο) σουτ από το κλασικό spot του(elbow).

Το Miami έχασε 98-99 βάζοντας τέλος στο σερί των 9 νικών και εμείς, που επιτέλους ενθουσιαστήκαμε με τη "βασιλική" εμφάνιση του Lebron, μείναμε με την απορία. Γιατί; Γιατί δεν πήρε την τελευταία προσπαθεια; Εβαλε 18 σε 3 περιόδους και 17 στην τέταρτη! Πραγματικά εντυπωσιακή απόδοση. Κι όμως, την ώρα της καυτής πατάτας κι ενώ έδειχνε να είναι σε φοβερή κατάσταση, δεν προσπάθησε καν. Το ίδιο και την περασμένη Κυριακή στο All Star Game. Ήταν καυτός κι όμως δεν πήρε το τελευταίο σουτ.

Δεν είναι ψυχολογικά και πνευματικά έτοιμος. Το παιχνίδι του είναι ωριμότερο από ποτέ, αλλά δεν είναι ακόμα σε θέση να κερδίσει τον ίδιο του τον εαυτό.

Ακόμα και στην τελευταία φάση έχει τον οξυδέρκεια να "βρει" τον ελεύθερο συμπαίχτη του. Παίρνει μια σωστή απόφαση, η οποία θα του έδινε credit σε οποιοδήποτε χρονικό σημείο του αγώνα, αλλά όχι στο τελευταίο δευτερόλεπτο, όταν κρίνεται η νίκη. Υποδεχόμενος τη μπάλα πίσω από το σκρην, το μόνο που έχει να κάνει είναι να κερδίσει με μια ντρίπλα τον απαραίτητο χώρο για να σηκωθεί και να σκοράρει. Ακριβώς 20 δευτερόλεπτα πριν έβαλε πολύ δυσκολότερο σουτ. Θα το έβαζε ξανά. Αλλά δεν τολμησε.

Και όσο δεν τολμάει, δεν θα καταφέρει να κερδίσει τους δαίμονες που στοιχειώνουν το μυαλό του. Φοβάται τα επικριτικά σχόλια, στα χαμένα του σουτ που κρίνουν τους αγώνες. Και η αλήθεια είναι δεν είμαστε φειδωλοί, όταν αυτό συμβαίνει. Τον "χτυπάμε" και δεν τον αφήνουμε να ανασάνει.

Καιρός να μας κλείσεις τα στόματα, Lebron. Την επόμενη φορά, σούταρε!

Συγγραφέας

tullamore

tullamore

15 Μαρ 2024
Για λίγες ημέρες σε περιμένει μοναδικός διαγωνισμός με φανταστικά δώρα της Εθνικής Ομάδας Ποδοσφαίρου στο Pamestoixima.gr! Στις 21 Μαρτίου (19:45) η Εθνική Ποδοσφαίρου δίνει ένα κρίσιμο αγώνα στην ... Περισσότερα

Τελευταία Μηνύματα από το Forum

Μήνυμα Αποστολέας Ημερ.
infobeto forum Xινάρια του Mister-X Mister-X Σήμερα 14:19
infobeto forum Ελβετικά over georgesv53 Σήμερα 13:52
infobeto forum Ναρκαλιευτής 2023-2024 gdouvl1984 Σήμερα 12:16
infobeto forum Προγνωστικά 2024 Kavajim Σήμερα 07:11
infobeto forum Δεν μπορώ να κάνω κατάθεση με paysafe στην μπετ 365 kotsos1 Χθες 17:30
infobeto forum Bet 2024 coria Χθες 17:20
infobeto forum ΙΣΟΠΑΛΙΕΣ Costas1974 Χθες 15:48
infobeto forum Betsson kotsos1 Χθες 14:01
infobeto forum bet365 και πρόβλημα με paysafe kotsos1 Χθες 13:11
infobeto forum Διπλασιασμοί dddamned Χθες 09:18