Δεύτερη αγωνιστική Play off Erste Bank EHL Αυστρίας

από / HOCKEY / Τετάρτη, 22 Φεβρουαρίου 2012 11:13

Δεύτερη μέρα χθες στα play off στην Αυστριακή Λίγκα κι ας δούμε τί έγινε.

(1) Vienna Capitals - EHC LIWEST Black Wings Linz 2-2 (2-3 παρ.)
Δυνατό ξεκίνημα για τις 2 ομάδες με πολλές μονομαχίες. Στο 03:27 οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με γκολ του Fortier για να ισοφαριστούν σχετικά γρήγορα, στο 10:18 με γκολ του Hisey. Τη 2η περίοδο δεν είχαμε κάποια αλλαγή στο σκορ παρά μόνο 3 διλεπτες αποβολές.Η 3η περίοδος ξεκινησε ξανά με ένα γρήγορο γκολ του Fortier και οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και ισοφάρισαν στο 53:39 με τον Baumgartner στέλνοντας τον αγώνα στην παράταση. Το γκολ του Grabher στο 63:46 έδωσε τη νίκη στους φιλοξενούμενους φέρνοντας τη σειρά στο 1-1 και αποκτώντας ξανά το πλεονέκτημα έδρας στη σειρά των προημιτελικών.

(2) HC Znojmo΄- KHL Medvescak Zagreb 2-5
Δυνατό ξεκίνημα για τους γηπεδούχους που βρήκαν απέναντί τους το καλό χθες τερματοφύλακα Kristan χάνοντας 2 καλές ευκαιρίες. Αντίθετα οι φιλοξενούμενοι εκμεταλεύομενοι το power play προηγήθηκαν στο 14:08 με γκολ του Trukhno και ενα λεπτό αργότερα (15:04) διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Banham. Στη 2η περίοδο (23:39) οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να τριπλασιάσουν τα τέρματα τους με  τον Prpic και στο 37:01 αν και με παίκτη λιγότερο πέτυχαν ένα ακόμη γκολ με τον Zanoski. Η παράδοση των γηπεδούχων είναι εμφανής και το μόνο που πέτυχαν ήταν το πρώτο τους γκολ στο 38:19 έχοντας αριθμητικό πλεονέκτημα 2 παικτών. Δυο γκολ πολύ νωρίς την τρίτη περίοδο, ενα για κάθε ομάδα, στο 43:08 για τους κροάτες από τον Day και στο 43:40 σε power play από τον Podesva για τους γηπεδούχους και έπειτα διαχείρηση του παιχνιδιού από τους κροάτες

χωρίς κάτι ιδιαίτερο. 2-0 για τους κροάτες στη σειρά αποκτώντας τεράστιο πλεονέκτημα για τη συνέχεια.

(3) HDD Olimpija LjubljanaSapa Fehervar AV19 1-1 (2-1 παρ.)
Ανούσιος αγώνας χωρίς τίποτε ιδιαίτερο. Οι γηπεδούχοι έφεραν τη σειρά στα ίσια. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 25:06 με τον Ryan για να ισοφαριστούν στο 32:17 σε power play από τον Taylor. Το νικητήριο γκολ στο 61:49 απο τον Hughes επίσης σε power play. 1-1 κι εδω η σειρά και περιμένουμε να δούμε τη συνέχεια.

(4) EC KAC - Red Bull Salzburg 4-4 (5-4 παρ.)
Ενας ακόμη πολύ δυνατός αγώνας από 2 πολυ καλές ομάδες.Η ένταση στο ξεκίνημα είχε σαν αποτέλεσμα πολλές αποβολές, 9Χ2 συνολικά την 1η περίοδο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 10:36 με τον Reichel και διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 19:21 με τον Geier. 19 δευτερόλεπτα αργότερα η ομάδα του Salzburg μείωσε σε 2-1 με τον Raffl. Ο αγώνας πήρε άλλη μορφή στη 2η περίοδο με την ισοφάριση στο 24:37 με τον Earl. Οι γηπεδούχοι ξαναπροηγήθηκαν στο 26:18 με τον Siklenka για να ισοφαριστούν ξανά στο 33:51 από τον AUbin και 28 δευτερόλεπτα αργότερα προηγούνται ξανά με τον Scofield. Η 3η περίοδος ξεκίνησε με 3Χ2 αποβολές και η ισοφάριση ήρθε στο 52:30 απο τον Kristler για να οδηγηθούν οι ομάδες στην παράταση όπου το γκολ του Herburger στο 63:31 έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους κι εφερε τη σειρά στα ίσια.