Από προηγούμενο αγώνα RBS-KAC Από προηγούμενο αγώνα RBS-KAC

Εναρξη Play off Erste Bank EHL Αυστρίας

από / HOCKEY / Δευτέρα, 20 Φεβρουαρίου 2012 14:10

Play off Erste Bank EHL Αυστρίας

Αρχίσαν χθες τα play off στην Αυστριακή Λίγκα. Ας δούμε τί έγινε στους πρώτους αγώνες:

(1) EHC LIWEST Black Wings Linz - Vienna Capitals 3-3 (3-4 στην παράταση)
Οι πρωτευουσιάνοι προηγήθηκαν 0-2 στο τέλος της 1ης περιόδου επιτυγχάνοντας 2 γκολ σε 50 δευτερόλεπτα. Οι γηπεδούχοι κατόρθωσαν να ισοφαρίσουν στο 1ο δεκάλεπτο της 2ης περιοδου με γκολ έχοντας παίκτη παραπάνω αλλά δεν κράτησαν έστω και την ισοπαλία μεχρι το τέλος της αφού 4 λεπτά μετά την ισοφάριση δέχθηκαν 3ο γκολ.Στην 3η περίοδο προσπάθησαν και κατάφεραν να ισοφαρίσουν 12 λεπτά πριν τη λήξη.Στην παράταση το γκολ του Dan Bjornlie στο 2ο λεπτό ήταν αρκετό για τη νίκη αφού οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν.

(2) KHL Medvescak Zagreb - HC Znojmo 3-1
Ενα γκολ έδωσε το προβάδισμα απο το 01:16 στους γηπεδούχους, οι πολλές αποβολές στη συνέχεια (4Χ2 οι γηπεδούχοι 6Χ2 οι φιλοξενούμενοι) και η καλή απόδοση του τερματοφύλακα των γηπεδούχων (100% αποκρούσεις) ήταν τα χαρακτηριστικά της 1ης περιοδου. Στη 2η περίοδο οι γηπεδούχοι αυξησαν το προβάδισμα τους σε 2-0 με γκολ στο 27:34 και συνεχίστηκε η πολύ καλή απόδοση του τερματοφύλακά τους Kristan με 100% αποκρούσεις στα 8 SOG. Στην αρχή της 3ης περιόδου (52:30) η φιλοξενούμενη μείωσε σε 2-1 για να δεχθεί το 3ο γκολ με παίκτη λιγότερο στο 55:22, που ήταν και το τελικό σκορ.

(3) Sapa Fehervar AV19 - HDD Olimpija Ljubljana 7-2
Εντυπωσιακή η νίκη των γηπεδούχων και ένας από τους συντελεστές της ήταν ο τερματοφύλακας Adam Munro με 92% αποκρούσεις. Αλλο σημείο που έπαιξε ρόλο ήταν ο τρόπος που αγωνίστηκαν οι φιλοξενούμενοι και ενδεικτικό αυτού είναι οτι μετά τα 2 γκολ που δέχτηκαν στο μέσο της 1ης περιόδου (11:04 και 11:51) άρχισε ο χορός των αποβολών. Συνολικά είχαμε για τους γηπεδούχους 10Χ2 και 1Χ5 ενώ για τους φιλοξενούμενους ειχαμε 6Χ2, 1Χ5, 3Χ10 και 1Χ5Χ20 (η τελευταία ήταν του τερματοφύλακα Lamoureux που τιμωρήθηκε με αποκλεισμό 1 αγωνιστικής). 34 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη της 2ης περιόδου οι γηπεδούχοι αύξησαν το σκορ σε 3-0 και 1 λεπτό αργότερα το σκορ έγινε 3-1 με το πρωτο γκολ των Σλοβένων που μείωσαν ακόμη περισσότερο στο 30:40 σε 3-2 για να δεχθούν άλλο ενα γκολ 1 λεπτό πριν τη λήξη της περιόδου. Στο σημειο αυτο είχαμε και την αποβολή του Lamoureux. Την 3η περίοδο και στη θέση του τερματοφύλακα τον 20χρονο Boh Matic οι φιλοξενούμενοι δέχθηκαν 3 ακόμη γκολ.

(4) Red Bull Salzburg - EC KAC
Πολύ καλό το ξεκίνημα για την KAC (προηγήθηκαν 0-1 στο 03:59) αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αντιδράσουν και να ανατρέψουν το σκορ με 2 γκολ. Επανάληψη του σκηνικού και στη 2η περίοδο με τους φιλοξενούμενους να επιτυγχάνουν γκολ και να ισοφαρίζουν πολύ νωρίς και τους γηπεδούχους να αντιδρούν και να επιτυγχάνουν ξανά 2 γκολ. Στην αρχή της 3ης περιόδου οι γηπεδούχοι εκμεταλεύτηκαν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα και άυξησαν τη διαφορά τους σε 5-2 για να μειώσει η KAC 1 λεπτό αργότερα. Πολύ καλός αγώνας απο 2 πολύ καλές ομάδες.

Οι δεύτεροι αγώνες της σειράς θα διεξαχθούν αύριο (21/2) στις 20:15 με αλλαγή έδρας.