• Απρ 2015
  • 20:00

Euroleague Olympiakos-Barcelona

Τρίτη, 21 Απριλίου 2015 16:18

3ος ματς για πλέι οφ της Ευρωλίγκας με την σειρά να έρχεται στον Πειραιά για τα επόμενα δύο παιχνίδια.
Στα πρώτα δύο παιχνίδια που έγιναν στην Βαρκελώνη οι 2 ομάδες μοιράστηκαν τις νίκες.Η Μπαρτσελόνα έπνιξε με την άμυνα της τον Ολυμπιακό στο πρώτο παιχνίδι και τον νίκησε εύκολα με 73-57.Δύο 24ωρα αργότερα ο Ολυμπιακός απάντησε με το ίδιο νόμισμα και στηριζόμενος στην άμυνα του στο 1ο ημίχρονο και στο κρεσέντο έξω από τα 6,75 στο 3ο δεκάλεπτο νίκησε εύκολα με 76-63.
Πλέον ο Ολυμπιακός έχει την τύχη στα χέρια και με 2/2 στα επόμενα ματς στο ΣΕΦ θα βρίσκεται στο F4.Στην φετινή σεζόν σε 12 αγώνες έχει μόλις 1 ήττα στο ΣΕΦ από την Φενέρ που του στέρησε και το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ.Επίσης,οι ευθρόλευκοι από τότε που τα πλέι οφ κρίνονται στις 3 νίκες(από το 2009) μετρούν σε 12 εντός έδρας αγώνες μόλις μία ήττα από την Σιένα το 2011 που αποδείχτηκε όμως καταδικαστική.
Από την πλεύρα της Μπαρτσελόνα θα προσπαθήσει να πάρει ένα από τα δύο παιχνίδια ώστε να γυρίσει την σειρά στην Βαρκελώνη .κάτι που κατάφερε απέναντι σε Ταουγκρες(2009) και Παναθηναικό(2013)όπου αν και βρέθηκε με 2-1 πίσω στο σκορ κατάφερε να πάρει την πρόκριση.
Αμφίβολος για τον Ολυμπιακό είναι ο Πέτγουει και για την Μπαρτσελόνα ο Όλεσον.
Πιστεύω ότι εύκολα ή δύσκολα ο Ολυμπιακός θα καθαρίσει το ματς.

Αγώνας: Olympiakos-Barcelona
Άθλημα: Basketball
Κατηγορία: Euroleague
Ημερομηνία: Τρίτη, 21 Απριλίου 2015 20:00