Κατηγορία: Soccer - Brazil Campeonato Brasileiro
Μονάδες: 5/10
Απόδοση: 1.60
Αποτέλεσμα: 3-2
Κέρδος: +3 (Won)

Η Επιστροφή των αστέρων από την Εθνική σήμανε και την επιστροφή στις επιτυχίες για την Σάντος στο πρωτάθλημα.

Αρχικά έσωσε την παρτίδα με ισοπαλία εκεί που έχανε εντός βέβαια απέναντι στην Γκοϊανιένσε με το 2-2 ενώ έχανε 0-2 και στην συνέχεια ο Βραζιλιάνος διεθνής Νεϊμαρ αφού ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στους Ολυμπιακούς Αγώνες και φρόντισε να απομακρύνει τη Σάντος από τις «επικίνδυνες» θέσεις του Brasileiro. Παρά τη βροχή, ο Νεϊμάρ έκανε ό,τι ήθελε την αντίπαλη άμυνα σε όλο το ματς και ισοφάρισε σε 1-1 στο 51ο λεπτό με πανέμορφο γκολ. Δύο λεπτά νωρίτερα προκάλεσε την αποβολή του Τούλιο, ενώ ο Ζουάν των φιλοξενούμενων είχε δεχθεί κόκκινη κάρτα στο ένατο λεπτό. Η Φιγκουιρένσε, η οποία είχε προηγηθεί με 1-0 στο 48ο λεπτό χάρη σε τέρμα του Φερνάντες, έχασε μερικές ακόμα ευκαιρίες, πριν ο Μπρούνο Πέρες «ζωγραφίσει« το 2-1 στο 76ο. Στο 84ο ο Γκανσό διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Η Κορίνθιανς επιβλήθηκε με 1-0 της Ιντερνασιονάλ. Το ματς είχε ελάχιστες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο ο ρυθμός ανάπτυξης των δύο συλλόγων ανέβηκε. Εν τέλει, στο 68ο λεπτό ο Πάουλο Αντρέ Κρεν Μπενίνι πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης.

Η επιστροφή του Νεϊμάρ στην Σάντος σημαίνουν πολλά αφού πλέον κυνηγάνε μέχρι και το "θαύμα" για το πρωτάθλημα. Θα πάρω τον άσσο της Σάντος σε Ασιάτικο χάντικαπ τώρα με τις επιστροφές που έχει αλλά σε περίπτωση ισοπαλίας να έχει επιστροφή του πονταρίσματος ενώ σε περίπτωση διπλού είμαστε χαμένοι