Κατηγορία: Soccer - Turkey Turkey Super League
Μονάδες: 2/10
Απόδοση: 2.10
Αποτέλεσμα: 0-0 (HT)
Κέρδος: +2.2 (Won)

Μετά την πρώτη εκτός έδρας νίκη απέναντι στην Ρίζεσπορ η Μπασάκσεχιρ φιλοξενεί την Μπούρσασπορ.

Η Μπασάκσεχιρ πήρε την πρώτη εκτός έδρας νίκη της στην έδρα της Ρίζεσπορ κερδίζοντας με 2-0 και έτσι έκανε και "σεφτέ" στις εκτός έδρας νίκες.

Προηγήθηκε νωρίς στο 2ο λεπτό με τον Μοσόρο ενώ ο Σεντούρκ τράβηξε το "καλώδιο" κάνοντας το 2-0. Θα μπορούσε να βάλει και άλλα όμως έμεινε στα 2 γκολ.

Μετά τον αγώνα ο προπονητής Αβτζί αποκάλυψε πως ήρθε το αποτέλεσμα. Έπαιξε ρόλο η αριστερή πλευρά της Ρίζεσπορ αφού είχε κενά και κάνανε τις ευκαιρίες.

Μετά τις ήττες με Γκεντζλέρμπιρλιγι και Μπεσίκτας στόχος είναι η επιστροφή στις νίκες.

Η Μπούρσασπορ έδειξε πως είναι σε πολύ καλή κατάσταση και ο στόχος ήταν η νίκη απέναντι στην Φενέρ όμως αρκέστηκε με την ισοπαλία. Έτσι για 12ο αγώνα (τελευταία φορά κέρδισε την Φενέρ όταν πήρε το πρωτάθλημα) δεν κατάφερε να την κερδίσει. Προηγήθηκε με τον Βολκάν Σεν στο 2ο λεπτό όταν έφυγε πίσω από την άμυνα της Φενέρ και πλάσαρε εύστοχα τον Ντεμιρέλ κάνοντας το 1-0.

Μετά το 1-0 η Φενέρ πίεσε και βρήκε 2 ευκαιρίες όμως δεν κατάφερε να τις αξιοποιήσει. Στην επανάληψη η Μπούρσα έφτασε κοντά στο 2-0 όμως δέχτηκε το 1-1 στο 66 με τον Κάιτ. Μετά το 1-1 είχε 3 100% ευκαιρίες για να κάνει το 2-1 όμως δεν τις αξιοποίησε και ο αγώνας τελείωσε με το 1-1.

Στα αγωνιστικά οι Ethem, Yasin και Traore δεν θα αγωνιστούν

Σκληρό παιχνίδι περιμένω με την Μπασάκσεχιρ να θέλει να επιστρέψει στις νίκες και την Μπούρσασπορ να θέλει να συνεχίσει την καλή της πορεία. Κλειστό παιχνίδι περιμένω στο πρώτο μέρος και γι'αυτό θα πάω με την ισοπαλία