Κατηγορία: Soccer - Turkey Turkey Super League
Απόδοση: 1.50
Αποτέλεσμα: διεκόπη
Κέρδος: 0 (Draw)

Το παιχνίδι της αγωνιστικής διεξάγεται αυτήν την αγωνιστική στην Τουρκία και είναι αυτό ανάμεσα στην Μπεσίκτας και την Γαλατασαραϊ.

Η Μπεσίκτας αυτήν την στιγμή οδηγάει την κούρσα του πρωταθλήματος έχοντας 4 νίκες σε 4 αγώνες. Η ομάδα του Μπίλιτς αυτήν την στιγμή είναι σε πολύ καλή κατάσταση το έδειξε άλλωστε και στο παιχνίδι με την Μπούρσασπορ όπου την κέρδισε με 0-3.

Στον αγώνα με την Μπούρσασπορ λοιπόν ξεκίνησε πολύ καλά και από τα πρώτα λεπτά πήρε τον έλεγχο του αγώνα και η μεσαία γραμμή της που έτρεχε πολύ και πάλευε δεν άφησε την Μπούρσασπορ να βγει και έτσι έριξε όλο το βάρος στην πλευρά της Μπούρσασπορ. Από την άλλη η Μπούρσασπορ προσπάθησε να εμποδίσει την Μπεσίκτας να βγει στην επίθεση από την άμυνα χωρίς να το καταφέρει. Στο 14ο λεπτό στην πρώτη σοβαρή επίθεση της η Μπεσίκτας με τον Αλμεϊδα βρήκε το 1-0.

Μετά το γκολ η Μπεσίκτας έβαλε περισσότερο το βάρος της, στην μεσαία γραμμή ο Φερνάντες πήρε τις επιθέσεις πάνω του και η Μπεσίκτας στο 37 μετά από εκτέλεση κόρνερ βρήκε το 2-0 με τον Σίβοκ. Στο 2ο μέρος η Μπεσίκτας επίσης ξεκίνησε δυνατά και παρόλο που ήταν μπροστά δεν κοίταξε να ροκανίσει τον χρόνο αλλά κοίταξε να συνεχίσει έχοντας τον έλεγχο.

Βλέποντας πως η Μπούρσα άρχισε να πέφτει από το παιχνίδι η Μπεσίκτας έψαξε και το 3ο τέρμα και στο 64 μετά από εκτέλεση φάουλ ο Εσκούντε έκανε το 0-3 όπου ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Η Μπεσίκτας φέτος και τα 3 παιχνίδια που έπαιξε στο Ολυμπιακό στάδιο έληξαν με 2-0 σκορ. Ήταν με Γκαζιάντεπσπορ, Τρόμσο και Τράμπζονσπορ. Εκτός αυτούς για 229 λεπτά δεν δέχεται και γκολ.

Ενδιαφέρον θα έχει η συνάντηση Μπίλιτς με Τερίμ, διότι οι δυο προπονητές είχαν έρθει αντιμέτωποι το 2008 στο Κροατία-Τουρκία στο Euro όταν ο Μπίλιτς ενώ η Κροατία ήταν μπροστά 1-0 στην παράταση έκανε την παρακάτω χειρονομία στον Τερίμ, βέβαια η απάντηση ήρθε στον αγωνιστικό χώρο και Τουρκία στα πέναλτι είχε κερδίσει την Κροατία

Πιθανή Σύνθεση: Tolga Zengin, Serdar Kurtulus, Sivok, Escude, Motta, Gokhan Tore, Hutchinson, Veli Kavlak, Olcay Sahan, Fernandes ve Almeida.

Η πρωταθλήτρια Γαλατασαραϊ δεν διανύει και την καλύτερη περίοδο της αυτόν τον καιρό. Στο πρωτάθλημα μετά την νίκη επί της Γκαζιάντεπσπορ και 3 ισοπαλίες. Η τελευταία ισοπαλία ήταν απέναντι στην Αντάλιασπορ την Παρασκευή. Η Γαλατασαραϊ τις Παρασκευές έχει πρόβλημα αφού δεν μπορεί να κερδίσει την συγκεκριμένη ημέρα.

Για το Τσάμπιονς Λίγκ δεν ξεκίνησε και με τον καλύτερο τρόπο. Ήδη σε ένα δύσκολο όμιλο απέναντι στην Ρεάλ Μαδρίτης έχασε με 6-1. Ξεκίνησε καλά στο παιχνίδι όπως ο Ολυμπιακός έτσι και η Γαλατά είχε ένα πολύ καλό μισάωρο μόνο που στο ποδόσφαιρο παίζεται 90 λεπτά. Μετά το 1-0 που έκανε ο Ίσκο ήρθε η κάτω βόλτα. Παίκτες με προσωπικότητα δεν πήραν τις ευθύνες που έπρεπε να πάρουν ο Ντρογκμπά τραυματίστηκε και βγήκε, η άμυνα έκανε πολλά λάθη όπως και η μεσαία γραμμή και ο Γιλμάζ δεν είχε την τύχη που είχε στα προηγούμενα παιχνίδια.

Έχουν ξεκινήσει ήδη γκρίνιες στην Γαλατά αφού μετά την ανάληψη της Εθνικής από τον Τερίμ ξεκίνησαν τα σενάρια, μάλιστα σήμερα ένα ειδεισιογραφικό σάιτ έγραφε για σενάριο το Ντι Ματέο σε περίπτωση που δεν υπογράψει ο Τερίμ. Εκτός αυτού όμως και οι παίκτες δεν είναι στην καλύτερη τους όπως δεν είναι και το κλίμα καλό ανάμεσα στους παίκτες. Πέρυσι είχαν τον στέλεχο Άλμπαϊρακ στην ομάδα όπου είχε ενωμένους τους παίκτες όμως φέτος που δεν είναι στην ομάδα φαίνεται πως αυτό έχει χαθεί. Στα στημένα όπου ο Ντρογκμπά τα εκτελεί από τότε που ήρθε και δεν αφήνει τον Ινάν επίσης ενοχλεί.

Στα αγωνιστικά επίσης η Γαλατά δεν είναι καλή αν εξαιρέσουμε τον Μπρούμα όπου ως νέα μεταγραφή προσπαθεί να δείξει ότι μπορεί.

Στα αγωνιστικά ο Ντρογκμπά έχει πρόβλημα τραυματισμού στον ώμο και φαίνεται δύσκολο να αγωνιστεί αν και έχει ζητήσει να παίξει, θα λείψει και ο Άλτιντοπ όπου εγχειρίστηκε.

Γράφεται πως ο Τερίμ θα πάει σε πολλές αλλαγές. Πλην το τερματοφύλακα φέρεται να επιστρέφει ο Σαμπρί ως δεξί μπακ στην θέση του Έμπουε (προσοχή στον Σάμπρι νευρικός παίκτης πιθανή η κίτρινη κάρτα γιατί όχι και κόκκινη), στο κέντρο της άμυνας να παίξουν οι Ζαν και Καγιά και αριστερό μπακ ο Ριέρα. Στην μεσαία γραμμή ο Μπαϊτάρ, Ινάν, Μπρούμα, Γιεκτά και στην επίθεση Γιλμάζ και Μπουλούτ.

Κοιτάζοντας τα στατιστικά η Γαλατασαραϊ έχει το πάνω χέρι μάλιστα στις τελευταία 6 αναμετρήσεις έχει 3 νίκες και 3 ισοπαλίες απέναντι στην Μπεσίκτας όμως αυτήν την στιγμή δεν είναι και στην καλύτερη κατάσταση. Από την άλλη η Μπεσίκτας ξεκίνησε πολύ καλά και παίζει και πολύ ωραία και συγκεντρωμένα θα έχει και στο πλευρό της 80.000 κόσμο. Περιμένω μια δύσκολη αναμέτρηση με πιθανό το ισόπαλο αποτέλεσμα όμως επειδή η Μπεσίκτας σε αυτήν την φάση είναι καλύτερη θα πάρω το 1Χ.