• Αυγ 2014
  • 02:00

Tennis Murray-Federer

Παρασκευή, 15 Αυγούστου 2014 10:12

Πάμε στο ντέρμπυ των προημιτελικών με τον νικητή να γίνεται το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του τουρνουά.
Ο Μάρει κάνει μία μέτρια χρονιά  και μέσα στο 2014 δεν έχει φτάσει σε κανέναν τελικό .Καλύτερα του αποτελέσματα είναι οι ημιτελικοί σε Ακαπούλκο και Ρολάντ Γκαρος.Τελευταίος τους τίτλος ήταν πριν 13 μήνες στο Γουίμπλεντον.
Έχει κατακτήσει 2 φορές το τουρνουά του Σινσινάτι(2008,2011) νικώντας και στους 2 τελικούς τον Τζόκοβιτς.Την προηγούμενη εβδομάδα στο Τορόντο έχασε από τον μετέπειτα νικητή Τσόνγκα με 2-1 σετ,ενώ στο Σινσινάτι έχει κερδίσει τους Σόουζα και Ίσνερ.Στον 2ο γύρο νίκησε εύκολα τον Πορτογάλο με 2-0,ενώ χτες απέναντι στον Αμερικάνο γίγαντα τα βρήκε σκούρα και πήρε την νίκη στο ται μπρεικ του 3ου σετ,με τον Μάρει να σώει 2 ματς ποιντ όταν σέρβιρε στο 4-5 του 3ου σετ.Αν δεν κατακτήσει το τουρνουά θα βρίσκεται στο Νο9 στο αμερικάνικο όπεν και θα αντιμετωπίσει κάποιον τεννίστα της πρώτης δεκάδας από τον 4ο γύρο.
Από την άλλη ο Φεντερέρ μπορεί να παίρνει τα ματς σε Τορόντο και Σινσινάτι αλλά δεν πείθει.Στο Τορόντο χρειάστηκε 3 σετ για να νικήσει τους Τσίλιτς και Φερέρ ενώ στον τελικό απέναντι στον Τσόνγκα έχασε από τον Τσόνγκα δίκαια με 2-0(7-5,7-6) με τον Γάλλο να έχει ευκαιρίες να καθαρίσει πιο εύκολα το ματς.Στο Σινσινάτι έχει 4 κατακτήσεις(2007,2009,2010,2012).Στους  2 αγώνες του στο Σινσινάτι επίσης χρειάστηκε 3 σετ για να νικήσει τους Πόσπισιλ και Μονφίς.
Μέχρις στιγμής οι 2 τεννίστες έχουν βρεθεί 21 φορές αντίπαλοι με τον Μάρει να προηγείται με 11-10 ενώ στον μοναδικό φετινό τους αγώνα ο Φέντερερ είχε κερδίσει με 3-1 στο Αυστραλιανό Όπεν.
Πιστευω,ότι ο Φέντερερ δεν θα αντέξει για δεύτερη σερί εβδομάδα να παίζει κάθε μέρα τρίσετα παίχνίδια και θα του βγει η κούραση.Από την άλλη στον Μάρει δεν μπορούμε να έχουμε απόλυτη εμπιστοσύνη αλλά όλα τα στοιχεία είναι υπέρ του σήμερα.

Αγώνας: Murray-Federer
Άθλημα: Tennis
Κατηγορία: Tennis
Ημερομηνία: Σάββατο, 16 Αυγούστου 2014 02:00