Μελέτη segunda χωρίς να χάνουμε χρόνο Κύριο

από / ΣΤΟΙΧΗΜΑΤΙΚΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ / Σάββατο, 03 Σεπτεμβρίου 2016 22:56

Πριν λίγες ημέρες σας είχα γράψει ότι προτού δοκιμάσω με κάποιο μπετ θα ήθελα να δω πως παίζουν οι ομάδες. Έκατσα λοιπόν από την Παρασκευή και είδα τα όλα ματς για τα οποία θα σας πω εντυπώσεις. Η συνολική πάντως λέει…άμυνες για τα μπάζα.

ΣΕΒΙΛΛΗ Β – ΜΟΥΡΘΙΑ 1-1

Ξεψάρωτη αλλά αφελής η Σεβίλλη. Επίθεση ποιοτική αλλά από κει και πέρα όποιον πάρει ο χάρος.  Η Μούρθια ταμπούρι και αντεπιθέσεις όπως δηλαδή όλες οι ομάδες που παίζουν εκτός έδρας. Διέκρινα ποιότητα στη Σεβίλλη αλλά στα μετόπισθεν  υπάρχει θεματάκι. Η Μούρθια ήταν κάτι μέτριο. Συμπέρασμα πάντως δε βγήκε. Θα χρειαστεί να τις ξαναδώ προτού παίξω υπέρ τους ή τις κοντράρω.

ΚΟΡΔΟΒΑ – ΛΟΥΓΚΟ 3-3

Οι άμυνες και των δύο μάλλον έμειναν να κάνουν διακοπές στη Νάξο που ήμουν. Πολύ καλή μεσοεπιθετικά η Κόρδοβα αλλά πίσω άστα να πάνε. Η Λούγκο εντυπωσιακή στην αντεπίθεση αλλά να γυρνάς το ματς από 1-2 και στο φινάλε να κάνεις δεύτερο πέναλτι μόνο βλακεία δείχνει. Ότι ώρα σφίξει αμυντικά η Κόρδοβα, το «Αρκάνχελ» θα γίνει απροσπέλαστο. Η Λούγκο δεν ξέρω αν βρήκε και τα έκανε αλλά δεν παραγνωρίζω ότι έπαιξε σε μία δυνατή έδρα, με την αντεπίθεση της να είναι φαρμάκι. Οποιον βρει μπόσικο θα τον σακατέψει. Αμυντικά όμως και αυτή δε πάει καθόλου μα καθόλου καλά.

ΜΙΡΑΝΤΕΣ – ΚΑΝΤΙΘ 3-2

Στο πρώτο ημίχρονο νόμιζες ότι η νεοφώτιστη είναι η Μιραντές. Πολύ μεστό παιχνίδι για την Κάντιθ σε ματς εκτός έδρας, μπροστά στο σκορ με 2-0 στο πρώτο ημίχρονο αλλά ξαφνικά με 10 παίκτες και αντίο ζωή. Η Μιραντές στο πρώτο ημίχρονο ήταν καφενείο εντελώς και παντελώς. Εκμεταλλεύτηκε όμως στην επανάληψη άψογα το αριθμητικό πλεονέκτημα και μεταξύ 53 και 68 έκανε την ανατροπή. Εκτίμησή μου ότι με οποιαδήποτε άλλη ομάδα από τις έμπειρες, δεν θα γύρναγε το ματς τόσο εύκολα. Για τη Μιραντές όμως θα μου δοθεί η ευκαιρία να πω περισσότερα μία άλλη φορά. Ο φόβος της Κάντιθ έκρινε το αποτέλεσμα.

ΒΑΓΙΑΔΟΛΙΔ – ΧΙΡΟΝΑ 2-1

Μία πολύ σοβαρή Βαγιαδολίδ στο πρώτο κυρίως ημίχρονο κυνήγησε και προηγήθηκε στο ημίχρονο με 2-0 καθαρίζοντας ουσιαστικά το ματς. Μία κοτσάνα του πορτιέρο της στην επανάληψη έβαλε τη Χιρόνα στο ματς αλλά κράτησε τη νίκη. Εκτιμώ ότι η Βαγιαδολίδ είναι ποιοτικότερη από πέρυσι και εντός έδρας θα πρέπει να προτιμηθεί. Η Χιρόνα…ναι μεν αλλά. Αμυντικά δείχνει…ματιασμένη και αυτή.

ΑΛΜΕΡΙΑ – ΡΑΓΙΟ ΒΑΓΙΕΚΑΝΟ 3-0

Ματς παρόμοιο με αυτό της Βαγιαδολίδ, με τα διαφορά ότι το 2-0 στο ημίχρονο έγινε στο φινάλε του πρώτου μέρους. Πίεσε, έκανε φάσεις και πήρε ανετότατα το ματς απέναντι σε μία Ράγιο που φάμηκε μετά το 2-0 που η Αλμερία έπαιξε συντηρητικά και με αντεπιθέσεις. Και η Ράγιο αμυντικά ήταν άστα να πάνε.

ΧΕΤΑΦΕ – ΡΕΟΥΣ 1-1

Ποια Χετάφε και ποια Ρέους. Η Χετάφε μίκρυνε πολύ ως ομάδα και αν δεν υπήρχε ο Μολίνα να σώσει το πόντο θα είχαμε κηδεία. Η Ρέους δεν μου άρεσε. Δε ξέρω πως έπαιξε στα άλλα ματς άσχετα με το τι γράφει ο καθένας. Βρήκε την αεράμυνα της Χετάφε, είχε δοκάρι, το πέναλτι στην επανάληψη που προηγήθηκε και ένα δυο φάσεις ακόμα να πάρει το ματς. Απέναντι όμως σε σοβαρή και στιβαρή ομάδα δεν τις δίνω καμία τύχη απολύτως. Ομαδούλα για μένα.

Ένα σχόλιο έχω να κάνω για τον προπονητή της Χετάφε Χουάν Εσνάιντερ. Βλέπω τον να παίρνει φάσεις στην επίθεση ο Στεφάν αλλά να είναι χασογκόλης. Βλέπω όμως το Χόρχε Μολίνα (τον θυμάστε στην Μπέτις) να αγωνίζεται φιλότιμα και να είναι η μόνη πηγή κινδύνου για τη Ρέους. Πράγματι ο Μολίνα με την κλάση του βγάζει ένα υπέροχο γκολ ισοφαρίζοντας και ανεβάζοντας την ψυχολογία της ομάδας που πιέζει για τη νίκη. Και τσουπ ο Εσνάιντερ βγάζει έξω το Μολίνα και βάζει το Σόλα που ήρθε πριν λίγες μέρες, ο οποίος πάταγε τις …σόλες του. Ναι ήρθε ως επιθετικός αλλά κάτσε ρε μεγάλε να κάνει 4-5 προπονήσεις. Από τη στιγμή που βγήκε ο Μολίνα η Ρέους δεν κινδύνεψε.

ΕΛΤΣΕ – ΤΕΝΕΡΙΦΗ 3-1

Ξεκινά το ματς και μόλις στο 3΄οι παίκτες της Τενερίφη που χάζευαν τις γκόμενες στην εξέδρα, το ρούφηξαν. Άντε βγάλτο μετά το γκολ απέναντι σε μία μέτρια Ελτσε που έκανε πάντως το αυτονόητο. Στην επανάληψη η Τενερε είχε τη μπάλα αλλά δεν ήξερε τι να την κάνει. Τις περισσότερες φορές έφτανε έξω από τη περιοχή της Ελτσε, «άφηνε» τη μπάλα και έφευγε. Συγχρόνως αμυντικά παρέμεινε και αφελής με συνέπεια στο 68 να υποπέσει σε πέναλτι (πολλά πέναλτι φέτος, πάρα πολλά ως τώρα) και 2-0 εύκολα. Στη συνέχεια η Ελτσε έπαιξε φουλ αμυντικά δίνοντας φάσεις στους νησιώτες Τελικά αφού στο 85 η Τενέρε έχασε πέναλτι, μείωσε στο επόμενο λεπτό και τέλος η παράσταση καθώς ανοίχτηκε για την ισοφάριση με συνέπεια στο 91 να γίνει το 3-1.