Κατηγορία: Soccer - Europa League Europa League
Απόδοση: 2.75
Αποτέλεσμα: 1-1
Κέρδος: -5 (Lost)

Για την νοκ άουτ φάση των 32 της διοργάνωσης για το Europa League η ΑΕΚ θα φιλοξενήσει στο Ολυμπιακό στάδιο την ουκρανική Ντινάμο Κιέβου.

Τα πάει περίφημα η ομάδα της ΑΕΚ όπου συνεχίζει το αήττητο σε πρωτάθλημα, κύπελλο αλλά και Ευρώπη για 22 παιχνίδια. Μετά τις σημαντικές νίκες επί του Ολυμπιακού, επικράτησε με 1-0 του Αστέρα στο πρωτάθλημα και παρέμεινε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας, δύο βαθμούς πίσω από τον ΠΑΟΚ. Συνεχίζει κανονικά σε όλες τις δυνατές διοργανώσεις. Από τον όμιλο πέρασε μαζί με την Μίλαν, αφήνοντας εκτός τις Ριέκα και Αούστρια Βιέννης. Ο Χιμένεθ ξέρει ότι δεν θα είναι εύκολη η αποστολή της ομάδας του στον επαναληπτικό και θα προσπαθήσει να πάρει καθαρό προβάδισμα. Δεν θα έχει στην διάθεση του τους τραυματίες Κονέ, Τσόσιτς, τον Μασούντ που έχει ίωση, και τους μακροχρόνιους Γιόχανσον και Μάνταλο. Εκτός ευρωπαϊκής λίστας οι Χούλτ και Μοράν.

Από την άλλη οι Ουκρανοί αυτή την περίοδο βρίσκονται σε "χειμερία νάρκη" στο πρωτάθλημα εδώ και ενάμιση μήνα. Σε όλη αυτή την περίοδο έχει στα πόδια της μόνο φιλικά προετοιμασίας. Έχει πολύ καλή ομάδα , με έμφαση στο επιθετικό κομμάτι.

Από την μία η ΑΕΚ που είναι σε φουλ πρόγραμμα αγώνων , ίσως βγάλει και κούραση, ενώ η Ντινάμο δεν έχει επίσημα ματς αυτόν τον καιρό. Επιθετικά σκοράρουν αμφότερες. Θα πάω με την φόρμα της ΑΕΚ ποντάροντας στο να σκοράρει τουλάχιστον δύο τέρματα σε απόδοση 2,75.