Κατηγορία: Soccer - England Premier League
Απόδοση: 2.25
Αποτέλεσμα: 3-1
Κέρδος: +7.5 (Won)

Με τη μάχη της Άρσεναλ με τη Λέστερ στο Έμιρεϊτς ολοκληρώνεται απόψε η ένατη αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

H Άρσεναλ προέρχεται από μεγάλης έκτασης νίκη εκτός έδρας με 5-1 κόντρα στην Φούλαμ την προηγούμενη αγωνιστική. Προηγήθηκε στο 29΄αλλά λίγο πριν το κλείσιμο του ημιχρόνου δέχτηκε την ισοφάριση. Καταιγιστική στο δεύτερο μέρος έκανε ότι ήθελε την αντίπαλο της και πέτυχε 4 τέρματα για να πάρει την 9η σερί νίκη της σε Αγγλία και Ευρώπη δείχνοντας πως είναι σε πολύ καλή κατάσταση. Με νίκη επί της Λέστερ θα φτάσει τους 21 βαθμούς και θα ισοβαθμήσει στη δεύτερη θέση με Τσέλσι και Τότεναμ, παραμένοντας στο -2 από τις πρωτοπόρους Μάντσεστερ Σίτι και Λίβερπουλ.

Η Λέστερ προέρχεται από ήττα 2-1 στο Λίβερπουλ από την Έβερτον και σταμάτησε ένα μικρό σερί 2 νικών που είχε πριν από αυτό το ματς. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 7΄ αλλά κατάφερε 5΄πριν λήξει το ημίχρονο να φτάσει στην ισοφάριση. Στο δεύτερο μέρος έμεινε με 10 παίχτες λόγω αποβολής του Μόργκαν πράγμα που εκμεταλλεύτηκε η γηπεδούχος και έφτασε στο 77΄στο δεύτερο της γκολ που της έδωσε και την νίκη. Με αυτή την ήττα έμεινε στην 11η θέση με 12 βαθμούς ενώ έχει και άσχημη παράδοση όταν αντιμετωπίζει την Άρσεναλ στο Λονδίνο καθώς έχει εκεί 11 σερί ήττες.

Σε φοβερή κατάσταση η Άρσεναλ. Δείχνει ασταμάτητη αυτή την περίοδο και δύσκολα μπορείς να την κοντράρεις. Θεωρώ πως μπορεί να φτάσει εύκολα σε μια ακόμα νίκη και θα το συνδυάσω με τα πολλά γκολ. 1 & OVER 2,5.