Μονάδες: 1/10
Απόδοση: 4.00
Αποτέλεσμα: 2-0
Κέρδος: -1 (Lost)

Στο Σαν Μαμές η Αθλέτικ Μπιλμπάο που δεν έχει ξεκινήσει καθόλου καλά έχοντας μια νίκη και τρεις ήττες, υποδέχεται την ισόβαθμή Λεβάντε που έχει ακριβώς τα ίδια. Οι μοναδικές νίκες τους έγιναν τη δεύτερη αγωνιστική και μάλιστα μακριά απ' τις έδρες τους όπου οι Βάσκοι κέρδισαν την Έιμπαρ 1-2 και οι Λεβαντίνοι την Οσασούνα 1-3 με ανατροπή.

Φτωχή η συγκομιδή τους βλέποντας τη βαθμολογία η οποία παράλληλα δείχνει τις δυό ομάδες να είναι στην ίδια κατάσταση. Κάπου εδώ ο βαθμολογικός πίνακας δεν λέει όλη την αλήθεια γιατί κοιτώντας προσεκτικά τους αγώνες θα δει πως η Μπιλμπάο είχε πολύ πιο εύκολο πρόγραμμα απ' την αντίπαλό της στο οποίο δεν ανταποκρίθηκε. Η ήττα στη Γρανάδα θεωρείται εν μέρει άδικη βάση της εικόνας του ματς, αλλά πλήρωσε την ανικανότητά της στο σκοράρισμα και στη δημιουργία. Το ίδιο πρόβλημα είχε και στην υποδοχή της Κάντιθ όπου δεν κατάφερε να απαντήσει κι ούτε να απειλήσει στο αυτογκόλ που έβαλε για να χάσει 0-1. Η τρίτη ήττα ήρθε πάλι με 1-0 απ' την ουραγό μέχρι τότε Αλαβές.

Ο Γκαριτάνο πρέπει και θέλει να κάνει πιο δημιουργική και πιο γρήγορη την ομάδα του αλλά η επικίνδυνη Λεβάντε ίσως δεν είναι η κατάλληλη αντίπαλος για να τεστάρει ότι αλλαγή πιθανόν δοκίμασε στη διακοπή.

Η Λεβάντε έβγαλε ζόρικη τετράδα αγώνων με τρία εκτός κι ένα εντός με τη Ρεάλ χάνοντας 0-2. Στο Μεστάγια σε δικό της παιχνίδι και προηγούμενη στο ημίχρονο 1-2, κατάφερε να χάσει 4-2 αφού όχι μόνο δεν φρόντισε να κρατήσει το σκορ αλλά έκανε το ματς ροντέο χάνοντας η ίδια πολλές ευκαιρείες για περισσότερα γκολ. Στη Σεβίλλη το πήρε αλλιώς, έπαιξε φουλ αμυντικά, πιέστηκε πολύ αλλά προδόθηκε στις καθυστερήσεις όταν έγινε το 1-0.

Η σπουδαία αναμέτρηση του Μάντσεστερ παίζει με 0% γκανιότα και 200+ επιλογές στο Pamestoixima.gr!

Εντελώς διαφορετική η εικόνα των δύο ομάδων δηλαδή. Η γηπεδούχος ζορίζεται με μόλις 2 γκολ ενεργητικό αλλά η φιλοξενούμενη με τέτοιους αντιπάλους έχει πετύχει 5. Η Μπιλμπάο είναι αργή χωρίς φαντασία στη δημιουργία του παιχνιδιού της και βλέπουμε το διπλό της Λεβάντε που το 'χει το γκολ πολύ πιο εύκολο, στο 4.00.

Σε ένα γήπεδο που στις δύο προηγούμενες επισκέψεις της έχασε με γκολ στα τελευταία λεπτά (2-1 στο 88, 3-2 στο 93) νομίζω πως με την εικόνα που έχουμε δει απ' τις δυό ομάδες, τώρα η Λεβάντε έχει πολύ περισσότερες πιθανότητες να φύγει με το διπλό το οποίο πληρώνει τέσσερις φορές τα λεφτά μας.

Υποθέτω πως πήρε τα μαθήματά της και θα ξέρει τι να κάνει για να πάρει ότι έχασε απ' τα δύο προηγούμενα ταξίδια της.