Απόδοση: 1.75
Αποτέλεσμα: 3-0
Κέρδος: +3.75 (Won)

Ανοίγει η αυλαία της 11ης αγωνιστικής με την αναμέτρηση Μπεσίκτας-Κασίμπασα.

15 χρόνια χρειάστηκαν για να σπάσει η κατάρα του Σουκορύ Σαράτσογλου για την Μπεσίκτας που την ήθελαν να μην κερδίζει εκεί μέσα και έτσι όπως έκανε 15 χρόνια πριν έτσι και τώρα με το ίδιο σκορ και με παίκτη λιγότερο κέρδισε την Φενέρμπαχτσε με σκορ 3-4.

Αναμφίβολα ήταν από τα αουτσάιντερ της αναμέτρησης μιας και η Φενέρμπαχτσε είχε καλύτερο ρόστερ στα χαρτιά και Μπεσίκτας ήταν με απουσίες και με μια ομάδα που ακόμα έχει σκαμπανεβάσματα την απόδοση τους έλεγες δεν θα κερδίσει. Με το καλημέρα όμως έδειξε πως δεν ήρθε να κλειστεί και μόις στο πέμπτο λεπτό με τον Αμπουμπακάρ προηγήθηκε. Δέχτηκε πίεση όμως στο 20ο λεπτό διπλασιάζει τα τέρματα. Σίγουρα και με την επίθεση που διαθέτει η Φενέρ δεν ήταν δυνατόν να μην δεχτεί τέρμα και στο 34 έρχεται η μείωση και έτσι κλείνει το ημίχρονο.

Στην επανάληψη ήξερε πως θα δεχτεί μεγαλύτερη πίεση και σαν να μην έφταναν αυτά στο 50 μένει με παίκτη λιγότερο. Θα κλειστεί μεν αλλά στο 53 θα κάνει το 3-1 για να μειώσει η Φενέρ σε 32 στο 64. Η πίεση αφόρητη όμως στο 90+ έρχεται η "ταφόπλακα" για την Φενέρ και τα πανηγύρια για την Μπεσίκτας μιας και Ν'Σακάλα που είχε μπει 2 λεπτά πριν αλλαγή στο 88 κάνει το 4-2. Στο 90+7 ήρθε μείωση για την Φενέρμπαχτσε που το μόνο που άλλαξε ήταν το τελικό σκορ.

Καταευχαριστημένος ο Γιαλτσίν από τους παίκτες του πως να μην είναι άλλωστε αφού έδειξαν πως η νίκη με απουσίες πάλι απέναντι στην Μπασάκσεχιρ δεν ήταν τυχαία την περασμένη αγωνιστική αλλά είχε και συνέχεια.

Στα αγωνιστικά επιστρέφει ο στόπερ Βίντα αλλά θα απουσιάσει ο χαφ Σόουζα και ο τιμωρημένος φορ Λάριν.

Στην Κασίμπασα άγνωστο να καταλάβει κανείς τι γίνεται με τους προπονητές και του αλλάζει σαν τα πουκάμισα. Απολύθηκε ο Αλτίνπαρμακ την 8η αγωνιστική, ήρθε ο Ιρφάν Μπόζ έχασε στην Κόνιασπορ απολύθηκε ανέλαβε ο Φουάτ Τσαπά και κέρδισαν την Γκεντζλέρμπιρλιγι και για την ώρα παραμένει

Παρά τις αλλαγές που επιρρεάζουν και ψυχολογικά κέρδισε την Γκεντζλέρμπιρλιγι σχετικά εύκολα με 2-0. Τα τέρματα σημειώθηκαν στο 16 και στο 25ο λεπτό του πρώτο μέρους.

Με αυτό το αποτέλεσμα ανέβηκαν στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα

Η Μπεσίκτας βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση και ψυχολογικά αλλά και αγωνιστικά οι νίκες απέναντι σε Μπασάκσεχιρ και Φενέρμπαχτσε έχουν αλλάξει το μομέντουμ. Η Κασίμπασα ναι μεν βρίσκεται στην 5η θέση κέρδισε την Γκεντζλέρμπιρλιγι όμως με την ψυχολογία που έχουν οι γηπεδούχοι και αγωνιστικά δεν νομίζω να μπορέσουν να κάνουν κάτι πάμε με τον άσσο