• 21:00

Euroleague Βιλερμπάν - Μακάμπι Τελ Αβίβ 1(-3.5)

Πέμπτη, 14 Οκτωβρίου 2021 12:16

Πάμε με το "ρεύμα"

Αναμφισβήτητα η ομάδα της Βιλερμπάν είναι η ευχάριστη έκπληξη μέχρι τώρα στην Ευρωλίγκα. Εχει κάνει τρεις ισάριθμες νίκες με τελευταία και καλύτερη την πρωταθλήτρια Εφες με 75-73.Αν και κατά τη διάρκεια του ματς ήταν πίσω στο σκορ (στο ημίχρονο έχανε με 14 )έτρεξε στην τελευταία περίοδο και κατάφερε να πάρει αυτό το πολύ σημαντικό παιχνίδι, με 5 παίκτες με διψήφιους πόντους. Δείχνει πολύ καλά στοιχεία ως τώρα και στη συγκεκριμένη περίοδο πολύ φορμαρισμένη

Στην αντίπερα όχθη βλέπουμε μία Μακάμπι η οποία φέτος δεν έχει ξεκινήσει καθόλου καλά με μία νίκη και δύο ήττες απολογισμό ως τώρα. Η νίκη της μάλιστα ήταν επί της Μπάγερν(με 1 πόντο διαφορά) η οποία και η ίδια είχε πολλές απουσίες. Οι απουσίες που έχει η Μακάμπι της έχουν κοστίσει. Ο Γουιλμπεκιν δείχνει ότι είναι απελπιστικά μόνος στην περιφέρεια, ο Ναναλι κινείται μαζί με τον Ρέινολντς  στη μετριότητα και ο Ουλιαμς απλά προσπαθεί.

Θεωρώ ότι το φεγγάρι δεν είναι πολύ καλό για τη Μακάμπι αυτή την περίοδο και η φόρμα της Βιλερμπάν μας οδηγεί στη νίκη της με χάντικαπ κάτι που μπορεί να επιτευχθεί έχοντας και την υποστήριξη του κόσμου στο γήπεδο