• Ιουν 2021
  • 03:00

International Matches Brazil - Colombia

Τετάρτη, 23 Ιουνίου 2021 21:33

Αήττητη στα τελευταία 9 παιχνίδια της Βραζιλία η οποία βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση σκορπίζοντας στο διάβα της οποιονδήποτε αντίπαλο. Την περασμένη αγωνιστική επικράτησε με 4-0 του Περού κάνοντας το δύο στα δύο στο Copa America οδηγώντας την κούρσα του 2ου ομίλου. Το σκορ για τους Βραζιλιάνους άνοιξε μόλις στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης ο Άλεξ Σάντρο, με την σκυτάλη να παίρνουν στην επανάληψη οι Νεϊμάρ, Ριτσάλισον και Ριμπέιρο κάνοντας 4 τα τέρματα για την «Σελεσαο». Αξίζει να σημειωθεί πως η ομάδα του Μπαρζι πέρα από το σερί των νικών το τελευταίο διάστημα έχει κρατήσει ανέπαφη την εστία της στα τελευταία 6 παιχνίδια.

Από δύο σερί ανεπιτυχή αποτελέσματα προέρχονται οι Κολομβιανοί οι οποίοι μετά την νίκη κόντρα στον Ισημερινό στην πρεμιέρα του Copa America, μετράνε μία ισοπαλία με αντίπαλο τη Βενεζουέλα και μία ήττα την περασμένη αγωνιστική κόντρα στο Περού. Βαθμολογικά βρίσκονται στη 2η θέση του ομίλου με τέσσερις βαθμούς σε τρία παιχνίδια βρισκόμενοι δύο πόντους πίσω από τη Βραζιλία που έχει και ένα παιχνίδι λιγότερο. Κόντρα στο Περού εμφανίστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων και παρότι κατάφεραν να ισοφαρίσουν με αμφισβητούμενο πέναλτι στο δεύτερο ημίχρονο δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν το μομέντουμ, δεχόμενοι γκολ στην αντεπίθεση για το τελικό 1-2.

Φαβορί στην αναμέτρηση η Βραζιλία η οποία αν και διαθέτει μεγάλη ποιότητα στο ρόστερ της θα αντιμετωπίσει μία αρκετά καλά δουλεμένη ομάδα η οποία προέρχεται από δύο σερί ανεπιτυχή αποτελέσματα και ψάχνει αντίδραση. Με βάση την προϊστορία των μεταξύ τους παιχνιδιών αλλά και την κατάσταση στην οποία βρίσκονται η επιλογή σημείου στην αναμέτρηση φαντάζει αρκετά ριψοκίνδυνη. Μιλάμε για δύο ομάδες που παίζουν ανοιχτά και σκοράρουν με μεγάλη ευκολία.