• 20:00

Euroleague Buducnost - Darussafaka

Πέμπτη, 10 Ιανουαρίου 2019 00:18

Αξίζει μια νίκη η ανανεωμένη ομάδα του Ρέπεσα…

Παιχνίδι για την αποφυγή της τελευταίας θέσης το Μπούντουτσνοστ – Νταρουσάφακα, με τις δύο ομάδες να έχουν ξεκόψει στις δύο τελευταίες θέσεις. Στην προ τελευταία θέση οι Μαυροβούνιοι με 3 νίκες σε 17 αγώνες, στην τελευταία οι Τούρκοι με 2.

1ο παιχνίδι μπροστά στο κοινό της ομάδας για τον κόουτς Γιασμίν Ρέπεσα και τα πρόσφατα αποκτήματα Νόρις Κόουλ, Γκόγκα Μπιτάτζε και Τζέιμς Μπελ. Με την προσθήκη αυτών στο ρόστερ η ομάδα είχε ένα πρόγραμμα που συμπεριλάμβανε 3 σερί εκτός έδρας παιχνίδια στα οποία ωστόσο αν και η ομάδα έδειξε σοβαρή βελτίωση ειδικά επιθετικά, η 1η εκτός έδρας νίκη στον θεσμό δεν ήρθε στις έτσι και αλλιώς πολύ δύσκολες έδρες των Μπάγερν, Μιλάνο και Μακάμπι. Στο Μόναχο η ομάδα βρέθηκε ακόμη και στο +17, δεν άντεξε όμως στην πίεση των Γερμανών και λύγισε στο τελευταίο 10λεπτο. Στο Μιλάνο η ομώνυμη ομάδα έριχνε σε βαρέλι στην πρώτη περίοδο, έχοντας εξωπραγματικά ποσοστά ευστοχίας με 7/9 τρίποντα και 6/9 δίποντα, και βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 36-22. Στην συνέχεια του αγώνα η Μπούντουτσνοστ ήταν ανταγωνιστική ωστόσο δεν κατάφερε να ψαλιδίσει την διαφορά κυρίως ξανά λόγο της αμυντικής της συμπεριφορές. Χθες στο Τελ Αβίβ ήταν και πάλι μπροστά στο σκορ στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, με την Μακάμπι να καταφέρνει τα την προσπεράσει για πρώτη φορά στα τέλη της 3ης περιόδου, πάλεψε μέχρι τα τελευταία λεπτά, όμως δέχθηκε την 9η φετινή εκτός έδρας ήττα της. Την Παρασκευή επιστρέφει στην Μποντγκόριτσα, με μοναδικό στόχο μια νίκη που τόσο πολύ θέλει η ομάδα μετά τις τελευταίες καλές εμφανίσεις και δεν θα μπορούσε να έχει καλύτερο αντίπαλο από την ουραγό Νταρουσάφακα, η οποία μαζί με αυτήν είναι η μοναδικές ομάδες χωρίς διπλό στη διοργάνωση.

Οι Τούρκοι 2 νίκες έχουν όλες και όλες, η μία κόντρα στην Μπούντουτσνοστ στην Κωνσταντινούπολη την πολύ μακρινή ωστόσο 2η αγωνιστική. Ακολούθησαν 14 σερί ήττες πριν επικρατήσει στην Τουρκία του πολύ κακού σε εκείνο το παιχνίδι Ολυμπιακού, με την ομάδα να μπαίνει αμέσως σε νέο σερί ηττών με τους διασυρμούς κόντρα σε Μπαρτσελόνα (97-65) και ΤΣΣΚΑ (65-80) που ακολούθησαν. Άλλαξε και αυτή προπονητή κατά την διάρκεια της σεζόν, πήρε και τον Ντάγκλας που ξεχωρίζει μέσα στο φτωχό ρόστερ της ομάδας, όμως καμία ιδιαίτερη βελτίωση στην γενική εικόνα της, σε σχέση με την Μπούντουτσνοστ, που τουλάχιστον ανέβηκε επίπεδο επιθετικά, ενώ αμυντικά στο Μαυροβούνιο δεν έχει το ίδιο αμυντικό χάλι όπως στα εκτός έδρας παιχνίδια της.

Νόρις Κόουλ και Μπιτάτζε συνεισφέρουν τα μέγιστα στην ομάδα, την ανέβασαν επίπεδο και την έφεραν κοντά στη νίκη στα 2 από τα 3 παιχνίδια τους με την ομάδα. Αύριο θα αγωνιστούν για 1η φορά για την διοργάνωση της Ευρωλίγκα μπροστά στο ένθερμο κοινό της ομάδας και τους αναμένω ακόμη πιο ορεξάτους όπως και όλοι την ομάδα με σκοπό να πάρουν την 1η τους νίκη μετά από 6 σερί ήττες. Μέσα στην Μποντγκόριτσα, επικράτησε ομάδων όπως η Μπασκόνια, η Μπαρτσελόνα και ΤΣΣΚΑ χωρίς τους Κόουλ και Μπιτάντζε που κάνουν πλέον την διαφορά στην ομάδα. Αύριο μπορεί με αυτούς να επικρατήσει της Νταρουσάφακα που γνωρίζει τον ένα διασυρμό μετά τον άλλο, ειδικά μακριά από το σπίτι της.

Αναμένω από τους γηπεδούχους να μπουν με μεγάλο ενθουσιασμό και αποφασιστικότητα στον αγώνα, να μπουν μπροστά στο σκορ από νωρίς, παίρνοντας μια νίκη που την θέλουν πολύ και που θα τους απαλλάξει κατά πάσα πιθανότητα από την τελευταία θέση της φετινής διοργάνωσης κάτι που άλλωστε θεωρώ ότι δεν της αξίζει με τα υπάρχων δεδομένα. Η Νταρουσάφακα που χάνει με συνδυαστική διαφορά 19 πόντων στα εκτός έδρας παιχνίδια της, χάνει από πολύ νωρίς επαφή με το σκορ. Παίζεται και το χάντικαπ στους -4,5 για την γηπεδούχο όμως εγώ για τους πιο πάνω λόγους θα επιλέξω τον άσσο από ημίχρονο, από την στιγμή που και η απόδοση με καλύπτει απόλυτα.

Buducnost – Darussafaka: 1/1 (Η/F) (@ 1,83) Stoiximan.

Αγώνας: Buducnost - Darussafaka
Άθλημα: Basketball
Κατηγορία: Euroleague Euroleague
Ημερομηνία: Παρασκευή, 11 Ιανουαρίου 2019 20:00
Σημείο: 1/1 (H/F)