• 19:30

England Chelsea - Manchester City

Σάββατο, 08 Δεκεμβρίου 2018 14:21

Το μεγάλο ντέρμπι ανάμεσα στην Τσέλσι και και την Σίτυ είναι αυτό που ξεχωρίζει στην 16η αγωνιστική της Premier League.

Κάποια στιγμή θα ερχόταν και η γκέλα για την ομάδα της Τσέλσι μετά το εντυπωσιακό της ξεκίνημα στο πρωτάθλημα. Την Τετάρτη το βράδυ στα πλαίσια της εμβόλιμης αγωνιστικής ηττήθηκε από την Γουλβς εκτός έδρας με 2-1 και αυτή ήταν η δεύτερη ήττα της στα τελευταία 3 ματς. Προηγήθηκε στο 18΄ αλλά αφού δεν μπόρεσε στην συνέχεια να αυξήσει το προβάδισμα της έφτανε ένα μπλακ άουτ από το 59’ έως το 63’ για να δεχθεί δύο γκολ και να χάσει το ματς. Πάντως η μέχρι τώρα πορείας της κρίνεται ικανοποιητική καθώς βρίσκεται στην 4η θέση με 31 βαθμούς και θα διεκδικήσει όπως φαίνεται ως το τέλος μια θέση στην τετράδα του πρωταθλήματος. Σήμερα έχει την πρόκληση κόντρα στην πρωτοπόρο να είναι αυτή που θα της σπάσει το αήττητο και να μειώσει την μεταξύ τους διαφορά στους 7 πόντους.

Η Σίτυ επικράτησε και κόντρα στην Γουότφορντ μεσοβδόμαδα με 2-1 και παρέμεινε για μία ακόμα αγωνιστική στην κορυφή της βαθμολογίας με 41 βαθμούς. Ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, πίεσε, δημιούργησε ευκαιρίες και τελικά πέτυχε το γκολ πριν από τη λήξη του 45λέπτου, ενώ έκανε και το 2 – 0 στα μέσα του δεύτερου ημιχρόνου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο αγχώθηκε καθώς είδε την γηπεδούχο να μειώνει στο 85΄και μέχρι το τέλος του ματς να την πιέζει για την ισοφάριση αλλά τελικά το σκορ δεν άλλαξε και πήρε το τρίποντο. Σήμερα θέλει μόνο την νίκη καθώς έχει την Λίβερπουλ σε απόσταση αναπνοής και σε ενδεχόμενη νίκη της ομάδας του Κλοπ στο Μπόρνμουθ θα την έχει ξεπεράσει όταν θα ξεκινάει το ματς στο Λονδίνο.

Η Τσέλσι στα τελευταία ματς δείχνει μια κάμψη στην απόδοση της στα τελευταία ματς αλλά θα θέλει σήμερα κόντρα στην πρωτοπόρο να βγάλει αντίδραση. Η Σίτυ από την άλλη μοιάζει ασταμάτητη και ξέρει σήμερα πως με νίκη θα κάνει ένα ακόμα βήμα προς τον τίτλο έστω και αν είναι νωρίς ακόμα. Με την ποιότητα που υπάρχει εκατέρωθεν θεωρώ πολύ πιθανό να έχουμε γκολ στο ματς , όπως άλλωστε σχεδόν σε όλα τα ντέρμπι των μεγάλων στο πρωτάθλημα. Θα ρισκάρω στο OVER 3,5 σε απόδοση 2,78 της Betshop!

Αγώνας: Chelsea - Manchester City
Κατηγορία: England Premier League
Ημερομηνία: Σάββατο, 08 Δεκεμβρίου 2018 19:30
Σημείο: Over 3.5