Κατηγορία: Soccer - Greece Greece Super League
Απόδοση: 1.60
Αποτέλεσμα: 1-0
Κέρδος: +3 (Won)

Ο Πανθρακικός στην 3η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκα και φιλοξενεί τον Παναθηναϊκό

Η ομάδα της Κομοτηνής στην Κρήτη την περασμένη αγωνιστική έχασε 2-0 από την νεοφώτιστη Πλατανιά σε ένα παιχνίδι που δεν είχε καλό θέαμα. Η Πλατανιά έκανε λίγες ευκαιρίες αλλά αυτές που έκανε τις αξιοποίησε σε αντίθεση με τον Πανθρακικό που πλήρωσε τα λάθη στην μεσαία γραμμή.

Στο 2ο ημίχρονο το θέαμα ήταν εξίσου το ίδιο καθόλου καλό με τον Πανθρακικό να έχει ευκαιρία στο 85 να μειώσει αλλά δεν τα κατάφερε.

Μετά τον αγώνα και ο προπονητής Παντελίδης παραδέχτηκε πως η Πλατανιά ήταν καλύτερη. Συγκεκριμένα δήλωσε:

"Ο Πλατανιάς ήταν καλύτερος από εμάς. Αν βάζαμε ενα γκολ, ακόμα και αν ισοφαρίζαμε θα ήταν άδικο το αποτέλεσμα. Η καλή εμφάνιση της προηγούμενης αγωνιστικής δεν μας δικαιολογεί.

Ήταν πολύ κακή εμφάνιση. Δεν πρέπει να σκύψουμε το κεφάλι αλλά θα πρέπει να δουλέψουμε πολύ για να έχουμε αποτέλεσμα"

Μεσοβδόμαδα λόγο αγώνων των Εθνικών ομάδων έδωσαν ένα φιλικό με την Δόξα Δράμας και ηττήθηκαν με 5-2.

Στα αγωνιστικά ερωτηματικό είναι η συμμετοχή του αμυντικού Σαρφάν

Ο Παναθηναϊκός "άφησε" 2 βαθμούς απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννενα μένοντας ισόπαλος 1-1. Σε ένα πρώτο ημίχρονο που δεν ήταν καλός προηγήθηκε με τον αμυντικό Βελάσκες αλλά με ένα τέρμα "ποιήμα" ο Ντε Βινσέντι ισοφάρισε σε 1-1 στέλνοντας τις 2 ομάδες στα αποδυτήρια.

Στο 2ο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά αλλά η κόκκινη κάρτα του αρχηγού της Κατσουράνη χάλασε κάπως τα σχέδια. Πάλι όμως ο Παναθηναϊκός θα μπορούσε να φύγει με την νίκη αν δεν έχανε δυο κλασσικότατες ευκαιρίες και όμως έμεινε με το 1-1 αφήνοντας 2 βαθμούς. Έντονα παράπονα είχαν και από την διαιτησία αφού έδειχνε εύκολη κάρτα στους ίδιους απότι στους παίκτες των Ιωναννίνων.

Μετά τον αγώνα ο Φερέιρα δήλωσε "Η ομάδα ήταν πάρα πολύ κουρασμένη. Το τέρμα που δεχτήκαμε στις καθυστερήσεις μας δημιούργησε προβλήματα. Η αποβολή έπαιξε σημαντικό ρόλο. Ο αντίπαλος κλείστηκε στην άμυνα του, είχαμε ευκαιρίες αλλά δεν τα καταφέραμε. Αυτό το ματς πρέπει να μας γίνει παράδειγμα για το μέλλον. Δεν πρέπει να παίξουμε ξανά έτσι".

Στα αγωνιστικά τώρα ο Κατσουράνης είναι τιμωρημένος για 6 αγωνιστικές για εξύβριση στον διαιτητή επίσης εκτός αποστολής έμειναν και οι Σο, Ταμπάκης, Λαγός, Δώνης, Κουσίδης, Μαρινάκης, Φουρλάνος και Μπαρμπαρούσης. Μπήκε στην αποστολή ο Κουίνσι αλλά εκτός για προφύλαξη έμεινε ο Μπούμσονγκ

Θεωρητικά φαίνεται εύκολο παιχνίδι όμως κοιτάζοντας την αγωνιστική κατάσταση τουλάχιστον του Παναθηναϊκού ως φαβορί μόνο εύκολο δεν φαίνεται. Σε 6 επίσημα παιχνίδια (μαζί με τα Ευρωπαϊκά) οι επιθετικοί της δεν έχουν σκοράρει εκτός αυτού δεν αποδίδει και καλό ποδόσφαιρο. Οι "μικρές" ομάδες δυσκολεύουν τις μεγάλες ομάδες. Πιστεύω πως η κατάσταση που είναι ο Παναθηναϊκός συν του ότι μεσοβδόμαδα δίνει αγώνα και στο Europa League με κάνει να πιστέψω πως δεν θα έχουμε πολλά τέρματα. Γι'αυτό πάω με το Under 2.5 τέρματα