Μονάδες: 1/10
Απόδοση: 3.25
Αποτέλεσμα: 0-0
Κέρδος: +2,25 (Won)

Την τελευταία φορά που κέρδισε η Εστορίλ στο γήπεδο της ο κόσμος ήταν ακόμα στις παραλίες της Πορτογαλίας κι έκανε τα μπάνια του. Ήταν 27 Αυγούστου όταν νίκησε τη Μαρίτιμο 2-1 και κανείς δεν μπορούσε να φανταστεί σε συνδυασμό με το δυνατό της ξεκίνημα στην επάνοδο της στην κατηγορία πως πέντε μήνες μετά, αυτή θα ήταν η μοναδική της νίκη εντός έδρας. Φιλοξένησε την Πέμπτη την Αρούκα και το γκόλ που πέτυχε στο 6ο λεπτό έδειχνε πως θα μπει ένα τέλος στο σερί των τεσσάρων ηττών και παράλληλα πως θα πετύχει τη δεύτερη νίκη στο Κοϊμπρα.

Δεν γίναν έτσι τα πράγματα όμως καθώς η ίδια δεν ήταν καλή, επαναπαύτηκε στο γκολ, δεν ήταν καλή με αποτέλεσμα η υπεροχή της αντιπάλου της στο β' μέρος να καρποφορήσει με δύο γκολ στο 89' και στο 97' αναγκάζοντας την Εστορίλ σε πέμπτη συνεχόμενη ήττα. Από εκεί που ήταν στις ευρωπαϊκές θέσεις πλέον έχει χάσει έδαφος και απέχει 5 βαθμούς απ' το να επιστρέψει σε αυτές αλλά σε καμία περίπτωση δεν θυμίζει την ομάδα που εντυπωσίαζε στην αρχή του πρωταθλήματος.

Δίνει σήμερα ακόμα ένα παιχνίδι στην πόλη της και αυτή τη φορά υποδέχεται την Πάκος Φερέιρα την οποία είχε κερδίσει στον πρώτο γύρο 1-3. Η ευρωπαία Πάκος δεν τα πατάει καλά φέτος, κάτι έδειξε να κινείται με την αλλαγή προπονητή καταφέρνοντας δύο νίκες, ακολούθησε ήττα εντός προγράμματος στο Ντα Λουζ και δύο ισοπαλίες, 0-0 στην έδρα της Φαμαλικάο και στο γήπεδό της εναντίον της Μποαβίστα δεχόμενη το 1-1 στο 85ο λεπτό αλλά με την εμφάνιση που έκανε και πολύς της ήταν ο βαθμός. Η ίδια προηγήθηκε με πέναλτι στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Προσπαθεί να απομακρυνθεί απ' τις τελευταίες θέσεις, έχει απόσταση 3 βαθμών αλλά χρειάζεται βελτίωση στον παραγωγικό τομέα καθώς έχει τη δεύτερη χειρότερη επίθεση με 14 γκολ. Μπροστά θέλει δουλειά αλλά πίσω κρατάει καλά έχοντας δεχτεί 23 τέρματα που είναι ικανοποιητικός αριθμός για τη βαθμολογική της θέση όταν η 5η Ζιλ Βιθέντε έχει δεχτεί σχεδόν τόσα.

Εν ολίγοις, βλέπω απόψε ένα μίζερο παιχνίδι στο οποίο απ' τη μια η Εστορίλ δεν θέλει ούτε καν να σκέφτεται το ενδεχόμενο να χάσει και έκτο παιχνίδι κι απ' την άλλη την Πάκος Φερέιρα που ακόμα κι ο βαθμός γι αυτήν σε ένα εκτός έδρας θα είναι σημαντικός για να ξεφύγει απ' τους διώκτες της. Με βάση τις τελευταίες εμφανίσεις τους δεν βλέπω κάποια να υπερτερεί και νομίζω πως δεν θα μπορέσουν να νικήσουν η μία την άλλη.