Ζητώ συνεργάτη

Απάντηση: Ζητώ συνεργάτη

Φίλε απο οτι έχω διαβάσει στα προηγούμενα posts κάνεις ένα επιχειρηματικό λάθος!

Γιατί έχεις "τρελαθεί" να το δείξεις και να το "σπρώξεις" σε εταιρείες στοιχημάτων;;; Οι business είναι business, απλά τα πράγματα. Πρέπει να ανοίξεις ορίζοντες και να ψάξεις και για απλούς επενδυτές, ή "αγγέλους" ή οτι άλλο υπάρχει που μπορεί να βάλει και να βγάλετε χρήμα. Οπότε μην καίγεσαι και πολύ με τις εταιρείες όπου και οι ίδιες δουλεύουν πάνω σε πλατφόρμες που έχουν φτιάξει οι εταιρείες λογισμικού, στατιστικών κτλ. Είναι σα να ψάχνεις αγοραστή απο τους μεταπωλητές ;) πρέπει να πάς στην πηγή και όχι στους "εμπόρους".

Αυτά τα λίγα απο εμένα και καλή τύχη!
 
  • Like
Αντιδράσεις: archer100
Απάντηση: Ζητώ συνεργάτη

Ο βασικότερος λόγος που προτιμώ τις υπάρχουσες επικρατούσες εταιρίες (είτε στοιχηματικές, είτε λογισμικού) είναι η έτοιμη τεχνογνωσία και κυρίως το έτοιμο πελατολόγιο. Μία απλή πώληση ιδέας στην 365 ή στην εταιρία που φτιάχνει το λογισμικό της, μπορεί να αποφέρει τα ίδια κέρδη σε ένα έτος, απ ότι το να στήσεις μία εταιρία εκ του μηδενός, να φτιάξεις λογισμικά, να βγάλεις άδειες, να προσλάβεις κόσμο που θα τον δεσμεύσεις με συμβάσεις εχεμύθειας και αφού ετοιμάσεις το προιόν, να το πασσάρεις στην αγορά, να πληρώσεις διαφήμιση, να μαζέψεις κόσμο, να κάνεις τους τζίρους σου, και να δεις τα πρώτα κέρδη μετά από φόρους και λειτουργικά έξοδα. Και όλα αυτά με κίνδυνο να αντιγραφεί η ιδέα σου ταυτόχρονα από κάποιον που δεν έχει δεσμευτεί απέναντί σου με κάποια ρήτρα εχεμύθειας, κλπ.
Πιθανό να βγάλεις περισσότερα αν απλά πουλήσεις την ιδέα σε μια εταιρία με πελατολόγιο εκατομμυρίων πελατών, και έτοιμους τζίρους με κάποια κλικ παραδίπλα από εκεί που έχουν συνηθίσει.
Το θέμα μου είναι ότι δε μπόρεσα ακόμη να βρω έναν δικηγόρο, που είναι ο πιο σημαντικός σύμμαχος σε μία τέτοια κίνηση, που να σκύψει επάνω απ το project και να ξέρει λίγο τον χώρο και περί τίνος πρόκειται. Οι κλασσικοί δικηγόροι της αγοράς, είτε τους μιλάς για αυτό, είτε για ένα παράξενο βιβλίο που έγραψες ή έναν πίνακα που ζωγράφισες, τα βλέπουν όλα ίδια από νομικής άποψης. Και το μόνο που βλέπουν είναι δικόγραφα πληρωμένα με την σελίδα και όχι ευκαιρία για να θησαυρίσουν για όλη τους τη ζωή. Μόνο ένας που ξέρει από στοίχημα, μπορεί να φανταστεί το πόσο θα πιάσει η ιδέα, αν πέσει στην αγορά, για να αντιληφθεί περί τίνος πρόκειται...
 
Απάντηση: Ζητώ συνεργάτη

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά υπάρχουν 2 πραγματάκια που πρέπει να ξέρεις... Το 1ο είναι οτι, έχει σχέση με τζόγο ακόμα εδώ είναι πολύ μπλεγμένο, γιατί υπάρχουν νέες νομοθεσίες και γενικά ένα ρευστό περιβάλλον. Το 2ο είναι οτι ίσως αυτό που έχεις στο μυαλό σου και το έχεις "χτίσει" και έχεις έναν ενθουσιασμό κτλ τελικά να μην είναι κάτι αξιόλογο, ή κάτι που δεν θα έχει κέρδος (οπότε τσάμπα κόπος) ή κάτι που δεν "στέκει" νομικά. Δεν ξέρω τι είναι οπότε δεν μπορώ να σου απαντήσω, απλώς πρέπει μερικές φορές να μην μας παρασέρνει ο ενθουσιασμός απο κάτι. Ξέρω πολλές περιπτώσεις που τα είχαν φτιάξει όλα ωραία στο μυαλό αλλά αυτό το κάτι το "γκρέμιζε" όλο. Ψάξου μόνος με πολύ διάβασμα γιατί κανένας δικηγόρος δεν θα κάτσει να ασχοληθεί με κάτι τέτοιο και ειδικά όταν γράφεις θα λύσει το πρόβλημα της ζωής του κτλ. Αυτά άστα να τα δείξει ο χρόνος... μέχρι τότε μελέτα, ψάξου και ξεκίνα μόνος με δικούς σου πόρους και θα έρθει απο μόνη της η πρόταση εάν είναι κάτι καινοτόμο!

Όλα θέλουν πλάνο και οργάνωση.

:sign:
 
  • Like
Αντιδράσεις: archer100
Απάντηση: Ζητώ συνεργάτη

Εχεις κατωχυρωσει την ιδεα σου?

Εσυ μπορει να πας σε μια εταιρια να το δουν και να πουν δεν το θελουμε.
Οποτε μπορει καποιος να το {μεταπωλιση}π.χ σε αλλη εταιρια η να το παρουσιαση σαν
δικο του με καποιες παραλλαγες.
 
  • Like
Αντιδράσεις: archer100
Απάντηση: Ζητώ συνεργάτη

Λοιπον μιλαγα χθες με εναν φιλο μου για το συγκεκριμενο θεμα,και μεταφερω εδω καποιες απο της αποψεις του με μια σχετικη επιφυλαξη.

Μια ιδεα σαν ιδεα ειναι αχρηστη,η ολη επιτυχια ειναι στην υλοποιηση της και στην τεχνογνωσια που θα εχεις.
Επισης η ιδεα σου δεν γινεται να κατοχυρωθει με κανεναν τροπο και να εισαι 100% σιγουρος.Καταρχας η ιδεα της κατοχυρωσης "παγκοσμιας πατεντας" ξεχνα την,διοτι θα σου παρει πολυ χρονο και προκειται για μεγαλη και χρονοβορα διαδικασια,ισως και ανεφικτη,και κατα τελος γενικα η πατεντα και η κατωχηρωση της ιδεας σου θα κοστισει αρκετα,και δεν ειναι δωρεαν.Απο κει και περα και να πατενταρεις την ιδεα σου στην Ελλαδα αν ειναι τοσο καλη καποιος αλλος θα την πατενταρει στην Ιταλια αλλος στην Αγγλια αλλος στην Τουρκια αλλος .....κλπ κλπ. Αρα και απο εκει εκτεθιμενος εισαι,και οπως σου προειπα,την κατοχυρωση πατεντας σε παγκοσμιο επιπεδο προκειται για κατι πολυ δυσκολο.

Γενικοτερα στο 2015 η ιδεα δεν εχει καμια απολυτως κατοχυρωση! Εισαι εκτεθειμενος οτι και να κανεις.

Θυμαμαι σε προηγουμενο μηνυμα σου σκεφτηκες να παρουσιασεις την ιδεα σου με παρουσια δικηγορου συμβολαιογραφου και εκπρωσοπων απο 1 ή περισσοτερες εταιριες και να δεχθεις προσφορες κλπ κλπ και οτι επειδη θα παρουσιασεις εσυ την ταδε ιδεα την ταδε ημερομηνια με δικηγορο νομιζες οτι θα κατοχυρωθει η ιδεα σου. Στο λεω στα ισια δεν προκειται να γινει.

Μια χαρα σου κλεβουν την ιδεα και την παρουσιαζουν σαν δικια τους και ισχυρηζονται οτι την σκεφτηκαν 10 μερες πριν εμφανιστης εσυ.

Εχεις 2 επιλογες:

1)πας με ενα δειγμα της ιδεας σου υλοποιημενης σε οποιον ιδιωτη θες.βετ365/στοιχημαν/οποιαδηποτε εταιρεια θες και τους την παρουσιαζεις και αν τους αρεσει ή στην κλεβουν ή σε προσλαμβανουν και παιρνεις εναν σταθερο μισθο καθως θα δουλευεις γι αυτους και φυσικα 1 καλο μπονους για την φοβερη ιδεα που εχεις.

2) βαζεις χρημα-κοπο-μερακι αφιερωνεσαι ολοκληρωτικα και απο το μηδεν εκμεταλλευεσαι την ιδεα σου ΜΟΝΟς ΣΟΥ.

Αυτα σε γενικες γραμμες,το σεναριο να παρουσιας την "φοβερη" ιδεα σου και να στην αγορασει καποιος με 6 ψηφιο ποσο και ολη η υλοποιηση να γινει απο την εταιρεια που θα συνεργαστεις και εσυ θα παρεις ενα πακτολο χρηματων για την ιδεα σου και μονο ειναι στα πλαισια της επιστημονικης φαντασιας....ξεχασε το!

Στα λεω καλοπροαιρετα ολα αυτα και με καθε επιφυλαξη,αν και το ατομο που μου μετεφερε της εξης αποψεις ξερει πολυ καλα τι συμβαινει τι σημερον ημερα.

Αυτα προς το παρον ο χρονος μου ειναι περιορισμενος αυτη την στιγμη αν θυμηθω κατι θα το προσθεσω το βραδυ.
:sign:
 
  • Like
Αντιδράσεις: djroof και archer100
Απάντηση: Ζητώ συνεργάτη

Εχεις κατωχυρωσει την ιδεα σου?

Εσυ μπορει να πας σε μια εταιρια να το δουν και να πουν δεν το θελουμε.
Οποτε μπορει καποιος να το {μεταπωλιση}π.χ σε αλλη εταιρια η να το παρουσιαση σαν
δικο του με καποιες παραλλαγες.

Πιάνεις ακριβώς το πρόβλημα.
Είναι δαιδαλώδη τα ζητήματα πνευματικής ιδιοκτησίας, και όταν πρόκεται για ιδέες που αφορούν την παγκόσμια αγορά (με εταιρίας έδρας, πχ Γιβραλτάρ, κλπ) γίνεται πανικός...
Από άποψη κατοχυρώσεων, έχω εξαντλήσει κάθε ενέργεια που περνούσε απ το χέρι μου...
 
Απάντηση: Ζητώ συνεργάτη

Λοιπον μιλαγα χθες με εναν φιλο μου για το συγκεκριμενο θεμα,και μεταφερω εδω καποιες απο της αποψεις του με μια σχετικη επιφυλαξη.

Μια ιδεα σαν ιδεα ειναι αχρηστη,η ολη επιτυχια ειναι στην υλοποιηση της και στην τεχνογνωσια που θα εχεις.
Επισης η ιδεα σου δεν γινεται να κατοχυρωθει με κανεναν τροπο και να εισαι 100% σιγουρος.Καταρχας η ιδεα της κατοχυρωσης "παγκοσμιας πατεντας" ξεχνα την,διοτι θα σου παρει πολυ χρονο και προκειται για μεγαλη και χρονοβορα διαδικασια,ισως και ανεφικτη,και κατα τελος γενικα η πατεντα και η κατωχηρωση της ιδεας σου θα κοστισει αρκετα,και δεν ειναι δωρεαν.Απο κει και περα και να πατενταρεις την ιδεα σου στην Ελλαδα αν ειναι τοσο καλη καποιος αλλος θα την πατενταρει στην Ιταλια αλλος στην Αγγλια αλλος στην Τουρκια αλλος .....κλπ κλπ. Αρα και απο εκει εκτεθιμενος εισαι,και οπως σου προειπα,την κατοχυρωση πατεντας σε παγκοσμιο επιπεδο προκειται για κατι πολυ δυσκολο.

Γενικοτερα στο 2015 η ιδεα δεν εχει καμια απολυτως κατοχυρωση! Εισαι εκτεθειμενος οτι και να κανεις.

Θυμαμαι σε προηγουμενο μηνυμα σου σκεφτηκες να παρουσιασεις την ιδεα σου με παρουσια δικηγορου συμβολαιογραφου και εκπρωσοπων απο 1 ή περισσοτερες εταιριες και να δεχθεις προσφορες κλπ κλπ και οτι επειδη θα παρουσιασεις εσυ την ταδε ιδεα την ταδε ημερομηνια με δικηγορο νομιζες οτι θα κατοχυρωθει η ιδεα σου. Στο λεω στα ισια δεν προκειται να γινει.

Μια χαρα σου κλεβουν την ιδεα και την παρουσιαζουν σαν δικια τους και ισχυρηζονται οτι την σκεφτηκαν 10 μερες πριν εμφανιστης εσυ.

Εχεις 2 επιλογες:

1)πας με ενα δειγμα της ιδεας σου υλοποιημενης σε οποιον ιδιωτη θες.βετ365/στοιχημαν/οποιαδηποτε εταιρεια θες και τους την παρουσιαζεις και αν τους αρεσει ή στην κλεβουν ή σε προσλαμβανουν και παιρνεις εναν σταθερο μισθο καθως θα δουλευεις γι αυτους και φυσικα 1 καλο μπονους για την φοβερη ιδεα που εχεις.

2) βαζεις χρημα-κοπο-μερακι αφιερωνεσαι ολοκληρωτικα και απο το μηδεν εκμεταλλευεσαι την ιδεα σου ΜΟΝΟς ΣΟΥ.

Αυτα σε γενικες γραμμες,το σεναριο να παρουσιας την "φοβερη" ιδεα σου και να στην αγορασει καποιος με 6 ψηφιο ποσο και ολη η υλοποιηση να γινει απο την εταιρεια που θα συνεργαστεις και εσυ θα παρεις ενα πακτολο χρηματων για την ιδεα σου και μονο ειναι στα πλαισια της επιστημονικης φαντασιας....ξεχασε το!

Στα λεω καλοπροαιρετα ολα αυτα και με καθε επιφυλαξη,αν και το ατομο που μου μετεφερε της εξης αποψεις ξερει πολυ καλα τι συμβαινει τι σημερον ημερα.

Αυτα προς το παρον ο χρονος μου ειναι περιορισμενος αυτη την στιγμη αν θυμηθω κατι θα το προσθεσω το βραδυ.
:sign:

Περιέγραψες ακριβώς το πως έχει η κατάσταση :goood:

Όλα όσα είπες είναι σωστά

Πλην 1-2 λεπτομερειών που μπορούν να αλλάξουν όλο το σκηνικό...

Επίσης, όταν βλέπεις ότι επί δύο χρόνια που έχεις συλλάβει την ιδέα και την έχεις κατοχυρωμένη τουλάχιστον ημερολογιακά, ότι δεν έχει εφαρμοστεί ποτέ, από καμία εταιρία, σε όλον τον πλανήτη, είναι λίγο δύσκολο να πείσει κάποιος τον δικαστή ότι σκέφτηκε την ιδέα πριν από σένα, με απτά στοιχεία...
Εύκολα συμπεραίνεται ότι εσύ ήσουν ο αρχικός εμπνευστής και στην έκλεψαν στην πορεία των διαπραγματεύσεών σου...Και εκεί χρειάζεσαι έναν καλό δικηγόρο...Γι αυτό και ψάχνω έναν του χώρου, δεν ανακάλεσα το θέμα τυχαία από τα συρτάρια του φόρουμ...

Σας ευχαριστώ πάντως όλους για τις ιδέες και τις απόψεις σας...
Και δείτε το θέμα σαν να αφορά όλους. Ο καθένας μπορεί αύριο να έχει μια ιδέα που να αφορά το στοίχημα, το ιντερνετ, ή οτιδήποτε άλλο, ειδικά αυτήν την εποχή με την έκρηξη του διαδικτύου...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Απάντηση: Ζητώ συνεργάτη

Εγω εχω καποια -ες ιδεες για καποιο προγραμμα κατασκευαστικο.
Ειχα το ιδιο προβλημα(και πατεντα να το κανω-κατωχυρωση) δεν παυει
να εινε εκτεθειμενο.
Οποτε επρεπε να δω τι μετατροπη πρεπει να κανω ωστε να αποφυγω ολα
οσα λες.Μου πειρε χρονια οσπου να καλυψω τα κενα (οσο γινοτανε φυσικα)
τον τροπο παρουσιασης σε καποιον προγραματιστη ...αλλωστε αφορουσε για προσωπικη χρηση και οχι πωλησης,μα το σκεπτικο παραμενει το ιδιο.

Με λιγα λογια .... εκανα καποια καλουπια ....πες τα κελλια οπου ηταν ΚΕΝΑ και εγω εβαζα με τον τροπο η σειρα τα δεδομενα που ηθελα και ορια η τι επεξεργασια θελω να γινετε.

Τι θελω να πω απλα σαν γνωμη και οχι σαν πολυξερος.

Μπορεις να παρουσιαζεις τα αποτελεσματα χωρις να δειχνεις τον τροπο
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: archer100
Απάντηση: Ζητώ συνεργάτη

Εύκολα συμπεραίνεται ότι εσύ ήσουν ο αρχικός εμπνευστής

Εδω εγω θα διαφωνισω....μονο αν κανεις κατωχυρωση ισχυει αυτο που λες.

Δηλαδη αν μπω στο σπιτι σου και κλεψω την ιδεα σου και την παρουσιασω καπως παραλαγμενη πως θα αποδειξεις οτι εσυ εισε ο αρχικός εμπνευστής?
 
Απάντηση: Ζητώ συνεργάτη

Εδω εγω θα διαφωνισω....μονο αν κανεις κατωχυρωση ισχυει αυτο που λες.

Δηλαδη αν μπω στο σπιτι σου και κλεψω την ιδεα σου και την παρουσιασω καπως παραλαγμενη πως θα αποδειξεις οτι εσυ εισε ο αρχικός εμπνευστής?

Έχει κατατεθεί πολυσέλιδο αντίγραφο σε συμβολαιογράφο που περιγράφει την ιδέα.
Εσύ θα βρεις τρόπο να αποδείξεις ότι το είχες σκεφτεί νωρίτερα;
 
Απάντηση: Ζητώ συνεργάτη

Έχει κατατεθεί πολυσέλιδο αντίγραφο σε συμβολαιογράφο που περιγράφει την ιδέα.
Εσύ θα βρεις τρόπο να αποδείξεις ότι το είχες σκεφτεί νωρίτερα;

Λες περιγραφει ...καταρχην καποιος -οι γνωριζουν

Αν ηταν να παμε σε συμβολαιογραφο δεν θα υπυρχε η κατωχυρωση πατεντας.

Αν φυγει εκτος Ελλαδας τι γινετε σου ειπε οσυμβολαιογραφος?
 
Απάντηση: Ζητώ συνεργάτη

Λες περιγραφει ...καταρχην καποιος -οι γνωριζουν

Αν ηταν να παμε σε συμβολαιογραφο δεν θα υπυρχε η κατωχυρωση πατεντας.

Αν φυγει εκτος Ελλαδας τι γινετε σου ειπε οσυμβολαιογραφος?

Η πατέντα είναι άλλης μορφής κατοχύρωση. Επίσης δεν ισχύει σε άλλες χώρες :hammer:
Πρέπει να κατοχυρώσεις σε κάθε χώρα της Ευρώπης, Αμερική, κλπ να φας κανά 200.000 και λίγα είπα και πάλι μπορεί να στην αντιγράψει κάποιος από τα....νησιά Κέυμαν...
Γενικώς είναι άστα να πάνε το ζήτημα.
Οπότε το πιάνεις από το τέλος προς την αρχή και ξεκινάς με το τι επιχειρήματα θα τεθούν στο δικαστήριο από τις δύο μεριές...
Πάλι δηλαδή σε καλό δικηγόρο καταλήγουμε...
Το παν είναι να φτιάξεις έτσι τα πράγματα, που ένας νορμαλ δικαστής θα σου δώσει δίκιο. Καλυμμένος 100% δεν πρόκειται να είσαι ποτέ. Άσε που αν μπλέξεις με μικρές εταιρίες, μπορεί η άλλη να παραδεχτεί ότι σε χρωστάει και την άλλη μέρα να...κηρύξει πτώχευση...

Άμα googlareis "κλοπή ιδέας" και δεις τι περιπτώσεις φτάνουν στα δικαστήρια, θα καταλάβεις για τι πρόκειται και πόσο λεπτά είναι τα όρια...
 
Απάντηση: Ζητώ συνεργάτη

Δεν ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ τι γινετε αν καποιος το δωσει σε αλλη χωρα εκτος Ελλαδας?
Μιλας για Ελλαδα μονο!
 
Απάντηση: Ζητώ συνεργάτη

Δεν ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ τι γινετε αν καποιος το δωσει σε αλλη χωρα εκτος Ελλαδας?
Μιλας για Ελλαδα μονο!

Εκεί χάνεις...
Βασικά υπάρχει πρόσφατος κανονισμός που λέει ότι αν κατοχυρωθεί πατέντα σε μία χώρα, αυτόματα παίρνει προτεραιότητα και το δικαίωμα για κατοχύρωση και στις άλλες χώρες (δε συμμετέχουν όλες οι χώρες όμως σε αυτή τη συμφωνία)
Γενικά γίνεται χαμός από δίκες τέτοιου είδους, ειδικά μέσω των μεγάλων εταιριών λογισμικού, κλπ
 
Απάντηση: Ζητώ συνεργάτη

Παραδειγμα

Εστω εσυ εχεις βρει ενα αλγοριθμο πριν 10 χρονια και το εχεις καταθεσει σε συμβολαιογραφο

Και ενας φοιτητης σημερα βρισκει τον ιδιο η παρεμφερει αλλα να εξαγει τα ιδια αποτελεσματα .

Τι θα γινει θα τον πας Δικαστικα?
 
Απάντηση: Ζητώ συνεργάτη

Κοιτα τι γραφεις στο πρωτο σου ποστ

Το είχα γράψει στις αρχές, πριν καταλάβω τι παίζει με όλες αυτές τις έννοιες. Πλέον έχω πλήρη εικόνα και έχω κάνει ό,τι περνούσε απ το χέρι μου...
 
Απάντηση: Ζητώ συνεργάτη

Παραδειγμα

Εστω εσυ εχεις βρει ενα αλγοριθμο πριν 10 χρονια και το εχεις καταθεσει σε συμβολαιογραφο

Και ενας φοιτητης σημερα βρισκει τον ιδιο η παρεμφερει αλλα να εξαγει τα ιδια αποτελεσματα .

Τι θα γινει θα τον πας Δικαστικα?

Κάθε δίκη είναι μια μορφή επένδυσης
Αν πιστεύεις ότι η πιθανότητα Χ να κερδίσεις το Α ποσό είναι μεγαλύτερη από το κόστος σου, τότε από οικονομικής απόψεως πρέπει να πας δικαστικά
Αν ο αλγόριθμος είναι αυτός στον οποίο θα στηρίζεται η νέα γενιά κινητών, και έχεις πιθανότητα 5% να αποζημιωθείς από την samsung 10.000.000 € και ο δικηγόρος σου ζητήσει μηδέν έξοδα και 25% του ποσού αποζημίωσης, τότε πας δικαστικά.
Η ουσία της υπόθεσης δεν έχει τόσο νόημα (αφορά κυρίως την πιθανότητα Χ) καθότι δεν είναι λευκό-μαύρο...

Ουσιαστικά και για να το κλείσουμε: Ποτέ δεν είσαι σίγουρος 100%. Πας πάντα με πιθανότητα. Κάνεις ότι καλύτερο μπορείς για να έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες, να πείσεις τους δικαστές ότι αδικήθηκες, βάσει νόμων, πρωτοτυπίας, ηθικής, απάτης, κλοπής, αφερεγγυότητας, διαφυγόντων κερδών, μη τήρησης όρων συμβάσεως, δικαιωμάτων ιδιοκτησίας, κλπ
Το ποσό που είναι εύλογο να καταλογίσουν οι δικαστές και να πληρώσει ο αντίδικος επί την πιθανότητα να καταλογιστεί, είναι το αναμενόμενο όφελος της επένδυσης. Όσο πιο μεγάλη είναι η πιθανότητα, τόσο πιθανότερο είναι και να πληρωθείς από τις εταιρίες, χωρίς να φτάσεις σε δίκη, καθότι αυτό θα είναι και το αντικίνητρο για αυτές (αν ξέρουν ότι θα σε κερδίσουν δικαστικά, απλά δεν θα σε πληρώσουν).
Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να μεγιστοποιήσεις την πιθανότητα.
Γι αυτό και το Α και Ω είναι ένας καλός δικηγόρος, που ακόμη και με έναν απλό όρο δύο γραμμών σε μία σύμβαση, μπορεί να καθορίσει όλο το παιχνίδι
 
Τελευταία επεξεργασία:
Απάντηση: Ζητώ συνεργάτη

Κάθε δίκη είναι μια μορφή επένδυσης
Αν πιστεύεις ότι η πιθανότητα Χ να κερδίσεις το Α ποσό είναι μεγαλύτερη από το κόστος σου, τότε από οικονομικής απόψεως πρέπει να πας δικαστικά
Αν ο αλγόριθμος είναι αυτός στον οποίο θα στηρίζεται η νέα γενιά κινητών, και έχεις πιθανότητα 5% να αποζημιωθείς από την samsung 10.000.000 € και ο δικηγόρος σου ζητήσει μηδέν έξοδα και 25% του ποσού αποζημίωσης, τότε πας δικαστικά.
Η ουσία της υπόθεσης δεν έχει τόσο νόημα (αφορά κυρίως την πιθανότητα Χ) καθότι δεν είναι λευκό-μαύρο...

Το ιδιο θαπει και ο φοιτητης.....αν χασεις ομως τι γινετε?
 
Απάντηση: Ζητώ συνεργάτη

archer100
Σκέφτηκα να έρθω σε επαφή άμεσα με τις μεγάλες εταιρίες, αλλά το ρίσκο είναι μεγάλο γιατί μπορεί να φάω εύκολα ρίξιμο μετά την παρουσίαση της ιδέας μου (edit: το έχω κάνει ήδη)

Αν καταλαβα καλα ηδη εχεις κανει καποια ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ?

archer100
(
edit: το έχω κάνει ήδη)
 

Προγνωστικά

  • 17:00
    COSMOTE SPORT 1 HD
    • ΠΑΣ Λαμία - ΠΑΟΚ
  • 19:30
    Novasports Prime
    • Άρης - Ολυμπιακός
  • 20:00
    Novasports 2HD
    • Μονακό - Λιλ
  • 20:00
    Novasports 3HD
    • Λοριάν - Παρί Σεν Ζερμέν
  • 20:30
    COSMOTE SPORT 1 HD
    • ΑΕΚ - Παναθηναϊκός
  • 21:30
    Novasports Extra 2
    • Κλαμπ Μπριζ - Γκενκ
  • 21:30
    Novasports News
    • Άντερλεχτ - Σερκλ Μπριζ
  • 21:45
    Novasports Extra 1
    • Γουλβς - Μπόρνμουθ
  • 22:00
    Novasports 1HD
    • Αγιαξ - Εξέλσιορ
  • 22:00
    Novasports 2HD
    • Αταλάντα - Φιορεντίνα
  • 22:00
    Novasports 3HD
    • Μαρσέιγ - Νις
  • 22:00
    Novasports 5HD
    • Μάντσεστερ Γ. - Σέφιλντ Γιουνάιτεντ
  • 22:00
    Novasports Start
    • Κρίσταλ Πάλας - Νιούκαστλ
  • 22:00
    Novasports Premier League
    • Έβερτον - Λίβερπουλ
  • 03:30
    COSMOTE SPORT 8 HD
    • Ιντεπεντιέντε ντελ Βάλε - Παλμέιρας
  • 19:45
    Novasports Start
    • Χέρενφεϊν - Άιντχοφεν
  • 21:00
    COSMOTE SPORT 1 HD
    • Ουντινέζε - Ρόμα
  • 21:30
    Novasports 1HD
    • Αντβέρπ - Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ
  • 22:00
    Novasports 2HD
    • Γκόου Αχέντ Ιγκλς - Φέγενορντ
  • 22:00
    Novasports Premier League
    • Μπράιτον - Μάντσεστερ Σίτι
  • Αύριο 26-04-2024
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 8 HD
    • Σέρο Πορτένιο - Φλουμινένσε
  • 03:00
    COSMOTE SPORT 9 HD
    • Φορταλέζα - Μπόκα Τζούνιορς
  • 16:00
    Star Κεντρικής Ελλάδας
    • Έσπερος Λαμίας - ΑΕ Ψυχικού
  • 20:00
    Novasports 6HD
    • Μονακό - Φενέρμπαχτσε
  • 22:00
    Novasports 4HD
    • Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 02:00
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • Μπόστον Σέλτικς - Μαϊάμι Χιτ
  • 03:00
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • NBA 2023-24
  • 04:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 21:15
    Novasports Prime
    • Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι Τελ Αβίβ
  • 22:00
    Novasports 4HD
    • Ρεάλ Μαδρίτης - Μπασκόνια
  • Αύριο 26-04-2024
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 02:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • Ορλάντο Μάτζικ - Κλίβελαντ Καβαλίερς
  • 03:00
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • NBA 2023-24
  • 04:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 05:00
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • Λος Άντζελες Λέικερς - Ντένβερ Νάγκετς
  • 12:00
    Novasports 6HD
    • WTA 1000 Mutua Madrid Open - Φάση των 128
  • 12:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
  • 15:30
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
  • 19:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
  • 12:00
    Novasports 6HD
    • Ντόνα Βέκιτς - Μαρία Σάκκαρη
  • 12:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
  • 13:30
    Novasports 6HD
    • WTA 1000 Mutua Madrid Open - Φάση των 64
  • 15:30
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
  • 19:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
Γενική Κουβεντούλα
Βοήθεια Χρήστες
  • Κανένας δεν κουβεντιάζει αυτή τη στιγμή.
  • Ertzan Ertzan:
    Ο ταβερνιάρης δήλωσε πως αν δεν πάτε Final Four δεν θα είναι του χρόνου στην ομάδα. Εντάξει εμείς ξέρουμε πόσο καραγκιόζης είναι ελπίζω να το μάθατε και εσείς. Χάνεις τον αγώνα οι παίκτες προβληματισμένοι τους πετάς και εσύ το μπαλάκι "εσείς φταίτε" φορτώνεις και άλλη πίεση
  • Ertzan Ertzan:
    PANATHA είπε :
    Πρώτο ευρωπαϊκό τρόπαιο για την Ελλάδα και την ομάδα του Παναθηναϊκού Κ19 στην Ολλανδία το 1980 ... απέκλεισαν τότε Μπαρτσελόνα και Άγιαξ !!!!
    Στο Milko cup? :paidi:
  • PANATHA PANATHA:
    Μαλλον δεν το επιασες καλα..το ειπε για να δειξει την σιγουρια στην ομαδα και πόσο σίγουρος ειναι οτι θα περασει την Μακαμπι....
  • PANATHA PANATHA:
    Το να σκοράρει ο Ιωαννίδης σήμερα κόντρα στην ΑΕΚ @3.80....εξαιρετικό!!
  • Ertzan Ertzan:
    Καλά ματσάκια για betbuilder έχει αλλά δεν ακουμπάω
  • PANATHA PANATHA:
    Άρης - Ολυμπιακός 0-0 στο 27΄....θεωρω πως θα εχει γκολ το πρωτο μέρος....το Over 0,5 @1.80 και για μεγαλυτερο ρισκο
    το Over 1,5 @4.90!
  • Ertzan Ertzan:
    κανονικά ήδη έπρεπε να είναι 0-3
  • PANATHA PANATHA:
    Στην Κύπρο λεει Καρμιώτισσα Πάνω Πολεμιδιών - Οθέλλος Αθηαίνου 6-6.......ενω στο 48΄ το σκορ ήταν 1-5.....
  • animusbet animusbet:
    Ο Ερτζάν ελπίζει να φύγει ο Αταμάν για να σταματήσει να τον πονάει:twis:
  • Ertzan Ertzan:
    Τι να μας πει ρε το νούμερο. Έχω δει προπονητές να αναλύουν φάσεις που έγιναν μέσα στον αγώνα λάθη και τι έπρεπε να γίνει ε αυτό το νούμερο ανέλυσε τις φάσεις που και καλά έπρεπε να δοθούν φάουλ.
  • PANATHA PANATHA:
    Τι εχασε παλι ο Ολυμπιακός....
  • Ertzan Forum Bot:
    Ο χρήστης Ertzan ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "IFC#20 ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΕΛΙΚΟΣ (27-28/4/2024)" στο Διαγωνισμός I.F.C..
  • Ertzan Ertzan:
    Ωραία ζεϊμπεκιά ο Γκούμας της Τουρκίας :smk1:
  • animusbet animusbet:
    Τα σαπάκια που μας δίνετε
  • Ertzan Ertzan:
    Ναι και τον Μουρίνιο της Τουρκίας εμείς σας δώσαμε για προπονητή
  • Ertzan Ertzan:
    Τελικά κάποιοι έγιναν παράρτημα άλλων αν με εννοείτε αααααν με εννοείτε :smk1:
  • PANATHA PANATHA:
    Οι δικοι μας το εχουν ταμα να τρωνε γκολ στο πρώτο δεκάλεπτο....
  • Ertzan Ertzan:
    Τι σπρώξιμο τρώει αυτή η Μονακό ρε γαμώτο
  • PANATHA PANATHA:
    Σημερα μαθαμε τον φετινο πρωταθλητη....
  • Ertzan Ertzan:
    τους το δώσατε αν και στο 27 το πέναλτι που δεν σας δόθηκε μπορεί να άλλαζε τα πράγματα κάπως
  • Ertzan Ertzan:
    Μπαρτσώκας στον πάγκο εύχεται Καλό Πάσχα από τώρα
  • PANATHA PANATHA:
    Θα το παρει το ματς ο Μπαρτζώκας....
  • Ertzan Ertzan:
    εσείς θα έρθετε? :paidi:
  • PANATHA PANATHA:
    Φυσικα....
  • Ertzan Ertzan:
    Δεν είναι το πλεονέκτημα έδρας για όλες τις ομάδες :smk1:
    Ertzan Ertzan: Δεν είναι το πλεονέκτημα έδρας για όλες τις ομάδες :smk1: