Ζητώ συνεργάτη

Απάντηση: Ζητώ συνεργάτη

Το ιδιο θαπει και ο φοιτητης.....αν χασεις ομως τι γινετε?

Εσύ είσαι ο ενάγων, ως παλαιότερος εμπνευστής
Ο φοιτητής είναι ο εναγόμενος
Αν χάσεις, απλά...δεν θα κερδίσεις, δίνετε τα χέρια και αποχαιρετιέστε
 
Απάντηση: Ζητώ συνεργάτη

Εσύ είσαι ο ενάγων, ως παλαιότερος εμπνευστής
Ο φοιτητής είναι ο εναγόμενος
Αν χάσεις, απλά...δεν θα κερδίσεις, δίνετε τα χέρια και αποχαιρετιέστε

Και τα δικαστικα εξοδα αν χασεις δεν τα υπολογιζεις?
 
Απάντηση: Ζητώ συνεργάτη

Μια ιδεα σαν ιδεα ειναι αχρηστη,η ολη επιτυχια ειναι στην υλοποιηση της και στην τεχνογνωσια που θα εχεις.

mvp-equation-37b43a5a803c27665c74fc1d3709ed1e.jpg
 
  • Like
Αντιδράσεις: djroof και archer100
Τελευταία επεξεργασία:
Απάντηση: Ζητώ συνεργάτη

Sorry που ξανακάνω παρέμβαση... επειδή είμαι στο χώρο του επιχειρείν και γενικά της ιδέας κτλ...αυτό που έχω δεί εδώ είναι οτι έχεις αναλωθεί εδώ στο να ψαχτείς για δικαιώματα κτλ. Στο ξαναλέω πρέπει να ψαχτείς ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ στο εάν αυτό που θεωρείς εσύ super duper ιδεά είναι ΕΦΙΚΤΗ! ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΕΡΔΟΣ και εάν μπορεί να ΕΦΑΡΜΟΣΤΕΙ (νομοθεσία, εργασία κτλ).

Όπως είπε ένας φίλος απο πάνω το θέμα δεν είναι η ιδέα αλλά το ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ! Παράδειγμα ξέρουμε όλοι οτι τα καζίνο έχουν κέρδος... οκ ΚΑΝΤΟ! Μπορείς? ΟΧΙ τέλος...

Τα club έχουν κέρδος, μπορείς ΟΧΙ! Τέλος...

Επίσης εάν διαβάσεις ιστορίες απο startup biz, applications κτλ θα δείς οτι δεν έφαγαν χρόνο για τα δικαιώματα κτλ.

ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ? ΝΑΙ
ΔΩΣΕ ΑΠΕΙΡΟ ΧΡΟΝΟ και ΚΑΝΕ ΣΟΒΑΡΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ... και τα ΚΕΡΔΗ θα σου έρθουν απο ΜΟΝΑ τους... trust me σε αυτό!

Αν θες να αποκτήσεις κάτι που δεν είχες ποτέ, πρέπει να κάνεις κάτι που δεν έχεις ξανακάνει...Ακόμα και οι biz είναι μια μορφή ΤΖΟΓΟΥ & ΡΙΣΚΟΥ... οπότε τζόγαρε με τον ΠΟΛΥΤΙΜΟ ΧΡΟΝΟ σου και τα $$$ σου και ΞΕΚΙΝΑ!

Άσε τα forum και ΨΑΞΟΥ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ, offline ΤΡΕΞΕ & ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ!!!

Αυτά απο έναν τύπο που είναι στο ίδιο στύλ με εσένα πάνω κάτω...
:sign:
 
  • Like
Αντιδράσεις: Jimmakos
Απάντηση: Ζητώ συνεργάτη

Καλες οι διαπιστωσεις ......

Ειπαμε πατεντα και συμβολαιογραφος εινε καπως τρωτα παθητικα οποτε τα αποριπτουμε καπως.


Προτασεις υπαρχουν να δινουν η να οδηγουν καπου?

Εγω προτεινα να παρουσιασει την ιδεα του με βαρος στα αποτελεσματα και οχι στον τροπο
οσο αυτο εινε εφικτο(εδωσα και προσωπικο μου παραδειγμα)

Με λιγα λογια μια ΚΑΛΗ ΙΔΕΑ πως μπορει να ΠΕΡΠΑΤΙΣΕΙ χωρις να (ΚΛΑΠΕΙ κατα καποιο τροπο)?

Μερικοι λετε να προχωρισει μονος του!!! Μπορειτε ομως να δειξτε καποια βηματα?:sign:
 
  • Like
Αντιδράσεις: venoss
Απάντηση: Ζητώ συνεργάτη

Δηλαδη εσυ τι προτεινεις στην εν λογω περιπτωση?

Θα πρότεινα να ξεκινήσει. Αυτό. Just do it που λένε. Με κάλυψε αρκετά και η απάντηση του djroof παραπάνω. Δε θα ανησυχούσα για τα δικαιώματα/κλοπή ιδέας κλπ. Θα έτρεχα και θα υλοποιούσα την ιδέα σε μια ιστοσελίδα (υποθέτω ότι αυτός είναι ο στόχος) μέσα σε μια βδομάδα. Έτσι πλέον η ιδέα θα είχε σάρκα και οστά και θα ήταν πλέον προϊόν (δε χρειάζεται καμιά σούπερ ουάου ιστοσελίδα, keep costs low). Μετά θα επένδυα το 5πλάσιο (ή το 80% του κεφαλαίου μου) σε marketing/προώθηση της ιστοσελίδας και θα έβλεπα την ανταπόκριση του κόσμου. Αποκλείω μέσα στον πρώτο μήνα να προλάβουν να του κλέψουν την ιδέα, ενώ αν όντως είναι τόσο καλή, θα δουλέψει μόνη της και δε θα προλαβαίνει να απαντά emails.

Σας παραπέμπω σε λινκ μιας ιδέας που πούλησε μέσα σε 4 ημέρες:

https://flippa.com/3783970-20-000-i...on-visits-in-4-days-hugely-popular-viral-site

Και για κλείσιμο, ένα infographic για το πώς ξεκίνησε το Pinterest και πώς τελικά οι αρχικές ιδέες του δημιουργού δεν άξιζαν να παραιτηθεί από την Google!

pinterest.jpg
 
  • Like
Αντιδράσεις: djroof
Απάντηση: Ζητώ συνεργάτη

Jimakos θα μπορούσες ποτέ να εμπιστευτείς σε κάποιον τυχαίο προγραμματιστή να σου στήσει ιδέα εκατομμυρίων ευρώ σε ατμόσφαιρα πλήρους εχεμύθειας;
Με ένα απλό τηλέφωνο σε έναν παλιό του συμφοιτητή, ή με την πρώτη διαφωνία, τα πάντα γίνονται καπνός,

Τουλάχιστον μια μεγάλη εταιρία δε μπορεί να κάνει χρήση της ιδέας σου χωρίς να την κυνηγήσεις δικαστικά (πρέπει να αλλάξει site, όνομα, μετόχους, έδρα, κλπ για να σου την φέρει, και όλα αυτά για ένα ποσό που γι αυτούς είναι ο ΟΤΕ τριμήνου, ή η μηνιαία διαφήμιση)

Ή θα κινηθείς με μεγάλα ονόματα που χουν πολλά λεφτά, ή με φτωχούς προγραμματιστές που θα τους παραδώσεις την χήνα με τα χρυσά αυγά. Πιστεύω ότι στη δεύτερη περίπτωση κινδυνεύεις περισσότερο.
Και δυστυχώς η συνεργασία με προγραμματιστές, είναι πλήρως υποχρεωτική και το πρώτο βήμα...
Μακάρι να είχα Πτυχίο Προγραμματιστή αυτή τη στιγμή, να έστηνα τα πάντα μόνος μου...
 
Απάντηση: Ζητώ συνεργάτη

Φίλε 2-3 πράγματα θα σου γράψω να τα καταλάβεις (γιατί έχω χρόνο τώρα) και αν θες διάβασε τα προσεκτικά εάν θές μην τα διαβάζεις.

Πρώτον... έχεις καταενθουσιαστεί για ένα πράγμα που ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ, ΕΣΥ ΝΟΜΙΖΕΙΣ οτι είναι κάτι SUPER DUPER, κάτι ΟΥΑΟΥ (Βαρουφάκης), κάτι ΚΑΙΝΟΤΟΜΟ, κάτι διαφορετικό τέλος πάντων... αλλά ΜΟΝΟ ΕΣΥ το έχεις φανταστεί έτσι. Στο ξαναλέω κάτσε κάτω με χαρτί και στυλό, φτιάξε πλάνο και κάνε 2 βασικά πράγματα ΔΙΑΒΑΣΕ & ΨΑΞΕ, εξάντλησε όλες τις πτυχές του project σου. ΨΑΞΕ ΕΣΥ βασικά νομικά θέματα, θέματα υλοποίησης κτλ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ! ΔΙΚΟ ΣΟΥ project είναι ΕΣΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗ "ΒΡΩΜΙΚΗ" δουλειά!

Δεύτερον με μια ΙΔΕΑ που είναι στο ΜΥΑΛΟ σου ΚΑΙ ΜΟΝΟ έχεις βάλει τιμή... διαβάζω για 6-7 ψηφία κτλ. Φίλε την ΤΙΜΗ την καθορίζει ο ΑΓΟΡΑΣΤΗΣ και η ΑΓΟΡΑ να το ξέρεις, το να έχεις στο μυαλό σου οτι είναι κάτι ουάου και αξίζει εκατομμύρια και τέλος του χρόνου θα είσαι στη λίστα του Forbes, να ξέρεις δεν λειτουργεί έτσι.

Τέλος πρέπει όπως είπα να κάνεις όλη τη δουλειά ΕΣΥ, ΤΡΕΞΙΜΟ, ΨΑΞΙΜΟ, ΕΠΕΝΔΥΣΗ... ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ ΕΣΥ! Έχεις κολλήσει στο οτι έχεις κάτι σούπερ (εσύ το λες) και ψάχνεις ένα δικηγόρο για να δουλέψει πάνω στην ιδέα μαζί σου... με λίγα λόγια ο δικηγόρος θέλεις να είναι ΣΥΝΕΤΑΙΡΟΣ... αυτό να ξέρεις κανένας δεν θα το κάνει... και βασικά δεν σε συμφέρει απο επιχειρηματικής πλευράς (να γιατί δεν έχεις σκεφτεί επιχειρηματικά). Για πιο λόγο να κάνεις συνέταιρο ένα δικηγόρο και να πάρει για παράδειγμα το 30% του project σου που όπως λές αξίζει πολλά και να μη του δώσεις 500-600 ευρώ και τέλος να κάνει τη δουλειά σου. Ξέρεις οι εταιρείες όλες που έχουν νομικούς με μισθό τους έχουν όχι με % επι των κερδών. Οπότε να ξέρεις εάν ψάχνεις δικηγόρο για να είναι μαζί σου στο project έχεις ελάχιστες ελπίδες να βρείς...οι εποχές δύσκολες και ψάχνουν λεφτά ΤΩΡΑ και όχι μελλοντικά.

Τελευταίο "πρόβλημα" σου είναι η εμπιστοσύνη με συνεργάτες. Δύσκολο στις μέρες μας αλλά οχι ακατόρθωτο (εγώ προσωπικά έχω 5-6 με το site μου που στηρίζουν και προσφέρουν). Εάν δεν μπορείς να εμπιστευτείς γυρνάμε στα πρώτα που σου είπα και τα κάνεις όλα ΜΟΝΟΣ σου!

Στίς 2-3 μέρες που χαζεύω εδώ στα post έχω βγάλει αποτέλεσμα οτι έχεις μια ιδέα όπου στο ξαναλέω ΝΟΜΙΖΕΙΣ (μέχρι να αποδείξεις το αντίθετο) οτι είναι κάτι ουαου και ψάχνεις $$$ με συνέταιρο, δικηγόρο να εργαστεί τσάμπα και να πληρωθεί απο τυχόν κέρδή στο μέλλον (εάν δεν υπάρχουν θα τον πληρώσεις εσύ αν θυμάμαι καλά) και κάποιον να γνωρίζει 2-3 πράγματα να τον εμπιστευτείς κτλ. Με μια πρώτη ματιά προσωπική άποψη είναι οτι ΨΙΛΟΒΑΡΙΕΣΑΙ να συνεχίσεις το project και ψάχνεις ΕΤΟΙΜΑ κάποια πράγματα... Dude ΧΕΣΤΟΥΣ ΟΛΟΥΣ! Ρίξε ξενύχτι, ρίξε διάβασμα, ρίξε έρευνα ΚΑΙ ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ ΟΛΑ ΟΛΑ ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΤΟΥΣ... trust me σε αυτό ΜΙΛΑΩ ΕΚ ΠΕΙΡΑΣ...

Αυτά τα ολίγα που στα είπα όχι με κακία αλλά για να σου δώσουν μια ώθηση στο project. Να ξέρεις στα λέει άτομο που είχα την ευκαιρία τα "καλά χρόνια" να μπώ δημόσιο και να αράξω και να πέρνω κασέρι και εννοείτε ΔΕΝ ΤΟ ΔΙΑΛΕΞΑ και προτίμησα ιδιωτικό τομέα, πρώτα σε εργασία σε "ξένους" και τώρα κάνω τα ΔΙΚΑ μου project (offline & online) και ακόμα ψάχνω, διαβάζω, ερευνώ για να είμαι πάντα μέσα στα πράγματα.


:sign:
 
  • Like
Αντιδράσεις: archer100
Απάντηση: Ζητώ συνεργάτη

Ένα απ τα τελευταία ποστ κι από μένα, για να μην γίνω γραφικός (τα σχόλια μου με bold):

Φίλε 2-3 πράγματα θα σου γράψω να τα καταλάβεις (γιατί έχω χρόνο τώρα) και αν θες διάβασε τα προσεκτικά εάν θές μην τα διαβάζεις.

Πρώτον... έχεις καταενθουσιαστεί για ένα πράγμα που ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ, ΕΣΥ ΝΟΜΙΖΕΙΣ οτι είναι κάτι SUPER DUPER, κάτι ΟΥΑΟΥ (Βαρουφάκης), κάτι ΚΑΙΝΟΤΟΜΟ, κάτι διαφορετικό τέλος πάντων... αλλά ΜΟΝΟ ΕΣΥ το έχεις φανταστεί έτσι. Στο ξαναλέω κάτσε κάτω με χαρτί και στυλό, φτιάξε πλάνο και κάνε 2 βασικά πράγματα ΔΙΑΒΑΣΕ & ΨΑΞΕ, εξάντλησε όλες τις πτυχές του project σου. ΨΑΞΕ ΕΣΥ βασικά νομικά θέματα, θέματα υλοποίησης κτλ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ! ΔΙΚΟ ΣΟΥ project είναι ΕΣΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗ "ΒΡΩΜΙΚΗ" δουλειά!

Έχω κάνει πολύ προεργασία ήδη, εδώ και πάρα πολλούς μήνες.

Δεύτερον με μια ΙΔΕΑ που είναι στο ΜΥΑΛΟ σου ΚΑΙ ΜΟΝΟ έχεις βάλει τιμή... διαβάζω για 6-7 ψηφία κτλ. Φίλε την ΤΙΜΗ την καθορίζει ο ΑΓΟΡΑΣΤΗΣ και η ΑΓΟΡΑ να το ξέρεις, το να έχεις στο μυαλό σου οτι είναι κάτι ουάου και αξίζει εκατομμύρια και τέλος του χρόνου θα είσαι στη λίστα του Forbes, να ξέρεις δεν λειτουργεί έτσι

Την αγορά και την νοοτροπία του παίκτη (όντας χρόνια παίκτης κι εγώ) την ξέρω πάρα πολύ καλά. Καλύτερα δε γίνεται. Τα πολυψήφια ποσά θα είναι οι τζίροι των εταιριών, λίγο καιρό μετά που η εφαρμογή πέσει στην αγορά. Δική μου εκτίμηση, που την πιστεύω, όχι βάσει ενθουσιασμού, αλλά βάσει κοινών εκτιμήσεων λόγω της εμπειρίας μου (αν θέλεις το κάνω αναγωγή στον εαυτό μου και την παρέα μου και το πόσα θα έπαιζα εγώ και οι φίλοι μου με τον νέο τρόπο σε σχέση με τους τωρινούς). Στο μέλλον, που με τον Α ή τον Β τρόπο, η μέθοδος αυτή θα βγει στην πιάτσα (όντας εγω είτε κερδισμένος, είτε αδικημένος) εδώ θα είσαι και θα το συζητάμε...
.

Τέλος πρέπει όπως είπα να κάνεις όλη τη δουλειά ΕΣΥ, ΤΡΕΞΙΜΟ, ΨΑΞΙΜΟ, ΕΠΕΝΔΥΣΗ... ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ ΕΣΥ! Έχεις κολλήσει στο οτι έχεις κάτι σούπερ (εσύ το λες) και ψάχνεις ένα δικηγόρο για να δουλέψει πάνω στην ιδέα μαζί σου... με λίγα λόγια ο δικηγόρος θέλεις να είναι ΣΥΝΕΤΑΙΡΟΣ... αυτό να ξέρεις κανένας δεν θα το κάνει... και βασικά δεν σε συμφέρει απο επιχειρηματικής πλευράς (να γιατί δεν έχεις σκεφτεί επιχειρηματικά). Για πιο λόγο να κάνεις συνέταιρο ένα δικηγόρο και να πάρει για παράδειγμα το 30% του project σου που όπως λές αξίζει πολλά και να μη του δώσεις 500-600 ευρώ και τέλος να κάνει τη δουλειά σου. Ξέρεις οι εταιρείες όλες που έχουν νομικούς με μισθό τους έχουν όχι με % επι των κερδών. Οπότε να ξέρεις εάν ψάχνεις δικηγόρο για να είναι μαζί σου στο project έχεις ελάχιστες ελπίδες να βρείς...οι εποχές δύσκολες και ψάχνουν λεφτά ΤΩΡΑ και όχι μελλοντικά.

Κυρίως για να έχει κίνητρο να δώσει τον καλύτερο εαυτό του. Για να έχει όμως κίνητρο, πρέπει να αντιληφθεί ότι πρόκειται για πολυψήφια ποσά, κάτι που μόνο άτομο του χώρου μπορεί να το εκτιμήσει. Επίσης, ενδέχεται να μπούμε σε μακροχρόνιες δικαστικές διαμάχες, και νομοτελειακά, μόνο με ποσοστά μπορούμε να προχωρήσουμε και όχι με το κομμάτι. Έχεις δίκιο ότι θέλω "συνέταιρο" γιατί μόνο με συνέταιρο μπορώ να προχωρήσω και όχι με υπάλληλο που θα μετράει τις δαιδαλώδεις νομικές ενέργειές μας σε Ελλάδα και εξωτερικό με το Α4. Αυτό μπορεί να γίνει μόνο αν συμφωνήσει μαζί μου ότι μιλάμε για πολυψήφια νούμερα, οπότε θ αξίζει τον κόπο γι αυτόν. Μια νεαρή κοπελίτσα απόφοιτη που άνοιξε πρόσφατα γραφείο και διάβασε μεταξύ άλλων 2 τόμους περί Πνευματικών Δικαιωμάτων απλά δεν μου κάνει. Εδώ χρειάζεται μεγαλοπαίκτης και ρισκαδόρος, στοιχεία που μόνο στον χώρο μας θα βρεις να περισσεύουν.

Τελευταίο "πρόβλημα" σου είναι η εμπιστοσύνη με συνεργάτες. Δύσκολο στις μέρες μας αλλά οχι ακατόρθωτο (εγώ προσωπικά έχω 5-6 με το site μου που στηρίζουν και προσφέρουν). Εάν δεν μπορείς να εμπιστευτείς γυρνάμε στα πρώτα που σου είπα και τα κάνεις όλα ΜΟΝΟΣ σου!

Δυστυχώς ο προγραμματισμός δεν μπορεί να γίνει από μένα. Κι εκεί πάμε στα θέματα εμπιστοσύνης. Είναι πολυδαίδαλο το ζήτημα, και πιθανό να έχεις και δίκιο ότι είμαι πολύ επιφυλακτικός, αλλά είναι το μοναδικό στάδιο που έχω το δικαίωμα να είμαι, διότι μετά την κοινοποίηση της ιδέας, όλα τα δεδομένα θα έχουν αλλάξει, αφού η ιδέα δεν θα είναι πλέον μυστική...

Στίς 2-3 μέρες που χαζεύω εδώ στα post έχω βγάλει αποτέλεσμα οτι έχεις μια ιδέα όπου στο ξαναλέω ΝΟΜΙΖΕΙΣ (μέχρι να αποδείξεις το αντίθετο) οτι είναι κάτι ουαου και ψάχνεις $$$ με συνέταιρο, δικηγόρο να εργαστεί τσάμπα και να πληρωθεί απο τυχόν κέρδή στο μέλλον (εάν δεν υπάρχουν θα τον πληρώσεις εσύ αν θυμάμαι καλά) και κάποιον να γνωρίζει 2-3 πράγματα να τον εμπιστευτείς κτλ. Με μια πρώτη ματιά προσωπική άποψη είναι οτι ΨΙΛΟΒΑΡΙΕΣΑΙ να συνεχίσεις το project και ψάχνεις ΕΤΟΙΜΑ κάποια πράγματα...

Δεν πρόκειται για βαρεμάρα, αν περνούσε κάτι απ το χέρι μου θα δούλευα 19 ώρες τη μέρα. Είναι αναστολή λόγω επιφυλάξεων και νυχοπάτημα σε μία επικίνδυνη βαλτώδη περιοχή.

Dude ΧΕΣΤΟΥΣ ΟΛΟΥΣ! Ρίξε ξενύχτι, ρίξε διάβασμα, ρίξε έρευνα ΚΑΙ ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ ΟΛΑ ΟΛΑ ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΤΟΥΣ... trust me σε αυτό ΜΙΛΑΩ ΕΚ ΠΕΙΡΑΣ...

Αυτά τα ολίγα που στα είπα όχι με κακία αλλά για να σου δώσουν μια ώθηση στο project. Να ξέρεις στα λέει άτομο που είχα την ευκαιρία τα "καλά χρόνια" να μπώ δημόσιο και να αράξω και να πέρνω κασέρι και εννοείτε ΔΕΝ ΤΟ ΔΙΑΛΕΞΑ και προτίμησα ιδιωτικό τομέα, πρώτα σε εργασία σε "ξένους" και τώρα κάνω τα ΔΙΚΑ μου project (offline & online) και ακόμα ψάχνω, διαβάζω, ερευνώ για να είμαι πάντα μέσα στα πράγματα.


:sign:

Σε κάθε περίπτωση ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου, όπως και κάθε άλλου συναγωνιστή εδώ μέσα, θεωρώ ότι έχω κάτι κοινό με όλους σας, γι αυτό και ανέλαβα το ρίσκο να μοιραστώ το όλο θέμα με εσάς.Ολες οι απόψεις σας μου έδωσαν μία άλλη όψη του ζητήματος και ευχαριστώ. Ευελπιστώ στο μέλλον, να συζητήσουμε το θέμα, από άλλη σκοπιά πλέον, με το πρότζεκτ να τρέχει και ο κόσμος να απολαμβάνει το νέο προιόν (πίστεψέ με θα αρέσει πολύ)

Θα προσπαθήσω να μην ποστάρω άλλο, επί του παρόντος και ν αφήσω το θέμα να θαφτεί στο χρονοντούλαπο του φόρουμ, για να μην γίνω και ο γραφικός που λέει ότι είδε εξωγήινους :dope: Εξάλλου, ήδη έχουμε πει πάρα πολλά

Καλή συνέχεια στα στοιχήματα και ευχαριστώ όλους για τις απόψεις σας...:sign:
 
  • Like
Αντιδράσεις: djroof
Απάντηση: Ζητώ συνεργάτη

Καλησπέρα σε όλους μετά από πολύ καιρό.
Μετά από έναν μαραθώνιο αναζήτησης πληροφοριών, προσωπικού κόπου, ώστε να μάθω τα κατάλληλα εργαλεία προγραμματισμού και χρόνου για το στήσιμο του σαιτ, πλέον η ιδέα που είχα αναφέρει έχει πάρει σάρκα και οστά σε μορφή σαιτ. Το μόνο που μένει, ίσως και το πιο δύσκολο από όλα, είναι η σύσταση εταιρίας, η έκδοση αδειών, τόσο gambling licence, έχω καταλήξει στην Μάλτα για αυτό, όσο και τοπικές εκδόσεις αδειών λειτουργίας στις αγορές της Ευρώπης (Γερμανία, Γαλλία, Ισπανία, Ιταλία) και του UK.
Για ολα αυτά, καθώς και για τον πρώτο χρόνο λειτουργίας, έχω κάνει μία εκτίμηση περίπου στις 200.000 ευρώ, ίσως και λιγότερο αν η εταιρία λειτουργήσει με 1-2 άτομα προσωπικό, ώσπου να εκδοθούν οι πρώτες άδειες.
Θα ήθελα τις απόψεις σας για το πως να κινηθώ από εδώ και πέρα, στο θέμα της χρηματοδότησης.
Οι τράπεζες της Μάλτας δεν ειναι εύκολες σε τέτοια projects, και μάλλον η αναζήτηση τραπεζικού δανεισμού σε άλλη xώρα δεν θα είναι ευκολη υπόθεση.
Κάποιοι χρήστες μου είχαν στείλει προτάσεις για συνεργασία πριν από καιρό, είμαι ανοιχτός στο να τις συζητήσουμε, απλά να ξέρετε ότι ακόμη και τώρα η αποκάλυψη πληροφοριών για το περιεχόμενο του σαιτ θα είναι πολύ φειδωλή και σταδιακή, αναλόγως του πόσο προχωράμε.
Στην ελληνικη αγορά θα μπορούσε να προχωρήσει μόνο υπό την ομπρέλα κάποιας υφιστάμενης εταιρίας, αδειοδοτημένης, γι αυτό δεν ειναι στις προτεραιότητες μου προς το παρόν. Αν υπάρχει ωστόσο κάποια που μπορεί να τρέξει το project γρήγορα, θα μπορούσε τότε να προχωρήσει.
Το κλειδί της υπόθεσης είναι να γίνουν τα πάντα πολύ γρήγορα απ την στιγμή της έκδοσης των αδειών, ώστε να προλάβουμε την απόκτηση ικανού πελατολογίου, πριν ο ανταγωνισμός μας αντιγράψει.
Θα υπάρξουν και ενέργειες για πατέντα, αλλά πλέον αυτές δεν είναι ο βασικός πυλώνας στρατηγικής, λόγω δυσκολιών στην παγκόσμια αγορά τους στοιχήματος.
Ανοιχτός σε όποιες απόψεις-προτάσεις

Ευχαριστώ
 
Τελευταία επεξεργασία:
Απάντηση: Ζητώ συνεργάτη

Για ολα αυτά, καθώς και για τον πρώτο χρόνο λειτουργίας, έχω κάνει μία εκτίμηση περίπου στις 200.000 ευρώ, ίσως και λιγότερο αν η εταιρία λειτουργήσει με 1-2 άτομα προσωπικό, ώσπου να εκδοθούν οι πρώτες άδειες.

Θα ήθελα τις απόψεις σας για το πως να κινηθώ από εδώ και πέρα, στο θέμα της χρηματοδότησης.
Οι τράπεζες της Μάλτας δεν ειναι εύκολες σε τέτοια projects, και μάλλον η αναζήτηση τραπεζικού δανεισμού σε άλλη xώρα δεν θα είναι ευκολη υπόθεση.

Κάποιοι χρήστες μου είχαν στείλει προτάσεις για συνεργασία πριν από καιρό, είμαι ανοιχτός στο να τις συζητήσουμε, απλά να ξέρετε ότι ακόμη και τώρα η αποκάλυψη πληροφοριών για το περιεχόμενο του σαιτ θα είναι πολύ φειδωλή και σταδιακή, αναλόγως του πόσο προχωράμε.

Μια ερώτηση απο ένα αφελή άνθρωπο
"Πως είναι δυνατόν κάποιος να επενδύσει εν έτη 2018 με την υπάρχουσα οικονομική κατάσταση κοντα στις 100000€ χωρίς να ξέρει ακριβώς το project??"
Όταν παρουσιάζεις ενα προτζεκτ θα πρέπει να αναφέρεις οτι εχω αυτη την ιδέα και θα προχωρησω με αυτό τον τρόπο. Οι Προσδοκίες μας ο στόχος μας ειναι αυτος. Τα ρίσκα που εχει ένα τετοιο προτζεκτ ειναι αυτο και αυτό.

Το οτι κάτι ειναι "καινοτόμο" δεν σημαίνει απαραίτητα οτι θα προχωρήσει και στην αγορά.......στο μυαλο μου ήρθε μια εταιρία Poker αν θυμαμαι καλά λεγοταν PTK η οποια ηταν η μοναδική που ειχε 3d χαρακτηρες στο poker με reaction όντως πρωτοποριακο και γαμάτο αλλα ποτέ δεν πλησιασε pokerstar full tilt και όλα τα μεγάλα room pokers.

Το οτι θεωρείς εσυ οτι ειναι "γαμάτο" δεν σημαίνει οτι η αγορά θα το αποδεχτεί μην ξεχνάς κάθε χώρα έχει άλλη κουλτούρα. Βέβαια οπως μου ειχε πει καποιος στο παρελθόν και είχε δίκιο αν δεν πιστευεις εσύ στο προιον/υπηρεσια που πουλάς γιατι να το κάνεις κάποιος τρίτος

Καλη επιτυχια απο μένα και μακάρι να σου πανε ολα οπως θες
 
Απάντηση: Ζητώ συνεργάτη

Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σου.
Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό που λες, και αυτός ακριβώς είναι ο λόγος που είχα ανοίξει το νήμα και αποτελεί και για εμένα το μεγαλύτερο πρόβλημα στην ιδέα μου.
Αν ήθελα να ανοίξω ένα ρουχάδικο σε ένα συγκεκριμένο μαγαζί στην Σταδίου, δεν θα είχα απολύτως κανενα πρόβλημα να αναζητησω χρηματοδότηση. Πήγαινα σε 10-100-1000 υποψήφιους χρηματοδοτες, τους έλεγα την ιδέα, και εισέπραττα ένα ΝΑΙ ή ένα ΟΧΙ από τον καθένα, ακίνδυνο για τα σχέδια μου, μιας και το μαγαζί είναι μοναδικό και δεν μπορεί να αντιγραφει λόγω τοποθεσίας.
Στην προκειμένη περίπτωση όμως δεν μπορώ να κάνω κάτι παρομοιο, γιατί το ΟΧΙ από κάποια εταιρία, εμπεριέχει μεγάλο ρίσκο για μένα, ώστε να αντιγραφεί η ιδέα και να βγει στο ιντερνετ από κάποια άλλη άσχετη εταιρία, αφήνωντας με στα κρύα του λουτρού.
Επομένως πρέπει να βρεθεί καποιος άλλος τρόπος, τον οποίο για να είμαι ειλικρινής δεν έχω βρει ακόμα ούτε εγώ.
Γνωρίζω ότι ο καθε υποψήφιος έχει δικαίωμα να γνωρίζει το περιεχόμενο της ιδέας, αλλά απ την άλλη κι εγώ έχω δικαίωμα, αν όχι και υποχρέωση, να την κρατήσω όσο μυστικότερη γίνεται.
Το πρώτο βήμα είναι να βρεθούν άτομα που ενδιαφέρονται γενικά να τοποθετήσουν χρήματα σε κάποια καινοτόμα στοιχηματική εταιρία. Στην συνέχεια θα βρεθεί ο τρόπος
 

Προγνωστικά

    • Δεν υπάρχουν ποδοσφαιρικές αθλητικές μεταδόσεις σήμερα
  • 20:00
    Novasports Start
    • Ζάλγκιρις Κάουνας - Αρμάνι Μιλάνο
  • 21:30
    Novasports 4HD
    • Μπάγερν Μονάχου - Μπαρτσελόνα
  • 21:30
    Novasports 5HD
    • Μπασκόνια - Αναντολού Εφές
  • 21:30
    Novasports Prime
    • Παρτίζαν - Ολυμπιακός
  • 22:00
    Novasports 2HD
    • Βιλερμπάν - Μονακό
  • Αύριο 29-03-2024
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 01:05
    Novasports 4HD
    • Arizona - Clemson
  • 01:30
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • Ατλάντα Χοκς - Μπόστον Σέλτικς
  • 01:35
    Novasports 5HD
    • San Diego St. - UCONN
  • 02:00
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • Νιου Ορλίνς Πέλικανς - Μιλγουόκι Μπακς
  • 04:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 19:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
  • 21:00
    Novasports 6HD
    • Ριμπάκινα - Αζαρένκα
  • Αύριο 29-03-2024
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
  • 02:30
    Novasports 6HD
    • Αλεξάντροβα - Κόλινς
Γενική Κουβεντούλα
Βοήθεια Χρήστες
  • Κανένας δεν κουβεντιάζει αυτή τη στιγμή.
  • PANATHA PANATHA:
    Είδες ριπλέι?
  • Ertzan Ertzan:
    ναι
  • PANATHA PANATHA:
    Η Φενέρμπαχτσε επιθυμούσε να πάρει αναβολή το ντέρμπι της 7ης Απριλίου με την Γαλατάσαραϊ για το τουρκικό Super Cup ελέω... Ολυμπιακού, όμως το συγκεκριμένο αίτημά της δεν έγινε αποδεκτό από την ποδοσφαιρική ομοσπονδία της χώρας.
  • PANATHA PANATHA:
    Η ποδοσφαιρική ομοσπονδία της Τουρκίας (TFF) ενημερώσε και τους δύο συλλόγους πως
    αυτό έχει να κάνει με το ότι δεν υπάρχει εναλλακτική ημερομηνία λόγω του φορτωμένου αγωνιστικού προγράμματος των ομάδων.
  • Ertzan Ertzan:
    Θα το έγραφα το πρωί αλλά από το κινητό δεν ήρθε. Οι αλλόθρησκοι όπως ήταν φυσιολογικό είπαν πως δεν θα δεχτούν την αναβολή του αγώνα. Οι δικοί μας έκαναν αίτηση για αναβολή και απότι διάβασα έλεγαν να γίνει ο αγώνας με την λήξη του πρωταθλήματος όμως η Ομοσπονδία που έχει χεστεί πάνω της και ακόμα να βγάλει την απόφαση για τις "τιμωρίες" δεν το έκανε αποδεκτό.
  • Ertzan Ertzan:
    Η Fenerbahce είναι η ομάδα που μάζεψε τους περισσότερους πόντους στην Ευρώπη αλλά δεν το βλέπουν έτσι δεν πειράζει όμως είναι μεγάλος ο θεός
  • PANATHA PANATHA:
    Δειχνει ο ΑΝΤ1 F1 την Κυριακή το πρωι??
  • Ertzan Ertzan:
    Νομίζω μόνο το plus θα το έχει
  • PANATHA PANATHA:
    ρε τα λαμογια....
  • Ertzan Ertzan:
    είχε προσφορά μέσω της ΔΕΗ για 9 μήνες δωρεάν πριν 1 μήνα
  • PANATHA PANATHA:
    ναι το ξερω....
  • PANATHA PANATHA:
    κ μαγνητοσκόπηση το δείχνει ο Αντ1 το ελεύθερο κανάλι στης 17:00
  • PANATHA PANATHA:
    Αγγλία - Βραζιλία 0-0 στο 36......Over 0,5 στο πρωτο μερος
  • PANATHA PANATHA:
    Απόδοσ
    η @31.0
  • M Forum Bot:
    Ο χρήστης MrChow ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Maurice Moss Tips" στο Προγνωστικά Ποδοσφαίρου.
  • Ertzan Ertzan:
    συνεχίζει η προσφορά της ΔΕΗ για Αντέννα plus νομίζω μέχρι 14 Απριλίου
  • Ertzan Ertzan:
    Λίγες μέρες πριν την συνέλευση της Fenerbahce βγήκε στην φόρα η συνάντηση που είχε ο Hugh Dallas με τους διαιτητές και οι συνομιλίες για τον αγώνα Galatasara-Antalyaspor όπου εκεί ο διαιτητής του VAR παραδέχεται πως έκανε λάθος στο πέναλτι που πήρε ο παίκτης της Γαλατσαραϊ όπου στην ουσία το είπε πως "βούτηξε" ο παίκτης στην μικρή επαφή που είχε που δεν ήταν για πέναλτι. Γι'αυτήν την φάση είχε μιλήσει και ο Πρόεδρος μας όπου είπε αυτά που συμβαίνουν και η Ομοσπονδία τον έβγαλε ψεύτη, ωραία πράγματα
  • S Forum Bot:
    Ο χρήστης std157489 ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Φοιτητική Έρευνα για το Λιανικό Εμπόριο" στο Καφενείο.
  • PANATHA PANATHA:
    Μονο ο Τζαβελας θα μπορουσε να φαει κοκκινη καρτα χωρις να παιζει....πραγματικα ειναι ηλιθιο το παιδι...
  • Ertzan Ertzan:
    το είχε παίξει στοίχημα γι'αυτό :p
  • PANATHA PANATHA:
    Πραγματικα απορω....αφου σε καθε ματς ειναι με νευρα γιατι δεν το κοβει το ρημαδι και να ξεκινησει το ψαρεμα....
  • PANATHA PANATHA:
    Σε λιγο θα το καρφωσει ο Φωτης....
  • PANATHA PANATHA:
    Δεν γινονται αυτα....
  • Ertzan Forum Bot:
    Ο χρήστης Ertzan ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Κύπελλο IFC#15 Ημιτελικός (30-31/3/2024)" στο Διαγωνισμός I.F.C..
    Ertzan Forum Bot: Ο χρήστης Ertzan ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Κύπελλο IFC#15 Ημιτελικός (30-31/3/2024)"...