Επαγγελματίας παίκτης στοιχήματος

BetLaden

IFC#6 Champion 2009-10, IFC#1 Super Cup winner 200
Μέλος του προσωπικού
13 Μαι 2002
39,142
26,182
113
52
Infobeto Town
www.infobeto.com
Διαβάζοντας καθημερινά τα topics που ανοίγονται με τις διαμάχες παικτών και στοιχηματικών νιώθω την ανάγκη να ανοίξω ένα θέμα για την ορθή χρήση του όρου Επαγγελματία παίκτη.

Χαλιέμαι να τσουβαλιάζονται όλα και από τις δύο πλευρές. Δεν είναι όλοι οι παίκτες ίδιοι, ούτε όλες οι στοιχηματικές ίδιες.

Και επειδή δεν είναι όλοι οι παίκτες ίδιοι, προτιμώ να αποφεύγουμε να χρησιμοποιούμε τον όρο "επαγγελματίας παίκτης στοιχήματος" για πρακτικές που δεν έχουν να κάνουν με το στοίχημα και συνδέονται με botάκια, στημένα, arbing, bonus hunting κλπ.

Είναι άδικο για τον πραγματικό επαγγελματία παίκτη που διαβάζει, αφιερώνει χρόνο να μελετήσει, να εισάγει παραμέτρους σε παίκτες/ομάδες/πρωταθλήματα/κύπελλα, να εκτιμά, να αφουγκράζεται, να βάζει έμπνευση, να ρισκάρει ή να μην ρισκάρει, να επιλέξει απόδοση, να αποφασίσει αν θα πουλήσει κλπ με στόχο να απολαύσει την νίκη του στο στοίχημα και όχι απέναντι στον book.

Όποιος έχει εχθρό τον book ανήκει σε άλλη κατηγορία. Κανένας σοβαρός book δεν ενοχλεί τέτοιους παίκτες. Επισημαίνω το "σοβαρός". Σοβαρός για τον συγκεκριμένο τύπου παίκτη. Ναι ξεχωρίζω σοβαρούς και ασόβαρους books για έναν επαγγελματία παίκτη όπως εγώ τον προσδιόρισα.

Οι σοβαροί books θα ενοχλήσουν, θα λιμιτάρουν, θα μπλοκάρουν αυτούς που δεν παίζουν στοίχημα αλλά κάνουν κάτι άλλο. Για αυτούς τους "παίκτες" σοβαρές είναι οι εταιρείες που θα τους επιτρέψουν να κάνουν το "παιχνίδι" τους και ασόβαρες αυτές που θα τους εμποδίσουν. Και έτσι ξεκινά ο φαύλος κύκλος.

Ναι υπάρχουν ασόβαρες εταιρείες στοιχήματος που θέλουν τέτοιους "παίκτες" και τους επιτρέπουν να κάνουν τέτοιο παιχνίδι για δικούς τους λόγους. Win-win η κατάσταση για αυτή την πλευρά.

Είναι λογικό λοιπόν, εφόσον υπάρχουν τέτοιου είδους εταιρείες θα υπάρχουν και τέτοιου είδους παίκτες. Η ίδια η αγορά δημιουργεί τους πελάτες που θέλουν.

Απλά να ξεχωρίζουμε τις πλευρές και να μην ονομάζουμε όλους τους παίκτες με τον ίδιο τρόπο. Δεν είναι όλοι το ίδιο και ας μην ξεχνάμε ότι εξαιτίας της μιας μερίδας δεν απολαμβάνει κανείς καλύτερα προνόμια (καλύτερα μπόνους, καλύτερους όρους, καλύτερες αποδόσεις, ευκολότερη ταυτοποίηση, γρηγορότερες συναλλαγές κλπ.).

Από την στιγμή που στην ίδια αγορά συνυπάρχουν όλων των ειδών οι εταιρείες, θα συνυπάρχουν και όλων των ειδών παίκτες. Ας βρει ο καθένας αυτό που τον εκφράζει... και να αποδεχτεί την ήττα με ψηλά το κεφάλι όπως δέχεται και την νίκη του απέναντι σε όποιον θεωρεί αντίπαλό του. Για να γίνει αυτό θα πρέπει πάνω απ' όλα να αποδεχτεί τι είδους παίκτης είναι.
 
Κανένας σοβαρός book δεν ενοχλεί τέτοιους παίκτες. Επισημαίνω το "σοβαρός". Σοβαρός για τον συγκεκριμένο τύπου παίκτη.

Οι σοβαροί books θα ενοχλήσουν, θα λιμιτάρουν, θα μπλοκάρουν αυτούς που δεν παίζουν στοίχημα αλλά κάνουν κάτι άλλο. Για αυτούς τους "παίκτες" σοβαρές είναι οι εταιρείες που θα τους επιτρέψουν να κάνουν το "παιχνίδι" τους και ασόβαρες αυτές που θα τους εμποδίσουν. Και έτσι ξεκινά ο φαύλος κύκλος.

Οι στοιχηματικές που δραστηριοποιούνται νόμιμα στην Ελλάδα, ενοχλούν τους επαγγελματίες παίκτες, που δεν χρησιμοποιούν "botάκια, στημένα, arbing, bonus hunting"; Τους ανέχονται; Τους επιτρέπουν να συνεχίσουν το παιγνίδι τους και να απολαμβάνουν τα κέρδη τους, εφόσον η κερδοφορία προκύπτει από μελέτη, γνώσεις και ικανότητα;

Μπορούμε να ισχυριστούμε πως κάποια από αυτές τις στοιχηματικές, είναι σοβαρός book;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εγώ διαφωνώ και θα σου εξηγήσω γιατί διαφωνώ. Παίζω μόνο τα κορυφαία πρωταθλήματα του πλανήτη, ΡΙΣΚΑΡΩ δεν κερδίζω όλα μου τα στοιχήματα και όμως αργά ή γρήγορα το λίμιτ ξέρω πως θα έρθει, γιατί γνωρίζω πως δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα η εταιρία να μου κόβει μισθό κάθε μήνα. Δεν παραπονιέμαι όμως αλλά δεν τους κλέβω μου δίνουν το 1,10 σε ματς που το γνωρίζουν και το βλέπουν και οι ίδιοι (δεν παίζω την κωλοπετεινίτσα, παίζω ματς που και ο τρέηντερ το βλέπει όπως και εγώ) και μου δίνουν το 1,10 πρόσεξε σε εις βάρος μου απόδοση, γιατί ξέρουν πως κανονικά θα έπρεπε να μου το έδιναν στο 1,13 ή στο 1,14 συγκριτικά με 3-4 χρόνια πριν. Τόσο μου το έδιναν πριν λίγα χρόνια. Και όμως παρόλο που παίζω με τόσες αντιξοότητες δεν μου λένε οκ δεν πειράζει που κερδίζεις δεν σε λιμιτάρω, αλλά αντιθέτως από 2500 ευρώ και άνω κέρδος απλώς περιμένω την ημέρα που θα δώ πως το στοίχημα μου δεν γίνεται δεκτό!
 
Οι στοιχηματικές που δραστηριοποιούνται νόμιμα στην Ελλάδα, ενοχλούν τους επαγγελματίες παίκτες, που δεν χρησιμοποιούν "botάκια, στημένα, arbing, bonus hunting"; Τους ανέχονται; Τους επιτρέπουν να συνεχίσουν το παιγνίδι τους και να απολαμβάνουν τα κέρδη τους, εφόσον η κερδοφορία προκύπτει από μελέτη, γνώσεις και ικανότητα;

Μπορούμε να ισχυριστούμε πως κάποια από αυτές τις στοιχηματικές, είναι σοβαρός book;

Σε γενικές γραμμές αυτό λέω φίλε. Ότι οι σοβαρές δεν ενοχλούν τους κανονικούς παίκτες.
 
Εγώ διαφωνώ και θα σου εξηγήσω γιατί διαφωνώ. Παίζω μόνο τα κορυφαία πρωταθλήματα του πλανήτη, ΡΙΣΚΑΡΩ δεν κερδίζω όλα μου τα στοιχήματα και όμως αργά ή γρήγορα το λίμιτ ξέρω πως θα έρθει, γιατί γνωρίζω πως δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα η εταιρία να μου κόβει μισθό κάθε μήνα. Δεν παραπονιέμαι όμως αλλά δεν τους κλέβω μου δίνουν το 1,10 σε ματς που το γνωρίζουν και το βλέπουν και οι ίδιοι (δεν παίζω την κωλοπετεινίτσα, παίζω ματς που και ο τρέηντερ το βλέπει όπως και εγώ) και μου δίνουν το 1,10 πρόσεξε σε εις βάρος μου απόδοση, γιατί ξέρουν πως κανονικά θα έπρεπε να μου το έδιναν στο 1,13 ή στο 1,14 συγκριτικά με 3-4 χρόνια πριν. Τόσο μου το έδιναν πριν λίγα χρόνια. Και όμως παρόλο που παίζω με τόσες αντιξοότητες δεν μου λένε οκ δεν πειράζει που κερδίζεις δεν σε λιμιτάρω, αλλά αντιθέτως από 2500 ευρώ και άνω κέρδος απλώς περιμένω την ημέρα που θα δώ πως το στοίχημα μου δεν γίνεται δεκτό!

Γεια σου Balaton,

διαφωνείς αλλά στην ουσία δεν σε έχει πειράξει ακόμα η εταιρεία που παίζεις. Απλά φοβάσαι μην σε πειράξουν. Λογικό είναι να φοβάσαι με τόσα που ακούς αλλά η ουσία είναι ότι δεν σε έχουν ακουμπήσει. Οπότε προς το παρόν με επιβεβαιώνεις.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Balaton
Γεια σου Balaton,

διαφωνείς αλλά στην ουσία δεν σε έχει πειράξει ακόμα η εταιρεία που παίζεις. Απλά φοβάσαι μην σε πειράξουν. Λογικό είναι να φοβάσαι με τόσα που ακούς αλλά η ουσία είναι ότι δεν σε έχουν ακουμπήσει. Οπότε προς το παρόν με επιβεβαιώνεις.

Άρη ο δικός μου λογαριασμός έχει κλείσει εδώ και 3 χρόνια με λίμιτ.
 
  • Like
Αντιδράσεις: FunBet και fairplay
Σε γενικές γραμμές αυτό λέω φίλε. Ότι οι σοβαρές δεν ενοχλούν τους κανονικούς παίκτες.

Και όμως, όλες οι εταιρείες ενοχλούν τους κανονικούς παίκτες που κερδίζουν. Γιατί θα σε κόψει το τμήμα risk, όταν ξεπεράσεις το όριο κέρδους που έχουν θέσει.

Ισχύει ότι τα όρια θα αργήσουν να έρθουν,όπως και ότι γενικά θα ταλαιπωρηθείς λιγότερο για να πάρεις τα χρήματα σου. Όμως, τελικά θα κοπεί και ο σοβαρός παίκτης, όπως τον χαρακτήρισες.

Συνεπώς, στην Ελλάδα δεν υπάρχουν σοβαρές εταιρείες, έτσι όπως το θέτεις, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι μπαίνουν όλες στο ίδιο τσουβάλι.
 
  • Like
Αντιδράσεις: GATHS και fairplay
Συμφωνώ ότι όλοι οι παίκτες δεν είναι ίδιοι, άλλα την εταιρία την ενδιαφέρει το αποτέλεσμα, από τους παίκτες που κάνουν πχ arbing η εταιρία γνωρίζει ότι αυτοί δεν θα χάσουν πότε πραγματικά όποτε η εταιρία ξέρει οτι δεν θα κερδίσει μακροπρόθεσμα άπλα έχει να κάνει με το που θα επαληθευτούν τα σημεία. Ο παίκτης που μελετά εισάγει στοιχειά είναι και ειναι πραγματικός επαγγελματίας θα τον κόψουν ως επαγγελματία. Άλλωστε πρέπει να παίζεις μόνο για ψυχαγωγία, Δηλαδή πχ ο Ολυμπιακός ειναι πρώτος με 10 βαθμούς Την κυριακη παίζει με την Καλαμαριά εκτός, το γήπεδο είναι βάλτος από την βροχή και την Τετάρτη έχει αγώνα με την liverpool αν αγοράσεις το 2πλο με 1,27 είσαι οκ παίζεις ομάδα που πρέπει να κερδίσει, αν αγοράσεις τον άσσο στο 9 ως αποτέλεσμα εισαγωγής και επεξεργασίας δεδομένων τελείωσες και δεν έχεις κάνει ούτε arbing ούτε bonus hunting. Εχεις τελειωσει πριν καν κερδίσεις ειδικά αν παίζεις μόνο σε μια εταιρία με αποτελσμα να δουν και να αξιολογήσουν το betting plan σου. Πριν υπαρξει καν αρνητικό αποτέλεσμα ανιχνεύουν τον πιθανό επαγγελματισμό.
 
Πολυ θα ηθελα να μαθω,στην εποχη του ιντερνετ και της μεγαλης ανθισης του online gaming,ποσοι ειναι αυτοι που αναφερονται ως πραγματικοι επαγγελματιες παιχτες στο αρχικο ποστ και για ποιους λογους (περα απο τους τυπικους,οτι θεωρουνται παρανομοι για το νομοτυπο ελληνικο κατεστημενο),δεν παιζουν σε ανταλλακτηριο και ασια.Επισης,αν αυτοι οι παικτες,εχουν τοσο καλη προβλεψη,μπορουν φανταζομαι να παιζουν και σε πρακτορειο,χωρις να ανησυχουν για ορια και κλεισιματα λογαριασμων.
 
Σε γενικές γραμμές αυτό λέω φίλε. Ότι οι σοβαρές δεν ενοχλούν τους κανονικούς παίκτες.
Όλες οι εταιρείες αργά ή γρήγορα θα σου βάλουν όρια, είτε παίζεις arbs είτε παίζεις με κάποιου είδους στατιστική ανάλυση. Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να είσαι κερδισμένος παίκτης που παίζει με πλεονέκτημα (ανεξαρτήτως του πως προκύπτει αυτό) και να σε κρατάνε για να τους μαδάς. Εδώ πλέον βάζουν όρια και οι ασιάτες (σε μικρότερο βαθμό) και δεν θα σου βάλει όρια το ψιλικατζίδικο στην Ελλάδα;

Από εκεί και πέρα, όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω, οι επαγγελματίες παίκτες για τους οποίους μιλάς προφανώς και έχουν μεταφέρει το παιχνίδι τους κατά κύριο λόγο σε ασία και ανταλλακτήρια. Όταν παίζεις για ένα 3% κέρδος τότε δεν έχεις την πολυτέλεια να αγοράζεις άσσο του 1.91 στο 1.87. Ούτε έχεις την όρεξη να ρισκάρεις τα λεφτά σου σε εταιρείες που μπορεί το risk management να ξυπνήσει στραβά σήμερα και να σου βγάλει την ψυχή για να σε πληρώσει.

Η μόνη κατηγορία παικτών που δεν αντιμετωπίζουν κανένα πρόβλημα είναι οι κουβάδες. Που ακόμα και αυτό είναι σχετικό γιατί αν σου κάτσει ένα δελτίο τζόκερ ενδεχομένως να έχεις θέματα με την πληρωμή. Παίκτες που χάνουν και το γνωρίζουν αλλά δεν τους νοίαζει γιατί μπορεί να παίζουν για το χαβαλέ τους, άρρωστοι τζογαδόροι, παίκτες που έχουν την ψευδαίσθηση πως κερδίζουν επειδή έχουν αναπτύξει ένα σύστημα με βάση τη στατιστική ή δε ξέρω και γω τι και νομίζουν ότι είναι κερδοφόρο ενώ στην ουσία είναι απλά τυχεροί. Ειδικά η τελευταία κατηγορία παικτών πλέον έχει γεμίσει το ίντερνετ και βλέπεις παντού γκουρού της στατιστικής ανάλυσης να τα παίρνουν από τους book. Έρχεται ο άλλος και μου λέει κερδίζω γιατί έχω αναπτύξει ένα σύστημα με βάση φόρμες, γκολ κτλπ και το έχο δοκιμάσει σε 50, 100 ή 500 αγώνες και δίνει πολύ καλά αποτελέσματα. Εντάξει αδερφέ έλα να τα ξαναπούμε όταν θα έχεις παίξει 5-10K αγώνες να δούμε πόσα λεφτά θα έχεις χάσει από το κατά τα άλλα κερδοφόρο σύστημα.

Και κάπως έτσι δημιουργείται η ψευδαίσθηση πως υπάρχουν επαγγελματίες παίκτες που κερδίζουν στους softs και δεν έχουν πρόβλημα. Αν μια εταιρεία σε αφήνει να κάνεις το παιχνίδι σου ανενόχλητος τότε η εταιρεία αυτή δεν σε φοβάται που σημαίνει πως κατά πάσα πιθανότητα σε έχει βάλει στη μαρίδα και απλά περιμένει να σου φάει τα λεφτά σιγά σιγά με την γκανιότα.

Σε ό, τι έχει να κάνει με τους softs, το bottom line είναι πως αν δεν θες να έχεις ποτέ πρόβλημα τότε θα πρέπει να χάνεις. Όμορφα, απλά και ωραία. Οι softs δεν είναι εταιρείες που έχουν φτιαχτεί για επαγγελματίες παίκτες όπως και αν τον ορίζεις εσύ τον επαγγελματία. Αν είσαι παίκτης που παίζει με πλεονέκτημα απέναντι στην εταιρεία τότε δεν υπάρχει κανένας soft στον πλανήτη που θα δεχθεί το παιχνίδι σου. Μόλις σε πάρουν χαμπάρι σου δίνουν την ευχή τους και τα παπούτσια στο χέρι. Το πότε θα σε πάρουν χαμπάρι είναι άλλη κουβέντα.
 
Να πω την αλήθεια και εγώ δεν παίζω σε εταιρείες απλά και μόνο μην τυχόν χάσω τα χρήματα μου. Παράλογο; Μπορεί!
Όμως στις 2 μεγάλες δεν είχα ποτέ πρόβλημα με αρκετές αναλήψεις μπορώ να πω σε όχι μεγάλα ποσά όμως.
Εδώ και αρκετό καιρό όμως επειδή κυνηγάω μεγάλο κέρδος προτιμώ να μην ρισκάρω και παίζω πρακτορείο
 
Πολυ θα ηθελα να μαθω,στην εποχη του ιντερνετ και της μεγαλης ανθισης του online gaming,ποσοι ειναι αυτοι που αναφερονται ως πραγματικοι επαγγελματιες παιχτες στο αρχικο ποστ και για ποιους λογους (περα απο τους τυπικους,οτι θεωρουνται παρανομοι για το νομοτυπο ελληνικο κατεστημενο),δεν παιζουν σε ανταλλακτηριο και ασια.Επισης,αν αυτοι οι παικτες,εχουν τοσο καλη προβλεψη,μπορουν φανταζομαι να παιζουν και σε πρακτορειο,χωρις να ανησυχουν για ορια και κλεισιματα λογαριασμων.
Στο πρακτορείο με τη γκανιότα του ΟΠΑΠ δε γίνεται να κερδίσεις και επίσης δε γίνεται και για πρακτικούς λόγους, δηλαδή θα κάθεσαι να περιμένεις στο πράκτορείο πότε θα ανοίξουν οι αποδόσεις? Δε γίνεται
Στα άλλα τώρα, δε γεννιέσαι φίλε μου επαγγελματίας παίχτης, σε έναν Ευρωπαίο μπουκ που κάνεις ΡΟΙ 10% και ξαφνικά θα πρέπει να πας στο 3% και να αυξήσεις πολύ τους τζίρους σου και να τρως πολύ συχνότερα τις σφαλιάρες σου και επίσης να έχεις λιγότερες επιλογές και όχι τόσο άγνωστα σπορ κτλ
Πολλοί φοβούνται να κάνουν τη μετάβαση
Τέλος είσαι παράνομος, ότι κέρδη έχεις δε μπορείς να τα εμφανίσεις, αν βγάλεις εσύ 10000 ευρώ σε ένα χρόνο εκεί θα τα στείλεις στην τράπεζα σου? Όχι προφανώς
 
Διαβάζοντας καθημερινά τα topics που ανοίγονται με τις διαμάχες παικτών και στοιχηματικών νιώθω την ανάγκη να ανοίξω ένα θέμα για την ορθή χρήση του όρου Επαγγελματία παίκτη.

Χαλιέμαι να τσουβαλιάζονται όλα και από τις δύο πλευρές. Δεν είναι όλοι οι παίκτες ίδιοι, ούτε όλες οι στοιχηματικές ίδιες.

Και επειδή δεν είναι όλοι οι παίκτες ίδιοι, προτιμώ να αποφεύγουμε να χρησιμοποιούμε τον όρο "επαγγελματίας παίκτης στοιχήματος" για πρακτικές που δεν έχουν να κάνουν με το στοίχημα και συνδέονται με botάκια, στημένα, arbing, bonus hunting κλπ.

Είναι άδικο για τον πραγματικό επαγγελματία παίκτη που διαβάζει, αφιερώνει χρόνο να μελετήσει, να εισάγει παραμέτρους σε παίκτες/ομάδες/πρωταθλήματα/κύπελλα, να εκτιμά, να αφουγκράζεται, να βάζει έμπνευση, να ρισκάρει ή να μην ρισκάρει, να επιλέξει απόδοση, να αποφασίσει αν θα πουλήσει κλπ με στόχο να απολαύσει την νίκη του στο στοίχημα και όχι απέναντι στον book.

Όποιος έχει εχθρό τον book ανήκει σε άλλη κατηγορία. Κανένας σοβαρός book δεν ενοχλεί τέτοιους παίκτες. Επισημαίνω το "σοβαρός". Σοβαρός για τον συγκεκριμένο τύπου παίκτη. Ναι ξεχωρίζω σοβαρούς και ασόβαρους books για έναν επαγγελματία παίκτη όπως εγώ τον προσδιόρισα.

Οι σοβαροί books θα ενοχλήσουν, θα λιμιτάρουν, θα μπλοκάρουν αυτούς που δεν παίζουν στοίχημα αλλά κάνουν κάτι άλλο. Για αυτούς τους "παίκτες" σοβαρές είναι οι εταιρείες που θα τους επιτρέψουν να κάνουν το "παιχνίδι" τους και ασόβαρες αυτές που θα τους εμποδίσουν. Και έτσι ξεκινά ο φαύλος κύκλος.

Ναι υπάρχουν ασόβαρες εταιρείες στοιχήματος που θέλουν τέτοιους "παίκτες" και τους επιτρέπουν να κάνουν τέτοιο παιχνίδι για δικούς τους λόγους. Win-win η κατάσταση για αυτή την πλευρά.

Είναι λογικό λοιπόν, εφόσον υπάρχουν τέτοιου είδους εταιρείες θα υπάρχουν και τέτοιου είδους παίκτες. Η ίδια η αγορά δημιουργεί τους πελάτες που θέλουν.

Απλά να ξεχωρίζουμε τις πλευρές και να μην ονομάζουμε όλους τους παίκτες με τον ίδιο τρόπο. Δεν είναι όλοι το ίδιο και ας μην ξεχνάμε ότι εξαιτίας της μιας μερίδας δεν απολαμβάνει κανείς καλύτερα προνόμια (καλύτερα μπόνους, καλύτερους όρους, καλύτερες αποδόσεις, ευκολότερη ταυτοποίηση, γρηγορότερες συναλλαγές κλπ.).

Από την στιγμή που στην ίδια αγορά συνυπάρχουν όλων των ειδών οι εταιρείες, θα συνυπάρχουν και όλων των ειδών παίκτες. Ας βρει ο καθένας αυτό που τον εκφράζει... και να αποδεχτεί την ήττα με ψηλά το κεφάλι όπως δέχεται και την νίκη του απέναντι σε όποιον θεωρεί αντίπαλό του. Για να γίνει αυτό θα πρέπει πάνω απ' όλα να αποδεχτεί τι είδους παίκτης είναι.
Η πραγματικότητα σε σχέση με αυτά που γράφεις δεν έχει καμία σχέση, μακάρι να ήταν έτσι και να μην ενοχλούσαν
Όταν η εταιρεία δει ότι το παιχνίδι σου μακροχρόνια θα την βγάλει χαμένη σε χαιρετάει
 
  • Like
Αντιδράσεις: JordanRules
Είναι άδικο για τον πραγματικό επαγγελματία παίκτη που διαβάζει, αφιερώνει χρόνο να μελετήσει, να εισάγει παραμέτρους σε παίκτες/ομάδες/πρωταθλήματα/κύπελλα, να εκτιμά, να αφουγκράζεται, να βάζει έμπνευση, να ρισκάρει ή να μην ρισκάρει, να επιλέξει απόδοση, να αποφασίσει αν θα πουλήσει κλπ με στόχο να απολαύσει την νίκη του στο στοίχημα και όχι απέναντι στον book.
Οι παικτες αυτοι ζητημα να ειναι 20 30 ατομα σε ολη την ελλαδα .Δεν μπορει να εξακριβωθει ο αριθμος τους σε ποσοστο επι του συνολου ειναι σε ποσοστο 0.0000% κλπ.
Αυτο που κανουν ειναι να εντοπιζουν τις λαθος τιμες σε πρωταθληματα που γνωριζουν πολυ καλα και λιγες μερες πριν ανοιξει η ασια.
Προφανως τους αξιζουν συγχαρητηρια.
Επισης σε οτι αφορα το λαιβ εκτος του ποδοσφαιρου που θεωρω οτι δεν γλιτωνει κανενας, στο μπασκετ και στο τενις υπαρχουν καποιοι λιγοι επισης μετρημενοι που βγαζουν χρηματα εχοντας τρομερη πειθαρχια στο παιχιδι τους στοιχειο καθοριστικο για τον επαγγελματια παικτη και αργει αρκετους μηνες και το λιμιτ απο τους softs . Αν στη συνεχεια αποκτουν διεξοδο σε ανταλλακτηρια η σε ασια δεν το γνωριζω .
Και τελος η κατηγορια που χρησιμοποιουν προγραμματα αρμπ οι οποιοι τρωνε πολυ ξυλο τελευταια διοτι αγριεψαν πολυ τα μπουκια επιχειρωντας να εξολοθρευσουν αυτην την κατηγορια.
Οι υπολοιποι ειναι η μαριδα.Αυτη η κατηγορια δεν πιστευει οτι ο μπουκμεικερ σε περιοριζει να μην παιξεις στοιχημα απλα σε περνα για τρελο οταν του το αναφερεις.Το παρολακι των 2 ευρω να ειναι καλα συνηθως χανεται το δεκατο ματς στο 94 φυσικα ειναι ολα στημενα και κανονισμενα απο πριν .
Τους παω πολυ αυτους τους τυπους!!! :paidi:
 
  • Like
Αντιδράσεις: FunBet
Στο πρακτορείο με τη γκανιότα του ΟΠΑΠ δε γίνεται να κερδίσεις και επίσης δε γίνεται και για πρακτικούς λόγους, δηλαδή θα κάθεσαι να περιμένεις στο πράκτορείο πότε θα ανοίξουν οι αποδόσεις? Δε γίνεται
Στα άλλα τώρα, δε γεννιέσαι φίλε μου επαγγελματίας παίχτης, σε έναν Ευρωπαίο μπουκ που κάνεις ΡΟΙ 10% και ξαφνικά θα πρέπει να πας στο 3% και να αυξήσεις πολύ τους τζίρους σου και να τρως πολύ συχνότερα τις σφαλιάρες σου και επίσης να έχεις λιγότερες επιλογές και όχι τόσο άγνωστα σπορ κτλ
Πολλοί φοβούνται να κάνουν τη μετάβαση
Τέλος είσαι παράνομος, ότι κέρδη έχεις δε μπορείς να τα εμφανίσεις, αν βγάλεις εσύ 10000 ευρώ σε ένα χρόνο εκεί θα τα στείλεις στην τράπεζα σου? Όχι προφανώς

Μιλησα απο θεμα προβλεψης,οχι απο θεμα γκανιοτας,οσον αφορα το στοιχημα στο πρακτορειο.Βασικα,δεν εχω καταλαβει στο αρχικο ποστ,ποσοι παικτες παιζουν ετσι και ειναι επαγγελματιες.Προφανως,αν εχουν πλεονεκτημα λογω πληροφορησης ή καλυτερης τιμολογησης απο τον μπουκ με καποιο τροπο,παιζουν στα opening της πινακλ,σε αλλες ασιατικες ή σε ανταλλακτηριο και τελειωνει το θεμα.Τωρα,αν κοιτανε τις τιμες,προφανως και θα παιξουν,σε αυτους που θα δωσουν μεγαλυτερες τιμες απο την ασια,αλλα τοτε νομιζω πανε στην κατηγορια παικτων που κυνηγανε οι μπουκ.

Οσον αφορα τα κερδη απο εξω,δεν τα εμφανιζεις,αλλα υπαρχουν παντα τροποι να τα νομιμοποιησεις ή απλα να τα διαχειριστεις.Ουτως ή αλλως τοσα χρονια,δε νομιζω να σκεφτηκε καποιος να τα εμφανισει σε ελληνικη τραπεζα ετσι ευκολα αυτα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Grim Reaper και goal2
Μιλησα απο θεμα προβλεψης,οχι απο θεμα γκανιοτας,οσον αφορα το στοιχημα στο πρακτορειο.Βασικα,δεν εχω καταλαβει στο αρχικο ποστ,ποσοι παικτες παιζουν ετσι και ειναι επαγγελματιες.Προφανως,αν εχουν πλεονεκτημα λογω πληροφορησης ή καλυτερης τιμολογησης απο τον μπουκ με καποιο τροπο,παιζουν στα opening της πινακλ,σε αλλες ασιατικες ή σε ανταλλακτηριο και τελειωνει το θεμα.Τωρα,αν κοιτανε τις τιμες,προφανως και θα παιξουν,σε αυτους που θα δωσουν μεγαλυτερες τιμες απο την ασια,αλλα τοτε νομιζω πανε στην κατηγορια παικτων που κυνηγανε οι μπουκ.

Οσον αφορα τα κερδη απο εξω,δεν τα εμφανιζεις,αλλα υπαρχουν παντα τροποι να τα νομιμοποιησεις ή απλα να τα διαχειριστεις.Ουτως ή αλλως τοσα χρονια,δε νομιζω να σκεφτηκε καποιος να τα εμφανισει σε ελληνικη τραπεζα ετσι ευκολα αυτα.
Η πρόβλεψη δεν έχει σχέση με το κέρδος
Με τη γκανιότα του πρακτορείου δε γίνεται να κερδίσεις
Στο άνοιγμα της Ασίας οι αποδόσεις έχουν διαμορφωθεί ήδη γι'αυτό και λέω ότι πας για πολύ λιγότερα κέρδη
Για διαχείριση και χρήση χρημάτων που δεν τα έχεις στην Ελλάδα δε γνωρίζω, μπαίνεις σε άλλα μονοπάτια
Πόσοι είναι επαγγελματίες δε μπορώ να το πω, προφανώς ελάχιστοι
 
  • Like
Αντιδράσεις: FunBet
Η πρόβλεψη δεν έχει σχέση με το κέρδος
Με τη γκανιότα του πρακτορείου δε γίνεται να κερδίσεις

Γίνεται να κερδίσεις στο πρακτορείο, απλά οι ευκαιρίες είναι πολύ λίγες, όχι λόγω της γκανιότας αλλά εξαιτίας του χρόνου που ανοίγουν οι αποδόσεις. Έτσι, μπορεί να σε τσακίσει η διακύμανση.

Στο άνοιγμα της Ασίας οι αποδόσεις έχουν διαμορφωθεί ήδη γι'αυτό και λέω ότι πας για πολύ λιγότερα κέρδη

Ακριβώς.
 
Είναι άδικο για τον πραγματικό επαγγελματία παίκτη που διαβάζει, αφιερώνει χρόνο να μελετήσει, να εισάγει παραμέτρους σε παίκτες/ομάδες/πρωταθλήματα/κύπελλα, να εκτιμά, να αφουγκράζεται, να βάζει έμπνευση, να ρισκάρει ή να μην ρισκάρει, να επιλέξει απόδοση, να αποφασίσει αν θα πουλήσει κλπ με στόχο να απολαύσει την νίκη του στο στοίχημα και όχι απέναντι στον book.
Όποιος έχει εχθρό τον book ανήκει σε άλλη κατηγορία. Κανένας σοβαρός book δεν ενοχλεί τέτοιους παίκτες. Επισημαίνω το "σοβαρός". Σοβαρός για τον συγκεκριμένο τύπου παίκτη. Ναι ξεχωρίζω σοβαρούς και ασόβαρους books για έναν επαγγελματία παίκτη όπως εγώ τον προσδιόρισα.
Οι σοβαροί books θα ενοχλήσουν, θα λιμιτάρουν, θα μπλοκάρουν αυτούς που δεν παίζουν στοίχημα αλλά κάνουν κάτι άλλο.
Καμια Ευρωπαικη στοιχηματικη εταιρια δεν γινεται να μην λιμιταρει παιχτες που κερδιζουν παιζοντας στα ισια.Μονο καποιοι sharp bookies μπορουν.Αν εσυ παιξεις ενα maxbet σε 2.00 αποδοση στην bet365 η ενα στην Pinnacle ΔΕΝ ειναι το ιδιο.H bet365 ΔΕΝ λειτουργει με αυτοματο συστημα που ριχνει την αποδοση, η Pinnacle λειτουργει με αυτo.Eιναι εφικτο να παιξουν 10 διαφορετικοι παιχτες το maxbet στην bet365 μεσα σε μερικα δευτερολεπτα.Ολοι 2.00 αποδοση.Αν πανε 10 παιχτες να κανουν το ιδιο και στην Pinnacle, MONO o ενας , ο πρωτος θα παρει 2.00 αποδοση, το συστημα αυτοματα θα ριξει οσο ειναι ρυθμισμενο να ριχνει, αυτοματα η αποδοση θα πεσει 1.95 η 1.90, ο δευτερος παιχτης θα παιξει 1.95 η 1.90.Kαι οταν θα παει να παιξει και ο 10ος η αποδοση θα εχει φτασει κατω απο 1.70 η 1.60.Με αυτον τον τροπο η Pinnacle δεχεται εκ του ασφαλους μεγαλους τζιρους σε ολα τα σημεια, αφου οταν θα πεσει θα προκυψει sure bet και θα μπουν και arbers να παιξουν το αντιθετο.Καθολου τυχαιο το "winners welcome" και "arbitrage friendly" που ειχε καποτε στην αρχικη σελιδα της.Αντιθετα η bet365 θα πληρωσει με 2.00 αποδοση και τους 10 πελατες της, οποτε η 10% γκανιοτα της μπορει να μετατραπει σε 5% η ακομα και λιγοτερο.Γι αυτο και θα λιμιταρει.
Μια και αναφερα sharp bookies πιο πανω.
1) Betfair λιμιταρει με τον δικο της τροπο.Premium charges.Brokers που δινουν betfair (ακομα και πασιγνωστοι) θελουν μονο arbers ( ως γνωστον η καλυψη χανει μακροχρονια) η τζογαδορουςΟσοι ειναι κατα πολυ κερδισμενοι, αργα η γρηγορα κοβονται.Kαι εχουν χιλους 2 τροπους να "λιμιταρουν".Ο πιο ευκολος βαζοντας 10% προμηθεια.
2) Sbobet λιμιταρει και αυτη.10-20 ευρω το maxbet της και επιπλεον λιμιταρει και αλα 1xbet, το βλεπεις οταν logaρεις και η 2.00 αποδοση μετατρεπεται σε 1.90.
Και εμεις καθομαστε και συζηταμε για το αν οι "σοβαρες" Ελληνικες εταιριες λιμιταρουν οσους κερδιζουν παιζοντας στα ισια.
 
κερδοφόρος παίκτης=κακός παίκτης για εταιρείες , όπως σοφά είπαν και οι προλαλήσαντες.
 
  • Like
Αντιδράσεις: fairplay
Διαβάζοντας καθημερινά τα topics που ανοίγονται με τις διαμάχες παικτών και στοιχηματικών νιώθω την ανάγκη να ανοίξω ένα θέμα για την ορθή χρήση του όρου Επαγγελματία παίκτη.

Χαλιέμαι να τσουβαλιάζονται όλα και από τις δύο πλευρές. Δεν είναι όλοι οι παίκτες ίδιοι, ούτε όλες οι στοιχηματικές ίδιες.

Και επειδή δεν είναι όλοι οι παίκτες ίδιοι, προτιμώ να αποφεύγουμε να χρησιμοποιούμε τον όρο "επαγγελματίας παίκτης στοιχήματος" για πρακτικές που δεν έχουν να κάνουν με το στοίχημα και συνδέονται με botάκια, στημένα, arbing, bonus hunting κλπ.

Είναι άδικο για τον πραγματικό επαγγελματία παίκτη που διαβάζει, αφιερώνει χρόνο να μελετήσει, να εισάγει παραμέτρους σε παίκτες/ομάδες/πρωταθλήματα/κύπελλα, να εκτιμά, να αφουγκράζεται, να βάζει έμπνευση, να ρισκάρει ή να μην ρισκάρει, να επιλέξει απόδοση, να αποφασίσει αν θα πουλήσει κλπ με στόχο να απολαύσει την νίκη του στο στοίχημα και όχι απέναντι στον book.

Όποιος έχει εχθρό τον book ανήκει σε άλλη κατηγορία. Κανένας σοβαρός book δεν ενοχλεί τέτοιους παίκτες. Επισημαίνω το "σοβαρός". Σοβαρός για τον συγκεκριμένο τύπου παίκτη. Ναι ξεχωρίζω σοβαρούς και ασόβαρους books για έναν επαγγελματία παίκτη όπως εγώ τον προσδιόρισα.

Οι σοβαροί books θα ενοχλήσουν, θα λιμιτάρουν, θα μπλοκάρουν αυτούς που δεν παίζουν στοίχημα αλλά κάνουν κάτι άλλο. Για αυτούς τους "παίκτες" σοβαρές είναι οι εταιρείες που θα τους επιτρέψουν να κάνουν το "παιχνίδι" τους και ασόβαρες αυτές που θα τους εμποδίσουν. Και έτσι ξεκινά ο φαύλος κύκλος.

Sorry κιόλας αλλα δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα αυτά που γράφεις.

Πιθανότατα θα το διαγράψεις και αυτό το ποστ οπότε δεν μπαίνω καν στην διαδικασία να τα αναλύσω.
Γενικά θα αναφέρω ότι το game κάποιοι το έχουν λύσει, το πώς δεν είναι του παρόντος.
Και στην τελική εκεί έξω είναι όλα, όποιος ψάχνει βρίσκει.
Επίσης το ότι κάποιοι παιζουν το παιχνίδι γάτας και ποντικιού με τον εκάστοτε μπουκ έχει και αυτό το ενδιαφέρον του.
 

Προγνωστικά

  • 19:45
    COSMOTE SPORT 8 HD
    • Φιορεντίνα - Βικτόρια Πλζεν
  • 19:45
    COSMOTE SPORT 9 HD
    • Λιλ - Άστον Βίλα
  • 20:00
    COSMOTE SPORT 2 HD
    • European Football Show Greek Edition 2023-24
  • 22:00
    COSMOTE SPORT 3 HD
    • ΠΑΟΚ - Κλαμπ Μπριζ
  • 22:00
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός
  • 22:00
    COSMOTE SPORT 5 HD
    • Ρόμα - Μίλαν
  • 22:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • Γουέστ Χαμ - Λεβερκούζεν
  • 22:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • Αταλάντα - Λίβερπουλ
  • 22:00
    COSMOTE SPORT 8 HD
    • Μαρσέιγ - Μπενφίκα
  • 00:05
    COSMOTE SPORT 2 HD
    • European Football Show 2023 -24
  • 14:00
    COSMOTE SPORT 3 HD
    • UEFA Youth League Show
  • 15:00
    COSMOTE SPORT 3 HD
    • Ολυμπιακός - Ναντ
  • 17:00
    COSMOTE SPORT 3 HD
    • UEFA Youth League Show
  • 18:00
    COSMOTE SPORT 8 HD
    • Αλ Νασρ - Αλ Φάιχα
  • 19:00
    COSMOTE SPORT 3 HD
    • Πόρτο - Μίλαν
  • 19:30
    Novasports 2HD
    • Νυρεμβέργη - Πάντερμπορν
  • 19:30
    COSMOTE SPORT 2 HD
    • Τζένοα - Λάτσιο
  • 21:00
    COSMOTE SPORT 8 HD
    • Αλ Αχλί - Αλ Χιλάλ
  • 21:30
    Novasports 3HD
    • Άιντραχτ Φρανκφούρτης - Άουγκσμπουργκ
  • 21:30
    Novasports 4HD
    • Παλέρμο - Πάρμα
  • 21:30
    Novasports Start
    • Τενερίφη - Λεγανές
  • 21:45
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • Κάλιαρι - Γιουβέντους
  • 22:00
    Novasports 1HD
    • Αθλέτικ Μπιλμπάο - Γρανάδα
  • 22:00
    Novasports 2HD
    • Νις - Λοριάν
  • 22:15
    COSMOTE SPORT 2 HD
    • Ρίο Άβε - Αρούκα
  • 20:15
    ΕΡΤ3
    • Ολυμπιακός - Προμηθέας
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 04:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 20:15
    ΕΡΤ3
    • Παναθηναϊκός - Περιστέρι
  • 20:55
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • NBA Action 2023-24 Ε3326
  • 21:30
    Novasports Prime
    • Μπασκόνια - Βίρτους Μπολόνια
  • Αύριο 20-04-2024
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 02:00
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • SoFi NBA Play-In Tournament
  • 04:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 04:30
    COSMOTE SPORT 5 HD
    • SoFi NBA Play-In Tournament
  • 12:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2024
  • 14:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2024
  • 17:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2024
  • 19:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2024
  • 19:30
    Novasports 6HD
    • WTA 500 Porsche Tennis Grand Prix
  • 06:30
    ΑΝΤ1+
    • Formula 1 Shanghai International Circuit Practice 1
  • 09:25
    COSMOTE SPORT 5 HD
    • WRC 2024
  • 10:30
    ΑΝΤ1+
    • Formula 1 Shanghai International Circuit Sprint Qualifying
  • 10:40
    COSMOTE SPORT 5 HD
    • WRC 2024
  • 11:25
    COSMOTE SPORT 5 HD
    • WRC 2024
  • 12:45
    COSMOTE SPORT 5 HD
    • WRC 2024
  • 13:30
    Novasports 6HD
    • WTA 500 Porsche Tennis Grand Prix
  • 13:30
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2024
  • 14:30
    Novasports 5HD
    • WTA 250 Open Metropole
  • 15:30
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2024
  • 17:30
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2024
  • 19:30
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2024
Γενική Κουβεντούλα
Βοήθεια Χρήστες
  • Κανένας δεν κουβεντιάζει αυτή τη στιγμή.
  • Ertzan Ertzan:
    α γι'αυτό διεκόπη λέω και εγώ τι έγινε εδώ
  • PANATHA PANATHA:
    Για αυτο ειμαι εγω εδω...να ενημερωνω για τα παντα :bravo: :ROFLMAO: :p
  • B Forum Bot:
    Ο χρήστης BraShaVa8888 ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "|_ Λάϊβ _|" στο Προγνωστικά Ποδοσφαίρου.
  • Infobetakias Forum Bot:
  • Ertzan Ertzan:
    σύμφωνα λέει με τα Ελληνικά μέσα όπως διάβασα η Πανάθασπορ αποφάσισε να αγοράσει τον Γιάννη Γκούμα της Τουρκίας. Πολύ καλή κίνηση μπράβο :smk1:
  • Ertzan Ertzan:
    Σύμφωνα με τον προπονητή Ισμαήλ Καρτάλ πλην του Οστερβόλντε όπου εγχειρίστηκε και του Πέρεζ δεν υπάρχει κάποια απουσία. Άρα αυτό που περιμένω και περιμένουν το 99% όσων βλέπουν την Fener περιμένουμε την παρακάτω ενδεκάδα

    Λιβακόβιτς

    Οσάγι Σαμουέλ-Τζίκου-Μπεκάο-Καντίογλου

    Ισμαηλ Γιουκσέκ-Φρέντ
    Σιμάνσκι
    Καχβετζί-Τάντιτς
    Τζέκο
    αυτή είναι η εργοστασιακή ρύθμιση της Fener εδώ δεν χρειάζεσαι καν προπονητή όλα λειτουργούν στον αυτόματο
  • PANATHA PANATHA:
    Που το διαβασες αυτο?
  • Ertzan Ertzan:
    σύμφωνα με την beisports τουρκίας είναι δημοσίευμα του sportime λέει
  • Ertzan Ertzan:
    κατηγορήθηκε ο ερωτιάρης για ντόπα? μάλλον το παράκανε με τα βιάγκρα :smk1:
  • PANATHA PANATHA:
    To Sportime εχει πιασει πατο....μην το πιστευεις ποτε...
  • PANATHA PANATHA:
    Εσυ φυσικα γελας αλλα η ιστορια με τον Ιωαννιδη εδειξε μια ακομα φορα ποσο πατο εχουν πιασει τα social....ο καθε ηλιθιος γραφει οτι σαχλαμαρα του ερθει χωρις φυσικα συνεπειες....και παλι καλα που μεσα σε λιγες ωρες αποδειχτηκε η υποθεση μουφα....και δεν τραβηξε
    2-3 μερες....
  • Ertzan Ertzan:
    μα για γέλια είναι η κατάσταση, Στην σήμερον ημέρα δεν απορώ για τίποτα πραγματικά
  • Ertzan Forum Bot:
    Ο χρήστης Ertzan ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Κύπελλο IFC#15 ΤΕΛΙΚΟΣ (20-21/4/2024)" στο Διαγωνισμός I.F.C..
  • Ertzan Ertzan:
    Στα δικά μου μάτια με την ενδεκάδα που έχει κατεβάσει η Fener και είναι αυτή που έγραψα παραπάνω η Fener κανονικά κερδίζει 2-0 τουλάχιστον όμως επειδή η μπάλα είναι πόρνη που έλεγε και ο Όσιμ όλα όσα βλέπουμε μπορούν να πάνε στράφη (δείτε τα χθεσινά)
  • Ertzan Ertzan:
    Ο Ατζούν έδειξε για άλλη μια φορά πόσο μεγάλος οπαδός της Fenerbahce είναι και τον αγώνα θα τον δείξει το ελεύθερο TV8 :smk1:
  • Ertzan Ertzan:
    με την είσοδο του Ζάιτς η Fener παίζει με 10 παίκτες αυτήν την στιγμή
  • PANATHA PANATHA:
    Εγω λεω θα πανε στα πεναλτι
  • Ertzan Ertzan:
    μακάρι
  • Ertzan Ertzan:
    ο Τζίκου κρατάει την άμυνα
  • Ertzan Ertzan:
    αυτην την στιγμή η Fener παίζει με 10 παίκτες
  • Ertzan Ertzan:
    μπαίνει ο Κρούνιτς μάλιστα
  • Ertzan Ertzan:
    αν ο Ολυμπιακός μπορέσει και σκοράρει μαγκιά του πραγματικά, αν χάσει είναι άξιος της μοίρας του
  • Ertzan Ertzan:
    Τώρα ο προπονητής της Fener τα "γάμησε" αλλά σου λέει δεν έρχεται ο Ολυμπιακός οπότε μπορώ να τους βάλω
  • Ertzan Ertzan:
    όπως έγραφα και σε έναν φίλο πέραν Μπατσουάγι δεν θα άλλαξα κανέναν και ας χρειαστεί να τους κοπούν τα πόδια, ίσως αντί Μπεκάο αν τραυματίστηκε να έβαζα Μπονούτσι για τα πέναλτι
  • Ertzan Ertzan:
    Krunic, Zaijc, Under, Caglar ότι άχρηστο υπάρχει έβαλε ο ανίκανος
    Ertzan Ertzan: Krunic, Zaijc, Under, Caglar ότι άχρηστο υπάρχει έβαλε ο ανίκανος