Γιατί χάνουμε στο ποδοσφαιρικό στοίχημα ;

cosmicsports

Well-Known Member
30 Ιολ 2010
3,834
1,451
113
Βάζω αυτό το ερώτημα για να προκαλέσω έναν προβληματισμό και θα επικεντρωθώ αρχικά στην πρόβλεψη του τελικού αποτελέσματος, το 90λεπτο.
Είναι η βασική αγορά στοιχήματος και είναι αυτή με την οποία ξεκινήσαμε όλοι.
Για ποιό λόγο χάνουμε λοιπόν ;
Οι αιτίες είναι διάφορες.
Μία προφανής αιτία είναι αν κάνουμε εξόφθαλμα λάθος επιλογές. Παίζει π.χ. Ολυμπιακός - Καστοριά και εμείς ποντάρουμε στο διπλό.
Μία εξ ίσου προφανής αιτία είναι η ... ίδια η μπάλα - διότι η μπάλα είναι μπάλα.
Αλλά υπάρχουν κι άλλες:

α) Η ομάδα στην οποία ποντάρουμε ξαφνικά ντεφορμάρεται.
β) Η ομάδα στην οποία ποντάρουμε παρουσιάζεται αδιάφορη (παρ' όλο που οι πιό πολλοί από εμάς κάνουμε ένα ξεσκαρτάρισμα στα αδιάφορα και δεν τα παίζουμε).
γ) Η διαιτησία (αν και με το VAR δεν μπορεί πιά ο διαιτητής να κάνει ότι θέλει τόσο πολύ).
δ) Στησίματα διάφορα, από τους ποδοσφαιριστές για να βοηθήσουν την άλλη ομάδα, από τους ποδοσφαιριστές για να τα πάρουν από τους μπουκ, από τους μπουκ για να βγάλουν καλό ταμείο.

Πως γλυτώνουμε από αυτά ;
Δεν γλυτώνουμε.
Αλλά μήπως ποντάροντας σε άλλες αγορές γινόμαστε λιγότερο ευάλωτοι στα α-β-γ-δ ;
Ένα ακριβές σκορ μπορεί να στηθεί κι αυτό βέβαια αλλά όμως δεν είναι μικρότερη η πιθανότητα να ασχοληθούν μ' αυτό το πράγμα οι διάφοροι παράγοντες που στήνουν αποτελέσματα ; Μάλλον είναι.
Έπειτα αν ποντάρω εγώ π.χ. όβερ και αν ντεφορμαριστεί η Μάντσεστερ Γιουνάϊτεντ, πάει και να πει ότι θα χαλάσει το όβερ ; Μπορεί αλλά όχι ακαριαία, όπως με το ποντάρισμα στη νίκη της ομάδας.

Το πιό συνηθισμένο παιχνίδι που δεν παίρνουμε το μέρος μιάς ομάδας είναι το όβερ-άντερ.
Έχει μικρές αποδόσεις αν παίζουμε μονά αλλά υπάρχουν κι άλλα, όπως τα όβερ ημιχρόνου, τα κόρνερ και άλλα διάφορα εξωτικά.

Πριν απ' όλα πρέπει βέβαια να γίνει και ένας έλεγχος στις γκανιότες που κρατάνε αυτά.
Διότι αν το 90λεπτο κρατάει 5% και τα διάφορα εξωτικά κρατάνε 15%, είναι ένα χάντικαπ αυτό.
Αλλά μ΄ενδιαφέρει μήπως ισχύει ότι παίζοντας εξωτικές αγορές μας δίνει μεγαλύτερη σταθερότητα στο παιχνίδι μας.

Ποιά είναι η δικιά σας γνώμη ;








-
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: betover
Καλησπερα...θα πω την αποψη μου γιατι ειναι ενα θεμα που με εχει απασχολησει τελευταια.
Ο λογος που χανουμε ειναι η διαρκεια ...η συνεχομενη ενασχοληση με το στοιχημα ...ειναι οτι παιζουμε ολη μερα ...αντε ,μιση μερα....αντε πολλα πονταρισματα την ημερα.
Ετσι αν υποθεσουμε οτι εχουμε μια καλη εμπνευση -επιλογη και κερδισει αντε να κερδισει ακομα μια ...εμεις συνεχισουμε να πονταρουμε με αποτελεσμα να χασουμε μερος η ολα απο τα κερδη.
Δεν θα ασχοληθω με στημενα (ασχετα οτι υπαρχουν) γιατι θα μπω στο τρυπακι του τυπου...κερδισα αρα τους εσκισα , εχασα αρα ηταν στημενο.
Δεν μπορω να πιστεψω οτι δεν μπορουμε να βρουμε καποιον αγωνα που να περασει...αν δεν περασει σημερα θα περασει αυριο κλπ κλπ ετσι με το καταλληλο συστημα θα εχουμε κερδος αλλα αν παιζουμε ολη μερα ειναι μαθηματικα σιγουρο οτι θα ειμαστε χαμενοι.

Οκ γκανιοτα....χαμηλες αποδοσεις..... κλπ...ολα μεσα ειναι αλλα δυστυχως δεν μας αρκει ενα η δυο πονταρισμστα την ημερα ...θελουμε να τους τα παρουμε σημερα..... και να μου πειτε εχουμε δικιο ...αφου ειμαι χαμενος τοσα χρονια καποιες χιλιαδες ευρο ...ποτε θα τα παρω πισω..;;;

Δυστυχως και εκει ειναι το θεμα οτι χανουμε γιατιμε τοσα που εχουμε χασει ολα αυτα τα χρονια θελουμε την ρεφα μας αλλα δεν ειναι ευκολο...θα ελεγα ειναι πολυ πολυ δυσκολο να ρεφαρουμε.

Αν καποιος με τις δικες μας γνωσεις ...ξεκιναγε σημερα με μηδεν χαμενα (αφου ξεκινησε σημερα ) θα επαιζε πιο σωστα και θα κερδιζε...δεν θα κυγηγουσε τα χαμενα....δεν θα εκανε τοσα λαθη που εχουμε κανει εμεις.

Αυτη ειναι η αποψη μουμετα απο 16 χρονια ιντερνετικου στοιχηματος... (πολλες εργατωρες παιδια) και αποτελεσμα ΜΗΔΕΝ!!!!!

Συστηματα πολλα ...στατιστικα πολλα ...εργαλεια ..πολλα...γιατι δεν κερδιζουμε;;;;
Δεν φταινε αυτα.... φταιει η διαρκεια και το κυνηγι των χαμενων.
 
Καλησπερα...θα πω την αποψη μου γιατι ειναι ενα θεμα που με εχει απασχολησει τελευταια.
Ο λογος που χανουμε ειναι η διαρκεια ...η συνεχομενη ενασχοληση με το στοιχημα ...ειναι οτι παιζουμε ολη μερα ...αντε ,μιση μερα....αντε πολλα πονταρισματα την ημερα.
Ετσι αν υποθεσουμε οτι εχουμε μια καλη εμπνευση -επιλογη και κερδισει αντε να κερδισει ακομα μια ...εμεις συνεχισουμε να πονταρουμε με αποτελεσμα να χασουμε μερος η ολα απο τα κερδη.
Δεν θα ασχοληθω με στημενα (ασχετα οτι υπαρχουν) γιατι θα μπω στο τρυπακι του τυπου...κερδισα αρα τους εσκισα , εχασα αρα ηταν στημενο.
Δεν μπορω να πιστεψω οτι δεν μπορουμε να βρουμε καποιον αγωνα που να περασει...αν δεν περασει σημερα θα περασει αυριο κλπ κλπ ετσι με το καταλληλο συστημα θα εχουμε κερδος αλλα αν παιζουμε ολη μερα ειναι μαθηματικα σιγουρο οτι θα ειμαστε χαμενοι.

Οκ γκανιοτα....χαμηλες αποδοσεις..... κλπ...ολα μεσα ειναι αλλα δυστυχως δεν μας αρκει ενα η δυο πονταρισμστα την ημερα ...θελουμε να τους τα παρουμε σημερα..... και να μου πειτε εχουμε δικιο ...αφου ειμαι χαμενος τοσα χρονια καποιες χιλιαδες ευρο ...ποτε θα τα παρω πισω..;;;

Δυστυχως και εκει ειναι το θεμα οτι χανουμε γιατιμε τοσα που εχουμε χασει ολα αυτα τα χρονια θελουμε την ρεφα μας αλλα δεν ειναι ευκολο...θα ελεγα ειναι πολυ πολυ δυσκολο να ρεφαρουμε.

Αν καποιος με τις δικες μας γνωσεις ...ξεκιναγε σημερα με μηδεν χαμενα (αφου ξεκινησε σημερα ) θα επαιζε πιο σωστα και θα κερδιζε...δεν θα κυγηγουσε τα χαμενα....δεν θα εκανε τοσα λαθη που εχουμε κανει εμεις.

Αυτη ειναι η αποψη μουμετα απο 16 χρονια ιντερνετικου στοιχηματος... (πολλες εργατωρες παιδια) και αποτελεσμα ΜΗΔΕΝ!!!!!

Συστηματα πολλα ...στατιστικα πολλα ...εργαλεια ..πολλα...γιατι δεν κερδιζουμε;;;;
Δεν φταινε αυτα.... φταιει η διαρκεια και το κυνηγι των χαμενων.

Το άθλημα είναι δύσκολο.
Δεν ξέρω πόσο παλιός είσαι εσύ, αλλά εγώ το συνάντησα για πρώτη φορά στην Αγγλία στα φοιτητικά μου χρόνια το 1975. Τότε πάντως παρακολουθούσα ή έπαιζα σπανίως, οπότε δεν πιάνεται.
Σαν ας πούμε συστηματικός παίκτης από το 1994 και μετά που εμφανίστηκαν οι παράνομοι στην Ελλάδα (το Μάϊο του 1994 πρωτοεμφανίστηκαν !) αλλά ήδη ήξερα από το ΠΡΟΠΟ που επαιζα στη διάρκεια της δεκαετίας του 80 ότι το άθλημα είναι δύσκολο.
Είναι δύσκολο διότι με τι προσόντα ο καθένας από εμάς είναι καλύτερος από τους άλλους ;
Βασικά ο καθένας μας από τους άλλους πάει να πάρει τα λεφτά. Ο μπουκ ή το αμοιβαίο μαζεύει τα λεφτά του
κόσμου και τα ξαναμοιράζει. Δεν κάνει τίποτα άλλο.
Με τι προσόντα λοιπόν ο καθένας από εμάς τους έχει όλους τους υπόλοιπους, που επίσης διαβάζουν, ψάχνονται κτλπ ;
Αλλά προσπαθούμε - όπως και μία μικρομεσαία ομάδα προσπαθεί να βγει Ευρώπη κάποτε.
Το θέμα μου εν πάσει περιπτώσει εδώ δεν είναι αυτό. Είναι η σύγκριση μεταξύ πρόβλεψης τελικού - εξωτικών.
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: betover
Νομίζω το τελικό αποτέλεσμα είναι πιο δύσκολο για προβλέψεις λόγω 90λεπτου και οι επειδή είναι τριπλής επιλογής. Να προτιμάτε under over ή χαντικαπ για περισσότερες πιθανότητες κέρδους.
Εν τέλη ομως εάν οι αποδόσεις δεν έχουν αξία η κάνεις λάθος διαχείριση κάβας θα είσαι χαμένος μακροπρόθεσμα ότι και αν παίζεις.
Ελπίζω να βοήθησα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: betover
Νομίζω το τελικό αποτέλεσμα είναι πιο δύσκολο για προβλέψεις λόγω 90λεπτου και οι επειδή είναι τριπλής επιλογής. Να προτιμάτε under over ή χαντικαπ για περισσότερες πιθανότητες κέρδους.
Εν τέλη ομως εάν οι αποδόσεις δεν έχουν αξία η κάνεις λάθος διαχείριση κάβας θα είσαι χαμένος μακροπρόθεσμα ότι και αν παίζεις.
Ελπίζω να βοήθησα.

Βέβαια, μιλάμε για ίσες κι όμοιες καταστάσεις από πλευράς γκανιότας. Αλλοιώς δεν λέμε τίποτα.
Αλλά το χάντικαπ πως το εννοείς ; Αν παίξω χάντικαπ δεν πάει να πει ότι ποντάρω στη μία ομάδα ; Π.χ. "Μπάγερν χάντικαπ -1" για μένα σημαίνει νίκη Μπάγερν με διαφορά δύο γκολ και άνω. Ποντάρω Μπάγερν, δεν είμαι ουδέτερος.
Άλλες αγορές εν πάσει περιπτώσει που προτιμάτε ;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Προγνωστικά

    • Δεν υπάρχουν ποδοσφαιρικές αθλητικές μεταδόσεις σήμερα
  • 20:00
    Novasports Start
    • Ζάλγκιρις Κάουνας - Αρμάνι Μιλάνο
  • 21:30
    Novasports 4HD
    • Μπάγερν Μονάχου - Μπαρτσελόνα
  • 21:30
    Novasports 5HD
    • Μπασκόνια - Αναντολού Εφές
  • 21:30
    Novasports Prime
    • Παρτίζαν - Ολυμπιακός
  • 22:00
    Novasports 2HD
    • Βιλερμπάν - Μονακό
  • Αύριο 29-03-2024
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 01:05
    Novasports 4HD
    • Arizona - Clemson
  • 01:30
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • Ατλάντα Χοκς - Μπόστον Σέλτικς
  • 01:35
    Novasports 5HD
    • San Diego St. - UCONN
  • 02:00
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • Νιου Ορλίνς Πέλικανς - Μιλγουόκι Μπακς
  • 04:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 19:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
  • Αύριο 29-03-2024
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
Γενική Κουβεντούλα
Βοήθεια Χρήστες
  • Κανένας δεν κουβεντιάζει αυτή τη στιγμή.
  • PANATHA PANATHA:
    Είδες ριπλέι?
  • Ertzan Ertzan:
    ναι
  • PANATHA PANATHA:
    Η Φενέρμπαχτσε επιθυμούσε να πάρει αναβολή το ντέρμπι της 7ης Απριλίου με την Γαλατάσαραϊ για το τουρκικό Super Cup ελέω... Ολυμπιακού, όμως το συγκεκριμένο αίτημά της δεν έγινε αποδεκτό από την ποδοσφαιρική ομοσπονδία της χώρας.
  • PANATHA PANATHA:
    Η ποδοσφαιρική ομοσπονδία της Τουρκίας (TFF) ενημερώσε και τους δύο συλλόγους πως
    αυτό έχει να κάνει με το ότι δεν υπάρχει εναλλακτική ημερομηνία λόγω του φορτωμένου αγωνιστικού προγράμματος των ομάδων.
  • Ertzan Ertzan:
    Θα το έγραφα το πρωί αλλά από το κινητό δεν ήρθε. Οι αλλόθρησκοι όπως ήταν φυσιολογικό είπαν πως δεν θα δεχτούν την αναβολή του αγώνα. Οι δικοί μας έκαναν αίτηση για αναβολή και απότι διάβασα έλεγαν να γίνει ο αγώνας με την λήξη του πρωταθλήματος όμως η Ομοσπονδία που έχει χεστεί πάνω της και ακόμα να βγάλει την απόφαση για τις "τιμωρίες" δεν το έκανε αποδεκτό.
  • Ertzan Ertzan:
    Η Fenerbahce είναι η ομάδα που μάζεψε τους περισσότερους πόντους στην Ευρώπη αλλά δεν το βλέπουν έτσι δεν πειράζει όμως είναι μεγάλος ο θεός
  • PANATHA PANATHA:
    Δειχνει ο ΑΝΤ1 F1 την Κυριακή το πρωι??
  • Ertzan Ertzan:
    Νομίζω μόνο το plus θα το έχει
  • PANATHA PANATHA:
    ρε τα λαμογια....
  • Ertzan Ertzan:
    είχε προσφορά μέσω της ΔΕΗ για 9 μήνες δωρεάν πριν 1 μήνα
  • PANATHA PANATHA:
    ναι το ξερω....
  • PANATHA PANATHA:
    κ μαγνητοσκόπηση το δείχνει ο Αντ1 το ελεύθερο κανάλι στης 17:00
  • PANATHA PANATHA:
    Αγγλία - Βραζιλία 0-0 στο 36......Over 0,5 στο πρωτο μερος
  • PANATHA PANATHA:
    Απόδοσ
    η @31.0
  • M Forum Bot:
    Ο χρήστης MrChow ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Maurice Moss Tips" στο Προγνωστικά Ποδοσφαίρου.
  • Ertzan Ertzan:
    συνεχίζει η προσφορά της ΔΕΗ για Αντέννα plus νομίζω μέχρι 14 Απριλίου
  • Ertzan Ertzan:
    Λίγες μέρες πριν την συνέλευση της Fenerbahce βγήκε στην φόρα η συνάντηση που είχε ο Hugh Dallas με τους διαιτητές και οι συνομιλίες για τον αγώνα Galatasara-Antalyaspor όπου εκεί ο διαιτητής του VAR παραδέχεται πως έκανε λάθος στο πέναλτι που πήρε ο παίκτης της Γαλατσαραϊ όπου στην ουσία το είπε πως "βούτηξε" ο παίκτης στην μικρή επαφή που είχε που δεν ήταν για πέναλτι. Γι'αυτήν την φάση είχε μιλήσει και ο Πρόεδρος μας όπου είπε αυτά που συμβαίνουν και η Ομοσπονδία τον έβγαλε ψεύτη, ωραία πράγματα
  • S Forum Bot:
    Ο χρήστης std157489 ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Φοιτητική Έρευνα για το Λιανικό Εμπόριο" στο Καφενείο.
  • PANATHA PANATHA:
    Μονο ο Τζαβελας θα μπορουσε να φαει κοκκινη καρτα χωρις να παιζει....πραγματικα ειναι ηλιθιο το παιδι...
  • Ertzan Ertzan:
    το είχε παίξει στοίχημα γι'αυτό :p
  • PANATHA PANATHA:
    Πραγματικα απορω....αφου σε καθε ματς ειναι με νευρα γιατι δεν το κοβει το ρημαδι και να ξεκινησει το ψαρεμα....
  • PANATHA PANATHA:
    Σε λιγο θα το καρφωσει ο Φωτης....
  • PANATHA PANATHA:
    Δεν γινονται αυτα....
  • Ertzan Forum Bot:
    Ο χρήστης Ertzan ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Κύπελλο IFC#15 Ημιτελικός (30-31/3/2024)" στο Διαγωνισμός I.F.C..
    Ertzan Forum Bot: Ο χρήστης Ertzan ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Κύπελλο IFC#15 Ημιτελικός (30-31/3/2024)"...