Προγνωστικά για Όσκαρ 2021

gdouvl1984

Peter Griffin
Μέλος του προσωπικού
17 Ιον 2012
3,399
3,930
113
3καλα
Είναι μια πολύ παράξενη χρονιά σε όλους τους τομείς και φυσικά δε θα μπορούσε να είναι διαφορετικά και στο τοπίο των βραβείων. Δε νομίζω να ποντάρω τίποτα φέτος, ακόμα δεν έχω δει καμιά από τις ταινίες, αλλά για σκοπούς αρχείου ήθελα να υπάρχει και φέτος άρθρο για τα Όσκαρ. Κοιτώντας για πιθανές βραβεύσεις-ανεξόφλητα γραμμάτια, φαίνεται πολύ καλό το 5.00 της Γκλεν Κλόουζ για Β'Γυναικείου Ρόλου.

Οι υποψηφιότητες

Καλύτερη Ταινία
«Nomadland»
«Η Δίκη των 7 του Σικάγου»
«Mank»
«Minari»
«Promising Young Woman»
«The Father»
«Sound of Metal»
«Judas and the Black Messiah»

Σκηνοθεσία
Κλόι Ζάο για το «Nomadland»
Ντέιβιντ Φίντσερ για το «Mank»
Εμεραλντ Φένελ για το «Promising Young Woman»
Λι Αϊζακ Τσουνγκ για το «Minari»
Τόμας Βίντερμπεργκ για το «Άσπρο Πάτο»

Α' Ανδρικός Ρόλος
Ριζ Αχμεντ για το «Sound of Metal»
Τσάντγουικ Μπόουζμαν για το «Ma Rainey’s Black Bottom»
Γκάρι Ολντμαν για το «Mank»
Άντονι Χόπκινς για το «The Father»
Στίβεν Γιούν για το «Minari»

Α' Γυναικείος Ρόλος
Φράνσις ΜακΝτόρμαντ για το «Nomadland»
Κάρεϊ Μάλιγκαν για το «Promising Young Woman»
Βαϊόλα Ντέιβις για το «Ma Rainey's Black Bottom»
Βανέσα Κίρμπι για το «Pieces of a Woman»
Άντρα Ντέι για το «The United States vs. Billie Holiday»

B' Γυναικείος Ρόλος
Ολίβια Κόλμαν για το «The Father»
Γιουν Γιου-τζουνγκ για το «Minari»
Μαρία Μπακάλοβα για το «Borat Subsequent Moviefilm»
Αμάντα Σέιφριντ για το «Mank»
Γκλεν Κλόουζ για το «Hillbilly Elegy»

Β' Ανδρικός Ρόλος
Ντάνιελ Καλούγια για το «Judas and the Black Messiah»
Λέσλι Οντομ Τζ. για το «One Night in Miami...»
Σάσα Μπαρόν Κοέν για τη «Δίκη των 7 του Σικάγου»
Πολ Ράσι για το «Sound of Metal»
Λακίθ Στάνφιλντ για το «Judas and the Black Messiah»

Φωτογραφία
Έρικ Μέσερσμιντ για το «Mank»
Τζόσουα Τζέιμς Ρίτσαρντς για το «Nomadland»
Ντάριους Βόλσκι για το «News of the World»
Φαίδων Παπαμιχαήλ για το «Η Δίκη των 7 του Σικάγου»
Σον Μπόμπιτ για το «Judas and the Black Messiah»

Διασκευασμένο Σενάριο
Ραμίν Μπαχρανί για το «The White Tiger»
Κεμπ Πάουερς για το «One Night in Miami...»
Κρίστοφερ Χάμπτον και Φλόριαν Ζέλερ για το «The Father»
Κλόι Ζάο για το «Nomadland»
Πίτερ Μπέιναμ, Σάσα Μπαρόν Κοέν, Τζίνα Φρίντμαν, Αντονι Χάινς, Λι Κερν, Νταν Μέιζερ, Νίνα Πεντράντ, Έρικα Ριβινόγια, Νταν Σουίμερ για το «Borat Subsequent Moviefilm»

Πρωτότυπο Σενάριο
Λι Αϊζακ Τσανγκ για το «Minari»
Έμεραλντ Φένελ για το «Promising Young Woman»
Άαρον Σόρκιν για τη «Δίκη των 7 του Σικάγου»
Εϊμπραμ Μάρντερ, Ντάριους Μάρντερ, Ντέρεκ Σιαφράνς για το «Sound of Metal»
Γουίλ Μπέρσον, Σάκα Κινγκ, Κιθ Λούκας, Κένεθ Λούκας για το «Judas and the Black Messiah»

Μουσική
Da 5 Bloods
Soul
Mank
Minari
News of the World

Κοστούμια
Mank
Ma Rainey's Black Bottom
Emma.
Mulan
Pinocchio

Μοντάζ
Sound of Metal
Nomadland
The Trial of the Chicago 7
The Father
Promising Young Woman

Καλλιτεχνική Διεύθυνση
Ντόναλντ Γκρέιαμ Μπερτ για το «Mank»
Ντέιβιντ Κρανκ για το «News of the World»
Νέιθαν Κρόουλι για το «Tenet»
Μαρκ Ρίκερ για το «Ma Rainey’s Black Bottom»
Πίτερ Φράνσις, Κάθι Φέδερστοουν για το «The Father»

Διεθνής Ταινία
Άσπρο Πάτο (Δανία)
Collective (Ρουμανία)
Quo Vadis, Aida? (Βοσνία και Ερζεγοβίνη)
Better Days (Χονγκ Κονγκ)
The Man Who Sold His Skin (Τυνησία)

Ταινία Κινουμένων Σχεδίων
Soul (Pixar)
Wolfwalkers (Apple TV+/GKIDS)
Over the Moon (Netflix)
Φύγαμε (Pixar)
A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon (Netflix)

Ντοκιμαντέρ - Μεγάλου Μήκους
Crip Camp
Time
Collective
The Mole Agent
My Octopus Teacher

Ντοκιμαντέρ - Μικρού Μήκους
A Concerto Is a Conversation
A Love Song for Latasha
Colette
Hunger World
Do Not Split
 
  • Like
Αντιδράσεις: BetLaden και zorian
Εγώ έχω δει Nomadland, Mank, Promising Young Woman και Δίκη των 7. Οσονούπω θα δω και τα υπόλοιπα. Στις Χρυσές Σφαίρες καλύτερη ταινία και σκηνοθεσία πήγαν στο Nomadland, αν αυτό λέει κάτι. Στη σκηνοθεσία νομίζω ότι η Zhao δεν το χάνει. Στην καλύτερη ταινία δεν ξέρω. Ίσως έχει το Mank τον πρώτο λόγο, όπως και στις κατηγορίες Φωτογραφία, Καλ.Διεύθυνση, Κοστούμια.
Την ταινία μα την Κλόουζ θα την δω, πάντως γραμμάτια πιστεύω ότι ξόφλησαν ολίγον και μόνο που την είχαν υποψήφια για το The Wife :twis: Δεν ξέρω όμως εδώ, γιατί η Μπακάλοβα στο Μπόρατ είναι εκπληκτική.
Όταν θα έχω δει και τα υπόλοιπα θα έχω μια καλύτερη εικόνα και θα γράψω τη γνώμη μου για τις περισσότερες κατηγορίες
 
  • Like
Αντιδράσεις: A L E X και gdouvl1984
Είδα το Hillbilly Elegy, πολύ καλή η Γκλεν Κλόουζ και μάλλον θα το πάρει, τιμής ένεκεν αλλά κι αυτή τη φορά πραγματικά ο ρόλος της είναι αντάξιος. Γενικά η ταινία αυτή είναι πολύ καλή και για σενάριο αλλά και για πρώτο ρόλο στην Amy Adams, απορώ γιατί έμεινε εκτός
 
  • Like
Αντιδράσεις: gdouvl1984 και A L E X
Προτάθηκε και για βατόμουρο πάντως (η πρώτη που προτείνεται και για όσκαρ και για βατόμουρο για την ίδια ταινία). Νομίζω πως λόγω των συνθηκών τα έχουν χαμένα φέτος οι επιτροπές..

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Είδα Judas...., Minari, The Father και το Another Round (Ασπρο Πάτο που έχει προταθεί στη σκηνοθεσία)
Δεν καταλαβαίνω γιατί το Minari έχει τόσες πολλές υποψηφιότητες. Περίμενα να δω κάτι αντίστοιχο με τα Παράσιτα, αλλά μπα... Σε σενάριο ίσως πάρει κάτι, γιατί για τα υπόλοιπα για μένα δεν αξίζει. Το Δανέζικο Another Round (Druk στα Δανέζικα, δηλαδή Drunk θα ήταν η καλύτερη μετονομασία στα αγγλικά, γιατί ταιριάζει απόλυτα, τύφλα είναι όλοι τους :p ) είναι καλό, αν και στα επίπεδα του Jagten, του ίδιου σκηνοθέτη λίγα χρόνια πριν, δεν φτάνει. Ο Πατέρας είναι καλό!! Το περίμενα βαρετό αλλά είναι αρκετά ενδιαφέρον κι έξυπνα γυρισμένο. Πολύ καλό ο παππούς πλέον Αντονι. Το Judas.... με τους Μαύρους Πάνθηρες είναι καλό, αλλά νομίζω ότι δεν δίνει κάτι περισσότερο απ' όσα έχουμε δει μέχρι τώρα. Μάλλον λόγω φυλετικών πήρε κι αυτό τόσες υποψηφιότητες. Η δίκη στο Σικάγο είναι πολύ πιο ωραία ταινία και με παρόμοιο θέμα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: gdouvl1984
Το "κριτήριο snl" πάντως (υποψήφιοι που παρουσίασαν τη δημοφιλή εκπομπή Saturday Night Live έφτασαν αρκετές φορές ως την κατάκτηση), φέτος έχει δυο φαβορί: Daniel Kaaluya και Carey Mulligan

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Επειδή για τα οσκαρ ηθοποιων μένει να δω ακόμη τα Ma Rainey, Sound of Metal, Billie Holiday και Pieces of a woman, αφού τα δω θα γράψω τη γνώμη μου, αλλά σίγουρα αξίζουν αυτοί οι δυο. Ειδικά η Carey Mulligan είναι πολύ πολύ καλή. Τη Χρυση Σφαίρα όμως την πήρε η Andra Day για το Billie Holiday, γι' αυτό θα ήθελα να το δω για να εκφέρω γνώμη
 
  • Like
Αντιδράσεις: gdouvl1984
Αυτά που δε χάνονται με τίποτα, που αξίζει να φορτωθούν άσχημα κι ας δίνουν πολύ λίγο, είναι ο Chadwick Boseman για μετα θάνατον βράβευση για το Ma Rainey και ο... Ρούντι Τζουλιάνι για τη σκηνή με το πουκάμισο στο Borat 2 (Βατόμουρο Β' Ανδρικού @1.10-1.20) για εν ζωή διασυρμό!

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
  • Like
Αντιδράσεις: zorian
Είδα και το Ma Rainey και αξίζουν και τα δυο όσκαρ ηθοποιίας. Βέβαια το αντρικό είναι σίγουρο όπως είπαμε, αλλά και η Viola το αξίζει, πολύ καλή ερμηνεία ως Ma!!! Αλλά εγώ θα προτιμούσα την Carey Mulligan , στο Promising...
μένουν βέβαια άλλα δυο φιλμ να δω για τις γυναικείες υποψηφιότητες κι άλλο ένα για των αντρών
 
  • Like
Αντιδράσεις: gdouvl1984
Για το Sound of Metal έχω ακριβώς την ίδια άποψη που είχα για το Minari. Δεν νομίζω ότι είναι ταινίες επιπέδου Οσκαρ, έτσι όπως το έχω εγώ στο μυαλό μου. Βέβαια, όλα αυτά τα χρόνια έχουν δει πολλά τα μάτια μας.
Το United States vs Billie Holiday είναι μια καλή βιογραφική ταινία. Άλλη μια φέτος με αντιρατσιστικό θέμα. Και αρκετά καλή η Andra Day ως Billie Holiday. Νομίζω ότι οι αποδόσεις που δίνονται στον Α' γυναικείο είναι απολύτως δίκαιες
 
  • Like
Αντιδράσεις: gdouvl1984
Βλέποντας τις αποδόσεις στον Stoiximan και με τη λογική ότι 1 και κάτι ψιλά δεν γίνεται να παίζουμε, οι προτάσεις μου είναι: Για καλύτερη ταινία The Trial of Chicago 7 (8,50) και Mank (40,00), για Α' αντρικό Hopkins (8.00) κι ας είναι πολύ δύσκολο....
 
  • Like
Αντιδράσεις: gdouvl1984
Έχουμε και λέμε:
Όπως έγραψε και Χρήστος, 1 και κάτι δε θα μας απασχολήσουν, όσο τσιμέντο κι αν είναι.
Το Nomadland θα πάρει σίγουρα ταινία, σκηνοθεσία, φωτογραφία (το τελευταίο πάνω από 1,70 είναι καλούτσικο αν βρεθεί), το Sound of Metal θα πάρει σίγουρα ήχο, το Ma Rainey θα πάρει σίγουρα Α' ανδρικό για τον Boseman, κοστούμια, μέηκαπ, ο Kaaluya το δεύτερο ανδρικό, η Γιουν το δεύτερο γυναικείο, το Promising Young Woman το πρωτότυπο σενάριο, το Soul κινούμενο σχέδιο και OST, το Mank παραγωγή, το Tenet εφέ, το Another Round ξενόγλωσσο, το My octopus teacher ντοκυμαντέρ και το If anything happens I love you κινούμενο μικρού μήκους. Όλα αυτά είναι 1 και κάτι. Πάμε τώρα σε αυτά που θα παιχτούν:

-Ντοκυμαντέρ μικρού μήκους: A Concerto is a Conversation @ 5.00
Δε θα πω ψέμματα, δεν έχω δει κανένα από τα υποψήφια. Το παραπάνω φιλμάκι όμως έχει προωθηθεί πολύ από μεγάλα κέντρα επιρροής των ΗΠΑ όπως οι NY Times και έχει πολλούς φίλους στην Ακαδημία. Επίσης το στοιχηματικό φαβορί (A Love Song for Latasha) είναι Netflix και πιστεύω πως όπου μπορεί να αποφευχθεί η βράβευση πλατφορμών, θα αποφευχθεί.

-Ταινία μικρού μήκους: Two Distant Strangers @ 2.50
Διαβάζοντας για τα υποψήφια, με έπεισε και το είδα. Ένας αφροαμερικανός παγιδευμένος σε λούπα, καταλήγει να πυροβολείται από λευκό αστυνομικό σε κάθε σενάριο... πόσο πιο επικαιρό; Και είναι και καλό! Το στοιχηματικό φαβορί (The Letter room) έχει επίσης καλές κριτικές, παίζει και ο αγαπημένος Όσκαρ Άιζακ, αλλά αξίζει το ρίσκο στο Strangers.

-Τραγούδι: "Husavik" από ESC: The story of Fire Saga @ 5.00
Εδώ πάω κόντρα σε αυτό που είπα για τις πλατφόρμες, αλλά η συγκεκριμένη ταινία και το συγκεκριμένο τραγούδι είναι μια... ένοχη απόλαυσή μου και περισσότερο ελπίζω παρά το πιστεύω.

-Μοντάζ: Sound of Metal @ 2.10
Όχι πως δεν το αξίζει, αλλά αν κοιτάξετε τα προηγούμενα χρόνια, ποτέ δεν κερδίζει το φαβορί εδώ. Κι επίσης, ήχος και μοντάζ σχεδόν πάντα πάνε μαζί. Το στοιχηματικό φαβορί (Trial of the Chicago 7) δεν είναι τόσο φαβορί..

-Διασκευασμένο σενάριο: The Father @ 3.75
Το εκπληκτικό δράμα με τις φοβερές ερμηνείες λογικά αν δεν πάρει αυτό το βραβείο, θα φύγει με άδεια χέρια από την τελετή και είναι κρίμα μιας κι έχει Όσκαρ γραμμένο παντού πάνω του. Ο Χόπκινς θα παρηγορηθεί με το BAFTA για την ερμηνεία ζωής του, η Κόλμαν έχει ήδη Όσκαρ, η Καλύτερη Ταινία δεν σπάει, οπότε εδώ έχει τις περισσότερες πιθανότητες. Το στοιχηματικό φαβορί (Nomadland) δεν βασίζεται στο σενάριό του αλλά στις ερμηνείες και τη σκηνοθεσία-φωτογραφία.

-Α' γυναικείου ρόλου: Carrey Mulligan από Promising Young Woman @ 2,50
Μια πολύ καλή ηθοποιός που έχει δώσει τα διαπιστευτήριά της, μια τολμηρή ερμηνεία σε μια τολμηρή και ψιλοεπίκαιρη ταινία, το κριτήριο SNL (10/4/21) και μια πάρα πολύ καλή απόδοση.

Αν παίξετε Stoiximan, προτείνω να συνδυάσετε με τον Rudy Guliani για βατόμουρο β' ανδρικού για το Borat 2. Είναι μεν μόνο 1,17 αλλά αποκλείεται να χαθεί (λογικά)

:sign:
 
  • Like
Αντιδράσεις: zorian
Συμφωνώ απόλυτα με Α' γυναικείο και Μοντάζ σε αποδεκτές αποδόσεις. Ντοκιμαντερ, μικρού μήκους και τραγουδιού δεν μπορώ να εκφέρω άποψη.
Στον Α' γυναικείο θα έβαζα και κάτι ψιλά σε Viola Davis, αν και για μένα σίγουρα η Mulligan είναι καλύτερη στην ταινία. Β' γυναικείο εγώ θα ποντάρω Κλόουζ (10,00) και Bakalova (4.50) που είναι και οι δύο πολύ καλές!
Β' αντρικό το αφήνω, διασκευασμένο σενάριο Borat (9.00), πρωτότυπο σενάριο θα ρίξω κάτι ψηλά και στη Δίκη του Σικάγο (4,00)
Τα υπόλοιπα εννοείται ότι τα αφήνω, αφού σε φωτογραφία, σχεδιασμό παραγωγής και ξενόγλωσση δεν βλέπω εκπλήξεις και για τα υπόλοιπα δεν έχω άποψη
 
  • Like
Αντιδράσεις: gdouvl1984
Εν τω μεταξύ, ο stoiximan έχει καναδυό combo βγαλμένα από το ποστ μου! Χαχαχα
1) Διασκευασμένο σενάριο The Father & Τραγούδι Husavik & Μικρού μήκος Two Distant Strangers @45.00!!
2) Διασκευασμένο σενάριο The Father & Μοντάζ Sound of Metal & Φωτογραφία Nomadland @8.00!!

Επίσης από ειδικά μου αρέσει πάάάρα πολύ το 3,00 στο ο0,5 Όσκαρ του The Father.
Τέλος, λογικά ο πολυνίκης της βραδιάς θα έχει 4 βραβεία. Στο ποιά ταινία θα έχει τα περισσότερα βραβεία το Nomadland δίνει 1,35 και το Ma Rainey δίνει 5,00. Υπάρχει το -όχι τόσο απίθανο σενάριο- το πρώτο να χάσει είτε Φωτπγραφία είτε Διασκευασμένο Σενάριο (γιατί όχι και Καλύτερη ταινία; τα τελευταία χρόνια σκάνε μεγάλα μπαμ) και το Ma Rainey να πάρει τα πολύ δυνατά του (Α' ανδρικό, κοστούμια, μέηκαπ), οπότε να έχει τουλάχιστον το dead heat στο τσεπάκι. Αν κλέψει και η Viola το βραβείο, δύσκολα θα ξεπεραστούν τα 4 βραβεία του. Πάντως δύσκολα να δοθούν τα δυο μεγάλα βραβεία ερμηνείας στην ίδια ταινία (έχει να συμβεί από τη Σιωπή των Αμνών), πόσο μάλλον για ταινία που δεν έχει προταθεί για Καλύτερη ταινία (δεν έχει συμβεί ποτέ). Οπότε, με αυτή την επιλογή, ουσιαστικά πάμε σε επιδίωξη ισοπαλίας (μισή απόδοση, ήτοι 2,50) ή καταποντισμού του Nomadland
 
  • Like
Αντιδράσεις: zorian
Ο Τζουλιάνι φυσικά το πήρε σπίτι του το βατόμουρο. Αν κάποιος σκέφτηκε να μπουστάρει τις αποδόσεις του με ένα ταπεινό τσιμέντο του 1.17, δεν το μετάνιωσε.
Στην ψηφοφορία του imdb για τα μεγάλα Όσκαρ, προηγούνται τα φαβορί με μεγάλη διαφορά, εκτός από τους γυναικείους ρόλους. Εκεί έχει (σε παρένθεση το ποσοστό και η απόδοσή τους αυτή τη στιγμή στον stoiximan):
-Α' γυναικείος:
1) Φράνσις Μακντόρμαντ (31%, @4.00)
2) Κάρεϊ Μάλλιγκαν (27%, @2.35)
3) Βαϊόλα Ντέηβις (21%, @2.85)
4) Βανέσσα Κίρμπυ (12%, @25.00)
5) Άντρα Ντέη (9%, @10.00)

-Β' γυναικείος:
1) Γιού Τζουγκ Γιούν (26%, @1.15)
2) Αμάντα Σέηφριντ (23%, @25.00)
3) Ολίβια Κόλμαν (21%, @20.00)
4) Γκλεν Κλόουζ (15%, @12.00)
5) Μαρία Μπακάλοβα (15%, @6.00)

Τροφή για σκέψη, ειδικά στο β' γυναικείο. Ίσως κάτι ψιλά στη Σέηφριντ να αξίζουν.
 
διαφωνώ με τη Σέηφριντ. πιστεύω Κλόουζ και Μπακάλοβα έχουν μεγαλύτερες πιθανότητες να κάνουν την έκπληξη. το ξανάγραψα άλλωστε

Η Κλόουζ δεν πήρε ούτε το βατόμουρο, θα πάρει το Όσκαρ;;:p
Πάντως κι ο Τσάντγουικ έχει χάσει καναδυο βραβεία.
 
Έχουμε και λέμε:
Όπως έγραψε και Χρήστος, 1 και κάτι δε θα μας απασχολήσουν, όσο τσιμέντο κι αν είναι.
Το Nomadland θα πάρει σίγουρα ταινία, σκηνοθεσία, φωτογραφία (το τελευταίο πάνω από 1,70 είναι καλούτσικο αν βρεθεί), το Sound of Metal θα πάρει σίγουρα ήχο, το Ma Rainey θα πάρει σίγουρα Α' ανδρικό για τον Boseman, κοστούμια, μέηκαπ, ο Kaaluya το δεύτερο ανδρικό, η Γιουν το δεύτερο γυναικείο, το Promising Young Woman το πρωτότυπο σενάριο, το Soul κινούμενο σχέδιο και OST, το Mank παραγωγή, το Tenet εφέ, το Another Round ξενόγλωσσο, το My octopus teacher ντοκυμαντέρ και το If anything happens I love you κινούμενο μικρού μήκους. Όλα αυτά είναι 1 και κάτι. Πάμε τώρα σε αυτά που θα παιχτούν:

-Ντοκυμαντέρ μικρού μήκους: A Concerto is a Conversation @ 5.00
Δε θα πω ψέμματα, δεν έχω δει κανένα από τα υποψήφια. Το παραπάνω φιλμάκι όμως έχει προωθηθεί πολύ από μεγάλα κέντρα επιρροής των ΗΠΑ όπως οι NY Times και έχει πολλούς φίλους στην Ακαδημία. Επίσης το στοιχηματικό φαβορί (A Love Song for Latasha) είναι Netflix και πιστεύω πως όπου μπορεί να αποφευχθεί η βράβευση πλατφορμών, θα αποφευχθεί.

-Ταινία μικρού μήκους: Two Distant Strangers @ 2.50
Διαβάζοντας για τα υποψήφια, με έπεισε και το είδα. Ένας αφροαμερικανός παγιδευμένος σε λούπα, καταλήγει να πυροβολείται από λευκό αστυνομικό σε κάθε σενάριο... πόσο πιο επικαιρό; Και είναι και καλό! Το στοιχηματικό φαβορί (The Letter room) έχει επίσης καλές κριτικές, παίζει και ο αγαπημένος Όσκαρ Άιζακ, αλλά αξίζει το ρίσκο στο Strangers.

-Τραγούδι: "Husavik" από ESC: The story of Fire Saga @ 5.00
Εδώ πάω κόντρα σε αυτό που είπα για τις πλατφόρμες, αλλά η συγκεκριμένη ταινία και το συγκεκριμένο τραγούδι είναι μια... ένοχη απόλαυσή μου και περισσότερο ελπίζω παρά το πιστεύω.

-Μοντάζ: Sound of Metal @ 2.10
Όχι πως δεν το αξίζει, αλλά αν κοιτάξετε τα προηγούμενα χρόνια, ποτέ δεν κερδίζει το φαβορί εδώ. Κι επίσης, ήχος και μοντάζ σχεδόν πάντα πάνε μαζί. Το στοιχηματικό φαβορί (Trial of the Chicago 7) δεν είναι τόσο φαβορί..

-Διασκευασμένο σενάριο: The Father @ 3.75
Το εκπληκτικό δράμα με τις φοβερές ερμηνείες λογικά αν δεν πάρει αυτό το βραβείο, θα φύγει με άδεια χέρια από την τελετή και είναι κρίμα μιας κι έχει Όσκαρ γραμμένο παντού πάνω του. Ο Χόπκινς θα παρηγορηθεί με το BAFTA για την ερμηνεία ζωής του, η Κόλμαν έχει ήδη Όσκαρ, η Καλύτερη Ταινία δεν σπάει, οπότε εδώ έχει τις περισσότερες πιθανότητες. Το στοιχηματικό φαβορί (Nomadland) δεν βασίζεται στο σενάριό του αλλά στις ερμηνείες και τη σκηνοθεσία-φωτογραφία.

-Α' γυναικείου ρόλου: Carrey Mulligan από Promising Young Woman @ 2,50
Μια πολύ καλή ηθοποιός που έχει δώσει τα διαπιστευτήριά της, μια τολμηρή ερμηνεία σε μια τολμηρή και ψιλοεπίκαιρη ταινία, το κριτήριο SNL (10/4/21) και μια πάρα πολύ καλή απόδοση.

Αν παίξετε Stoiximan, προτείνω να συνδυάσετε με τον Rudy Guliani για βατόμουρο β' ανδρικού για το Borat 2. Είναι μεν μόνο 1,17 αλλά αποκλείεται να χαθεί (λογικά)

:sign:
Έδωσα την ταινία μικρού μήκους @2.50, το μοντάζ @2.10 και το διασκευασμένο σενάριο @3.75!!
Εν τω μεταξύ, ο stoiximan έχει καναδυό combo βγαλμένα από το ποστ μου! Χαχαχα
1) Διασκευασμένο σενάριο The Father & Τραγούδι Husavik & Μικρού μήκος Two Distant Strangers @45.00!!
2) Διασκευασμένο σενάριο The Father & Μοντάζ Sound of Metal & Φωτογραφία Nomadland @8.00!!

Επίσης από ειδικά μου αρέσει πάάάρα πολύ το 3,00 στο ο0,5 Όσκαρ του The Father.
Τέλος, λογικά ο πολυνίκης της βραδιάς θα έχει 4 βραβεία. Στο ποιά ταινία θα έχει τα περισσότερα βραβεία το Nomadland δίνει 1,35 και το Ma Rainey δίνει 5,00. Υπάρχει το -όχι τόσο απίθανο σενάριο- το πρώτο να χάσει είτε Φωτπγραφία είτε Διασκευασμένο Σενάριο (γιατί όχι και Καλύτερη ταινία; τα τελευταία χρόνια σκάνε μεγάλα μπαμ) και το Ma Rainey να πάρει τα πολύ δυνατά του (Α' ανδρικό, κοστούμια, μέηκαπ), οπότε να έχει τουλάχιστον το dead heat στο τσεπάκι. Αν κλέψει και η Viola το βραβείο, δύσκολα θα ξεπεραστούν τα 4 βραβεία του. Πάντως δύσκολα να δοθούν τα δυο μεγάλα βραβεία ερμηνείας στην ίδια ταινία (έχει να συμβεί από τη Σιωπή των Αμνών), πόσο μάλλον για ταινία που δεν έχει προταθεί για Καλύτερη ταινία (δεν έχει συμβεί ποτέ). Οπότε, με αυτή την επιλογή, ουσιαστικά πάμε σε επιδίωξη ισοπαλίας (μισή απόδοση, ήτοι 2,50) ή καταποντισμού του Nomadland
Τα combo δε βγήκαν, το Ma Rainey τελικά δεν έφτασε τα 4 που υπολόγιζα και θα έδινε νίκη απέναντι στα 3 τελικά του Nomadland αλλά δεν έφτασε ούτε τα 3, οπότε με 3 βραβεία νίκησε το Nomadland. Ανετότατα βγήκε και το 3.00 στο ο0.5 του The father.

Ο Τζουλιάνι φυσικά το πήρε σπίτι του το βατόμουρο. Αν κάποιος σκέφτηκε να μπουστάρει τις αποδόσεις του με ένα ταπεινό τσιμέντο του 1.17, δεν το μετάνιωσε.
Στην ψηφοφορία του imdb για τα μεγάλα Όσκαρ, προηγούνται τα φαβορί με μεγάλη διαφορά, εκτός από τους γυναικείους ρόλους. Εκεί έχει (σε παρένθεση το ποσοστό και η απόδοσή τους αυτή τη στιγμή στον stoiximan):
-Α' γυναικείος:
1) Φράνσις Μακντόρμαντ (31%, @4.00)
2) Κάρεϊ Μάλλιγκαν (27%, @2.35)
3) Βαϊόλα Ντέηβις (21%, @2.85)
4) Βανέσσα Κίρμπυ (12%, @25.00)
5) Άντρα Ντέη (9%, @10.00)

-Β' γυναικείος:
1) Γιού Τζουγκ Γιούν (26%, @1.15)
2) Αμάντα Σέηφριντ (23%, @25.00)
3) Ολίβια Κόλμαν (21%, @20.00)
4) Γκλεν Κλόουζ (15%, @12.00)
5) Μαρία Μπακάλοβα (15%, @6.00)

Τροφή για σκέψη, ειδικά στο β' γυναικείο. Ίσως κάτι ψιλά στη Σέηφριντ να αξίζουν.


Η Κλόουζ δεν πήρε ούτε το βατόμουρο, θα πάρει το Όσκαρ;;:p
Πάντως κι ο Τσάντγουικ έχει χάσει καναδυο βραβεία.
Αλλού έπρεπε να ψάξω για μπόμπες τελικά. Τον Χόπκινς, όσο κι αν μου πέρασε από το μυαλό και όσο κι αν μου άρεσε η ερμηνεία του, δεν πίστευα με τίποτα πως θα έκανε την έκπληξη. Η Μακντόρμαντ, αν και ήταν μπροστά στη δημοσκόπηση της μεγαλύτερης κινηματογραφικής βάσης δεδομένων, δεν ήθελα με τίποτα να κερδίσει, αλλά εκ των υστέρων, το 4.00 της ήταν καλό.
Είναι κρίμα πάντως να έχει τα ίδια Όσκαρ με την τεράστια Meryl Streep, μιας και εδώ και πολλά χρόνια παίζει το ίδιο πράγμα, ενώ ηθοποιοί όπως η Κέητ Μπλάνσετ και η Βαϊόλα Ντέηβις έχουν λιγότερα ή η Έημυ Άνταμς κανένα.
Τέλος μιας παράξενης οσκαρικής κούρσας λοιπόν. Έχω την εντύπωση πως η Ακαδημία πάλεψε με νύχια και με δόντια να μείνει too white (γκουχ γκουχ Τσάντγουικ Μπόζμαν) και politically correct (γκουχ γκουχ Trial of the Chcago 7). Τα προγνωστικά πάντως πήγαν ανέλπιστα καλά.
Ραντεβού του χρόνου!
 
  • Like
Αντιδράσεις: zorian
Τα σάρωσε το Nomadland!! Κι εγώ δεν περίμενα τόσα σημαντικά βραβεία σ' αυτή την ταινία, αν και οι ενδείξεις άλλα έλεγαν. Ειδικά το α' γυναικείο απογοητεύτηκα εντελώς.
Επιασα κι εγώ το μοντάζ αφού συμφωνούσαμε σ' αυτό και το 8.00 του Χοπκινς.
Οι υπόλοιπες εκπλήξεις πήγαν άκλαφτες
 

Προγνωστικά

    • Δεν υπάρχουν ποδοσφαιρικές αθλητικές μεταδόσεις σήμερα
  • 20:00
    Novasports Start
    • Ζάλγκιρις Κάουνας - Αρμάνι Μιλάνο
  • 21:30
    Novasports 4HD
    • Μπάγερν Μονάχου - Μπαρτσελόνα
  • 21:30
    Novasports 5HD
    • Μπασκόνια - Αναντολού Εφές
  • 21:30
    Novasports Prime
    • Παρτίζαν - Ολυμπιακός
  • 22:00
    Novasports 2HD
    • Βιλερμπάν - Μονακό
  • Αύριο 29-03-2024
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 01:05
    Novasports 4HD
    • Arizona - Clemson
  • 01:30
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • Ατλάντα Χοκς - Μπόστον Σέλτικς
  • 01:35
    Novasports 5HD
    • San Diego St. - UCONN
  • 02:00
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • Νιου Ορλίνς Πέλικανς - Μιλγουόκι Μπακς
  • 04:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 19:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
  • Αύριο 29-03-2024
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
Γενική Κουβεντούλα
Βοήθεια Χρήστες
  • Κανένας δεν κουβεντιάζει αυτή τη στιγμή.
  • PANATHA PANATHA:
    Είδες ριπλέι?
  • Ertzan Ertzan:
    ναι
  • PANATHA PANATHA:
    Η Φενέρμπαχτσε επιθυμούσε να πάρει αναβολή το ντέρμπι της 7ης Απριλίου με την Γαλατάσαραϊ για το τουρκικό Super Cup ελέω... Ολυμπιακού, όμως το συγκεκριμένο αίτημά της δεν έγινε αποδεκτό από την ποδοσφαιρική ομοσπονδία της χώρας.
  • PANATHA PANATHA:
    Η ποδοσφαιρική ομοσπονδία της Τουρκίας (TFF) ενημερώσε και τους δύο συλλόγους πως
    αυτό έχει να κάνει με το ότι δεν υπάρχει εναλλακτική ημερομηνία λόγω του φορτωμένου αγωνιστικού προγράμματος των ομάδων.
  • Ertzan Ertzan:
    Θα το έγραφα το πρωί αλλά από το κινητό δεν ήρθε. Οι αλλόθρησκοι όπως ήταν φυσιολογικό είπαν πως δεν θα δεχτούν την αναβολή του αγώνα. Οι δικοί μας έκαναν αίτηση για αναβολή και απότι διάβασα έλεγαν να γίνει ο αγώνας με την λήξη του πρωταθλήματος όμως η Ομοσπονδία που έχει χεστεί πάνω της και ακόμα να βγάλει την απόφαση για τις "τιμωρίες" δεν το έκανε αποδεκτό.
  • Ertzan Ertzan:
    Η Fenerbahce είναι η ομάδα που μάζεψε τους περισσότερους πόντους στην Ευρώπη αλλά δεν το βλέπουν έτσι δεν πειράζει όμως είναι μεγάλος ο θεός
  • PANATHA PANATHA:
    Δειχνει ο ΑΝΤ1 F1 την Κυριακή το πρωι??
  • Ertzan Ertzan:
    Νομίζω μόνο το plus θα το έχει
  • PANATHA PANATHA:
    ρε τα λαμογια....
  • Ertzan Ertzan:
    είχε προσφορά μέσω της ΔΕΗ για 9 μήνες δωρεάν πριν 1 μήνα
  • PANATHA PANATHA:
    ναι το ξερω....
  • PANATHA PANATHA:
    κ μαγνητοσκόπηση το δείχνει ο Αντ1 το ελεύθερο κανάλι στης 17:00
  • PANATHA PANATHA:
    Αγγλία - Βραζιλία 0-0 στο 36......Over 0,5 στο πρωτο μερος
  • PANATHA PANATHA:
    Απόδοσ
    η @31.0
  • M Forum Bot:
    Ο χρήστης MrChow ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Maurice Moss Tips" στο Προγνωστικά Ποδοσφαίρου.
  • Ertzan Ertzan:
    συνεχίζει η προσφορά της ΔΕΗ για Αντέννα plus νομίζω μέχρι 14 Απριλίου
  • Ertzan Ertzan:
    Λίγες μέρες πριν την συνέλευση της Fenerbahce βγήκε στην φόρα η συνάντηση που είχε ο Hugh Dallas με τους διαιτητές και οι συνομιλίες για τον αγώνα Galatasara-Antalyaspor όπου εκεί ο διαιτητής του VAR παραδέχεται πως έκανε λάθος στο πέναλτι που πήρε ο παίκτης της Γαλατσαραϊ όπου στην ουσία το είπε πως "βούτηξε" ο παίκτης στην μικρή επαφή που είχε που δεν ήταν για πέναλτι. Γι'αυτήν την φάση είχε μιλήσει και ο Πρόεδρος μας όπου είπε αυτά που συμβαίνουν και η Ομοσπονδία τον έβγαλε ψεύτη, ωραία πράγματα
  • S Forum Bot:
    Ο χρήστης std157489 ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Φοιτητική Έρευνα για το Λιανικό Εμπόριο" στο Καφενείο.
  • PANATHA PANATHA:
    Μονο ο Τζαβελας θα μπορουσε να φαει κοκκινη καρτα χωρις να παιζει....πραγματικα ειναι ηλιθιο το παιδι...
  • Ertzan Ertzan:
    το είχε παίξει στοίχημα γι'αυτό :p
  • PANATHA PANATHA:
    Πραγματικα απορω....αφου σε καθε ματς ειναι με νευρα γιατι δεν το κοβει το ρημαδι και να ξεκινησει το ψαρεμα....
  • PANATHA PANATHA:
    Σε λιγο θα το καρφωσει ο Φωτης....
  • PANATHA PANATHA:
    Δεν γινονται αυτα....
  • Ertzan Forum Bot:
    Ο χρήστης Ertzan ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Κύπελλο IFC#15 Ημιτελικός (30-31/3/2024)" στο Διαγωνισμός I.F.C..
    Ertzan Forum Bot: Ο χρήστης Ertzan ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Κύπελλο IFC#15 Ημιτελικός (30-31/3/2024)"...