Στοίχημα. Συμφέρει το μονό ή το παρολί ;

cosmicsports

Well-Known Member
30 Ιολ 2010
3,834
1,451
113
Στο στοίχημα ως γνωστόν μπορεί να παίξει κανείς μονάδες (μονούς αγώνες), δυάδες, τριάδες ... ν-άδες.
Υπάρχει μιά παλιά κόντρα ως προς το τι συμφέρει καλύτερα τους παίκτας.

Την πλειοψηφία την συμφέρει η ... μηδενάδα, δεν νομίζω να υπάρχει αμφισβήτησις επ' αυτού.
Αλλά έστω ότι υπάρχει ένας υποθετικός παίκτης που τους τα παίρνει των μπουκ.
Λέγοντας υποθετικός παίκτης δεν εννοώ τον Βαγγέλα, ο οποίος ήξερε το 3-0 Ολυμπιακός-Βέροια και το έπαιξε. Τι άλλο να έπαιζε ;
Εννοώ ένας παίκτας προχωρημένου επιπέδου που παίζει χωρίς να ξέρει στημένα.

Το ROI (return on investment) στο στοίχημα εξαρτάται από το μέσο κέρδος.
Αν η πιθανότητα του γεγονότος είναι p και η μικτή απόδοση είναι c, τότε:

M = p.c - 1

και το ζητούμενο είναι Μ > 0.

Αλλά αν δύο ανεξάρτητα γεγονότα έχουν p1, c1 και p2, c2 τότε το Μ της δυάδας είναι:

Μ = p1 . c1 . p2 . c2 - 1

και επειδή υποθέτουμε ότι και για τα δύο γεγονότα το Μ μονάδας είναι θετικό, αναγκαστικά το Μ της δυάδας θα είναι μεγαλύτερο από το Μ της κάθε μονάδος !

Άρα ;
Άρα επειδή αυτό επεκτείνεται και στα περισσότερα, η ... απειράδα συμφέρει θεωρητικά !

Βέβαια υπάρχουν εύλογες αντιρρήσεις:
Αν παίξουμε ένα παρολί απείρου μήκους, ή μήκους ίσο με τον αριθμό του Loschmidt για να είμαστε πιό πρακτικοί, θα πρέπει να περιμένουμε μερικά εικοσιτριάκις δισεκατομμύρια χρόνια μέχρι να μας κάτσει - διότι μικραίνει η πιθανότητα, το γινόμενο των p.
Αν περιμένουμε αυτά τα χρόνια, ο ΟΠΑΠ που θα βρει να μας δώσει τόσα όσα βγάζει το παρολί μας ;

Αλλά πρακτικά συμφέρει το παρολί (τον καλό παίκτας πάντα).
Δεν μπορεί.
Πoιό παρολί όμως ;
Εγώ έχω καταλήξει στη δυάδα και πιστεύω και στο εξής. Δεν μπορώ να βγάζω παιχνίδια με p.c > 1 κάθε φορά, κάπου θα σκοντάψω.
Παντού μπορεί να σκοντάψω. Και στο Ολυμπιακός - Καστοριά που θα το δίνει κάποιος μπουκ με 1.80 -αντί για 1.08- μπορεί να σκοντάψω.
Αλλά εννοώ από πλευράς εκτίμησης, όχι από πλευράς τι θα γίνει στο γήπεδο.

Είναι κι αυτό μιά κάπως απροσδιόριστη έννοια. Η εκτίμηση. Τι θα πει σωστή και λάθος εκτίμηση που είναι άλλο πράγμα από το αποτέλεσμα που φέρνει τελικά ο αγώνας ; Αλλά υπάρχει και είναι ο λόγος που δεν ισχύει η ... απειράδα. Ισχύει κάτι ενδιάμεσο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εν ολίγοις:
"When you bet parlays / accumulators / Bet Builders, you compound the house edge, much like compounding interest. Only when all selections are +EV is a multiple bet acceptable"
 
Εν ολίγοις:
"When you bet parlays / accumulators / Bet Builders, you compound the house edge, much like compounding interest. Only when all selections are +EV is a multiple bet acceptable"

Εν πολλοίς εξαρτάται από την πχιότητα των περίφημων value bets.
Είσαι βαλιουμπετάς ή ένας αδιόρθωτος μπουρδολόγος ;
Εγώ πιστεύω λέω και σωστά και λάθη.
Ένα που μου έχει κολλήσει σαν ιστορικό λάθος μου ήταν που έπαιξα τον ΠΑΟΚ εναντίον του Ολυμπιακού σε ένα
μεταξύ τους προ τριετίας. Ο Ολυμπιακός νίκησε. Μπορεί να μην είχα κάνει λανθασμένη εκτίμηση και ο Ολυμπιακός
να είχε την τύχη με το μέρος του. Αλλά εμένα μου έχει κολλήσει ότι ήταν βλακεία.
Άλλες φορές μπορεί να ήταν εξυπνάδα αυτό που σκέφτηκα και να πέρασε, άλλες φορές πάλι μπορεί να ήταν βλακεία και να ξαναπέρασε.
 
Εν πολλοίς εξαρτάται από την πχιότητα των περίφημων value bets.
Είσαι βαλιουμπετάς ή ένας αδιόρθωτος μπουρδολόγος ;
Εγώ πιστεύω λέω και σωστά και λάθη.
Ένα που μου έχει κολλήσει σαν ιστορικό λάθος μου ήταν που έπαιξα τον ΠΑΟΚ εναντίον του Ολυμπιακού σε ένα
μεταξύ τους προ τριετίας. Ο Ολυμπιακός νίκησε. Μπορεί να μην είχα κάνει λανθασμένη εκτίμηση και ο Ολυμπιακός
να είχε την τύχη με το μέρος του. Αλλά εμένα μου έχει κολλήσει ότι ήταν βλακεία.
Άλλες φορές μπορεί να ήταν εξυπνάδα αυτό που σκέφτηκα και να πέρασε, άλλες φορές πάλι μπορεί να ήταν βλακεία και να ξαναπέρασε.
"Βαλιουμπετάς".....μεγάλη κουβέντα τι ειναι βαλιου, αλλα ναι, παρολάκια εάν είναι βαλιου τα επιμέρους αλλιώς απλώς τρως γκανιοτα στην γκανιοτα.Σωστά τα λες δλδς.
Επίσης παρολακια με "βαλιου" συν τα εξτραδακια που δινουν για τριάδες τετράδες οι εταιρείες (κατι +5%,+10%), συν ότι επειδη ειναι παρολί δεν δίνεις τόσο στόχο, το κάνουν ένα τίμιο εργαλείο το εγχείρημα.
 
"Βαλιουμπετάς".....μεγάλη κουβέντα τι ειναι βαλιου, αλλα ναι, παρολάκια εάν είναι βαλιου τα επιμέρους αλλιώς απλώς τρως γκανιοτα στην γκανιοτα.Σωστά τα λες δλδς.
Επίσης παρολακια με "βαλιου" συν τα εξτραδακια που δινουν για τριάδες τετράδες οι εταιρείες (κατι +5%,+10%), συν ότι επειδη ειναι παρολί δεν δίνεις τόσο στόχο, το κάνουν ένα τίμιο εργαλείο το εγχείρημα.

Εδώ υπάρχει ένα παράδοξο.
Θέλουμε να διαπιστώσουμε κατά πόσο είμαστε βαλιουμπετάδες ή όχι, ή η μέθοδος που χρησιμοποιούμε είναι βαλιουμπετική ή όχι.
Σίγουρα το ROI θα το δείξει μετά από καιρό, αλλά το ψάχνουμε και αλλοιώς.
Το κάθε αποτέλεσμα που έρχεται κάτι μας λέει αλλά δεν μας λέει απόλυτα.
Διότι είπαμε, μπορεί να ισχύει value bet - πέρασε, value bet - δεν πέρασε, βλακεία - πέρασε, βλακεία - δεν πέρασε.
Ένας τρόπος ίσως θα ήταν η ανάγνωση της κριτικής του αγώνα - για ποδόσφαιρο μιλάμε.
 
Ο πλέον άχρηστος όλων των εποχών ήταν ο αποδυτηριάκιας του πάλαι ποτέ συγκροτήματος.
Μας έλεγε κάθε φορά "μάγκες πιάστε τα γιοφύρια" και άλλα τέτοια ηχηρά του Βοτανικού και τον έκανα κοντρόλ όλη την αγωνιστική περίοδο και από τα πονηρά του βρήκε μόνο ένα διπλό που που είχε κάνει ο Απόλλωνας στον ΠΑΣ.
 
Εδώ υπάρχει ένα παράδοξο.
Θέλουμε να διαπιστώσουμε κατά πόσο είμαστε βαλιουμπετάδες ή όχι, ή η μέθοδος που χρησιμοποιούμε είναι βαλιουμπετική ή όχι.
Σίγουρα το ROI θα το δείξει μετά από καιρό, αλλά το ψάχνουμε και αλλοιώς.
Το κάθε αποτέλεσμα που έρχεται κάτι μας λέει αλλά δεν μας λέει απόλυτα.
Διότι είπαμε, μπορεί να ισχύει value bet - πέρασε, value bet - δεν πέρασε, βλακεία - πέρασε, βλακεία - δεν πέρασε.
Ένας τρόπος ίσως θα ήταν η ανάγνωση της κριτικής του αγώνα - για ποδόσφαιρο μιλάμε.
Κι εδώ έρχεται ένας και σου λεει:
"Εάν όντως μπορείς και βρίσκεις αξία, να μετράς δλδ τον αγώνα κι όχι να παίζεις λάθη εταιρειών, θα είσαι θετικός στο ανταλλακτήριο, εκει που παίζεις εναντίον συγκεντρωμένης γνώσης κι όχι ενός τύπου που το conflip έτυχε να το δώσει 70/30 επειδη ήταν άσχετος".
Εγώ συμφωνώ περισσότερο με αυτον παρα με αυτόν που θα μου πει κοίτα πόσο δίνει ο στοιχιμαν την ανορθωση όταν η pinnacle την δίνει τόσο. Αξία υπάρχει κι εκει ναι, αλλά το πώς και πού την βρίσκεις είναι κι αυτό ενα θέμα
 
Κι εδώ έρχεται ένας και σου λεει:
"Εάν όντως μπορείς και βρίσκεις αξία, να μετράς δλδ τον αγώνα κι όχι να παίζεις λάθη εταιρειών, θα είσαι θετικός στο ανταλλακτήριο, εκει που παίζεις εναντίον συγκεντρωμένης γνώσης κι όχι ενός τύπου που το conflip έτυχε να το δώσει 70/30 επειδη ήταν άσχετος".
Εγώ συμφωνώ περισσότερο με αυτον παρα με αυτόν που θα μου πει κοίτα πόσο δίνει ο στοιχιμαν την ανορθωση όταν η pinnacle την δίνει τόσο. Αξία υπάρχει κι εκει ναι, αλλά το πώς και πού την βρίσκεις είναι κι αυτό ενα θέμα

Πάντα ψάχνεις για λάθος των εταιρειών μεγάλο ή μικρό, ενώ παίζουν ρόλο και οι φορο-γκανιότες βέβαια.
Αν υπήρχε βφ θα υπήρχαν και περισσότερες ευκαιρίες.
Τώρα αν αυτό που λέμε εμείς λάθος είναι πράγματι λάθος ή όχι, θα το πει ο ιατροδικαστής Καψάσκης.

Τι είναι το conflip ;
 
  • Like
Αντιδράσεις: swsias7
Πάντα ψάχνεις για λάθος των εταιρειών μεγάλο ή μικρό, ενώ παίζουν ρόλο και οι φορο-γκανιότες βέβαια.
Αν υπήρχε βφ θα υπήρχαν και περισσότερες ευκαιρίες.
Τώρα αν αυτό που λέμε εμείς λάθος είναι πράγματι λάθος ή όχι, θα το πει ο ιατροδικαστής Καψάσκης.

Τι είναι το conflip ;
Εχεις δίκαιο σε αυτό.
Κι εγώ το κάνω και όλοι όσοι θελουν να χουν μακροπροθεσμα κερδος (αλλά δεν έχουν καποια φοβερή ενημέρωση ή συστημα) το κάνουν.Δεν κατηγορώ, απλά λέω πως όποιος ΟΝΤΩΣ μπορεί να βρει value, το κάνει στο ανταλλακτήριο, γιατι αλλιώς μην κοριδευόμαστε βασιζομαστε σε λάθη, που αργά η γρήγορα οδηγούν σε περιορισμου.ς (άλλο θέμα αυτο).

Η μόνη δικαιολογία που καταλαβαινω, έιναι πως οι στοιχηματικές δίνουν περισσοτερες αγορές απ'ο,τι η BF. Πόσους όμως ξέρεις να βγάζουν λεφτα στην BF?Εγώ μετρημένους στα δάχτυλα του ενος.

ΥΓ Κορωνα ή Γραμματα
 
Εχεις δίκαιο σε αυτό.
Κι εγώ το κάνω και όλοι όσοι θελουν να χουν μακροπροθεσμα κερδος (αλλά δεν έχουν καποια φοβερή ενημέρωση ή συστημα) το κάνουν.Δεν κατηγορώ, απλά λέω πως όποιος ΟΝΤΩΣ μπορεί να βρει value, το κάνει στο ανταλλακτήριο, γιατι αλλιώς μην κοριδευόμαστε βασιζομαστε σε λάθη, που αργά η γρήγορα οδηγούν σε περιορισμου.ς (άλλο θέμα αυτο).

Η μόνη δικαιολογία που καταλαβαινω, έιναι πως οι στοιχηματικές δίνουν περισσοτερες αγορές απ'ο,τι η BF. Πόσους όμως ξέρεις να βγάζουν λεφτα στην BF?Εγώ μετρημένους στα δάχτυλα του ενος.

ΥΓ Κορωνα ή Γραμματα
Να σου πω μεγάλο ιστορικό λάθος των εταιρειών:
Ρέϊντζερς - ΑΕΚ 8.50 το διπλό στο Άϊμπροξ το 1995 !
Η ΑΕΚ είχε κερδίσει 2-0 εδώ, κέρδισε τελικά 1-0 και στη Σκωτία και έπρεπε 3-0.
Η (τότε) ΑΕΚ ήταν φανερά μία κλάση ανώτερη από την (τότε) Ρέϊντζερς και το διπλό κινδύνευσε ελάχιστα λόγω που είχε κριθεί η πρόκριση και βαριόντουσαν να βάλουν δεύτερο γκολ.
 

Προγνωστικά

  • 14:30
    COSMOTE SPORT 1 HD
    • Μπρίστολ Σίτι - Λέστερ
  • 17:00
    COSMOTE SPORT 2 HD
    • Ρέξαμ - Μάνσφιλντ
  • 17:00
    COSMOTE SPORT 3 HD
    • Νόριτς - Πλίμουθ
  • 19:30
    COSMOTE SPORT 1 HD
    • Μπλάκμπερν - Ίπσουιτς
  • 20:00
    COSMOTE SPORT 8 HD
    • Μπενφίκα - Σάβες
  • 21:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • Αλ Έτιφακ - Αλ Αχλί
  • 21:30
    Novasports Start
    • Μπούργος - Εσπανιόλ
  • 22:00
    Novasports 1HD
    • Κάδιθ - Γρανάδα
  • 22:00
    Novasports 2HD
    • Λιλ - Λανς
  • 22:00
    COSMOTE SPORT 3 HD
    • Γουότφορντ - Λιντς
  • 22:30
    COSMOTE SPORT 8 HD
    • Εστρέλα - Σπόρτινγκ Λισαβόνας
  • 19:30
    COSMOTE SPORT 5 HD
    • Μπούρσασπορ - Τόφας
  • 19:45
    Novasports 5HD
    • Φενέρμπαχτσε - Άλμπα Βερολίνου
  • 19:45
    Novasports 6HD
    • Μπεσίκτας - Μπουργκ
  • 20:55
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • NBA Action 2023-24 Ε3323
  • 21:30
    Novasports 3HD
    • Λόντον Λάιονς - Παρί
  • 21:30
    Novasports 4HD
    • Ρεάλ Μαδρίτης - Ερυθρός Αστέρας
  • 21:30
    Novasports Prime
    • Βίρτους Μπολόνια - Παναθηναϊκός AKTOR
  • Αύριο 30-03-2024
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • Ιντιάνα Πέισερς - Λος Άντζελες Λέικερς
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 01:05
    • NC State - Marquett
  • 01:35
    Novasports 5HD
    • Gonzaga - Purdu
  • 02:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • Σαν Αντόνιο Σπερς - Νιου Γιορκ Νικς
  • 04:30
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 07:15
    COSMOTE SPORT 5 HD
    • WRC 2024
  • 08:30
    COSMOTE SPORT 5 HD
    • WRC 2024
  • 09:25
    COSMOTE SPORT 5 HD
    • WRC 2024
  • 16:00
    COSMOTE SPORT 9 HD
    • Premier Padel Tour 2024
  • 17:00
    ΕΡΤ3
    • Παναθηναϊκός - Μίλων
  • 18:00
    COSMOTE SPORT 9 HD
    • Premier Padel Tour 2024
  • 20:15
    ΕΡΤ3
    • Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ
  • 21:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
  • Αύριο 30-03-2024
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
Γενική Κουβεντούλα
Βοήθεια Χρήστες
  • Κανένας δεν κουβεντιάζει αυτή τη στιγμή.
  • PANATHA PANATHA:
    Είδες ριπλέι?
  • Ertzan Ertzan:
    ναι
  • PANATHA PANATHA:
    Η Φενέρμπαχτσε επιθυμούσε να πάρει αναβολή το ντέρμπι της 7ης Απριλίου με την Γαλατάσαραϊ για το τουρκικό Super Cup ελέω... Ολυμπιακού, όμως το συγκεκριμένο αίτημά της δεν έγινε αποδεκτό από την ποδοσφαιρική ομοσπονδία της χώρας.
  • PANATHA PANATHA:
    Η ποδοσφαιρική ομοσπονδία της Τουρκίας (TFF) ενημερώσε και τους δύο συλλόγους πως
    αυτό έχει να κάνει με το ότι δεν υπάρχει εναλλακτική ημερομηνία λόγω του φορτωμένου αγωνιστικού προγράμματος των ομάδων.
  • Ertzan Ertzan:
    Θα το έγραφα το πρωί αλλά από το κινητό δεν ήρθε. Οι αλλόθρησκοι όπως ήταν φυσιολογικό είπαν πως δεν θα δεχτούν την αναβολή του αγώνα. Οι δικοί μας έκαναν αίτηση για αναβολή και απότι διάβασα έλεγαν να γίνει ο αγώνας με την λήξη του πρωταθλήματος όμως η Ομοσπονδία που έχει χεστεί πάνω της και ακόμα να βγάλει την απόφαση για τις "τιμωρίες" δεν το έκανε αποδεκτό.
  • Ertzan Ertzan:
    Η Fenerbahce είναι η ομάδα που μάζεψε τους περισσότερους πόντους στην Ευρώπη αλλά δεν το βλέπουν έτσι δεν πειράζει όμως είναι μεγάλος ο θεός
  • PANATHA PANATHA:
    Δειχνει ο ΑΝΤ1 F1 την Κυριακή το πρωι??
  • Ertzan Ertzan:
    Νομίζω μόνο το plus θα το έχει
  • PANATHA PANATHA:
    ρε τα λαμογια....
  • Ertzan Ertzan:
    είχε προσφορά μέσω της ΔΕΗ για 9 μήνες δωρεάν πριν 1 μήνα
  • PANATHA PANATHA:
    ναι το ξερω....
  • PANATHA PANATHA:
    κ μαγνητοσκόπηση το δείχνει ο Αντ1 το ελεύθερο κανάλι στης 17:00
  • PANATHA PANATHA:
    Αγγλία - Βραζιλία 0-0 στο 36......Over 0,5 στο πρωτο μερος
  • PANATHA PANATHA:
    Απόδοσ
    η @31.0
  • M Forum Bot:
    Ο χρήστης MrChow ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Maurice Moss Tips" στο Προγνωστικά Ποδοσφαίρου.
  • Ertzan Ertzan:
    συνεχίζει η προσφορά της ΔΕΗ για Αντέννα plus νομίζω μέχρι 14 Απριλίου
  • Ertzan Ertzan:
    Λίγες μέρες πριν την συνέλευση της Fenerbahce βγήκε στην φόρα η συνάντηση που είχε ο Hugh Dallas με τους διαιτητές και οι συνομιλίες για τον αγώνα Galatasara-Antalyaspor όπου εκεί ο διαιτητής του VAR παραδέχεται πως έκανε λάθος στο πέναλτι που πήρε ο παίκτης της Γαλατσαραϊ όπου στην ουσία το είπε πως "βούτηξε" ο παίκτης στην μικρή επαφή που είχε που δεν ήταν για πέναλτι. Γι'αυτήν την φάση είχε μιλήσει και ο Πρόεδρος μας όπου είπε αυτά που συμβαίνουν και η Ομοσπονδία τον έβγαλε ψεύτη, ωραία πράγματα
  • S Forum Bot:
    Ο χρήστης std157489 ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Φοιτητική Έρευνα για το Λιανικό Εμπόριο" στο Καφενείο.
  • PANATHA PANATHA:
    Μονο ο Τζαβελας θα μπορουσε να φαει κοκκινη καρτα χωρις να παιζει....πραγματικα ειναι ηλιθιο το παιδι...
  • Ertzan Ertzan:
    το είχε παίξει στοίχημα γι'αυτό :p
  • PANATHA PANATHA:
    Πραγματικα απορω....αφου σε καθε ματς ειναι με νευρα γιατι δεν το κοβει το ρημαδι και να ξεκινησει το ψαρεμα....
  • PANATHA PANATHA:
    Σε λιγο θα το καρφωσει ο Φωτης....
  • PANATHA PANATHA:
    Δεν γινονται αυτα....
  • Ertzan Forum Bot:
    Ο χρήστης Ertzan ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Κύπελλο IFC#15 Ημιτελικός (30-31/3/2024)" στο Διαγωνισμός I.F.C..
    Ertzan Forum Bot: Ο χρήστης Ertzan ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Κύπελλο IFC#15 Ημιτελικός (30-31/3/2024)"...