Στοίχημα και φορολογική δήλωση

Scheff arboricola

New Member
2 Ιον 2023
11
3
3
Ήρθε η ώρα να κάνω τη πρώτη μου φορολογική δήλωση εν καιρώ που έχω κέρδη. Τη χρονιά που πέρασε ξεκίνησα αρμπιτραζ και θέλω να σας ρωτήσω τι συμβαίνει με τη φορολογική δήλωση.

1. Φαίνονται σαν έσοδα;
2. Οι αναλήψεις από σκριλλ, ρεβολουτ, φαίνονται στην ΑΑΔΕ? Από εκεί έκανα το 90% των συναλλαγών γιατί θεώρησα ότι ίσως δώσουν μεγαλύτερη κάλυψη. (Στη ρεβολουτ δεν έβαλα ποτέ ΑΦΜ επειδή την άνοιξα 5-6 χρόνια πριν. Τώρα ζητάει και λέει αν δε βάλεις μέχρι τέλος Ιουνίου θα ισχύσουν περιορισμοί λόγω αλλαγής νομοθετικού πλαισίου)

Η λογίστρια είπε πως πρέπει να ζητήσω τις συνολικές κινήσεις της χρονιάς από την κάθε στοιχηματικη. Γενικά δεν την είδα και πολύ έμπειρη σε αυτό το κομμάτι..

3. Οι καταθέσεις με τις αναλήψεις συμψιφιζονται; Γιατί στο αρμπινγκ σε μια εταιρεία μπορεί να κάνεις συνέχεια καταθέσεις γιατί συνεχώς χάνει και η άλλη να κερδίζει και να χρειάζεται αναλήψεις που στην ουσία είναι εικονικές γιατί εσύ τα βάζεις στην άλλη εταιρεία.

Όποιος μπορεί να μου απαντήσει αυτά τα ερωτήματα,κερνάω ιντερνετικη μπύρα
 
Πιθανώς μόνο εκείνοι που κερδίζουν στον ΟΠΑΠ και πρέπει να τα πάρουν μέσω Τράπεζας. Και μια και ανεφερα ΟΠΑΠ, κανε μια ερώτηση στον πράκτορα σου.
 
Πιθανώς μόνο εκείνοι που κερδίζουν στον ΟΠΑΠ και πρέπει να τα πάρουν μέσω Τράπεζας. Και μια και ανεφερα ΟΠΑΠ, κανε μια ερώτηση στον πράκτορα σου.
Δεν παίζω ΟΠΑΠ.
Μα και στις ονλαιν μέσω τράπεζας τα παίρνουμε
 
Δεν παίζω ΟΠΑΠ.
Μα και στις ονλαιν μέσω τράπεζας τα παίρνουμε
Κινο, τζοκερ, λοττο?

Ανέφερες ότι δεν τα παίρνεις στην τράπεζα , από την στοιχηματικη αλλά σε πορτοφόλια. Οπότε υπέθεσα ότι θα είχες προμηθευτεί και τις κάρτες τους.
 
Κινο, τζοκερ, λοττο?

Ανέφερες ότι δεν τα παίρνεις στην τράπεζα , από την στοιχηματικη αλλά σε πορτοφόλια. Οπότε υπέθεσα ότι θα είχες προμηθευτεί και τις κάρτες τους.
Ναι χρησιμοποιώ τη ρεβολουτ από όπου ξεδοευω τα λεφτά από τα κέρδη μου και χρησιμοποιώ και τη σκριλλ για να μεταφέρω από τη μια στην άλλη. Το θέμα μου είναι πως η ρεβολουτ πλέον ζητάει ΑΦΜ και δεν θυμάμαι αν η σκριλλ το είχε σαν προϋποθέση για verification.
 
Ναι χρησιμοποιώ τη ρεβολουτ από όπου ξεδοευω τα λεφτά από τα κέρδη μου και χρησιμοποιώ και τη σκριλλ για να μεταφέρω από τη μια στην άλλη. Το θέμα μου είναι πως η ρεβολουτ πλέον ζητάει ΑΦΜ και δεν θυμάμαι αν η σκριλλ το είχε σαν προϋποθέση για verification.
Δεν τζογαρω. Αρμπιτραζ κανω
 
Στη φορολογική δήλωση δεν φαίνονται σαν έσοδα.Έχουν ειδικό κωδικό 781/782 και είναι προφορολογημένα.Δηλαδή ζητάς εσύ από την εταιρία που παίζεις να σου βγάλει μια βεβαίωση κερδών για το έτος πχ 2022 και στη βεβαίωση γράφει οτι πχ ο τάδε , έπαιξε αυτό το συνολικό ποσό στην εταιρία μας και το μικτό κέρδος του είναι αυτό.Το συνολικό ποσό φόρων που παρακρατήθηκαν και αποδώθηκαν στο ελληνικό δημόσιο είναι αυτό , και το καθαρό ποσό είναι αυτό.Το καθαρό ποσό μπαίνει στους παραπάνω κωδικούς 781/782.
 
Στη φορολογική δήλωση δεν φαίνονται σαν έσοδα.Έχουν ειδικό κωδικό 781/782 και είναι προφορολογημένα.Δηλαδή ζητάς εσύ από την εταιρία που παίζεις να σου βγάλει μια βεβαίωση κερδών για το έτος πχ 2022 και στη βεβαίωση γράφει οτι πχ ο τάδε , έπαιξε αυτό το συνολικό ποσό στην εταιρία μας και το μικτό κέρδος του είναι αυτό.Το συνολικό ποσό φόρων που παρακρατήθηκαν και αποδώθηκαν στο ελληνικό δημόσιο είναι αυτό , και το καθαρό ποσό είναι αυτό.Το καθαρό ποσό μπαίνει στους παραπάνω κωδικούς 781/782
Αν δεν τα δηλώσω καθόλου; Υπάρχουν επιπτώσεις;
 
Αν δεν τα δηλώσω καθόλου; Υπάρχουν επιπτώσεις;
εαν μιλάμε για μικροποσά δεν θα νοιαστεί κανείς από την εφορία.Εαν μιλάμε για μεγάλο ποσό τότε καλό θα ήταν να δηλωθεί για να μπορείς να δικιολογήσεις μια ενδεχόμενη μελλοντική αγορά με αυτά τα χρήματα.Αυτό είναι γενικός κανόνας , όχι μόνο για το στοίχημα.Δεν έχεις ξανακάνει ποτέ σου φορολογική δήλωση;
 
Ήρθε η ώρα να κάνω τη πρώτη μου φορολογική δήλωση εν καιρώ που έχω κέρδη. Τη χρονιά που πέρασε ξεκίνησα αρμπιτραζ και θέλω να σας ρωτήσω τι συμβαίνει με τη φορολογική δήλωση.

1. Φαίνονται σαν έσοδα;
2. Οι αναλήψεις από σκριλλ, ρεβολουτ, φαίνονται στην ΑΑΔΕ? Από εκεί έκανα το 90% των συναλλαγών γιατί θεώρησα ότι ίσως δώσουν μεγαλύτερη κάλυψη. (Στη ρεβολουτ δεν έβαλα ποτέ ΑΦΜ επειδή την άνοιξα 5-6 χρόνια πριν. Τώρα ζητάει και λέει αν δε βάλεις μέχρι τέλος Ιουνίου θα ισχύσουν περιορισμοί λόγω αλλαγής νομοθετικού πλαισίου)

Η λογίστρια είπε πως πρέπει να ζητήσω τις συνολικές κινήσεις της χρονιάς από την κάθε στοιχηματικη. Γενικά δεν την είδα και πολύ έμπειρη σε αυτό το κομμάτι..

3. Οι καταθέσεις με τις αναλήψεις συμψιφιζονται; Γιατί στο αρμπινγκ σε μια εταιρεία μπορεί να κάνεις συνέχεια καταθέσεις γιατί συνεχώς χάνει και η άλλη να κερδίζει και να χρειάζεται αναλήψεις που στην ουσία είναι εικονικές γιατί εσύ τα βάζεις στην άλλη εταιρεία.

Όποιος μπορεί να μου απαντήσει αυτά τα ερωτήματα,κερνάω ιντερνετικη μπύρα
1.φαινοται σαν εσοδα. Αν τα χεις βγαλει απο ελληνικη στοιχηματικη ολα καλα γιτι εχουν ηδη φορολογηθει.Αν το εχεις κανει απο εξωτερικου θα εχεις θεμα
2 ναι πλεον ολες μιλανε στην ααδε.
3.καθε στοιχηματικη θα σου δωσει μια δηλωση με βαση τα καθαρα σου κερδη....δηλαδη τι τζιρο εχεις κανει και ποσα κερδη
 
Καλησπέρα μάγκες . Σκέφτομαι να ζητήσω βεβαίωση κερδών από bet365 και fonbet(ξεφύγαμε το 2023 και πρέπει να δηλωθεί ). Έχω έναν δισταγμό βέβαια μήπως αυτό τους " ξυπνήσει " και φέρει κάποιο λιμιτ της τάξεως του 1€( ναι σε κάποιες εταιρίες μου παλαιές έχει συμβεί ) . Σε μια πρώτη διερευνητική επαφή η απάντηση στο τσατ ήταν κάνε εσύ αίτηση θα γίνει ενας έλεγχος και αν χρειαστεί κάτι απο έγγραφα στο ζητάμε ...και λίγο αόριστα ως προς χρόνους εκδότης (ανάλογα τον φόρτο του τμήματος κτλπ)....(ρώτησα αν ο έλεγχος θα φέρει κάποιο πάγωμα στον λογαριασμό είπαν όχι όλα κανονικά ) Λοιπόν αποριες : 1. δεν υπάρχει κάποιο νομοθετικό πλαίσιο που ορίζει την διαδικασία; ( διάβασα κάπου για αποστολή εκκαθαριστικού) 2. Πόσο καιρό διαρκεί η διαδικασία 3. Είναι κάποιος που με το που ζήτησε βεβαίωση είχε κάποιο θέμα ; είτε λιμιτ είτε πέρα του εκκαθαριστικού να ζητάνε κάτι άλλο κτλπ . Ρωτάω γιατί ακροβατω μεταξύ δύο σκέψεων 1. πρέπει να ζητήσεις βεβαίωση γιατί είναι μεγάλα ποσά και η εφορία θα ρωτήσει πόθεν έσχες 2. άστο μην τους ξυπνήσεις - βρουν κάποια αφορμή και σε λιμιταρουν κατά τον " έλεγχο" ( είναι οι δύο καλύτερες εταιρείες για μένα και δεν θα έχω το ίδιο επίπεδο παιχνιδιού σε άλλες έν Ελλάδι ) και αν ζητήσει η εφορία τι και πως το προσπαθείς τότε ( αν και λέχθηκε ότι δίνουν για το προηγούμενο έτος ). Σημειωτέον στην μια είμαι πελάτης 10+χρόνια στην άλλη από όταν ήρθε 2-3 χρόνια πριν .Όποιος ξέρει ευπρόσδεκτη η γνωση /γνώση...
 
Καλημέρα.
Eπειδή κάπου είδα ότι ο πίνακας 6 του Ε1 έρχεται προσυμπληρωμένος, ξέρουμε τι παίζει να γίνει εκεί? Θα φαίνονται πχ οι αναλήψεις που ξαναγίναν καταθέσεις στον πίνακα για κάλυψη τεκμηρίων ενώ δεν υπάρχει επί της ουσίας μεταβολή περιουσίας, εφόσον τα χρήματα ξαναπαίκτηκαν? Έχουμε καμμιά εικόνα αν θα δεηθούν οι στοιχηματικές με εφορία και τράπεζες να συμψηφίσουν καταθέσεις/αναλήψεις ώστε να φαίνονται μόνο κέρδη επί της ουσίας? Ή θα εμφανίζονται μαργαριτάρια στις φορολογικές δηλώσεις χωρίς λόγο και θα κυνηγάμε βεβαιώσεις κερδών σε χρονιές με χασούρα? Το βλέπω να πετάει κάθε στοιχηματική τα δικά της
 

Προγνωστικά

  • 19:45
    Novasports Start
    • Χέρενφεϊν - Άιντχοφεν
  • 21:00
    COSMOTE SPORT 1 HD
    • Ουντινέζε - Ρόμα
  • 21:30
    Novasports 1HD
    • Αντβέρπ - Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ
  • 22:00
    Novasports 2HD
    • Γκόου Αχέντ Ιγκλς - Φέγενορντ
  • 22:00
    Novasports Premier League
    • Μπράιτον - Μάντσεστερ Σίτι
  • Αύριο 26-04-2024
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 8 HD
    • Σέρο Πορτένιο - Φλουμινένσε
  • 03:00
    COSMOTE SPORT 9 HD
    • Φορταλέζα - Μπόκα Τζούνιορς
  • 21:15
    Novasports Prime
    • Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι Τελ Αβίβ
  • 22:00
    Novasports 4HD
    • Ρεάλ Μαδρίτης - Μπασκόνια
  • Αύριο 26-04-2024
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 02:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • Ορλάντο Μάτζικ - Κλίβελαντ Καβαλίερς
  • 03:00
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • NBA 2023-24
  • 04:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 05:00
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • Λος Άντζελες Λέικερς - Ντένβερ Νάγκετς
  • 12:00
    Novasports 6HD
    • Ντόνα Βέκιτς - Μαρία Σάκκαρη
  • 12:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
  • 13:30
    Novasports 6HD
    • WTA 1000 Mutua Madrid Open - Φάση των 64
  • 15:30
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
  • 19:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
Γενική Κουβεντούλα
Βοήθεια Χρήστες
  • Κανένας δεν κουβεντιάζει αυτή τη στιγμή.
  • Ertzan Ertzan:
    Ο ταβερνιάρης δήλωσε πως αν δεν πάτε Final Four δεν θα είναι του χρόνου στην ομάδα. Εντάξει εμείς ξέρουμε πόσο καραγκιόζης είναι ελπίζω να το μάθατε και εσείς. Χάνεις τον αγώνα οι παίκτες προβληματισμένοι τους πετάς και εσύ το μπαλάκι "εσείς φταίτε" φορτώνεις και άλλη πίεση
  • Ertzan Ertzan:
    PANATHA είπε :
    Πρώτο ευρωπαϊκό τρόπαιο για την Ελλάδα και την ομάδα του Παναθηναϊκού Κ19 στην Ολλανδία το 1980 ... απέκλεισαν τότε Μπαρτσελόνα και Άγιαξ !!!!
    Στο Milko cup? :paidi:
  • PANATHA PANATHA:
    Μαλλον δεν το επιασες καλα..το ειπε για να δειξει την σιγουρια στην ομαδα και πόσο σίγουρος ειναι οτι θα περασει την Μακαμπι....
  • PANATHA PANATHA:
    Το να σκοράρει ο Ιωαννίδης σήμερα κόντρα στην ΑΕΚ @3.80....εξαιρετικό!!
  • Ertzan Ertzan:
    Καλά ματσάκια για betbuilder έχει αλλά δεν ακουμπάω
  • PANATHA PANATHA:
    Άρης - Ολυμπιακός 0-0 στο 27΄....θεωρω πως θα εχει γκολ το πρωτο μέρος....το Over 0,5 @1.80 και για μεγαλυτερο ρισκο
    το Over 1,5 @4.90!
  • Ertzan Ertzan:
    κανονικά ήδη έπρεπε να είναι 0-3
  • PANATHA PANATHA:
    Στην Κύπρο λεει Καρμιώτισσα Πάνω Πολεμιδιών - Οθέλλος Αθηαίνου 6-6.......ενω στο 48΄ το σκορ ήταν 1-5.....
  • animusbet animusbet:
    Ο Ερτζάν ελπίζει να φύγει ο Αταμάν για να σταματήσει να τον πονάει:twis:
  • Ertzan Ertzan:
    Τι να μας πει ρε το νούμερο. Έχω δει προπονητές να αναλύουν φάσεις που έγιναν μέσα στον αγώνα λάθη και τι έπρεπε να γίνει ε αυτό το νούμερο ανέλυσε τις φάσεις που και καλά έπρεπε να δοθούν φάουλ.
  • PANATHA PANATHA:
    Τι εχασε παλι ο Ολυμπιακός....
  • Ertzan Forum Bot:
    Ο χρήστης Ertzan ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "IFC#20 ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΕΛΙΚΟΣ (27-28/4/2024)" στο Διαγωνισμός I.F.C..
  • Ertzan Ertzan:
    Ωραία ζεϊμπεκιά ο Γκούμας της Τουρκίας :smk1:
  • animusbet animusbet:
    Τα σαπάκια που μας δίνετε
  • Ertzan Ertzan:
    Ναι και τον Μουρίνιο της Τουρκίας εμείς σας δώσαμε για προπονητή
  • Ertzan Ertzan:
    Τελικά κάποιοι έγιναν παράρτημα άλλων αν με εννοείτε αααααν με εννοείτε :smk1:
  • PANATHA PANATHA:
    Οι δικοι μας το εχουν ταμα να τρωνε γκολ στο πρώτο δεκάλεπτο....
  • Ertzan Ertzan:
    Τι σπρώξιμο τρώει αυτή η Μονακό ρε γαμώτο
  • PANATHA PANATHA:
    Σημερα μαθαμε τον φετινο πρωταθλητη....
  • Ertzan Ertzan:
    τους το δώσατε αν και στο 27 το πέναλτι που δεν σας δόθηκε μπορεί να άλλαζε τα πράγματα κάπως
  • Ertzan Ertzan:
    Μπαρτσώκας στον πάγκο εύχεται Καλό Πάσχα από τώρα
  • PANATHA PANATHA:
    Θα το παρει το ματς ο Μπαρτζώκας....
  • Ertzan Ertzan:
    εσείς θα έρθετε? :paidi:
  • PANATHA PANATHA:
    Φυσικα....
  • Ertzan Ertzan:
    Δεν είναι το πλεονέκτημα έδρας για όλες τις ομάδες :smk1:
    Ertzan Ertzan: Δεν είναι το πλεονέκτημα έδρας για όλες τις ομάδες :smk1: