Στοίχημα και φορολογική δήλωση

Scheff arboricola

New Member
2 Ιον 2023
11
3
3
Ήρθε η ώρα να κάνω τη πρώτη μου φορολογική δήλωση εν καιρώ που έχω κέρδη. Τη χρονιά που πέρασε ξεκίνησα αρμπιτραζ και θέλω να σας ρωτήσω τι συμβαίνει με τη φορολογική δήλωση.

1. Φαίνονται σαν έσοδα;
2. Οι αναλήψεις από σκριλλ, ρεβολουτ, φαίνονται στην ΑΑΔΕ? Από εκεί έκανα το 90% των συναλλαγών γιατί θεώρησα ότι ίσως δώσουν μεγαλύτερη κάλυψη. (Στη ρεβολουτ δεν έβαλα ποτέ ΑΦΜ επειδή την άνοιξα 5-6 χρόνια πριν. Τώρα ζητάει και λέει αν δε βάλεις μέχρι τέλος Ιουνίου θα ισχύσουν περιορισμοί λόγω αλλαγής νομοθετικού πλαισίου)

Η λογίστρια είπε πως πρέπει να ζητήσω τις συνολικές κινήσεις της χρονιάς από την κάθε στοιχηματικη. Γενικά δεν την είδα και πολύ έμπειρη σε αυτό το κομμάτι..

3. Οι καταθέσεις με τις αναλήψεις συμψιφιζονται; Γιατί στο αρμπινγκ σε μια εταιρεία μπορεί να κάνεις συνέχεια καταθέσεις γιατί συνεχώς χάνει και η άλλη να κερδίζει και να χρειάζεται αναλήψεις που στην ουσία είναι εικονικές γιατί εσύ τα βάζεις στην άλλη εταιρεία.

Όποιος μπορεί να μου απαντήσει αυτά τα ερωτήματα,κερνάω ιντερνετικη μπύρα
 
Πιθανώς μόνο εκείνοι που κερδίζουν στον ΟΠΑΠ και πρέπει να τα πάρουν μέσω Τράπεζας. Και μια και ανεφερα ΟΠΑΠ, κανε μια ερώτηση στον πράκτορα σου.
 
Πιθανώς μόνο εκείνοι που κερδίζουν στον ΟΠΑΠ και πρέπει να τα πάρουν μέσω Τράπεζας. Και μια και ανεφερα ΟΠΑΠ, κανε μια ερώτηση στον πράκτορα σου.
Δεν παίζω ΟΠΑΠ.
Μα και στις ονλαιν μέσω τράπεζας τα παίρνουμε
 
Δεν παίζω ΟΠΑΠ.
Μα και στις ονλαιν μέσω τράπεζας τα παίρνουμε
Κινο, τζοκερ, λοττο?

Ανέφερες ότι δεν τα παίρνεις στην τράπεζα , από την στοιχηματικη αλλά σε πορτοφόλια. Οπότε υπέθεσα ότι θα είχες προμηθευτεί και τις κάρτες τους.
 
Κινο, τζοκερ, λοττο?

Ανέφερες ότι δεν τα παίρνεις στην τράπεζα , από την στοιχηματικη αλλά σε πορτοφόλια. Οπότε υπέθεσα ότι θα είχες προμηθευτεί και τις κάρτες τους.
Ναι χρησιμοποιώ τη ρεβολουτ από όπου ξεδοευω τα λεφτά από τα κέρδη μου και χρησιμοποιώ και τη σκριλλ για να μεταφέρω από τη μια στην άλλη. Το θέμα μου είναι πως η ρεβολουτ πλέον ζητάει ΑΦΜ και δεν θυμάμαι αν η σκριλλ το είχε σαν προϋποθέση για verification.
 
Ναι χρησιμοποιώ τη ρεβολουτ από όπου ξεδοευω τα λεφτά από τα κέρδη μου και χρησιμοποιώ και τη σκριλλ για να μεταφέρω από τη μια στην άλλη. Το θέμα μου είναι πως η ρεβολουτ πλέον ζητάει ΑΦΜ και δεν θυμάμαι αν η σκριλλ το είχε σαν προϋποθέση για verification.
Δεν τζογαρω. Αρμπιτραζ κανω
 
Στη φορολογική δήλωση δεν φαίνονται σαν έσοδα.Έχουν ειδικό κωδικό 781/782 και είναι προφορολογημένα.Δηλαδή ζητάς εσύ από την εταιρία που παίζεις να σου βγάλει μια βεβαίωση κερδών για το έτος πχ 2022 και στη βεβαίωση γράφει οτι πχ ο τάδε , έπαιξε αυτό το συνολικό ποσό στην εταιρία μας και το μικτό κέρδος του είναι αυτό.Το συνολικό ποσό φόρων που παρακρατήθηκαν και αποδώθηκαν στο ελληνικό δημόσιο είναι αυτό , και το καθαρό ποσό είναι αυτό.Το καθαρό ποσό μπαίνει στους παραπάνω κωδικούς 781/782.
 
Στη φορολογική δήλωση δεν φαίνονται σαν έσοδα.Έχουν ειδικό κωδικό 781/782 και είναι προφορολογημένα.Δηλαδή ζητάς εσύ από την εταιρία που παίζεις να σου βγάλει μια βεβαίωση κερδών για το έτος πχ 2022 και στη βεβαίωση γράφει οτι πχ ο τάδε , έπαιξε αυτό το συνολικό ποσό στην εταιρία μας και το μικτό κέρδος του είναι αυτό.Το συνολικό ποσό φόρων που παρακρατήθηκαν και αποδώθηκαν στο ελληνικό δημόσιο είναι αυτό , και το καθαρό ποσό είναι αυτό.Το καθαρό ποσό μπαίνει στους παραπάνω κωδικούς 781/782
Αν δεν τα δηλώσω καθόλου; Υπάρχουν επιπτώσεις;
 
Αν δεν τα δηλώσω καθόλου; Υπάρχουν επιπτώσεις;
εαν μιλάμε για μικροποσά δεν θα νοιαστεί κανείς από την εφορία.Εαν μιλάμε για μεγάλο ποσό τότε καλό θα ήταν να δηλωθεί για να μπορείς να δικιολογήσεις μια ενδεχόμενη μελλοντική αγορά με αυτά τα χρήματα.Αυτό είναι γενικός κανόνας , όχι μόνο για το στοίχημα.Δεν έχεις ξανακάνει ποτέ σου φορολογική δήλωση;
 
Ήρθε η ώρα να κάνω τη πρώτη μου φορολογική δήλωση εν καιρώ που έχω κέρδη. Τη χρονιά που πέρασε ξεκίνησα αρμπιτραζ και θέλω να σας ρωτήσω τι συμβαίνει με τη φορολογική δήλωση.

1. Φαίνονται σαν έσοδα;
2. Οι αναλήψεις από σκριλλ, ρεβολουτ, φαίνονται στην ΑΑΔΕ? Από εκεί έκανα το 90% των συναλλαγών γιατί θεώρησα ότι ίσως δώσουν μεγαλύτερη κάλυψη. (Στη ρεβολουτ δεν έβαλα ποτέ ΑΦΜ επειδή την άνοιξα 5-6 χρόνια πριν. Τώρα ζητάει και λέει αν δε βάλεις μέχρι τέλος Ιουνίου θα ισχύσουν περιορισμοί λόγω αλλαγής νομοθετικού πλαισίου)

Η λογίστρια είπε πως πρέπει να ζητήσω τις συνολικές κινήσεις της χρονιάς από την κάθε στοιχηματικη. Γενικά δεν την είδα και πολύ έμπειρη σε αυτό το κομμάτι..

3. Οι καταθέσεις με τις αναλήψεις συμψιφιζονται; Γιατί στο αρμπινγκ σε μια εταιρεία μπορεί να κάνεις συνέχεια καταθέσεις γιατί συνεχώς χάνει και η άλλη να κερδίζει και να χρειάζεται αναλήψεις που στην ουσία είναι εικονικές γιατί εσύ τα βάζεις στην άλλη εταιρεία.

Όποιος μπορεί να μου απαντήσει αυτά τα ερωτήματα,κερνάω ιντερνετικη μπύρα
1.φαινοται σαν εσοδα. Αν τα χεις βγαλει απο ελληνικη στοιχηματικη ολα καλα γιτι εχουν ηδη φορολογηθει.Αν το εχεις κανει απο εξωτερικου θα εχεις θεμα
2 ναι πλεον ολες μιλανε στην ααδε.
3.καθε στοιχηματικη θα σου δωσει μια δηλωση με βαση τα καθαρα σου κερδη....δηλαδη τι τζιρο εχεις κανει και ποσα κερδη
 
Καλησπέρα μάγκες . Σκέφτομαι να ζητήσω βεβαίωση κερδών από bet365 και fonbet(ξεφύγαμε το 2023 και πρέπει να δηλωθεί ). Έχω έναν δισταγμό βέβαια μήπως αυτό τους " ξυπνήσει " και φέρει κάποιο λιμιτ της τάξεως του 1€( ναι σε κάποιες εταιρίες μου παλαιές έχει συμβεί ) . Σε μια πρώτη διερευνητική επαφή η απάντηση στο τσατ ήταν κάνε εσύ αίτηση θα γίνει ενας έλεγχος και αν χρειαστεί κάτι απο έγγραφα στο ζητάμε ...και λίγο αόριστα ως προς χρόνους εκδότης (ανάλογα τον φόρτο του τμήματος κτλπ)....(ρώτησα αν ο έλεγχος θα φέρει κάποιο πάγωμα στον λογαριασμό είπαν όχι όλα κανονικά ) Λοιπόν αποριες : 1. δεν υπάρχει κάποιο νομοθετικό πλαίσιο που ορίζει την διαδικασία; ( διάβασα κάπου για αποστολή εκκαθαριστικού) 2. Πόσο καιρό διαρκεί η διαδικασία 3. Είναι κάποιος που με το που ζήτησε βεβαίωση είχε κάποιο θέμα ; είτε λιμιτ είτε πέρα του εκκαθαριστικού να ζητάνε κάτι άλλο κτλπ . Ρωτάω γιατί ακροβατω μεταξύ δύο σκέψεων 1. πρέπει να ζητήσεις βεβαίωση γιατί είναι μεγάλα ποσά και η εφορία θα ρωτήσει πόθεν έσχες 2. άστο μην τους ξυπνήσεις - βρουν κάποια αφορμή και σε λιμιταρουν κατά τον " έλεγχο" ( είναι οι δύο καλύτερες εταιρείες για μένα και δεν θα έχω το ίδιο επίπεδο παιχνιδιού σε άλλες έν Ελλάδι ) και αν ζητήσει η εφορία τι και πως το προσπαθείς τότε ( αν και λέχθηκε ότι δίνουν για το προηγούμενο έτος ). Σημειωτέον στην μια είμαι πελάτης 10+χρόνια στην άλλη από όταν ήρθε 2-3 χρόνια πριν .Όποιος ξέρει ευπρόσδεκτη η γνωση /γνώση...
 
Καλημέρα.
Eπειδή κάπου είδα ότι ο πίνακας 6 του Ε1 έρχεται προσυμπληρωμένος, ξέρουμε τι παίζει να γίνει εκεί? Θα φαίνονται πχ οι αναλήψεις που ξαναγίναν καταθέσεις στον πίνακα για κάλυψη τεκμηρίων ενώ δεν υπάρχει επί της ουσίας μεταβολή περιουσίας, εφόσον τα χρήματα ξαναπαίκτηκαν? Έχουμε καμμιά εικόνα αν θα δεηθούν οι στοιχηματικές με εφορία και τράπεζες να συμψηφίσουν καταθέσεις/αναλήψεις ώστε να φαίνονται μόνο κέρδη επί της ουσίας? Ή θα εμφανίζονται μαργαριτάρια στις φορολογικές δηλώσεις χωρίς λόγο και θα κυνηγάμε βεβαιώσεις κερδών σε χρονιές με χασούρα? Το βλέπω να πετάει κάθε στοιχηματική τα δικά της
 

Προγνωστικά

  • 21:30
    Novasports Start
    • Ανδόρα - Αμορεμπιέτα
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 01:30
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • Φιλαδέλφεια 76ερς - Μαϊάμι Χιτ
  • 02:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • Σικάγο Μπουλς - Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς
  • 04:30
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 19:30
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • Περιστέρι - Τενερίφη
  • 19:30
    Novasports Prime
    • Αναντολού Εφές - Ολυμπιακός
  • 20:00
    Novasports Start
    • Ζάλγκιρις - Βίρτους Μπολόνια
  • 21:00
    Novasports 2HD
    • Άλμπα Βερολίνου - Ρεάλ Μαδρίτης
  • 21:05
    Novasports 5HD
    • Μακάμπι Τελ Αβίβ - Βιλερμπάν
  • 21:30
    Novasports 6HD
    • Παρτίζαν - Μπασκόνια
  • Αύριο 20-03-2024
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 01:30
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • Μπρούκλιν Νετς - Νιου Ορλίνς Πέλικανς
  • 03:00
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • Μινεσότα Τίμπεργουλβς - Ντένβερ Νάγκετς
  • 04:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 17:00
    ΕΡΤ3
    • Ολυμπιακός - Μίλων
  • 21:00
    COSMOTE SPORT 5 HD
    • Εκπομπή Grand Prix 2024
  • 19:00
    COSMOTE SPORT 8 HD
    • Ρεζόβια Ρέζοφ - Λίνεμπουργκ
Γενική Κουβεντούλα
Βοήθεια Χρήστες
  • Κανένας δεν κουβεντιάζει αυτή τη στιγμή.
  • Ertzan Ertzan:
    ε εντάξει ο άλλος τον έδιωξε σε 1 αγώνα
  • PANATHA PANATHA:
    και μετα εφυγε και ο ιδιος χαχα
  • G Forum Bot:
    Ο χρήστης grammateas93 ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Νετμπετ αδράνεια λογαριασμου" στο Νόμιμες στοιχηματικές ιστοσελίδες.
  • Ertzan Ertzan:
    Το φιλικό με τους γάβρους της Τραπεζούντας (γάβρους λέμε την Τραμπζονσπορ) τελείωσε με επεισόδια κυριολεκτικά και τους κερδίσαμε (2-3) και του δείραμε. Θα δείτε στο διαδίκτυο μετά το τέλος του αγώνα μπούκαραν στο γήπεδο οπαδοί βέβαια κάποιοι τις έφαγαν από Μπατσουάι και από τον Οσάγι Σαμουέλ κυρίως χαμός. Εύχομαι ότι κατάρα και την πιο ακραία κατάρα γι'αυτούς όπως καρ..... όπως σεισ....... κτλπ εύχομαι ολόψυχα να πέσουν κατηγορία
  • Ertzan Ertzan:
    Δεν ξέρω αν και πότε θα το κατεβάσουν
  • Ertzan Ertzan:
    Διαιτητής του αγώνα ο Μέλερ που είχε φάει μπουνιά από τον Πρόεδρο της Άνκαραγκουτζου
  • PANATHA PANATHA:
    Με πρόλαβες....αυτα τα εβαζα
  • Ertzan Ertzan:
    Κοίτα οι διαιτητές της Τουρκίας είναι τιτίκες. Θυμάσαι μερικά χρόνια Γερμανία 2 πρέπει να ήταν κάπου στο 15ο λεπτό πρέπει να ήταν πετάνε ένα πλαστικό ποτήρι μπύρας και πετυχαίνει επόπτη. Εκεί το παιχνίδι τελείωσε τσακ μπαμ
  • Ertzan Ertzan:
    ο συγκεκριμένος ρέφερι είναι και στην Φίφα αυτό το γίδι που έφαγε μπουνιά είναι διεθνής δεν είχε τα @ να διακόψει το παιχνίδι τώρα 2 πράγματα σκέφτομαι. ή η μπουνιά που έφαγε του έκανε ζημιά ηθική, ψυχολογική δεν ξέρω και εγώ ή η μπουνιά που έφαγε ήταν λίγη
  • PANATHA PANATHA:
    παντως ειμαι σιγουρος πως αν πηγαιναν να πανηγυρισουν ετσι στο κεντρο του γηπεδου στο ΣΕΦ ή στο Καραισκάκης φιλοξενούμενοι θα ελεγες ότι προκάλεσαν....οπως ελεγες στο μπασκετ για τον Σλουκα.....οι διαιτητες και στην Ελλαδα ειναι το ίδιο κοτες.....μεγαλη κουβεντα...γιατι στην Γερμανια που λες κανουν το αυτονόητο ενω εδω ολοι θα τους ελεγαν υπερβολικους και στημενους
  • PANATHA PANATHA:
    Τι να διακοψει ομως?? αυτα δεν εγιναν με το που εληξε το ματς? ειχαμε κι αλλα τετοια πριν ληξει?
  • Ertzan Ertzan:
    μην φανταστείς και ο Τούρκος σχολιαστής στο beinsports έκανε σύγκριση με Ελλάδα πως τα ίδια γίνονται και στην Ελλάδα λέει
  • PANATHA PANATHA:
    Πως να μην παινευτω...." Πρόταση: Ατλέτικο Μαδρίτης – Μπαρτσελόνα Χ2 & Λεβαντόφσκι να σκοράρει & κόκκινη κάρτα στο ματς με απόδοση 13.00 σε Bet Builder της Stoiximan"
  • Ertzan Ertzan:
    τελικά κάτι ψηλά ξέρεις από στοίχημα :smk1:
  • PANATHA PANATHA:
    ναι το παλευω :p
  • Ertzan Ertzan:
    είσαι στο σωστό δρόμο :paidi:
  • Ertzan Ertzan:
    καλά ρε γιατί δεν έγινε η αγωνιστική αυτήν την εβδομάδα?
  • Ertzan Ertzan:
    Οι άλλες χώρες που έπαιξαν είναι κοροϊδα?
  • PANATHA PANATHA:
    δεν εχει να κανει με το εγινε στις αλλες χωρες...αλλα το γεγονος πως ετσι κι αλλιως οι προπονησεις θα ξεκινησουν την Τριτη....και εχουν πρόβλημα και με τις ημερομηνιες....
  • Ertzan Ertzan:
    Είπαν να ζήσουν εποχές ΠΑΣΟΚ :smk1:
  • PANATHA PANATHA:
    Οκ Ολυμπικό και ΠΑΟΚ δεν θα τους χαλασε...μετα απο ματς την Πέμπτη
  • PANATHA PANATHA:
    Χρόνια πολλά και καλή Σαρακοστή σε όλους!
  • N Forum Bot:
    N Forum Bot: Ο χρήστης nekanilla ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Αρχείο με την ακριβή ώρα των συμβάντων...