Κεφαλονιά!

nektar

Πάμε γερά
Μέλος του προσωπικού
11 Μαι 2002
11,290
2,829
113
Infobeto of course
www.infobeto.com
Καλημέρα παίδες.

Καιρό έχουμε να τα πούμε καθώς απέχω τον τελευταίο καιρό από τις συζητήσεις περί στοιχήματος.

Περί διακοπών ο λόγος λοιπόν και επειδή σκέφτομαι να επισκεφτώ την πατρίδα του A L E X τον Αύγουστο, έχετε να μου προτείνετε μερικά μέρη που βολεύουν να μείνω?

Στη συνέχεια μπορούμε να δούμε και αξιοθέατα/παραλίες κλπ.

Ευχαριστώ.
 
  • Like
Αντιδράσεις: A L E X
Καλημέρα nektar, έχω πάει 2 συνεχόμενα καλοκαίρια γιατί μου άρεσε και είχα περάσει πολύ καλά.
Νομίζω πως στο Αργοστόλι είναι καλά να μείνεις γιατί έχει την πιο πολύ ζωή και είσαι στο κέντρο του νησιού όπου μπορείς από κει να πας παντού.
Αν δεν θες να μείνεις μέσα στο κέντρο, μια καλή περίπτωση είναι η Λάσση που είναι πίσω απ' το Αργοστόλι. Έχει ωραίες παραλίες όπου πας με τα πόδια και είσαι και 1-2 λεπτά με το αμάξι απ' το κέντρο του Αργοστολίου.
Αν θες κάπου πιο ήρεμα έχει αρκετά μέρη. Γενικά είναι παντού ωραία εκτός απ' τη Σάμη.

Εγώ έμεινα και τις δύο φορές στο Casa Di Sonia. Είναι πολύ ωραίο, με μεγάλη αυλή που έχει κουζινούλα και σχεδόν κάθε βράδυ οι Ιταλοί μαγειρεύανε εκεί μακαρονάδες, στρώναμε τραπέζι στην αυλή και τρώγαμε όλοι μαζί με πολύ χαβαλέ.
 
  • Like
Αντιδράσεις: A L E X και nektar
Επειδή άργησα λίγο να ασχοληθώ και ήταν λίγα τα καταλύματα, τελικά έκλεισα μόλις τώρα στο Αργοστόλι.

Οπότε πάμε στο επόμενο κεφάλαιο. Παραλίες? Εστιατόρια?

Αλέκο το νου σου έρχομαι :love::p
 
  • Like
Αντιδράσεις: A L E X
Καλά έκανες.

Στη Λάσση πίσω απ' το Αργοστόλι ο μακρύς και ο πλατύς γυαλός. Ωραία νερά αλλά μαζεύει κόσμο.

Στα Λουρδάτα όπως πας από Αργοστόλι για Πόρο. Μεγάλη παραλία, ήσυχη αλλά με πολύ ψιλή άμμο.
Γενικά όλες οι νότιες παραλίες είναι έτσι αλλά εκεί παρά είναι ψιλή. Μια απ' τα ίδια είναι και στη Σκάλα.
Άμα πας προς τα κει έχει στον Κατελειό καλές ψαροταβέρνες.

1) Αντίσαμος, ωραία παραλία μες το πράσινο με βότσαλο. Είναι πιο ωραία για πρωινό-μεσημεριανό μπάνιο όπως τη βλέπει ο ήλιος. Μετά από κει πας στην Αγία Ευφημία για φαγητό στα ταβερνάκια που έχει σε ύψωμα πάνω απ' τη θάλασσα.

2) Πετανοί, θυμίζει λίγο Μύρτο αλλά πιο ωραία κατά την άποψη μου. Ο Μύρτος μου άρεσε μόνο από ψηλά.

3) Οπωσδήποτε επίσκεψη στην Άσσο

4) Απ' τη μεριά που είναι το Λιξούρι να πας στο Ξι και στα Βάτσα στην ταβέρνα του Τρελού που είναι πάνω στην άμμο.

5) Ωραίο φαγητό και μαγειρευτά έχει η Παλιά Πλάκα στο λιμάνι στο Αργοστόλι.
Να πας και βόλτα προς το φάρο του Αργοστολίου το απόγευμα που πέφτει ο ήλιος άμα είσαι ρομαντικός τύπος :eye:

6) Επίσκεψη στη λίμνη της Μελισσάνης στις 12 το μεσημέρι που ο ήλιος είναι πάνω απ' την τρύπα της σπηλιάς.

Για πιο ψαγμένα μέρη θα σου πει ο ALEX.
Η δική μου συμβουλή αν θες να δεις το νησί είναι να χωρίσεις το χάρτη σε 4 μέρη (ΒΔ, ΒΑ, ΝΔ, ΝΑ) γιατί αλλιώς θα σε φάνε τα χιλιόμετρα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: A L E X, nektar και Kavajim
Καλά έκανες.

Στη Λάσση πίσω απ' το Αργοστόλι ο μακρύς και ο πλατύς γυαλός. Ωραία νερά αλλά μαζεύει κόσμο.

Στα Λουρδάτα όπως πας από Αργοστόλι για Πόρο. Μεγάλη παραλία, ήσυχη αλλά με πολύ ψιλή άμμο.
Γενικά όλες οι νότιες παραλίες είναι έτσι αλλά εκεί παρά είναι ψιλή. Μια απ' τα ίδια είναι και στη Σκάλα.
Άμα πας προς τα κει έχει στον Κατελειό καλές ψαροταβέρνες.

1) Αντίσαμος, ωραία παραλία μες το πράσινο με βότσαλο. Είναι πιο ωραία για πρωινό-μεσημεριανό μπάνιο όπως τη βλέπει ο ήλιος. Μετά από κει πας στην Αγία Ευφημία για φαγητό στα ταβερνάκια που έχει σε ύψωμα πάνω απ' τη θάλασσα.

2) Πετανοί, θυμίζει λίγο Μύρτο αλλά πιο ωραία κατά την άποψη μου. Ο Μύρτος μου άρεσε μόνο από ψηλά.

3) Οπωσδήποτε επίσκεψη στην Άσσο

4) Απ' τη μεριά που είναι το Λιξούρι να πας στο Ξι και στα Βάτσα στην ταβέρνα του Τρελού που είναι πάνω στην άμμο.

5) Ωραίο φαγητό και μαγειρευτά έχει η Παλιά Πλάκα στο λιμάνι στο Αργοστόλι.
Να πας και βόλτα προς το φάρο του Αργοστολίου το απόγευμα που πέφτει ο ήλιος άμα είσαι ρομαντικός τύπος :eye:

6) Επίσκεψη στη λίμνη της Μελισσάνης στις 12 το μεσημέρι που ο ήλιος είναι πάνω απ' την τρύπα της σπηλιάς.

Ότι είπες, νομίζω πως είναι όλα τα λεφτά στο νησί. Σωστή επιλογή διαμονής γιατί έχει την οποια ζωή και σίγουρα το πιο "κεντρικό" σημείο για τις εξορμήσεις στις οποίες θα πρέπει να οπλιστείς με υπομονή γιατί οι αποστάσεις είναι τεράστιες και παράλληλα με πολλή προσοχή γιατί οι δρόμοι ήταν (δε ξέρω πως είναι) άθλιοι

Πετανοί, Ξι, Αντίσαμος, Μύρτος οι καλύτερες παραλίες. Ο τελευταίος αν και πιο φημισμένος πρέπει να κάνεις τάμα να τον πετύχεις χωρίς κύμα και να βρεις να παρκάρεις. Οι 2 Γυαλοι (Μακρυς-Πλατυς), αρκετά καλοί (αν θυμάμαι κάποιος μου άρεσε περισσότερο) με αρκετό κόσμο και beach bars
Άσσος μακράν το πιο γραφικό χωριό, Φισκάρδο το πιο ωραίο για περαντζαδα και φαγητό το απογευματάκι. Αγία Ευφημία επίσης πολύ ωραίο οικογενειακό με πολλές επιλογές για φαγητό. Μου άρεσε βράδυ.
Όσο για Μελισσάνη και Αγ. Γεράσιμο αξίζει να επισκεφτείς...



Για πιο ψαγμένα μέρη θα σου πει ο ALEX.
Η δική μου συμβουλή αν θες να δεις το νησί είναι να χωρίσεις το χάρτη σε 4 μέρη (ΒΔ, ΒΑ, ΝΔ, ΝΑ) γιατί αλλιώς θα σε φάνε τα χιλιόμετρα.
 
Στα γραψανε ολα ,ετσι ακριβώς , το μόνο σίγουρο ειναι οτι θα βρεθούμε και θα τα πούμε απο κοντά , γράψε μου στο mesegger που θα μείνεις στο Αργοστόλι , μην εισαι κοντά στο σπίτι μου !!
 
  • Like
Αντιδράσεις: nektar
Επειδή είμαι τύπος που θέλω στις διακοπές να πάω σε ένα ωραίο σημείο να αράζω και άντε να πάω σε 2-3 γειτονικά χωριουδάκια σε απόσταση 15' για φαγητό, στην Κεφαλλονιά μαρτύρησα. Όλες οι αποστάσεις τουλάχιστον 30' με πολλές στροφές...Θα ξαναγύριζα μόνο για την Άσσο, να αράξω εκεί και να περνάω τέλεια.
 
  • Like
Αντιδράσεις: nektar και A L E X

Προγνωστικά

  • 22:00
    Novasports 6HD
    • Μάντσεστερ Σίτι - Ρεάλ Μαδρίτης
  • 22:00
    COSMOTE SPORT 2 HD
    • Μάντσεστερ Σίτι - Ρεάλ Μαδρίτης
  • 22:00
    COSMOTE SPORT 3 HD
    • Μπάγερν Μονάχου - Άρσεναλ
  • 22:00
    COSMOTE SPORT 8 HD
    • Νταντί - Ρέιντζερς
  • 22:15
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • Πόρτο - Βιτόρια Γκιμαράες
  • 19:45
    COSMOTE SPORT 8 HD
    • Φιορεντίνα - Βικτόρια Πλζεν
  • 19:45
    COSMOTE SPORT 9 HD
    • Λιλ - Άστον Βίλα
  • 20:00
    COSMOTE SPORT 2 HD
    • European Football Show Greek Edition 2023-24
  • 22:00
    COSMOTE SPORT 3 HD
    • ΠΑΟΚ - Κλαμπ Μπριζ
  • 22:00
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός
  • 22:00
    COSMOTE SPORT 5 HD
    • Ρόμα - Μίλαν
  • 22:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • Γουέστ Χαμ - Λεβερκούζεν
  • 22:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • Αταλάντα - Λίβερπουλ
  • 22:00
    COSMOTE SPORT 8 HD
    • Μαρσέιγ - Μπενφίκα
  • 16:00
    Star Κεντρικής Ελλάδας
    • Έσπερος Λαμίας - ΑΕ Ψυχικού
  • 21:00
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • Τενερίφη - Τόφας
  • 21:30
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • Μάλαγα - Προμηθέας
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 02:00
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • SoFi NBA Play-In Tournament
  • 04:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 04:30
    COSMOTE SPORT 5 HD
    • SoFi NBA Play-In Tournament
  • 20:15
    ΕΡΤ3
    • Ολυμπιακός - Προμηθέας
  • Αύριο 19-04-2024
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 04:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 12:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2024
  • 14:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2024
  • 17:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2024
  • 19:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2024
  • 19:30
    Novasports 6HD
    • WTA 500 Porsche Tennis Grand Prix
  • 12:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2024
  • 14:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2024
  • 17:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2024
  • 19:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2024
Γενική Κουβεντούλα
Βοήθεια Χρήστες
  • Κανένας δεν κουβεντιάζει αυτή τη στιγμή.
  • PANATHA PANATHA:
    Τα ζευγάρια των playoffs Ρεάλ Μαδρίτης - Μακάμπι ή Μπασκόνια ή Βίρτους ή Εφές / Παναθηναϊκός - Μακάμπι ή Μπασκόνια / Μονακό - Φενέρμπαχτσε / Μπαρτσελόνα -
    Ολυμπιακός
  • PANATHA PANATHA:
    Οποτε την Τριτη εχουμε Μπακαμπι - Μπασκονια σε μονο ματς....ο νικητης παιζει με Παναθα.....ο ηττημενος θα παιξει με τον νικητη του Εφες - Βίρτους και η νικητρια με την Ρεαλ Μαδριτης....
  • PANATHA PANATHA:
    Με την φορα που εχει παρει η Εφες μπορει να κερδισει Βιρτους και οποια χασει στο Μακαμπι - Μπασκονια και να κοντραρει την Ρεαλ...
  • PANATHA PANATHA:
    Στα εξηγησα ωραια?
  • animusbet animusbet:
    Δεν υπάρχει ομάδα Εφές,επειδή κέρδισε 2 φορές σε μια εβδομάδα τη Φενέρ την κάναμε και ομαδάρα?
  • Ertzan Ertzan:
    Η Ρεάλ δεν χάνει από Efes εκτός και αν ο Λάρκιν τα βάζει και από το σπίτι του τότε υπάρχει ελπίδα
  • Ertzan Ertzan:
    να και ο άλλος πελατάκος :smk1:
  • PANATHA PANATHA:
    Στα 5 ματς πιστευω πως η Ρεαλ θα περασει.....απλα ενω εχει βγει πρωτη μπορει να μην εχει τοσο ευκολο αντιπαλο οσο θα ηταν το φυσιολογικο
  • PANATHA PANATHA:
    1900 ματς και συνεχιζουμε :p
  • Ertzan Ertzan:
    Η Λίβερπουλ είμαι σίγουρος έστειλε κόσμο και κοσμάκι κουβά, σημεία, χάντικαπ όβερ τα πάντα όλα
  • PANATHA PANATHA:
    Σιγουρα τα πολλα λεφτα θα χαθηκαν στο live
  • Ertzan Ertzan:
    Στο ρελαντί τα κορίτσια μας την Βιλνέβ στον τελικό 58-45 λήξη του πρώτου ημιχρόνου
  • Ertzan Ertzan:
    Οι Άγγλοι αυτήν την αγωνιστική κυριολεκτικά γάμησαν κόσμο και κοσμάκι 0-2 η Άστον Βίλλα
  • PANATHA PANATHA:
    Σοκαριστικές στιγμές στο Ουντινέζε - Ρόμα, κατέρρευσε ο Έβαν Εντικά στο 72' της αναμέτρησης.
    1f691.png
    Αποχώρησε με το φορείο, έχοντας ευτυχώς τις αισθήσεις του ο στόπερ των Ρωμαίων, ενώ το παιχνίδι διεκόπη οριστικά.
  • Ertzan Ertzan:
    α γι'αυτό διεκόπη λέω και εγώ τι έγινε εδώ
  • PANATHA PANATHA:
    Για αυτο ειμαι εγω εδω...να ενημερωνω για τα παντα :bravo: :ROFLMAO: :p
  • B Forum Bot:
    Ο χρήστης BraShaVa8888 ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "|_ Λάϊβ _|" στο Προγνωστικά Ποδοσφαίρου.
  • Infobetakias Forum Bot:
  • Ertzan Ertzan:
    σύμφωνα λέει με τα Ελληνικά μέσα όπως διάβασα η Πανάθασπορ αποφάσισε να αγοράσει τον Γιάννη Γκούμα της Τουρκίας. Πολύ καλή κίνηση μπράβο :smk1:
  • Ertzan Ertzan:
    Σύμφωνα με τον προπονητή Ισμαήλ Καρτάλ πλην του Οστερβόλντε όπου εγχειρίστηκε και του Πέρεζ δεν υπάρχει κάποια απουσία. Άρα αυτό που περιμένω και περιμένουν το 99% όσων βλέπουν την Fener περιμένουμε την παρακάτω ενδεκάδα

    Λιβακόβιτς

    Οσάγι Σαμουέλ-Τζίκου-Μπεκάο-Καντίογλου

    Ισμαηλ Γιουκσέκ-Φρέντ
    Σιμάνσκι
    Καχβετζί-Τάντιτς
    Τζέκο
    αυτή είναι η εργοστασιακή ρύθμιση της Fener εδώ δεν χρειάζεσαι καν προπονητή όλα λειτουργούν στον αυτόματο
  • PANATHA PANATHA:
    Που το διαβασες αυτο?
  • Ertzan Ertzan:
    σύμφωνα με την beisports τουρκίας είναι δημοσίευμα του sportime λέει
  • Ertzan Ertzan:
    κατηγορήθηκε ο ερωτιάρης για ντόπα? μάλλον το παράκανε με τα βιάγκρα :smk1:
  • PANATHA PANATHA:
    To Sportime εχει πιασει πατο....μην το πιστευεις ποτε...
  • PANATHA PANATHA:
    Εσυ φυσικα γελας αλλα η ιστορια με τον Ιωαννιδη εδειξε μια ακομα φορα ποσο πατο εχουν πιασει τα social....ο καθε ηλιθιος γραφει οτι σαχλαμαρα του ερθει χωρις φυσικα συνεπειες....και παλι καλα που μεσα σε λιγες ωρες αποδειχτηκε η υποθεση μουφα....και δεν τραβηξε
    2-3 μερες....
    PANATHA PANATHA: Εσυ φυσικα γελας αλλα η ιστορια με τον Ιωαννιδη εδειξε μια ακομα φορα ποσο πατο εχουν πιασει τα...