Απορίες ενος πρωτάρη

  • Εκκινητής θέματος Dane
  • Ημερομηνία έναρξης

Dane

New Member
27 Ιαν 2021
2
0
1
Έχω ξεκινήσει στοίχημα εδώ κ 1 μήνα, και κάποια πράγματα δεν τα έχω καταλάβει ακόμα και θα ήθελα να με διαφωτίσετε.
ΠΩΣ γινεται να έχω κάνει cash out 650 ευρώ σε σύστημα που έπαιξα και να μην φορολογουμαι, απ ότι έχω ψάξει το ποσό που ξεπερνάει τα 500 € είναι 20% η φορολογία σωστά (?), άρα θα πρεπε να μου βάλουν 520 και όχι τα 650 που έκανα cash out.
Αυτό ξανάγινε εχθές με 400 που έκανα cash out σε σύστημα πάλι, και μου τα έβαλε όλα ενώ θα πρεπε να μου κρατήθει το 15%... Και Ερωτώ..
Μήπως έχω κάνει κάτι λάθος;;
Συγνώμη αν θεωρείτε την ερώτηση χαζή αλλά δν ξέρω
 
Η φορολογία (προς το παρόν, γιατί σε λίγο θα αλλάξει αυτό) δεν εφαρμόζεται στο κέρδος ανά δελτίο αλλά στο κέρδος ανά στήλη. Συνήθως, η στήλη είναι ίση με 0,10 ευρώ (10 λεπτά).

Δηλαδή, αν το καθαρό σου κέρδος ξεπερνά τα 100 ευρώ ανά 0,10 ευρώ πονταρίσματος, μόνο τότε θα φορολογηθείς.
 
Νόμιζα ότι αυτό είναι κάτι που το ρυθμίζω εγώ,η τέλος πάντων ότι χρειάζεται να επέμβω κάπου, άρα για μου έχουν μπει τα λεφτά στην τράπεζα καθαρα.. εγώ από μεριά μου είμαι εντάξει, .
Άλλη ερώτηση.
Όταν κέρδισα τα λεφτά απ το cash out 650 και 400 έπρεπε να ζητήσω κάποιο έγγραφο απ την στοιχηματικη μήπως, γτ σκέφτομαι ότι πρέπει να δηλωθούν στην εφορία αυτά, σωστά, η δν είναι απαραίτητο;
 
Η Βεβαίωση Κερδών αναφέρεται στο ΕΤΗΣΙΟ καθαρό κέρδος και όχι στα κέρδη μεμονωμένων στοιχημάτων. Άρα, για το έτος 2021, θα μπορέσεις να ζητήσεις τέτοια βεβαίωση για την εφορία, στις αρχές του 2022. Φυσικά, αυτό θα έχει νόημα εφόσον κατά το 2021, οι συνολικές επιστροφές από τα στοιχήματα σου θα υπερβαίνουν το σύνολο των πονταρισμάτων σου (θα έχεις δηλαδή καθαρό κέρδος).

Φυσικά, κάτι τέτοιο δεν είναι απαραίτητο, εκτός και αν το ποσό είναι σεβαστό και δεν δικαιολογείται από τα υπόλοιπα εισοδήματα σου ή θέλεις να παρουσιάσεις μεγαλύτερο εισόδημα για να κάνεις κάποιες αγορές.

Πάντως αυτές τις απορίες σου, τις λύνεις και με ένα απλό google-άρισμα.
 
Εγω ειχα ζητησει απο την πρασινη η απο την μπλε πριν μερικα χρονια, μου ειχαν πει οτι δεν εχω κερδη.Εβαλα τα γελια και δεν ξανασχοληθηκα...
 
Εγω ειχα ζητησει απο την πρασινη η απο την μπλε πριν μερικα χρονια, μου ειχαν πει οτι δεν εχω κερδη.Εβαλα τα γελια και δεν ξανασχοληθηκα...
Πολυ πιθανο να στο ειπαν αυτο γιατι τα χρηματα που κατεθεσες ηταν περισσοτερα απο αυτα των αναληψεων.Μπορει π.χ. να ειχες εσυ κερδος 500 ευρω αλλα να ειχες βαλει μεσα στην εταιρια 700.Δεν αποκλειω να υπηρχε αλλος λογος αλλα η λογικη αυτο λεει.
 
Δες λίγο το παρακάτω να δεις πως λειτουργεί:

Βάσει νόμου η φορολόγηση είναι ως εξής:

- Καθαρό κέρδος στήλης έως 100€: αφορολόγητο
- Καθαρό κέρδος στήλης από 100,01€ έως 500€: φόρος 15% (επί του ποσού που υπερβαίνει τα 100€ αφορολόγητου καθαρού κέρδους)
- Καθαρό κέρδος στήλης από 500,01€ και πάνω: φόρος 20% (επί του ποσού που υπερβαίνει τα 500€ καθαρού κέρδους)

H αξία της κάθε στήλης στις στοιχηματικές είναι 0,10€ (εκτός αν μου διαφύγει και είχε κάποια κάτι διαφορετικό). Βάσει νόμου η φορολογία των καθαρών κερδών επιβάλλεται κλιμακωτά ανά στήλη. Κοινώς το αφορολόγητο ισχύει για καθαρό κέρδος μέχρι 100€ ανά στήλη (ανά 0,10€), δηλ. για καθαρό κέρδος μέχρι 1.000€ ανά 1€ πονταρίσματος.

Παραδείγματα:

α) Παίκτης ποντάρει 10€ (δηλ. 100 στήλες) σε μια πεντάδα με απόδοση 510 και κερδίζει 5.100€. Δεν υπάρχει κανένας φόρος αφού το καθαρό του κέρδος είναι 5.090 / 100 = 50,90€ ανά στήλη (το αφορολόγητο είναι 100€ ανά στήλη).

β) Παίκτης ποντάρει 5€ (δηλ. 50 στήλες) σε μια εξάδα με απόδοση 1.250 και κερδίζει 6.250€. Το καθαρό του κέρδος είναι 6.245 / 50 = 124,90€ ανά στήλη. Τα πρώτα 100€ ανά στήλη είναι αφορολόγητα. Στα επόμενα 24,90€ ανά στήλη παρακρατείται φόρος 15% (δηλ. 3.735€ ανά στήλη x 50 στήλες = 186,7€). Ο παίκτης τελικά εισπράττει λοιπόν μετά την παρακράτηση του φόρου 6.063,25€ (6.250 - 186,75).
 

Προγνωστικά

  • 22:00
    COSMOTE SPORT 2 HD
    • Μπαρτσελόνα - Παρί Σεν Ζερμέν
  • 22:00
    COSMOTE SPORT 3 HD
    • Ντόρτμουντ - Ατλέτικο Μαδρίτης
  • 22:00
    COSMOTE SPORT 9 HD
    • Σαουθάμπτον - Πρέστον
  • 22:15
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • Φαμαλικάο - Σπόρτινγκ Λισαβόνας
  • 20:00
    Novasports Prime
    • Μακάμπι Τελ Αβίβ - Μπασκόνια
  • 21:00
    Novasports 5HD
    • Αναντολού Εφές - Βίρτους Μπολόνια
  • 21:00
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • Βόννη - Περιστέρι
  • Αύριο 17-04-2024
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 02:30
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • SoFi NBA Play-In Tournament
  • 04:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 05:00
    COSMOTE SPORT 5 HD
    • SoFi NBA Play-In Tournament
  • 12:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2024
  • 14:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2024
  • 16:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2024
  • 18:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2024
  • 19:30
    Novasports 6HD
    • WTA 500 Porsche Tennis Grand Prix
Γενική Κουβεντούλα
Βοήθεια Χρήστες
  • Κανένας δεν κουβεντιάζει αυτή τη στιγμή.
  • Ertzan Ertzan:
    Όχι Final Four στον τελικό. Μπαρτσελόνα περνάω καλά εσάς από τα αποδυτήρια ΑΝ έρθετε οπότε είμαι τελικό
  • Ertzan Ertzan:
    Ολυμπιακός-Fener τελικό και το repeat του τελικού fixed
  • PANATHA PANATHA:
    μας μπερδεψες....
  • Ertzan Ertzan:
    κάτσε μπερδεύτηκα και εγώ
  • Ertzan Ertzan:
    Fener-Μονακό έχουμε και ΑΝ έρθετε έχουμε Fener-Παναθηναϊκό
  • PANATHA PANATHA:
    Μπαρτσελοα - Ολυμπικός και μετα με τον νικητη Ρεαλ - 8η ομαδα
  • Ertzan Ertzan:
    Ολυμπιακός-Μπαρτσελόνα και μετά Ολυμπιακός-Ρεάλ εε?
  • PANATHA PANATHA:
    Τα ζευγάρια των playoffs Ρεάλ Μαδρίτης - Μακάμπι ή Μπασκόνια ή Βίρτους ή Εφές / Παναθηναϊκός - Μακάμπι ή Μπασκόνια / Μονακό - Φενέρμπαχτσε / Μπαρτσελόνα -
    Ολυμπιακός
  • PANATHA PANATHA:
    Οποτε την Τριτη εχουμε Μπακαμπι - Μπασκονια σε μονο ματς....ο νικητης παιζει με Παναθα.....ο ηττημενος θα παιξει με τον νικητη του Εφες - Βίρτους και η νικητρια με την Ρεαλ Μαδριτης....
  • PANATHA PANATHA:
    Με την φορα που εχει παρει η Εφες μπορει να κερδισει Βιρτους και οποια χασει στο Μακαμπι - Μπασκονια και να κοντραρει την Ρεαλ...
  • PANATHA PANATHA:
    Στα εξηγησα ωραια?
  • animusbet animusbet:
    Δεν υπάρχει ομάδα Εφές,επειδή κέρδισε 2 φορές σε μια εβδομάδα τη Φενέρ την κάναμε και ομαδάρα?
  • Ertzan Ertzan:
    Η Ρεάλ δεν χάνει από Efes εκτός και αν ο Λάρκιν τα βάζει και από το σπίτι του τότε υπάρχει ελπίδα
  • Ertzan Ertzan:
    να και ο άλλος πελατάκος :smk1:
  • PANATHA PANATHA:
    Στα 5 ματς πιστευω πως η Ρεαλ θα περασει.....απλα ενω εχει βγει πρωτη μπορει να μην εχει τοσο ευκολο αντιπαλο οσο θα ηταν το φυσιολογικο
  • PANATHA PANATHA:
    1900 ματς και συνεχιζουμε :p
  • Ertzan Ertzan:
    Η Λίβερπουλ είμαι σίγουρος έστειλε κόσμο και κοσμάκι κουβά, σημεία, χάντικαπ όβερ τα πάντα όλα
  • PANATHA PANATHA:
    Σιγουρα τα πολλα λεφτα θα χαθηκαν στο live
  • Ertzan Ertzan:
    Στο ρελαντί τα κορίτσια μας την Βιλνέβ στον τελικό 58-45 λήξη του πρώτου ημιχρόνου
  • Ertzan Ertzan:
    Οι Άγγλοι αυτήν την αγωνιστική κυριολεκτικά γάμησαν κόσμο και κοσμάκι 0-2 η Άστον Βίλλα
  • PANATHA PANATHA:
    Σοκαριστικές στιγμές στο Ουντινέζε - Ρόμα, κατέρρευσε ο Έβαν Εντικά στο 72' της αναμέτρησης.
    1f691.png
    Αποχώρησε με το φορείο, έχοντας ευτυχώς τις αισθήσεις του ο στόπερ των Ρωμαίων, ενώ το παιχνίδι διεκόπη οριστικά.
  • Ertzan Ertzan:
    α γι'αυτό διεκόπη λέω και εγώ τι έγινε εδώ
  • PANATHA PANATHA:
    Για αυτο ειμαι εγω εδω...να ενημερωνω για τα παντα :bravo: :ROFLMAO: :p
  • B Forum Bot:
    Ο χρήστης BraShaVa8888 ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "|_ Λάϊβ _|" στο Προγνωστικά Ποδοσφαίρου.
  • Infobetakias Forum Bot:
    Infobetakias Forum Bot: Ο χρήστης Infobetakias ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Τριπλή προσφορά γνωριμίας, με 1...