Γιατί μια εταιρεία στοιχήματος να μπει στη διαδικασία να κλείνει/διώχνει κερδισμένους πελάτες;

Τα λεφτά τα παίρνεις από τους χαμένους αλλά και από την εταιρεία αν το στοίχημα πάει μονόπατο.
Παράδειγμα στοιχήματος που πήγε μονόπατο και έχασαν οι μπουκ ήταν ο τελικός του παγκοσμίου του 2002, Βραζιλία - Γερμανία 2-0. Έδιναν 2.10 τη Βραζιλία στο ενενηντάλεπτο και έπεσε όλη η υφήλιος σ' αυτό.
Το πρωϊ πριν τον αγώνα έπεσε σταδιακά στο 1.60 και μετά στο 1.30, αλλά γενικά έχασαν οι μπουκ από
αυτό το στοίχημα.
Ένα οποιοδήποτε στοίχημα μπορείς να το κάνεις εσύ μονόπατο, να χάνουν οι μπουκ.
Αν έχουν παιχτεί ας πούμε 100,000 ευρώ με απόδοση και παίξεις εσύ άλλα 100,000 με απόδοση 2.50, κάνει
να πληρώνεσαι 250,000 οπότε η εταιρεία θα χάσει 50,000 ευρώ αν κερδίσεις.
Μπορούν βέβαια να τα λιμιτάρουν αυτά ώστε να μην χάνουν μ' αυτόν τον τρόπο. Εκεί δηλαδή που έχουν παιχτεί λέμε 100,000 ευρώ να σου πουν μέχρι 20,000 ευρώ δεχόμαστε στο 2.50. Βγαίνει ένας αρκετά πολύπλοκος τύπος που τα computers όμως μπορούν να τον χειρισθούν. Δεν έχω ποντάρει ποτέ τόσα πολλά για να δω τι θα γίνει αλλά πιστεύω το κάνουν ήδη.

Εκεί που έχω κάποια πείρα είναι με τους παλιούς παράνομους μπουκ του Ελληνικού ιπποδρόμου.
Αυτοί δεν είχαν computers αλλά εφάρμοζαν διάφορα συστήματα.
Μερικά στοιχήματα δεν τα δεχόντουσαν.
Άλλες φορές κατέβαζαν τα τηλέφωνα -το ισοδύναμο που σταματάει το bet στις ιντερνετικές στοιχηματικές
εταιρείες και βλέπεις να γκριζάρει η οθόνη.
Έκοβαν και παίκτες.
Αλλά -ανάλογα πως τους κάπνιζε- δεχόντουσαν και στοίχημα από αναγνωρισμένους καλούς παίκτες που είχαν πληροφορίες. Σ' αυτές τις περιπτώσεις ο μπουκ προχώραγε στο λεγόμενο "κάψιμο". Το έπαιζε όλο το ποσό
του παίκτη στον ιπποδρομιακό αμοιβαίο και έπαιζε και δικά του λεφτά για να κερδίσει !
Μερικοί -λίγοι- από τους παράνομους μπουκ είχαν άλλο σύστημα. Δεχόντουσαν όλα τα στοιχήματα και απλά
τα έκαιγαν στο αμοιβαίο εκτός αν είχαν πληροφορία ότι το άλογο που παιζόταν θα χάσει στα σίγουρα οπότε
το κράταγαν.
Σε έναν από τους τελευταίους είχα πέσει μιά μέρα. Ήταν παλιός φίλος και επειδή είχε κάποια άλλη επείγουσα δουλειά μου λέει "πάρε 400,000 δραχμές και πήγαινε παίξε το Κατερινάκι". Το ποιό του λέω εγώ ; Αυτό είναι κουτσό και θα τερματίσει στο Μενίδι του Μενιδίου ! Το ξέρω μου λέει, αλλά δεν έχω πληροφορία και δεν ρισκάρω, μου το έπαιξε ένας χαζός και θα το κάψω όλο - πήγαινε και φέρε μου τα χαρτάκια. Παίρνω λοιπόν τις 400,000 δρχ πάω στο ταμείο τις δίνω και οι ταμίες κατάλαβαν τη φάση. Ο ένας από τους ταμίες μάλιστα ήταν κι αυτός φίλος μου, από άλλη παρέα. Οι ταμίες έκλαιγαν και μου έλεγαν "αχ βρε κατακαημένη Αράχωβα πάνε τα τετρακόσα χιλιάρικα, τι κότα είναι αυτός ο φίλος σου ο μπουκ" ! Το Κατερινάκι βέβαια ακόμα τρέχει.

Εδώ λοιπόν τώρα με τις ιντερνετικές βασικά παίζουν μικρές διαφορές.
Δεν χάνουν, αλά Βραζιλία - Γερμανία, αλλά με τους καλούς παίκτες εκεί που πανε να κερδίσουν π.χ. το 7% του
πουλ κερδίζουν το 6.5%.
Έτσι λοιπόν τους κάνουν off.
Έχουν το δικαίωμα είμαι της γνώμης.
Διότι -δεν μου λέτε- αν σας πιάσω εγώ στο δρόμο εκεί που περπατάτε και σας πω "ωπ, Θανασάκη, θα πάμε
στοίχημα για το Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός οι δυό μας", είσαστε υποχρεωμένος εσείς, ο Θανασάκης, να δεχτείτε ;
Η μόνη θεραπεία είναι να γίνουν τα στοιχήματα αμοιβαία, με μικρή γκανιότα βέβαια όχι τα μαμούθια του ΟΠΑΠ.
 

Προγνωστικά

  • 14:00
    COSMOTE SPORT 3 HD
    • UEFA Youth League Show
  • 15:00
    COSMOTE SPORT 3 HD
    • Ολυμπιακός - Ναντ
  • 17:00
    COSMOTE SPORT 3 HD
    • UEFA Youth League Show
  • 18:00
    COSMOTE SPORT 8 HD
    • Αλ Νασρ - Αλ Φάιχα
  • 19:00
    COSMOTE SPORT 3 HD
    • Πόρτο - Μίλαν
  • 19:30
    Novasports 2HD
    • Νυρεμβέργη - Πάντερμπορν
  • 19:30
    COSMOTE SPORT 2 HD
    • Τζένοα - Λάτσιο
  • 21:00
    COSMOTE SPORT 8 HD
    • Αλ Αχλί - Αλ Χιλάλ
  • 21:30
    Novasports 3HD
    • Άιντραχτ Φρανκφούρτης - Άουγκσμπουργκ
  • 21:30
    Novasports 4HD
    • Παλέρμο - Πάρμα
  • 21:30
    Novasports Start
    • Τενερίφη - Λεγανές
  • 21:45
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • Κάλιαρι - Γιουβέντους
  • 22:00
    Novasports 1HD
    • Αθλέτικ Μπιλμπάο - Γρανάδα
  • 22:00
    Novasports 2HD
    • Νις - Λοριάν
  • 22:15
    COSMOTE SPORT 2 HD
    • Ρίο Άβε - Αρούκα
  • 20:15
    ΕΡΤ3
    • Παναθηναϊκός - Περιστέρι
  • 20:55
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • NBA Action 2023-24 Ε3326
  • 21:30
    Novasports Prime
    • Μπασκόνια - Βίρτους Μπολόνια
  • Αύριο 20-04-2024
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 02:00
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • SoFi NBA Play-In Tournament
  • 04:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 04:30
    COSMOTE SPORT 5 HD
    • SoFi NBA Play-In Tournament
  • 06:30
    ΑΝΤ1+
    • Formula 1 Shanghai International Circuit Practice 1
  • 09:25
    COSMOTE SPORT 5 HD
    • WRC 2024
  • 10:30
    ΑΝΤ1+
    • Formula 1 Shanghai International Circuit Sprint Qualifying
  • 10:40
    COSMOTE SPORT 5 HD
    • WRC 2024
  • 11:25
    COSMOTE SPORT 5 HD
    • WRC 2024
  • 12:45
    COSMOTE SPORT 5 HD
    • WRC 2024
  • 13:30
    Novasports 6HD
    • WTA 500 Porsche Tennis Grand Prix
  • 13:30
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2024
  • 14:30
    Novasports 5HD
    • WTA 250 Open Metropole
  • 15:30
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2024
  • 17:30
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2024
  • 19:30
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2024
Γενική Κουβεντούλα
Βοήθεια Χρήστες
  • Κανένας δεν κουβεντιάζει αυτή τη στιγμή.
  • PANATHA PANATHA:
    Για αυτο ειμαι εγω εδω...να ενημερωνω για τα παντα :bravo: :ROFLMAO: :p
  • B Forum Bot:
    Ο χρήστης BraShaVa8888 ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "|_ Λάϊβ _|" στο Προγνωστικά Ποδοσφαίρου.
  • Infobetakias Forum Bot:
  • Ertzan Ertzan:
    σύμφωνα λέει με τα Ελληνικά μέσα όπως διάβασα η Πανάθασπορ αποφάσισε να αγοράσει τον Γιάννη Γκούμα της Τουρκίας. Πολύ καλή κίνηση μπράβο :smk1:
  • Ertzan Ertzan:
    Σύμφωνα με τον προπονητή Ισμαήλ Καρτάλ πλην του Οστερβόλντε όπου εγχειρίστηκε και του Πέρεζ δεν υπάρχει κάποια απουσία. Άρα αυτό που περιμένω και περιμένουν το 99% όσων βλέπουν την Fener περιμένουμε την παρακάτω ενδεκάδα

    Λιβακόβιτς

    Οσάγι Σαμουέλ-Τζίκου-Μπεκάο-Καντίογλου

    Ισμαηλ Γιουκσέκ-Φρέντ
    Σιμάνσκι
    Καχβετζί-Τάντιτς
    Τζέκο
    αυτή είναι η εργοστασιακή ρύθμιση της Fener εδώ δεν χρειάζεσαι καν προπονητή όλα λειτουργούν στον αυτόματο
  • PANATHA PANATHA:
    Που το διαβασες αυτο?
  • Ertzan Ertzan:
    σύμφωνα με την beisports τουρκίας είναι δημοσίευμα του sportime λέει
  • Ertzan Ertzan:
    κατηγορήθηκε ο ερωτιάρης για ντόπα? μάλλον το παράκανε με τα βιάγκρα :smk1:
  • PANATHA PANATHA:
    To Sportime εχει πιασει πατο....μην το πιστευεις ποτε...
  • PANATHA PANATHA:
    Εσυ φυσικα γελας αλλα η ιστορια με τον Ιωαννιδη εδειξε μια ακομα φορα ποσο πατο εχουν πιασει τα social....ο καθε ηλιθιος γραφει οτι σαχλαμαρα του ερθει χωρις φυσικα συνεπειες....και παλι καλα που μεσα σε λιγες ωρες αποδειχτηκε η υποθεση μουφα....και δεν τραβηξε
    2-3 μερες....
  • Ertzan Ertzan:
    μα για γέλια είναι η κατάσταση, Στην σήμερον ημέρα δεν απορώ για τίποτα πραγματικά
  • Ertzan Forum Bot:
    Ο χρήστης Ertzan ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Κύπελλο IFC#15 ΤΕΛΙΚΟΣ (20-21/4/2024)" στο Διαγωνισμός I.F.C..
  • Ertzan Ertzan:
    Στα δικά μου μάτια με την ενδεκάδα που έχει κατεβάσει η Fener και είναι αυτή που έγραψα παραπάνω η Fener κανονικά κερδίζει 2-0 τουλάχιστον όμως επειδή η μπάλα είναι πόρνη που έλεγε και ο Όσιμ όλα όσα βλέπουμε μπορούν να πάνε στράφη (δείτε τα χθεσινά)
  • Ertzan Ertzan:
    Ο Ατζούν έδειξε για άλλη μια φορά πόσο μεγάλος οπαδός της Fenerbahce είναι και τον αγώνα θα τον δείξει το ελεύθερο TV8 :smk1:
  • Ertzan Ertzan:
    με την είσοδο του Ζάιτς η Fener παίζει με 10 παίκτες αυτήν την στιγμή
  • PANATHA PANATHA:
    Εγω λεω θα πανε στα πεναλτι
  • Ertzan Ertzan:
    μακάρι
  • Ertzan Ertzan:
    ο Τζίκου κρατάει την άμυνα
  • Ertzan Ertzan:
    αυτην την στιγμή η Fener παίζει με 10 παίκτες
  • Ertzan Ertzan:
    μπαίνει ο Κρούνιτς μάλιστα
  • Ertzan Ertzan:
    αν ο Ολυμπιακός μπορέσει και σκοράρει μαγκιά του πραγματικά, αν χάσει είναι άξιος της μοίρας του
  • Ertzan Ertzan:
    Τώρα ο προπονητής της Fener τα "γάμησε" αλλά σου λέει δεν έρχεται ο Ολυμπιακός οπότε μπορώ να τους βάλω
  • Ertzan Ertzan:
    όπως έγραφα και σε έναν φίλο πέραν Μπατσουάγι δεν θα άλλαξα κανέναν και ας χρειαστεί να τους κοπούν τα πόδια, ίσως αντί Μπεκάο αν τραυματίστηκε να έβαζα Μπονούτσι για τα πέναλτι
  • Ertzan Ertzan:
    Krunic, Zaijc, Under, Caglar ότι άχρηστο υπάρχει έβαλε ο ανίκανος
  • Αδιάβροχος Forum Bot:
    Ο χρήστης Αδιάβροχος ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "υπάρχει ανώνυμο πορτοφόλι ?" στο Ηλεκτρονικά Πορτοφόλια.
    Αδιάβροχος Forum Bot: Ο χρήστης Αδιάβροχος ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "υπάρχει ανώνυμο πορτοφόλι ?" στο...