Αλλαγές στο τρόπο φορολόγησης των τυχερών παιγνίων – Τι προβλέπει η διάταξη

Siomos1

Moderator
6 Απρ 2016
278
222
43
1608289819277.png



Την αλλαγή του τρόπου φορολογίας των τυχερών παιγνίων που παίζονται σε στήλες προβλέπει διάταξη που κατέθεσε το υπουργείο Οικονομικών στο νομοσχέδιο του υπουργείου Υγείας «Ρυθμίσεις για την προστασία της δημόσιας υγείας από τις συνέπειες της πανδημίας του κορωνοϊού COVlD-19».

Με το έως σήμερα νομοθετικό πλαίσιο για τον υπολογισμό του φόρου τα συνολικά κέρδη του δελτίου διαιρούνται με τον συνολικό αριθμό των στηλών που παίχτηκαν και εν συνεχεία εφαρμόζεται η προβλεπόμενη κλίμακα φορολόγησης ανά στήλη.

Αυτό πλέον αλλάζει. Στο εξής θα εφαρμόζεται φορολόγηση με κλιμακωτό συντελεστή, αναλόγως του ποσού των κερδών και ορίζεται ότι μέρος αυτών θα χρησιμοποιείται για τη χρηματοδότηση αθλητικών ομάδων κατόπιν έκδοσης κοινής υπουργικής απόφασης.

Συγκεκριμένα, με τη νέα διάταξη τροποποιείται ο τρόπος φορολόγησης για τις εξής κατηγορίες τυχερών παιγνίων: α) τα κέρδη από τα τυχερά παίγνια που εκμεταλλεύεται η ΟΠΑΠ Α.Ε., β) τα κέρδη από τα τυχερά παίγνια που διεξάγουν αδειοδοτημένοι πάροχοι και γ) τα κέρδη από αμοιβαίο ιπποδρομιακό στοίχημα που διεξάγουν αδειοδοτημένοι πάροχοι.

Η διάταξη αναφέρει τα εξής:

«Φορολογία κερδών από τυχερά παίγνια

Το πρώτο εδάφιο της παρ. 2 του άρθρου 60 του ν. 2961/2001 (Α' 266) αντικαθίσταται ως εξής: «Τα κέρδη που ορίζονται στις περ. β', γ' και δ' της παρ. 1 του άρθρου 58, στα τυχερά παίγνια που διεξάγονται με στήλες, υποβάλλονται σε φόρο ανά δελτίο παιχνιδιού, σύμφωνα με την ακόλουθη κλίμακα:

Κέρδη ανά δελτίο

ΠΟΣΟΣΤΟ ΚΛΙΜΑΚΑΣ

0-100 στο 0,0%

100,01-200 στο 2,5%

200,01-500 στο 5%

> 500 στο 7,5%

Ποσοστό των εσόδων από την ανωτέρω κατηγορία φόρων χρησιμοποιείται για την χρηματοδότηση αθλητικών ομάδων κατόπιν κοινής απόφασης των Υπουργών Οικονομικών και πολιτισμού και Αθλητισμού. Με την ίδια απόφαση δύναται να καθορίζονται οι δικαιούχοι, ο τρόπος κατανομής της εν λόγω χρηματοδότησης και κάθε άλλη αναγκαία λεπτομέρεια».

Πηγή: cnn.gr
 
Δεν καταλαβαίνω.
Φορολογούμαστε ανά στήλη τώρα. Αν το δελτίο μου περιέχει 1000 στήλες και οι 999 χάνουν και η μία κερδίζει, αυτή που κερδίζει φορολογείται. Οι 999 δε μετράνε για τίποτα (καλά θα ήταν να μέτραγαν).
Επίσης φορολογούμαστε για κέρδη ανά μονάδα. 500 ευρώ παιγμένα σε μία απόδοση 2.00 αποδίδουν 500 ευρώ κέρδος που δεν φορολογείται. Πρέπει η μονάδα να αποφέρει 500.
Τι εστί μονάδα είναι μπερδεμένο αλλά αν πάμε με βάση τον ΟΠΑΠ πρέπει στα 25 λεπτά να μου αποφέρει 500 ευρώ για να μπω στην κλίμακα του 500άρικου (ήτοι 2000 προς 1).
Τι θέλουν να αλλάξουν ;

υ.γ. λάθος το λέει και το "με το έως σήμερα νομοθετικό πλαίσιο ..." - ήμαρτον
 
Είναι και ανόητο αυτό το πράγμα που λέει.
Αν υποθέσουμε ότι τα οποιαδήποτε 100+ ευρώ φορολογούνται, τότε εγώ δεν θα παίξω 100 ευρώ στο even.
Θα παίξω δύο πενηντάρικα - δύο δελτία.
Ποιός τα εισηγείται αυτά ;;;
 
Είναι και ανόητο αυτό το πράγμα που λέει.
Αν υποθέσουμε ότι τα οποιαδήποτε 100+ ευρώ φορολογούνται, τότε εγώ δεν θα παίξω 100 ευρώ στο even.
Θα παίξω δύο πενηντάρικα - δύο δελτία.
Ποιός τα εισηγείται αυτά ;;;
Είναι και ανόητο αυτό το πράγμα που λέει.
Αν υποθέσουμε ότι τα οποιαδήποτε 100+ ευρώ φορολογούνται, τότε εγώ δεν θα παίξω 100 ευρώ στο even.
Θα παίξω δύο πενηντάρικα - δύο δελτία.
Ποιός τα εισηγείται αυτά ;;;
Ο μονος τρόπος να γλυτώσεις πλέον είναι να σπάς τα δελτία σε μικρότερα ποσά ή αυτό να το κάνει αντί για σένα η ίδια η εταιρια ωστε να γλυτώσεις τον φόρο όπως το έκαναν εως τωρα οι στοιχηματικές με τη μείωση της τιμης ανα στήλη . Επι της ουσίας προκειται περί ενος άδικου τρόπου φορολόγησης επειδη δε λαμβανει υπόψιν τα συνολικά τυχόν κέρδη του παίκτη ,αλλά τα προσωρινά κέρδη αν και όποτε αυτα προκύπτουν . Δηλαδη τα χαμενα δελτία δε προσμετρώνται στον τρόπο φορολόγησης παρα μόνο κάθε ανα στοίχημα που τυχόν κερδίζει.Πονταρεις 1000 ευρω στο 1,50 δηλαδη; Θα φορολογηθείς 0 για τα πρωτα 100 και για τα αλλα 100 με 2,5% ήτοι 2,5 ευρω και για τα αλλα 300 ευρω με 5% ήτοι 15 ευρώ άρα συνολο 17,5 ευρω . Η φορολόγηση αυτού του είδους θα μπορούσε να συμβει στα πρακτορεία όπου ο καθε παίκτης παίζει ανώνυμα και δεν εχει τρόπο το κράτος να υπολογίσει τα συνολικά κέρδη του κάθε παίκτη.

Οοσν αφορά όμως το διαδίκτυο, ο μοναδικός σωστός τρόπος φορολόγησης πρέπει να προκύπτει όταν ο παίκτης ζητά ανάληψη. Στην ανάληψη θα πρεπει η εταιρία να κάνει εκκαθάριση ως εκεινη τη στιγμή των κερδών του παίκτη και ανάλογα να του παρακρατεί ή όχι ενα ποσό επι των συνολικών καθαρών κερδών του το οποίο ποσοστό θα καθορίζεται με νόμο. Ναι λοιπον στα ποσοστά αυτα φορολόγησης όχι όμως ανα δελτίο ή ανα στήλη αλλα επι των καθαρών κερδών. Οτιδήποτε άλλο συνιστά ανοησία που οδηγεί τον κόσμο στον «παράνομο» στοιχηματισμό .

Ενας πχ που κανει τζιρο μεγάλο πχ 100χιλ ανα μηνα κι εχει ενα yeld 3% και βγάζει 3000 το μηνα εστω, θα πρέπει να φορολογηθει για τις 3000 με ποσοστό που θα καθορίσει το ευνομούμενο κράτος , καμμία αντίρηση.

Εστω ομως ότι ενας παίκτης κάνει τζιρό 100.000 και σε αυτόν εμπεριέχονται έστω 2 κερδισμενα στοιχήματα των 25.000 το καθένα (δηλ. Εστω 2 πονταρίσματα των 25000 χιλ. Σε αποδοση 2 το καθένα ) και όλος ο υπολοιπος τζίρος των 50.000 παει στον κουβά .Στην περίπτωση αυτή ο παίκτης εχει συνολικά 0 κερδη. Ας δούμε όμως πως το ευνομουμενο κράτος θα τον φορολογήσει : Το καθε ένα από τα δύο κερδισμένα κουπόνια θα φορολογηθει με φόρο 2,5+15+1837,5= 1855 ευρω επι 2 συνολο 3.710 ευρω με ΜΗΔΕΝ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΚΕΡΔΗ!!!

Σγχαρητηρια στο υπουργείο!!!!
 
Ο μονος τρόπος να γλυτώσεις πλέον είναι να σπάς τα δελτία σε μικρότερα ποσά ή αυτό να το κάνει αντί για σένα η ίδια η εταιρια ωστε να γλυτώσεις τον φόρο όπως το έκαναν εως τωρα οι στοιχηματικές με τη μείωση της τιμης ανα στήλη . Επι της ουσίας προκειται περί ενος άδικου τρόπου φορολόγησης επειδη δε λαμβανει υπόψιν τα συνολικά τυχόν κέρδη του παίκτη ,αλλά τα προσωρινά κέρδη αν και όποτε αυτα προκύπτουν . Δηλαδη τα χαμενα δελτία δε προσμετρώνται στον τρόπο φορολόγησης παρα μόνο κάθε ανα στοίχημα που τυχόν κερδίζει.Πονταρεις 1000 ευρω στο 1,50 δηλαδη; Θα φορολογηθείς 0 για τα πρωτα 100 και για τα αλλα 100 με 2,5% ήτοι 2,5 ευρω και για τα αλλα 300 ευρω με 5% ήτοι 15 ευρώ άρα συνολο 17,5 ευρω . Η φορολόγηση αυτού του είδους θα μπορούσε να συμβει στα πρακτορεία όπου ο καθε παίκτης παίζει ανώνυμα και δεν εχει τρόπο το κράτος να υπολογίσει τα συνολικά κέρδη του κάθε παίκτη.

Οοσν αφορά όμως το διαδίκτυο, ο μοναδικός σωστός τρόπος φορολόγησης πρέπει να προκύπτει όταν ο παίκτης ζητά ανάληψη. Στην ανάληψη θα πρεπει η εταιρία να κάνει εκκαθάριση ως εκεινη τη στιγμή των κερδών του παίκτη και ανάλογα να του παρακρατεί ή όχι ενα ποσό επι των συνολικών καθαρών κερδών του το οποίο ποσοστό θα καθορίζεται με νόμο. Ναι λοιπον στα ποσοστά αυτα φορολόγησης όχι όμως ανα δελτίο ή ανα στήλη αλλα επι των καθαρών κερδών. Οτιδήποτε άλλο συνιστά ανοησία που οδηγεί τον κόσμο στον «παράνομο» στοιχηματισμό .

Ενας πχ που κανει τζιρο μεγάλο πχ 100χιλ ανα μηνα κι εχει ενα yeld 3% και βγάζει 3000 το μηνα εστω, θα πρέπει να φορολογηθει για τις 3000 με ποσοστό που θα καθορίσει το ευνομούμενο κράτος , καμμία αντίρηση.

Εστω ομως ότι ενας παίκτης κάνει τζιρό 100.000 και σε αυτόν εμπεριέχονται έστω 2 κερδισμενα στοιχήματα των 25.000 το καθένα (δηλ. Εστω 2 πονταρίσματα των 25000 χιλ. Σε αποδοση 2 το καθένα ) και όλος ο υπολοιπος τζίρος των 50.000 παει στον κουβά .Στην περίπτωση αυτή ο παίκτης εχει συνολικά 0 κερδη. Ας δούμε όμως πως το ευνομουμενο κράτος θα τον φορολογήσει : Το καθε ένα από τα δύο κερδισμένα κουπόνια θα φορολογηθει με φόρο 2,5+15+1837,5= 1855 ευρω επι 2 συνολο 3.710 ευρω με ΜΗΔΕΝ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΚΕΡΔΗ!!!

Σγχαρητηρια στο υπουργείο!!!!

Στο διαδίκτυο αν δουν δύο όμοια -πενήντα και πενήντα- θα τα προσθέσουν λες ;
Υπάρχει εν πάσει περιπτώσει καμιά διαβούλευση γι αυτό το πράγμα ;

Είναι φυσικά άδικο με οποιονδήποτε τρόπο.
Διότι για να φτάσω εγώ να πιάσω ένα πεντοχίλιαρο-δεκαχίλιαρο από ένα στοίχημα, θα πρέπει να έχω ξηλωθεί ουκ ολίγα μέχρι να με ευνοήσει.
Αλλά και το στοιχηματάκι μικρής αποδόσεως που παίζουμε είναι ήδη γκανιοταρισμένο και υπεργκανιοταρισμένο !

Αυτό πήγε να το κάνει και ο Σαμαράς το 2013 και ο Σύριζα το 2016 νομίζω αλλά αντέδρασαν οι πράκτορες.
 
Στο διαδίκτυο αν δουν δύο όμοια -πενήντα και πενήντα- θα τα προσθέσουν λες ;
Υπάρχει εν πάσει περιπτώσει καμιά διαβούλευση γι αυτό το πράγμα ;

Είναι φυσικά άδικο με οποιονδήποτε τρόπο.
Διότι για να φτάσω εγώ να πιάσω ένα πεντοχίλιαρο-δεκαχίλιαρο από ένα στοίχημα, θα πρέπει να έχω ξηλωθεί ουκ ολίγα μέχρι να με ευνοήσει.
Αλλά και το στοιχηματάκι μικρής αποδόσεως που παίζουμε είναι ήδη γκανιοταρισμένο και υπεργκανιοταρισμένο !

Αυτό πήγε να το κάνει και ο Σαμαράς το 2013 και ο Σύριζα το 2016 νομίζω αλλά αντέδρασαν οι πράκτορες.
Εφόσον παιζεις ανώνυμα όχι βέβαια ειναι δυο ξεχωριστά δελτία..Θα σπανε όλοι τα δελτία πλέον, και έτσι θα σπάνε και τα νεύρα των πρακτόρων!
 
Εφόσον παιζεις ανώνυμα όχι βέβαια ειναι δυο ξεχωριστά δελτία..Θα σπανε όλοι τα δελτία πλέον, και έτσι θα σπάνε και τα νεύρα των πρακτόρων!
Ναι, όταν είναι φανερό περί τίνος πρόκειται θα σπάνε δελτία.
Διαβούλευση ;

Κατά τη γνώμη μου ο νόμος -εφ' όσον υπάρχει- θα έπρεπε να είναι όπως ο νόμος του 2010, χωρίς τις προσαυξήσεις του 2013 και μιά άλλη προσαύξηση που νομίζω έκαναν.
Θα έπρεπε να φύγει το περίεργο και παλαβό που λένε ότι η τιμή στήλης μπορεί να είναι από 10 λεπτά έως 2 ευρώ και να είναι ομοιόμορφα 50 λεπτά (δεδομένου ότι ο ΟΠΑΠ στο πάμε στοίχημα παίζει σήμερα με 25 λεπτά).
Δηλαδή σα να λέμε το 100ευρω να προκύπτει από δεκαδική απόδοση 200.00 ομοιόμορφα.

Απορώ ποιός τα φτιάχνει αυτά και αν έχει βγάλει λύκειο.
 
Ξέρετε ότι ο stoiximan είχε αρχικά τιμή στήλης 1 ευρώ το 13 και μπαίνω εγώ στο τσατ και τους λέω "ρε σεις, εδώ λέει 10 λεπτά έως 2 ευρώ - μας βάζετε να πληρώνουμε τζάμπα φόρο με το 1 ευρώ, αλλά μην το κάνετε 10 λεπτά εσείς, κάντε το 25 λεπτά όσο και ο ΟΠΑΠ μην τυχόν και μας πουν ότι εκμεταλλευόμαστε το κενό του νόμου".
Την άλλη μέρα το έκαναν 10 λεπτά !
Εγώ δεν είμαι μέλος τώρα επειδή δεν έχει ιππόδρομο.
 
Ναι, όταν είναι φανερό περί τίνος πρόκειται θα σπάνε δελτία.
Διαβούλευση ;

Κατά τη γνώμη μου ο νόμος -εφ' όσον υπάρχει- θα έπρεπε να είναι όπως ο νόμος του 2010, χωρίς τις προσαυξήσεις του 2013 και μιά άλλη προσαύξηση που νομίζω έκαναν.
Θα έπρεπε να φύγει το περίεργο και παλαβό που λένε ότι η τιμή στήλης μπορεί να είναι από 10 λεπτά έως 2 ευρώ και να είναι ομοιόμορφα 50 λεπτά (δεδομένου ότι ο ΟΠΑΠ στο πάμε στοίχημα παίζει σήμερα με 25 λεπτά).
Δηλαδή σα να λέμε το 100ευρω να προκύπτει από δεκαδική απόδοση 200.00 ομοιόμορφα.

Απορώ ποιός τα φτιάχνει αυτά και αν έχει βγάλει λύκειο.
Το στοίχημα αγαπητέ cosmic δεν είναι λαχείο να σε φορολογεί ανά κερδισμένο λαχνό. Είναι κάτι διαφορετικό που εμπεριέχει το τζίρο. Δηλαδή επανατοποθέτηση στοιχημάτων από ήδη κερδισμένα στοιχήματα. Αυτοί έχουν μπλέξει το τζίρο με τα κέρδη . Δε ξέρω αν έχουν τελειώσει λύκειο αλλά είναι σίγουρα άσχετοι. Κι όταν άσχετοι τοποθετούνται σε κρίσιμες θέσεις τότε γίνονται σίγουρα και επικίνδυνοι.
 
Το στοίχημα αγαπητέ cosmic δεν είναι λαχείο να σε φορολογεί ανά κερδισμένο λαχνό. Είναι κάτι διαφορετικό που εμπεριέχει το τζίρο. Δηλαδή επανατοποθέτηση στοιχημάτων από ήδη κερδισμένα στοιχήματα. Αυτοί έχουν μπλέξει το τζίρο με τα κέρδη . Δε ξέρω αν έχουν τελειώσει λύκειο αλλά είναι σίγουρα άσχετοι. Κι όταν άσχετοι τοποθετούνται σε κρίσιμες θέσεις τότε γίνονται σίγουρα και επικίνδυνοι.

Τι να πω ; Το ξέρω. Υπάρχει η χασούρα στο στοίχημα. Δεν είναι βίδες που πουλιώνται στην οδό Αθηνάς και κάθε μα κάθε βίδα έχει ένα συγκεκριμένο κέρδος γι αυτόν που την πουλάει.
Αλλά διαβούλευση δεν υπάρχει γι αυτόν τον νόμο ;
Τα πρακτόρια τι λένε ;
 
Πως είναι μείωση όταν το πάνε "ανά δελτίο" ;
Αν θέλουν να μειώσουν ή να εξορθολογίσουν ας παίξουν με τα ποσοστά στις κλίμακες, ή να κάνουν ακριβή προσδιορισμό της τιμής στήλης (ας λέει π.χ. ο ένας 10 λεπτά και ο άλλος 30 λεπτά, η τιμή στήλης για τον προσδιορισμό του φόρου να είναι ενιαία).
 
Cosmic η παραπάνω κλίμακα,θα ισχύσει και για τον ιππόδρομο...? Γιατί έτσι θα έχουμε μείωση φορολογίας σε σχέση με ότι ίσχυε (!!)
 
Επιβαλλεται η εμφανιση μου λογω των εξελιξεων. Θεωρουσα οτι ο βλακας ηταν η καρικατουρα του αβαταρ μου αλλα ηδη ψαχνω αντιστοιχη του Σταικουρα...
Για εμας τους επαγγελματιες το μονο που θα καταφερουν ειναι να μας οδηγησουν σε στοιχηματισμο στο εξωτερικο και στο παρανομο στοιχηματισμο για την αποφυγη της φορολογησης. Οποτε ο τζιρος τως εταιρειων περιοριζεται οπως και τα κερδη τους φυσικα διοτι μεσω του τζιρου και της γκανιοτας που εχουν σε καθε αγορα κερδιζουν. Αυτο στο κομματι του διαδικτυακου στοιχηματισμου. Οσον αφορα τα πρακτορεια ολοι οι pro και οι μεγαλοπαικτες μονιμοι πελατες τους αρνουμενοι να δεχτουν οτι τα χαμενα - χαμενα και τα κερδισμενα - φορολογουμενα θα ψαχτούν (ή θα προσεγγιστουν) απο agents παράνομων στοιχηματικων οικων τα οποια φυσικα ειναι αδυνατα να εντοπιστουν και να τα σταματησουν λογω του τροπου λειτουργειας του που ειναι εντελως safe για τους μπουκις που τα διαχειριζονται (δεν υπαρχει φυσικο σαιτ και ολα γινονται με φωτογραφιες ή με λογαριασμους βαφτισμενους με στατους επι). Τελος οι 2 ανωθεν κατηγοριες παικτων θα παιζουν ψιλί κοκκό σε ολα νομιμα στοιχηματικα σαιτ σπαζοντας τα δελτια με περιθωριο κερδους 100 ευρω ωστε να αποφευχθει η φορολογηση των κερδων στα pregame γεγονοτα , την στιγμη που το inplay betting θα καταληξει ενας μυθος.

Το αποτελεσμα ολων των ανωθεν ειναι η συρρικνωση του τζιρου ολων των πρακτορειων και εκτος απο τα κλεισιματα που προεκυψαν στις 2 περιοδους της καραντινας λογω covid θα ακολουθησουν πολλαπλασιες λογω της μειωσης τζιρου. Τα δελτια απο τους παραδοσιακους παικτες οι οποιοι δεν ειναι ανωθεν των 60 και το μυαλο τους σκαμπαζει απο νουμερα θα αναπροσαρμοζουν επισης τα δελτια τους σε αξια ανα στηλη ωστε να μην προκυπτει φορος. Δηλαδη ενα δελτιο αξιας 10 ευρω που θα αποδοση κερδος 500 ευρω ας πουμε θα το συμπληρωνει με τετοιο τροπο ωστε να το περναει 2 ευρω αξια ανα δελτιο ωστε να μην αποδιδεται cents φορου.

Ακουσα οτι ολες οι on-line εταιρειες εστειλαν επιστολη ζητωντας να μην προχωρησει το νομοσχεδιο για ολους τους λογους που ανεφερα αλλα δεν βλεπω να εισακουγεται. Καποιος πρεπει να σταματησει τους βλακες απο την ενεργεια που θα οδηγησει στο κλεισιμο εκατονταδων πρακτορειων σε ολη την χωρα αλλα και στην ανθιση του παρανομου στοιχηματισμου.

Οι εξελιξεις αυτες φαινεται να μαγκωνουν τις εταιρειες που επιθυμουσαν να παρουν αδεια λειτουργιας για δραστηριοποιηση on-line μεσω των url τους και φημες λενε για αποσυρση του ενδιαφεροντος και του φακελου τους για εκδοση της σχετικης αδειας.

Δεν εχω να κανω καποιο σχολιο για τους χειρισμους. Η βλακωδια κυριαρχει ως αποτελεσμα της αγνοιας και δημιουργει προβλημα στις οικογενειες χιλιαδων πρακτορων αλλα και στα κερδη ολων των on-line στοιχηματικων εταιρειων λογω της οδηγησης των παικτων στο παρανομο τζογο.

Φιλακια και καληνυχτα .....
 
  • Like
Αντιδράσεις: swsias7
Tην αύξηση της φορολογίας για τους παίχτες τυχερών παιγνίων προβλέπει διάταξη που συμπεριλήφθηκε στο νομοσχέδιο του υπουργείου Υγείας προκαλώντας την μήνιν των παρόχων διαδικτυακών υπηρεσιών τυχερών παιγνίων αλλά και ο ΟΠΑΠ.

Αν και εκ πρώτης ματιάς φαίνεται ότι μειώνονται οι συντελεστές φορολόγησης των κερδών ωστόσο, αλλάζει ο τρόπος υπολογισμού της φορολογίας κάτι που οδηγεί σε αύξηση των φόρων που θα καταβάλλουν οι παίχτες.

Συγκεκριμένα σήμερα ο φόρος επιβάλλεται στα κέρδη των παικτών ανά στήλη και παρακρατείται το 15% για κέρδη άνω των 100 ευρώ και μέχρι 500 ευρώ. Για κέρδη από 500 ευρώ και πάνω ο συντελεστής ανέρχεται στο 20%.

Με τη νέα διάταξη τα κέρδη θα φορολογούνται ανά δελτίο και μάλιστα αναμένεται να εισπραχθούν περί τα 5 εκατ. ευρώ περισσότερα από το προηγούμενο έτος, με την εξής κλίμακα:

Κέρδη ανά δελτίο Ποσοστό κλίμακας

0-100 0%

100-200 2,5%

200-500 5%

500+ 7,5%

Σημειώνεται ότι οι πάροχοι και ο ΟΠΑΠ ζητούν από τον Πρωθυπουργό την διατήρηση του υφιστάμενου καθεστώτος φορολόγησης επισημαίνοντας ότι οι αλλαγές γίνονται λίγο πριν των νέων αδειών.


 
  • Like
Αντιδράσεις: magon
.....
Σημειώνεται ότι οι πάροχοι και ο ΟΠΑΠ ζητούν από τον Πρωθυπουργό την διατήρηση του υφιστάμενου καθεστώτος φορολόγησης επισημαίνοντας ότι οι αλλαγές γίνονται λίγο πριν των νέων αδειών.....
Τον εχω ψιχολογησει τον Κουλη.... Δεν αναλαμβανει ευθυνες. Θεωρει οτι αυτοι που εισηγουνται και εχουν μεγαλυτερη τριβη με το αντικειμενο γνωριζουν καλυτερα απο τον ιδιο. Μονο αν επιμεινει ο ΟΠΑΠ προτεινοντας ισχυρα επιχειρηματα για μειωσητου τζιρου για κλεισιμο καταστηματων που θα οδηγησει χιλιαδες οικογενειες σε οικονομικο προβλημα και οδηγηση του κοσμου στο παρανομο στοιχηματισμο μπορει κατι να γινει. Δινω ελαχιστες πιθανοτητες ομως.
Η πλακα ειναι οτι βαζουν τα χερια τους και βγαζουν τα ματια τους πανω στην αγνοια τους με το αντικειμενο. Εμεις οι pro θα τις βρουμε τις λυσεις αφου θα πρεπει να δουλεψουμε.
 
Αρχισαν τα οργανα και η πιεση (ψυχολογικη και οχι μονο). Εφτασαν οι επιστολες οπως ανεφερα και πιο πανω με πολυ επεξηγηματικο τροπο κατευθειαν στον Κουλη και στην ουσια τον θετουν προ των ευθυνων του οτι αν τελικα γινει νομος , καθοτι ηδη ενημερωμενος θα αναλαβει και το κοστος του οικονομικου μαρασμου των πρακτορων και της ανεργιας των υπαλληλων τους. Επισης θα αναλαβει την ευθυνη για την απωλεια των κερδων των στοιχηματικων εταιρειων και της φοροδιαφυγης λογω της ελαχιστοποιησης του τζιρου τους απο τους μεγαλοπαιχτες οι οποιοι θα ψαχτουν για το παρανομο στοιχημα με σαφη υπονοουμενο οτι η αποφαση αυτη για αλλαγη του νομου σε περιοδο που ηδη εχουν κατατεθει φακελοι για αδειοδοτηση θετει σε αμεσο κινδυνο της αποσυρσης του ενδιαφεροντος για αδειοδοτηση καθοτι αυτοι κατατεθησαν σε περιοδο με το υφισταμενο φορολογικο καθεστως για τους παικτες. Αρα λοιπον αλλαζουν οι οροι του διαγωνισμου ποτε και οι προσφορες δεν ισχυουν.

Η επιστολη εχει ως εξης:

"Aξιότιμε κύριε Πρωθυπουργέ,

Στη χώρα μας, χάρη στην συστηματική προσπάθεια της Κυβέρνησής σας τον τελευταίο χρόνο και με την παράλληλη συμβολή της Ευρωπαϊκής Επιτροπής ρυθμίζεται αυτήν την περίοδο οριστικά η αγορά τυχερών παιγνίων στο διαδίκτυο με την έκδοση μονίμων αδειών. Μία ρύθμιση η οποία σύμφωνα με όλες τις μελέτες και προβλέψεις που έχουν εκπονηθεί αναμένεται να συνδράμει σημαντικά στην ανάπτυξη αλλά και τον έλεγχο αυτής της αγοράς αλλά και να αποφέρει επιπρόσθετα έσοδα στο Ελληνικό Δημόσιο ήδη από την έναρξη εφαρμογής της στις αρχές του 2021.

Το θετικό σημείο της ρύθμισης αυτής είναι ότι θα ανακόψει ένα μεγάλο μέρος της παράνομης δραστηριότητας κατευθύνοντάς το προς την νόμιμη και ελεγχόμενη από την αρμόδια ανεξάρτητη αρχή (ΕΕΕΠ) αγορά.
Αυτή η μετάβαση προς το νόμιμο παιχνίδι ξεκίνησε το 2011 με την εφαρμογή του Νόμου 4002 και του μεταβατικού καθεστώτος που προέβλεπε το άρθρο 50 του νόμου με την νόμιμη συμμετοχή εταιρειών που είχαν έδρα σε χώρες της ΕΕ.

Ενδεικτικά αναφέρουμε ότι τα μικτά έσοδα (GGR) του διαδικτυακού κλάδου τυχερών παιγνίων, από 287 εκατομμύρια ευρώ το 2017, αυξήθηκαν σε 435 εκατομμύρια ευρώ το 2019 ενώ το 2020 αναμένεται να ξεπεράσουν τα 540 εκ ευρώ αποδίδοντας στο ελληνικό δημόσιο 190 εκ ευρώ φόρων αυτήν την χρονιά.
Ενώ όμως βρίσκεται σε εξέλιξη η αδειοδοτική διαδικασία και έχουν κατατεθεί και εν πολλοίς αξιολογηθεί οι πρώτες υποψηφιότητες με συμμετοχή πολλών και μεγάλων εταιρειών από την Ελλάδα και το εξωτερικό, κατατέθηκε αιφνιδίως χθες Παρασκευή 18.12.2020 στην Βουλή σε μη σχετιζόμενο Νομοσχέδιο του Υπουργείου Υγείας για ρυθμίσεις Covid-19 το άρθρο 57 το οποίο τροποποιεί και καθιστά πιο επαχθή τον τρόπο φορολόγησης των κερδών των παικτών για όλα τα τυχερά παιχνίδια, με σκοπό όπως αναφέρει το σχετικό άρθρο και την χρηματοδότηση αθλητικών ομάδων.

Σημειώνεται κύριε Πρόεδρε της Κυβέρνησης ότι παρόμοια ρύθμιση για χρηματοδότηση δράσεων του Αθλητισμού και του Πολιτισμού προβλέπεται ήδη και στον Νόμο 4002/2011.

Όμως επιτρέψτε μας να αναφέρουμε ότι η νομοθετική αυτή παρέμβαση αναδεικνύει την σχετική αδυναμία της χώρας μας αφενός ως προς την σταθερότητα συστημάτων φορολόγησης και αφετέρου ως προς την εξασφάλιση σταθερών κανόνων για την ανάπτυξη υγιούς επιχειρηματικότητας και προσέλκυσης ξένων και εγχώριων επενδύσεων. Σημείο που γνωρίζετε καλύτερα από όλους μας πόσο πολύ επί σειρά δεκαετιών έχει τραυματίσει τη διεθνή εικόνα της χώρας μας και την προσπάθεια προσέλκυσης ξένων επενδυτών. Ειδικά όταν κάθε ενδιαφερόμενη εταιρεία του κλάδου μας έχει κληθεί και έχει καταθέσει σαν μέρος του φακέλου αδειοδότησης, λεπτομερή επενδυτικά και επιχειρηματικά σχέδια στην Αδειοδοτική Αρχή Ελέγχου και Εποπτείας Παιγνίων (ΕΕΕΠ).

Επανερχόμενοι στο θέμα της φορολόγησης των τυχερών παιγνίων: Στον νόμο 4002 το έτος 2011 ορίσθηκε η φορολόγηση των τυχερών παιγνίων στην Ελλάδα με κλίμακα 30% στα μικτά έσοδα (GGR) κατ’ αρχήν και μεταγενέστερα (το 2016) σε κλίμακα 35% που ισχύει σήμερα. Η κλίμακα αυτή είναι από τις υψηλότερες στην Ευρωπαϊκή Ένωση για τον κλάδο των τυχερών παιγνίων.

Να προσθέσουμε εδώ επίσης, ότι το κόστος για τις 2 υπό έκδοση άδειες στο διαδίκτυο όπως προβλέπει ο σχετικός Νόμος 4002 ως ισχύει σήμερα, ανέρχεται σε ποσό 5 εκ ευρώ για διάρκεια 7 χρόνων, κόστος που είναι μακράν το υψηλότερο σε όλη την ΕΕ.

Με δεδομένα τα ανωτέρω 2 στοιχεία καθίσταται σαφές ότι η συμμετοχή στην αγορά τυχερών παιγνίων στο διαδίκτυο στην χώρα μας είναι ιδιαίτερα "ακριβή". Οποιαδήποτε πρόσθετη φορολογική επιβάρυνση επιβληθεί κινδυνεύει να καταστήσει την συγκεκριμένη αγορά μη ελκυστική (μη κερδοφόρα).
Επιτρέψτε μας να επαναλάβουμε ότι πέραν της σημαντικής του φορολογικής συνεισφοράς, ο κλάδος του διαδικτύου συμμετέχει με πλέον των 70 εκ ευρώ ετησίως σε χορηγικά προγράμματα (κυρίως στον αθλητισμό – επαγγελματικό και ερασιτεχνικό) και σε διαφήμιση στα ΜΜΕ, σε μία περίοδο που η διαφημιστική αγορά αλλά και ο Αθλητισμός στην χώρα μας γνωρίζουν σημαντική ύφεση.
Σημειωτέον δε ότι ο φόρος επί των κερδών των παικτών ανά στήλη που ήδη εφαρμόζεται στην Ελλάδα σε όλα τα τυχερά παίγνια – και πλέον προτείνεται να υπολογιστεί ανά δελτίο – αποτελεί μια ελληνική πρωτοτυπία καθώς δεν υφίσταται αντίστοιχη φορολόγηση κερδών παικτών σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες. Ο νέος σχεδιαζόμενος φόρος (2,5 -5 -7,5%) παικτών παρότι χαμηλότερος από τον ισχύοντα (15-20%), προορίζεται σε μία πολύ πιο διευρυμένη βάση παικτών με την προσδοκία της περαιτέρω αύξησης των δημόσιων εσόδων, αγνοώντας πιθανά ότι παράλληλα θα προκαλέσει σημαντική μείωση του κύκλου εργασιών και κατά συνέπεια των εσόδων του δημοσίου από τον φόρο του 35%.

Επιπρόσθετα ο νέος τρόπος φορολόγησης των κερδών των παικτών θα δημιουργήσει σοβαρό αντικίνητρο σε μεγάλο αριθμό παικτών, οι οποίοι για να αποφύγουν την φορολόγηση των κερδών τους, θα επιλέξουν την παράνομη/μη αδειοδοτημένη αγορά.

Συμπερασματικά τι προτείνουμε:

Κατανοώντας την εξαιρετικά δύσκολη οικονομική συγκυρία στην οποία ευρισκόμαστε και την ανάγκη εύρεσης νέων πόρων για το κράτος, προτείνουμε να εξετασθούν και να εφαρμοστούν αναπτυξιακά μέτρα που θα συμβάλουν στην μεγέθυνση της νόμιμης αγοράς και κατά συνέπεια στην αύξηση δημοσίων εσόδων από το νόμιμο και υπεύθυνο παιχνίδι, χωρίς να θέτουν σε κίνδυνο την εν εξελίξει αδειοδοτική διαδικασία. Ειδικότερα:

Να παραμείνει αμετάβλητος ο τρόπος και τα ποσοστά φορολόγησης των κερδών των παικτών.
- Να εκδοθούν νέες άδειες για παίγνια που έως σήμερα δεν προσφέρονται στο διαδίκτυο που θα δημιουργήσουν νέες αγορές και συνεπακόλουθα αύξηση των εσόδων για το Ελληνικό Δημόσιο.

Με την ολοκλήρωση της αδειοδοτικής διαδικασίας και την είσοδο νέων εταιρειών στην Ελλάδα αλλά και μέσα από τον έλεγχο για εφαρμογή των κανόνων "Υπεύθυνου παιχνιδιού " και την καταπολέμηση του παράνομου παιχνιδιού, διαμορφώνονται οι συνθήκες για σημαντική μεγέθυνση της αγοράς τυχερών παιγνίων και κατά συνέπεια των δημοσίων εσόδων.
Με ιδιαίτερη τιμή,

Ένωση Εταιρειών Διαδικτυακών Παιγνίων Ελλάδας (υπό σύσταση)

Kaizen Gaming International Ltd / Stoiximan Lucky Stream / bet365
Logflex Ltd
Winmasters
Sportingbet
Bwin
Interwetten Gaming Ltd / interwetten.gr Rebels Gaming Ltd
Love2celebrate Ltd / NetBet.gr

Σημειωνω οτι η επιστολη εχει cc και προς τους Κυριους/ες κ.κ. Χ. Σταϊκούρα, Άδ. Γεωργιάδη, Λ. Μενδώνη, Γ. Γεραπετρίτη, Απ. Βεσυρόπουλο και Κ. Φραγκογιάννη
 
...Απο κοντα σιγονταρει και η ενωση Πρακτορων με αντιστοιχη επιστολη του Σωματειου τους στην οποια
επισημαίνει πως με έκπληξη διαπίστωσε ότι την 17η/12/2020 σε νομοσχέδιο του Υπουργείου Υγείας για τον κορωνοϊό, κατατέθηκαν στις Επιτροπές Κοινωνικών και Οικονομικών Υποθέσεων, αιφνιδιαστικά, διατάξεις που αφορούν τον τρόπο φορολόγησης των κερδών από τυχερά παίγνια (άρθρο 57).

- Όλα αυτά εν μέσω lockdown, με κλειστά τα πρακτορεία μας και με τις οικονομικές υποχρεώσεις μας να έχουν συσσωρευτεί δημιουργώντας τεράστια απειλή για την επιβίωση μας.

- Όπως επισημάναμε και σε προηγούμενη επιστολή μας (από τις 16/11/2020) για αυτό το ζήτημα, η διάταξη αυτή θα έχει σοβαρές επιπτώσεις για τα σχεδόν 4.000 πρακτορεία ΟΠΑΠ και τους περίπου 20.000 εργαζομένους τους σε όλη την Ελλάδα, που έχουν γονατίσει από την πανδημία, τα lockdown και την κατάρρευση των εσόδων των καταστημάτων. Επιπλέον, είναι μαθηματικά βέβαιο ότι θα πληγούν και τα έσοδα του Κράτους από την εφαρμογή αυτής της πρόχειρης διάταξης, για την οποία δεν έγινε καμία διαβούλευση μαζί μας, παρά τις προηγούμενες επικοινωνίες μας με το Υπουργείο Οικονομικών και σχετικές διαβεβαιώσεις, που μας δίνονταν.

- Η φορολόγηση κερδών ανά δελτίο αλλοιώνει τη φυσιογνωμία, τις αποδόσεις και τα κέρδη των παιχνιδιών που παίζονται με στήλες. Αυτό άλλωστε καταδεικνύεται από στοιχεία και μελέτες που έχουμε στη διάθεση μας, ως ΠΟΕΠΠΠ, και αποδεικνύουν ότι τα αποτελέσματα τέτοιων πρακτικών φορολόγησης είναι εντελώς αντίθετα από τα προσδοκώμενα.

- Η νέα αυτή φορολόγηση θα οδηγήσει σίγουρα στη μείωση των εισοδημάτων των πρακτόρων ΟΠΑΠ και των εργαζομένων τους. Και όλα αυτά, ενώ τα πρακτορεία μας έμειναν και παραμένουν κλειστά για μήνες λόγω κορονοϊού.

- Στις περισσότερες χώρες (ενδεικτικά Αυστρία, Βέλγιο, Βουλγαρία, Εσθονία, Φιλανδία, Ιρλανδία, Λετονία, Λουξεμβούργο, Σλοβακία, Σουηδία, Ηνωμένο Βασίλειο) δεν επιβάλλεται καν φόρος στα κέρδη των παικτών, ώστε αυτοί να παραμείνουν στα νόμιμα δίκτυα παιγνίων και να προληφθούν φαινόμενα εθισμού και σοβαρών οικονομικών επιπτώσεων για τους παίκτες. Ταυτόχρονα, όλες αυτές οι χώρες, αναγνωρίζουν ότι η ενίσχυση των εσόδων του κράτους μπορεί να επιτευχθεί με την πάταξη του παράνομου τζόγου. Σας καλούμε να κάνετε το ίδιο και εμείς θα σταθούμε αρωγοί σε κάθε τέτοια προσπάθεια.

- Με βάση όλα τα παραπάνω, η διάταξη αυτή θα αποτελέσει πλήγμα για τον κλάδο μας, θα δημιουργήσει τρύπες στα έσοδα του Δημοσίου, και θα οδηγήσει σε τεράστιες κοινωνικές επιπτώσεις, λόγω της στροφής των παικτών στη μάστιγα του παράνομου τζόγου.
 
Προβολή συνημμένου 30911


Την αλλαγή του τρόπου φορολογίας των τυχερών παιγνίων που παίζονται σε στήλες προβλέπει διάταξη που κατέθεσε το υπουργείο Οικονομικών στο νομοσχέδιο του υπουργείου Υγείας «Ρυθμίσεις για την προστασία της δημόσιας υγείας από τις συνέπειες της πανδημίας του κορωνοϊού COVlD-19».

Με το έως σήμερα νομοθετικό πλαίσιο για τον υπολογισμό του φόρου τα συνολικά κέρδη του δελτίου διαιρούνται με τον συνολικό αριθμό των στηλών που παίχτηκαν και εν συνεχεία εφαρμόζεται η προβλεπόμενη κλίμακα φορολόγησης ανά στήλη.

Αυτό πλέον αλλάζει. Στο εξής θα εφαρμόζεται φορολόγηση με κλιμακωτό συντελεστή, αναλόγως του ποσού των κερδών και ορίζεται ότι μέρος αυτών θα χρησιμοποιείται για τη χρηματοδότηση αθλητικών ομάδων κατόπιν έκδοσης κοινής υπουργικής απόφασης.

Συγκεκριμένα, με τη νέα διάταξη τροποποιείται ο τρόπος φορολόγησης για τις εξής κατηγορίες τυχερών παιγνίων: α) τα κέρδη από τα τυχερά παίγνια που εκμεταλλεύεται η ΟΠΑΠ Α.Ε., β) τα κέρδη από τα τυχερά παίγνια που διεξάγουν αδειοδοτημένοι πάροχοι και γ) τα κέρδη από αμοιβαίο ιπποδρομιακό στοίχημα που διεξάγουν αδειοδοτημένοι πάροχοι.

Η διάταξη αναφέρει τα εξής:

«Φορολογία κερδών από τυχερά παίγνια

Το πρώτο εδάφιο της παρ. 2 του άρθρου 60 του ν. 2961/2001 (Α' 266) αντικαθίσταται ως εξής: «Τα κέρδη που ορίζονται στις περ. β', γ' και δ' της παρ. 1 του άρθρου 58, στα τυχερά παίγνια που διεξάγονται με στήλες, υποβάλλονται σε φόρο ανά δελτίο παιχνιδιού, σύμφωνα με την ακόλουθη κλίμακα:

Κέρδη ανά δελτίο

ΠΟΣΟΣΤΟ ΚΛΙΜΑΚΑΣ

0-100 στο 0,0%

100,01-200 στο 2,5%

200,01-500 στο 5%

> 500 στο 7,5%

Ποσοστό των εσόδων από την ανωτέρω κατηγορία φόρων χρησιμοποιείται για την χρηματοδότηση αθλητικών ομάδων κατόπιν κοινής απόφασης των Υπουργών Οικονομικών και πολιτισμού και Αθλητισμού. Με την ίδια απόφαση δύναται να καθορίζονται οι δικαιούχοι, ο τρόπος κατανομής της εν λόγω χρηματοδότησης και κάθε άλλη αναγκαία λεπτομέρεια».

Πηγή: cnn.gr
Ρε παιδια για όνομα του Θεού!!!
Αυτούς τους ανθρώπους τους έχουμε ψηφίσει για να μας βγάλουν απο την κρίση!
Το ανιψακι μου που ναι 10 χρόνων αν κάτσω και του πω δυο λόγια για το στοίχημα και του πω τον τρόπο με τον οποίο ο υπουργός προσπάθει να εξοικονόμησει περισσότερα έσοδα απ το στοίχημα για το ελληνικό δημόσιο βγάζοντας αυτη τη γελοία φόρμουλα φορολόγησης θα βάλει τα γέλια το καημένο!!

Νομίζουν ότι οι τζογαδόροι στην Ελλάδα έχουν το ίδιο μυαλό με αυτούς που τους ψηφίζουν;;;
Νομίζουν ότι είμαστε αγράμματοι, αμόρφωτοι ή καθυστερημένοι;

Το μόνο που θα καταφέρουν με αυτο το νομοσχέδιο(το οποίο θα το πάρουν πίσω σε 2 μήνες με τυπικές διαδικασίες) είναι να σπάσουν τα νεύρα των πρακτόρων που θα πάθει αγκυλώση το χέρι τους!
Οι στοίχηματικες κάτι θα βρουν να το καλύψουν!

Ντρέπομαι ειλικρινά για το διανοητικό επίπεδο των εκλεγμένων από τον ελληνικό λαό βουλευτών που βρίσκονται στη βουλή!!
Πραγματικά ντρέπομαι!!
 
  • Like
Αντιδράσεις: grace_kelly
Αυτούς τους ανθρώπους τους έχουμε ψηφίσει για να μας βγάλουν απο την κρίση!
Το μόνο που θα καταφέρουν με αυτο το νομοσχέδιο(το οποίο θα το πάρουν πίσω σε 2 μήνες με τυπικές διαδικασίες)

Να δεις που το ξαναείδα αυτό, που το ξαναείδα ;;; Α ναι !!! Όταν πριν λίγους μήνες ψήφισε εν μέσω γενικευμένων αντιδράσεων τον νέο πτωχευτικό και πανηγύριζε ισχυριζόμενη πως δίνει στους πολίτες και τις επιχειρήσεις με χρέη μία "σπουδαία δεύτερη ευκαιρία
" (!!!!). Μέχρι προχθές που αποφάσισε αναστείλει την εφαρμογή του εν μέσω πανηγυρισμών. Πάλι πανηγυρισμούς θα έχει σε 2 μήνες.​



Όταν τα δουλικά των 350-500ε ψηφίζουν το ίδιο κόμμα με τον κάθε Βακάκη, τους αξίζει και η 7ήμερη / 12ώρη εργασία και όλα τα υπόλοιπα τραγελαφικά που βιώνουμε με την χειρότερη κυβέρνηση όλων των εποχών σε παγκόσμιο επίπεδο.


Mic drop
 
  • Like
Αντιδράσεις: soupnik

Προγνωστικά

  • 14:30
    COSMOTE SPORT 1 HD
    • Μπρίστολ Σίτι - Λέστερ
  • 17:00
    COSMOTE SPORT 2 HD
    • Ρέξαμ - Μάνσφιλντ
  • 17:00
    COSMOTE SPORT 3 HD
    • Νόριτς - Πλίμουθ
  • 19:30
    COSMOTE SPORT 1 HD
    • Μπλάκμπερν - Ίπσουιτς
  • 20:00
    COSMOTE SPORT 8 HD
    • Μπενφίκα - Σάβες
  • 21:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • Αλ Έτιφακ - Αλ Αχλί
  • 21:30
    Novasports Start
    • Μπούργος - Εσπανιόλ
  • 22:00
    Novasports 1HD
    • Κάδιθ - Γρανάδα
  • 22:00
    Novasports 2HD
    • Λιλ - Λανς
  • 22:00
    COSMOTE SPORT 3 HD
    • Γουότφορντ - Λιντς
  • 22:30
    COSMOTE SPORT 8 HD
    • Εστρέλα - Σπόρτινγκ Λισαβόνας
  • 19:30
    COSMOTE SPORT 5 HD
    • Μπούρσασπορ - Τόφας
  • 19:45
    Novasports 5HD
    • Φενέρμπαχτσε - Άλμπα Βερολίνου
  • 19:45
    Novasports 6HD
    • Μπεσίκτας - Μπουργκ
  • 20:55
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • NBA Action 2023-24 Ε3323
  • 21:30
    Novasports 3HD
    • Λόντον Λάιονς - Παρί
  • 21:30
    Novasports 4HD
    • Ρεάλ Μαδρίτης - Ερυθρός Αστέρας
  • 21:30
    Novasports Prime
    • Βίρτους Μπολόνια - Παναθηναϊκός AKTOR
  • Αύριο 30-03-2024
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • Ιντιάνα Πέισερς - Λος Άντζελες Λέικερς
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 01:05
    • NC State - Marquett
  • 01:35
    Novasports 5HD
    • Gonzaga - Purdu
  • 02:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • Σαν Αντόνιο Σπερς - Νιου Γιορκ Νικς
  • 04:30
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 07:15
    COSMOTE SPORT 5 HD
    • WRC 2024
  • 08:30
    COSMOTE SPORT 5 HD
    • WRC 2024
  • 09:25
    COSMOTE SPORT 5 HD
    • WRC 2024
  • 16:00
    COSMOTE SPORT 9 HD
    • Premier Padel Tour 2024
  • 17:00
    ΕΡΤ3
    • Παναθηναϊκός - Μίλων
  • 18:00
    COSMOTE SPORT 9 HD
    • Premier Padel Tour 2024
  • 20:15
    ΕΡΤ3
    • Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ
  • 21:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
  • Αύριο 30-03-2024
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
Γενική Κουβεντούλα
Βοήθεια Χρήστες
  • Κανένας δεν κουβεντιάζει αυτή τη στιγμή.
  • PANATHA PANATHA:
    Είδες ριπλέι?
  • Ertzan Ertzan:
    ναι
  • PANATHA PANATHA:
    Η Φενέρμπαχτσε επιθυμούσε να πάρει αναβολή το ντέρμπι της 7ης Απριλίου με την Γαλατάσαραϊ για το τουρκικό Super Cup ελέω... Ολυμπιακού, όμως το συγκεκριμένο αίτημά της δεν έγινε αποδεκτό από την ποδοσφαιρική ομοσπονδία της χώρας.
  • PANATHA PANATHA:
    Η ποδοσφαιρική ομοσπονδία της Τουρκίας (TFF) ενημερώσε και τους δύο συλλόγους πως
    αυτό έχει να κάνει με το ότι δεν υπάρχει εναλλακτική ημερομηνία λόγω του φορτωμένου αγωνιστικού προγράμματος των ομάδων.
  • Ertzan Ertzan:
    Θα το έγραφα το πρωί αλλά από το κινητό δεν ήρθε. Οι αλλόθρησκοι όπως ήταν φυσιολογικό είπαν πως δεν θα δεχτούν την αναβολή του αγώνα. Οι δικοί μας έκαναν αίτηση για αναβολή και απότι διάβασα έλεγαν να γίνει ο αγώνας με την λήξη του πρωταθλήματος όμως η Ομοσπονδία που έχει χεστεί πάνω της και ακόμα να βγάλει την απόφαση για τις "τιμωρίες" δεν το έκανε αποδεκτό.
  • Ertzan Ertzan:
    Η Fenerbahce είναι η ομάδα που μάζεψε τους περισσότερους πόντους στην Ευρώπη αλλά δεν το βλέπουν έτσι δεν πειράζει όμως είναι μεγάλος ο θεός
  • PANATHA PANATHA:
    Δειχνει ο ΑΝΤ1 F1 την Κυριακή το πρωι??
  • Ertzan Ertzan:
    Νομίζω μόνο το plus θα το έχει
  • PANATHA PANATHA:
    ρε τα λαμογια....
  • Ertzan Ertzan:
    είχε προσφορά μέσω της ΔΕΗ για 9 μήνες δωρεάν πριν 1 μήνα
  • PANATHA PANATHA:
    ναι το ξερω....
  • PANATHA PANATHA:
    κ μαγνητοσκόπηση το δείχνει ο Αντ1 το ελεύθερο κανάλι στης 17:00
  • PANATHA PANATHA:
    Αγγλία - Βραζιλία 0-0 στο 36......Over 0,5 στο πρωτο μερος
  • PANATHA PANATHA:
    Απόδοσ
    η @31.0
  • M Forum Bot:
    Ο χρήστης MrChow ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Maurice Moss Tips" στο Προγνωστικά Ποδοσφαίρου.
  • Ertzan Ertzan:
    συνεχίζει η προσφορά της ΔΕΗ για Αντέννα plus νομίζω μέχρι 14 Απριλίου
  • Ertzan Ertzan:
    Λίγες μέρες πριν την συνέλευση της Fenerbahce βγήκε στην φόρα η συνάντηση που είχε ο Hugh Dallas με τους διαιτητές και οι συνομιλίες για τον αγώνα Galatasara-Antalyaspor όπου εκεί ο διαιτητής του VAR παραδέχεται πως έκανε λάθος στο πέναλτι που πήρε ο παίκτης της Γαλατσαραϊ όπου στην ουσία το είπε πως "βούτηξε" ο παίκτης στην μικρή επαφή που είχε που δεν ήταν για πέναλτι. Γι'αυτήν την φάση είχε μιλήσει και ο Πρόεδρος μας όπου είπε αυτά που συμβαίνουν και η Ομοσπονδία τον έβγαλε ψεύτη, ωραία πράγματα
  • S Forum Bot:
    Ο χρήστης std157489 ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Φοιτητική Έρευνα για το Λιανικό Εμπόριο" στο Καφενείο.
  • PANATHA PANATHA:
    Μονο ο Τζαβελας θα μπορουσε να φαει κοκκινη καρτα χωρις να παιζει....πραγματικα ειναι ηλιθιο το παιδι...
  • Ertzan Ertzan:
    το είχε παίξει στοίχημα γι'αυτό :p
  • PANATHA PANATHA:
    Πραγματικα απορω....αφου σε καθε ματς ειναι με νευρα γιατι δεν το κοβει το ρημαδι και να ξεκινησει το ψαρεμα....
  • PANATHA PANATHA:
    Σε λιγο θα το καρφωσει ο Φωτης....
  • PANATHA PANATHA:
    Δεν γινονται αυτα....
  • Ertzan Forum Bot:
    Ο χρήστης Ertzan ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Κύπελλο IFC#15 Ημιτελικός (30-31/3/2024)" στο Διαγωνισμός I.F.C..
    Ertzan Forum Bot: Ο χρήστης Ertzan ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Κύπελλο IFC#15 Ημιτελικός (30-31/3/2024)"...