Αμερικανικές εκλογές 2020

Αδιάβροχος

Active Member
26 Ιον 2020
335
94
28
XQng8K0.png




Τα φαβορί για τον επόμενο πρόεδρο στις ΗΠΑ

Πριν από 4 χρόνια, ο Ντόναλντ Τραμπ επικράτησε της Χίλαρι Κλίντον έχοντας κερδίσει την εμπιστοσύνη των περισσότερων εκλεκτόρων στις 52 Πολιτείες των ΗΠΑ. Ετσι και φέτος είναι ένας από τους δύο υποψηφίους για την επόμενη προεδρία της Αμερικής. Ωστόσο δεν είναι φαβορί πλέον, αφού η απόδοσή του από το 1.95 ανέβηκε στο 2.50.


Ο μεγάλος αντίπαλός του είναι ο Τζο Μπάιντεν, από την πλευρά των Δημοκρατικών. Ο 78χρονος ήταν αντιπρόεδρος επί προεδρίας Ομπάμα (από το 2009 μέχρι το 2017). Μέχρι τότε ήταν γερουσιαστής επί 36 χρόνια (από το 1973) στην πολιτεία του Ντέλαγουερ (κοντά στη Νέα Υόρκη). Πλέον σκοπεύει να γίνει ο γηραιότερος πρόεδρος που υπήρξε ποτέ στην Αμερική και είναι το φαβορί για να γίνει ο επόμενος Πλανητάρχης. Η απόδοσή του βρίσκεται στο 1.60.


Αρκετά αουτσάιντερ τα υπόλοιπα υποψήφια ονόματα για τον επόμενο πρόεδρο. Ακολουθεί ο νυν αντιπρόεδρος, Μάικ Πενς (34.00), η προηγούμενη βασική υποψήφια Χίλαρι Κλίντον (51.00),ο Αντριου Κουόμο (100.00), η Νίκι Χέιλι (150.00), η Μισέλ Ομπάμα (150.00) ακόμη και ο Μπιλ Γκέιτς (250.00)!

Πρώτο κόμμα

Ιδια μάχη και για την ανάδειξη του πρώτου κόμματος, φυσικά ανάμεσα σε δύο. Από τη μία οι Ρεμπουμπλικάνοι (1.90) και από την άλλη το οριακό φαβορί, οι Δημοκρατικοί (1.85). Η πιθανότητα να βγει κάποιο άλλο κόμμα θεωρείται σχεδόν απίθανο, γι’ αυτό και η απόδοση βρίσκεται στο 100.00.


Υποψήφιοι Δημοκρατικοί

Από την πλευρά των Δημοκρατικών υπάρχει ενδιαφέρον για τη θέση του αντιπροέδρου. Τα ονόματα είναι πάρα πολλά και οι αποδόσεις συγκεντρώνουν το στοιχηματικό ενδιαφέρον. Τον πρώτο λόγο έχει η Καμάλα Χάρις, δικηγόρος και νυν γερουσιάστρια στην Καλιφόρνια (1.75), ενώ από κοντά βρίσκονται η Ελίζαμπεθ Ουόρεν (7.50), η Εϊμι Κλόμπουκαρ στο 18.00 (δικηγόρος και γερουσιάστρια στο Μινεσότα) και Στέισι Εϊμπραμς στο 15.00






Σκοπεύω να παίξω Τραμπ


#KAG
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλημέρα Αδιάβροχε,

Αν θες γραψε μια αιτιολόγηση της πρότασής σου με δικά σου λόγια μιας και απαγορευονται να links απο άλλα sites.
 
Πραγματικά, απορώ με την επιλογή του Μπάιντεν από τους Δημοκρατικούς. Είναι αδιανόητο ότι τοποθετήθηκε ο συγκεκριμένος άνθρωπος απέναντι από τον Τραμπ. Μιλάμε για αυτοκτονικές τάσεις.

Κατά τα άλλα, η απόδοση που δίνουν οι στοιχηματικές στην νίκη του Τραμπ, δεν νομίζω ότι κρύβει κάποια σημαντική αξία. Λογικά, μάλλον θα ανέβει και άλλο, οπότε αν φτάσει κοντά στο 3 αλλάζουν τα δεδομένα.


ΥΓ. Σε πολιτικό επίπεδο, η Ελλάδα δεν πρόκειται να ευνοηθεί από την επικράτηση ενός εκ΄ των 2.
Η φάση είναι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.
 
έκανα επεξεργασία στο πρώτο μήνυμα και έβαλα στιγμιότυπο με τις αποδόσεις

ο τρααμπ ήταν 2.30 όταν άνοιξα το θέμα
τώρα πήγε 2.50
 
εχω την αίσθηση οτι θα πέσει και αλλο η απόδοση του Τραμπ
 
Ανατροπή των προγνωστικών πέτυχε ο Μπους ο πρεσβύτερος εις βάρος του Μάϊκ Δουκάκης.
Τα καλοκαιρινά προγνωστικά έδειχναν Δουκάκης αλλά από τον Αύγουστο και μετά ο Μπους πήρε τα μπρος.

Η Χίλλαρυ τέτοιο καιρό, Αύγουστος 2016, ήταν δυό μονάδες μπροστά από τον Τραμπ αλλά στο στρατόπεδο των δημοκρατικών είχε σημάνει συναγερμός γιατί έβλεπαν τον Τραμπ να ανεβαίνει. Στο τέλος "κέρδισε" η Χίλλαρυ με μισή μονάδα αλλά έχασε.
Ο Τραμπ τώρα λένε ότι θα πλησιάσει (Αύγουστος 2020) αλλά δεν το βλέπω πολύ.

Γενικά ο incumbent τα καταφέρνει, δηλαδή ο πρόεδρος που πάει για δεύτερη τετραετία. Ο μόνος που την έχει πατήσει μέχρι στιγμής στη μεταπολεμική εποχή ήταν ο peanut το 1980.
Επίσης η τρίτη τετραετία για οποιοδήποτε κόμμα είναι δύσκολη (το κατάφερε μόνο ο μπαμπάς Μπους εναντίον του Δουκάκη).

Πάντως το 2020 οποιοσδήποτε άλλος rep υποψήφιος θα την είχε νικήσει εύκολα τη Χίλλαρυ, με 53-47 και όχι
με ΄... 49.50 - 50 όπως νίκησε ο Τραμπ.
Ο Τραμπ στην πραγματικότητα ήταν καλός για το στρατόπεδο των reps, να πάρει το χρίσμα με τις τρέλες που έλεγε αλλά κακός υποψήφιος όταν οι εκλογές είναι για τη χώρα.

Οι dems τώρα κατεβαίνουν με Μπάϊντεν.
Δεν βρέθηκε κάποιο wonder kid, όπως ήταν ο JFK, ο Κάρτερ (πριν βγει και στις αρχές), ο Μπιλ και ο Μπάρακ.
Ο Τραμπ είναι λοστρέλ και αρχηγός των απανταχού ψεκαστικο-τσιπορκαταστάσεων. Ελπίζω να χα-χάσει.

Οι μπουκ τώρα στα πολιτικά έχω παρατηρήσει ότι δεν είναι καλοί.
Είναι διαβασμένοι και καλά μάλιστα αλλά δεν είναι καλοί αν προσέχει κανείς του τρώει.
Έχω ένα φίλο που τους έφαγε στο μπρέξιτ.
Αυτός συνδεθήκαμε μέσω messenger το βράδυ του δημοψηφίσματος και τα λέγαμε.
Βγαίνει και το exit poll υπέρ του remain, λέμε "τελείωσε".
Μετά λέμε "κάτσε να δούμε κάνα-δυό αποτελέσματα και μετά πάμε για ύπνο".
Μετά βγαίνει πρώτο αποτέλεσμα από το Newcastle central. Remain ψήφισε το Newcastle Central αλλά μου λέει
αυτός "για κα ρε, 55-45 βγήκε αυτό αντί για 70-30 - νικάει το μπρέξι - μπες αμέσως betfair να τους πάρεις τα λεφτά".
Αυτός μπήκε, εγώ του λέω "όχι μόνο δεν μπορώ να παίξω betfair αλλά εμάς δεν μας μπαίνει ούτε το site για να δούμε τι αποδόσεις δίνει".
Ο τύπος τα οικονόμησε, αλλά εγώ έκανα βλακεία που δεν του έστειλα με paypal να μου παίξει (είναι εμπιστευτικός).

Και στο Τραμπ-Χίλλαρυ δίνανε καλή απόδοση για Τραμπ οι μπουκ, 3.50, ενώ ο Τραμπ αν μη τι άλλο πλησίαζε.
Εκεί έγινε το εξής:
Κάτι έγινε στην αρχή και φαινόταν σα να νικάει η Χίλλαρυ.
Νίκησε η Χίλλαρυ λέει η τηλεόραση και μάλιστα ήταν μία γιαγιά που βγαίνει πάντα και είναι λέει η εκπρόσωπος των ρεπουμπλικάνων στην Ελλάδα.
Λέει λοιπόν η γιαγιά καλά να πάθει ο τρελο-Τραμπ, πάω τώρα στο Χίλτον να δώσω συγχαρητήρια στους Χιλλαρικούς που κοιτάνε από εκεί.
Φεύγω κι εγώ και πάω στο περίπτερο να αγοράσω τσιγάρα και μόλις γυρνάω από το περίπτερο είχε όχι μόνο γυρίσει υπέρ του Τραμπ αλλά πήγαινε να σταθεροποιηθεί κιόλας !

Πάντως η μόνη φορά που έπαιξα πολιτικό στοίχημα και την πάτησα κιόλας ήταν το 2012 στις Ελληνικές εκλογές, τις δεύτερες, που ήταν Νέα Δημοκρατία εναντίον Σύριζα.
Ήταν ντέρμπυ οι εκλογές αυτές -δύο πόντους μπροστά η ΝΔ που νίκησε στο τέλος- αλλά σαν ντέρμπυ που
ήταν είχε επικρατήσει μία πόλωση στο εκλογικό σώμα. Δραχμή-ίου Βαρουφάκη εναντίον ΝΔΣΟΚ-μένουμε Ευρώπη. Σε αντίθεση οι πρώτες εκλογές του Μαϊου ήταν αδιάφορες, απλά λέγανε όλοι "να τιμωρηθούν τα παλιά κόμματα" ενώ δεν ήξεραν ότι υπάρχει Σύριζα. Ο Σύριζα κάποιες τοπικές επιτυχίες είχε κάνει στις δημοτικές εκλογές του 2010 αλλά δεν τον περίμεναν.
Λέω λοιπόν εγώ ότι κύριοι εδώ είναι ηλίου φαεινότατον ότι πάμε για μεγαλύτερο ποσοστό συμμετοχής απ' ότι τον Μάϊο και το παίζω στην μακαρίτισσα.
Και όμως έχασα. Το ποσοστό συμμετοχής μειώθηκε ! Γιατί μειώθηκε ; Επειδή οι εκλογές του Ιουνίου ήταν με λίστα και όχι με σταυρό. Το Μάϊο η βλάχη πήγαν στα χωριά τους να βάλουν το σταυρό, τον Ιούνιο δεν πήγαν !
 
αυτη την στιγμή τον βλέπω στο 2,10.
δεν ξέρω αν αξίζει σε τετοια σετ αποδόσεων
 
θεωρώ ότι έχει ψωμί η υπόθεση παρά τη μικρή απόδοση 2.20 που βρίσκεται ο Τραμπ
τις επόμενε μέρες θα ασχοληθώ επισταμένως με το θέμα μιας και σκοπεύω να ποντάρω
 
θεωρώ ότι έχει ψωμί η υπόθεση παρά τη μικρή απόδοση 2.20 που βρίσκεται ο Τραμπ
τις επόμενε μέρες θα ασχοληθώ επισταμένως με το θέμα μιας και σκοπεύω να ποντάρω
Εγω τον εχω τιμησει στο 2.75 τωρα οσο ποιο πανω παει ο μπαιτεν τοσο καλυτερα θα τον τιμησω και αυτον στο 1,95 περιπου
 
Παντως τον εχω κλικαρει και εδω τον τζονυ μπι καλου -κακου !!


1601665849646.png
 
Μια ερωτιση αν ο Τραμπ
1601667728647.png


τι γινεται?
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Haha
Αντιδράσεις: qazdas

Προγνωστικά

    • Δεν υπάρχουν ποδοσφαιρικές αθλητικές μεταδόσεις σήμερα
  • 20:00
    Novasports Start
    • Ζάλγκιρις Κάουνας - Αρμάνι Μιλάνο
  • 21:30
    Novasports 4HD
    • Μπάγερν Μονάχου - Μπαρτσελόνα
  • 21:30
    Novasports 5HD
    • Μπασκόνια - Αναντολού Εφές
  • 21:30
    Novasports Prime
    • Παρτίζαν - Ολυμπιακός
  • 22:00
    Novasports 2HD
    • Βιλερμπάν - Μονακό
  • Αύριο 29-03-2024
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 01:05
    Novasports 4HD
    • Arizona - Clemson
  • 01:30
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • Ατλάντα Χοκς - Μπόστον Σέλτικς
  • 01:35
    Novasports 5HD
    • San Diego St. - UCONN
  • 02:00
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • Νιου Ορλίνς Πέλικανς - Μιλγουόκι Μπακς
  • 04:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 19:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
  • Αύριο 29-03-2024
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
Γενική Κουβεντούλα
Βοήθεια Χρήστες
  • Κανένας δεν κουβεντιάζει αυτή τη στιγμή.
  • PANATHA PANATHA:
    Είδες ριπλέι?
  • Ertzan Ertzan:
    ναι
  • PANATHA PANATHA:
    Η Φενέρμπαχτσε επιθυμούσε να πάρει αναβολή το ντέρμπι της 7ης Απριλίου με την Γαλατάσαραϊ για το τουρκικό Super Cup ελέω... Ολυμπιακού, όμως το συγκεκριμένο αίτημά της δεν έγινε αποδεκτό από την ποδοσφαιρική ομοσπονδία της χώρας.
  • PANATHA PANATHA:
    Η ποδοσφαιρική ομοσπονδία της Τουρκίας (TFF) ενημερώσε και τους δύο συλλόγους πως
    αυτό έχει να κάνει με το ότι δεν υπάρχει εναλλακτική ημερομηνία λόγω του φορτωμένου αγωνιστικού προγράμματος των ομάδων.
  • Ertzan Ertzan:
    Θα το έγραφα το πρωί αλλά από το κινητό δεν ήρθε. Οι αλλόθρησκοι όπως ήταν φυσιολογικό είπαν πως δεν θα δεχτούν την αναβολή του αγώνα. Οι δικοί μας έκαναν αίτηση για αναβολή και απότι διάβασα έλεγαν να γίνει ο αγώνας με την λήξη του πρωταθλήματος όμως η Ομοσπονδία που έχει χεστεί πάνω της και ακόμα να βγάλει την απόφαση για τις "τιμωρίες" δεν το έκανε αποδεκτό.
  • Ertzan Ertzan:
    Η Fenerbahce είναι η ομάδα που μάζεψε τους περισσότερους πόντους στην Ευρώπη αλλά δεν το βλέπουν έτσι δεν πειράζει όμως είναι μεγάλος ο θεός
  • PANATHA PANATHA:
    Δειχνει ο ΑΝΤ1 F1 την Κυριακή το πρωι??
  • Ertzan Ertzan:
    Νομίζω μόνο το plus θα το έχει
  • PANATHA PANATHA:
    ρε τα λαμογια....
  • Ertzan Ertzan:
    είχε προσφορά μέσω της ΔΕΗ για 9 μήνες δωρεάν πριν 1 μήνα
  • PANATHA PANATHA:
    ναι το ξερω....
  • PANATHA PANATHA:
    κ μαγνητοσκόπηση το δείχνει ο Αντ1 το ελεύθερο κανάλι στης 17:00
  • PANATHA PANATHA:
    Αγγλία - Βραζιλία 0-0 στο 36......Over 0,5 στο πρωτο μερος
  • PANATHA PANATHA:
    Απόδοσ
    η @31.0
  • M Forum Bot:
    Ο χρήστης MrChow ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Maurice Moss Tips" στο Προγνωστικά Ποδοσφαίρου.
  • Ertzan Ertzan:
    συνεχίζει η προσφορά της ΔΕΗ για Αντέννα plus νομίζω μέχρι 14 Απριλίου
  • Ertzan Ertzan:
    Λίγες μέρες πριν την συνέλευση της Fenerbahce βγήκε στην φόρα η συνάντηση που είχε ο Hugh Dallas με τους διαιτητές και οι συνομιλίες για τον αγώνα Galatasara-Antalyaspor όπου εκεί ο διαιτητής του VAR παραδέχεται πως έκανε λάθος στο πέναλτι που πήρε ο παίκτης της Γαλατσαραϊ όπου στην ουσία το είπε πως "βούτηξε" ο παίκτης στην μικρή επαφή που είχε που δεν ήταν για πέναλτι. Γι'αυτήν την φάση είχε μιλήσει και ο Πρόεδρος μας όπου είπε αυτά που συμβαίνουν και η Ομοσπονδία τον έβγαλε ψεύτη, ωραία πράγματα
  • S Forum Bot:
    Ο χρήστης std157489 ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Φοιτητική Έρευνα για το Λιανικό Εμπόριο" στο Καφενείο.
  • PANATHA PANATHA:
    Μονο ο Τζαβελας θα μπορουσε να φαει κοκκινη καρτα χωρις να παιζει....πραγματικα ειναι ηλιθιο το παιδι...
  • Ertzan Ertzan:
    το είχε παίξει στοίχημα γι'αυτό :p
  • PANATHA PANATHA:
    Πραγματικα απορω....αφου σε καθε ματς ειναι με νευρα γιατι δεν το κοβει το ρημαδι και να ξεκινησει το ψαρεμα....
  • PANATHA PANATHA:
    Σε λιγο θα το καρφωσει ο Φωτης....
  • PANATHA PANATHA:
    Δεν γινονται αυτα....
  • Ertzan Forum Bot:
    Ο χρήστης Ertzan ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Κύπελλο IFC#15 Ημιτελικός (30-31/3/2024)" στο Διαγωνισμός I.F.C..
    Ertzan Forum Bot: Ο χρήστης Ertzan ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Κύπελλο IFC#15 Ημιτελικός (30-31/3/2024)"...