Ανταλλακτήρια - Τζίροι Betfair

Tlalok07

New Member
15 Μαι 2019
6
0
1
31
IMG_20200316_131734.jpg

Γειά χαρά πρώτο μου ποστ; ασχολούμαι λίγο καιρό με τις πτώσεις των αποδοεσων αλλά όντας ολίγον τι πιο άσχετος από τους περισσότερους εδώ μέσα μπορεί να μου εξηγήσει κάνεις τι είναι ο αριθμός μέσα στην παρένθεση; το οποίο επηρεάζει και την απόδοση, είναι τα πακέτα χρημάτων που πέφτουν σε αυτή την απόδοση η το μέγιστο ποσό χρημάτων που παραμείνει unmatched σε αυτή την απόδοση; ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
Το ποσό που είναι unmatched στη συγκεκριμένη απόδοση.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Tlalok07
Το ποσό που είναι unmatched στη συγκεκριμένη απόδοση.
Καταρχάς θενξ γιατί είσαι ο πρώτος που φιλοτιμειται να απαντήσει συμπληρωματικά ήθελα να κάνω δύο ακόμα ερωτήσεις (Σορρυ για το πρήξιμο αλλά προσπαθώ να βγάλω άκρη)
Επομένως όσο μεγαλύτερος είναι ο αριθμός στην παρένθεση σε σχέση με τα υπόλοιπα σημεία τόσο εντονότερη είναι η ένταση του πονταρίσματος; τα unmatched πόσα μπορεί κάποιος να τα δει και από το σαιτ της betfair; η μήπως έχεις ιδέα για κάποιο site που να παρέχει in play τα unmatched πονταρίσματα και στις υπόλοιπες αγορές under over ht κλπ ;
 
IMG_20200319_175514.jpg



Εν συντομία και ψιλομπουρδελε. Τυχαίο παράδειγμα διότι είναι εν εξελίξει και λόγω ιού δεν έχει πολλούς αγώνες.

Τα "μπλε" τα back, είναι αυτά που μπορείς να ποντάρεις. Τα "ροζ" τα Lay είναι αυτά που μπορείς να "κοντραρεις". Στο τωρινό παράδειγμα μπορείς να ποντάρεις στην νίκη του Evloev @ 3.55 μέχρι 134 λίρες (για να δεις το chart με τις υπόλοιπες -χαμηλοτερες από 3.55- τιμές που μπορείς να ποντάρεις θα πρέπει να είσαι λογκαρισμενος), και στην νίκη του Mokrousov 48 λίρες @ 1.32. Τώρα αν εσύ θέλεις να ποντάρεις 344 λίρες @ 1.39 τον τύπο , μόλις το πατήσεις θα στο βγάλει στα "κόκκινα" που σημαίνει ότι ζητάς να ποντάρεις αυτό το ποσό αν σου δώσουν αυτή την απόδοση. Αν εσύ πατήσεις τώρα το "κόκκινο" @ 1.39 για 100 λίρες, εσύ τον μπουκαρεις. Δηλαδή ρισκάρεις 39 λίρες σε περίπτωση που χάσεις, για να κερδίσεις καθαρές 100 λίρες σε περίπτωση που κερδίσεις (από τον λογαριασμό σου όταν κάνεις την ενέργεια, οι 39 λίρες θα αφαιρεθούν αφού αυτές ρισκάρεις).

Τώρα στην συγκεκριμένη περίπτωση, όπως καταλαβαίνεις, κάποιος θεωρεί πως θα κερδίσει ο Maxim, οπότε αφενός τον ζητάει για ποντάρισμα @ 1.39 και αφετέρου "δίνει/μπουκαρει" τον evloev @ 3.55. Είτε με τον ένα τρόπο (back Maxim) είτε με τον άλλο (Lay evloev) υπέρ του maxim θα έχει ουσιαστικα ποντάρει, απλά ο τζίρος θα έχει "γράψει" σε διαφορετικό σημείο. Οπότε σε έναν αγώνα που θέλεις να ποντάρεις οβερ 2.5 γκολ πχ, μπορείς να το κάνεις με Lay στο under 2.5 αν σε συμφέρει η τιμή. Και ο "τζίρος" να καταγράφει σαν under ενώ εσύ υπέρ του οβερ. Οκ, σε μπέρδεψα. Ας τα εξηγήσει άλλος καλύτερα.
 
Κατάλαβα στο περίπου τι εννοείς επομένως οι αριθμοί κάτω από την απόδοση ειναι το max bet στην ουσία σε αυτή την απόδοση, το θέμα με το lay είναι ότι αν η απόδοση που κάνεις lay είναι 1.39 και ποντάρεις 100 λίρες θα πάρεις 139 αλλά αν χάσεις πόσα θα πρέπει να πληρώσεις αυτόν που εχεις "bookάρει" ; επίσης ήθελα να κάνω κάποιες ακόμα γενικές ερωτήσεις έχετε κάποιο σαιτ να προτείνετε με betting percentages η betting volume ; τζίρους δεν ρωτάω καν γιατί από ότι έχω καταλάβει μόνο η betfair και τα υπόλοιπα ανταλλακτηρια θα άφηναν κάτι τέτοιο
 
Κατάλαβα στο περίπου τι εννοείς επομένως οι αριθμοί κάτω από την απόδοση ειναι το max bet στην ουσία σε αυτή την απόδοση, το θέμα με το lay είναι ότι αν η απόδοση που κάνεις lay είναι 1.39 και ποντάρεις 100 λίρες θα πάρεις 139 αλλά αν χάσεις πόσα θα πρέπει να πληρώσεις αυτόν που εχεις "bookάρει" ; επίσης ήθελα να κάνω κάποιες ακόμα γενικές ερωτήσεις έχετε κάποιο σαιτ να προτείνετε με betting percentages η betting volume ; τζίρους δεν ρωτάω καν γιατί από ότι έχω καταλάβει μόνο η betfair και τα υπόλοιπα ανταλλακτηρια θα άφηναν κάτι τέτοιο


Δεν ποντάρεις 100 λίρες. Ας πούμε πιο σωστά ζητάς να κερδίσεις 100 λίρες. Εσύ ρισκάρεις τις 39, αυτές θα χάσεις αν επαληθευτεί η επιλογή. Σκέψου ότι εσύ είσαι η bet365 και μου δίνεις εμένα του πελάτη απόδοση 1.39 να κερδίσει ο τάδε. Εγώ σου ποντάρω 100ε σε αυτό το ενδεχόμενο. Αν χάσει ο τάδε, τσακωνεις το 100ρικο και εγώ χάνω τα 100ε. Αν κερδίσεις αυτός, μου επιστρέφεις πίσω 139ε. Δηλαδή τα 100 πονταρισμενα μου συν τα 39ε του καθαρού κέρδους. Έτσι να το σκέφτεσαι για να μη μπερδεύεσαι. Στο lay γίνεσαι εσύ ο μπουκ
 
IMG_20200321_175135.jpg




17-51-08-90302932_4137093526329708_1085181989083938816_o.png



Για να τσεκαρω τι έμαθες, πες μου με τι σκορ θεωρείς πως έληξε αυτό το πεντακαθαρο ματσάκι;;;
 
  • Love
Αντιδράσεις: Ύπουλο Πεζούλι
Προβολή συνημμένου 28400



Προβολή συνημμένου 28401


Για να τσεκαρω τι έμαθες, πες μου με τι σκορ θεωρείς πως έληξε αυτό το πεντακαθαρο ματσάκι;;;


Grace , μπορεις να εξηγησεις πως ερμηνεύεις εσύ ο ίδιος τα unmatched ποσά κάτω από τα odds?Με ποιό σκεπτικό ας πούμε "βρωμάει " το ματσάκι ? ( που οντως βρωμαει to be fair )
 
Είναι 4-4 στο 92' και ζητάει κόσμος να ποντάρει το διπλό @ 1.90 με 807 ευρώ ενώ υπάρχει η δυνατότητα να ποντάρεις 106 ευρώ στην ισοπαλία @ 2.46
Έτσι και πιο πριν ζητάνε 2911 ευρώ να παίξουν διπλό @ 1.75 την ίδια στιγμή που το ενδιαφέρον για τον άσσο κ την ισοπαλία είναι 21 και 18 ευρώ αντίστοιχα. Δηλαδή τι άλλο να συζητήσουμε, πιο προφανές στήσιμο πεθαίνεις.
Παρόλα αυτά εγώ δεν ασχολούμαι ψάχνοντας ύποπτα παιχνίδια από την χρηματικές ροές στο ανταλλακτηριο , οπότε δεν μπορώ να σε καθοδηγήσω περαιτέρω
 
  • Like
Αντιδράσεις: Αδιάβροχος
Περιττό να αναφέρω πως το ματσάκι εν τέλει έληξε 4-5 με γκολ της Gorky στο 94' , συνεπώς τα πονταρίσματα επιβεβαιώθηκαν...Θεωρείς πως η betfair και γενικά τα ανταλλακτήρια "καρφώνονται" με κάτι τέτοιου είδους "ματσακια"?Ότι τελικά κάποιος πέρα από προγνωστικά οφείλει να έχει τα μάτια του ανοικτά και σε πονταρίσματα, dropping odds , κτλ αν θέλει να βγει κερδισμένος?Αυτό το παράδειγμα που έφερες παραπάνω σε συνδυασμό με κάτι "τυπάκια"(μέχρι πρότινος έτσι τους χαρακτήριζα δηλαδή) που διαφημίζουν ότι γνωρίζουν για πονταρίσματα και money flow σε παιχνίδια με έχει προβληματίσει ιδιαίτερα και έχω αρχίσει να το ψάχνω το θέμα...
 
Περιττό να αναφέρω πως το ματσάκι εν τέλει έληξε 4-5 με γκολ της Gorky στο 94' , συνεπώς τα πονταρίσματα επιβεβαιώθηκαν...Θεωρείς πως η betfair και γενικά τα ανταλλακτήρια "καρφώνονται" με κάτι τέτοιου είδους "ματσακια"?Ότι τελικά κάποιος πέρα από προγνωστικά οφείλει να έχει τα μάτια του ανοικτά και σε πονταρίσματα, dropping odds , κτλ αν θέλει να βγει κερδισμένος?Αυτό το παράδειγμα που έφερες παραπάνω σε συνδυασμό με κάτι "τυπάκια"(μέχρι πρότινος έτσι τους χαρακτήριζα δηλαδή) που διαφημίζουν ότι γνωρίζουν για πονταρίσματα και money flow σε παιχνίδια με έχει προβληματίσει ιδιαίτερα και έχω αρχίσει να το ψάχνω το θέμα...

Αν λέγοντας "τυπακια" εννοείς έναν καραφλο τύπο που το επίθετο του παραπέμπει σε πρώην σύζυγο τηλεοπτικής περσόνας εκπομπών κοινωνικού περιεχομένου που μεσουρανούσε στις αρχές των 00's και έναν άλλο μακρυμάλλη "χιουμορίστα" συνεπωνυμο με αλυσίδα μικρών σουπερμάρκετ και πρώην τιπστερ της κεντρικής του infobeto που μεγαλύτερη στα χρονικά "επιτυχία" του αποτελεί μια συνέντευξη με τον Ζιοβανι, ελπίζω να είσαι αρκετά πλούσιος ώστε να μη σου λείψουν τα -πολλα- χρήματα που δεδομένα θα χάσεις. Ελπίζω να βοήθησα somehow. Καλημέρα
 
Αδερφε φυσικα και δε προκειται να δωσω φραγκο σε τυπακια σαν και αυτους, εμενα αυτο που με ενδιαφερει ειναι αν ΠΡΑΓΜΑΤΙ υπαρχει κατι τετοιο που ισχυριζονται οτι υπαρχει-ΑΝ υπαρχει βεβαιως και αυτοι ΔΕΝ το εχουν.Εκει εγκυται η περιεργια μου και ατομα σαν και εσενα , τον γκανιαν , τον σαντοου και αλλα 2-3 ατομα ειμαι σιγουρος οτι ξερουν πολλα παραπανω απο εμενα το pleb-ακι του στοιχηματος.Καλημερα επισης :)
 
Υπάρχει. Ή μάλλον υπήρχε , διότι πλέον στα ανταλλακτηρια εμφανίζονται τόσες fake money flow που δεν επαληθεύονται που καθιστά την εν λόγω τακτική μη προσοδοφόρα.
 
Στο match crossing αναφερεσαι?Πολλα παραπανω γνωριζεις απο μενα πανω σε αυτο , ωστοσο το παραδειγμα που προανεφερες με την γκορκι ειναι τρανο και αντιπροσωπευτικο του τί παιζεται με τα πονταρισματα και τα high volume stakes στον κοσμο του στοιχηματος...
 
Προφανώς και υπάρχουν ακόμη κραχτες περιπτώσεις όπως η προαναφερθείσα, αλλά μετά την Γκόρκι -που την πόνταραν μέχρι και οι καθαρίστριες στα γραφεία της BF- θα έβλεπες άλλες 2 αντίστοιχες περιπτώσεις που ενώ "φωτογράφιζαν" σημείο ή αριθμό γκολ ποτέ δεν θα επιβεβαιωνονταν. Οπότε η σούμα θα έβγαινε αρνητική. Όπως τα πάντα στην ζωή εξελίσσονται, έτσι εξελίσσεται και το στοίχημα. Πλέον είναι τόσοι πολλοί οι sharp bettors κ τα μέτρα που έχουν πάρει η εταιρίες (από το να μη επιτρέπουν σκριλ ακαουντς, μέχρι να εξαφανίζουν αγορές κ να σε λιμιταρουν in a blink of an eye) που είναι πάρα πάρα πάρα πολύ πιο δύσκολο να κερδίσεις χρήματα σε σχέση με τα παλιά χρόνια- και όταν λέω "παλιά χρόνια" εννοώ μόλις 4-5 χρόνια πίσω, όχι 15-20.
 
Μαλιστα...αρα In the end τι σου μένει να κάνεις? Να δίνεις προσοχή σε money flow, τζιρους , odd movement , κτλ ή να στρέψεις την προσοχή σου σε άλλα κριτήρια?Πραγματικά πως μπορεί να "εκπαιδευτεί" ενας παιχτης για να μην τον πιανουν κωτσο στο 100% (γιατι το οτι σε πιανουν κοροιδο σε πιανουν , το θεμα ειναι να βγαζεις και το κατιτις σου)
 
Αν θεωρεις πως η συζητηση ξεφευγει εδω στο δημοσιο μπορω να σου δωσω το προσωπικο μου εμαιλ και να ανταλλαξουμε γνωμες απο κει.Ο,το νομιζεις εσυ και οι Mods.
 
Αν θεωρεις πως η συζητηση ξεφευγει εδω στο δημοσιο μπορω να σου δωσω το προσωπικο μου εμαιλ και να ανταλλαξουμε γνωμες απο κει.Ο,το νομιζεις εσυ και οι Mods.

Σε πρόσθεσα στην ομαδική συνομιλία.
 

Προγνωστικά

    • Δεν υπάρχουν ποδοσφαιρικές αθλητικές μεταδόσεις σήμερα
  • 20:00
    Novasports Start
    • Ζάλγκιρις Κάουνας - Αρμάνι Μιλάνο
  • 21:30
    Novasports 4HD
    • Μπάγερν Μονάχου - Μπαρτσελόνα
  • 21:30
    Novasports 5HD
    • Μπασκόνια - Αναντολού Εφές
  • 21:30
    Novasports Prime
    • Παρτίζαν - Ολυμπιακός
  • 22:00
    Novasports 2HD
    • Βιλερμπάν - Μονακό
  • Αύριο 29-03-2024
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 01:05
    Novasports 4HD
    • Arizona - Clemson
  • 01:30
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • Ατλάντα Χοκς - Μπόστον Σέλτικς
  • 01:35
    Novasports 5HD
    • San Diego St. - UCONN
  • 02:00
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • Νιου Ορλίνς Πέλικανς - Μιλγουόκι Μπακς
  • 04:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 19:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
  • Αύριο 29-03-2024
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
Γενική Κουβεντούλα
Βοήθεια Χρήστες
  • Κανένας δεν κουβεντιάζει αυτή τη στιγμή.
  • PANATHA PANATHA:
    Είδες ριπλέι?
  • Ertzan Ertzan:
    ναι
  • PANATHA PANATHA:
    Η Φενέρμπαχτσε επιθυμούσε να πάρει αναβολή το ντέρμπι της 7ης Απριλίου με την Γαλατάσαραϊ για το τουρκικό Super Cup ελέω... Ολυμπιακού, όμως το συγκεκριμένο αίτημά της δεν έγινε αποδεκτό από την ποδοσφαιρική ομοσπονδία της χώρας.
  • PANATHA PANATHA:
    Η ποδοσφαιρική ομοσπονδία της Τουρκίας (TFF) ενημερώσε και τους δύο συλλόγους πως
    αυτό έχει να κάνει με το ότι δεν υπάρχει εναλλακτική ημερομηνία λόγω του φορτωμένου αγωνιστικού προγράμματος των ομάδων.
  • Ertzan Ertzan:
    Θα το έγραφα το πρωί αλλά από το κινητό δεν ήρθε. Οι αλλόθρησκοι όπως ήταν φυσιολογικό είπαν πως δεν θα δεχτούν την αναβολή του αγώνα. Οι δικοί μας έκαναν αίτηση για αναβολή και απότι διάβασα έλεγαν να γίνει ο αγώνας με την λήξη του πρωταθλήματος όμως η Ομοσπονδία που έχει χεστεί πάνω της και ακόμα να βγάλει την απόφαση για τις "τιμωρίες" δεν το έκανε αποδεκτό.
  • Ertzan Ertzan:
    Η Fenerbahce είναι η ομάδα που μάζεψε τους περισσότερους πόντους στην Ευρώπη αλλά δεν το βλέπουν έτσι δεν πειράζει όμως είναι μεγάλος ο θεός
  • PANATHA PANATHA:
    Δειχνει ο ΑΝΤ1 F1 την Κυριακή το πρωι??
  • Ertzan Ertzan:
    Νομίζω μόνο το plus θα το έχει
  • PANATHA PANATHA:
    ρε τα λαμογια....
  • Ertzan Ertzan:
    είχε προσφορά μέσω της ΔΕΗ για 9 μήνες δωρεάν πριν 1 μήνα
  • PANATHA PANATHA:
    ναι το ξερω....
  • PANATHA PANATHA:
    κ μαγνητοσκόπηση το δείχνει ο Αντ1 το ελεύθερο κανάλι στης 17:00
  • PANATHA PANATHA:
    Αγγλία - Βραζιλία 0-0 στο 36......Over 0,5 στο πρωτο μερος
  • PANATHA PANATHA:
    Απόδοσ
    η @31.0
  • M Forum Bot:
    Ο χρήστης MrChow ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Maurice Moss Tips" στο Προγνωστικά Ποδοσφαίρου.
  • Ertzan Ertzan:
    συνεχίζει η προσφορά της ΔΕΗ για Αντέννα plus νομίζω μέχρι 14 Απριλίου
  • Ertzan Ertzan:
    Λίγες μέρες πριν την συνέλευση της Fenerbahce βγήκε στην φόρα η συνάντηση που είχε ο Hugh Dallas με τους διαιτητές και οι συνομιλίες για τον αγώνα Galatasara-Antalyaspor όπου εκεί ο διαιτητής του VAR παραδέχεται πως έκανε λάθος στο πέναλτι που πήρε ο παίκτης της Γαλατσαραϊ όπου στην ουσία το είπε πως "βούτηξε" ο παίκτης στην μικρή επαφή που είχε που δεν ήταν για πέναλτι. Γι'αυτήν την φάση είχε μιλήσει και ο Πρόεδρος μας όπου είπε αυτά που συμβαίνουν και η Ομοσπονδία τον έβγαλε ψεύτη, ωραία πράγματα
  • S Forum Bot:
    Ο χρήστης std157489 ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Φοιτητική Έρευνα για το Λιανικό Εμπόριο" στο Καφενείο.
  • PANATHA PANATHA:
    Μονο ο Τζαβελας θα μπορουσε να φαει κοκκινη καρτα χωρις να παιζει....πραγματικα ειναι ηλιθιο το παιδι...
  • Ertzan Ertzan:
    το είχε παίξει στοίχημα γι'αυτό :p
  • PANATHA PANATHA:
    Πραγματικα απορω....αφου σε καθε ματς ειναι με νευρα γιατι δεν το κοβει το ρημαδι και να ξεκινησει το ψαρεμα....
  • PANATHA PANATHA:
    Σε λιγο θα το καρφωσει ο Φωτης....
  • PANATHA PANATHA:
    Δεν γινονται αυτα....
  • Ertzan Forum Bot:
    Ο χρήστης Ertzan ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Κύπελλο IFC#15 Ημιτελικός (30-31/3/2024)" στο Διαγωνισμός I.F.C..
    Ertzan Forum Bot: Ο χρήστης Ertzan ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Κύπελλο IFC#15 Ημιτελικός (30-31/3/2024)"...