Αντικατάσταση Skrill Prepaid Mastercard με Contactless

GATHS

Active Member
4 Σεπ 2018
396
246
43
ΑΘΗΝΑ
Σε πολλούς, αν όχι σε όλους, έχει σταλεί νέα κάρτα ανέπαφων συναλλαγών ανεξάρτητα με το αν λήγει η οχι η κάρτα τους τον επόμενο Μήνα. Όσοι περιμένουν νέα κάρτα έχουν λάβει σχετικά email τα οποία μεταξύ άλλων αναφέρουν ότι η προηγούμενη κάρτα ανεξάρτητα με το πότε λήγει θα απενεργοποιηθεί στις 10/6/2020. Εγώ και άλλος ένας κάτοχος που γνωρίζω απο Νομό Αττικής δεν μας έχει έρθει ακόμα. Έχει λάβει κανείς την νέα κάρτα;
 
Με τα ταχυδρομεία να αναστενάζουν και τα couriers να μην ξέρουν τι τους γίνεται... κάνε αρκετή υπομονή
 
Αυτό θεωρώ και εγώ.. αλλά είπα να ανοίξω το νήμα γιατί στο infobeto θεωρώ οτι θα είμαστε πολλοί που περιμένουμε και με το μπάχαλο που επικρατεί αν χάθηκε....χάθηκε είναι απλό ταχυδρομείο. Αν μελή του Forum πούνε: τώρα εμείς την πήραμε εδώ και 2 εβδομάδες, τότε έχουν αυξηθεί οι πιθανότητες να έχουν χαθεί οι κάρτες. 31/3 έστειλα αλληλογραφία με ΕΛΤΑ σε πελάτη μου στην Σαλαμίνα και έφτασε 23/4!
 
  • Like
Αντιδράσεις: BetLaden
Εμένα Κούριερ έκανε 21μέρες να μου παραδώσει... και συμβαίνει σε πολλούς...
Μάλλον αυτό φταίει...
 
  • Like
Αντιδράσεις: GATHS
Είναι σε εξέλιξη εδώ 1 ετος τουλάχιστον μεγάλη απάτη απο τις εταιρείες ταχυμεταφορών. Συγκεκριμένα άρχισα να ψάχνομαι όταν 2 μήνες συνεχόμενα άφησαν χαρτάκι ότι δεν με βρήκαν, την Δεύτερη φορά στο πατρικό μου δεν βρήκαν 14:20 ενώ από τις 13:55 ήταν η μητέρα μου στο σπίτι. Πάω στο υποκατάστημα να παραλάβω και τους ρωτάω: ρε παιδιά χτυπάτε τα κουδούνια; η Απάντηση: Κύριε αν δεν το χτυπήσουμε θα πρέπει να ξαναπερασουμε. Λογική η απάντηση. Η πραγματικότητα είναι για να είναι εντάξει με την άδεια που έχουν και τις συγκεκριμένες υπηρεσίες (χρόνος παράδοσης) για το τέλος που εισπράττουν περνάνε και αφήνουν χαρτάκια! Συγκεκριμένα μια νορμάλ παράδοση θέλει 6 λεπτά μέσο όρο! επίσης είναι και θέμα όγκου για τα μηχανάκια. Παίρνουν μαζί τους την εμπορική αλληλογραφία (δεν μπορούν να πουν οτι δεν τους βρήκαν στα γραφεία!!!) και μετά οτι δεν έχει όγκο. Για αυτά που θα έπρεπε να πάρουν και δεν τα πήραν έχουν χαρτάκια και στην διαδρομή σταματάνε και τα βάζουν στα κουδούνια!!! με αυτή την διαδικασία είναι οκ με τους χρόνους πα;παράδοσης αφου στο σύστημα περνάει οτι δεν ηταν ο παραλήπτης οπότε όλα οκ!!!
Σήμερα μιλάμε για την αύξηση της κίνησης λόγω covid για τις καθυστερήσεις, δεκτό. Αυτό που δεν είναι αποδεκτό είναι οι ουρές έξω από τα υποκαταστήματα courier!!! δηλαδή τι; πήγαν στα σπίτια με τους περιορισμούς και δεν βρήκαν κανένα;;;
Όσο αφορά οτι θα ξαναπερασουν ισχύει, θα περάσουν σε ελεύθερο ωράριο οπότε το μεγαλύτερο ποσοστό πάει στο υποκατάστημα!
 
  • Like
Αντιδράσεις: BetLaden και FunBet
Είναι σε εξέλιξη εδώ 1 ετος τουλάχιστον μεγάλη απάτη απο τις εταιρείες ταχυμεταφορών. Συγκεκριμένα άρχισα να ψάχνομαι όταν 2 μήνες συνεχόμενα άφησαν χαρτάκι ότι δεν με βρήκαν, την Δεύτερη φορά στο πατρικό μου δεν βρήκαν 14:20 ενώ από τις 13:55 ήταν η μητέρα μου στο σπίτι. Πάω στο υποκατάστημα να παραλάβω και τους ρωτάω: ρε παιδιά χτυπάτε τα κουδούνια; η Απάντηση: Κύριε αν δεν το χτυπήσουμε θα πρέπει να ξαναπερασουμε. Λογική η απάντηση. Η πραγματικότητα είναι για να είναι εντάξει με την άδεια που έχουν και τις συγκεκριμένες υπηρεσίες (χρόνος παράδοσης) για το τέλος που εισπράττουν περνάνε και αφήνουν χαρτάκια! Συγκεκριμένα μια νορμάλ παράδοση θέλει 6 λεπτά μέσο όρο! επίσης είναι και θέμα όγκου για τα μηχανάκια. Παίρνουν μαζί τους την εμπορική αλληλογραφία (δεν μπορούν να πουν οτι δεν τους βρήκαν στα γραφεία!!!) και μετά οτι δεν έχει όγκο. Για αυτά που θα έπρεπε να πάρουν και δεν τα πήραν έχουν χαρτάκια και στην διαδρομή σταματάνε και τα βάζουν στα κουδούνια!!! με αυτή την διαδικασία είναι οκ με τους χρόνους πα;παράδοσης αφου στο σύστημα περνάει οτι δεν ηταν ο παραλήπτης οπότε όλα οκ!!!
Σήμερα μιλάμε για την αύξηση της κίνησης λόγω covid για τις καθυστερήσεις, δεκτό. Αυτό που δεν είναι αποδεκτό είναι οι ουρές έξω από τα υποκαταστήματα courier!!! δηλαδή τι; πήγαν στα σπίτια με τους περιορισμούς και δεν βρήκαν κανένα;;;
Όσο αφορά οτι θα ξαναπερασουν ισχύει, θα περάσουν σε ελεύθερο ωράριο οπότε το μεγαλύτερο ποσοστό πάει στο υποκατάστημα!

Ουσιαστικά, αρκετές εταιρείες courier έχουν καταντήσει πρακτορεία μεταφορών. Σου στέλνουν ένα ωραίο μήνυμα ότι και καλά πέρασαν και δεν σε βρήκαν και έτσι σε αναγκάζουν να περάσεις από εκεί ώστε να παραλάβεις το πακέτο σου. Φαντάζομαι ότι λόγω ανταγωνισμού έχουν ρίξει πολύ τις τιμές τους στους επαγγελματίες συνεργάτες τους και δεν μπορούν να προσφέρουν ποιοτικές υπηρεσίες. Προσωπικά, κάθε φορά που παραγγέλνω κάτι, ρωτάω με ποια courier θα μου έρθει. Σε περίπτωση που ακούσω ένα συγκεκριμένο όνομα (που έχει αποκτήσει πολύ μεγάλο μερίδιο αγοράς), απαιτώ να μου το στείλουν με άλλη εταιρεία (αναφέρω και τον λόγο) αλλιώς ακυρώνω την παραγγελία.
 
  • Like
Αντιδράσεις: GATHS
Σε πολλούς, αν όχι σε όλους, έχει σταλεί νέα κάρτα ανέπαφων συναλλαγών ανεξάρτητα με το αν λήγει η οχι η κάρτα τους τον επόμενο Μήνα. Όσοι περιμένουν νέα κάρτα έχουν λάβει σχετικά email τα οποία μεταξύ άλλων αναφέρουν ότι η προηγούμενη κάρτα ανεξάρτητα με το πότε λήγει θα απενεργοποιηθεί στις 10/6/2020. Εγώ και άλλος ένας κάτοχος που γνωρίζω απο Νομό Αττικής δεν μας έχει έρθει ακόμα. Έχει λάβει κανείς την νέα κάρτα;
Ισχυει για ολους ? Δεν μου εχει ερθει μειλ
 
Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο. Σαν ανέπαφη σας δουλεύει η κάρτα? Εμένα σε pos εθνικής δεν δούλεψε και δεν ξέρω αν να ζητήσω αντικατάσταση. Διαφορετικά μου δουλεύει.

Καλά στην ACS στην περιοχή μου γίνεται το έλα να δεις και από δέματα και από παραλαβές. πολύ κόσμο που κανείς δεν εφαρμόζει τα μέτρα
 
Τι ειναι το ανεπαφη?
H κάρτα που έχω εγώ και περιμένω την αντικατάσταση της δεν υποστηρίζει ανέπαφες συναλλαγές εάν η δική σου καρτα υποστηρίζει ανέπαφες συναλλαγές λογικά δεν θα στην αντικαταστήσουν πριν από την λήξη της.

 
Τι ειναι το ανεπαφη?
Είναι όπως με τις σύγχρονες τραπεζικές κάρτες. Αντί να βάλεις στην υποδοχή μέσα περνάς πάνω από το μηχάνημα και το διαβάζει μάλιστα κάποιες δεν χρειάζονται καν επαφή με το POS και απέξω παρά μόνο ελάχιστα εκατοστά από πάνω το περνάς
 
  • Like
Αντιδράσεις: GATHS
Εrtzan δική σου απάντηση είναι... απάντηση εγώ ουσιαστικά δεν απάντησα! Το μυαλό μου βάλτος.
 
Εrtzan δική σου απάντηση είναι... απάντηση εγώ ουσιαστικά δεν απάντησα! Το μυαλό μου βάλτος.
Εντάξει μωρέ συμβαίνουν και αυτά καμιά φορά το μυαλό κολλάει στα πιο απλά;)
 
Nα ενημερώσω σχετικά με τις αποστολές των καρτών στο νήμα που άνοιξα τα εξής: Ο γνωστός μου που περίμενε και αυτός κάρτα επικοινώνησε με την skrill για να ρωτήσει αν θα παραταθεί η ημερομηνία ακύρωσης καρτών που είναι προς αντικατάσταση και φυσικά πως δεν του έχει έρθει ακόμα η κάρτα και το αποτέλεσμα ήταν να του ακυρώσουν την κάρτα που δεν έχει παραλάβει ως undelivered χωρίς να το ζητήσει!!! Στις 19/5 του ήρθε η κάρτα! η οποία ήταν άκυρη. Δίδαγμα: Η skrill σαν εταιρία του paysafegroup εχει το γονίδιο της μαλακιas όποτε επικοινωνούμε μόνο όταν υπάρχει πρόβλημα και οχι να προλάβουμε κάποια κατάσταση - προληπτικά. Είναι πολύ πιθανόν τα φιντάνια να κάνουν το θαύμα. Εγω την πήρα Σήμερα, ο φάκελος εκτος από royal mail (Αγγλια) έχει αυτοκόλλητο απο ταχυδρομική υπηρεσία της Εσθονίας (ταλιν)!!! Κανένα σχόλιο επ αυτού άπλα το αναφέρω για να βοηθήσω στο μέλλον κάποιον που θα διαβάσει το νήμα ψάχνοντας για πληροφορίες σχετικά με την περίπτωση του, να ξέρει οτι μπορεί να του έρθει απο Μαδαγασκάρη. Την ενεργοποίησα και μόλις πίνω καφέ που αγόρασα με ανέπαφη συναλλαγή σε λίγο θα απαντήσω και σε κάτι που ρώτησε ο Ertzan για τις ανέπαφες.
 
Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο. Σαν ανέπαφη σας δουλεύει η κάρτα? Εμένα σε pos εθνικής δεν δούλεψε και δεν ξέρω αν να ζητήσω αντικατάσταση. Διαφορετικά μου δουλεύει.
Στην επιστολή γράφει για να δουλέψει ανέπαφα θα πρέπει πρώτα να γίνει μια συναλλαγή pin & chip. H ανάληψη από atm πιθανόν να μην είναι pin & chip άλλα μαγνητική και pin. Aν την κάρτα την περάσεις από pos με pin μετά θα δουλέψει και ανέπαφα. Πιο συγκεκριμένα έκανα την ενεργοποίηση, την πέρασα από pos με pin (πρώτη αγορά) και την επόμενη συναλλαγή την έκανα ανέπαφα. Για αντικατάσταση δεν θα πρότεινα αυτήν την περίοδο. Μακάρι να βοήθησα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: nicolas και Ertzan
Στην επιστολή γράφει για να δουλέψει ανέπαφα θα πρέπει πρώτα να γίνει μια συναλλαγή pin & chip. H ανάληψη από atm πιθανόν να μην είναι pin & chip άλλα μαγνητική και pin. Aν την κάρτα την περάσεις από pos με pin μετά θα δουλέψει και ανέπαφα. Πιο συγκεκριμένα έκανα την ενεργοποίηση, την πέρασα από pos με pin (πρώτη αγορά) και την επόμενη συναλλαγή την έκανα ανέπαφα. Για αντικατάσταση δεν θα πρότεινα αυτήν την περίοδο. Μακάρι να βοήθησα.
Η αλήθεια είναι πως την κάρτα την χρησιμοποιώ με
Στην επιστολή γράφει για να δουλέψει ανέπαφα θα πρέπει πρώτα να γίνει μια συναλλαγή pin & chip. H ανάληψη από atm πιθανόν να μην είναι pin & chip άλλα μαγνητική και pin. Aν την κάρτα την περάσεις από pos με pin μετά θα δουλέψει και ανέπαφα. Πιο συγκεκριμένα έκανα την ενεργοποίηση, την πέρασα από pos με pin (πρώτη αγορά) και την επόμενη συναλλαγή την έκανα ανέπαφα. Για αντικατάσταση δεν θα πρότεινα αυτήν την περίοδο. Μακάρι να βοήθησα.

Η αλήθεια είναι πως την επιστολή δεν την διάβασα ποτέ είμαι βλέπεις ο κλασσικός Έλληνας το πήρα να το χρησιμοποιήσω κατευθείαν πήγα σε ανέπαφη. Αφού είδα πως δεν γίνεται έκανα συναλλαγές βάζοντας μέσα στο pos με pin. Μετά δεν θυμάμαι να δοκίμασα ανέπαφα αλλά τώρα που το λες θα το κοιτάξω. Τώρα αν δεν γίνει και πάλι εντάξει δεν με χαλάει να το βάζω μέσα στο pos δεν χάλασε και ο κόσμος. Ευχαριστώ πάντως για την πληροφορία
 
  • Like
Αντιδράσεις: GATHS
Επανέρχομαι στο θέμα της ανέπαφης, έχοντας κάνει όπως έγραψα βάζοντας την κάρτα δοκίμασα σήμερα ανέπαφα και το δέχτηκα σε pos της Εθνικής

Άρα όπως έγραψε ο φίλος πρώτα την εισάγουμε και την επόμενη φορά ανέπαφα
 
  • Like
Αντιδράσεις: GATHS

Προγνωστικά

    • Δεν υπάρχουν ποδοσφαιρικές αθλητικές μεταδόσεις σήμερα
  • 20:00
    Novasports Start
    • Ζάλγκιρις Κάουνας - Αρμάνι Μιλάνο
  • 21:30
    Novasports 4HD
    • Μπάγερν Μονάχου - Μπαρτσελόνα
  • 21:30
    Novasports 5HD
    • Μπασκόνια - Αναντολού Εφές
  • 21:30
    Novasports Prime
    • Παρτίζαν - Ολυμπιακός
  • 22:00
    Novasports 2HD
    • Βιλερμπάν - Μονακό
  • Αύριο 29-03-2024
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 01:05
    Novasports 4HD
    • Arizona - Clemson
  • 01:30
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • Ατλάντα Χοκς - Μπόστον Σέλτικς
  • 01:35
    Novasports 5HD
    • San Diego St. - UCONN
  • 02:00
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • Νιου Ορλίνς Πέλικανς - Μιλγουόκι Μπακς
  • 04:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 19:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
  • Αύριο 29-03-2024
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
Γενική Κουβεντούλα
Βοήθεια Χρήστες
  • Κανένας δεν κουβεντιάζει αυτή τη στιγμή.
  • PANATHA PANATHA:
    Είδες ριπλέι?
  • Ertzan Ertzan:
    ναι
  • PANATHA PANATHA:
    Η Φενέρμπαχτσε επιθυμούσε να πάρει αναβολή το ντέρμπι της 7ης Απριλίου με την Γαλατάσαραϊ για το τουρκικό Super Cup ελέω... Ολυμπιακού, όμως το συγκεκριμένο αίτημά της δεν έγινε αποδεκτό από την ποδοσφαιρική ομοσπονδία της χώρας.
  • PANATHA PANATHA:
    Η ποδοσφαιρική ομοσπονδία της Τουρκίας (TFF) ενημερώσε και τους δύο συλλόγους πως
    αυτό έχει να κάνει με το ότι δεν υπάρχει εναλλακτική ημερομηνία λόγω του φορτωμένου αγωνιστικού προγράμματος των ομάδων.
  • Ertzan Ertzan:
    Θα το έγραφα το πρωί αλλά από το κινητό δεν ήρθε. Οι αλλόθρησκοι όπως ήταν φυσιολογικό είπαν πως δεν θα δεχτούν την αναβολή του αγώνα. Οι δικοί μας έκαναν αίτηση για αναβολή και απότι διάβασα έλεγαν να γίνει ο αγώνας με την λήξη του πρωταθλήματος όμως η Ομοσπονδία που έχει χεστεί πάνω της και ακόμα να βγάλει την απόφαση για τις "τιμωρίες" δεν το έκανε αποδεκτό.
  • Ertzan Ertzan:
    Η Fenerbahce είναι η ομάδα που μάζεψε τους περισσότερους πόντους στην Ευρώπη αλλά δεν το βλέπουν έτσι δεν πειράζει όμως είναι μεγάλος ο θεός
  • PANATHA PANATHA:
    Δειχνει ο ΑΝΤ1 F1 την Κυριακή το πρωι??
  • Ertzan Ertzan:
    Νομίζω μόνο το plus θα το έχει
  • PANATHA PANATHA:
    ρε τα λαμογια....
  • Ertzan Ertzan:
    είχε προσφορά μέσω της ΔΕΗ για 9 μήνες δωρεάν πριν 1 μήνα
  • PANATHA PANATHA:
    ναι το ξερω....
  • PANATHA PANATHA:
    κ μαγνητοσκόπηση το δείχνει ο Αντ1 το ελεύθερο κανάλι στης 17:00
  • PANATHA PANATHA:
    Αγγλία - Βραζιλία 0-0 στο 36......Over 0,5 στο πρωτο μερος
  • PANATHA PANATHA:
    Απόδοσ
    η @31.0
  • M Forum Bot:
    Ο χρήστης MrChow ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Maurice Moss Tips" στο Προγνωστικά Ποδοσφαίρου.
  • Ertzan Ertzan:
    συνεχίζει η προσφορά της ΔΕΗ για Αντέννα plus νομίζω μέχρι 14 Απριλίου
  • Ertzan Ertzan:
    Λίγες μέρες πριν την συνέλευση της Fenerbahce βγήκε στην φόρα η συνάντηση που είχε ο Hugh Dallas με τους διαιτητές και οι συνομιλίες για τον αγώνα Galatasara-Antalyaspor όπου εκεί ο διαιτητής του VAR παραδέχεται πως έκανε λάθος στο πέναλτι που πήρε ο παίκτης της Γαλατσαραϊ όπου στην ουσία το είπε πως "βούτηξε" ο παίκτης στην μικρή επαφή που είχε που δεν ήταν για πέναλτι. Γι'αυτήν την φάση είχε μιλήσει και ο Πρόεδρος μας όπου είπε αυτά που συμβαίνουν και η Ομοσπονδία τον έβγαλε ψεύτη, ωραία πράγματα
  • S Forum Bot:
    Ο χρήστης std157489 ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Φοιτητική Έρευνα για το Λιανικό Εμπόριο" στο Καφενείο.
  • PANATHA PANATHA:
    Μονο ο Τζαβελας θα μπορουσε να φαει κοκκινη καρτα χωρις να παιζει....πραγματικα ειναι ηλιθιο το παιδι...
  • Ertzan Ertzan:
    το είχε παίξει στοίχημα γι'αυτό :p
  • PANATHA PANATHA:
    Πραγματικα απορω....αφου σε καθε ματς ειναι με νευρα γιατι δεν το κοβει το ρημαδι και να ξεκινησει το ψαρεμα....
  • PANATHA PANATHA:
    Σε λιγο θα το καρφωσει ο Φωτης....
  • PANATHA PANATHA:
    Δεν γινονται αυτα....
  • Ertzan Forum Bot:
    Ο χρήστης Ertzan ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Κύπελλο IFC#15 Ημιτελικός (30-31/3/2024)" στο Διαγωνισμός I.F.C..
    Ertzan Forum Bot: Ο χρήστης Ertzan ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Κύπελλο IFC#15 Ημιτελικός (30-31/3/2024)"...