Αφιέρωμα Νο 2 - Quentin Tarantino

zorian

IFC#5 Cup winner 2013-14
Μέλος του προσωπικού
Reservoir Dogs (1992)

Στις αρχές της δεκαετίας του '90 μας παρουσιάστηκε η παλαβή μορφή που ονομάζεται Quentin Tarantino. Με την πρώτη του ταινία Reservoir Dogs του 1992 έκανε ίσως το καλύτερο ντεμπούτο.
Μια γκαγκστερική ταινία με ήρωες που έχουν ονόματα από χρώματα (Mr Pink, Mr Blue), εντελώς θεότρελες καταστάσεις και εκπληκτικές ερμηνείες. Πολύ καλά σκηνοθετημένη, από τον ίσως καλύτερο εν ενεργεία σκηνοθέτη του Hollywood σήμερα.
Νομίζω ότι όσοι δεν την έχετε δει αξίζει να τη δείτε (όπως όλες τις ταινίες του άλλωστε).
Βαθμός: 7/10

 
Τελευταία επεξεργασία:
PULP FICTION

Pulp Fiction (1994)

Δυο χρόνια μετά ο Ταραντίνο σκηνοθετεί αυτό το αριστούργημα (προσωπική άποψη πάντα). Δεν γράφω πολλά, ο βαθμός τα λέει όλα....
Βαθμός: 10/10

 
Τελευταία επεξεργασία:
Απ: PULP FICTION

Περασαν τοσα χρονια,ακομα θυμαμαι τα μουτρα μου και την κατασταση που παρακολουθησα την ταινια.Αλλες εποχες με ενα τουφεκι στο στομα με την αδρεναλινη να χτυπαει κοκκινο και τα ποδια μονο στη γη δεν πατουσαν και ομως χαζεψα.Δεν πιστευα τι μου προσφεραν να παρακολουθησω.Ειναι απο τις σπανιες φορες που βαζω τετοιο βαθμο σε ταινια.Συμφωνω 100% με το δικο σου.
 
  • Like
Αντιδράσεις: gdouvl1984, diego και zorian
JACKIE BROWN

Jackie Brown (1997)

Μετά το εξαιρετικό Pulp Fiction ήταν λογικό να πέσουν λίγο οι τόνοι. Έτσι το 1997 ακολούθησε το Jackie Brown που κουβαλάει φυσικά την τρέλα του σκηνοθέτη αλλά με τίποτα δεν μπορούσε να αγγίξει την προηγούμενη ταινία του. Άψογη η Pam Grier στο ρόλο της Jackie.
Ακόμη μια φορά υπόκλιση στο μουσικό ντύσιμο που κάνει ο Tarantino στις ταινίες του :sign:
Βαθμός: 7/10

 
Τελευταία επεξεργασία:
ΚΙLL BILL

Kill Bill Vol. 1 (2003) - Kill Bill Vol. 2 (2004)

6 χρόνια πέρασαν από την εποχή του Jackie Brown για να κυκλοφορήσει ο Ταραντίνο το διπλό Kill Bill. Έκοψε, έκοψε, έκοψε αλλά μια ταινία δεν του έβγαινε με τίποτα οπότε την έβγαλε σε 2 δόσεις.
Μια βουτιά μέσα σε κόμιξ και έξοδος με τα μυαλά στα κάγκελα!!! Αυτό είναι για μένα αυτή ταινία. Anime, western, kung-fu, ασπρόμαυρο, σκοτεινό.... ό,τι θέλετε κι αγαπάτε. Ο μόνος λόγος για να μην σας αρέσει είναι η υπερβολή σε όλο της το μεγαλείο. Αλλά έτσι είναι οι κόμιξ-ιστορίες, φουλ στην υπερβολή.
Λατρευμένη ταινία για μένα :sign:με μια καταπληκτική Uma Thurman :sign:
Βαθμός: 9/10 (τον ένα βαθμό τον έχασε λόγω υπερβολής)

Vol. 1

Vol. 2
 
Τελευταία επεξεργασία:
DEATH PROOF

Death Proof (2007)

Ή θα το λατρέψετε ή δεν θα το ξαναδείτε ποτέ :twis: Εγώ είμαι από τους πρώτους. Το έχω δει τουλάχιστον 6 φορές και κάθε φορά μου αρέσει και περισσότερο. Μουσική άπαιχτη (όπως πάντα ο Ταραντίνο), γκάζια με κλασσικά αμερικάνικα αυτοκινήτα παλαιάς κοπής, γενικά πολύ τρέλα ταινία....ο Κurt Russell σ' ένα ρόλο που τον παίζει τέλεια. Hung Up The Chick Habbit :bb: ΘΕΪΚΟ!!!
Βαθμός: 8/10

 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: gdouvl1984, KOUVADOKINIGOS και diego
INGLOURIOUS BASTERDS

Inglourious Basterds (2009)

Μεγάλη κουβέντα έχει γίνει (κι εδώ στο φόρουμ) για το τελευταίο "κατόρθωμα" του Ταραντίνο. Μια αντί-ναζί ταινία με μπασταρδεμένο όνομα (η καλή μέρα από την αρχή φαίνεται).
Παρά τις 3 φορές που το έχω δει δεν μου κάθεται καλά για Ταραντίνο. Καλή κι έξυπνη ταινία, εξαιρετική σκηνοθετημένη, με εκπληκτική ηθοποιία από όλους σχεδόν τους ηθοποιούς (ο Ταραντίνο διευθύνει άψογα την ορχήστρα των ηθοποιών) αλλά Ταραντίνο δεν είναι. Λείπει αυτή η μαγιά που έχουν οι προηγούμενες ταινίες του, ίσως αυτό το αμερικάνικο κομμάτι που έχουν μέσα τους.
Σίγουρα αξίζει να τη δείτε, περιλαμβάνει φανταστικές σκηνές (από την πρώτη με τους εβραίους ως την τελευταία καύση). Αλλά εμένα μου έλειψε αυτή η τρέλα στο μάτι :eye:
Βαθμός: 7/10

 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: gdouvl1984, KOUVADOKINIGOS και diego
Απ: Αφιέρωμα Νο 2 - Quentin Tarantino

Αυθεντικός και πρωτοπόρος.
 
Απάντηση: Αφιέρωμα Νο 2 - Quentin Tarantino

Μιας και μπαίνω σε χειμερινούς ρυθμούς (σιγά σιγά) ήρθε η ώρα να ανανεώσω τα αφιερώματά μου και να συνεχίσω κάποια και να προσθέσω κι άλλα και ..... τέλος πάντων, ας ξεκινήσω από 'δω

Django Unchained (2012)

Ταινιάρα (για μένα) το τελευταίο κατόρθωμα του Ταραντίνο. Από την εποχή του Unforgiven του Clint Eastwood (1992) είχα να δω ένα τόσο καλό western movie. Βέβαια προτείνεται σε φίλους που έχουν συνηθίσει τη βία του Ταραντίνο, που μας την προσφέρει κι εδώ απλόχερα. Αλλά αυτή είναι μια ταινία που σε κρατάει σε εκγρήγορση από την αρχή μέχρι το τέλος και είναι ένα πολύ δυνατό western.
Βαθμός: 9/10

 
  • Like
Αντιδράσεις: gdouvl1984 και KOUVADOKINIGOS
Απάντηση: Αφιέρωμα Νο 2 - Quentin Tarantino

Θα διαφωνησω μονο στο Τζανγκο οτι σε κραταει σε εκρηγορση, για εμενα προσωπικα το ειχα γραψει και αλλου αρκετα ανουσιο το μεγεθος της ταινιας.
 
Απάντηση: Αφιέρωμα Νο 2 - Quentin Tarantino

Νομίζω πως έχουν θέση στο αφιέρωμα και ταινίες των οποίων έγραψε τα σενάρια.

http://www.imdb.com/title/tt0108399/?ref_=nm_flmg_wr_18

Εξαιρετική και πολύ υποτιμημένη ταινία, κάνει μπαμ ότι την έχει γράψει ο Ταραντίνο (φήμες λένε πως πούλησε το σενάριο αυτό για να γυρίσει το reservoir dogs) και πολύ καλά σκηνοθετημένη από τον αδικοχαμένο Τόνι Σκοτ (άλλος αγαπημένος σκηνοθέτης). Η σκηνή ανάμεσα σε Γουόκεν και Ντένις Χόπερ που ακολουθεί μυρίζει... Ταραντινίλα από την αρχή ως το τέλος.

http://www.imdb.com/title/tt0116367/?ref_=nm_flmg_wr_13
Εδώ γράφει το σενάριο αλλά πρωταγωνιστεί κι όλας. Δε θέλω να πω πολλά για την ταινία για να μην αποκαλύψω το τι τρελά πράματα γίνονται από τη μέση και μετά, αλλά όλοι φάνηκαν να το καταδιασκέδασαν και φυσικά.... Σάλμα!!

Και υπάρχει και το http://www.imdb.com/title/tt0113101/?ref_=nm_flmg_dr_12
μια σπονδυλωτή ταινία τεσσάρων ιστοριών γραμμένες και σκηνοθετημένες από τέσσερις διαφορετικούς δημιουργούς η καθεμιά. Η ταινία είναι ψιλοχάλια και άνιση αλλά το κομμάτι που έγραψε-σκηνοθέτησε-έπαιξε ο Ταραντίνο είναι γ.μάτο!!

(Μπράβο για την πολύ καλή δουλειά με τα αφιερώματα. Σόρρυ που παρενέβην στο αφιέρωμα...)
 
  • Like
Αντιδράσεις: zorian
Απάντηση: Αφιέρωμα Νο 2 - Quentin Tarantino

The Hateful Eight (2015)
Τα είχα γράψει πέρυσι για την ταινία, τα ίδια έχω να πω και μετά τη 2η φορά που την είδα.
Για τους φίλους του σκηνοθέτη είναι σίγουρα τέλεια. Για τους υπόλοιπους δεν ξέρω γιατί ανήκω στους πρώτους :eye: Νομίζω ότι είναι καλύτερη από το Django. Υπέροχα πλάνα, άψογη φωτογραφία στα χιονισμένα τοπία του Wyoming, πλοκή κάτσε καλά. Αν εξαιρέσω την υπερβολική υπερβολή στη συμπεριφορά των δηλητηριασμένων από τον καφέ, όλη η υπόλοιπη ταινία είναι άψογη (για Ταραντίνο) :bru:-
Βαθμός: 9/10

 
  • Like
Αντιδράσεις: gdouvl1984
Once upon a time in Holywood (2019)

Ήρθε η ώρα να ασχοληθώ με τη νέα ταινία του Ταραντίνο, Βέβαια η ταινία έχει κάνει το δρόμο της πλέον, έχει πάρει τα βραβεία της, έχει αρκετές υποψηφιότητες για τα μεθαυριανά Όσκαρ, οι περισσότεροι φαντάζομαι ότι θα την έχετε δει. Ας γράψω λοιπόν κι εγώ τις χαζομάρες μου.
Οι φαν του Ταραντίνο είμαστε φαν για συγκεκριμένα πράγματα. Μπορεί ρε φίλε να βλέπουμε και Jackie Brown ευχάριστα, αλλά το Kill Bill και το Death Proof μας τρελαίνει!! Έτσι είμαστε, τι να κάνουμε; Το Once Upon... είναι μια νοσταλγική ματιά του σκηνοθέτη στο Χόλιγουντ των '60s. Μια δική του ιδιαίτερη ματιά. Και σίγουρα είναι μια μεγάλη ταινία. Με οσκαρικές ερμηνείες του Ντι Κάπριο και του Πιτ, με υπέροχα σκηνικά και κουστούμια, μια σπουδαία παραγωγή.
Βέβαια, το πιο ωραίο είναι το "πείραγμα" της ιστορίας που κάνει ο Ταραντίνο. Ενώ όλη η ταινία τριγυρίζει στις γειτονιές που έδρασε η οικογένεια Μάνσον και κατέληξε στο φινάλε στη δολοφονία της Σάρον Τέιτ, οι γείτονές της στην ταινία, οι πρωταγωνιστές του φιλμ, μάλλον είχαν άλλη γνώμη. Ειδικά ο Μπράντ Πιτ κι ο σκύλος του :)
Δεν θέλω να μπω σε λεπτομέρειες για να μην το χαλάσω σε όλους δεν έχουν δει την ταινία. Σίγουρα αξίζει να τη δείτε! Μην περιμένετε όμως τον γνωστό Ταραντίνο. Βέβαια, θα μου πείτε ότι υπάρχουν πολλοί που δεν γουστάρουν το πολύ αίμα....Πάσο! Μια φίλη έχει ως λατρεμένη ταινία του Ταραντίνο το Τζάκι Μπράουν....Πάσο! Το Once Upon a time in Holywwod είναι ένα τέτοιο φιλμ, για όσους λατρεύουν έναν πιο "χαλαρό" Quentin Tarantino.

Βαθμός: 8/10

 
  • Like
Αντιδράσεις: gdouvl1984, A L E X και nklaps
Υ.Γ. Ένα εύστοχο σχόλιο (αν και δεν είναι ακριβώς τέτοιο) γι' αυτή την τελευταία ταινία και το φινάλε της είναι ο τίτλος ενός άρθρου στο πολύ καλό site sanejoker.info.
Ο τίτλος του άρθρου: Ο Ταραντίνο δεν θυσιάζει βασίλισσες
 

Προγνωστικά

    • Δεν υπάρχουν ποδοσφαιρικές αθλητικές μεταδόσεις σήμερα
  • 20:00
    Novasports Start
    • Ζάλγκιρις Κάουνας - Αρμάνι Μιλάνο
  • 21:30
    Novasports 4HD
    • Μπάγερν Μονάχου - Μπαρτσελόνα
  • 21:30
    Novasports 5HD
    • Μπασκόνια - Αναντολού Εφές
  • 21:30
    Novasports Prime
    • Παρτίζαν - Ολυμπιακός
  • 22:00
    Novasports 2HD
    • Βιλερμπάν - Μονακό
  • Αύριο 29-03-2024
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 01:05
    Novasports 4HD
    • Arizona - Clemson
  • 01:30
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • Ατλάντα Χοκς - Μπόστον Σέλτικς
  • 01:35
    Novasports 5HD
    • San Diego St. - UCONN
  • 02:00
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • Νιου Ορλίνς Πέλικανς - Μιλγουόκι Μπακς
  • 04:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 19:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
  • 21:00
    Novasports 6HD
    • Ριμπάκινα - Αζαρένκα
  • Αύριο 29-03-2024
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
  • 02:30
    Novasports 6HD
    • Αλεξάντροβα - Κόλινς
Γενική Κουβεντούλα
Βοήθεια Χρήστες
  • Κανένας δεν κουβεντιάζει αυτή τη στιγμή.
  • PANATHA PANATHA:
    Είδες ριπλέι?
  • Ertzan Ertzan:
    ναι
  • PANATHA PANATHA:
    Η Φενέρμπαχτσε επιθυμούσε να πάρει αναβολή το ντέρμπι της 7ης Απριλίου με την Γαλατάσαραϊ για το τουρκικό Super Cup ελέω... Ολυμπιακού, όμως το συγκεκριμένο αίτημά της δεν έγινε αποδεκτό από την ποδοσφαιρική ομοσπονδία της χώρας.
  • PANATHA PANATHA:
    Η ποδοσφαιρική ομοσπονδία της Τουρκίας (TFF) ενημερώσε και τους δύο συλλόγους πως
    αυτό έχει να κάνει με το ότι δεν υπάρχει εναλλακτική ημερομηνία λόγω του φορτωμένου αγωνιστικού προγράμματος των ομάδων.
  • Ertzan Ertzan:
    Θα το έγραφα το πρωί αλλά από το κινητό δεν ήρθε. Οι αλλόθρησκοι όπως ήταν φυσιολογικό είπαν πως δεν θα δεχτούν την αναβολή του αγώνα. Οι δικοί μας έκαναν αίτηση για αναβολή και απότι διάβασα έλεγαν να γίνει ο αγώνας με την λήξη του πρωταθλήματος όμως η Ομοσπονδία που έχει χεστεί πάνω της και ακόμα να βγάλει την απόφαση για τις "τιμωρίες" δεν το έκανε αποδεκτό.
  • Ertzan Ertzan:
    Η Fenerbahce είναι η ομάδα που μάζεψε τους περισσότερους πόντους στην Ευρώπη αλλά δεν το βλέπουν έτσι δεν πειράζει όμως είναι μεγάλος ο θεός
  • PANATHA PANATHA:
    Δειχνει ο ΑΝΤ1 F1 την Κυριακή το πρωι??
  • Ertzan Ertzan:
    Νομίζω μόνο το plus θα το έχει
  • PANATHA PANATHA:
    ρε τα λαμογια....
  • Ertzan Ertzan:
    είχε προσφορά μέσω της ΔΕΗ για 9 μήνες δωρεάν πριν 1 μήνα
  • PANATHA PANATHA:
    ναι το ξερω....
  • PANATHA PANATHA:
    κ μαγνητοσκόπηση το δείχνει ο Αντ1 το ελεύθερο κανάλι στης 17:00
  • PANATHA PANATHA:
    Αγγλία - Βραζιλία 0-0 στο 36......Over 0,5 στο πρωτο μερος
  • PANATHA PANATHA:
    Απόδοσ
    η @31.0
  • M Forum Bot:
    Ο χρήστης MrChow ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Maurice Moss Tips" στο Προγνωστικά Ποδοσφαίρου.
  • Ertzan Ertzan:
    συνεχίζει η προσφορά της ΔΕΗ για Αντέννα plus νομίζω μέχρι 14 Απριλίου
  • Ertzan Ertzan:
    Λίγες μέρες πριν την συνέλευση της Fenerbahce βγήκε στην φόρα η συνάντηση που είχε ο Hugh Dallas με τους διαιτητές και οι συνομιλίες για τον αγώνα Galatasara-Antalyaspor όπου εκεί ο διαιτητής του VAR παραδέχεται πως έκανε λάθος στο πέναλτι που πήρε ο παίκτης της Γαλατσαραϊ όπου στην ουσία το είπε πως "βούτηξε" ο παίκτης στην μικρή επαφή που είχε που δεν ήταν για πέναλτι. Γι'αυτήν την φάση είχε μιλήσει και ο Πρόεδρος μας όπου είπε αυτά που συμβαίνουν και η Ομοσπονδία τον έβγαλε ψεύτη, ωραία πράγματα
  • S Forum Bot:
    Ο χρήστης std157489 ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Φοιτητική Έρευνα για το Λιανικό Εμπόριο" στο Καφενείο.
  • PANATHA PANATHA:
    Μονο ο Τζαβελας θα μπορουσε να φαει κοκκινη καρτα χωρις να παιζει....πραγματικα ειναι ηλιθιο το παιδι...
  • Ertzan Ertzan:
    το είχε παίξει στοίχημα γι'αυτό :p
  • PANATHA PANATHA:
    Πραγματικα απορω....αφου σε καθε ματς ειναι με νευρα γιατι δεν το κοβει το ρημαδι και να ξεκινησει το ψαρεμα....
  • PANATHA PANATHA:
    Σε λιγο θα το καρφωσει ο Φωτης....
  • PANATHA PANATHA:
    Δεν γινονται αυτα....
  • Ertzan Forum Bot:
    Ο χρήστης Ertzan ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Κύπελλο IFC#15 Ημιτελικός (30-31/3/2024)" στο Διαγωνισμός I.F.C..
    Ertzan Forum Bot: Ο χρήστης Ertzan ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Κύπελλο IFC#15 Ημιτελικός (30-31/3/2024)"...