Αφιέρωμα Νο 2 - Quentin Tarantino

zorian

IFC#5 Cup winner 2013-14
Μέλος του προσωπικού
Reservoir Dogs (1992)

Στις αρχές της δεκαετίας του '90 μας παρουσιάστηκε η παλαβή μορφή που ονομάζεται Quentin Tarantino. Με την πρώτη του ταινία Reservoir Dogs του 1992 έκανε ίσως το καλύτερο ντεμπούτο.
Μια γκαγκστερική ταινία με ήρωες που έχουν ονόματα από χρώματα (Mr Pink, Mr Blue), εντελώς θεότρελες καταστάσεις και εκπληκτικές ερμηνείες. Πολύ καλά σκηνοθετημένη, από τον ίσως καλύτερο εν ενεργεία σκηνοθέτη του Hollywood σήμερα.
Νομίζω ότι όσοι δεν την έχετε δει αξίζει να τη δείτε (όπως όλες τις ταινίες του άλλωστε).
Βαθμός: 7/10

 
Τελευταία επεξεργασία:
PULP FICTION

Pulp Fiction (1994)

Δυο χρόνια μετά ο Ταραντίνο σκηνοθετεί αυτό το αριστούργημα (προσωπική άποψη πάντα). Δεν γράφω πολλά, ο βαθμός τα λέει όλα....
Βαθμός: 10/10

 
Τελευταία επεξεργασία:
Απ: PULP FICTION

Περασαν τοσα χρονια,ακομα θυμαμαι τα μουτρα μου και την κατασταση που παρακολουθησα την ταινια.Αλλες εποχες με ενα τουφεκι στο στομα με την αδρεναλινη να χτυπαει κοκκινο και τα ποδια μονο στη γη δεν πατουσαν και ομως χαζεψα.Δεν πιστευα τι μου προσφεραν να παρακολουθησω.Ειναι απο τις σπανιες φορες που βαζω τετοιο βαθμο σε ταινια.Συμφωνω 100% με το δικο σου.
 
  • Like
Αντιδράσεις: gdouvl1984, diego και zorian
JACKIE BROWN

Jackie Brown (1997)

Μετά το εξαιρετικό Pulp Fiction ήταν λογικό να πέσουν λίγο οι τόνοι. Έτσι το 1997 ακολούθησε το Jackie Brown που κουβαλάει φυσικά την τρέλα του σκηνοθέτη αλλά με τίποτα δεν μπορούσε να αγγίξει την προηγούμενη ταινία του. Άψογη η Pam Grier στο ρόλο της Jackie.
Ακόμη μια φορά υπόκλιση στο μουσικό ντύσιμο που κάνει ο Tarantino στις ταινίες του :sign:
Βαθμός: 7/10

 
Τελευταία επεξεργασία:
ΚΙLL BILL

Kill Bill Vol. 1 (2003) - Kill Bill Vol. 2 (2004)

6 χρόνια πέρασαν από την εποχή του Jackie Brown για να κυκλοφορήσει ο Ταραντίνο το διπλό Kill Bill. Έκοψε, έκοψε, έκοψε αλλά μια ταινία δεν του έβγαινε με τίποτα οπότε την έβγαλε σε 2 δόσεις.
Μια βουτιά μέσα σε κόμιξ και έξοδος με τα μυαλά στα κάγκελα!!! Αυτό είναι για μένα αυτή ταινία. Anime, western, kung-fu, ασπρόμαυρο, σκοτεινό.... ό,τι θέλετε κι αγαπάτε. Ο μόνος λόγος για να μην σας αρέσει είναι η υπερβολή σε όλο της το μεγαλείο. Αλλά έτσι είναι οι κόμιξ-ιστορίες, φουλ στην υπερβολή.
Λατρευμένη ταινία για μένα :sign:με μια καταπληκτική Uma Thurman :sign:
Βαθμός: 9/10 (τον ένα βαθμό τον έχασε λόγω υπερβολής)

Vol. 1

Vol. 2
 
Τελευταία επεξεργασία:
DEATH PROOF

Death Proof (2007)

Ή θα το λατρέψετε ή δεν θα το ξαναδείτε ποτέ :twis: Εγώ είμαι από τους πρώτους. Το έχω δει τουλάχιστον 6 φορές και κάθε φορά μου αρέσει και περισσότερο. Μουσική άπαιχτη (όπως πάντα ο Ταραντίνο), γκάζια με κλασσικά αμερικάνικα αυτοκινήτα παλαιάς κοπής, γενικά πολύ τρέλα ταινία....ο Κurt Russell σ' ένα ρόλο που τον παίζει τέλεια. Hung Up The Chick Habbit :bb: ΘΕΪΚΟ!!!
Βαθμός: 8/10

 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: gdouvl1984, KOUVADOKINIGOS και diego
INGLOURIOUS BASTERDS

Inglourious Basterds (2009)

Μεγάλη κουβέντα έχει γίνει (κι εδώ στο φόρουμ) για το τελευταίο "κατόρθωμα" του Ταραντίνο. Μια αντί-ναζί ταινία με μπασταρδεμένο όνομα (η καλή μέρα από την αρχή φαίνεται).
Παρά τις 3 φορές που το έχω δει δεν μου κάθεται καλά για Ταραντίνο. Καλή κι έξυπνη ταινία, εξαιρετική σκηνοθετημένη, με εκπληκτική ηθοποιία από όλους σχεδόν τους ηθοποιούς (ο Ταραντίνο διευθύνει άψογα την ορχήστρα των ηθοποιών) αλλά Ταραντίνο δεν είναι. Λείπει αυτή η μαγιά που έχουν οι προηγούμενες ταινίες του, ίσως αυτό το αμερικάνικο κομμάτι που έχουν μέσα τους.
Σίγουρα αξίζει να τη δείτε, περιλαμβάνει φανταστικές σκηνές (από την πρώτη με τους εβραίους ως την τελευταία καύση). Αλλά εμένα μου έλειψε αυτή η τρέλα στο μάτι :eye:
Βαθμός: 7/10

 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: gdouvl1984, KOUVADOKINIGOS και diego
Απ: Αφιέρωμα Νο 2 - Quentin Tarantino

Αυθεντικός και πρωτοπόρος.
 
Απάντηση: Αφιέρωμα Νο 2 - Quentin Tarantino

Μιας και μπαίνω σε χειμερινούς ρυθμούς (σιγά σιγά) ήρθε η ώρα να ανανεώσω τα αφιερώματά μου και να συνεχίσω κάποια και να προσθέσω κι άλλα και ..... τέλος πάντων, ας ξεκινήσω από 'δω

Django Unchained (2012)

Ταινιάρα (για μένα) το τελευταίο κατόρθωμα του Ταραντίνο. Από την εποχή του Unforgiven του Clint Eastwood (1992) είχα να δω ένα τόσο καλό western movie. Βέβαια προτείνεται σε φίλους που έχουν συνηθίσει τη βία του Ταραντίνο, που μας την προσφέρει κι εδώ απλόχερα. Αλλά αυτή είναι μια ταινία που σε κρατάει σε εκγρήγορση από την αρχή μέχρι το τέλος και είναι ένα πολύ δυνατό western.
Βαθμός: 9/10

 
  • Like
Αντιδράσεις: gdouvl1984 και KOUVADOKINIGOS
Απάντηση: Αφιέρωμα Νο 2 - Quentin Tarantino

Θα διαφωνησω μονο στο Τζανγκο οτι σε κραταει σε εκρηγορση, για εμενα προσωπικα το ειχα γραψει και αλλου αρκετα ανουσιο το μεγεθος της ταινιας.
 
Απάντηση: Αφιέρωμα Νο 2 - Quentin Tarantino

Νομίζω πως έχουν θέση στο αφιέρωμα και ταινίες των οποίων έγραψε τα σενάρια.

http://www.imdb.com/title/tt0108399/?ref_=nm_flmg_wr_18

Εξαιρετική και πολύ υποτιμημένη ταινία, κάνει μπαμ ότι την έχει γράψει ο Ταραντίνο (φήμες λένε πως πούλησε το σενάριο αυτό για να γυρίσει το reservoir dogs) και πολύ καλά σκηνοθετημένη από τον αδικοχαμένο Τόνι Σκοτ (άλλος αγαπημένος σκηνοθέτης). Η σκηνή ανάμεσα σε Γουόκεν και Ντένις Χόπερ που ακολουθεί μυρίζει... Ταραντινίλα από την αρχή ως το τέλος.

http://www.imdb.com/title/tt0116367/?ref_=nm_flmg_wr_13
Εδώ γράφει το σενάριο αλλά πρωταγωνιστεί κι όλας. Δε θέλω να πω πολλά για την ταινία για να μην αποκαλύψω το τι τρελά πράματα γίνονται από τη μέση και μετά, αλλά όλοι φάνηκαν να το καταδιασκέδασαν και φυσικά.... Σάλμα!!

Και υπάρχει και το http://www.imdb.com/title/tt0113101/?ref_=nm_flmg_dr_12
μια σπονδυλωτή ταινία τεσσάρων ιστοριών γραμμένες και σκηνοθετημένες από τέσσερις διαφορετικούς δημιουργούς η καθεμιά. Η ταινία είναι ψιλοχάλια και άνιση αλλά το κομμάτι που έγραψε-σκηνοθέτησε-έπαιξε ο Ταραντίνο είναι γ.μάτο!!

(Μπράβο για την πολύ καλή δουλειά με τα αφιερώματα. Σόρρυ που παρενέβην στο αφιέρωμα...)
 
  • Like
Αντιδράσεις: zorian
Απάντηση: Αφιέρωμα Νο 2 - Quentin Tarantino

The Hateful Eight (2015)
Τα είχα γράψει πέρυσι για την ταινία, τα ίδια έχω να πω και μετά τη 2η φορά που την είδα.
Για τους φίλους του σκηνοθέτη είναι σίγουρα τέλεια. Για τους υπόλοιπους δεν ξέρω γιατί ανήκω στους πρώτους :eye: Νομίζω ότι είναι καλύτερη από το Django. Υπέροχα πλάνα, άψογη φωτογραφία στα χιονισμένα τοπία του Wyoming, πλοκή κάτσε καλά. Αν εξαιρέσω την υπερβολική υπερβολή στη συμπεριφορά των δηλητηριασμένων από τον καφέ, όλη η υπόλοιπη ταινία είναι άψογη (για Ταραντίνο) :bru:-
Βαθμός: 9/10

 
  • Like
Αντιδράσεις: gdouvl1984
Once upon a time in Holywood (2019)

Ήρθε η ώρα να ασχοληθώ με τη νέα ταινία του Ταραντίνο, Βέβαια η ταινία έχει κάνει το δρόμο της πλέον, έχει πάρει τα βραβεία της, έχει αρκετές υποψηφιότητες για τα μεθαυριανά Όσκαρ, οι περισσότεροι φαντάζομαι ότι θα την έχετε δει. Ας γράψω λοιπόν κι εγώ τις χαζομάρες μου.
Οι φαν του Ταραντίνο είμαστε φαν για συγκεκριμένα πράγματα. Μπορεί ρε φίλε να βλέπουμε και Jackie Brown ευχάριστα, αλλά το Kill Bill και το Death Proof μας τρελαίνει!! Έτσι είμαστε, τι να κάνουμε; Το Once Upon... είναι μια νοσταλγική ματιά του σκηνοθέτη στο Χόλιγουντ των '60s. Μια δική του ιδιαίτερη ματιά. Και σίγουρα είναι μια μεγάλη ταινία. Με οσκαρικές ερμηνείες του Ντι Κάπριο και του Πιτ, με υπέροχα σκηνικά και κουστούμια, μια σπουδαία παραγωγή.
Βέβαια, το πιο ωραίο είναι το "πείραγμα" της ιστορίας που κάνει ο Ταραντίνο. Ενώ όλη η ταινία τριγυρίζει στις γειτονιές που έδρασε η οικογένεια Μάνσον και κατέληξε στο φινάλε στη δολοφονία της Σάρον Τέιτ, οι γείτονές της στην ταινία, οι πρωταγωνιστές του φιλμ, μάλλον είχαν άλλη γνώμη. Ειδικά ο Μπράντ Πιτ κι ο σκύλος του :)
Δεν θέλω να μπω σε λεπτομέρειες για να μην το χαλάσω σε όλους δεν έχουν δει την ταινία. Σίγουρα αξίζει να τη δείτε! Μην περιμένετε όμως τον γνωστό Ταραντίνο. Βέβαια, θα μου πείτε ότι υπάρχουν πολλοί που δεν γουστάρουν το πολύ αίμα....Πάσο! Μια φίλη έχει ως λατρεμένη ταινία του Ταραντίνο το Τζάκι Μπράουν....Πάσο! Το Once Upon a time in Holywwod είναι ένα τέτοιο φιλμ, για όσους λατρεύουν έναν πιο "χαλαρό" Quentin Tarantino.

Βαθμός: 8/10

 
  • Like
Αντιδράσεις: gdouvl1984, A L E X και nklaps
Υ.Γ. Ένα εύστοχο σχόλιο (αν και δεν είναι ακριβώς τέτοιο) γι' αυτή την τελευταία ταινία και το φινάλε της είναι ο τίτλος ενός άρθρου στο πολύ καλό site sanejoker.info.
Ο τίτλος του άρθρου: Ο Ταραντίνο δεν θυσιάζει βασίλισσες
 

Προγνωστικά

  • 19:45
    COSMOTE SPORT 8 HD
    • Φιορεντίνα - Βικτόρια Πλζεν
  • 19:45
    COSMOTE SPORT 9 HD
    • Λιλ - Άστον Βίλα
  • 20:00
    COSMOTE SPORT 2 HD
    • European Football Show Greek Edition 2023-24
  • 22:00
    COSMOTE SPORT 3 HD
    • ΠΑΟΚ - Κλαμπ Μπριζ
  • 22:00
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός
  • 22:00
    COSMOTE SPORT 5 HD
    • Ρόμα - Μίλαν
  • 22:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • Γουέστ Χαμ - Λεβερκούζεν
  • 22:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • Αταλάντα - Λίβερπουλ
  • 22:00
    COSMOTE SPORT 8 HD
    • Μαρσέιγ - Μπενφίκα
  • 20:15
    ΕΡΤ3
    • Ολυμπιακός - Προμηθέας
  • Αύριο 19-04-2024
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 04:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 12:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2024
  • 14:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2024
  • 17:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2024
  • 19:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2024
Γενική Κουβεντούλα
Βοήθεια Χρήστες
  • Κανένας δεν κουβεντιάζει αυτή τη στιγμή.
  • PANATHA PANATHA:
    Τα ζευγάρια των playoffs Ρεάλ Μαδρίτης - Μακάμπι ή Μπασκόνια ή Βίρτους ή Εφές / Παναθηναϊκός - Μακάμπι ή Μπασκόνια / Μονακό - Φενέρμπαχτσε / Μπαρτσελόνα -
    Ολυμπιακός
  • PANATHA PANATHA:
    Οποτε την Τριτη εχουμε Μπακαμπι - Μπασκονια σε μονο ματς....ο νικητης παιζει με Παναθα.....ο ηττημενος θα παιξει με τον νικητη του Εφες - Βίρτους και η νικητρια με την Ρεαλ Μαδριτης....
  • PANATHA PANATHA:
    Με την φορα που εχει παρει η Εφες μπορει να κερδισει Βιρτους και οποια χασει στο Μακαμπι - Μπασκονια και να κοντραρει την Ρεαλ...
  • PANATHA PANATHA:
    Στα εξηγησα ωραια?
  • animusbet animusbet:
    Δεν υπάρχει ομάδα Εφές,επειδή κέρδισε 2 φορές σε μια εβδομάδα τη Φενέρ την κάναμε και ομαδάρα?
  • Ertzan Ertzan:
    Η Ρεάλ δεν χάνει από Efes εκτός και αν ο Λάρκιν τα βάζει και από το σπίτι του τότε υπάρχει ελπίδα
  • Ertzan Ertzan:
    να και ο άλλος πελατάκος :smk1:
  • PANATHA PANATHA:
    Στα 5 ματς πιστευω πως η Ρεαλ θα περασει.....απλα ενω εχει βγει πρωτη μπορει να μην εχει τοσο ευκολο αντιπαλο οσο θα ηταν το φυσιολογικο
  • PANATHA PANATHA:
    1900 ματς και συνεχιζουμε :p
  • Ertzan Ertzan:
    Η Λίβερπουλ είμαι σίγουρος έστειλε κόσμο και κοσμάκι κουβά, σημεία, χάντικαπ όβερ τα πάντα όλα
  • PANATHA PANATHA:
    Σιγουρα τα πολλα λεφτα θα χαθηκαν στο live
  • Ertzan Ertzan:
    Στο ρελαντί τα κορίτσια μας την Βιλνέβ στον τελικό 58-45 λήξη του πρώτου ημιχρόνου
  • Ertzan Ertzan:
    Οι Άγγλοι αυτήν την αγωνιστική κυριολεκτικά γάμησαν κόσμο και κοσμάκι 0-2 η Άστον Βίλλα
  • PANATHA PANATHA:
    Σοκαριστικές στιγμές στο Ουντινέζε - Ρόμα, κατέρρευσε ο Έβαν Εντικά στο 72' της αναμέτρησης.
    1f691.png
    Αποχώρησε με το φορείο, έχοντας ευτυχώς τις αισθήσεις του ο στόπερ των Ρωμαίων, ενώ το παιχνίδι διεκόπη οριστικά.
  • Ertzan Ertzan:
    α γι'αυτό διεκόπη λέω και εγώ τι έγινε εδώ
  • PANATHA PANATHA:
    Για αυτο ειμαι εγω εδω...να ενημερωνω για τα παντα :bravo: :ROFLMAO: :p
  • B Forum Bot:
    Ο χρήστης BraShaVa8888 ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "|_ Λάϊβ _|" στο Προγνωστικά Ποδοσφαίρου.
  • Infobetakias Forum Bot:
  • Ertzan Ertzan:
    σύμφωνα λέει με τα Ελληνικά μέσα όπως διάβασα η Πανάθασπορ αποφάσισε να αγοράσει τον Γιάννη Γκούμα της Τουρκίας. Πολύ καλή κίνηση μπράβο :smk1:
  • Ertzan Ertzan:
    Σύμφωνα με τον προπονητή Ισμαήλ Καρτάλ πλην του Οστερβόλντε όπου εγχειρίστηκε και του Πέρεζ δεν υπάρχει κάποια απουσία. Άρα αυτό που περιμένω και περιμένουν το 99% όσων βλέπουν την Fener περιμένουμε την παρακάτω ενδεκάδα

    Λιβακόβιτς

    Οσάγι Σαμουέλ-Τζίκου-Μπεκάο-Καντίογλου

    Ισμαηλ Γιουκσέκ-Φρέντ
    Σιμάνσκι
    Καχβετζί-Τάντιτς
    Τζέκο
    αυτή είναι η εργοστασιακή ρύθμιση της Fener εδώ δεν χρειάζεσαι καν προπονητή όλα λειτουργούν στον αυτόματο
  • PANATHA PANATHA:
    Που το διαβασες αυτο?
  • Ertzan Ertzan:
    σύμφωνα με την beisports τουρκίας είναι δημοσίευμα του sportime λέει
  • Ertzan Ertzan:
    κατηγορήθηκε ο ερωτιάρης για ντόπα? μάλλον το παράκανε με τα βιάγκρα :smk1:
  • PANATHA PANATHA:
    To Sportime εχει πιασει πατο....μην το πιστευεις ποτε...
  • PANATHA PANATHA:
    Εσυ φυσικα γελας αλλα η ιστορια με τον Ιωαννιδη εδειξε μια ακομα φορα ποσο πατο εχουν πιασει τα social....ο καθε ηλιθιος γραφει οτι σαχλαμαρα του ερθει χωρις φυσικα συνεπειες....και παλι καλα που μεσα σε λιγες ωρες αποδειχτηκε η υποθεση μουφα....και δεν τραβηξε
    2-3 μερες....
    PANATHA PANATHA: Εσυ φυσικα γελας αλλα η ιστορια με τον Ιωαννιδη εδειξε μια ακομα φορα ποσο πατο εχουν πιασει τα...