Αφιέρωμα Νο 4 - Emir Kusturica

zorian

IFC#5 Cup winner 2013-14
Μέλος του προσωπικού
Do you remember Dolly Bell? (1981)
(πρωτότυπος τίτλος: Sjecas li se Dolly Bell)

Βαθμός: 8/10

Από τα πιο επιτυχημένα σκηνοθετικά ντεμπούτα! Ο Γιουγκοσλάβος Εμίρ Κουστουρίτσα μας δίνει το 1981 μια ταινία που έδειξε αμέσως τι αριστουργήματα πρόκειτα να μας έδινε μετά. Ο Κουστουρίτσα είναι από τους λίγους σκηνοθέτες που μας δίνει τόσο ρεαλιστικά την πραγματικότητα. Επειδή η καθημερινότητα που περιγράφει στις ταινίες του είναι τόσο κοντά σ' εμάς πιστεύω ότι είναι πολύ πιο "εύκολο" για εμάς τους Έλληνες να λατρέψουμε τις ταινίες του.
....ακολουθούν τ' αριστουργήματα :eye:

 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: biancoseleste και Avrolimos
Απ: Αφιέρωμα Νο 4 - Emir Kusturica

Επειδή η καθημερινότητα που περιγράφει στις ταινίες του είναι τόσο κοντά σ' εμάς πιστεύω ότι είναι πολύ πιο "εύκολο" για εμάς τους Έλληνες να λατρέψουμε τις ταινίες του.
Μαζι σου,ισως στις σημερινες μερες που διανυουμε ειναι ακομα πιο εφικτο να πλησιασουμε την καθημερινοτητα που μας περιγραφει.
 
  • Like
Αντιδράσεις: zorian
Απ: Αφιέρωμα Νο 4 - Emir Kusturica

When Father Was Away For Business (1985)
(πρωτότυπος τίτλος: Otac na sluzbenom putu)

Βαθμός: 7/10

Δεύτερη πρόσκληση του Κουστουρίτσα να μας γνωρίσει την πατρίδα του και τους κατοίκους της. Και πραγματικά είμαστε τόσο κοντά σ' αυτούς τους ανθρώπους κι αυτές τις καταστάσεις. Ειδικά η παλιά ελληνική ύπαιθρος.
Επίσης αρχίζει να φαίνεται πλέον τι έχει σκοπό να κάνει ο Γιουγκοσλάβος με τις μουσικές στις ταινίες του.

<iframe width="420" height="315" src="http://www.youtube.com/embed/s6xXEYEn2dc?rel=0" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
 
  • Like
Αντιδράσεις: biancoseleste και Avrolimos
Απ: Αφιέρωμα Νο 4 - Emir Kusturica

Ο Καιρός Των Τσιγγάνων (1988)
(πρωτότυπος τίτλος: Dom za vesanje)

Βαθμός: 10/10

ΑΠΛΑ ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ :sign:

 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: biancoseleste και Avrolimos
Απ: Αφιέρωμα Νο 4 - Emir Kusturica

Arizona Dream (1993)

Βαθμός: 6/10

Μετά τον "Καιρό των Τσιγγάνων" ο Κουστουρίτσα αποφασίζει ν' αφήσει τα πάτρια εδάφη και να περάσει στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού. Αν και κουβάλησε μαζί του την παλαβομάρα του και την ποιητικότητά του, αν κι έστησε το σκηνικό στην αμερικανική ύπαιθρο, δεν του βγήκε αυτό που ήθελε γιατί μάλλον το Hollywood ήταν γι' αυτόν εντελώς έξω από τα νερά του. Γι' αυτό και αμέσως μετά γύρισε πίσω στη Γιουγκοσλαβία.
Αξίζει πάντως να το δείτε...(είναι στη μέση και το "Ιn the Death Car" του Iggy Pop) :eye:

 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: biancoseleste
Απ: Αφιέρωμα Νο 4 - Emir Kusturica

Ο Καιρός Των Τσιγγάνων (1988)
(πρωτότυπος τίτλος: Dom za vesanje)

Βαθμός: 10/10

ΑΠΛΑ ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ :sign:

<iframe src="http://www.youtube.com/embed/rNFD77NMpOU?rel=0" allowfullscreen="" frameborder="0" height="315" width="420"></iframe>


:sign::sign::sign::sign::sign::sign:

Πραγματικα εκπληκτικο!:sign::sign::sign::sign:
 
  • Like
Αντιδράσεις: zorian
Απ: Αφιέρωμα Νο 4 - Emir Kusturica

Black cat, White cat (1998)
(πρωτότυπος τίτλος: Crna macka, beli macor)

Βαθμός: 7/10

10 χρόνια μετά το Underground o Kusturica σκηνοθετεί το "Μαύρη γάτα, Άσπρος γάτος" (νομίζω ότι έτσι είναι στα Ελληνικά, macka η γάτα και macor ο γάτος). Παρόλο που το σενάριο δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, όταν ο Γιουγκοσλάβος σκηνοθετεί τους πατριώτες του πραγματικά σολάρει. Μάλλον παθαίνει κάτι ανάλογο που παθαίνω κι εγώ όταν πηγαίνω στο χωριό μου, όλα νοιώθω ότι κυλλάνε στο αίμα μου.
Αν το σενάριο ήταν λίγο καλλίτερο νομίζω ότι θα έφτανε σε πολύ υψηλότερα επίπεδα η ταινία. Πάντως αξίζει να τη δείτε, αν δεν την έχετε δει.

 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: Avrolimos
Απ: Αφιέρωμα Νο 4 - Emir Kusturica

Χρηστο 1998,ο τιτλος ειναι οπως ακριβως το ειπες.Η 1η ταινια του συγκεκριμενου που ειδα.Θα ελεγα με προβληματισε και τη χαρακτηρισα τοτε "χωριατοτσιγγανοτουρκογυφτικη".Που να ξερα ο κακομοιρος.Μας φαγανε τα λουσα κυριοι.
 
  • Like
Αντιδράσεις: zorian
Απάντηση: Αφιέρωμα Νο 4 - Emir Kusturica

Life is a miracle (2004)
(πρωτότυπος τίτλος: Zivot je cudo)


Βαθμός: 9/10

Έξι χρόνια μετά το "Μαύρη γάτα, Άσπρος γάτος" ο Κουστουρίτσα σκηνοθετεί και πάλι συμπατριώτες του σε γνώριμα τοπία. Αυτή τη φορά η δράση μεταφέρεται στην ορεινή Βασνία, στα σύνορα με τη Σερβία. Για ακόμη μια φορά ο σκηνοθέτης μας δείχνει ότι θεωρεί τη χώρα του, την πρώην Γιουγκοσλαβία, ως ενιαία χώρα και φαίνεται πόσο πολύ τον έχει πειράξει ο διαχωρισμός της σε επιμέρους κράτη. Παίζει με την ένωση Βοσνίας - Σερβίας, έστω και μέσω σιδηροδρομικής γραμμής και με σενάριο πού πιο δεμένο σε σχέση με την προηγούμενη ταινία του νομίζω ότι πλησιάζει σε πολύ υψηλά επίπεδα.
Όπως έχω ξαναγράψει, τα μέρη που σκηνοθετεί ο Κουστουρίτσα μου είναι εξαιρετικά οικεία και σίγουρα τέτοιου είδους ταινίες ταιριάζουν πολύ στο ύφος μου γι' αυτό και η συγκεκριμένη παίρνει αρκετά υψηλό βαθμό, εντελώς υποκειμενικά.

 
Απάντηση: Αφιέρωμα Νο 4 - Emir Kusturica

Promise me this (2007)
(πρωτότυπος τίτλος: Zavet)


Βαθμός: 4/10

Μετά από 3 χρόνια ο Κουστουρίτσα σκηνοθετεί και πάλι στην πατρίδα του. Αυτή η ταινία είναι γυρισμένη στη Σερβία. Αλλά εδώ ο άνθρωπος το έχει ρίξει πραγματικά στο χαβαλέ. Το στόρι δεν λέει και τίποτα. Η ταινία αξίζει μόνο:
α) για τη μουσική της
β) Για το αρκετό της χιούμορ
γ) ένα πολύ καλό γκομενάκι - το υποκοριστικό έχει σημασία, είναι πολύ πιτσιρίκα (Marija Petronijevic το όνομά της)
δ) και για τον ALEX, οι σκηνές από τον Ταξιτζή που έχει :eye:

Α, επίσης υπάρχει ένας άνθρωπος - οβίδα, που έφυγε από ένα κανόνι ενός τσίρκου στην αρχή και πετάει σε όλη την ταινία από 'δω κι από 'κει. Στο τέλος προσγειώνεται σε έναν γάμο και ρωτάει τ' αποτελέσματα στο Ιταλικό πρωτάθλημα. Δικός μας θα είναι, στοιχηματάκιας φουλ :twis:

Το τρέιλερ είναι χάλια αλλά δεν βρήκα άλλο :emb:

 
Απάντηση: Αφιέρωμα Νο 4 - Emir Kusturica

Maradona by Kusturica (2008)

Κλείνω το αφιέρωμα στον μεγάλο Γιουγκοσλάβο σκηνοθέτη (μέχρι να γυρίσει την επόμενη ταινία του) με το ντοκιμαντέρ που κυκλοφόρησε πριν από μια 5ετία για τον μεγάλο παγκοσμίως ποδοσφαιριστή Diego Armando Maradona. Δεν έχω βάλει βαθμολογία καθώς πρόκειται για ένα ντοκιμαντέρ και όχι ταινία, αλλά νομίζω ότι πρέπει να το δουν όλοι οι ποδοσφαιρόφιλοι και δη, οι φίλοι του Ντιεγκίτο.


 
Απάντηση: Αφιέρωμα Νο 4 - Emir Kusturica

On the milky road (2016)

Μια ταινία μείγμα όλων (σχεδόν) των προηγούμενων ταινιών του Κουστουρίτσα. Λίγο από Underground, λίγο από Arizona Dream, λίγο από τους τσιγγάνους, λίγο από τις γάτες. Απ' όλα λίγο και βγαίνει μια ταινία που.....
Βασικά, τώρα που μπορεί, νομίζω ότι ο Κουστουρίτσα βγάζει απωθημένα. Ήθελε να κάνει μια ταινία για τον Μαραντόνα, την έκανε! Ήθελε να κάνει μια ταινία να παίξει με την Μπελούτσι, την έκανε! Έτσι μου φάνηκε εμένα.
Τέλος πάντων.
Βαθμός: 5/10

 

Προγνωστικά

    • Δεν υπάρχουν ποδοσφαιρικές αθλητικές μεταδόσεις σήμερα
  • 20:00
    Novasports Start
    • Ζάλγκιρις Κάουνας - Αρμάνι Μιλάνο
  • 21:30
    Novasports 4HD
    • Μπάγερν Μονάχου - Μπαρτσελόνα
  • 21:30
    Novasports 5HD
    • Μπασκόνια - Αναντολού Εφές
  • 21:30
    Novasports Prime
    • Παρτίζαν - Ολυμπιακός
  • 22:00
    Novasports 2HD
    • Βιλερμπάν - Μονακό
  • Αύριο 29-03-2024
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 01:05
    Novasports 4HD
    • Arizona - Clemson
  • 01:30
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • Ατλάντα Χοκς - Μπόστον Σέλτικς
  • 01:35
    Novasports 5HD
    • San Diego St. - UCONN
  • 02:00
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • Νιου Ορλίνς Πέλικανς - Μιλγουόκι Μπακς
  • 04:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 19:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
  • Αύριο 29-03-2024
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
Γενική Κουβεντούλα
Βοήθεια Χρήστες
  • Κανένας δεν κουβεντιάζει αυτή τη στιγμή.
  • PANATHA PANATHA:
    Είδες ριπλέι?
  • Ertzan Ertzan:
    ναι
  • PANATHA PANATHA:
    Η Φενέρμπαχτσε επιθυμούσε να πάρει αναβολή το ντέρμπι της 7ης Απριλίου με την Γαλατάσαραϊ για το τουρκικό Super Cup ελέω... Ολυμπιακού, όμως το συγκεκριμένο αίτημά της δεν έγινε αποδεκτό από την ποδοσφαιρική ομοσπονδία της χώρας.
  • PANATHA PANATHA:
    Η ποδοσφαιρική ομοσπονδία της Τουρκίας (TFF) ενημερώσε και τους δύο συλλόγους πως
    αυτό έχει να κάνει με το ότι δεν υπάρχει εναλλακτική ημερομηνία λόγω του φορτωμένου αγωνιστικού προγράμματος των ομάδων.
  • Ertzan Ertzan:
    Θα το έγραφα το πρωί αλλά από το κινητό δεν ήρθε. Οι αλλόθρησκοι όπως ήταν φυσιολογικό είπαν πως δεν θα δεχτούν την αναβολή του αγώνα. Οι δικοί μας έκαναν αίτηση για αναβολή και απότι διάβασα έλεγαν να γίνει ο αγώνας με την λήξη του πρωταθλήματος όμως η Ομοσπονδία που έχει χεστεί πάνω της και ακόμα να βγάλει την απόφαση για τις "τιμωρίες" δεν το έκανε αποδεκτό.
  • Ertzan Ertzan:
    Η Fenerbahce είναι η ομάδα που μάζεψε τους περισσότερους πόντους στην Ευρώπη αλλά δεν το βλέπουν έτσι δεν πειράζει όμως είναι μεγάλος ο θεός
  • PANATHA PANATHA:
    Δειχνει ο ΑΝΤ1 F1 την Κυριακή το πρωι??
  • Ertzan Ertzan:
    Νομίζω μόνο το plus θα το έχει
  • PANATHA PANATHA:
    ρε τα λαμογια....
  • Ertzan Ertzan:
    είχε προσφορά μέσω της ΔΕΗ για 9 μήνες δωρεάν πριν 1 μήνα
  • PANATHA PANATHA:
    ναι το ξερω....
  • PANATHA PANATHA:
    κ μαγνητοσκόπηση το δείχνει ο Αντ1 το ελεύθερο κανάλι στης 17:00
  • PANATHA PANATHA:
    Αγγλία - Βραζιλία 0-0 στο 36......Over 0,5 στο πρωτο μερος
  • PANATHA PANATHA:
    Απόδοσ
    η @31.0
  • M Forum Bot:
    Ο χρήστης MrChow ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Maurice Moss Tips" στο Προγνωστικά Ποδοσφαίρου.
  • Ertzan Ertzan:
    συνεχίζει η προσφορά της ΔΕΗ για Αντέννα plus νομίζω μέχρι 14 Απριλίου
  • Ertzan Ertzan:
    Λίγες μέρες πριν την συνέλευση της Fenerbahce βγήκε στην φόρα η συνάντηση που είχε ο Hugh Dallas με τους διαιτητές και οι συνομιλίες για τον αγώνα Galatasara-Antalyaspor όπου εκεί ο διαιτητής του VAR παραδέχεται πως έκανε λάθος στο πέναλτι που πήρε ο παίκτης της Γαλατσαραϊ όπου στην ουσία το είπε πως "βούτηξε" ο παίκτης στην μικρή επαφή που είχε που δεν ήταν για πέναλτι. Γι'αυτήν την φάση είχε μιλήσει και ο Πρόεδρος μας όπου είπε αυτά που συμβαίνουν και η Ομοσπονδία τον έβγαλε ψεύτη, ωραία πράγματα
  • S Forum Bot:
    Ο χρήστης std157489 ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Φοιτητική Έρευνα για το Λιανικό Εμπόριο" στο Καφενείο.
  • PANATHA PANATHA:
    Μονο ο Τζαβελας θα μπορουσε να φαει κοκκινη καρτα χωρις να παιζει....πραγματικα ειναι ηλιθιο το παιδι...
  • Ertzan Ertzan:
    το είχε παίξει στοίχημα γι'αυτό :p
  • PANATHA PANATHA:
    Πραγματικα απορω....αφου σε καθε ματς ειναι με νευρα γιατι δεν το κοβει το ρημαδι και να ξεκινησει το ψαρεμα....
  • PANATHA PANATHA:
    Σε λιγο θα το καρφωσει ο Φωτης....
  • PANATHA PANATHA:
    Δεν γινονται αυτα....
  • Ertzan Forum Bot:
    Ο χρήστης Ertzan ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Κύπελλο IFC#15 Ημιτελικός (30-31/3/2024)" στο Διαγωνισμός I.F.C..
    Ertzan Forum Bot: Ο χρήστης Ertzan ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Κύπελλο IFC#15 Ημιτελικός (30-31/3/2024)"...