Γιατί έχασα the son of ή το ultimate στην πρόγνωση αγώνων ποδοσφαίρου

cosmicsports

Well-Known Member
30 Ιολ 2010
3,835
1,451
113
Επειδή είσαστε δυνατοί ποδοσφαιράκηδες θα προσπαθήσω να σας μάθω τη θεωρία των προγνωστικών ποδοσφαίρου, για να εμπλουτίσω τις γνώσεις σας.

Τι είναι μιά θεωρία προγνωστικών ποδοσφαίρου ;
Είναι η εξεύρεση μιάς μεθόδου που μπορεί να απασχολήσει τους research mathematicians ή να είναι και ιδιαίτερα απλή.

Μιά πολύ απλή είναι η εξής:
Παίζει αύριο η Fulham με την Brighton and Hove Albion.
Πάω στη βαθμολογία. Διαβάζω Fulahm στο σπίτι 3-3-5 και Brighton and Hove Albion μακρυά 2-2-8.
Άρα 11-5-7. Άρα βγαίνουν οι πιθανότητες 11/23 = 48%, 5/23 = 22%, 7/23 = 30%. Άρα με γκανιότα 10% οι αποδόσεις 1.90-4.00-3.00.
Αυτά για το Fulham - Brighton and Hove Albion.
Δεν ξέρω τι δίνουν οι μπουκ, δεν ξέρω τι θα γίνει.
Αυτή η απλή μέθοδος μερικά παιχνίδια θα μου τα δώσει, αν θεωρήσουμε σαν ζητούμενο να έρθει το πρώτο σημείο.
Μάλλον δεν θα είναι αρκετά για να κάνω ταμείο, αλλά κάποια παιχνίδια θα μου τα δώσει.

Αν μ' αυτόν τον απλό τρόπο κερδίζαμε στη διάρκεια, τότε δεν θα έψαχνε κανένας παραπέρα.
Θα λέγαμε "α-ο-ι κερδίζουμε".
Αλλά αν δεν κερδίζουμε -επειδή οι μπουκ δεν πληρώνουν αρκετά προφανώς- αρχίζουμε και ψάχνουμε για πιό πολύπλοκες θεωρίες.

Αν πάλι αυτός ο τρόπος ή κάποιος παραπλήσιος ήταν αποδεδειγμένα ο ένας και αδιαφιλονίκητος πιθανοτικός νόμος του στοιχηματικού γεγονότος, τότε και πάλι δεν θα είχαμε λόγους να ψάχνουμε.
Αν χάναμε θα λέγαμε "χα-χάνουμε" και τέλος (τουλάχιστον αν είμαστε λογικοί).

Σ' αυτό το σημείο κάποιοι ίσως μου πουν "γιατί ασχολείσαι με μαθηματικά ρε φίλο ; τρίχες".
Μπορεί επίσης να μου πει κάποιος ότι "εμένα ο θείος μου ο Μιλτιάδης από την Καλαμάτα σας καθαρίζει για πλάκα σαν α(υ)γά, κι εσένα και το Match Money και όλους τους χατζημπιτζιμπίτζουρες".
Σύμφωνοι, ο θείος ο Μιλτιάδης ...
Δεν θα τον αμφισβητούσα.
Αλλά δεν είναι επιστημονική δήλωση αυτό.
Ο θείος ο Μιλτιάδης μπορεί να πάθει Αλτσχάϊμερ μεθαύριο, μπορεί να πεθάνει.
Πως η ανθρωπότητα θα κατασκευάσει έναν θείο Μιλτιάδη στο μέλλον ;

Γι αυτά και γι αυτά καταλήγουμε λοιπόν στις θεωρίες πρόγνωσης.

Πριν περιγράψουμε μερικές από αυτές θα πρέπει να πούμε το εξής.
Το ποδόσφαιρο δεν έχει κάποιον αδιαφιλονίκητο νόμο πιθανοτήτων, όπως έχει το lotto.
To lotto είναι 6 στα 49 το κάθε μπαλάκι και δεν μπορείτε να το κάνετε να είναι 5.5 ή 6.5 όσο και να προσπαθήσετε.
Αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι να μετρήσουμε την αποτελεσματικότητα της κάθε μεθόδου.
Έτσι λοιπόν μία μέθοδος που βρίσκει 450 πρώτα σημεία στα 1000 είναι καλύτερη από μία που βρίσκει 400 πρώτα σημεία.

Αλλά η πιό επιστημονική μέθοδος μέτρησης είναι το μέτρημα του "total information".
Έατω ότι για τον πρώτο αγώνα του κουπονιού βγάζουμε ποσοστά πιθανότητας 50-30-20 και έρχεται άσσος. Μετράμε 50.
Έστω ότι για τον δεύτερο αγώνα βγάζουμε 60-30-10 και ξαναέρχεται άσσος. Μετράμε 60.
Για τον τρίτο αγώνα βγάζουμε 40-40-20 και έρχεται χι. Μετράμε 40.
Για τον τέταρτο βγάζουμε 70-20-10 και έρχεται διπλό. Μετράμε 10.
Πως συνδυάζουν ;
Συνδυάζουν σαν πιθανότητα παρολί.
Βλέπαμε την τετράδα που ήρθε με πιθανότητα = 0.50 χ 0.60 χ 0.40 χ 0.10 = 0.012.
Και για να μην λέμε τετράδες-πεντάδες-νάδες, το κάνουμε ανά μονάδα ως εξής:
μέση πιθανότητα ανά αγώνα = (0.50 χ 0.60 χ 0.40 χ 0.10) ^ (1/4) = 33.1%.
Άρα από αυτούς τους τέσσερεις αγώνες η προβλεπτικότητα μας είναι 33.1%.
Τέσερεις αγώνες είναι μικρό δείγμα. Θα πρέπει να ελέγξουμε μερικές χιλιάδες.
Αν το κάνουμε αυτό δεν μπορούμε να πολλαπλασιάσουμε όμως ! Το computer θα βγάλει μηδέν.
Παίρνουμε λοιπόν λαγαρίθμους και βγαίνει ο εξής τύπος:

I = exp( Σ log(Pi) / N)

Όπου Pi τα ποσοστά στα σημεία που επαλήθευσαν και Ν το μέγεθος του δείγματος.
Η ποσότητα Ι είναι η προβλεπτικότητα (predictability) της μεθόδου.

Το χειρότερο που μπορεί να αποδώσει μία μέθοδος είναι το 33.3% (Ι = 1/3).
Γιατί αν πετάμε τοξάκια στον τοίχο στην τύχη, αυτό θα βγει.
Το καλύτερο είναι το 100%, αν είμαστε ο Θεός και τα ξέρουμε τα αποτελέσματα από πριν.
Αλλά όπως σε κάθε τι, υπάρχουν physiological limits, ρεκόρ που δεν ξεπερνιούνται.
Δεν μπορεί ο άνθρωπος να τρέξει τα 100 μέτρα σε 8 δευτερόλεπτα. Μέχρι γύρω στα 9.5 μπορεί να πάει το ρεκόρ για τους άνδρες και 10.5 για τις γυναίκες.
Έτσι λοιπόν για την α' εθνική Ελλάδος -που είναι η πιό διαβασμένη από εμάς- το όριο προβλεπτικότητας που δεν ξεπερνιέται δείχνει να είναι το 43% (Ι = 0.43). Ένας που βγάζει αυτό το νούμερο είναι καλός. Κάνει να βγάζει θετικό ταμείο.

Θα συνεχίσουμε με διάφορες μεθόδους εν χρήσει.
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: magon, BetLaden και s-t-x-m-a
Απάντηση: Γιατί έχασα the son of ή το ultimate στην πρόγνωση αγώνων ποδοσφαίρου

Προτού μπούμε στις θεωρίες θα προσπαθήσουμε να απαντήσουμε στο ερώτημα "πως γίνεται να κερδίζουμε στο στοίχημα ;".
Θα πείτε ίσως "α πα πα πα πα πα πα" εδώ δεν το έχουν καταφέρει τόσοι και τόσοι αυτό.

Δεν τόχουν καταφέρει ;
Κάποιον κύριο Κοέν τον έχετε ακουστά ;
Τι γίνεται μ' αυτόν ;
Θα σας πω τι γίνεται:

Έρχομαι στο σπίτι σας με μία βαριοπούλα και σας γκρεμιζω έναν τοίχο.
Στο σημείο που γκρέμισα εγκαθιστώ έναν κουλοχέρη.
Μετά ξαναβάζω τα τουβλάκια γύρω-γύρω καλά, σοβατίζω, νο πρόβλεμ - καλύτερο από πριν είναι το σπίτι αλλά με έναν κουλοχέρη στον τοίχο.
Στην άλλη μεριά του τοίχου, στο διπλανό διαμέρισμα, βάζει ο κ. Κοέν το γραφείο του και αρχίζει το παιχνίδι.
Εσείς με κανονισμούς καζίνο παίζετε κουλοχέρη και ο Κοέν από την άλλη εισπράττει η πληρώνει ανάλογα, με κανονισμούς καζίνο πάλι.
Κι εσείς παίκτης μανιώδης κι αυτός παίκτης μανιώδης άρα λοιπόν.
Αν παίξουμε όλο το βράδυ ποιά μεριά του τοίχου θα γεμίσει νομίσματα λέτε ;

Η μεριά του Κοέν θα κερδίσει και θα κερδίσει επειδή κάθε φορά που κερδίζετε εσείς σας πληρώνει λιγώτερα από τα αναλογούντα.
Αν η πιθανότητα να κερδίσετε ένα γύρο στον κουλοχέρη είναι P και η αμοιβή σας είναι C ευρώ στο ευρώ, τότε ισχύει:

P . C < 1

Τα λεφτά πάνε στον Κοέν.

Η ποσότητα P . C γενικώς ονομάζεται μέσο κέρδος.

μ = P . C = το μέσο κέρδος στο τυχερό παίγνιο

Το μέσο κέρδος του Κοέν στο παιχνιδάκι μας είναι 1 - P . C και είναι θετικό !

Ο Κοέν κερδίζει.
Κανένας δεν θα πει ποτέ στον Κοέν "αχ τι κρίμα, τι δυστυχισμένος που είσαστε παίζοντας τυχερά παιχνίδια, κάντε μιά ψυχανάλυση".
Θα ζει και θα βασιλεύει και τον κόσμο θα κυριεύει.

Πως θα γίνει τώρα να γίνετε εσείς Κοέν ;
Πρέπει να τα καταφέρετε έτσι ώστε να ισχύει μ > 1.

Γίνεται αυτό ;
Θεωρητικά γίνεται.
Παίζει Ολυμπιακός - Τρίκαλα και σας πληρώνω 15 τον άσσο του Ολυμπιακού - έχετε μέσο κέρδος !

Πρακτικά είναι δύσκολο και αν πετυχαίνεται, πετυχαίνεται με μικρή διαφορά (αλλά και η διαφορά υπέρ του Ζαν Κοέν στο παχινιδάκι μας μικρή ήταν !).

Υπάρχει όμως και σοβαρή περίπτωση να πιστεύετε ότι έχετε καλό μέσο κέρδος και να μην έχετε !
Πως γίνεται αυτό ;
Δεν ξέρετε καθόλου μαθηματικά και έρχεται ένας φίλος σας και σας λέει "γουάου, στην Πάρνηθα πληρώνουν 33 προς 1 το double six - είναι value bet". Ο φίλος σας έκανε λάθος, του κάηκε η λάμπα την ώρα που έγραφε και εξέλαβε την πιθανότητα του double six ως 1/30 αντί του ορθού 1/36. Έτσι το 33 προς 1 το θεώρησε value bet, ανεβήκατε μαζί στο βουνό και πήγατε κουβά !

Στο δικό μας τώρα άθλημα, το football bet, αν είχαμε μία σωστή μέθοδο θα ήταν και πάλι φύσει αδύνατο να ικανοποιούμε το κριτήριο σε όλους τους αγώνες του κουπονιού.
Σε μερικούς όμως μπορεί να το έχουμε.
Αλλά και πάλι ποιός μας το εξασφαλίζει ;
Είπα εγώ στο πρώτο ποστ παραπάνω ότι η πιθανότητα της Φούλαμ με την απλή μέθοδο είναι 48%.
Τώρα βλέπω ότι πληρώνει 2.37 στη bet.
Έχω ένα θετικό μέσο κέρδος, γιατί 0.48 χ 2.37 = 1.14 > 0.
Γουάου !
Έχω ένα μέσο κέρδος 14% - ούτε η τράπεζα της Αγγλίας δεν έχει τέτοιο.

Έχω δίκιο όμως ;
Έχω δίκιο αν η μέθοδος που χρησιμοποίησα είναι σωστή.
Αλλοιώς έχω άδικο.
Μπορεί να κερδίσει η Φούλαμ βέβαια.
Δεν πα να λέω εγώ ότι θέλω. Δεν πα να να να να.
Μπορεί να κερδίσει, όπως μπορεί και να έχω απόλυτο δίκιο στη διατύπωση του πιθανοτικού νόμου και να χάσει !
Μπορεί ακόμα οι πραγματικές πιθανότητες της Φούλαμ να μην είναι μόνο 48% αλλά μεγαλύτερες.
Το ζήτημα είναι στη διάρκεια τι γίνεται.
Του χρόνου τέτοιον καιρό που θα ξανασυναντηθούμε εδώ για να κάνουμε απολογισμό πεπραγμένων τι θα έχουμε να δηλώσουμε.

Πως θα χαρακτηρίσω "σωστή" τη μέθοδο ή "μη σωστή" και θα την απορρίψω.
Είπαμε ότι καμία μέθοδος δεν είναι μέθοδος που προκύπτει από αυστηρά εργαστηριακά και εργομετρικά δεδομένα, ώστε να μπορεί να ονομασθεί "ο νόμος του φουτμπώλ".
Άρα πως ;

Ο τρόπος είναι να πάω στους μπουκ και να τους μετρήσω σαν προγνωστικάκηδες.
Ο μπουκ είναι και προγνωστικάκιας γιατί κάθε τριάδα αποδόσεων χ-y-z αντιστοιχεί και σε μία τριάδα πιθανοτήτων P(1)-P(X)-P(2) ως εξής:

P(1) = (1/x) / (1/x + 1/y + 1/z)
P(X) = (1/y) / (1/x + 1/y + 1/z)
P(2) = (1/z) / (1/x + 1/y + 1/z)

Άρα από ένα αρκετά μεγάλο δείγμα μπορώ να βγάλω το Ι(book side), όπως ορίζω το Ι στο προηγούμενο ποστ.
Ταυτόχρονα έχω το Ι(method side) και πρέπει:

I(method side) > I(book side)

Αν ισχύει αυτό τότε μπορώ να μιλάω για "value bet η Φούλαμ", αλλοιώς δεν μου επιτρέπεται.

Η στατιστική παίζει παιχνίδια βέβαια.
Ο νόμος της "εύνοιας" υπάρχει πάντα.
Αν μετρήσω τις γυναίκες με κόκκινα μαλιά που προσέρχονται στο μετρό ποτέ δεν θα βρω ακριβώς το ποσοστό τους. Κάποιο δεκαδικό θα ξεφεύγει. Αν μετρήσω λίγες γυναίκες τότε οι πιθανότητες να κάνω μεγάλο λάθος είναι μεγάλες.
Γι αυτό το λόγο μιά τέτοια δουλειά θέλει πολλές χιλιάδες δείγματα και θέλει και επανάληψη.

Συνεχίζεται.
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: loxagos mark, BetLaden και s-t-x-m-a
Απάντηση: Γιατί έχασα the son of ή το ultimate στην πρόγνωση αγώνων ποδοσφαίρου

Μία παλιά μέθοδος, για πρωταθλήματα μόνο:

Χωρίζουμε τον βαθμολογικό πίνακα σε πέντε γκρουπ.
Το Α είναι οι ομάδες που διεκδικούν το πρωτάθλημα, το Β είναι οι ομάδες που διεκδικούν έξοδο στο ΟΥΕΦΑ, το Γ είναι οι μεσαίες, το Δ αυτές που μάχονται κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού και το Ε είναι αυτές που πέφτουν στα σίγουρα - έχουν ρίξει λευκή πετσέτα.
Από τα αποτελέσματα των τελευταίων ετών υπολογίζουμε τα ποσοστά 1-χ-2 μεταξύ των διαφόρων γκρουπ, Α εναντίον Β, Α εναντίον Γ ... έως και Ε εναντίον Ε.
Προσέχουμε να κάνουμε άλλο γκρουπάρισμα για τον α' γύρο και άλλο για τον β' γύρο, διότι διαφέρει η στατιστική (στον β' γύρο οι μικρομεσαίοι και προβληματικοί κουράζονται).
Στις αρχές του πρωταθλήματος ισχύουν υποτίθεται τα περσινά (π.χ. η ΑΕΚ σαν περσινή πρωταθλήτρια θα ξεκίναγε σαν Α - ενώ τώρα είναι Β).
Επίσης αν μία ομάδα είναι αδιάφορη βάζω ένα αστεράκι και κάπως αυθαίρετα μειώνω λίγο την πιθανότητα της. Ή αν παίζει με πολλούς αναπληρωματικούς, όπως λέει ο ritzeri σε ένα προηγούμενο ποστ.

Καλή μέθοδος, από την εποχή που η συγκέντρωση στατιστικών γινόταν με το χέρι και ήταν δύσκολη, αλλά όχι και τόσο δυνατή.
Μπουκ δεν υπήρχαν τότε να κάνουμε σύγκριση με το κριτήριο του Shannon.


Άλλη μέθοδος ήταν το λογαριθμικό pool.
Εδώ ξεχνάμε τη μπάλα και βγάζουμε μέσους όρους από τις προτάσεις των εμπειρογνωμώνων.
Κάνουμε probability conflation με τους experts με στόχο να βγάλουμε μία τελική εκτίμηση.
Ο κανόνας είναι ότι η conflation θα μας βγάλει μία εκτίμηση η οποία είναι καλύτερη από την εκτίμηση του καλύτερου της παρέας (των εμπειρογνωμώνων μας).
Κάτι λέει κι αυτό, αλλά υπάρχει η κριτική ότι "αν κάνεις αυτό το μόνο που βασικά πετυχαίνεις είναι να προσεγγίσεις την αγορά που ήδη τη βλέπεις".
Σωστό κι αυτό, αλλά εγώ είχα κάνει και ένα πείραμα επιλογής experts βάσει του "ποδοσφαιρικού iq" του καθενός.
Είχα βγάλει λοιπόν -τότε- έναν Πειραιώτη δημοσιογράφο σαν τον top class, ακολουθούσαν κάτι άλλοι και μερικοί γνωστοί και μη εξαιρετέοι έβγαιναν off.
Το κάνουν αυτό μερικά φόρουμ και τώρα (έχουν τα tipsters league) αν και όχι με επιστημονικό τρόπο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: BetLaden
Απάντηση: Γιατί έχασα the son of ή το ultimate στην πρόγνωση αγώνων ποδοσφαίρου

Τα elo ratings

Τα elo ratings είναι μία ειδική βαθμολογία που παίρνουν οι ομάδες μετά από κάθε αγώνα, ανάλογα με το αποτέλεσμα, ανάλογα με την θεωρητική ισχύ του αντιπάλου και ανάλογα με την έδρα (εντός ή εκτός).
Η θεωρία των elo ratings εξηγείται εδώ:

https://www.eloratings.net/about

Η ιστοσελίδα eloratings.net βγαίνει από τη Ρωσία και από το 2000 καταγράφει καθημερινά τα αποτελέσματα των εθνικών ομάδων και τη βαθμολογία σε elo points όπως διαμορφώνεται.
Μέχρι προ τινος δεν είχε "contact" αυτή η σελίδα αλλά τώρα είδα που έχει (θα ήθελα να τους απευθύνω μερικές ερωτήσεις).

Στην κλίμακα elo δίνουν αυτή τη στιγμή πρώτη τη Βραζιλία με 2137 ενώ η πρωταθλήτρια κόσμου Γαλλία έρχεται δεύτερη με 2094 (λίγο περίεργο αλλά πριν το μουντιάλ η Γαλλία ήταν αρκετά κάτω, στο 1850 περίπου). Η Ελλάδα είναι 55η με 1613 πόντους.

Για να βρει κανείς probability scale από τα elo είναι θέμα function fit.
Θα βρείτε ένα java calculator για τα elos στην παρακάτω διεύθυνση:

http://cosmicway.net/elocalculator.html

Το είχα φτιάξει εγώ για την εν λόγω ιστοσελίδα.
Χοντρικά και στο πάνω-κάτω, δεξιά-αριστερά μία διαφορά 100 πόντων υπέρ της γηπεδούχου μοιάζει σαν ένας αγώνας Ολυμπιακός εναντίον καλός Πανιώνιος. Μία διαφορά 200 πόντων είναι άσσος του 1.05.

Για τους συλλόγους τώρα υπάρχει αυτή η σελίδα:

http://www.clubelo.com

Αυτή επίσης ενημερώνει. Μου έχει αυτή τη στιγμή καλύτερη Ευρωπαϊκή ομάδα την Μπαρτσελόνα με 2028 και να ακολουθεί η Μάντσεστερ Σίτυ με 1973. Για την Ελλάδα δίνει ΠΑΟΚ = 1626, Ολυμπιακός = 1623, ΑΕΚ = 1570.

Το clubelo.com βγαίνει από την Αγγλία αλλά ο webmaster είναι Δανός.

Η μέθοδος elo δεν βλέπω να είναι κι αυτή τέλεια (να δίνει π.χ. το 43% που λέγαμε, εφαρμοζομένη στο Ελληνικό πρωτάθλημα).

Σκέφτηκα κάποιες διορθώσεις.
Η μία είναι να κάνω παρέμβαση στον τύπο των elos (αυτόν που περιγράφεται στο https://www.eloratings.net/about) και να υπολογίσω εκ νέου τους συντελεστές κάνοντας interrogation των databases και με ζητούμενο πάντα την μεγιστοποίηση του Shannon information functional (του Ι).
Η άλλη είναι να κάνω recursive evaluation of the elos. Τι θα πει αυτό ; Θα πει κέρδισες τον Παναθηναϊκό του τσίου-τσίου Λα Λινγκ και σου είχα δώσει 20 πόντους, αλλά όχι κύριε. Ο Παναθηναϊκός εκείνος αποδείχτηκε μάπα έκτοτε και στους παίρνω πίσω - 10 πόντους παίρνεις.
Είδα μία βελτίωση έτσι αλλά το κακό είναι ότι είναι φοβερά slow motion οι υπολογισμοί.

Θέλω τώρα κάτι πιό καινούριο.

Αυτό με τους μέσους όρους μέσα έξω νομίζω είναι καλό αλλά θέλει καλιμπράρισμα.
Διότι έχουμε καταστάσεις ως εξής.
Παίζει ο Πανάθας ο καλός (της εποχής αηττήτου) με τον ΟΣΦΠ.
Ο προηγούμενος αγώνας του Παναθηναϊκού είναι με τη Νίκη Βόλου και κέρδισε 1-0. Θα του δώσω καλό βαθμό -βαθμό νίκης- εν όψει του Ολυμπιακού ; Δεν λέει.
Διότι σκεφτείτε το ως εξής. Τι θα γράψουν οι εφημερίδες μετά το 1-0 ; Δεν θα γράψουν "προβληματισμοί στην Παιανία εν όψει του ντέρμπυ" ;
Αντίθετα αν ο ΠΑΟ είχε κερδίσει 5-0 τη Νίκη τι θα έγραφαν ; Θα έγραφαν "μία καλή προπόνηση για τους πράσινους", διότι δεν θα άξιζε και για τίποτα παραπάνω.
Αν ο ΠΑΟ ερχόταν από νίκη 2-1 στην Τούμπα, τότε θα του άξιζαν πολλοί πόντοι, εν όψει ΟΣΦΠ.
Μοιάζει με τα elo αυτό αλλά είναι κάπως διαφορετικό νομίζω.

Έχουμε κανέναν java expert εδώ να βοηθήσει το πρότζεκτ ;
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: Larry, BetLaden και s-t-x-m-a
Απάντηση: Γιατί έχασα the son of ή το ultimate στην πρόγνωση αγώνων ποδοσφαίρου

Δεν προτείνουμε φυσικά σε κανέναν να τα σπρώξει μέχρι θανάτου.

Οπωσδήποτε λέμε το διαμετρικώς αντίθετα εδώ από αυτό !
Ως έχουν τα πράγματα εν Ελλάδι αν μας άκουγαν όλοι ο ΟΠΑΠ θα βάραγε κανόνι σε τρεις βδομάδες, ελλείψει κοροϊδων.

Εγώ ότι παίζω είναι fms surplus.
Μόνο fms surplus.
Αλλά και το ίδιο το καζίνο που ευνοείται από τη γκανιότα δεν παίζει ποτέ μέχρι θανάτου.
1,000,000 ευρώ στο μαύρο-κόκκινο δεν επιτρέπει γιατί μπορεί να τα χάσει.
Μιά φορά μόνο είχε δεχτεί το Crawfords 1,000,000 λίρες από την αδελφή του Σάχη, που κέρδισε, κατάφερε να ρεφάρει, αλλά σαν αποτέλεσμα ο διευθυντής του καζίνο απολύθηκε.

Εγώ όχι μόνο στοίχημα δεν θα έπαιζα με λεφτά που δεν είναι fms surplus αλλά ούτε κατάστημα που πουλάει πατάτες δεν θα άνοιγα.
Διότι δεν έχω όρεξη να με κυνηγάνε οι τράπεζες.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Απάντηση: Γιατί έχασα the son of ή το ultimate στην πρόγνωση αγώνων ποδοσφαίρου

Σε γενικές γραμμές αυτά που μας ενδιαφέρουν είναι τα value bets.
Το ζητούμενο είναι όμως να σιγουρευτούμε ότι αυτά που ονομάζουμε value bets είναι value bets και δεν είναι ταμ-τιριριμ-τυρόπιτες ;
Είναι μία επίπονη διαδικασία.

Συνήθως όποιος κερδίσει έρχεται και μας λέει "ήταν value bet".
Εντάξει, δεν το λέει και όταν τη γλυτώσει στο 90 που θα μπει το γκολ μετά από γιουρούσι, αλλά συνήθως το λέει.
Αντίθετα αν χάσει θα πει "δεν ήταν value bet αυτό - πιτ μαβρ".

Δεν πάει και να πει όμως.
Θα σας πω εγώ δύο δήθεν value bets που έχασα.
Το ένα πέρυσι στον πρώτο γύρο. Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ. Έρχονται και μου λένε "μλκ η Παοκάρα ολέ πάει τραίνο φέτος, διπλό είναι μαρς, ποιός Μαρινάκης τώρα πιά ;". Τσιμπάω, 1-0 κερδίζει ο Ολυμπιακός. Το άλλο τώρα τον Σεπτέμβριο Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ. Λέω εντάξει η θρυλάρα καλή είναι τώρα, δεν γλυτώνει το παόκιο. Στρώθηκα και πρώτο τραπέζι πίστα στην τηλεόραση ενός πρακτορείου και οι Ολυμπιακάκηδες με πέρασαν για δικό τους. Αποτέλεσμα 0-1, τέζα ο καμπούρης.

Δε λέει όμως ούτε έτσι.
Μπορεί και τα δύο αυτά παιχνίδια να ήταν όντως value bet (νίκη ΠΑΟΚ στο περυσινό, νίκη Ολυμπιακού στο φετινό) από μιά σειρά από 100 διαπιστευμένα value bets και απλά να ξεκίνησα με σκορ 0-2.
Απλά δεν μπορώ να εκφρασθώ μετά βεβαιότητος.

Θα σας πω κι ένα καλό, ιστορικό. Λέστερ - Τσέλση 3-1 το τελευταίο του Μουρίνιο σαν προπονητή της Τσέλση το 2015. Η Λέστερ με Ρανιέρι πρώτη στο πρωτάθλημα (και το πήρε τελικά). Έδιναν τον άσσο 3.50 ! Εντάξει δικαιώθηκα αλλά κι εδώ η μία φορά δεν λέει τίποτα, σε ότι αφορά αν ξέρω να ξεχωρίζω τα value bets ή δεν ξέρω.

Το ζητούμενο είναι λοιπόν να ξέρουμε που πατάμε.
Αν η στατιστική ανάλυση με βοηθήσει μετά δεν έχει σημασία αν είμαι βλάκας ή αν είμαι ξύπνιος.
Η δουλειά γίνεται ρουτίνα, σαν να οδηγάς λεωφορείο. Όταν οδηγάς ένα λεωφορείο ξέρεις ότι εκεί, εκεί κι εκεί είναι οι στάσεις. Δε θέλει σοφία.

Αυτό λοιπόν είναι το πρότζεκτ.
Μετα αν θα έχουμε για ασφάλεια και τους ανταποκριτές μας on the spot να μας λένε αν έβρεξε, καλώς να τους έχουμε κι αυτούς.

Site που δημοσιεύουν "value bets" τι λένε ; Αξίζουν ;
Δεν ξέρω. Ψάξτε τα και αποφασίστε.
Σε κάτι που δεν ξέρω εγώ δεν ασκώ κριτική αλλά και δεν δίνω βάση.
Στο μιλητό μου έχουν προτείνει κοκοκό χιλιάδες άγνωστοι που ήταν όμως τρελοί οι περισσότεροι.
Έχω πέσει και σε φάση να μου προτείνει κάτι άγνωστος φίλος, ο ίδιος να φύγει μετά με ένα καρότσι λεφτά και εγώ να μην έχω ακολουθήσει.
Αλλά ήταν άγνωστος.
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: s-t-x-m-a
Απάντηση: Γιατί έχασα the son of ή το ultimate στην πρόγνωση αγώνων ποδοσφαίρου

Το αντίπαλο δέος

Ο στόχος μας είναι να πάρουμε λεφτά από το στοίχημα.
Ποιός όμως είναι αυτός που θέλει να μας τα στερήσει ;
Υπάρχει κάποιος που θέλει να μας τα στερήσει και τι κάνουμε ;

Κατά μία πρώτη προσέγγιση δεν υπάρχει.
Υπάρχει η μπάλα.
Αν είμαστε ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού Πειραιά, δεν υπάρχει κανένας που λέει ότι δεν επιτρέπεται να κατακτήσουμε το τσάμπιονς ληγκ. Αλλά πρέπει να ξέρουμε τόπι και να κερδίζουμε τη Σπόρτινγκ Λισαβώνος και τον Απόλλωνα Λεμεσσού. Αν δεν ξέρουμε δεν γίνεται.
Ομοίως και σαν παίκτες του στοιχήματος.
*
Σε δεύτερη προσέγγιση όμως έχουμε να αντιμετωπίσουμε πολλούς και αδυσώπητους αντιπάλους.

Ο ένας είναι η παράγκα.
Η παράγκα στήνει αγώνες αλλά η αλήθεια είναι ότι και να στήνει και να μην στήνει, είναι μέρος του τοπίου. Αν δεν έστηνε μερικά τότε απλά όλοι οι άσσοι του 2.10 ας πούμε θα ήταν άσσοι του 1.85, οπότε μία η άλλη.
Αλλά η κατευθυνόμενη από τους μπουκ παράγκα δεν είναι. Οι μπουκ βλέπουν ποιά παιχνίδια τους έρχονται μονόπατα ή σε ποιές περιπτώσεις έχουν το μεγαλύτερο περιθώριο κέρδους και ενεργούν ανάλογα.
Έτσι εάν π.χ. κερδίσει ο Παναθηναϊκός μέσα στο Μπερναμπέου και πληρώνει 12.50 δεν πάει να πει ότι το 1/12.50 του συνολικού χρηματικού ποσού στο 90 minute result του Ρεάλ - Παναθηναϊκός είναι στο διπλό του Παναθηναϊκού. Κατά μέσο όρο εκεί είναι, αλλά μπορεί κάλλιστα να είναι το 1/20ο των χρημάτων στο διπλό και αυτός να πληρώνει όχι 20.00 αλλά 12.50. Τον συμφέρει λοιπόν το διπλό, αν μπορεί να το κανονίσει.
Υπάρχουν σαϊνια που τους έχουν ξαμολημένους για τέτοιες καταστάσεις και είναι στεν μπάϊ. Φυσικά μπορεί να μην γίνεται πάντα -δεν το δίνει η Ρεάλ στον Παναθηναϊκό το ματσάκι- υπάρχουν όμως και οι περιπτώσεις που γίνεται.
Αυτούς δεν τους πιάνει ούτε η ΟΥΕΦΑ, ούτε ο "οργανισμός Πλατινί', ούτε η ΕΕΕΠ, ούτε κανένας. Τον Μπέο μπορεί να τον πιάνει που ήθελε να τα οικονομήσει για πάρτη του και εις βάρος των εταιρειών, τις εταιρείες δεν τις πιάνει.

Άλλος παράγοντας εις βάρος μας είναι οι γκανιότες και οι φόροι.
Υπάρχει γκανιοτολαγνεία-φορολαγνεία και το κράτος δεν μας προστατεύει αλλά μας κοροϊδεύει.

Υπάρχει όμως και τρίτος παράγοντας.
Είναι ότι παίζουμε εναντίον επιστημόνων πλέον και όχι όπως παίζαμε παλιά ΠΡΟΠΟ με τον ΟΠΑΠ.
Ο ΟΠΑΠ του παλιού καιρού ήταν δύο όροφοι στην οδό Πειραιώς όπου εστεγάζοντο τα πασοκάκια που τον αποτελούσαν.
Κάθε βδομάδα κατηρτίζετο το δελτίο ΠΡΟΠΟ, τυπωνόταν, μοιραζόταν και πήγαιναν όλοι για ύπνο μέχρι την Κυριακή το βράδυ που τελείωναν οι αγώνες και άρχιζε η διαλογή.
Μέχρι εκεί ήξερε ο ΟΠΑΠ από μπάλα.
Α' υπήρχαν και τα ... ποσοστά των κληρώσεων που έπρεπε κι αυτά να υπάρχουν γιατί σε περίπτωση ματαίωσης-διακοπής έπρεπε να κάνουν κλήρωση με μπαλάκια για να βγει το σημείο.
Εκεί λοιπόν έβλεπες κάτι τριάδες ποσοστών όπως "Ολυμπιακός - Άνω Πετράλωνα 40-40-20, Αχαρναϊκός - Μικτή Κόσμου 20-40-40" !
Τόσο ήξεραν.
Αυτά τα ποσοστά τα έβγαζε επιτροπή μάλιστα και την επιτροπή αυτή την αποτελούσαν τότε πανάσχετοι, ... καλλιτέχνιδαι του λαϊκού άσματος είχαν μπει στην επιτροπή.
Δηλαδή η Φούλη Δημητρίου !
Έτσι ήταν το σύστημα, έτσι τα είχε κάνει το πασόκιο, αλλά και τι τους ένοιαζε ποιά ομάδα κέρδιζε και ποιά έχανε ; Δεν τους ένοιαζε.

Σήμερα κύριοι είναι αλλοιώς.
Να σας πω πανεπιστήμια που έχουν συνεργαστεί με τους μπουκ για να βγαίνουν οι αποδόσεις των αγώνων και επίσης οι αποδόσεις του σωστού σκορ, βάσει κατανομών πιθανοτήτων:

Nottingham - Cardiff - Dublin - Catagna

Αυτά τα τέσσερα έχει πάρει το μάτι μου που έχουν δημοσιεύσει μαθηματικά papers αλλά θα είναι κι άλλα.
Δηλαδή τη δουλειά που συζητάμε εμείς εδώ την κάνουν ήδη οι μπουκ.

Αυτό δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι αν τα άφηναν τα πράγματα όπως ήταν, με τη Φούλη Δημητρίου, θα κερδίζαμε.
Εννοώ βέβαια δεν θα παίζαμε προκαθορισμένο με μπουκ τη ... Φούλη Δημητρίου, αλλά θα παίζαμε μεταξύ μας, αμοιβαίο.
Ο λαός του στοιχήματος είναι λαός που την έχει φάει τη μπάλα με το κουτάλι. Λειτουργεί ο μηχανισμός του bio-feedback και θα καθόντουσαν πάλι οι αγώνες στις νορμάλ ποσοστώσεις τους, ώστε και πάλι το δικό μας έργο θα ήταν δύσκολο.

Που καταλήγει λοιπόν η όλη υπόθεση ;
Καταλήγει αφ' ενός ότι πρέπει κανείς να είναι διαβασμένος και να έχει τα κατάλληλα εργαλεία στη διάθεση του. Αλλοιώς ο κάθε αχαχούχας που ανοίγει μία εφημερίδα την ώρα που κάθεται στη χ*στρα και λέει θα παίξω αυτό κι αυτό κι αυτό, δεν είναι παρά ένας μπαγλαμάτορας που θα πετάξει τα λεφτά του.
Αφ' ετέρου ότι οι τσιπροκαταστάσεις -και όχι μόνο- πάνε να μας φάνε με τους κλεψιμέϊκους φόρους (φόροι στη χασούρα !).

Αλλά καταλήγει και αλλού.
Είπαμε ότι δεν υπάρχει "νόμος του ποδοσφαίρου".Υπάρχουν "νόμοι του ποδοσφαίρου", ανάλογα με τη στατιστική μέθοδο που χρησιμοποιεί κανείς & τα δεδομένα που δέχεται η μέθοδος αύτη προς ανάλυσιν.
Καταλήγει όμως να έχουν όλοι προσεγγίσει αρκετά κοντά στον "νόμο", μετά από τόση δουλειά που έχουν κάνει.
Αυτό σημαίνει ότι το ποδοσφαιρικό στοίχημα είναι κοντά στο Λόττο που είναι άκυρο και μάταιο παιχνίδι, όχι επειδή φταίνε τα μπαλάκια αλλά επειδή η εξυπνάδα δεν μετράει και θα στα φάει τα λεφτά η γκανιότα αν το παίξεις.

Τα περιθώρια λοιπόν είναι μικρά, σ' αυτό το σπορ που λέγεται ποδόσφαιρο.
Είναι κάτι που πρέπει κι αυτό να το ξέρετε.
Σε άλλα σπορ δεν ξέρω, ίσως είναι μεγαλύτερα γι αυτούς που θα ήθελαν να ασχοληθούν αλλά στο ποδόσφαιρο είναι σχετικώς μικρά.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Απάντηση: Γιατί έχασα the son of ή το ultimate στην πρόγνωση αγώνων ποδοσφαίρου

 
Απάντηση: Γιατί έχασα the son of ή το ultimate στην πρόγνωση αγώνων ποδοσφαίρου

Ενα εργαλειο που θα κατασκευαζα αν ημουν προγραματιστης θα ηταν πινακας τιμων η παραγωγα ποσοστων οπου θα εβαζα τα δικα μου η π.χ του οπαπ.Οπου αρχικα θα εβισκα τις ποιο προσιτες τιμες και τις αποκλισεις.Ας πουμε τεσταρουμε Α κατηγορια εχουμε το προγραμμα και καθε φορα του δινουμε τα ποσοστα και αυτο παραγει βαση δεδομενων.
 
Απάντηση: Γιατί έχασα the son of ή το ultimate στην πρόγνωση αγώνων ποδοσφαίρου

Ενα εργαλειο που θα κατασκευαζα αν ημουν προγραματιστης θα ηταν πινακας τιμων η παραγωγα ποσοστων οπου θα εβαζα τα δικα μου η π.χ του οπαπ.Οπου αρχικα θα εβισκα τις ποιο προσιτες τιμες και τις αποκλισεις.Ας πουμε τεσταρουμε Α κατηγορια εχουμε το προγραμμα και καθε φορα του δινουμε τα ποσοστα και αυτο παραγει βαση δεδομενων.

Ε ναι, καλά, υποτίθεται ότι και να βγάλουμε εμείς θα κοιτάξουμε τι πληρώνει πριν το παίξουμε.
Χτες π.χ. Λίβερπουλ - Λέστερ έβλεπα Λίβερπουλ αλλά το παράτησα λόγω απόδοσης 1.25 (και ήρθε και χι μετά !).
Εσύ θες αυτοματισμούς, σε διαισθάνομαι. Καλοί είναι οι αυτοματισμοί.
 
Απάντηση: Γιατί έχασα the son of ή το ultimate στην πρόγνωση αγώνων ποδοσφαίρου

Η ουσια ειναι το περιεχομενο,ο αυτοματισμος απλα κερδιζει χρονο.Εχεις δωσει 48-22-30.Εγω θα εφτειαχνα ολη τη βαση.Παραδειγμα

48-22-30
48-23-29
48-24-28
48-25-27.............μεχρι τελος ολες τις τιμες
..............

60-30-10
60-29-11.......

και επαληθευση την καθε τιμη
 
Απάντηση: Γιατί έχασα the son of ή το ultimate στην πρόγνωση αγώνων ποδοσφαίρου

Η ουσια ειναι το περιεχομενο,ο αυτοματισμος απλα κερδιζει χρονο.Εχεις δωσει 48-22-30.Εγω θα εφτειαχνα ολη τη βαση.Παραδειγμα

48-22-30
48-23-29
48-24-28
48-25-27.............μεχρι τελος ολες τις τιμες
..............

60-30-10
60-29-11.......

και επαληθευση την καθε τιμη

Ε ναι, οπωσδήποτε έτσι θέλει.
Η βάση από πλευράς μπουκ να είναι η bet θα έλεγα ή ο stoiximan.
 
Απάντηση: Γιατί έχασα the son of ή το ultimate στην πρόγνωση αγώνων ποδοσφαίρου

Ο πιο εύκολος τρόπος για να αξιολογήσεις τη μέθοδο σου είναι να συγκρίνεις τις αποδόσεις που παίζεις με τις τιμές κλεισίματος της Pinnacle. Στο σύνολο τους είναι σωστές και αποτελούν ίσως την καλύτερη μέθοδο ελέγχου κερδοφορίας ενός συστήματος. Βέβαια η λέξη κλειδί είναι το "σύνολο". Μεμονωμένα και ειδικά στις μικρές κατηγορίες υπάρχουν παιχνίδια που οι τιμές κλεισίματος μπορεί να είναι οχι απλά λάθος αλλά εκτός τόπου και χρόνου οπότε θα πρέπει να κοιτάς και τις τιμές στα πρώτα λεπτά του live. Πριν ένα μήνα πχ στο Σπάρτη - Ηρόδοτος ο άσσος έκλεισε στο 3.55 και στα πρώτα 15-20 λεπτά το σετ γύρισε ανάποδα και ο άσσος έφτασε κοντά στο 2.

Τώρα όσο για τις μεθόδους που αναφέρθηκαν η αλήθεια είναι πως δεν κάνουν απολύτως τίποτα. Δεν γίνεται εν έτει 2019 να προσπαθεί κάποιος να κάνει τεχνική ανάλυση και να χωρίζει τις ομάδες σε γκρουπ ανάλογα με τους βαθμούς ή να κοιτάει φόρμες και elo ratings και να περιμένει να βγάλει λεφτά από το στοίχημα. Αν είναι να καθόμαστε να συζητάμε για το αν μια ομάδα έχει 3 νίκες στα τελευταία 5 παιχνίδια ή αν έχει 6/7 γκολ γκολ τότε χαιρέτα μου τον πλάτανο.
 
Απάντηση: Γιατί έχασα the son of ή το ultimate στην πρόγνωση αγώνων ποδοσφαίρου

Ο πιο εύκολος τρόπος για να αξιολογήσεις τη μέθοδο σου είναι να συγκρίνεις τις αποδόσεις που παίζεις με τις τιμές κλεισίματος της Pinnacle.

Το προβλημα ειναι γιατι μια αποοση(1,70) ......ειτε οπαπ....... ειτε πινυ....ειτε 0%.....μαθηματικα η στατιστικα ειμαστε γυρω στο45% επαληθυση?
 
Απάντηση: Γιατί έχασα the son of ή το ultimate στην πρόγνωση αγώνων ποδοσφαίρου

Το προβλημα ειναι γιατι μια αποοση(1,70) ......ειτε οπαπ....... ειτε πινυ....ειτε 0%.....μαθηματικα η στατιστικα ειμαστε γυρω στο45% επαληθυση?

Για λόγους Μαθηματικούς και Ψυχολογικούς.

Θα πάω λίγο ανάποδα:

Είναι δυνατόν την πιθανότητα 45% να σου την πουλάει ο Μπούκ 2.50? Ούτε αδιαβαστοι είναι ούτε κορόιδα είναι ούτε φιλάνθρωποι που μοιράζουν λεφτά. Επιχειρήσεις είναι. Να πάω λίγο παλιότερα στον "Πρωτοπόρο" ΟΠΑΠ που σου το πούλαγε 1.70 αυτό αλλα σου έλεγε επιπλέον και "παίξει μία 4άδα τέτοια". Κυνικοί είναι.

Δεύτερον, Ας πουμε ότι την πιθανότητα 45% σου την πουλάνε 2.00 (δηλαδή κάτω από την τιμή της). Είναι δυνατόν να αντέξουν στο 2.00 όταν μία τεράστια μάζα από παίκτες ποντάρει αυτό το "προφανές" 2.00 είτε σωστά είτε λάθος; Η Εταιρία δεν θα αντεξει το 2.00 και θα το ρίξει ακόμα πιο κάτω και για ψυχολογικούς λόγους.
 
Απάντηση: Γιατί έχασα the son of ή το ultimate στην πρόγνωση αγώνων ποδοσφαίρου

Το προβλημα ειναι γιατι μια αποοση(1,70) ......ειτε οπαπ....... ειτε πινυ....ειτε 0%.....μαθηματικα η στατιστικα ειμαστε γυρω στο45% επαληθυση?

Αυτό που γράφεις δεν έχει λογική. Δε γίνεται να παίζεις 1.7 με 0% γκανιοτα και να κερδίζεις το 45%. Ούτε και στην Pinnacle γίνεται να έχεις 45% παίζοντας τα 1.7. Αν έχεις καταφέρει να φτιάξεις ένα σύστημα το οποίο παίζει τα 1.7 στην Pinnacle και πιάνει μόνο το 45% τότε θα γίνεις πλούσιος. Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να κοντράρεις το σύστημα σου και να παίζεις το αντίθετο σημείο που θα έχει απόδοση 2.20+ και θα επαληθεύεται στο 55%.
 
  • Like
Αντιδράσεις: kerkireos
Απάντηση: Γιατί έχασα the son of ή το ultimate στην πρόγνωση αγώνων ποδοσφαίρου

Ο μπουκ που παίρνεις σαν βάση ωφείλει να είναι αυτός που παίζεις βασικά.
Αλλά και δεν μ' ενδιαφέρει εν προκειμένω, γιατί στη σύγκριση η γκανιότα γίνεται divide out - συγκρίνω πιθανότητες.
Μπορεί λοιπόν εγώ να είμαι πιό σωστός αλλά με τη γκανιοτάρα που έχει ο άλλος να μην τον βρίσκω ποτέ.
Αλλά μ' ενδιαφέρει να τον βρίσκω κάπου και οπωσδήποτε γίνεται ολοένα και πιό δύσκολο γιατί τα ψάχνουν κι αυτοί.
Εύκολο θα ήταν αν έβγαζαν αποδόσεις βάσει αξιολογήσεων ... Φούλης Δημητρίου (βλ. παραπάνω).
Αλλοιώς είναι δύσκολο και επίσης και στο αμοιβαίο είναι δύσκολο γιατί δουλεύει η "collective intelligence".

Εδώ το πρόβλημα είναι το εξής:
Από το σύνολο Α των bets να βρεθεί το υποσύνολο Β των value bets.
Δεν με νοιάζει αν το Β είναι μικρό υποσύνολο.
Με νοιάζει όμως να βρω το σωστό Β.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Απάντηση: Γιατί έχασα the son of ή το ultimate στην πρόγνωση αγώνων ποδοσφαίρου

Αυτό που γράφεις δεν έχει λογική. Δε γίνεται να παίζεις 1.7 με 0% γκανιοτα και να κερδίζεις το 45%.
Δέν ειπα οτι κερδιζεις!!!Εννοω πιθανοτητα εμφανισης.

Εδω το σημειο 2 και @ 1,64 με 0 γκανιοτα με τι πιθανοτητα στην πουλαει?

0%.jpg
 
Απάντηση: Γιατί έχασα the son of ή το ultimate στην πρόγνωση αγώνων ποδοσφαίρου

Για λόγους Μαθηματικούς και Ψυχολογικούς.

Θα πάω λίγο ανάποδα:

Είναι δυνατόν την πιθανότητα 45% να σου την πουλάει ο Μπούκ 2.50? Ούτε αδιαβαστοι είναι ούτε κορόιδα είναι ούτε φιλάνθρωποι που μοιράζουν λεφτά. Επιχειρήσεις είναι. Να πάω λίγο παλιότερα στον "Πρωτοπόρο" ΟΠΑΠ που σου το πούλαγε 1.70 αυτό αλλα σου έλεγε επιπλέον και "παίξει μία 4άδα τέτοια". Κυνικοί είναι.

Δεύτερον, Ας πουμε ότι την πιθανότητα 45% σου την πουλάνε 2.00 (δηλαδή κάτω από την τιμή της). Είναι δυνατόν να αντέξουν στο 2.00 όταν μία τεράστια μάζα από παίκτες ποντάρει αυτό το "προφανές" 2.00 είτε σωστά είτε λάθος; Η Εταιρία δεν θα αντεξει το 2.00 και θα το ρίξει ακόμα πιο κάτω και για ψυχολογικούς λόγους.

πιθανοτητς.jpg

1.70.jpg


Είναι δυνατόν την πιθανότητα 45% να σου την πουλάει ο Μπούκ 2.50?
2.50 (Πιθανότητα 40%) - Επαλήθευτηκε 132/401 (33%).................




 
Τελευταία επεξεργασία:
Απάντηση: Γιατί έχασα the son of ή το ultimate στην πρόγνωση αγώνων ποδοσφαίρου

Το 1.7 είναι πιθανότητα 55% - περίπου. Είσαι χαμένος.
Ο μπουκ δεν πρόκειται φυσικά να σου δώσει το 55% με απόδοση 2.50.
Εκτός αν κοιμηθεί και δεν δει το 55%, νομίζει ότι είναι 38%.
Υπάρχουν τέτοιες φάσεις αλλά το θέμα σου είναι "είμαι καλός στην αναγνώριση των στόχων ; ισχύει το 55% που τραγουδάω ; ή ισχύει ότι λέω φλουφλιές στο λαό ;".
 

Προγνωστικά

  • 19:45
    Novasports Start
    • Χέρενφεϊν - Άιντχοφεν
  • 21:00
    COSMOTE SPORT 1 HD
    • Ουντινέζε - Ρόμα
  • 21:30
    Novasports 1HD
    • Αντβέρπ - Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ
  • 22:00
    Novasports 2HD
    • Γκόου Αχέντ Ιγκλς - Φέγενορντ
  • 22:00
    Novasports Premier League
    • Μπράιτον - Μάντσεστερ Σίτι
  • Αύριο 26-04-2024
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 8 HD
    • Σέρο Πορτένιο - Φλουμινένσε
  • 03:00
    COSMOTE SPORT 9 HD
    • Φορταλέζα - Μπόκα Τζούνιορς
  • 21:15
    Novasports Prime
    • Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι Τελ Αβίβ
  • 22:00
    Novasports 4HD
    • Ρεάλ Μαδρίτης - Μπασκόνια
  • Αύριο 26-04-2024
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 02:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • Ορλάντο Μάτζικ - Κλίβελαντ Καβαλίερς
  • 03:00
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • NBA 2023-24
  • 04:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 05:00
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • Λος Άντζελες Λέικερς - Ντένβερ Νάγκετς
  • 12:00
    Novasports 6HD
    • Ντόνα Βέκιτς - Μαρία Σάκκαρη
  • 12:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
  • 13:30
    Novasports 6HD
    • WTA 1000 Mutua Madrid Open - Φάση των 64
  • 15:30
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
  • 19:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
Γενική Κουβεντούλα
Βοήθεια Χρήστες
  • Κανένας δεν κουβεντιάζει αυτή τη στιγμή.
  • Ertzan Ertzan:
    Ο ταβερνιάρης δήλωσε πως αν δεν πάτε Final Four δεν θα είναι του χρόνου στην ομάδα. Εντάξει εμείς ξέρουμε πόσο καραγκιόζης είναι ελπίζω να το μάθατε και εσείς. Χάνεις τον αγώνα οι παίκτες προβληματισμένοι τους πετάς και εσύ το μπαλάκι "εσείς φταίτε" φορτώνεις και άλλη πίεση
  • Ertzan Ertzan:
    PANATHA είπε :
    Πρώτο ευρωπαϊκό τρόπαιο για την Ελλάδα και την ομάδα του Παναθηναϊκού Κ19 στην Ολλανδία το 1980 ... απέκλεισαν τότε Μπαρτσελόνα και Άγιαξ !!!!
    Στο Milko cup? :paidi:
  • PANATHA PANATHA:
    Μαλλον δεν το επιασες καλα..το ειπε για να δειξει την σιγουρια στην ομαδα και πόσο σίγουρος ειναι οτι θα περασει την Μακαμπι....
  • PANATHA PANATHA:
    Το να σκοράρει ο Ιωαννίδης σήμερα κόντρα στην ΑΕΚ @3.80....εξαιρετικό!!
  • Ertzan Ertzan:
    Καλά ματσάκια για betbuilder έχει αλλά δεν ακουμπάω
  • PANATHA PANATHA:
    Άρης - Ολυμπιακός 0-0 στο 27΄....θεωρω πως θα εχει γκολ το πρωτο μέρος....το Over 0,5 @1.80 και για μεγαλυτερο ρισκο
    το Over 1,5 @4.90!
  • Ertzan Ertzan:
    κανονικά ήδη έπρεπε να είναι 0-3
  • PANATHA PANATHA:
    Στην Κύπρο λεει Καρμιώτισσα Πάνω Πολεμιδιών - Οθέλλος Αθηαίνου 6-6.......ενω στο 48΄ το σκορ ήταν 1-5.....
  • animusbet animusbet:
    Ο Ερτζάν ελπίζει να φύγει ο Αταμάν για να σταματήσει να τον πονάει:twis:
  • Ertzan Ertzan:
    Τι να μας πει ρε το νούμερο. Έχω δει προπονητές να αναλύουν φάσεις που έγιναν μέσα στον αγώνα λάθη και τι έπρεπε να γίνει ε αυτό το νούμερο ανέλυσε τις φάσεις που και καλά έπρεπε να δοθούν φάουλ.
  • PANATHA PANATHA:
    Τι εχασε παλι ο Ολυμπιακός....
  • Ertzan Forum Bot:
    Ο χρήστης Ertzan ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "IFC#20 ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΕΛΙΚΟΣ (27-28/4/2024)" στο Διαγωνισμός I.F.C..
  • Ertzan Ertzan:
    Ωραία ζεϊμπεκιά ο Γκούμας της Τουρκίας :smk1:
  • animusbet animusbet:
    Τα σαπάκια που μας δίνετε
  • Ertzan Ertzan:
    Ναι και τον Μουρίνιο της Τουρκίας εμείς σας δώσαμε για προπονητή
  • Ertzan Ertzan:
    Τελικά κάποιοι έγιναν παράρτημα άλλων αν με εννοείτε αααααν με εννοείτε :smk1:
  • PANATHA PANATHA:
    Οι δικοι μας το εχουν ταμα να τρωνε γκολ στο πρώτο δεκάλεπτο....
  • Ertzan Ertzan:
    Τι σπρώξιμο τρώει αυτή η Μονακό ρε γαμώτο
  • PANATHA PANATHA:
    Σημερα μαθαμε τον φετινο πρωταθλητη....
  • Ertzan Ertzan:
    τους το δώσατε αν και στο 27 το πέναλτι που δεν σας δόθηκε μπορεί να άλλαζε τα πράγματα κάπως
  • Ertzan Ertzan:
    Μπαρτσώκας στον πάγκο εύχεται Καλό Πάσχα από τώρα
  • PANATHA PANATHA:
    Θα το παρει το ματς ο Μπαρτζώκας....
  • Ertzan Ertzan:
    εσείς θα έρθετε? :paidi:
  • PANATHA PANATHA:
    Φυσικα....
  • Ertzan Ertzan:
    Δεν είναι το πλεονέκτημα έδρας για όλες τις ομάδες :smk1:
    Ertzan Ertzan: Δεν είναι το πλεονέκτημα έδρας για όλες τις ομάδες :smk1: