Γιατί μια εταιρεία στοιχήματος να μπει στη διαδικασία να κλείνει/διώχνει κερδισμένους πελάτες;

Τα λεφτά τα παίρνεις από τους χαμένους αλλά και από την εταιρεία αν το στοίχημα πάει μονόπατο.
Παράδειγμα στοιχήματος που πήγε μονόπατο και έχασαν οι μπουκ ήταν ο τελικός του παγκοσμίου του 2002, Βραζιλία - Γερμανία 2-0. Έδιναν 2.10 τη Βραζιλία στο ενενηντάλεπτο και έπεσε όλη η υφήλιος σ' αυτό.
Το πρωϊ πριν τον αγώνα έπεσε σταδιακά στο 1.60 και μετά στο 1.30, αλλά γενικά έχασαν οι μπουκ από
αυτό το στοίχημα.
Ένα οποιοδήποτε στοίχημα μπορείς να το κάνεις εσύ μονόπατο, να χάνουν οι μπουκ.
Αν έχουν παιχτεί ας πούμε 100,000 ευρώ με απόδοση και παίξεις εσύ άλλα 100,000 με απόδοση 2.50, κάνει
να πληρώνεσαι 250,000 οπότε η εταιρεία θα χάσει 50,000 ευρώ αν κερδίσεις.
Μπορούν βέβαια να τα λιμιτάρουν αυτά ώστε να μην χάνουν μ' αυτόν τον τρόπο. Εκεί δηλαδή που έχουν παιχτεί λέμε 100,000 ευρώ να σου πουν μέχρι 20,000 ευρώ δεχόμαστε στο 2.50. Βγαίνει ένας αρκετά πολύπλοκος τύπος που τα computers όμως μπορούν να τον χειρισθούν. Δεν έχω ποντάρει ποτέ τόσα πολλά για να δω τι θα γίνει αλλά πιστεύω το κάνουν ήδη.

Εκεί που έχω κάποια πείρα είναι με τους παλιούς παράνομους μπουκ του Ελληνικού ιπποδρόμου.
Αυτοί δεν είχαν computers αλλά εφάρμοζαν διάφορα συστήματα.
Μερικά στοιχήματα δεν τα δεχόντουσαν.
Άλλες φορές κατέβαζαν τα τηλέφωνα -το ισοδύναμο που σταματάει το bet στις ιντερνετικές στοιχηματικές
εταιρείες και βλέπεις να γκριζάρει η οθόνη.
Έκοβαν και παίκτες.
Αλλά -ανάλογα πως τους κάπνιζε- δεχόντουσαν και στοίχημα από αναγνωρισμένους καλούς παίκτες που είχαν πληροφορίες. Σ' αυτές τις περιπτώσεις ο μπουκ προχώραγε στο λεγόμενο "κάψιμο". Το έπαιζε όλο το ποσό
του παίκτη στον ιπποδρομιακό αμοιβαίο και έπαιζε και δικά του λεφτά για να κερδίσει !
Μερικοί -λίγοι- από τους παράνομους μπουκ είχαν άλλο σύστημα. Δεχόντουσαν όλα τα στοιχήματα και απλά
τα έκαιγαν στο αμοιβαίο εκτός αν είχαν πληροφορία ότι το άλογο που παιζόταν θα χάσει στα σίγουρα οπότε
το κράταγαν.
Σε έναν από τους τελευταίους είχα πέσει μιά μέρα. Ήταν παλιός φίλος και επειδή είχε κάποια άλλη επείγουσα δουλειά μου λέει "πάρε 400,000 δραχμές και πήγαινε παίξε το Κατερινάκι". Το ποιό του λέω εγώ ; Αυτό είναι κουτσό και θα τερματίσει στο Μενίδι του Μενιδίου ! Το ξέρω μου λέει, αλλά δεν έχω πληροφορία και δεν ρισκάρω, μου το έπαιξε ένας χαζός και θα το κάψω όλο - πήγαινε και φέρε μου τα χαρτάκια. Παίρνω λοιπόν τις 400,000 δρχ πάω στο ταμείο τις δίνω και οι ταμίες κατάλαβαν τη φάση. Ο ένας από τους ταμίες μάλιστα ήταν κι αυτός φίλος μου, από άλλη παρέα. Οι ταμίες έκλαιγαν και μου έλεγαν "αχ βρε κατακαημένη Αράχωβα πάνε τα τετρακόσα χιλιάρικα, τι κότα είναι αυτός ο φίλος σου ο μπουκ" ! Το Κατερινάκι βέβαια ακόμα τρέχει.

Εδώ λοιπόν τώρα με τις ιντερνετικές βασικά παίζουν μικρές διαφορές.
Δεν χάνουν, αλά Βραζιλία - Γερμανία, αλλά με τους καλούς παίκτες εκεί που πανε να κερδίσουν π.χ. το 7% του
πουλ κερδίζουν το 6.5%.
Έτσι λοιπόν τους κάνουν off.
Έχουν το δικαίωμα είμαι της γνώμης.
Διότι -δεν μου λέτε- αν σας πιάσω εγώ στο δρόμο εκεί που περπατάτε και σας πω "ωπ, Θανασάκη, θα πάμε
στοίχημα για το Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός οι δυό μας", είσαστε υποχρεωμένος εσείς, ο Θανασάκης, να δεχτείτε ;
Η μόνη θεραπεία είναι να γίνουν τα στοιχήματα αμοιβαία, με μικρή γκανιότα βέβαια όχι τα μαμούθια του ΟΠΑΠ.
 

Προγνωστικά

  • 17:00
    COSMOTE SPORT 1 HD
    • ΠΑΣ Λαμία - ΠΑΟΚ
  • 19:30
    Novasports Prime
    • Άρης - Ολυμπιακός
  • 20:00
    Novasports 2HD
    • Μονακό - Λιλ
  • 20:00
    Novasports 3HD
    • Λοριάν - Παρί Σεν Ζερμέν
  • 20:30
    COSMOTE SPORT 1 HD
    • ΑΕΚ - Παναθηναϊκός
  • 21:30
    Novasports Extra 2
    • Κλαμπ Μπριζ - Γκενκ
  • 21:30
    Novasports News
    • Άντερλεχτ - Σερκλ Μπριζ
  • 21:45
    Novasports Extra 1
    • Γουλβς - Μπόρνμουθ
  • 22:00
    Novasports 1HD
    • Αγιαξ - Εξέλσιορ
  • 22:00
    Novasports 2HD
    • Αταλάντα - Φιορεντίνα
  • 22:00
    Novasports 3HD
    • Μαρσέιγ - Νις
  • 22:00
    Novasports 5HD
    • Μάντσεστερ Γ. - Σέφιλντ Γιουνάιτεντ
  • 22:00
    Novasports Start
    • Κρίσταλ Πάλας - Νιούκαστλ
  • 22:00
    Novasports Premier League
    • Έβερτον - Λίβερπουλ
  • Αύριο 25-04-2024
  • 03:30
    COSMOTE SPORT 8 HD
    • Ιντεπεντιέντε ντελ Βάλε - Παλμέιρας
  • 16:00
    Star Κεντρικής Ελλάδας
    • Έσπερος Λαμίας - ΑΕ Ψυχικού
  • 20:00
    Novasports 6HD
    • Μονακό - Φενέρμπαχτσε
  • 22:00
    Novasports 4HD
    • Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός
  • Αύριο 25-04-2024
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 02:00
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • Μπόστον Σέλτικς - Μαϊάμι Χιτ
  • 03:00
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • NBA 2023-24
  • 04:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 12:00
    Novasports 6HD
    • WTA 1000 Mutua Madrid Open - Φάση των 128
  • 12:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
  • 15:30
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
  • 19:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
Γενική Κουβεντούλα
Βοήθεια Χρήστες
  • Κανένας δεν κουβεντιάζει αυτή τη στιγμή.
  • Ertzan Ertzan:
    Ο ταβερνιάρης δήλωσε πως αν δεν πάτε Final Four δεν θα είναι του χρόνου στην ομάδα. Εντάξει εμείς ξέρουμε πόσο καραγκιόζης είναι ελπίζω να το μάθατε και εσείς. Χάνεις τον αγώνα οι παίκτες προβληματισμένοι τους πετάς και εσύ το μπαλάκι "εσείς φταίτε" φορτώνεις και άλλη πίεση
  • Ertzan Ertzan:
    PANATHA είπε :
    Πρώτο ευρωπαϊκό τρόπαιο για την Ελλάδα και την ομάδα του Παναθηναϊκού Κ19 στην Ολλανδία το 1980 ... απέκλεισαν τότε Μπαρτσελόνα και Άγιαξ !!!!
    Στο Milko cup? :paidi:
  • PANATHA PANATHA:
    Μαλλον δεν το επιασες καλα..το ειπε για να δειξει την σιγουρια στην ομαδα και πόσο σίγουρος ειναι οτι θα περασει την Μακαμπι....
  • PANATHA PANATHA:
    Το να σκοράρει ο Ιωαννίδης σήμερα κόντρα στην ΑΕΚ @3.80....εξαιρετικό!!
  • Ertzan Ertzan:
    Καλά ματσάκια για betbuilder έχει αλλά δεν ακουμπάω
  • PANATHA PANATHA:
    Άρης - Ολυμπιακός 0-0 στο 27΄....θεωρω πως θα εχει γκολ το πρωτο μέρος....το Over 0,5 @1.80 και για μεγαλυτερο ρισκο
    το Over 1,5 @4.90!
  • Ertzan Ertzan:
    κανονικά ήδη έπρεπε να είναι 0-3
  • PANATHA PANATHA:
    Στην Κύπρο λεει Καρμιώτισσα Πάνω Πολεμιδιών - Οθέλλος Αθηαίνου 6-6.......ενω στο 48΄ το σκορ ήταν 1-5.....
  • animusbet animusbet:
    Ο Ερτζάν ελπίζει να φύγει ο Αταμάν για να σταματήσει να τον πονάει:twis:
  • Ertzan Ertzan:
    Τι να μας πει ρε το νούμερο. Έχω δει προπονητές να αναλύουν φάσεις που έγιναν μέσα στον αγώνα λάθη και τι έπρεπε να γίνει ε αυτό το νούμερο ανέλυσε τις φάσεις που και καλά έπρεπε να δοθούν φάουλ.
  • PANATHA PANATHA:
    Τι εχασε παλι ο Ολυμπιακός....
  • Ertzan Forum Bot:
    Ο χρήστης Ertzan ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "IFC#20 ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΕΛΙΚΟΣ (27-28/4/2024)" στο Διαγωνισμός I.F.C..
  • Ertzan Ertzan:
    Ωραία ζεϊμπεκιά ο Γκούμας της Τουρκίας :smk1:
  • animusbet animusbet:
    Τα σαπάκια που μας δίνετε
  • Ertzan Ertzan:
    Ναι και τον Μουρίνιο της Τουρκίας εμείς σας δώσαμε για προπονητή
  • Ertzan Ertzan:
    Τελικά κάποιοι έγιναν παράρτημα άλλων αν με εννοείτε αααααν με εννοείτε :smk1:
  • PANATHA PANATHA:
    Οι δικοι μας το εχουν ταμα να τρωνε γκολ στο πρώτο δεκάλεπτο....
  • Ertzan Ertzan:
    Τι σπρώξιμο τρώει αυτή η Μονακό ρε γαμώτο
  • PANATHA PANATHA:
    Σημερα μαθαμε τον φετινο πρωταθλητη....
  • Ertzan Ertzan:
    τους το δώσατε αν και στο 27 το πέναλτι που δεν σας δόθηκε μπορεί να άλλαζε τα πράγματα κάπως
  • Ertzan Ertzan:
    Μπαρτσώκας στον πάγκο εύχεται Καλό Πάσχα από τώρα
  • PANATHA PANATHA:
    Θα το παρει το ματς ο Μπαρτζώκας....
  • Ertzan Ertzan:
    εσείς θα έρθετε? :paidi:
  • PANATHA PANATHA:
    Φυσικα....
  • Ertzan Ertzan:
    Δεν είναι το πλεονέκτημα έδρας για όλες τις ομάδες :smk1:
    Ertzan Ertzan: Δεν είναι το πλεονέκτημα έδρας για όλες τις ομάδες :smk1: