Δημοσκοπήσεις - το fail

cosmicsports

Well-Known Member
30 Ιολ 2010
3,834
1,451
113
Όλοι πάθανε επιτόπιο τριλιλί προχτές.
Κανένας δεν περίμενε αυτό το αποτέλεσμα.
Γιατί όμως έπεσαν οι δημοσκοπήσεις έξω ;

Κάποιος λόγος υπάρχει.
Θα σας πω πρώτα για την ιστορία των δημοσκοπήσεων στην Ελλάδα.
Στην Ελλάδα άργησαν πολύ να κάνουν την εμφάνιση τους και η πρώτη δημοσκόπηση που έγινε ήταν το 1985.
Έγινε από την εφημερίδα Ελεύθερη Ώρα του Γρηγόρη Μιχαλόπουλου μία μέρα πριν από τις εκλογές, Σάββατο 1η Ιουνίου και μας έδινε το αποτέλεσμα ακριβώς, ΠΑΣΟΚ 45%, Νέα Δημοκρατία 41%. Ήταν παράνομη όμως η δημοσίευση και η εφημερίδα έφαγε πρόστιμο.

Η παραγωγή δημοσκοπήσεων άρχισε μαζικά το 1986 για τις δημοτικές εκλογές.
Τότε μαζί με ένα φίλο μου είχα φτιάξει εγώ ένα μαθηματικό μοντέλο και το επεξεργαζόμαστε.
Επειδή όμως κάθε εφημερίδα-περιοδικό άρχισε να δημοσιεύει από μία δημοσκόπηση το θεωρήσαμε πολύ λαϊκό το είδος και σνομπάραμε την υπόθεση.
Μεγάλο λάθος γιατί θα είμαστε τώρα πρώτο τραπέζι πίστα.

Πολλοί είναι αυτοί που λένε ότι "οι δημοσκοπήσεις είναι για τα Lidl", μεταξύ αυτών και ο Πολάκης.
Ισχύει ;
Όχι δεν ισχύει.
Ή μάλλον δεν ισχύει αλλά με εξαιρέσεις.
Διότι δεν θυμάμαι εγώ λάθος δημοσκοπήσεις εκτός από προχτές και εκτός από το δημοψήφισμα του 2015, στο οποίο θα αναφερθώ παρακάτω.
Δεν πιάνεται για λάθος το συν-πλην δύο βέβαια και το συν-πλην ένα.
Το 2000 π.χ. το στατιστικό λάθος συν-πλην ένα έδινε πρώτη τη Νέα Δημοκρατία και δεύτερο το ΠΑΣΟΚ. Εξαιρετικά κρίσιμο "λάθος" αλλά ήταν συν-πλην ένα, δεν πιάνεται.

Υπάρχει αβαβάου ;
Αβαβάου υπάρχει -λίγο- ως εξής:

Πρώτον μαϊμού εταιρείες. Bridging Europe - Σπίνος - Ζούγκλας.
Αυτοί είναι παραμυθοποιοί βέβαια αλλά τους ξέρουμε.

Δεύτερον ψιλοαβάντες. Μέχρι ένα-δύο μονάδες.
Ιστορικές ψιλοαβάντες που έγιναν:

1989 - ότι η Νέα Δημοκρατία βγαίνει αυτοδύναμη ενώ δεν έβγαινε
2004 - ότι ο ΓΑΠ πλησιάζει τον Καραμανλή (το "επικοινωνιακό φαινόμενο")
2014 - ότι ο Σαμαράς πλησιάζει

Σ' αυτές τις περιπτώσεις φαινόταν ότι επρόκειτο περί ψιλοαβάντας.

Τρίτον, όταν οι εκλογές απέχουν πολύ χρονικά.
Εκεί γίνεται της τρελής το μαλλί και είναι βέβαια και το ζεστό μάνεϋ που εισρέει.
Έχουμε και λαίμαι:

- το ... 17% της Νέας Δημοκρατίας από τις εφημερίδες του Κοσκωτά το 1985, μετά τις εκλογές του Ιουνίου βέβαια
- Σαμαράς 1991 ότι θα πάρει το ... 20% με την ΠΟΛΑΝ
- το "κίνημα πολιτών" Αβραμόπουλου το 1998 (πριόνισμα Καραμανλή από τον Σημίτη)

και άλλα.

Οι προεκλογικές όμως δημοσκοπήσεις δεν μπορούν να γίνουν πολύ αβαβάου, το καταλαβαίνετε.
Δεν μπορεί να κάτσουν να γίνουν ρόμπες οι δημοσκοπικές εταιρείες (πλην Ζούγκλα).

Τι έγινε όμως το 2015 ;
Εκεί είχαμε γεγονότα πρωτευούσης.
Μας έλεγαν 51-49 υπέρ του "ΝΑΙ", βγήκε "ΟΧΙ" με 62% !
Τι δικαιολογίες υπάρχουν ;
Μία ότι δεν είχαν τον χρόνο να κάνουν καλά τις δημοσκοπήσεις. Από την προκήρυξη του δημοψηφίσματος μέχρι το δημοψήφισμα ήταν μόνο 12 μέρες.
Η άλλη ότι δεν έκαναν χρήση συγκριτικών στοιχείων.
Τι είναι αυτά ;
Όταν κάνουμε δημοσκόπηση υποτίθεται ότι το θύμα που δέχεται να συνεργαστεί και να μας δώσει απαντήσεις, συνεργάζεται πλήρως. Το ρωτάμε όχι μόνο τι θα ψηφίσει αλλά και τι ψήφισε την προηγούμενη. ΄
Στο τέλος βγάζουμε ποσοστά με βάση τη στροφή και όχι με τα σκέτα νούμερα ΝΔ-ΣΥΡΙΖΑ-ΠΑΣΟΚ που θα μας πουν.
Η στατιστική απόκλιση με τη θεωρία της στροφής είναι σημαντικά μικρότερη και μας δίνει ασφαλέστερη πρόβλεψη. Χωρίς θεωρία στροφής θα έβγαιναν προβλέψεις αλαλούμ πάντα.
Στο δημοψήφισμα λοιπόν δεν είχε θεωρία στροφής και έγινε αυτό που έγινε.
Παρά ταύτα εγώ το θεωρώ οικτρή αποτυχία των δημοσκοπικών εταιρειών το δημοψήφισμα.

Ένα ευτράπελο με το δημοψήφισμα ήταν και το εξής.
Ως το μεσημέρι της Κυριακής όλοι περίμεναν "ΝΑΙ". Η απόδοση ήταν 1.20 στο στοίχημα.
Ξαφνικά, κατά τις 2 μμ, άρχισαν να αλλάζουν όλα και κατέληξε το "ΌΧΙ" να γίνει 1.20 !
Φυσικά μιλάμε για πολύ πριν το exit poll των 7 μμ, διότι μετά το exit poll χαίρετε βέβαια.
Με τι πληροφόρηση όμως ; Οέο ;
Όπως αντιλαμβάνεσθε οι ίδιοι οι exitpollάκηδες ήταν αυτοί που τα έσπρωξαν και έφαγαν τη betfair !

Προχτές τώρα.
Να τι πρέπει να έγινε:
Πρώτα απ' όλα δεν ξέρω αν προσέξατε τα site που έλεγαν την Κυριακή το μεσημέρι για "μεγάλη αρνητικότητα των πολιτών να συμμετάσχουν στο exit poll". Έλεγαν για ασυνήθιστη αρνητικότητα της τάξεως του 30%-40%.
Έπεσε λοιπόν μεγάλο shame factor και το shame factor το επέδειξαν οι πρώην συριζαίοι που μαύρισαν τον Τσίπρα !
Έτσι λοιπόν ή δεν έλεγαν τι στ' αλήθεια ψήφισαν ή έλεγαν ψέμματα στο δεύτερο σκέλος του ερωτήματος (τι ψηφίσατε στις προηγούμενες).
Το λάθος που προκλήθηκε ήταν να βγάλουν τον Σύριζα με 26-30% ενώ ήταν 20%.
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: theo_kromm_pro και betover
εγω ξερω οτι με φαγαν τα ποδοσφαιρα και, αντι να βαλω ενα δεκαρακι στο 50,00 (ετσι ακουσα οτι εδινε το +40,5 % για το να κερδισει η ΝΔ, (το να εβαζα δεκαρακι στο Συριζα -25% που αν δεν κανω λαθος εδινε 400.00, μου ακουγοταν επιστημονικης φαντασιας +)!!! γαμω το δε μπηκα καν στον κοπο να ψαξω λιγο τις αποδοσεις!!! ποιος μου φταιει;;;)), επαιζ ακατι β Βραζιλιες και 2 Περου!!!!! διδαγμα! ριχνουμε και μια ματια στα εκλογικα!!! κι αυτα ψυχη εχουνε!!!!!
 
εγω ξερω οτι με φαγαν τα ποδοσφαιρα και, αντι να βαλω ενα δεκαρακι στο 50,00 (ετσι ακουσα οτι εδινε το +40,5 % για το να κερδισει η ΝΔ, (το να εβαζα δεκαρακι στο Συριζα -25% που αν δεν κανω λαθος εδινε 400.00, μου ακουγοταν επιστημονικης φαντασιας +)!!! γαμω το δε μπηκα καν στον κοπο να ψαξω λιγο τις αποδοσεις!!! ποιος μου φταιει;;;)), επαιζ ακατι β Βραζιλιες και 2 Περου!!!!! διδαγμα! ριχνουμε και μια ματια στα εκλογικα!!! κι αυτα ψυχη εχουνε!!!!!

Εγώ περίμενα 35-36% για την ΝΔ με απώλειες προς την κατεύθυνση βελό-νάϊκι και Σύριζα λίγο κάτω από το 30%.
Δεν θα τα έπαιζα αυτά που λες.
Αλλά τώρα μ' ενδιαφέρει το Πασόκ. Δεν ξέρω αν θα τα καταφέρει αλλά μ' ενδιαφέρει.
Η πράσινη έχει στοίχημα ;
 
και στο Πασοκ το να παιξεις κατι ισως να ειχε... (Πολυ) Ενδιαφερον! Τι ομως;;;
η Μπλε ακουσα οτι τις ειχε τις παραπανω αποδοσεις. Η πρασινη δεν με αφινει να εγγραφω για καποιον λογο που ποτε μου δεν καταλαβα. Οτι εγγραφα ανεβαζα σε ολες (που μου τα δεχθηκαν) ανεβασα και στην πρασινη και,,, λαμβανα παντα ενα μηνυμα, (να πω απλως οτι δεν ειχα λιμιταριστει/αποκλειστει ποτε ετσι) "μμμ τα εγγραφα σας (αγνωστο/αδιευκρινιστο το γιατι), δεν γινονται αποδεκτα)"!
κι ετσι κι εγω για να τους εκδικηθω δεν ξαναμπηκα ποτε απο τοτε!!!!!!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:
και στο Πασοκ το να παιξεις κατι ισως να ειχε... (Πολυ) Ενδιαφερον! Τι ομως;;;
η Μπλε ακουσα οτι τις ειχε τις παραπανω αποδοσεις. Η πρασινη δεν με αφινει να εγγραφω για καποιον λογο που ποτε μου δεν καταλαβα. Οτι εγγραφα ανεβαζα σε ολες (που μου τα δεχθηκαν) ανεβασα και στην πρασινη και,,, λαμβανα παντα ενα μηνυμα, (να πω απλως οτι δεν ειχα λιμιταριστει/αποκλειστει ποτε ετσι) "μμμ τα εγγραφα σας (αγνωστο/αδιευκρινιστο το γιατι), δεν γινονται αποδεκτα)"!
κι ετσι κι εγω για να τους εκδικηθω δεν ξαναμπηκα ποτε απο τοτε!!!!!!!!!!

Μπα ;
Γιατί δεν τους έπαιρνες τηλέφωνο ;
Τι έγγραφα ήταν ;
Εγώ που είχα πρόβλημα με τους λογαριασμούς του σπιτιού που ήταν στο όνομα του μπαμπά μου, είχαν προσφερθεί οι πράσινοι να βρουν τρόπο - να μου κάνουν κάτι σαν εικονική αλληλογραφία και να μπορεί ως εκ τούτου να μου βγάλει ο δήμος πιστοποιητικό κατοικίας. Αλλά μέχρι να το κάνουν αυτό εγώ γύρισα το σταθερό τηλέφωνο στο όνομα μου και πήρε από εκεί στοιχεία ο δήμος.
 
οντως πολυ περιεργο!!!
περιεργοτατο θα ελεγα. Τι εγγραφα: Ταυτοτητα Γιουνανισταν!!!!!!!!!! (απλη χωρις θρησκευμα)!!!!! (λες;;;;; να φταιει αυτο;) και, για επιβεβαιωση κατοικιας, (λες και παιζει καποιον τρομερο & φοβερο ρολο αυτο, οτι τι: Θα κερδισω ασακι Μπαγερν, 1,75, και θα ψαχτει καποιος ,,, "οπα, για κατσε να δουμε που μενει αυτος να ξερουμε για καμια αλλη φορα που θα τον πιασει"!!!!! (τον ασο))! για κατοικια λοιπον πηγα απο τον δημο μου και πηρα κανονικη βεβαιωση με σφραγιδες κλπ, (ακριβως την ιδια ειχα ανεβασει και αλου, πχ Paypal klp, χωρις προβληματα. Μονο με αυτους. Λογαριασμο δεκο δεν ειχα τοτε στο ονομα μου, αλλα δεν νομιζω οτι επαιξε καποιον ρολο αυτο!
 
Υπάρχει μυστήριο με τα αποτελέσματα των εκλογών.
Παρατηρώ ότι:

1) Η ΝΔ σε σχέση με το 2019 είναι +1%.
2) Τα ωοειδή (Βελό + Νάϊκι) είναι +1%.
3) Το οκ είναι +3.35%.
4) Το ΚΚΕ είναι +1.93%.
5) Βαρουφάκης + Zoe + Λαφαζάνης που δεν κατέβηκε το μικτό ποσοστό = + 0.4%, λίγα πράγματα δηλαδή.

Ο Σύριζα τώρα είναι στο -11.46% !
Έστω το 3.35% πήγε στον Ανδρουλάκη.
Έστω το 2% πήγε στο ΚΚΕ.
Έστω το 2% πήγε στον Μητσοτάκη, ώστε Μητσοτάκης - διαρροή προς ωοειδή + 2% = +1%.

Μας λείπει ένα 4%. Είναι πολύ. Που πήγε ;;;
Ας δεχτώ και ότι έχασε 4.35% προς τον Ανδρουλάκη και ότι από τον Ανδρουλάκη περιέργως έφυγε ένα 1% και πήγε στον Μητσοτάκη.
Πάλι μας λείπουν 3% πρώην συριζαίοι και είναι μεγάλο νούμερο.
Τι λέτε ;
Αυτό θέλει εξήγηση.

Εν πάσει περιπτώσει για να γίνει τώρα το ΠΑΣΟΚ δεύτερο κόμμα, κανονικά δεν γίνεται.
Άλλο σε δύο-τρία χρόνια.
Για τώρα λέμε.
Αν ανατρέξουμε στις διπλές εκλογές του 2012 θα παρατηρήσουμε ότι η αποψίλωση του ΠΑΣΟΚ από τον Σύριζα δεν έγινε μεταξύ Μαϊου-Ιουνίου αλλά μάλλον πριν και μετά, σε ευρύτερο χρονικό διάστημα.
Έτσι λοιπόν θεωρώ απίθανο το σκηνικό να γίνει το αντίθετο τώρα και να δούμε δεύτερο κόμμα ΠΑΣΟΚ στις 25 Ιουνίου.
 
οντως πολυ περιεργο!!!
περιεργοτατο θα ελεγα. Τι εγγραφα: Ταυτοτητα Γιουνανισταν!!!!!!!!!! (απλη χωρις θρησκευμα)!!!!! (λες;;;;; να φταιει αυτο;) και, για επιβεβαιωση κατοικιας, (λες και παιζει καποιον τρομερο & φοβερο ρολο αυτο, οτι τι: Θα κερδισω ασακι Μπαγερν, 1,75, και θα ψαχτει καποιος ,,, "οπα, για κατσε να δουμε που μενει αυτος να ξερουμε για καμια αλλη φορα που θα τον πιασει"!!!!! (τον ασο))! για κατοικια λοιπον πηγα απο τον δημο μου και πηρα κανονικη βεβαιωση με σφραγιδες κλπ, (ακριβως την ιδια ειχα ανεβασει και αλου, πχ Paypal klp, χωρις προβληματα. Μονο με αυτους. Λογαριασμο δεκο δεν ειχα τοτε στο ονομα μου, αλλα δεν νομιζω οτι επαιξε καποιον ρολο αυτο!

Εγώ πιό παλιά από την εγγραφή μου στην πράσινη δεν είχα ΔΕΚΟ αλλά είχα βιβλιάριο ΤΕΒΕ.
Το 2014 με την πράσινη δεν είχα ΤΕΒΕ αλλά -τελικά- είχα το σταθερό στο όνομα μου.
Έτσι ο δήμος Αθηναίων μπορούσε να μου βγάζει πιστοποιητικά μονίμου κατοικίας.
Όσο για ταυτότητα έχω με "Χριστιανός Ορθόδοξος", δεν έχω την καινούρια.
Πολύ περίεργο μου φαίνεται αυτό να σου κάνει εσένα μανούρα. Τους πήρες τηλέφωνο ; Ελληνικά μιλάνε.
 
τηλεφωνο δεν τους πηρα αλλα δεν πειραζει!
απο τη στιγμη που δεν βρηκα ακρη μεσω μηνυματων, το αφισα και πηγα παρακατω!!η αληθεια ειναι βεβαια, οτι θα'θελα ενα λογαριασμουλι στη πρασινη,,, ψεματα να πω; αλλα θα παω παρακατω και χωρις!
οσο αφορα τις εκλογες, πρεπει να ψαχτουμε πισστευω να βρουμε κατι, ετσι για να μην πουμε οτι δεν το καναμε. Να ψαχτουμε. Αν δεν βρουμε δεν θα παιχτει κατι, (απο εμενα τουλαχιστον) ετσι για να παιχτει.
 

Προγνωστικά

    • Δεν υπάρχουν ποδοσφαιρικές αθλητικές μεταδόσεις σήμερα
  • 20:00
    Novasports Start
    • Ζάλγκιρις Κάουνας - Αρμάνι Μιλάνο
  • 21:30
    Novasports 4HD
    • Μπάγερν Μονάχου - Μπαρτσελόνα
  • 21:30
    Novasports 5HD
    • Μπασκόνια - Αναντολού Εφές
  • 21:30
    Novasports Prime
    • Παρτίζαν - Ολυμπιακός
  • 22:00
    Novasports 2HD
    • Βιλερμπάν - Μονακό
  • Αύριο 29-03-2024
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 01:05
    Novasports 4HD
    • Arizona - Clemson
  • 01:30
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • Ατλάντα Χοκς - Μπόστον Σέλτικς
  • 01:35
    Novasports 5HD
    • San Diego St. - UCONN
  • 02:00
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • Νιου Ορλίνς Πέλικανς - Μιλγουόκι Μπακς
  • 04:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 19:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
  • Αύριο 29-03-2024
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
Γενική Κουβεντούλα
Βοήθεια Χρήστες
  • Κανένας δεν κουβεντιάζει αυτή τη στιγμή.
  • PANATHA PANATHA:
    Είδες ριπλέι?
  • Ertzan Ertzan:
    ναι
  • PANATHA PANATHA:
    Η Φενέρμπαχτσε επιθυμούσε να πάρει αναβολή το ντέρμπι της 7ης Απριλίου με την Γαλατάσαραϊ για το τουρκικό Super Cup ελέω... Ολυμπιακού, όμως το συγκεκριμένο αίτημά της δεν έγινε αποδεκτό από την ποδοσφαιρική ομοσπονδία της χώρας.
  • PANATHA PANATHA:
    Η ποδοσφαιρική ομοσπονδία της Τουρκίας (TFF) ενημερώσε και τους δύο συλλόγους πως
    αυτό έχει να κάνει με το ότι δεν υπάρχει εναλλακτική ημερομηνία λόγω του φορτωμένου αγωνιστικού προγράμματος των ομάδων.
  • Ertzan Ertzan:
    Θα το έγραφα το πρωί αλλά από το κινητό δεν ήρθε. Οι αλλόθρησκοι όπως ήταν φυσιολογικό είπαν πως δεν θα δεχτούν την αναβολή του αγώνα. Οι δικοί μας έκαναν αίτηση για αναβολή και απότι διάβασα έλεγαν να γίνει ο αγώνας με την λήξη του πρωταθλήματος όμως η Ομοσπονδία που έχει χεστεί πάνω της και ακόμα να βγάλει την απόφαση για τις "τιμωρίες" δεν το έκανε αποδεκτό.
  • Ertzan Ertzan:
    Η Fenerbahce είναι η ομάδα που μάζεψε τους περισσότερους πόντους στην Ευρώπη αλλά δεν το βλέπουν έτσι δεν πειράζει όμως είναι μεγάλος ο θεός
  • PANATHA PANATHA:
    Δειχνει ο ΑΝΤ1 F1 την Κυριακή το πρωι??
  • Ertzan Ertzan:
    Νομίζω μόνο το plus θα το έχει
  • PANATHA PANATHA:
    ρε τα λαμογια....
  • Ertzan Ertzan:
    είχε προσφορά μέσω της ΔΕΗ για 9 μήνες δωρεάν πριν 1 μήνα
  • PANATHA PANATHA:
    ναι το ξερω....
  • PANATHA PANATHA:
    κ μαγνητοσκόπηση το δείχνει ο Αντ1 το ελεύθερο κανάλι στης 17:00
  • PANATHA PANATHA:
    Αγγλία - Βραζιλία 0-0 στο 36......Over 0,5 στο πρωτο μερος
  • PANATHA PANATHA:
    Απόδοσ
    η @31.0
  • M Forum Bot:
    Ο χρήστης MrChow ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Maurice Moss Tips" στο Προγνωστικά Ποδοσφαίρου.
  • Ertzan Ertzan:
    συνεχίζει η προσφορά της ΔΕΗ για Αντέννα plus νομίζω μέχρι 14 Απριλίου
  • Ertzan Ertzan:
    Λίγες μέρες πριν την συνέλευση της Fenerbahce βγήκε στην φόρα η συνάντηση που είχε ο Hugh Dallas με τους διαιτητές και οι συνομιλίες για τον αγώνα Galatasara-Antalyaspor όπου εκεί ο διαιτητής του VAR παραδέχεται πως έκανε λάθος στο πέναλτι που πήρε ο παίκτης της Γαλατσαραϊ όπου στην ουσία το είπε πως "βούτηξε" ο παίκτης στην μικρή επαφή που είχε που δεν ήταν για πέναλτι. Γι'αυτήν την φάση είχε μιλήσει και ο Πρόεδρος μας όπου είπε αυτά που συμβαίνουν και η Ομοσπονδία τον έβγαλε ψεύτη, ωραία πράγματα
  • S Forum Bot:
    Ο χρήστης std157489 ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Φοιτητική Έρευνα για το Λιανικό Εμπόριο" στο Καφενείο.
  • PANATHA PANATHA:
    Μονο ο Τζαβελας θα μπορουσε να φαει κοκκινη καρτα χωρις να παιζει....πραγματικα ειναι ηλιθιο το παιδι...
  • Ertzan Ertzan:
    το είχε παίξει στοίχημα γι'αυτό :p
  • PANATHA PANATHA:
    Πραγματικα απορω....αφου σε καθε ματς ειναι με νευρα γιατι δεν το κοβει το ρημαδι και να ξεκινησει το ψαρεμα....
  • PANATHA PANATHA:
    Σε λιγο θα το καρφωσει ο Φωτης....
  • PANATHA PANATHA:
    Δεν γινονται αυτα....
  • Ertzan Forum Bot:
    Ο χρήστης Ertzan ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Κύπελλο IFC#15 Ημιτελικός (30-31/3/2024)" στο Διαγωνισμός I.F.C..
    Ertzan Forum Bot: Ο χρήστης Ertzan ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Κύπελλο IFC#15 Ημιτελικός (30-31/3/2024)"...