Διακοπες-Μια βοηθεια θα ηθελα

ckmng

New Member
19 Νοε 2004
8,086
4,068
0
...άραγε...
15-24 αυγουστου πρωτα ο Θεος θα πάω τις διακοπές μου.
Σκεφτομαι...Χανιά (αλλά με προβληματιζουν οι μετακινησεις με το αυτοκινητο που θα με κουρασουν) , Πατμο (δεν εχω ιδεα περι τινος προκειται...απλά μου άρεσε ως ιδεα).

Επισης Κουφονησια-Σεριφο ως δευτρες επιλογες.

Αν καποιος θέλει ας γραψει την γνωμη του
 
ΕΜΕΝΑ Η ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΧΑΝΙΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΑ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΣΤΟΝ ΝΟΜΟ. ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΤΙ ΨΑΧΝΕΙΣ ΑΝ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ
 
Χανιά η καλύτερη επιλογή από αυτές που έγραψες.Θα βρεις και φίλους του ινφομπέτο εκεί.:eye:

Επειδη και στην δουλειά μου χρησιμοποιω το αυτοκινητο και γενικα κανω πολλα χιλιομετρα , θα ήθελα να αποφυγω την κινηση, το να ψαχνω παρκινγκ και τα πολλα χιλιομετρα. Αυτο μονο με προβληματιζει για τα Χανια.
Επισης αν καποιος γνωριζει ας μου προτεινει καποιο μερος για διαμονη (μεσα ή εξω απο χανια , που να προτιμησω?).
 
ΕΜΕΝΑ Η ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΧΑΝΙΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΑ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΣΤΟΝ ΝΟΜΟ. ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΤΙ ΨΑΧΝΕΙΣ ΑΝ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ

Να ξεκουραστω, ξεφευγωντας απο την καθημερινοτητα. Μπανακι...χαλαρο ποτακι το βραδυ και φυσικα καλο φαγητο
 
Εξω από τα Χανιά θα βρεις αυτό που ζητάς.Ησυχία, ηρεμία και βραδινούς χαλαρούς εξόδους.Μέσα στα Χανιά εχει πήχτρα κόσμο.

Κάποιος που μένει εκεί να σου πει τοποθεσίες γιατί από ονομασίες δεν θυμάμε εχω πάει και πριν μερικά χρόνια κι είμαι και κάποιας ηλικίας.:emb:
 
  • Like
Αντιδράσεις: ckmng
Εξω από τα Χανιά θα βρεις αυτό που ζητάς.Ησυχία, ηρεμία και βραδινούς χαλαρούς εξόδους.Μέσα στα Χανιά εχει πήχτρα κόσμο.

Κάποιος που μένει εκεί να σου πει τοποθεσίες γιατί από ονομασίες δεν θυμάμε εχω πάει και πριν μερικά χρόνια κι είμαι και κάποιας ηλικίας.:emb:
:sign:
 
15-24 αυγουστου πρωτα ο Θεος θα πάω τις διακοπές μου.
Σκεφτομαι...Χανιά (αλλά με προβληματιζουν οι μετακινησεις με το αυτοκινητο που θα με κουρασουν) , Πατμο (δεν εχω ιδεα περι τινος προκειται...απλά μου άρεσε ως ιδεα).

Επισης Κουφονησια-Σεριφο ως δευτρες επιλογες.

Αν καποιος θέλει ας γραψει την γνωμη του

Λοιπόν Κώστα, πρίν 6 ή 7 χρόνια έκανα διακοπές 15 μέρες στα Χανιά.

Απίστευτες παραλίες (ιδίως στη νότια πλευρά του νησιού) πολύ καλό φαγητό και ακριβώς το ότι είναι μεγάλο το νησί δε σου δίνει την εντύπωση της ''πήχτρας''....Επίσις πολύ φιλόξενοι άνθρωποι οι κρητικοί μου έκανε εντύπωση που παντα ήτανε ευγενικοί και ήθελαν να σε βοηθήσουνε...

Εγώ τότε (το 2001 ή 2000) έμενα σε ένα χωριό έξω από τα Χανιά στο εξοχικό ενός φίλου μου οπότε από πλευράς διαμονής δεν μπορώ να σε βοηθήσω...:emb:

Από ονόματα από παραλίες θυμάμαι την απίστευτη Φαλάσαρνα:),την εκπληκτική Ελαφόνησο:wrsh:, την Παλαιοχώρα, ενώ άμα θέλεις καιλίγο βαβούρα τότε ήταν της μόδας μια παραλία κοντά στα Χανιά, της Α.Μαρίνας (δεν ξέρω αν ισχύει και τώρα..)

Απίθανο φαγητό (κόκορας με πιλάφι, αχινοσαλάτες, χοχλιοί μπουμπουριστοί, καλτσούνια) με το εκπληκτικό μπιράλ να με δροσίζει στις παραλίες.....:up:)...

Είχα νοικιάσει ένα cinquecento και ειλικρινά οι αποστάσεις δε με κούρασαν καθόλου....Και είχα καθίσει 15 μέρες και είχα γυρίσει Χανιά και Ρέθυμνο....

Μάλιστα την επόμενη χρονιά ξαναπήγα Κρήτη για άλλες 15 μέρες και γύρισα Α. Νικόλαο και Ηράκλειο....(εκπληκτική παραλία απέναντι από Ιεράπετρα στο νησάκι Γαιδουρονήσι γνωστή και ως Χρυσή Ακτή....θα σε συμβούλευα να οργσνώσεις και μία μέρα εκδρομή σε αυτή την παραλία ....Είναι βέβαια πολύ μακριά από τα τα Χανιά οπότε καλό θα ήταν εκείνο το βράδυ να κοιμηθείτε Ιεράπετρα ή Α. Νικόλαο...)

Αυτά το ολίγα από εμένα Κώστα ,αν θυμηθώ κάτι ακόμα θα το προσθέσω...:sign:
 
  • Like
Αντιδράσεις: ckmng
Η ΑΓΙΑ ΜΑΡΙΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΚΟΝΤΑ ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ ΟΠΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΤΟ ΠΡΩΙ ΣΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΓΙΑ ΠΟΤΟ ΚΑΙ ΦΑΙ ΕΙΤΕ ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ ΕΙΤΕ ΠΛΑΤΑΝΙΑ. ΠΑΝΤΩΣ ΠΕΡΣΙ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΤΑ ΧΑΝΙΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΕΙΧΑΝ ΑΡΚΕΤΗ ΚΙΝΗΣΗ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ
 
Kata th gnomh mou na pas sta Xania. Den exo paei bebea :)hammer::hammer::hammer:) alla exo akousei oti eiani panemorfo mero gemato zoh tromera topia kai poli filoksenous anthropous.
Ontos ena apo ta problhmata pou tha exeis ta Xania einai to parkink kirios mesa sthn polh giati elaxista pio ekso tha exei eukola. Tora gia thn kinhsh an exie mathei kaneis se auth ton allon megaloupoleon den tha exeis idietero problhma. Tora h periodos pou theleis na ertheis einai h idanikh kata th gnomh mou. Giati meta apo ths 15 arxizei na psilostamataei o trelos panikos kai pio omoefa ginontai ta pragmata kai pio xalara pragmatika tha apolauseis poli kalitera tis diakopes sou autes tis meres. Tora gia diamonh den ksero ti tipos anthropou eise. An mhneis mesa sthn polh tha eise dipla se polla alla tha xaneis to oreotero meros ton Xanion pou eiani ligo pio ekso. Dhladi oi perioxes Platanias Agia Marina Maleme ktlp. Autes oi perioxes eiani oi pio touristikes ton Xanion to kalokairi exoun poli kosmo kai ekei xthpaei h kardia ths nyxterinhs zohs to kalokairi kai apexoun mono 15 lepta apo thn polh. Mesa sthn polh tha exeis konta to palio limanh kai ta grafika sokakia ths palias polhs pou einai panemorfa na ta perpatiseis idika bradi. Giati tha bretheis anamesa se mikra stenakia me poli kosmo magazia tabernes ktlp. Tora an erxosoun edo tha sou elega na mhn mhneis mono mesa sthn polh. Mporeis na kliseis ksenodoxeio gia kapoies meres mesa sthn polh h ekos stis perioxes pou sou eipa prin. Meta afou opos les tha exeis autokinhto kai sou aresei na odigas mporeis na pas kai 1-2 meres sthn perioxh Sfakia ekso apo thn poli sxedon 1.15 lepta me to amaksi. Perioxes kataprasines bouno kai akribos apo kato thalassa oti thes diladi sta podia sou. Pioli filoksenoi anthropo iekei kai me tromerh paradosiakh kouzhna. Meta apo ekei exei kathe mera karabakia gia tis perioxes Loutro kai Agia Roumelh mikra prathalasia xorioudakia anamesa sta bouna pou brexontai apo thalassa apo th mia tous meria. Ekei pas an thes na hremiseis ligo kai na xalaroseis.
An thes tipota allo rota :eye:
 
  • Like
Αντιδράσεις: ckmng
Ευχαριστω παιδια:sign:. Και τον 100 που ειναι και απο Χανια:eye:.

Θα ψαξω για ξενοδοχειο-δωματιο περιοχη Αγ. Μαρινας να δω το γινεται και τα ξαναλεμε
 

ΟΚ, θα ριξω μια ματια και σε ρωτησω. Αν εχεις κατι να μου προτεινες αναμενω.
Θα κλεισω πρωτα εισιτηρια για να εξασφαλισω την μετακινηση και μετα που θα ξερω ακριβως διανυκτερευσεις και μερα αφιξης σου στελνω μηνυμα πριβε να με βοηθησεις.
'Η αν ξερεις κατι καλο (και φυσικα οχι πολύ ακριβο) μου το λες.
Αν τελικα αποφασισω να κατεβω θα σε ενοχλησω (με όλο το θαρρος βεβαια):sign:
 
Κώστα στείλε και ενα πριβέ στον manox είναι απο εκεί καλό παιδί και θα σε βοηθήσει σε ότι θές :eye:
 
  • Like
Αντιδράσεις: ckmng
ΟΚ, θα ριξω μια ματια και σε ρωτησω. Αν εχεις κατι να μου προτεινες αναμενω.
Θα κλεισω πρωτα εισιτηρια για να εξασφαλισω την μετακινηση και μετα που θα ξερω ακριβως διανυκτερευσεις και μερα αφιξης σου στελνω μηνυμα πριβε να με βοηθησεις.
'Η αν ξερεις κατι καλο (και φυσικα οχι πολύ ακριβο) μου το λες.
Αν τελικα αποφασισω να κατεβω θα σε ενοχλησω (με όλο το θαρρος βεβαια):sign:
Panta :eye:
 


Σου έχω υπογραμήσει τις καλύτερες περιοχές για αυτά που ζητάς (τις υπόλοιπες θα τις ανακαλύψεις μόνος σου και θα με θυμηθείς όταν έρθεις)

Οτι άλλο θές να σου πω σου στέλνω Prive το τηλέφωνό μου να με πάρεις

:beers1::beers1::beers1:
 
  • Like
Αντιδράσεις: ckmng
ΟΚ, θα ριξω μια ματια και σε ρωτησω. Αν εχεις κατι να μου προτεινες αναμενω.
Θα κλεισω πρωτα εισιτηρια για να εξασφαλισω την μετακινηση και μετα που θα ξερω ακριβως διανυκτερευσεις και μερα αφιξης σου στελνω μηνυμα πριβε να με βοηθησεις.
'Η αν ξερεις κατι καλο (και φυσικα οχι πολύ ακριβο) μου το λες.
Αν τελικα αποφασισω να κατεβω θα σε ενοχλησω (με όλο το θαρρος βεβαια):sign:
Από 1-30 Αυγούστου έχει σχεδόν κάθε μέρα 2 καράβια και 6 με 8 αεροπλάνα από Αθήνα

:up::up::up:
 

Προγνωστικά

  • 14:30
    COSMOTE SPORT 1 HD
    • Μπρίστολ Σίτι - Λέστερ
  • 17:00
    COSMOTE SPORT 2 HD
    • Ρέξαμ - Μάνσφιλντ
  • 17:00
    COSMOTE SPORT 3 HD
    • Νόριτς - Πλίμουθ
  • 19:30
    COSMOTE SPORT 1 HD
    • Μπλάκμπερν - Ίπσουιτς
  • 20:00
    COSMOTE SPORT 8 HD
    • Μπενφίκα - Σάβες
  • 21:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • Αλ Έτιφακ - Αλ Αχλί
  • 21:30
    Novasports Start
    • Μπούργος - Εσπανιόλ
  • 22:00
    Novasports 1HD
    • Κάδιθ - Γρανάδα
  • 22:00
    Novasports 2HD
    • Λιλ - Λανς
  • 22:00
    COSMOTE SPORT 3 HD
    • Γουότφορντ - Λιντς
  • 22:30
    COSMOTE SPORT 8 HD
    • Εστρέλα - Σπόρτινγκ Λισαβόνας
  • 19:30
    COSMOTE SPORT 5 HD
    • Μπούρσασπορ - Τόφας
  • 19:45
    Novasports 5HD
    • Φενέρμπαχτσε - Άλμπα Βερολίνου
  • 19:45
    Novasports 6HD
    • Μπεσίκτας - Μπουργκ
  • 20:55
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • NBA Action 2023-24 Ε3323
  • 21:30
    Novasports 3HD
    • Λόντον Λάιονς - Παρί
  • 21:30
    Novasports 4HD
    • Ρεάλ Μαδρίτης - Ερυθρός Αστέρας
  • 21:30
    Novasports Prime
    • Βίρτους Μπολόνια - Παναθηναϊκός AKTOR
  • Αύριο 30-03-2024
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • Ιντιάνα Πέισερς - Λος Άντζελες Λέικερς
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 01:05
    • NC State - Marquett
  • 01:35
    Novasports 5HD
    • Gonzaga - Purdu
  • 02:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • Σαν Αντόνιο Σπερς - Νιου Γιορκ Νικς
  • 04:30
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 07:15
    COSMOTE SPORT 5 HD
    • WRC 2024
  • 08:30
    COSMOTE SPORT 5 HD
    • WRC 2024
  • 09:25
    COSMOTE SPORT 5 HD
    • WRC 2024
  • 16:00
    COSMOTE SPORT 9 HD
    • Premier Padel Tour 2024
  • 17:00
    ΕΡΤ3
    • Παναθηναϊκός - Μίλων
  • 18:00
    COSMOTE SPORT 9 HD
    • Premier Padel Tour 2024
  • 20:15
    ΕΡΤ3
    • Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ
  • 21:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
  • Αύριο 30-03-2024
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
Γενική Κουβεντούλα
Βοήθεια Χρήστες
  • Κανένας δεν κουβεντιάζει αυτή τη στιγμή.
  • PANATHA PANATHA:
    Είδες ριπλέι?
  • Ertzan Ertzan:
    ναι
  • PANATHA PANATHA:
    Η Φενέρμπαχτσε επιθυμούσε να πάρει αναβολή το ντέρμπι της 7ης Απριλίου με την Γαλατάσαραϊ για το τουρκικό Super Cup ελέω... Ολυμπιακού, όμως το συγκεκριμένο αίτημά της δεν έγινε αποδεκτό από την ποδοσφαιρική ομοσπονδία της χώρας.
  • PANATHA PANATHA:
    Η ποδοσφαιρική ομοσπονδία της Τουρκίας (TFF) ενημερώσε και τους δύο συλλόγους πως
    αυτό έχει να κάνει με το ότι δεν υπάρχει εναλλακτική ημερομηνία λόγω του φορτωμένου αγωνιστικού προγράμματος των ομάδων.
  • Ertzan Ertzan:
    Θα το έγραφα το πρωί αλλά από το κινητό δεν ήρθε. Οι αλλόθρησκοι όπως ήταν φυσιολογικό είπαν πως δεν θα δεχτούν την αναβολή του αγώνα. Οι δικοί μας έκαναν αίτηση για αναβολή και απότι διάβασα έλεγαν να γίνει ο αγώνας με την λήξη του πρωταθλήματος όμως η Ομοσπονδία που έχει χεστεί πάνω της και ακόμα να βγάλει την απόφαση για τις "τιμωρίες" δεν το έκανε αποδεκτό.
  • Ertzan Ertzan:
    Η Fenerbahce είναι η ομάδα που μάζεψε τους περισσότερους πόντους στην Ευρώπη αλλά δεν το βλέπουν έτσι δεν πειράζει όμως είναι μεγάλος ο θεός
  • PANATHA PANATHA:
    Δειχνει ο ΑΝΤ1 F1 την Κυριακή το πρωι??
  • Ertzan Ertzan:
    Νομίζω μόνο το plus θα το έχει
  • PANATHA PANATHA:
    ρε τα λαμογια....
  • Ertzan Ertzan:
    είχε προσφορά μέσω της ΔΕΗ για 9 μήνες δωρεάν πριν 1 μήνα
  • PANATHA PANATHA:
    ναι το ξερω....
  • PANATHA PANATHA:
    κ μαγνητοσκόπηση το δείχνει ο Αντ1 το ελεύθερο κανάλι στης 17:00
  • PANATHA PANATHA:
    Αγγλία - Βραζιλία 0-0 στο 36......Over 0,5 στο πρωτο μερος
  • PANATHA PANATHA:
    Απόδοσ
    η @31.0
  • M Forum Bot:
    Ο χρήστης MrChow ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Maurice Moss Tips" στο Προγνωστικά Ποδοσφαίρου.
  • Ertzan Ertzan:
    συνεχίζει η προσφορά της ΔΕΗ για Αντέννα plus νομίζω μέχρι 14 Απριλίου
  • Ertzan Ertzan:
    Λίγες μέρες πριν την συνέλευση της Fenerbahce βγήκε στην φόρα η συνάντηση που είχε ο Hugh Dallas με τους διαιτητές και οι συνομιλίες για τον αγώνα Galatasara-Antalyaspor όπου εκεί ο διαιτητής του VAR παραδέχεται πως έκανε λάθος στο πέναλτι που πήρε ο παίκτης της Γαλατσαραϊ όπου στην ουσία το είπε πως "βούτηξε" ο παίκτης στην μικρή επαφή που είχε που δεν ήταν για πέναλτι. Γι'αυτήν την φάση είχε μιλήσει και ο Πρόεδρος μας όπου είπε αυτά που συμβαίνουν και η Ομοσπονδία τον έβγαλε ψεύτη, ωραία πράγματα
  • S Forum Bot:
    Ο χρήστης std157489 ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Φοιτητική Έρευνα για το Λιανικό Εμπόριο" στο Καφενείο.
  • PANATHA PANATHA:
    Μονο ο Τζαβελας θα μπορουσε να φαει κοκκινη καρτα χωρις να παιζει....πραγματικα ειναι ηλιθιο το παιδι...
  • Ertzan Ertzan:
    το είχε παίξει στοίχημα γι'αυτό :p
  • PANATHA PANATHA:
    Πραγματικα απορω....αφου σε καθε ματς ειναι με νευρα γιατι δεν το κοβει το ρημαδι και να ξεκινησει το ψαρεμα....
  • PANATHA PANATHA:
    Σε λιγο θα το καρφωσει ο Φωτης....
  • PANATHA PANATHA:
    Δεν γινονται αυτα....
  • Ertzan Forum Bot:
    Ο χρήστης Ertzan ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Κύπελλο IFC#15 Ημιτελικός (30-31/3/2024)" στο Διαγωνισμός I.F.C..
    Ertzan Forum Bot: Ο χρήστης Ertzan ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Κύπελλο IFC#15 Ημιτελικός (30-31/3/2024)"...