Ειναι value bet?

Απάντηση: Ειναι value bet?

Κοίτα προσωπικά έχω καεί από αυτά και δεν κάθομαι να επεκταθώ σε αυτό. Ο καθένας ας κερδίζει όπως μπορεί. Εγώ πάντως να έχω παίξει όβερ αγώνα που λήγει 0-0 με 5/6 όβερ η μία και 6/6 η άλλη είναι κάτι που μου συμβαίνει συχνά.

Να σου κάνω μια ερώτηση σχετικά με το παράδειγμα, που πραγμαιτκά με ενδιαφέρει καθώς για εμένα είναι καταλύτης στο να διαλέξω το παιχνίδι ή όχι "η παράδοση μεταξύ των 2 ομάδων τα τελευταία 10 παιχνίδια έχει 3 2-3 γκολ, 5 γκολ γκολ και τα 2 παιχνίδια είναι άντερ". Παίζει ρόλο στον υπολογισμό σου;


Φυσικά παίζει φιλε για εμένα ρόλο η παράδοση στα μεταξύ τους παιχνίδια και όχι μόνο...Το έχω καεί συμβαίνει στα under over δεν έχει συμβεί μόνο σε εσένα αλλά και σε εμένα. Όσο πιο αντί εμπορικό το παιχνίδι τόσο καλύτερα για εμένα γιατί στη betfair γίνονται λάθη και συχνά θα έλεγα.. βέβαια εάν έχει λίγα παιχνίδια η εκάστοτε ημέρα τότε όπως καταλαβαίνεις αυτόματος γίνονται δημοφιλη... Το ρίσκο στα παιχνίδια που παίζω είναι αρκετά μεγάλο μπορεί κάλλιστα να χάσω πολλά παιχνίδια στη σειρά αλλά όταν έρχονται ακολουθεί και το over 3.5 που η απόδοση του κυμαίνεται από 4 μέχρι 6 ίσως και 7 φορές επιστροφής του πονταρισματος μου εξαρτάται βέβαια και από το πρωτάθλημα.
Βασικα είναι και αλλά πολλά τα οποία χρειάζεται χρόνος για να σου τα αναλύσω... Χρόνο που δεν τον έχω τώρα.:sign:
 
  • Like
Αντιδράσεις: Grim Reaper
Απάντηση: Ειναι value bet?

Παράδοση: το πιο υπερτιμημένο πράγμα στα ομαδικά σπορ, πλην των Αμερικανικών.
 
  • Like
Αντιδράσεις: granada
Απάντηση: Ειναι value bet?

Χωρίς τίτλο.jpg
Λυστε μου καποιες αποριες γιατι εχω μπερδευτεί:
Ποια απο τις 2 αποδοσεις ειναι value?
To 1,54?
To 3,59?
Και οι 2?
Καμια απ τις 2?
Αγνωστο?

Εχω την εντυπωση oτι ειναι value και οι 2 απο τη στιγμη που βγαζουν arb.Όμως αν είναι ετσι,τοτε γιατι δεν παιζουν ολοι στην Pinnacle, π.χ το κάθε 3.59,να κονομάνε(σε βαθος χρονου)? Κατι δεν μου καθεται καλα στην ολη ιστορια.:agis:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Απάντηση: Ειναι value bet?

Σε βάθος χρόνου σε arb αποδόσεις στην pinnacle θα είσαι χαμένος. Βέβαια δεν μπορούμε να δούμε το πρωτάθλημα, πάντως αν δεν είναι αυστραλία κάτι περίεργα region league ή τπτ Λιθουανίες Λετονίες τη σωστή γραμμή την έχει η Pinnacle. Νομίζω πήρες την απάντηση σου.
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: Blackened
Απάντηση: Ειναι value bet?

και μιας και έχεις και την 1xbet να δίνει μεγαλύτερη απόδοση στον άσο να πω πρέπει να ναι η μοναδική με δωρεάν live streaming! χωρίς καν να γραφτείς!
 
Απάντηση: Ειναι value bet?

και μιας και έχεις και την 1xbet να δίνει μεγαλύτερη απόδοση στον άσο να πω πρέπει να ναι η μοναδική με δωρεάν live streaming! χωρίς καν να γραφτείς!

τι πες τώρα ρε συ... καλή πληροφορία
 
Απάντηση: Ειναι value bet?

Ας παρουμε το παρακατω παραδεiγμα:

Στα τελευταια 6 εντος η γηπεδουχος και στα τελευταια 6 εκτος η φιλοξενουμενη συνολο 7 στα 12 2-3 γκολ.
Στα τελευταιια 6 συνολικα καθε ομαδας 7 στα 12 2-3 γκολ.
Σε ολα τα ματς τους εντος εκτος αντιστοιχα 56% 2-3.
Σε ολα τα ματς τους συνολικα 60% 2-3.

Η αποδοση ας πουμε οτι ειναι 2.00.
Ειναι value?
H στατιστικη λεει 56% και εχει τη σημασια της.Ομως η στατιστικη δεν εχει προσαρμοσμενη γκανιοτα.
Στο συγκεκριμενο παραδειγμα ο μπουκ με ολα τα τα οπλα που διαθετει δινει λιγοτερο απο 50% πιθανοτητα
να επαληθευτει το συγκεκριμενο στοιχημα Ας πουμε 45 με 46% .
Εφοσον δινει ποσοστο 2.00 θα πρεπει να βγαλει και κατι..... κοινως να βαλει γκανιοτα στο μπετ.
Αυτο απο μονο του μονο τυχαιο δεν ειναι ...ενα το κρατουμενο.
Αν υποθεσουμε οτι ο μπουκ εχει κανει λαθος .
Η αποσταση απο το 46% μεχρι το 56% ειναι πολυ μεγαλη δεν χωρα και μεγαλη αισιοδοξια οτι βρηκαμε λαβρακι.
Ας πουμε οτι το 46% που εχει υπολογισει αποδεικνυεται λαθος και το αποτελεσμα ''δειχνει'' 50% πιθανοτητα.
Εστω κ ετσι εχει καλυφθει πισω απο την γκανιοτα .
Στη καλυτερη περιπτωση μαλλον δεν θα χασουμε λεφτα.
Νομιζω πως μακροπροθεσμα το συγκεριμενο μπετ δεν θα δωσει κερδος στην τσεπη.
 
Απάντηση: Ειναι value bet?

Προβολή συνημμένου 16322
Λυστε μου καποιες αποριες γιατι εχω μπερδευτεί:
Ποια απο τις 2 αποδοσεις ειναι value?
To 1,54?
To 3,59?
Και οι 2?
Καμια απ τις 2?
Αγνωστο?

Εχω την εντυπωση oτι ειναι value και οι 2 απο τη στιγμη που βγαζουν arb.Όμως αν είναι ετσι,τοτε γιατι δεν παιζουν ολοι στην Pinnacle, π.χ το κάθε 3.59,να κονομάνε(σε βαθος χρονου)? Κατι δεν μου καθεται καλα στην ολη ιστορια.:agis:

στη συγκεκριμένη περίπτωση βλέπουμε την τιμή του φαβορί να έχει πέσει αρκετά και στις περισσότερες εταιρείες να είναι γύρω στο 1,30. Δυο εταιρείες όμως δεν ακολούθησαν γρήγορα και έχουν τιμές στο 1,54 και 1,50. Σε αυτή τη χρονική στιγμή αυτές οι 2 τιμές έχουν αξια καθώς δίνουν arb με όλες τις υπόλοιπες εταιρείες και αυτές τις 2 τιμές πρέπει να προλάβεις πριν πέσουν και εκεί.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Blackened
Απάντηση: Ειναι value bet?

ωστόσο το ποσο value είναι πραγματικά μια τιμή είναι πολύ δύσκολο να υπολογστei ,ειδικά σε παιχνίδια που το ένα σημείο έχει μεγάλη πτώση, καθώς κανεις δεν μπορεί να πει με σιγουριά ότι η θεωρητική πιθανότητα είναι και η πραγματική. Ένα φαβορί του 2,30 όταν πέφτει (με τζίρο) σταδιακά η τιμή του μέχρι το 1,40, ποιος μπορεί να πει με σιγουριά ποσο είναι η πραγματική τιμή του? 1,40, 1,55 ,1 70 , 1,90 , 2,10 η 2,30? Το 2,30 σίγουρα έχει αξια αν το προλάβεις , δεν μπορώ να πω όμως με σιγουριά αν το 1,55 είναι value σε μια εταιρεία όταν οι άλλες το έχουν 1,30 -1.40 . Αξια τεραστια έχει αν το πάρεις στο 1,55 και το πουλήσεις σε κάποιον στο 1,30. Αλλα αν το κρατήσεις ως value, δεν είναι και σίγουρο ότι μακροπρόθεσμα θα βγείς κερδισμένος κρατώντας ένα σημείο του 1,55 που πριν λίγο ήταν 2,30...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Blackened
Απάντηση: Ειναι value bet?

Δλδ ρε ganian αμφισβητείς ότι στα τυφλά να παίζεις, άμα παίρνεις αποδόσεις που κάνουν arb με την pinnacle θα βγεις σε βάθος χρόνου κερδισμένος?
 
Απάντηση: Ειναι value bet?

Eχουν συνδεθει 2 πραγματα ...(value-arb)

Aν οντως (υπαρχει value)ας δειξει καποιος καποιο πλανο σε βαθος χρονου που βγηκε κερδισμενος.Τωρα αν με ορο value εχει καποιος κερδος απο 51-60% το πολυ σε αποδοσεις κατω 2.00@ δεν νομιζω οτι ειναι το value που δινει το κερδος αλλα ειναι καθαρα θεμα επιλογης το πως βλεπει ο καθενας το καθε σημειο.
 
Απάντηση: Ειναι value bet?

Δλδ ρε ganian αμφισβητείς ότι στα τυφλά να παίζεις, άμα παίρνεις αποδόσεις που κάνουν arb με την pinnacle θα βγεις σε βάθος χρόνου κερδισμένος?

θεωρητικά, αλλα και πρακτικά όταν η απόδοση δεν έχει μεγάλες μεταβολές βγαίνεις κερδισμένος με το value. Όμως όταν η απόδοση έχει μεγάλη μεταβολή, εξήγησα ότι δεν μπορείς να είσαι σίγουρος ποια είναι η πραγματική της τιμή. Εξαρτάται σε ποιο σημείο θα την αγοράσεις. Από το 2,30 έως το 1,40 υπάρχει μεγάλη διαφορα, και όταν αγοράσεις το 1,55 και δεν το πουλήσεις στο 1,30, δεν το έχει και τίποτα να διορθώσει μετά από λίγο στο 1,80. Πως λοιπόν θα είσαι σίγουρος ότι το 1,55 θα έχει αξια?
 
  • Like
Αντιδράσεις: achilleas21
Απάντηση: Ειναι value bet?

ναι χαίρω πολύ αν διορθώσει μετά δεν θα υπάρχει αξία(βασικά αν κλείσει πιο πάνω)... Άλλο λέμε όμως
 
Απάντηση: Ειναι value bet?

Μάιος
http://i58.tinypic.com/bhnkgz.png
Ιούνιος
http://i57.tinypic.com/104pax1.png
Ιούλιος
http://i61.tinypic.com/332qat2.png
Αύγουστος
http://i61.tinypic.com/2v0n8ub.png
Σεπτέμβριος
http://i61.tinypic.com/hslzqu.png

Σύνολο -15101,97 σε 5 μήνες μόνο στο συγκεκριμένο pinnacle account (έχω κι άλλα με παρόμοια αποτελέσματα)

Κι αυτά είναι με έναν μόνο sharp book αν βάλεις κι αλλους μέσα ασιάτες etc θα έχεις ακόμα μεγαλύτερη χασούρα

Και τι είναι αυτά που έχω παίξει? καθαρά arb inplay - prelive το συμπέρασμα είναι ότι κάθε απόδοση που που δίνει arb και ξέρεις που είναι το σωστό leg (στην συγκεκριμένη περίπτωση θεωρούμε πάντα σωστή την pinnacle) το άλλο leg είναι value Και αξίζει να παιχτεί σαν bet.

Γιατί δεν το κάνω εγώ γιατί πολύ απλά δεν μαρέσει το stress στο 0-20 σερί που θα γίνει κάποια στιγμή + πιστεύω ότι είναι μικρότερο και το roi με αυτό τον τρόπο
 
  • Like
Αντιδράσεις: grace_kelly
Απάντηση: Ειναι value bet?

Γιατί δεν το κάνω εγώ γιατί πολύ απλά δεν μαρέσει το stress στο 0-20 σερί που θα γίνει κάποια στιγμή + πιστεύω ότι είναι μικρότερο και το roi με αυτό τον τρόπο

Συγνώμη , αλλά τι εννοείς εδώ? Δεν το κατάλαβα :emb:

Δεν το κάνεις εσύ? Δηλαδή παίζεις για άλλους?
 
Απάντηση: Ειναι value bet?

Πάμε πάλι αυτό που είπα είναι ότι αν δεν κάλυπτα τα στοιχηματα μου σαν arber θα ήμουν ~15000 up μόνο vs την pinnacle. Απλά δεν το κάνω γιατί δεν γουστάρω το stress του τζόγου σε κάθε ξεχωριστή περίπτωση δεν ταιριάζει στον χαρακτήρα μου. Μπορεί δηλαδή στο συγκεκριμένο παράδειγμα να ήμουν ~15000 Up (αν δεν κάλυπτα) αλλά φαντάζομαι που θα υπήρχε μέρα που η pinnacle θα ήταν 10000 Up άρα εγώ που δεν κάλυψα θα ήμουν 10000 down. Ε η κράση μου έμενα δεν το αντέχει
 
  • Like
Αντιδράσεις: grace_kelly
Για να μην ανοιγω θεμα ας γραψω εδω.Εστω οτι εχουμε 2 ασσους του 2.00 που η κανονικη τους αποδοση θα επρεπε να ειναι πχ 1.50.Αν τα παιξουμε 2αδα η αξια πολλαπλασιαζεται?Μας συμφερει μακροπροθεσμα να παιζουμε τα value bets μας σε 2αδες και αντι για 2.25 να πληρωνομαστε 4.00?
 
  • Like
Αντιδράσεις: fairplay και nklaps
Για να μην ανοιγω θεμα ας γραψω εδω.Εστω οτι εχουμε 2 ασσους του 2.00 που η κανονικη τους αποδοση θα επρεπε να ειναι πχ 1.50.Αν τα παιξουμε 2αδα η αξια πολλαπλασιαζεται?Μας συμφερει μακροπροθεσμα να παιζουμε τα value bets μας σε 2αδες και αντι για 2.25 να πληρωνομαστε 4.00?
Δίκαιη τιμή 1.50 δηλαδή πιθανότητα του κάθε ενός γεγονότος 66%.

Η πιθανότητα να επαληθευτούν και τα δύο ανεξάρτητα γεγονότα ισούται με το γινόμενο των πιθανοτήτων τους. Δηλαδή περίπου 44%.

Αυτό το 44% εσείς το αγοράζετε 4.00 δηλαδή την απόδοση της δυαδας.
Value 77.7% περίπου.

Κάθε ένα γεγονός χωριστά εχει value 33.3%

Αρα η δυάδα έχει μεγαλύτερη αξια απο το άθροισμα των αξιών των μεμονωμένων αγωνων. Γισ τγν ακρίβεια είναι το άθροισμα των αξιών συν το γινόμενο των αξιών αν τα έχω κάνει σωστά.

Τι συμφέρει? Στην κρίση του καθενός.
Στο 2.00 ανά αγώνα μια χαρά είναι η δυάδα.
Στο 4.00 ανά αγώνα, θα σε ενοχλεί να πιάνεις το ένα (πράγμα ήδη δύσκολο) και να πηγαίνεις κουβά απο το άλλο.

Αυτά και ελπίζω να μην έχω κάνει καμία χοντράδα στις πράξεις.
 
  • Like
Αντιδράσεις: fairplay, PANATHA και Eric Castel
Οι πράξεις και τα λεγόμενα του nklaps ειναι ολόσωστα ...το επιβεβαιωνω κι εγω εκτος κι αν καναμε τα ιδια λαθη :)
Την ιδια στοιχηματικη σχολή βγάλαμε:)

Να προσθεσω οτι πλεονεκτήματα του 30% plus πρέπει να παίζονται μονά κατα την προσωπικη μου αποψη ( που δεν εχει και καμια ιδιαιτερη αξία) , ενω πλεονεκτηματα της ταξης του 10 -15% καλο ειναι να τα αποφευγουμε διοτι εκει πιο πιθανο ειναι να κανουμε λαθος εμεις παρά ο μπουκ ....

Πριν 3-4 χρονια ο φιλος μου ο mitsaras ελεγε οτι επαιζε οοολη τη χρονιά βαλιου μπετ της ταξης του 20% και μετα απο 400 μπετ εκλεισε τη χρονια του με γίλντ -15 % ....γιατι άραγε ? διότι εκανε λαθος στον υπολογισμο του βαλιου και αντι για 20% επαιζε σημεια με αρνητικο βαλιου 15% ...του το ειπα κι εγω και καποιοι αλλοι ....δεν του αρεσε .....ενοχληθηκε ....τώρα πληρωνει κοσμος τα λεφτά του να μάθει απ αυτόν που δεν ξερει ....Ελλας το μεγαλείο σου !!!
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: nklaps

Προγνωστικά

  • 19:45
    COSMOTE SPORT 8 HD
    • Φιορεντίνα - Βικτόρια Πλζεν
  • 19:45
    COSMOTE SPORT 9 HD
    • Λιλ - Άστον Βίλα
  • 20:00
    COSMOTE SPORT 2 HD
    • European Football Show Greek Edition 2023-24
  • 22:00
    COSMOTE SPORT 3 HD
    • ΠΑΟΚ - Κλαμπ Μπριζ
  • 22:00
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός
  • 22:00
    COSMOTE SPORT 5 HD
    • Ρόμα - Μίλαν
  • 22:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • Γουέστ Χαμ - Λεβερκούζεν
  • 22:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • Αταλάντα - Λίβερπουλ
  • 22:00
    COSMOTE SPORT 8 HD
    • Μαρσέιγ - Μπενφίκα
  • Αύριο 19-04-2024
  • 00:05
    COSMOTE SPORT 2 HD
    • European Football Show 2023 -24
  • 20:15
    ΕΡΤ3
    • Ολυμπιακός - Προμηθέας
  • Αύριο 19-04-2024
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 04:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 12:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2024
  • 14:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2024
  • 17:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2024
  • 19:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2024
  • 19:30
    Novasports 6HD
    • WTA 500 Porsche Tennis Grand Prix
Γενική Κουβεντούλα
Βοήθεια Χρήστες
  • Κανένας δεν κουβεντιάζει αυτή τη στιγμή.
  • Ertzan Ertzan:
    α γι'αυτό διεκόπη λέω και εγώ τι έγινε εδώ
  • PANATHA PANATHA:
    Για αυτο ειμαι εγω εδω...να ενημερωνω για τα παντα :bravo: :ROFLMAO: :p
  • B Forum Bot:
    Ο χρήστης BraShaVa8888 ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "|_ Λάϊβ _|" στο Προγνωστικά Ποδοσφαίρου.
  • Infobetakias Forum Bot:
  • Ertzan Ertzan:
    σύμφωνα λέει με τα Ελληνικά μέσα όπως διάβασα η Πανάθασπορ αποφάσισε να αγοράσει τον Γιάννη Γκούμα της Τουρκίας. Πολύ καλή κίνηση μπράβο :smk1:
  • Ertzan Ertzan:
    Σύμφωνα με τον προπονητή Ισμαήλ Καρτάλ πλην του Οστερβόλντε όπου εγχειρίστηκε και του Πέρεζ δεν υπάρχει κάποια απουσία. Άρα αυτό που περιμένω και περιμένουν το 99% όσων βλέπουν την Fener περιμένουμε την παρακάτω ενδεκάδα

    Λιβακόβιτς

    Οσάγι Σαμουέλ-Τζίκου-Μπεκάο-Καντίογλου

    Ισμαηλ Γιουκσέκ-Φρέντ
    Σιμάνσκι
    Καχβετζί-Τάντιτς
    Τζέκο
    αυτή είναι η εργοστασιακή ρύθμιση της Fener εδώ δεν χρειάζεσαι καν προπονητή όλα λειτουργούν στον αυτόματο
  • PANATHA PANATHA:
    Που το διαβασες αυτο?
  • Ertzan Ertzan:
    σύμφωνα με την beisports τουρκίας είναι δημοσίευμα του sportime λέει
  • Ertzan Ertzan:
    κατηγορήθηκε ο ερωτιάρης για ντόπα? μάλλον το παράκανε με τα βιάγκρα :smk1:
  • PANATHA PANATHA:
    To Sportime εχει πιασει πατο....μην το πιστευεις ποτε...
  • PANATHA PANATHA:
    Εσυ φυσικα γελας αλλα η ιστορια με τον Ιωαννιδη εδειξε μια ακομα φορα ποσο πατο εχουν πιασει τα social....ο καθε ηλιθιος γραφει οτι σαχλαμαρα του ερθει χωρις φυσικα συνεπειες....και παλι καλα που μεσα σε λιγες ωρες αποδειχτηκε η υποθεση μουφα....και δεν τραβηξε
    2-3 μερες....
  • Ertzan Ertzan:
    μα για γέλια είναι η κατάσταση, Στην σήμερον ημέρα δεν απορώ για τίποτα πραγματικά
  • Ertzan Forum Bot:
    Ο χρήστης Ertzan ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Κύπελλο IFC#15 ΤΕΛΙΚΟΣ (20-21/4/2024)" στο Διαγωνισμός I.F.C..
  • Ertzan Ertzan:
    Στα δικά μου μάτια με την ενδεκάδα που έχει κατεβάσει η Fener και είναι αυτή που έγραψα παραπάνω η Fener κανονικά κερδίζει 2-0 τουλάχιστον όμως επειδή η μπάλα είναι πόρνη που έλεγε και ο Όσιμ όλα όσα βλέπουμε μπορούν να πάνε στράφη (δείτε τα χθεσινά)
  • Ertzan Ertzan:
    Ο Ατζούν έδειξε για άλλη μια φορά πόσο μεγάλος οπαδός της Fenerbahce είναι και τον αγώνα θα τον δείξει το ελεύθερο TV8 :smk1:
  • Ertzan Ertzan:
    με την είσοδο του Ζάιτς η Fener παίζει με 10 παίκτες αυτήν την στιγμή
  • PANATHA PANATHA:
    Εγω λεω θα πανε στα πεναλτι
  • Ertzan Ertzan:
    μακάρι
  • Ertzan Ertzan:
    ο Τζίκου κρατάει την άμυνα
  • Ertzan Ertzan:
    αυτην την στιγμή η Fener παίζει με 10 παίκτες
  • Ertzan Ertzan:
    μπαίνει ο Κρούνιτς μάλιστα
  • Ertzan Ertzan:
    αν ο Ολυμπιακός μπορέσει και σκοράρει μαγκιά του πραγματικά, αν χάσει είναι άξιος της μοίρας του
  • Ertzan Ertzan:
    Τώρα ο προπονητής της Fener τα "γάμησε" αλλά σου λέει δεν έρχεται ο Ολυμπιακός οπότε μπορώ να τους βάλω
  • Ertzan Ertzan:
    όπως έγραφα και σε έναν φίλο πέραν Μπατσουάγι δεν θα άλλαξα κανέναν και ας χρειαστεί να τους κοπούν τα πόδια, ίσως αντί Μπεκάο αν τραυματίστηκε να έβαζα Μπονούτσι για τα πέναλτι
  • Ertzan Ertzan:
    Krunic, Zaijc, Under, Caglar ότι άχρηστο υπάρχει έβαλε ο ανίκανος
    Ertzan Ertzan: Krunic, Zaijc, Under, Caglar ότι άχρηστο υπάρχει έβαλε ο ανίκανος