Επεξήγηση νέας φορολογίας με παράδειγμα από ΟΠΑΠ

tarantules

Active Member
5 Σεπ 2008
241
122
43
Έχει βάλει ο ΟΠΑΠ στη σελίδα του ένα παράδειγμα φορολογίας με τους νέους κανονισμούς , το οποίο είναι δυσνόητο και ήθελα εαν έχει την καλωσύνη κάποιος να μου εξηγήσει το σκεπτικό γιατί με έχει μπερδέψει.
Δίνει λοιπόν το παράδεγμα από κερδισμένο δελτίο ΚΙΝΟ των 10€ που κερδίζει συνολικά 1.000€ , άρα τα καθαρά κέρδη είναι 1.000 - 10 = 990€.
Τα πρώτα λέει 100€ δεν φορολογούνται.Όλα καλά μέχρι εδώ.
Μένουν άλλα 890€ τα οποία θα έπρεπε να είναι στην τελευταία κλίμακα φορολόγησης , δηλαδή από 500,01€ εως 990€ με 7,5% φόρο και με βάση αυτό που καταλαβαίνω εγώ θα έπρεπε να πληρώσει κάποιος συνολικό φόρο 66,75€.
Αντί αυτού , όπως θα δείτε και στο παράδεγμα στο link που έχω βάλει , τα σπάει τα ποσά σε αυθαίρετα νούμερα (100€ με 2,5% , 300€ με 5% και 490€ με 7,5%).
Απορώ ώρες ώρες αν όντως είμαι τόσο βλάκας και δεν τα παίρνω τα γράμματα :ROFLMAO:
Όποιος μπορεί ας μας διαφωτίσει με ποια κριτήρια γίνεται αυτή η κατανομή των ποσών.Θέλω να φτοιάξω στο excel μια φόρμουλα που αυτοματοποιημένα να μου δείχνει το φόρο που θα κρατάει ώστε να δω τι με συμφέρει.
 
  • Like
Αντιδράσεις: magon
Όχι , με το δικό συο σκεπτικό , φορολογείς απευθείας τα 890Ε ( αφου τα 100 πρώτα δε φορολογούνται ) με 7.5% αφού ανήκει στην 3η κλίμακα και βγαίνει το 66.75 ( ήτοι το 6.7 % του καθαρού μας κέρδους.
Το δικό τους σκεπτικό σπάει τo αρχικό ποσό σε υποποσά και τα φορολογεί αντιστοίχως , κατηγοριοποιώντας τα ανάλογα με την κλίμακα στην οποία ανήκουν.

Εν προκειμένω στο παράδειγμά τους το 990 σπάει :

αρχικά στο 0-100Ε που δεν φορολογείται ( οι γλυκούληδες μας τον χάρισαν τον φόρο εδώ , τι καλοί )
μετέπειτα στο 100.01-200Ε που φορολογείται με 2.5% ( ήτοι 2.5E )
αργότερα στο 200.01-500Ε που φορολογείται με 5% ( ήτοι 15Ε )
τέλος στο 500.01-990Ε που φορολογείται με 7.5% ( ήτοι 7.5 % Χ τα υπόλοιπα 490ευρώ = 36.75 Ε )

Συνολικοί φόροι = 54.25Ε ( δηλ. το 5.4% του κέρδους μας )

Τριπλή φορολογία δηλαδή σε αυτόν που κατάφερε και ΚΕΡΔΙΣΕ στον (Κλ)ΟΠΑΠ .
Κερδίζεις-χάνεις , θα χάνεις κύριε.

Πάλι καλά βέβαια γιατί αν έιχαν εσένα υπεύθυνο , σε βλέπω να μας έπαιρνες περισσότερα :p ( πλάκα κάνω μη παρεξηγηθείς ).
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: mike299 και FunBet
Εμένα η bet μου είπε ότι ο φόρος εφαρμόζεται προοδευτικά και ότι το σπάσιμο δεν το πειράζουν.
Ο κλοπ δεν ξέρω, θα το κοιτάξω το παράδειγμα.
Εκ πρώτης όψεως είναι κάπως καλύτερα από πριν νομίζω αλλά οπωσδήποτε στα "μεγάλα κέρδη" βαράει.
Ένας που παίζει δηλαδή καραμπίνα για μεγάλες αποδόσεις του τρώνε φόρο.

Ο φόρος αυτός είναι βέβαια πέρα για πέρα άδικος.
Πληρώνουμε, μέσω γκανιότας:

- τον πάροχο
- τα δικαιώματα των ομοσπονδιών των αθλημάτων (σ.σ. 7% είναι αυτό στον ιππόδρομο νομίζω)
- τους πράκτορες αν παίζουμε ΟΠΑΠ (6-8%).
- διάφορα μικρότερα τέλη

Τι άλλο ;
Το 2010 που μπήκε για πρώτη φορά "φόρος στοιχήματος" και συζητήθηκε λίγο στην τηλεόραση, αυτά τα στοιχειώδη μας απαγόρεψαν διά ροπάλου να τα πούμε. Αφ' ενός φάγαμε πόρτα από την τηλεόραση,
αφ' ετέρου κάτι δημοσιογραφά που έλαβαν μέρος σε πάνελς τους είπαν "καθείστε φρόνιμα αν θέλετε να συνεχίσετε να είσαστε journalist".
 
Τόσα χρόνια όταν είχε ο Θείος μου τον Οπαπ κάνατε σαν αγάμητες γκόμενες όχι οι αποδόσεις έτσι όχι τα όρια όχι το ένα όχι το άλλο. Τώρα τσιμπήστε έναν τίγρη και καθίστε στα αυγά σας. Μέχρι και τα σώβρακα θα σας πάρει. Κόκκαλη θα λέτε και θα δακρίζετε :paidi:
 
Προς το παρόν δακρύζουν πολλοί που κερδίζουν στις online εταιρίες και όχι μόνο δεν τους πληρώνουν αλλά τους λιμιτάρουν ή τους κλείνουν τους λογαριασμούς.
Πριν κανα μήνα είδα κι έπαθα να πάρω μια βεβαίωση κερδών από τη stoiximan.Αναγκάστηκα να τους κάνω καταγγελία για να μου τη δώσουν.Και δεν μιλάμε για κανένα τρελό ποσό.Όλα τα μαγαζάκια είναι τραγικά αλλά τουλάχιστον στον ΟΠΑΠ πληρώνεσαι.Αυτό δεν μπορεί να το αμφισβητήσει κανείς.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Larry και magon
Εδώ ο ταραντουλες έχει ένα δίκιο.

Τρία πράγματα δεν μπορεί να αμφισβητήσει κανείς στον (κλ)ΟΠΑΠ.
1. Η ολοκληρωτική ανωνυμία που παρέχει σε όποιον μπεταρει (και οι
δυνατοί μπεττορσ κατανοούν και εκτιμούν αυτό το μεγάλο προνόμιο)
2. Τα "απεριόριστα" (σε σχέση με τους άλλους μπουκ) πόσα που επιτρέπει
ακόμα και σε γ Ρωσίας αγώνες ποδοσφαίρου να ποντάρεις μέσω voucher (extra ανωνυμία)
3. Ο,τι γράψει το χαρτί θα το πληρωθείς χωρίς πολλά- πολλά.Τους πονέσει δεν τους πονέσει το ποσό, γουστάρουν δε γουστάρουν θα στα δώσουν.Θα πάρεις και την βεβαίωση κέρδους και έφυγες για παρακάτω κύριος.

Τώρα για τα μειονεκτήματα του (Κλ)ΟΠΑΠ θέλω μια δικογραφία για να τα συμπεριλάβω όλα με ακρίβεια.Το μαγαζάκι μετά απο 15 χρόνια έχει μείνει έτη φωτός πίσω και όση φορολογία και να βάλει αν δεν εξελιχθεί και προσελκύσει τους κάτω των 60 , πάει για φούντο (θα έλεγα πάει για ιδιωτικοποίηση/"πούλημα όσο-όσο" για αρχή ,αλλα με πρόλαβαν οι καλοί μας κυβερνώντες που τον ξεπούλησαν πολύ κάτω της αξίας του χρόνια τώρα).
 
Τόσα χρόνια όταν είχε ο Θείος μου τον Οπαπ κάνατε σαν αγάμητες γκόμενες όχι οι αποδόσεις έτσι όχι τα όρια όχι το ένα όχι το άλλο. Τώρα τσιμπήστε έναν τίγρη και καθίστε στα αυγά σας. Μέχρι και τα σώβρακα θα σας πάρει. Κόκκαλη θα λέτε και θα δακρίζετε :paidi:


Λόγια της ρετσίνας Κουρτάκη.
Γιατί ; Ποιός είπε ότι ο τριγρο-κλοπ θα ήταν καλύτερος από τον κλοπ θείου ;
 
Με τον νέο φόρο είμαι περίεργος αν ο ΟΠΑΠ συνεχίσει να "τραβάει" έξτρα φόρο στις ξένες ιπποδρομίες.
Με τον παλιό φόρο τη χάσαμε την υπόθεση, αφού κανένας αρμόδιος δεν απάνταγε.
Τον Οκτώβριο του 19 είχα κλείσει ένα ραντεβού με την ΑΑΔΕ για να διερευνηθεί η υπόθεση αλλά συνέβησαν γεγονότα ...
Θάνατος συγγενικού προσώπου στην Αγγλία - πήγα Αγγλία για την κηδεία και έμεινα ενάμιση μήνα. Μόλις γύρισα αρρώστησα και μετά μας προέκυψαν τα lockdowns λόγω της πανδημίας.
Τελικά τον περασμένο μήνα άλλαξε ο νόμος.

Όποιος έχει επαφή με το ξένο ιπποδρομιακό στοίχημα ΟΠΑΠ ας μας πει.
Βάζει τον κανονικό φόρο τώρα ή πάλι με καπέλο ;
 

Προγνωστικά

  • 14:30
    COSMOTE SPORT 1 HD
    • Μπρίστολ Σίτι - Λέστερ
  • 17:00
    COSMOTE SPORT 2 HD
    • Ρέξαμ - Μάνσφιλντ
  • 17:00
    COSMOTE SPORT 3 HD
    • Νόριτς - Πλίμουθ
  • 19:30
    COSMOTE SPORT 1 HD
    • Μπλάκμπερν - Ίπσουιτς
  • 20:00
    COSMOTE SPORT 8 HD
    • Μπενφίκα - Σάβες
  • 21:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • Αλ Έτιφακ - Αλ Αχλί
  • 21:30
    Novasports Start
    • Μπούργος - Εσπανιόλ
  • 22:00
    Novasports 1HD
    • Κάδιθ - Γρανάδα
  • 22:00
    Novasports 2HD
    • Λιλ - Λανς
  • 22:00
    COSMOTE SPORT 3 HD
    • Γουότφορντ - Λιντς
  • 22:30
    COSMOTE SPORT 8 HD
    • Εστρέλα - Σπόρτινγκ Λισαβόνας
  • 19:30
    COSMOTE SPORT 5 HD
    • Μπούρσασπορ - Τόφας
  • 19:45
    Novasports 5HD
    • Φενέρμπαχτσε - Άλμπα Βερολίνου
  • 19:45
    Novasports 6HD
    • Μπεσίκτας - Μπουργκ
  • 20:55
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • NBA Action 2023-24 Ε3323
  • 21:30
    Novasports 3HD
    • Λόντον Λάιονς - Παρί
  • 21:30
    Novasports 4HD
    • Ρεάλ Μαδρίτης - Ερυθρός Αστέρας
  • 21:30
    Novasports Prime
    • Βίρτους Μπολόνια - Παναθηναϊκός AKTOR
  • Αύριο 30-03-2024
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • Ιντιάνα Πέισερς - Λος Άντζελες Λέικερς
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 01:05
    • NC State - Marquett
  • 01:35
    Novasports 5HD
    • Gonzaga - Purdu
  • 02:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • Σαν Αντόνιο Σπερς - Νιου Γιορκ Νικς
  • 04:30
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 07:15
    COSMOTE SPORT 5 HD
    • WRC 2024
  • 08:30
    COSMOTE SPORT 5 HD
    • WRC 2024
  • 09:25
    COSMOTE SPORT 5 HD
    • WRC 2024
  • 16:00
    COSMOTE SPORT 9 HD
    • Premier Padel Tour 2024
  • 17:00
    ΕΡΤ3
    • Παναθηναϊκός - Μίλων
  • 18:00
    COSMOTE SPORT 9 HD
    • Premier Padel Tour 2024
  • 20:15
    ΕΡΤ3
    • Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ
  • 21:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
  • Αύριο 30-03-2024
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
Γενική Κουβεντούλα
Βοήθεια Χρήστες
  • Κανένας δεν κουβεντιάζει αυτή τη στιγμή.
  • PANATHA PANATHA:
    Είδες ριπλέι?
  • Ertzan Ertzan:
    ναι
  • PANATHA PANATHA:
    Η Φενέρμπαχτσε επιθυμούσε να πάρει αναβολή το ντέρμπι της 7ης Απριλίου με την Γαλατάσαραϊ για το τουρκικό Super Cup ελέω... Ολυμπιακού, όμως το συγκεκριμένο αίτημά της δεν έγινε αποδεκτό από την ποδοσφαιρική ομοσπονδία της χώρας.
  • PANATHA PANATHA:
    Η ποδοσφαιρική ομοσπονδία της Τουρκίας (TFF) ενημερώσε και τους δύο συλλόγους πως
    αυτό έχει να κάνει με το ότι δεν υπάρχει εναλλακτική ημερομηνία λόγω του φορτωμένου αγωνιστικού προγράμματος των ομάδων.
  • Ertzan Ertzan:
    Θα το έγραφα το πρωί αλλά από το κινητό δεν ήρθε. Οι αλλόθρησκοι όπως ήταν φυσιολογικό είπαν πως δεν θα δεχτούν την αναβολή του αγώνα. Οι δικοί μας έκαναν αίτηση για αναβολή και απότι διάβασα έλεγαν να γίνει ο αγώνας με την λήξη του πρωταθλήματος όμως η Ομοσπονδία που έχει χεστεί πάνω της και ακόμα να βγάλει την απόφαση για τις "τιμωρίες" δεν το έκανε αποδεκτό.
  • Ertzan Ertzan:
    Η Fenerbahce είναι η ομάδα που μάζεψε τους περισσότερους πόντους στην Ευρώπη αλλά δεν το βλέπουν έτσι δεν πειράζει όμως είναι μεγάλος ο θεός
  • PANATHA PANATHA:
    Δειχνει ο ΑΝΤ1 F1 την Κυριακή το πρωι??
  • Ertzan Ertzan:
    Νομίζω μόνο το plus θα το έχει
  • PANATHA PANATHA:
    ρε τα λαμογια....
  • Ertzan Ertzan:
    είχε προσφορά μέσω της ΔΕΗ για 9 μήνες δωρεάν πριν 1 μήνα
  • PANATHA PANATHA:
    ναι το ξερω....
  • PANATHA PANATHA:
    κ μαγνητοσκόπηση το δείχνει ο Αντ1 το ελεύθερο κανάλι στης 17:00
  • PANATHA PANATHA:
    Αγγλία - Βραζιλία 0-0 στο 36......Over 0,5 στο πρωτο μερος
  • PANATHA PANATHA:
    Απόδοσ
    η @31.0
  • M Forum Bot:
    Ο χρήστης MrChow ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Maurice Moss Tips" στο Προγνωστικά Ποδοσφαίρου.
  • Ertzan Ertzan:
    συνεχίζει η προσφορά της ΔΕΗ για Αντέννα plus νομίζω μέχρι 14 Απριλίου
  • Ertzan Ertzan:
    Λίγες μέρες πριν την συνέλευση της Fenerbahce βγήκε στην φόρα η συνάντηση που είχε ο Hugh Dallas με τους διαιτητές και οι συνομιλίες για τον αγώνα Galatasara-Antalyaspor όπου εκεί ο διαιτητής του VAR παραδέχεται πως έκανε λάθος στο πέναλτι που πήρε ο παίκτης της Γαλατσαραϊ όπου στην ουσία το είπε πως "βούτηξε" ο παίκτης στην μικρή επαφή που είχε που δεν ήταν για πέναλτι. Γι'αυτήν την φάση είχε μιλήσει και ο Πρόεδρος μας όπου είπε αυτά που συμβαίνουν και η Ομοσπονδία τον έβγαλε ψεύτη, ωραία πράγματα
  • S Forum Bot:
    Ο χρήστης std157489 ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Φοιτητική Έρευνα για το Λιανικό Εμπόριο" στο Καφενείο.
  • PANATHA PANATHA:
    Μονο ο Τζαβελας θα μπορουσε να φαει κοκκινη καρτα χωρις να παιζει....πραγματικα ειναι ηλιθιο το παιδι...
  • Ertzan Ertzan:
    το είχε παίξει στοίχημα γι'αυτό :p
  • PANATHA PANATHA:
    Πραγματικα απορω....αφου σε καθε ματς ειναι με νευρα γιατι δεν το κοβει το ρημαδι και να ξεκινησει το ψαρεμα....
  • PANATHA PANATHA:
    Σε λιγο θα το καρφωσει ο Φωτης....
  • PANATHA PANATHA:
    Δεν γινονται αυτα....
  • Ertzan Forum Bot:
    Ο χρήστης Ertzan ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Κύπελλο IFC#15 Ημιτελικός (30-31/3/2024)" στο Διαγωνισμός I.F.C..
    Ertzan Forum Bot: Ο χρήστης Ertzan ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Κύπελλο IFC#15 Ημιτελικός (30-31/3/2024)"...