Επεξήγηση νέας φορολογίας με παράδειγμα από ΟΠΑΠ

tarantules

Active Member
5 Σεπ 2008
241
122
43
Έχει βάλει ο ΟΠΑΠ στη σελίδα του ένα παράδειγμα φορολογίας με τους νέους κανονισμούς , το οποίο είναι δυσνόητο και ήθελα εαν έχει την καλωσύνη κάποιος να μου εξηγήσει το σκεπτικό γιατί με έχει μπερδέψει.
Δίνει λοιπόν το παράδεγμα από κερδισμένο δελτίο ΚΙΝΟ των 10€ που κερδίζει συνολικά 1.000€ , άρα τα καθαρά κέρδη είναι 1.000 - 10 = 990€.
Τα πρώτα λέει 100€ δεν φορολογούνται.Όλα καλά μέχρι εδώ.
Μένουν άλλα 890€ τα οποία θα έπρεπε να είναι στην τελευταία κλίμακα φορολόγησης , δηλαδή από 500,01€ εως 990€ με 7,5% φόρο και με βάση αυτό που καταλαβαίνω εγώ θα έπρεπε να πληρώσει κάποιος συνολικό φόρο 66,75€.
Αντί αυτού , όπως θα δείτε και στο παράδεγμα στο link που έχω βάλει , τα σπάει τα ποσά σε αυθαίρετα νούμερα (100€ με 2,5% , 300€ με 5% και 490€ με 7,5%).
Απορώ ώρες ώρες αν όντως είμαι τόσο βλάκας και δεν τα παίρνω τα γράμματα :ROFLMAO:
Όποιος μπορεί ας μας διαφωτίσει με ποια κριτήρια γίνεται αυτή η κατανομή των ποσών.Θέλω να φτοιάξω στο excel μια φόρμουλα που αυτοματοποιημένα να μου δείχνει το φόρο που θα κρατάει ώστε να δω τι με συμφέρει.
 
  • Like
Αντιδράσεις: magon
Όχι , με το δικό συο σκεπτικό , φορολογείς απευθείας τα 890Ε ( αφου τα 100 πρώτα δε φορολογούνται ) με 7.5% αφού ανήκει στην 3η κλίμακα και βγαίνει το 66.75 ( ήτοι το 6.7 % του καθαρού μας κέρδους.
Το δικό τους σκεπτικό σπάει τo αρχικό ποσό σε υποποσά και τα φορολογεί αντιστοίχως , κατηγοριοποιώντας τα ανάλογα με την κλίμακα στην οποία ανήκουν.

Εν προκειμένω στο παράδειγμά τους το 990 σπάει :

αρχικά στο 0-100Ε που δεν φορολογείται ( οι γλυκούληδες μας τον χάρισαν τον φόρο εδώ , τι καλοί )
μετέπειτα στο 100.01-200Ε που φορολογείται με 2.5% ( ήτοι 2.5E )
αργότερα στο 200.01-500Ε που φορολογείται με 5% ( ήτοι 15Ε )
τέλος στο 500.01-990Ε που φορολογείται με 7.5% ( ήτοι 7.5 % Χ τα υπόλοιπα 490ευρώ = 36.75 Ε )

Συνολικοί φόροι = 54.25Ε ( δηλ. το 5.4% του κέρδους μας )

Τριπλή φορολογία δηλαδή σε αυτόν που κατάφερε και ΚΕΡΔΙΣΕ στον (Κλ)ΟΠΑΠ .
Κερδίζεις-χάνεις , θα χάνεις κύριε.

Πάλι καλά βέβαια γιατί αν έιχαν εσένα υπεύθυνο , σε βλέπω να μας έπαιρνες περισσότερα :p ( πλάκα κάνω μη παρεξηγηθείς ).
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: mike299 και FunBet
Εμένα η bet μου είπε ότι ο φόρος εφαρμόζεται προοδευτικά και ότι το σπάσιμο δεν το πειράζουν.
Ο κλοπ δεν ξέρω, θα το κοιτάξω το παράδειγμα.
Εκ πρώτης όψεως είναι κάπως καλύτερα από πριν νομίζω αλλά οπωσδήποτε στα "μεγάλα κέρδη" βαράει.
Ένας που παίζει δηλαδή καραμπίνα για μεγάλες αποδόσεις του τρώνε φόρο.

Ο φόρος αυτός είναι βέβαια πέρα για πέρα άδικος.
Πληρώνουμε, μέσω γκανιότας:

- τον πάροχο
- τα δικαιώματα των ομοσπονδιών των αθλημάτων (σ.σ. 7% είναι αυτό στον ιππόδρομο νομίζω)
- τους πράκτορες αν παίζουμε ΟΠΑΠ (6-8%).
- διάφορα μικρότερα τέλη

Τι άλλο ;
Το 2010 που μπήκε για πρώτη φορά "φόρος στοιχήματος" και συζητήθηκε λίγο στην τηλεόραση, αυτά τα στοιχειώδη μας απαγόρεψαν διά ροπάλου να τα πούμε. Αφ' ενός φάγαμε πόρτα από την τηλεόραση,
αφ' ετέρου κάτι δημοσιογραφά που έλαβαν μέρος σε πάνελς τους είπαν "καθείστε φρόνιμα αν θέλετε να συνεχίσετε να είσαστε journalist".
 
Τόσα χρόνια όταν είχε ο Θείος μου τον Οπαπ κάνατε σαν αγάμητες γκόμενες όχι οι αποδόσεις έτσι όχι τα όρια όχι το ένα όχι το άλλο. Τώρα τσιμπήστε έναν τίγρη και καθίστε στα αυγά σας. Μέχρι και τα σώβρακα θα σας πάρει. Κόκκαλη θα λέτε και θα δακρίζετε :paidi:
 
Προς το παρόν δακρύζουν πολλοί που κερδίζουν στις online εταιρίες και όχι μόνο δεν τους πληρώνουν αλλά τους λιμιτάρουν ή τους κλείνουν τους λογαριασμούς.
Πριν κανα μήνα είδα κι έπαθα να πάρω μια βεβαίωση κερδών από τη stoiximan.Αναγκάστηκα να τους κάνω καταγγελία για να μου τη δώσουν.Και δεν μιλάμε για κανένα τρελό ποσό.Όλα τα μαγαζάκια είναι τραγικά αλλά τουλάχιστον στον ΟΠΑΠ πληρώνεσαι.Αυτό δεν μπορεί να το αμφισβητήσει κανείς.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Larry και magon
Εδώ ο ταραντουλες έχει ένα δίκιο.

Τρία πράγματα δεν μπορεί να αμφισβητήσει κανείς στον (κλ)ΟΠΑΠ.
1. Η ολοκληρωτική ανωνυμία που παρέχει σε όποιον μπεταρει (και οι
δυνατοί μπεττορσ κατανοούν και εκτιμούν αυτό το μεγάλο προνόμιο)
2. Τα "απεριόριστα" (σε σχέση με τους άλλους μπουκ) πόσα που επιτρέπει
ακόμα και σε γ Ρωσίας αγώνες ποδοσφαίρου να ποντάρεις μέσω voucher (extra ανωνυμία)
3. Ο,τι γράψει το χαρτί θα το πληρωθείς χωρίς πολλά- πολλά.Τους πονέσει δεν τους πονέσει το ποσό, γουστάρουν δε γουστάρουν θα στα δώσουν.Θα πάρεις και την βεβαίωση κέρδους και έφυγες για παρακάτω κύριος.

Τώρα για τα μειονεκτήματα του (Κλ)ΟΠΑΠ θέλω μια δικογραφία για να τα συμπεριλάβω όλα με ακρίβεια.Το μαγαζάκι μετά απο 15 χρόνια έχει μείνει έτη φωτός πίσω και όση φορολογία και να βάλει αν δεν εξελιχθεί και προσελκύσει τους κάτω των 60 , πάει για φούντο (θα έλεγα πάει για ιδιωτικοποίηση/"πούλημα όσο-όσο" για αρχή ,αλλα με πρόλαβαν οι καλοί μας κυβερνώντες που τον ξεπούλησαν πολύ κάτω της αξίας του χρόνια τώρα).
 
Τόσα χρόνια όταν είχε ο Θείος μου τον Οπαπ κάνατε σαν αγάμητες γκόμενες όχι οι αποδόσεις έτσι όχι τα όρια όχι το ένα όχι το άλλο. Τώρα τσιμπήστε έναν τίγρη και καθίστε στα αυγά σας. Μέχρι και τα σώβρακα θα σας πάρει. Κόκκαλη θα λέτε και θα δακρίζετε :paidi:


Λόγια της ρετσίνας Κουρτάκη.
Γιατί ; Ποιός είπε ότι ο τριγρο-κλοπ θα ήταν καλύτερος από τον κλοπ θείου ;
 
Με τον νέο φόρο είμαι περίεργος αν ο ΟΠΑΠ συνεχίσει να "τραβάει" έξτρα φόρο στις ξένες ιπποδρομίες.
Με τον παλιό φόρο τη χάσαμε την υπόθεση, αφού κανένας αρμόδιος δεν απάνταγε.
Τον Οκτώβριο του 19 είχα κλείσει ένα ραντεβού με την ΑΑΔΕ για να διερευνηθεί η υπόθεση αλλά συνέβησαν γεγονότα ...
Θάνατος συγγενικού προσώπου στην Αγγλία - πήγα Αγγλία για την κηδεία και έμεινα ενάμιση μήνα. Μόλις γύρισα αρρώστησα και μετά μας προέκυψαν τα lockdowns λόγω της πανδημίας.
Τελικά τον περασμένο μήνα άλλαξε ο νόμος.

Όποιος έχει επαφή με το ξένο ιπποδρομιακό στοίχημα ΟΠΑΠ ας μας πει.
Βάζει τον κανονικό φόρο τώρα ή πάλι με καπέλο ;
 

Προγνωστικά

  • 22:00
    COSMOTE SPORT 2 HD
    • Μπαρτσελόνα - Παρί Σεν Ζερμέν
  • 22:00
    COSMOTE SPORT 3 HD
    • Ντόρτμουντ - Ατλέτικο Μαδρίτης
  • 22:00
    COSMOTE SPORT 9 HD
    • Σαουθάμπτον - Πρέστον
  • 22:15
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • Φαμαλικάο - Σπόρτινγκ Λισαβόνας
  • 20:00
    Novasports Prime
    • Μακάμπι Τελ Αβίβ - Μπασκόνια
  • 21:00
    Novasports 5HD
    • Αναντολού Εφές - Βίρτους Μπολόνια
  • 21:00
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • Βόννη - Περιστέρι
  • Αύριο 17-04-2024
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 02:30
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • SoFi NBA Play-In Tournament
  • 04:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 05:00
    COSMOTE SPORT 5 HD
    • SoFi NBA Play-In Tournament
  • 12:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2024
  • 14:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2024
  • 16:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2024
  • 18:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2024
  • 19:30
    Novasports 6HD
    • WTA 500 Porsche Tennis Grand Prix
Γενική Κουβεντούλα
Βοήθεια Χρήστες
  • Κανένας δεν κουβεντιάζει αυτή τη στιγμή.
  • Ertzan Ertzan:
    Όχι Final Four στον τελικό. Μπαρτσελόνα περνάω καλά εσάς από τα αποδυτήρια ΑΝ έρθετε οπότε είμαι τελικό
  • Ertzan Ertzan:
    Ολυμπιακός-Fener τελικό και το repeat του τελικού fixed
  • PANATHA PANATHA:
    μας μπερδεψες....
  • Ertzan Ertzan:
    κάτσε μπερδεύτηκα και εγώ
  • Ertzan Ertzan:
    Fener-Μονακό έχουμε και ΑΝ έρθετε έχουμε Fener-Παναθηναϊκό
  • PANATHA PANATHA:
    Μπαρτσελοα - Ολυμπικός και μετα με τον νικητη Ρεαλ - 8η ομαδα
  • Ertzan Ertzan:
    Ολυμπιακός-Μπαρτσελόνα και μετά Ολυμπιακός-Ρεάλ εε?
  • PANATHA PANATHA:
    Τα ζευγάρια των playoffs Ρεάλ Μαδρίτης - Μακάμπι ή Μπασκόνια ή Βίρτους ή Εφές / Παναθηναϊκός - Μακάμπι ή Μπασκόνια / Μονακό - Φενέρμπαχτσε / Μπαρτσελόνα -
    Ολυμπιακός
  • PANATHA PANATHA:
    Οποτε την Τριτη εχουμε Μπακαμπι - Μπασκονια σε μονο ματς....ο νικητης παιζει με Παναθα.....ο ηττημενος θα παιξει με τον νικητη του Εφες - Βίρτους και η νικητρια με την Ρεαλ Μαδριτης....
  • PANATHA PANATHA:
    Με την φορα που εχει παρει η Εφες μπορει να κερδισει Βιρτους και οποια χασει στο Μακαμπι - Μπασκονια και να κοντραρει την Ρεαλ...
  • PANATHA PANATHA:
    Στα εξηγησα ωραια?
  • animusbet animusbet:
    Δεν υπάρχει ομάδα Εφές,επειδή κέρδισε 2 φορές σε μια εβδομάδα τη Φενέρ την κάναμε και ομαδάρα?
  • Ertzan Ertzan:
    Η Ρεάλ δεν χάνει από Efes εκτός και αν ο Λάρκιν τα βάζει και από το σπίτι του τότε υπάρχει ελπίδα
  • Ertzan Ertzan:
    να και ο άλλος πελατάκος :smk1:
  • PANATHA PANATHA:
    Στα 5 ματς πιστευω πως η Ρεαλ θα περασει.....απλα ενω εχει βγει πρωτη μπορει να μην εχει τοσο ευκολο αντιπαλο οσο θα ηταν το φυσιολογικο
  • PANATHA PANATHA:
    1900 ματς και συνεχιζουμε :p
  • Ertzan Ertzan:
    Η Λίβερπουλ είμαι σίγουρος έστειλε κόσμο και κοσμάκι κουβά, σημεία, χάντικαπ όβερ τα πάντα όλα
  • PANATHA PANATHA:
    Σιγουρα τα πολλα λεφτα θα χαθηκαν στο live
  • Ertzan Ertzan:
    Στο ρελαντί τα κορίτσια μας την Βιλνέβ στον τελικό 58-45 λήξη του πρώτου ημιχρόνου
  • Ertzan Ertzan:
    Οι Άγγλοι αυτήν την αγωνιστική κυριολεκτικά γάμησαν κόσμο και κοσμάκι 0-2 η Άστον Βίλλα
  • PANATHA PANATHA:
    Σοκαριστικές στιγμές στο Ουντινέζε - Ρόμα, κατέρρευσε ο Έβαν Εντικά στο 72' της αναμέτρησης.
    1f691.png
    Αποχώρησε με το φορείο, έχοντας ευτυχώς τις αισθήσεις του ο στόπερ των Ρωμαίων, ενώ το παιχνίδι διεκόπη οριστικά.
  • Ertzan Ertzan:
    α γι'αυτό διεκόπη λέω και εγώ τι έγινε εδώ
  • PANATHA PANATHA:
    Για αυτο ειμαι εγω εδω...να ενημερωνω για τα παντα :bravo: :ROFLMAO: :p
  • B Forum Bot:
    Ο χρήστης BraShaVa8888 ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "|_ Λάϊβ _|" στο Προγνωστικά Ποδοσφαίρου.
  • Infobetakias Forum Bot:
    Infobetakias Forum Bot: Ο χρήστης Infobetakias ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Τριπλή προσφορά γνωριμίας, με 1...