Η μέθοδος των masterminds (wisdom of the crowds)

Aν οι μπουκ αντεγραφαν η το στοιχημα ηταν αμοιβαιο οπως λες θεωρεις οτι μακροπροθεσμα θα υπηρχαν κερδη??

Όλα αντιγράφονται.
Εκτός αν το site είναι πατάτες μπλουμ που φυσικά δεν θα τους ενδιαφέρει.
 
Δεν μπορείς να προβλέψεις με ... 100% που λέει ο άλλος.
Με 100% μπορείς να προβλέψεις τη νίκη του Μπάϊντεν στις Αμερικάνικες εκλογές του 2020 αν έκανες τη δημοσκόπηση τον Οκτώβριο του 2020, όχι έναν αγώνα ποδοσφαίρου !
Και ούτε και τις εκλογές βέβαια μπορούσες με 100%. Ένα ποσοστό 0.2% υπήρχε να ξεσπάσει κάποιο σκάνδαλο τύπου Γουωτεργκέητ με θύμα τον Μπάϊντεν που θα έσωνε τον Τραμπ.

Για το ποδόσφαιρο θα σας πάω στα πολύ παλιά χρόνια, στο ΠΡΟΠΟ που έπιασε η Ζωγοπούλου το 1983.
Τι είχε γίνει εκεί ;
Είχαν γίνει σημεία και τέρατα αλλά τα δύο μεγάλα ήταν το ΑΕΚ - ΟΦΗ 2-3 και το ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 1-3.
Το ΑΕΚ - ΟΦΗ δεν έβγαινε μην λέμε τρέλες, με καμιά "πονηριά". Η ΑΕΚ πήγαινε φουλ για πρωτάθλημα και μάλιστα είχε προηγηθεί 2-0 στο ημίχρονο. Ο ΟΦΗ μικρομεσαίος τότε, η εποχή που έβγαινε Ευρώπη ήταν 3-4 χρόνια αργότερα.
Το άλλο όμας ; Ο Παναθηναϊκός του τσίου τσίου Λα Λινγκ ήταν για γέλια. Σαφώς και έπρεπε να παίξει κανείς τριπλή αν μη τι άλλο.
Εδώ λοιπόν καλείται ο καλός παίκτης να αποδείξει ότι ξέρει μπάλα.

Θα μου πείτε ίσως και το εξής:
Καλά εκείνη τη μέρα εσύ είχες πάρει πρέφα το Παναθηναϊκός - Πανιώνιος και σου έκατσε και πέρασαν σαράντα χρόνια και μας το λες ακόμα. Τις άλλες φορές που πήγες κουβά ;
Σύμφωνοι. Δεν το λέω όμως για να αποδείξω ότι είμαι μαιτρ. Το λέω σαν παράδειγμα ενός μαιτρ ενώ όλοι οι άλλοι που δώσανε άσσο τόσο την ΑΕΚ όσο και τον Παναθηναϊκό εκπροσωπούσαν τον αθώο λαό.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Βρε συ δεν πάει στο 100%, το ποδόσφαιρο είναι τύχη.
Ούτε στο 50% δεν πάει. Το 50% θα ήταν ένα φανταστικό νούμερο προβλεπτικότητας για οποιαδήποτε λίγκα.
Δε με έχεις κατανοήσει. Τα παραδείγματα και η θεωρία που αναφέρω είναι μαθηματικά, δεν είναι η πραγματικότητα με 10 τίπστερς (ή όπως θες πες τους). Μιλάω για δις τίπστερς...
Λέω ότι αν μπορούσες να ξεχωρίσεις τους καλούς και όλοι οι καλοί έχουν τουλάχιστον 50% + στην πρόβλεψη, σε όλο το φάσμα των αποδόσεων όμως (γιατί και εγώ έχω 50% + σε ματς του 1,40 στον άσσο) και αν αυτοί συνδυαζόντουσαν μεταξύ τους, θα σου έφερνε ένα αποτέλεσμα κοντά στο 100%.
Η σύνθεση καλών, τείνει στο άριστα, με λίγα λόγια και αποδεικνύεται.
Τώρα που το λέω, αυτό το +50% μπορεί να έχει εφαρμογή σε όποιες αποδόσεις θες. Πχ, έστω παίρνεις 100 τιπστερς που έχουν 60% σε ματς του 1,40. Αν συνδυαστούν, ίσως φτάσουν σε ποσοστά που θα ξεπερνούν το σκόπελο "γκανιότα" και θα δίνουν και κέρδος.
 
Δε με έχεις κατανοήσει. Τα παραδείγματα και η θεωρία που αναφέρω είναι μαθηματικά, δεν είναι η πραγματικότητα με 10 τίπστερς (ή όπως θες πες τους). Μιλάω για δις τίπστερς...
Λέω ότι αν μπορούσες να ξεχωρίσεις τους καλούς και όλοι οι καλοί έχουν τουλάχιστον 50% + στην πρόβλεψη, σε όλο το φάσμα των αποδόσεων όμως (γιατί και εγώ έχω 50% + σε ματς του 1,40 στον άσσο) και αν αυτοί συνδυαζόντουσαν μεταξύ τους, θα σου έφερνε ένα αποτέλεσμα κοντά στο 100%.
Η σύνθεση καλών, τείνει στο άριστα, με λίγα λόγια και αποδεικνύεται.
Τώρα που το λέω, αυτό το +50% μπορεί να έχει εφαρμογή σε όποιες αποδόσεις θες. Πχ, έστω παίρνεις 100 τιπστερς που έχουν 60% σε ματς του 1,40. Αν συνδυαστούν, ίσως φτάσουν σε ποσοστά που θα ξεπερνούν το σκόπελο "γκανιότα" και θα δίνουν και κέρδος.
Οταν θες 70+ στο 1,40 ειναι δυσκολο να συμπαισουν ταυτοχρονα η συνδιατικα ομοφωνες -α αποψεις.
 
Δε με έχεις κατανοήσει. Τα παραδείγματα και η θεωρία που αναφέρω είναι μαθηματικά, δεν είναι η πραγματικότητα με 10 τίπστερς (ή όπως θες πες τους). Μιλάω για δις τίπστερς...
Λέω ότι αν μπορούσες να ξεχωρίσεις τους καλούς και όλοι οι καλοί έχουν τουλάχιστον 50% + στην πρόβλεψη, σε όλο το φάσμα των αποδόσεων όμως (γιατί και εγώ έχω 50% + σε ματς του 1,40 στον άσσο) και αν αυτοί συνδυαζόντουσαν μεταξύ τους, θα σου έφερνε ένα αποτέλεσμα κοντά στο 100%.
Η σύνθεση καλών, τείνει στο άριστα, με λίγα λόγια και αποδεικνύεται.
Τώρα που το λέω, αυτό το +50% μπορεί να έχει εφαρμογή σε όποιες αποδόσεις θες. Πχ, έστω παίρνεις 100 τιπστερς που έχουν 60% σε ματς του 1,40. Αν συνδυαστούν, ίσως φτάσουν σε ποσοστά που θα ξεπερνούν το σκόπελο "γκανιότα" και θα δίνουν και κέρδος.

Αν το γκάλοπ των experts είναι στο 40% χωρίς να είναι masterminds, θα πάει στο 43%.
Εκεί θα πάει & καλά είναι, θα χρησίμευε.
Αν θες εσύ να περιμένες παραπάνω ... περίμενε.
Το θέμα είναι ότι δεν το κάνουν.
 
Δε χρειάζεται ομοφωνία. Παίρνεις την πλειοψηφία.

Η αυστηρή μαθηματική διατύπωση είναι το λογαριθμικό άθροισμα με συντελεστές βαρύτητας.
Για παράδειγμα αν ήταν ένας καλός και ένας άσχετος, ο καλός παίρνει συντελεστή βαρύτητας 1 και ο άσχετος μηδέν. Σε ένα πραγματικό πουλ, θα παίρνουν ενδιάμεσες τιμές - ανάλογα πόσο αξίζει ο καθένας.
 
Software Γιώργος Κινιάκος Λαμία 1992
κατασκευή το 1992 και όχι το 1997
1629268082457.png
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: s-t-x-m-a
Software Γιώργος Κινιάκος Λαμία 1992
κατασκευή το 1992 και όχι το 1997
Προβολή συνημμένου 33662


Στα προποέντυπα μερικοί πράκτορες έβαζαν ... 13 τριπλές και έλεγαν "αυτό είναι το σύστημα μου" !
Αυτά δεν μέτραγαν βέβαια, όπως και τόσο μεγάλα σαν τα δικά σου.
Εγώ αυτό που είπα είναι βασικά το εξής:

α) Οι τίπστερς να καλούνται να δώσουν προγνωστικό για τους ίδιους αγώνες - όλη την κάρτα της πρέμιερ πχ.
Αλλοιώς δεν βγαίνει μπούσουλας, αν ο ένας προτείνει για τα Εγγλέζικα και ο άλλος για τα Γερμανικά.
β) Να είναι σαν ΠΡΟΠΟ ο διαγωνισμός. Επειδή αν ζητήσουμε μονά θα πέφτουν μονόπατα. Στο Ολυμπιακός - Αιγάλεω πχ ποιός θα δώσει άλλο από άσσο ;

Αν ήταν 13 οι αγώνες μπορεί να έβαζα σαν όρο συμμετοχής τις 10 διπλές - κάπου τόσο.

Αυτό που κάνεις εσύ είναι έξη κόντρες ομάδα 4 ως 6. Τόσο βγαίνει ; 1215 στήλες ; Εμένα τα προγράμματα
ΠΡΟΠΟ δεν μου παίζουν. Είναι DOS.
 
Στα προποέντυπα μερικοί πράκτορες έβαζαν ... 13 τριπλές και έλεγαν "αυτό είναι το σύστημα μου" !
Αυτά δεν μέτραγαν βέβαια, όπως και τόσο μεγάλα σαν τα δικά σου.
Εγώ αυτό που είπα είναι βασικά το εξής:

α) Οι τίπστερς να καλούνται να δώσουν προγνωστικό για τους ίδιους αγώνες - όλη την κάρτα της πρέμιερ πχ.
Αλλοιώς δεν βγαίνει μπούσουλας, αν ο ένας προτείνει για τα Εγγλέζικα και ο άλλος για τα Γερμανικά.
β) Να είναι σαν ΠΡΟΠΟ ο διαγωνισμός. Επειδή αν ζητήσουμε μονά θα πέφτουν μονόπατα. Στο Ολυμπιακός - Αιγάλεω πχ ποιός θα δώσει άλλο από άσσο ;

Αν ήταν 13 οι αγώνες μπορεί να έβαζα σαν όρο συμμετοχής τις 10 διπλές - κάπου τόσο.

Αυτό που κάνεις εσύ είναι έξη κόντρες ομάδα 4 ως 6. Τόσο βγαίνει ; 1215 στήλες ; Εμένα τα προγράμματα
ΠΡΟΠΟ δεν μου παίζουν. Είναι DOS.
Όταν ξεκίνησε το στοίχημα και μου έφτιαξες το κατασκευαστικό stxm1 η γηπεδούχος ήταν
μία από τις Βασιλεία ή ζυρίχη ή γκρασχόπερ και φιλοξενούμενη ήταν η Λουγκάνο αγνωστο όνομα
για μένα με το ξεκίνημα την 3η αγωνιστική η μια εκ των άνω γηπεδούχος είχε 0 νίκες 1 ισοπαλία
και 2 ήττες η δε άγνωστη για μένα Λουγκάνο είχε 3 νίκες εκτός .Όμως το διπλό είχε απόδοση 7,5
και τα πρώτα 500 χιλιάρικα και κάτι ψιλά μπήκαν στην τσέπη μου.
Θέλω να πω αν βρω με το ξεκίνημα τον Ολυμπιακό με άσχημο ξεκίνημα θα τιμήσω την φιλοξενούμενη...
 
Όταν ξεκίνησε το στοίχημα και μου έφτιαξες το κατασκευαστικό stxm1 η γηπεδούχος ήταν
μία από τις Βασιλεία ή ζυρίχη ή γκρασχόπερ και φιλοξενούμενη ήταν η Λουγκάνο αγνωστο όνομα
για μένα με το ξεκίνημα την 3η αγωνιστική η μια εκ των άνω γηπεδούχος είχε 0 νίκες 1 ισοπαλία
και 2 ήττες η δε άγνωστη για μένα Λουγκάνο είχε 3 νίκες εκτός .Όμως το διπλό είχε απόδοση 7,5
και τα πρώτα 500 χιλιάρικα και κάτι ψιλά μπήκαν στην τσέπη μου.
Θέλω να πω αν βρω με το ξεκίνημα τον Ολυμπιακό με άσχημο ξεκίνημα θα τιμήσω την φιλοξενούμενη...

It's you, δεν το κατάλαβα - ζαλισμένος από τη ζέστη.
Μου χρωστάς πριμ από αυτό λοιπόν.
Αλλά δεν είναι και τόσο καλή πολιτική να δίνεις τα τρελά σημεία σε ένα τέτοιο διαγωνισμό.
Ένας Γάλλος που είχε ασχοληθεί λέει ότι τα τρελά τα έδιναν προς το τέλος αυτοί που είχαν μείνει
πίσω στη βαθμολογία μπας και γίνει κάνα θαύμα.
 
It's you, δεν το κατάλαβα - ζαλισμένος από τη ζέστη.
Μου χρωστάς πριμ από αυτό λοιπόν.
Αλλά δεν είναι και τόσο καλή πολιτική να δίνεις τα τρελά σημεία σε ένα τέτοιο διαγωνισμό.
Ένας Γάλλος που είχε ασχοληθεί λέει ότι τα τρελά τα έδιναν προς το τέλος αυτοί που είχαν μείνει
πίσω στη βαθμολογία μπας και γίνει κάνα θαύμα.
Το πριμ θα έχει και τόκο; επίσης έχω πάρει καλά λεφτά με το πρόγραμμα που δίνεις τα ποσοστά
και ζητάς 3άδες ώς 10άδες δίνεις πόσες στήλες θέλεις να παίξεις π.χ 50 και με κάποιες πιθανότητες
νομίζω με 20 στήλες πήρα 1780€ το πρόβλημα εξακολουθεί η εκτύπωση σε δελτία .
Αντιγραφή με το χέρι είναι απαγορευτικό για εμένα στα 10 δελτία θα έχω κάνει 11 δελτία λάθος!!
 
Το πριμ θα έχει και τόκο; επίσης έχω πάρει καλά λεφτά με το πρόγραμμα που δίνεις τα ποσοστά
και ζητάς 3άδες ώς 10άδες δίνεις πόσες στήλες θέλεις να παίξεις π.χ 50 και με κάποιες πιθανότητες
νομίζω με 20 στήλες πήρα 1780€ το πρόβλημα εξακολουθεί η εκτύπωση σε δελτία .
Αντιγραφή με το χέρι είναι απαγορευτικό για εμένα στα 10 δελτία θα έχω κάνει 11 δελτία λάθος!!
ναι και τόκο
 
Η αυστηρή μαθηματική διατύπωση είναι το λογαριθμικό άθροισμα με συντελεστές βαρύτητας.
Για παράδειγμα αν ήταν ένας καλός και ένας άσχετος, ο καλός παίρνει συντελεστή βαρύτητας 1 και ο άσχετος μηδέν. Σε ένα πραγματικό πουλ, θα παίρνουν ενδιάμεσες τιμές - ανάλογα πόσο αξίζει ο καθένας.
Αξια εχει κατι οταν υπαρχει καταγραφη και οχι υποθεσεις,,μονο και μονο αν παει κανεις βασει αποδοσεων θα εχει επιθυμιτο αποτελεσμα.Τωρα η αληθεια και ο δρομος ειναι απο εκει που ξεκινα ο Κυριος Γιωργος
 
  • Like
Αντιδράσεις: nmpropo
Αξια εχει κατι οταν υπαρχει καταγραφη και οχι υποθεσεις,,μονο και μονο αν παει κανεις βασει αποδοσεων θα εχει επιθυμιτο αποτελεσμα.Τωρα η αληθεια και ο δρομος ειναι απο εκει που ξεκινα ο Κυριος Γιωργος
Πως θα το έκανες εσύ ;

Ένας πιό άμεσος τρόπος θα ήταν ο κάθε διαγωνιζόμενος να μην δίνει προγνωστικά (ήτοι να μας λέει "εγώ παίζω αυτό το αποτέλεσμα") αλλά να μας λέει τι αποδόσεις θα έδινε αυτός αν ήταν μπουκ στον κάθε αγώνα.
Εννοείται για τους ίδιους αγώνες όλοι.

Τα προποσυστήματα τα χρησιμοποιούσα εγώ επειδή δεν υπήρχε τίποτα καλύτερο και δεν μπορούσα βέβαια να κάνω τα προποέντυπα να αλλάξουν το στυλ τους. Επίσης δεν καταλάβαινε τότε κανένας τι είναι αποδόσεις μπουκ.
Τώρα δεν μπορώ να κάνω κάτι επειδή δεν υπάρχουν ούτε προποσυστήματα, ούτε αυτό που λέω.

Αυτό που υπαινίσσονται μερικοί ότι θα βγουν τυχαίοι νικητές και στον επόμενο γύρο πάλι τυχαίοι δεν στέκει,
Δεν θα βγουν τυχαίοι.
Φυσικά θα πρέπει να υπάρχουν και δώρα. Διακοπές στο Κωνσταντίνο π.χ. ο πρώτος νικητής.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μερικοί ψάχνονται να βρουν ποιά εταιρεία τα δίνει πιό καλά - δηλαδή ποιά είναι κοντά στην πρόβλεψη.
Αλλά δεν γίνεται.
Οι μπουκ εκτός από λάθη που κάνουν, είναι συνεννοημένοι να δίνουν όλοι περίπου το ίδιο για να μην γίνεται γκαραντσία μπετ.
Μόνο όπως λέω εγώ μπορεί να βγει κάτι.

Πάνω σ' αυτό μιά φορά ήταν ένα site που έδειχνε αποδόσεις διαφόρων Γαλλικών εταιρειών για ιππόδρομο.
Οι διαφορές ήταν χαώδεις οπότε γράφω εγώ email στο site και τους λέω "ρε σεις τι γίνεται εδώ ;".
Μου λέει λοιπόν ο Γάλλος "όλα αυτά που βλέπεις δεν είναι μπουκ, είναι αμοιβαίο στοίχημα, δεν μπορείς να κάνεις γκαραντσία".
Την ίδια στιγμή οι γνωστοί μας μπουκ τις είχαν βέβαια τις αποδόσεις τους σχεδόν στα ίσα.
 

Προγνωστικά

  • 22:00
    Novasports 2HD
    • Λάτσιο - Γιουβέντους
  • 22:00
    COSMOTE SPORT 3 HD
    • Λέστερ - Σαουθάμπτον
  • 22:00
    Novasports Premier League
    • Άρσεναλ - Τσέλσι
  • Αύριο 24-04-2024
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 8 HD
    • Εστουντιάντες - Γκρέμιο
  • 20:30
    Novasports Prime
    • Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι Τελ Αβίβ
  • 22:00
    Novasports 5HD
    • Ρεάλ Μαδρίτης - Μπάσκονια
  • Αύριο 24-04-2024
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 03:00
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • NBA 2023-24
  • 03:30
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • Μιλγουόκι Μπακς - Ιντιάνα Πέισερς
  • 04:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
    • Δεν υπάρχουν αθλητικές μεταδόσεις από άλλα αθλήματα σήμερα
Γενική Κουβεντούλα
Βοήθεια Χρήστες
  • Κανένας δεν κουβεντιάζει αυτή τη στιγμή.
  • Ertzan Ertzan:
    σύμφωνα με την beisports τουρκίας είναι δημοσίευμα του sportime λέει
  • Ertzan Ertzan:
    κατηγορήθηκε ο ερωτιάρης για ντόπα? μάλλον το παράκανε με τα βιάγκρα :smk1:
  • PANATHA PANATHA:
    To Sportime εχει πιασει πατο....μην το πιστευεις ποτε...
  • PANATHA PANATHA:
    Εσυ φυσικα γελας αλλα η ιστορια με τον Ιωαννιδη εδειξε μια ακομα φορα ποσο πατο εχουν πιασει τα social....ο καθε ηλιθιος γραφει οτι σαχλαμαρα του ερθει χωρις φυσικα συνεπειες....και παλι καλα που μεσα σε λιγες ωρες αποδειχτηκε η υποθεση μουφα....και δεν τραβηξε
    2-3 μερες....
  • Ertzan Ertzan:
    μα για γέλια είναι η κατάσταση, Στην σήμερον ημέρα δεν απορώ για τίποτα πραγματικά
  • Ertzan Forum Bot:
    Ο χρήστης Ertzan ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Κύπελλο IFC#15 ΤΕΛΙΚΟΣ (20-21/4/2024)" στο Διαγωνισμός I.F.C..
  • Ertzan Ertzan:
    Στα δικά μου μάτια με την ενδεκάδα που έχει κατεβάσει η Fener και είναι αυτή που έγραψα παραπάνω η Fener κανονικά κερδίζει 2-0 τουλάχιστον όμως επειδή η μπάλα είναι πόρνη που έλεγε και ο Όσιμ όλα όσα βλέπουμε μπορούν να πάνε στράφη (δείτε τα χθεσινά)
  • Ertzan Ertzan:
    Ο Ατζούν έδειξε για άλλη μια φορά πόσο μεγάλος οπαδός της Fenerbahce είναι και τον αγώνα θα τον δείξει το ελεύθερο TV8 :smk1:
  • Ertzan Ertzan:
    με την είσοδο του Ζάιτς η Fener παίζει με 10 παίκτες αυτήν την στιγμή
  • PANATHA PANATHA:
    Εγω λεω θα πανε στα πεναλτι
  • Ertzan Ertzan:
    μακάρι
  • Ertzan Ertzan:
    ο Τζίκου κρατάει την άμυνα
  • Ertzan Ertzan:
    αυτην την στιγμή η Fener παίζει με 10 παίκτες
  • Ertzan Ertzan:
    μπαίνει ο Κρούνιτς μάλιστα
  • Ertzan Ertzan:
    αν ο Ολυμπιακός μπορέσει και σκοράρει μαγκιά του πραγματικά, αν χάσει είναι άξιος της μοίρας του
  • Ertzan Ertzan:
    Τώρα ο προπονητής της Fener τα "γάμησε" αλλά σου λέει δεν έρχεται ο Ολυμπιακός οπότε μπορώ να τους βάλω
  • Ertzan Ertzan:
    όπως έγραφα και σε έναν φίλο πέραν Μπατσουάγι δεν θα άλλαξα κανέναν και ας χρειαστεί να τους κοπούν τα πόδια, ίσως αντί Μπεκάο αν τραυματίστηκε να έβαζα Μπονούτσι για τα πέναλτι
  • Ertzan Ertzan:
    Krunic, Zaijc, Under, Caglar ότι άχρηστο υπάρχει έβαλε ο ανίκανος
  • Αδιάβροχος Forum Bot:
    Ο χρήστης Αδιάβροχος ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "υπάρχει ανώνυμο πορτοφόλι ?" στο Ηλεκτρονικά Πορτοφόλια.
  • S Forum Bot:
    Ο χρήστης ssk ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Στοίχημα με διπλάσιο" στο Προγνωστικά Ποδοσφαίρου.
  • PANATHA PANATHA:
    Τι τρελο πρωταθλημα ειναι αυτο....
  • K Forum Bot:
    Ο χρήστης kandalf ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Διαχείριση λογαριασμών" στο Στοιχηματικές κουβέντες.
  • Ertzan Ertzan:
    Τα πιτσιρίκια μας έχουν κάνει γιο γιο τους Ιταλούς ειδικά το 3-0 θα το ζήλευε και ο Κριστιάνο Ρονάλντο
  • Ertzan Ertzan:
    Η ΠΡΩΤΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ που παίρνει ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ τίτλο στο ποδόσφαιρο οι νέοι του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ :smk1:
  • PANATHA PANATHA:
    Πρώτο ευρωπαϊκό τρόπαιο για την Ελλάδα και την ομάδα του Παναθηναϊκού Κ19 στην Ολλανδία το 1980 ... απέκλεισαν τότε Μπαρτσελόνα και Άγιαξ !!!!
    PANATHA PANATHA: Πρώτο ευρωπαϊκό τρόπαιο για την Ελλάδα και την ομάδα του Παναθηναϊκού Κ19 στην Ολλανδία το 1980...