Καθυστερηση εκδοσης βεβαιωσης κερδους 2018 απο ΟΠΑΠ και rebels gaming(vivobet)

Υπάρχει και συμπληρωματική δήλωση ... εφόσον δεν υπάρχει μεγαλύτερος φόρος να πληρώσεις από αυτήν δεν έχεις και πρόστιμο , εχω χρόνια να ασχοληθω με αυτά αλλά έτσι ήταν παλιά.
 
goal2 ο δικος μου λογιστης λέει οτι απλα δηλωνεις τα ποσά στη φορολογικη δηλωση (το συνολο των καθαρων κερδων απο ολες τις στοιχηματικες εταιρειες αθροιστικά) και τις βεβαιωσεις τις κραταω μόνο σε περιπτωση ελεγχου,για να αποδειξω οτι τα κερδη οντως υφιστανται.
εσενα ο λογιστης σου τις επισυναπτει με καποιο τροπο στο συστημα? επισυναπτει τα ηλεκτρονικα αρζεια?

ΥΓ.Ουτε εμενα μου εστειλε ο οπαπ ως τωρα. αστειοι.
 
Υπάρχει και συμπληρωματική δήλωση ... εφόσον δεν υπάρχει μεγαλύτερος φόρος να πληρώσεις από αυτήν δεν έχεις και πρόστιμο , εχω χρόνια να ασχοληθω με αυτά αλλά έτσι ήταν παλιά.

Αφού έχεις μείνει στα παλιά έχουν αλλάξει κάποια πράγματα.

Αν κάνει συμπληρωματική υπάρχει πρόστιμο των 100 ευρώ. Κάποιος θα πει πως αυτά δεν επιβεβαιώνονται αυτό το ξέρω και εγώ έλα που όμως άρχισαν να έρχονται πλέον ραβασάκια με κατοστάρικα οπότε δεν το διακινδυνεύεις.

Αλλά και πάλι όπως γράφει ο φίλος 6 μήνες πριν το έκανε. Άσε που όλα είναι στον αυτόματο σιγά μην κάτσουν και τα υπολογίζουν με το χεράκι και το κομπιουτερακι γιατί να τρέχουμε τελευταία στιγμή?
 
  • Like
Αντιδράσεις: goal2
Ερτζαν oταν λες "Κάποιος θα πει πως αυτά δεν επιβεβαιώνονται"?
Για το αλλο που λες , ε ναι αυτο με πειραξε.Εγω εχω νοιαστει εδω και 6 μηνες, αρα θα επρεπε να με εχουν εξυπηρετησει και Οπαπ και rabels gaming-vivobet αλλα δεν εξυπηρετησαν , και δεν ξερω μηπως το κανουν και επιτηδες.

Με το δεν επιβεβαιώνονται μάλλον λάθος το διατύπωσα. Στο παρελθόν έχω κάνει και εγώ συμπληρωματικές δηλώσεις όχι για στοιχηματικούς λόγους είτε για το Ε9 είτε στην φορολογική και μου έλεγε η λογίστρια υπάρχει το κατοστάρικο το οποίο κατοστάρικο ναι μεν έμπαινε στο σύστημα σαν πρόστιμο αλλά δεν το έστελναν να το πληρώσεις απλός ήξερες πως αν έρθει ραβασάκι θα είναι το πρόστιμο 100 ευρώ. Εδώ και 2 χρόνια λοιπόν περίπου άρχισαν να στέλνουν ραβασάκια με κατοστάρικα. Μια περίπτωση είχα με την νύφη μας πριν 2 χρόνια όπου ο βλάκας ο λογιστής της ο προηγούμενος ξέχασε να κάνει την φορολογική της (ανύπαντρη τότε) αφού έκανε όλης της οικογένειας εκεί λοιπόν είχε 100 ευρώ πρόστιμο και το οποίο ήρθε και το πλήρωσαν.

Για το 2ο γνώμη μου είναι επίτηδες το κάνουν γιατί και αυτοί θέλουν να κρύψουν κάποια πράγματα άσε που τους συμφέρει να μην ζητήσουμε κιόλας.
 
Tζορνταν η λογιστρια μου τα περασε ολα μπαμ μπαμ.Ηταν διαδικασια 2-3 λεπτων, μεσα σε αυτο το χρονικο διαστημα ειχα και το εκκαθαριστικο στα χερια μου.Ημουν εκει στο γραφειο της απλα να δω μηπως κανει καποιο λαθος στα ποσα, χωρις να κοιταζω την οθονη της.
Αναλυτικα:Της εδωσα τις βεβαιωσεις, υπολογογισε τα ποσα με κομπιουτερακι + και -, τα περασε, το συστημα τα δεχτηκε ολα αυτοματα χωρις το παραμικρο προβλημα, δηλαδη χωρις να αποριψει καποια βεβαιωση η να εμφανισει σημειωμα οτι με καλουν σε ΔΟΥ.Tωρα αν επισυναψε με καποιο τροπο μια μια την καθε βεβαιωση η αν απλα σχηματισε τα συνολικα ποσα δεν το προσεξα, αλλα μπορω να την ρωτησω σημερα που θα παω στο γραφειο της.
Επειδη με ειχες ρωτησει και αλλη φορα σε αλλο θρεντ, να πω τι θα γινει οταν κανω την δηλωση, τα ποσα που δηλωσα ηταν κερδη 5ψηφιο ποσο,πολυ πανω απο το αφορολλογητο, και δεν πληρωνω τιποτα ουτε εισφορες αλλυλεγγυης τιποτα εντελως, 0 χρεος στην εφορια. Φυσικα ειμαι καλυμμενος σε οποιαδηποτε αγορα κανω, και ισχυει και αν την κανω τα επομενα χρονια, πχ αν αγορασω ενα αυτοκινητο το 2020 η το 2021.Απλα απο οσο μου ειπε η λογιστρια αν λαβω και αλλες βεβαιωσεις κερδους και κανουμε συμπληρωματικη δηλωση,απο 1η Αυγουστου και μετα, θα πληρωσω προστιμο 100 ευρω.
Γενικα δεν μπλεχεις με τιποτα αν δηλωνεις τα κερδη.Αφου ειναι αφορολογητα, δηλαδη ηδη φορολογημενα οταν κανεις αναληψη.Μπλεξιμο μπορει να εχεις αν εχεις κανει αγορες με μεγαλα ποσα, που δεν τις δικαιολογει το εισοδημα σου ειτε ειναι εισοδημα απο δουλεια ειτε απο κερδη στο στοιχημα.

αρα απο οτι καταλαβαινω ουτε εσενα η λογιστρια σου , σου επισυναψε τα ηλεκτρονικα αρχεια των βεβαιωσεων κερδων που σου εστειλαν σε μορφη pdf,doc κτλ οι στοιχηματικες,
απλα εκανες τις προσθαφαιρεσεις οπως ο δικος μου και απλα δηλωσε το καθαο κερδος. τις βεβαιωσεις θα τις χρειαστουμε μόνο αν μας γινει ελεγχος,συμφωνα με το δικο μου λογιστη.
και ο οπαπ οταν τους εκραξα στο τηλ,ειπε πως μονο αν μου εχει ερθει χαρτι για ελεγχο θα επισπευσουν την διαδικασια εκδοσης της βεβαιωσης.
εγω παντως εκανα μονος μου την προσθαφαιρεση απο τον οπαπ (καταθεσεις-αναληψεις για το 2018) και ειπα στο λογιστη μου να βαλει κι αυτο το καθαρο κερδος μεσα στη σούμα. αν χτυπα ξυλο μου κανουν ελεγχο , θα δειξω το χαρτι στον οπαπ και ελπιζω να επισπευσουν τη διαδικασια και να μου στειλουν τη βεβαιωση. η ουσια ειναι πως εστω κι ετσι τα δηλωσα τα κερδη του οπαπ.

οσο για το αλλο που λες,και γω δηλωσα λιγο πανω 12 χηνες ως κερδη στοιχηματος, αλλα δε μου εβγαλε το συστημα να πληρωσω καποιο φορο. αυτο μας ελειπε.εννοειται πως ακομα κι αν περνας τις 12 χηνες δεν υπαρχει φορολογια. αναφερω τις 12 χηνες,γιατι σε αυτο το ποσό υπηρχε μια διαμαζη παλια,λογω εισφορας αλλυλεγγυης κτλ
 
Σήμερα έστειλε την βεβαίωση κέρδους ο μεγάλος οπαπ.Ουτε 3 μήνες μετά τη λήξη της προθεσμίας.:eek:
 

Προγνωστικά

  • 22:00
    COSMOTE SPORT 2 HD
    • Μπαρτσελόνα - Παρί Σεν Ζερμέν
  • 22:00
    COSMOTE SPORT 3 HD
    • Ντόρτμουντ - Ατλέτικο Μαδρίτης
  • 22:00
    COSMOTE SPORT 9 HD
    • Σαουθάμπτον - Πρέστον
  • 22:15
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • Φαμαλικάο - Σπόρτινγκ Λισαβόνας
  • 20:00
    Novasports Prime
    • Μακάμπι Τελ Αβίβ - Μπασκόνια
  • 21:00
    Novasports 5HD
    • Αναντολού Εφές - Βίρτους Μπολόνια
  • 21:00
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • Βόννη - Περιστέρι
  • Αύριο 17-04-2024
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 02:30
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • SoFi NBA Play-In Tournament
  • 04:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 05:00
    COSMOTE SPORT 5 HD
    • SoFi NBA Play-In Tournament
  • 12:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2024
  • 14:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2024
  • 16:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2024
  • 18:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2024
  • 19:30
    Novasports 6HD
    • WTA 500 Porsche Tennis Grand Prix
Γενική Κουβεντούλα
Βοήθεια Χρήστες
  • Κανένας δεν κουβεντιάζει αυτή τη στιγμή.
  • Ertzan Ertzan:
    Όχι Final Four στον τελικό. Μπαρτσελόνα περνάω καλά εσάς από τα αποδυτήρια ΑΝ έρθετε οπότε είμαι τελικό
  • Ertzan Ertzan:
    Ολυμπιακός-Fener τελικό και το repeat του τελικού fixed
  • PANATHA PANATHA:
    μας μπερδεψες....
  • Ertzan Ertzan:
    κάτσε μπερδεύτηκα και εγώ
  • Ertzan Ertzan:
    Fener-Μονακό έχουμε και ΑΝ έρθετε έχουμε Fener-Παναθηναϊκό
  • PANATHA PANATHA:
    Μπαρτσελοα - Ολυμπικός και μετα με τον νικητη Ρεαλ - 8η ομαδα
  • Ertzan Ertzan:
    Ολυμπιακός-Μπαρτσελόνα και μετά Ολυμπιακός-Ρεάλ εε?
  • PANATHA PANATHA:
    Τα ζευγάρια των playoffs Ρεάλ Μαδρίτης - Μακάμπι ή Μπασκόνια ή Βίρτους ή Εφές / Παναθηναϊκός - Μακάμπι ή Μπασκόνια / Μονακό - Φενέρμπαχτσε / Μπαρτσελόνα -
    Ολυμπιακός
  • PANATHA PANATHA:
    Οποτε την Τριτη εχουμε Μπακαμπι - Μπασκονια σε μονο ματς....ο νικητης παιζει με Παναθα.....ο ηττημενος θα παιξει με τον νικητη του Εφες - Βίρτους και η νικητρια με την Ρεαλ Μαδριτης....
  • PANATHA PANATHA:
    Με την φορα που εχει παρει η Εφες μπορει να κερδισει Βιρτους και οποια χασει στο Μακαμπι - Μπασκονια και να κοντραρει την Ρεαλ...
  • PANATHA PANATHA:
    Στα εξηγησα ωραια?
  • animusbet animusbet:
    Δεν υπάρχει ομάδα Εφές,επειδή κέρδισε 2 φορές σε μια εβδομάδα τη Φενέρ την κάναμε και ομαδάρα?
  • Ertzan Ertzan:
    Η Ρεάλ δεν χάνει από Efes εκτός και αν ο Λάρκιν τα βάζει και από το σπίτι του τότε υπάρχει ελπίδα
  • Ertzan Ertzan:
    να και ο άλλος πελατάκος :smk1:
  • PANATHA PANATHA:
    Στα 5 ματς πιστευω πως η Ρεαλ θα περασει.....απλα ενω εχει βγει πρωτη μπορει να μην εχει τοσο ευκολο αντιπαλο οσο θα ηταν το φυσιολογικο
  • PANATHA PANATHA:
    1900 ματς και συνεχιζουμε :p
  • Ertzan Ertzan:
    Η Λίβερπουλ είμαι σίγουρος έστειλε κόσμο και κοσμάκι κουβά, σημεία, χάντικαπ όβερ τα πάντα όλα
  • PANATHA PANATHA:
    Σιγουρα τα πολλα λεφτα θα χαθηκαν στο live
  • Ertzan Ertzan:
    Στο ρελαντί τα κορίτσια μας την Βιλνέβ στον τελικό 58-45 λήξη του πρώτου ημιχρόνου
  • Ertzan Ertzan:
    Οι Άγγλοι αυτήν την αγωνιστική κυριολεκτικά γάμησαν κόσμο και κοσμάκι 0-2 η Άστον Βίλλα
  • PANATHA PANATHA:
    Σοκαριστικές στιγμές στο Ουντινέζε - Ρόμα, κατέρρευσε ο Έβαν Εντικά στο 72' της αναμέτρησης.
    1f691.png
    Αποχώρησε με το φορείο, έχοντας ευτυχώς τις αισθήσεις του ο στόπερ των Ρωμαίων, ενώ το παιχνίδι διεκόπη οριστικά.
  • Ertzan Ertzan:
    α γι'αυτό διεκόπη λέω και εγώ τι έγινε εδώ
  • PANATHA PANATHA:
    Για αυτο ειμαι εγω εδω...να ενημερωνω για τα παντα :bravo: :ROFLMAO: :p
  • B Forum Bot:
    Ο χρήστης BraShaVa8888 ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "|_ Λάϊβ _|" στο Προγνωστικά Ποδοσφαίρου.
  • Infobetakias Forum Bot:
    Infobetakias Forum Bot: Ο χρήστης Infobetakias ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Τριπλή προσφορά γνωριμίας, με 1...