Κρυπτονομίσματα

Είχαμε τις στοιχηματικές εταιρίες,έχουμε και την coinbase που δεν δέχεται statement πιστωτικής κάρτας στα ελληνικά,για να ταυτοποιησει την διευθυνση κατοικίας...
Εχει κανείς λογαριασμό εκεί,να μου πει καμια ιδεα,τι να κανω;Ειναι να τρελαινεσε με τους κομπλεξικους...
Απο Ρεβολουτ το δεχονται. Επελεξε Αγγλικη γλωσσα πριν μπεις στην εφαρμογη Ρεβολουτ και κετεβασε ενα statement απο κει.
 
  • Like
  • Love
Αντιδράσεις: Aspromauro και defectus
Επειδη δεν έχω Revolut,δοκίμασα και έστειλα screenshot από Skrill (στα Αγγλικά) και επιτέλους το δέχθηκαν!!!

Στα των κρύπτο τώρα,μηπως είμαστε ήδη σε μπουλ ραν και δεν το έχουμε πάρει χαμπάρι...;Μια τελευταία πτώση περίμενα για να αγοράσω(μόνο Αlts) και έχει ένα μηνα που ανεβαίνουν συνεχώς...Κοιτάω το τρένο να φευγει σα μ@λακας...

Πιέζει και ο χρόνος τώρα,αφού στα μέσα Γεναρη αναμένεται να εγκριθουν τα ETF,που αν συμβει,λογικά θα δούμε μεγαλη ανοδο στα κρυπτονομισματα.Χρειάζομαι επειγόντως μια 25άρα διόρθωση τουλάχιστον.

Ποια η γνωμη σας;
 
Επειδη δεν έχω Revolut,δοκίμασα και έστειλα screenshot από Skrill (στα Αγγλικά) και επιτέλους το δέχθηκαν!!!

Στα των κρύπτο τώρα,μηπως είμαστε ήδη σε μπουλ ραν και δεν το έχουμε πάρει χαμπάρι...;Μια τελευταία πτώση περίμενα για να αγοράσω(μόνο Αlts) και έχει ένα μηνα που ανεβαίνουν συνεχώς...Κοιτάω το τρένο να φευγει σα μ@λακας...

Πιέζει και ο χρόνος τώρα,αφού στα μέσα Γεναρη αναμένεται να εγκριθουν τα ETF,που αν συμβει,λογικά θα δούμε μεγαλη ανοδο στα κρυπτονομισματα.Χρειάζομαι επειγόντως μια 25άρα διόρθωση τουλάχιστον.

Ποια η γνωμη σας;
Ο κάθε ένας έχει τη στρατηγική του και παίρνει και τα ρίσκα του. Τα πράγματα είναι απλά για εμένα.

Α) κάνεις DCA σταθερά
Β) δεν κάνεις τίποτα και ελπίζεις να δεις μία καλή πτώση
Γ) ρίχνεις ένα ποσοστό από το κεφάλαιο που έχεις τώρα και κρατάς ένα άλλο μέρος για την περίπτωση που όντως γίνει μία διόρθωση.

Προσωπικά ακολουθώ την πρώτη τακτική, δηλαδή DCA. Για εμένα, καλύτερα να έχω μικρότερο κέρδος παρά να μείνω εκτός αγοράς σε περίπτωση μεγάλης ανόδου. Άλλωστε τα alts έχουν ακόμα πολύ μεγάλο περιθώριο ανόδου.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Conscious Player και Aspromauro
Πάει για τις 50000 έως το τέλος του μήνα...Μόνη ελπίδα για να συμβεί μεγάλη διόρθωση,να φάνε άκυρο τα ETF.Πολύ δύσκολο να συμβεί...Βλέπω να χάνω το τρένο οριστικά.
Πάντως σ αυτές τις τιμές και με τόση συνεχόμενη άνοδο σε -υποτίθεται- bear market,δεν μπαίνω χωρίς να δω μεγάλη διόρθωση.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πάει για τις 50000 έως το τέλος του μήνα...Μόνη ελπίδα για να συμβεί μεγάλη διόρθωση,να φάνε άκυρο τα ETF.Πολύ δύσκολο να συμβεί...Βλέπω να χάνω το τρένο οριστικά.
Πάντως σ αυτές τις τιμές και με τόση συνεχόμενη άνοδο σε -υποτίθεται- bear market,δεν μπαίνω χωρίς να δω μεγάλη διόρθωση.
προσωπικα δεν θεωρω οτι ειναι αργα
 
  • Like
Αντιδράσεις: Aspromauro
Λοιπόν μάγκες δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με κρυπτο. Ο άνδρας μιας φίλης μου όμως ξεκίνησε να ασχολείται και έβαλε πριν περίπου 1,5-2 χρόνια 1500 ευρω σαν άσχετος που κάποιος τον έβαλε στο τριπάκι που τα είχε κονομήσει και τον μύησε για να τον φτιάξει οικονομικά. Χθες το πρωί μου έδειξε η γυναίκα του σκρινσοτ που της είχε στείλει και ο τύπος είναι στα 33 χιλιάρικα. Το σκρινσοτ που της έστειλε και εκείνη δεν μπορούσε να το διαβάσει γιατί δεν το καταλάβαινε έλεγε πως μέσα σε μία εβδομάδα είχε πάρει 11 χιλιάρικα είχε 55% κερδός του κεφαλαίου του σε μία εβδομάδα Ξέρω επίσης πως την Τρίτη ή την Τετάρτη ήταν στα 29 χιλιάρικα. Κέρδισε σε μία ή σε δύο ημέρες 4 χιλιάρικα.

Δεν ξέρω τι προρτοφόλιο έχει, δεν τα είδα, δεν ξέρω τι έκανε, παντως το εκανε. Το θεμα ειναι αν αυτό που εκανε εκεινος ήταν τυχαιο γεγονος ή όχι. Για παραδειγμα εχει βαλει στοχο τα 100 χιλιαρικα σε 2 χρονια απο τωρα ή νωριτερα και αναρωτιεμαι αν ειναι εφικτο με πολυ χαμηλό ρισκο. Δεν ξέρω εσεις τι λέτε;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Conscious Player
Αν ασχοληθεις για 2-3 μήνες θα μπεις στο νόημα και μπορεις να κάνεις ένα 10Χ το κεφάλαιο σου (αγοράζοντας Altcoins).Το θέμα είναι να μην παρασυρθεις από την απληστία και όταν το 10Χ συμβεί,να πάρεις στην τσέπη τα κέρδη σου.

Εν τω μεταξύ το Final deadline για τυχόν έγκριση των ETF είναι 15/3/2024 καί όλοι προεξοφλούν ότι θα εγκριθουν τον Ιανουάριο, γι αυτό και η τρελή άνοδος των τελευταίων 2 μηνών.Και ερωτώ:Γιατί να μην εγκριθουν τον Μάρτιο και τον Γενάρη να έχουμε μια ελεύθερη πτώση 50%;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Balaton
Και ερωτώ:Γιατί να μην εγκριθουν τον Μάρτιο και τον Γενάρη να έχουμε μια ελεύθερη πτώση 50%;

Γενικά αυτό ακριβώς περιμένουν πολλοί από αυτούς που ασχολούνται με κρύπτο.

-30% 50% στα alt και -10% 20% στα δύο μεγάλα(bitcoin ethereum)

Τα νούμερα δεν είναι απόλυτα, σαν γενική ιδέα τα γράφω.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Aspromauro
Λοιπόν μάγκες δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με κρυπτο. Ο άνδρας μιας φίλης μου όμως ξεκίνησε να ασχολείται και έβαλε πριν περίπου 1,5-2 χρόνια 1500 ευρω σαν άσχετος που κάποιος τον έβαλε στο τριπάκι που τα είχε κονομήσει και τον μύησε για να τον φτιάξει οικονομικά. Χθες το πρωί μου έδειξε η γυναίκα του σκρινσοτ που της είχε στείλει και ο τύπος είναι στα 33 χιλιάρικα. Το σκρινσοτ που της έστειλε και εκείνη δεν μπορούσε να το διαβάσει γιατί δεν το καταλάβαινε έλεγε πως μέσα σε μία εβδομάδα είχε πάρει 11 χιλιάρικα είχε 55% κερδός του κεφαλαίου του σε μία εβδομάδα Ξέρω επίσης πως την Τρίτη ή την Τετάρτη ήταν στα 29 χιλιάρικα. Κέρδισε σε μία ή σε δύο ημέρες 4 χιλιάρικα.

Δεν ξέρω τι προρτοφόλιο έχει, δεν τα είδα, δεν ξέρω τι έκανε, παντως το εκανε. Το θεμα ειναι αν αυτό που εκανε εκεινος ήταν τυχαιο γεγονος ή όχι. Για παραδειγμα εχει βαλει στοχο τα 100 χιλιαρικα σε 2 χρονια απο τωρα ή νωριτερα και αναρωτιεμαι αν ειναι εφικτο με πολυ χαμηλό ρισκο. Δεν ξέρω εσεις τι λέτε;

Αυτήν η τεράστια αύξηση σε μικρό χρονικό διάστημα συμβαίνει εδώ και ένα μήνα καθώς είμαστε στην φάση που ανεβαίνει το bitcoin και τραβάει μαζί του όλα τα alts.

Προσωπικά είμαι ένα μικρό βήμα μπροστά από το "τελείως άσχετος", δηλαδή δεν έχω εντρυφήσει σε βάθος και για μεγάλο χρονικό διάστημα.

Δεν είμαι βαθιά γνώστης.

Η αλήθεια είναι ότι ψήνομαι να ασχοληθώ ακόμα περισσότερο, αφού πρώτα απαντήσω στο πιο βασικό ερώτημα:

Είμαι διατεθειμένος να ασχοληθώ με αυτό για τουλάχιστον 3-7 χρόνια?

Γιατί τόσο θέλει τουλάχιστον για να δεις τους κύκλους που κάνει η ζωή, σε όλους τους τομείς.

Δεν είμαι ακόμα σίγουρος αλλά Αν τελικά απαντήσω ναι, δεν θα το σκεφτώ δεύτερη φορά θα μπω με τα μπούνια.

Γενικά αν κάποιος είναι διατεθειμένος να μπει για το long term, σίγουρα αξίζει να μπει.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Balaton
Φτασαμε επιτέλους στην τελική ευθεία για την έγκριση ή απόρριψη των ETF.Μου έχει βγει η ψυχή να περιμένω πτώση εδώ και 2-3 μήνες.Πλέον,ελπίζω μετά την απόφαση,το BTC να μην ανέβει πάνω από τις 50.000 και να έχουμε ένα sell the news που να το οδηγήσει έως τις 35.000.Προσωπικά είμαι σε αναμένα κάρβουνα περιμένοντας την πτώση για να μπω σε Alts.

Ποια είναι η άποψή σας για το τί θα συμβει μετά την έγκριση των ETF;Είναι δυνατόν να πάει μόνο πάνω χωρίς να κάνει μια σοβαρή διόρθωση;Δηλ όσοι αγόρασαν χαμηλά,δεν θελουν να πάρουν κέρδη και να ξαναγοράσουν χαμηλότερα από 45000;
 

Προγνωστικά

  • 14:30
    COSMOTE SPORT 1 HD
    • Μπρίστολ Σίτι - Λέστερ
  • 17:00
    COSMOTE SPORT 2 HD
    • Ρέξαμ - Μάνσφιλντ
  • 17:00
    COSMOTE SPORT 3 HD
    • Νόριτς - Πλίμουθ
  • 19:30
    COSMOTE SPORT 1 HD
    • Μπλάκμπερν - Ίπσουιτς
  • 20:00
    COSMOTE SPORT 8 HD
    • Μπενφίκα - Σάβες
  • 21:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • Αλ Έτιφακ - Αλ Αχλί
  • 21:30
    Novasports Start
    • Μπούργος - Εσπανιόλ
  • 22:00
    Novasports 1HD
    • Κάδιθ - Γρανάδα
  • 22:00
    Novasports 2HD
    • Λιλ - Λανς
  • 22:00
    COSMOTE SPORT 3 HD
    • Γουότφορντ - Λιντς
  • 22:30
    COSMOTE SPORT 8 HD
    • Εστρέλα - Σπόρτινγκ Λισαβόνας
  • 19:30
    COSMOTE SPORT 5 HD
    • Μπούρσασπορ - Τόφας
  • 19:45
    Novasports 5HD
    • Φενέρμπαχτσε - Άλμπα Βερολίνου
  • 19:45
    Novasports 6HD
    • Μπεσίκτας - Μπουργκ
  • 20:55
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • NBA Action 2023-24 Ε3323
  • 21:30
    Novasports 3HD
    • Λόντον Λάιονς - Παρί
  • 21:30
    Novasports 4HD
    • Ρεάλ Μαδρίτης - Ερυθρός Αστέρας
  • 21:30
    Novasports Prime
    • Βίρτους Μπολόνια - Παναθηναϊκός AKTOR
  • Αύριο 30-03-2024
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • Ιντιάνα Πέισερς - Λος Άντζελες Λέικερς
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 01:05
    • NC State - Marquett
  • 01:35
    Novasports 5HD
    • Gonzaga - Purdu
  • 02:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • Σαν Αντόνιο Σπερς - Νιου Γιορκ Νικς
  • 04:30
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 07:15
    COSMOTE SPORT 5 HD
    • WRC 2024
  • 08:30
    COSMOTE SPORT 5 HD
    • WRC 2024
  • 09:25
    COSMOTE SPORT 5 HD
    • WRC 2024
  • 16:00
    COSMOTE SPORT 9 HD
    • Premier Padel Tour 2024
  • 17:00
    ΕΡΤ3
    • Παναθηναϊκός - Μίλων
  • 18:00
    COSMOTE SPORT 9 HD
    • Premier Padel Tour 2024
  • 20:15
    ΕΡΤ3
    • Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ
  • 21:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
  • Αύριο 30-03-2024
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
Γενική Κουβεντούλα
Βοήθεια Χρήστες
  • Κανένας δεν κουβεντιάζει αυτή τη στιγμή.
  • PANATHA PANATHA:
    Είδες ριπλέι?
  • Ertzan Ertzan:
    ναι
  • PANATHA PANATHA:
    Η Φενέρμπαχτσε επιθυμούσε να πάρει αναβολή το ντέρμπι της 7ης Απριλίου με την Γαλατάσαραϊ για το τουρκικό Super Cup ελέω... Ολυμπιακού, όμως το συγκεκριμένο αίτημά της δεν έγινε αποδεκτό από την ποδοσφαιρική ομοσπονδία της χώρας.
  • PANATHA PANATHA:
    Η ποδοσφαιρική ομοσπονδία της Τουρκίας (TFF) ενημερώσε και τους δύο συλλόγους πως
    αυτό έχει να κάνει με το ότι δεν υπάρχει εναλλακτική ημερομηνία λόγω του φορτωμένου αγωνιστικού προγράμματος των ομάδων.
  • Ertzan Ertzan:
    Θα το έγραφα το πρωί αλλά από το κινητό δεν ήρθε. Οι αλλόθρησκοι όπως ήταν φυσιολογικό είπαν πως δεν θα δεχτούν την αναβολή του αγώνα. Οι δικοί μας έκαναν αίτηση για αναβολή και απότι διάβασα έλεγαν να γίνει ο αγώνας με την λήξη του πρωταθλήματος όμως η Ομοσπονδία που έχει χεστεί πάνω της και ακόμα να βγάλει την απόφαση για τις "τιμωρίες" δεν το έκανε αποδεκτό.
  • Ertzan Ertzan:
    Η Fenerbahce είναι η ομάδα που μάζεψε τους περισσότερους πόντους στην Ευρώπη αλλά δεν το βλέπουν έτσι δεν πειράζει όμως είναι μεγάλος ο θεός
  • PANATHA PANATHA:
    Δειχνει ο ΑΝΤ1 F1 την Κυριακή το πρωι??
  • Ertzan Ertzan:
    Νομίζω μόνο το plus θα το έχει
  • PANATHA PANATHA:
    ρε τα λαμογια....
  • Ertzan Ertzan:
    είχε προσφορά μέσω της ΔΕΗ για 9 μήνες δωρεάν πριν 1 μήνα
  • PANATHA PANATHA:
    ναι το ξερω....
  • PANATHA PANATHA:
    κ μαγνητοσκόπηση το δείχνει ο Αντ1 το ελεύθερο κανάλι στης 17:00
  • PANATHA PANATHA:
    Αγγλία - Βραζιλία 0-0 στο 36......Over 0,5 στο πρωτο μερος
  • PANATHA PANATHA:
    Απόδοσ
    η @31.0
  • M Forum Bot:
    Ο χρήστης MrChow ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Maurice Moss Tips" στο Προγνωστικά Ποδοσφαίρου.
  • Ertzan Ertzan:
    συνεχίζει η προσφορά της ΔΕΗ για Αντέννα plus νομίζω μέχρι 14 Απριλίου
  • Ertzan Ertzan:
    Λίγες μέρες πριν την συνέλευση της Fenerbahce βγήκε στην φόρα η συνάντηση που είχε ο Hugh Dallas με τους διαιτητές και οι συνομιλίες για τον αγώνα Galatasara-Antalyaspor όπου εκεί ο διαιτητής του VAR παραδέχεται πως έκανε λάθος στο πέναλτι που πήρε ο παίκτης της Γαλατσαραϊ όπου στην ουσία το είπε πως "βούτηξε" ο παίκτης στην μικρή επαφή που είχε που δεν ήταν για πέναλτι. Γι'αυτήν την φάση είχε μιλήσει και ο Πρόεδρος μας όπου είπε αυτά που συμβαίνουν και η Ομοσπονδία τον έβγαλε ψεύτη, ωραία πράγματα
  • S Forum Bot:
    Ο χρήστης std157489 ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Φοιτητική Έρευνα για το Λιανικό Εμπόριο" στο Καφενείο.
  • PANATHA PANATHA:
    Μονο ο Τζαβελας θα μπορουσε να φαει κοκκινη καρτα χωρις να παιζει....πραγματικα ειναι ηλιθιο το παιδι...
  • Ertzan Ertzan:
    το είχε παίξει στοίχημα γι'αυτό :p
  • PANATHA PANATHA:
    Πραγματικα απορω....αφου σε καθε ματς ειναι με νευρα γιατι δεν το κοβει το ρημαδι και να ξεκινησει το ψαρεμα....
  • PANATHA PANATHA:
    Σε λιγο θα το καρφωσει ο Φωτης....
  • PANATHA PANATHA:
    Δεν γινονται αυτα....
  • Ertzan Forum Bot:
    Ο χρήστης Ertzan ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Κύπελλο IFC#15 Ημιτελικός (30-31/3/2024)" στο Διαγωνισμός I.F.C..
    Ertzan Forum Bot: Ο χρήστης Ertzan ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Κύπελλο IFC#15 Ημιτελικός (30-31/3/2024)"...