Κρυπτονομίσματα

asteras25

Member
10 Ιον 2016
50
10
8
Καλησπερα σε ολους.!! Μηπως εχει ερθει ο καιρος να δημιουργηθει και ενα θεμα με απωτερο σκοπο τν ενασχοληση με τα κρυπτονομισματα?? Να ανταλλαξουμε αποψεις, συμβουλες αλλα και πληροφοριες για αυτο τον τομεα που εχει αρχισει να ακουγεται πολυ τν τελευταιο καιρο..
 
  • Like
Αντιδράσεις: goal2
Η αλήθεια είναι πως έχει αυξηθεί τόσο πολύ το market cap των πιο γνωστών κρυπτονομισμάτων, που πλέον είναι πολύ δύσκολο να πάρεις θέση.

Από την μία έχει πέσει πολύ χρήμα από θεσμικούς επενδυτές, αρχικά στο Bitcoin και τώρα τελευταία στο Ethereum, που αποτελούν καλή επένδυση αλλά σε βάθος χρόνου, καθώς φαίνεται πως όταν θα έρθει η ώρα του bear run οι τιμές δεν θα καταρρεύσουν όπως στους προηγούμενους κύκλους ενώ μακροπρόθεσμα (ίσως και μεσοβραχυπρόθεσμα) θα ανέβουν αρκετά πάνω από το τωρινό All time high.

Από την άλλη, τα altcoins τραβάνε πολύ χρήμα από τους μικροεπενδυτές και εκτοξεύονται μέσα σε λίγες μέρες (ή ακόμα και ένα 24ωρο). Για παράδειγμα, το Ethereum Classic είχε τιμή γύρω στα 35 δολάρια πριν από μία εβδομάδα. Μέσα σε 4 μέρες πάει στα 65 δολάρια ενώ την επόμενη μέρα παίρνει ακόμα 40%. Εκεί αποφασίζω να ρίξω ένα σεβαστό ποσό και όταν βλέπω ότι την επόμενη μέρα συνεχίζει να ανεβαίνει δυνατά, όταν παίρνει ένα 30% τα τραβάω με μεγάλη ευχαρίστηση. Λέω, δεν γίνεται να συνεχιστεί αυτό το πράγμα, είναι τρελό. Μέσα σε 2 ώρες από την στιγμή που τα τράβηξα, το 30% είχε ξεπεράσει το 70% (!!!). Σήμερα, χάνει 20%. Με λίγα λόγια, στα altcoins δεν ξέρεις που και πότε να μπεις, ούτε τολμάς να short-άρεις. Περιμένεις το "buy the dip", και όσο το περιμένεις αυτά εκτοξεύονται και άλλο. Και όταν σε φάει το FOMO, έρχεται μία καλή διόρθωση.

Όσοι έριξαν χρήμα πριν το bull run σε ADA, MIOTA κτλ και είχαν την υπομονή να περιμένουν μέχρι και χρόνια, τώρα έβγαλαν μεγάλα ποσά. Σήμερα, τι να κάνεις με αυτά τα νομίσματα; Μήπως να τζογάρεις με κάποια πολύ μικρά νομίσματα με αστείο market cap και ότι βγει; Μήπως να περιμένεις τον κάθε Elon Musk να φουσκώσει το κάθε γελοίο Doge, το οποίο μπορεί να καταρρεύσει σε ένα βράδυ; Να σε φάει η αγωνία στο daytrading;

Για εμένα, έτσι όπως έχει γίνει η αγορά, αξίζει μόνο το προφανές. Ρίχνεις χρήμα σε Bitcoin και Ethereum, γνωρίζοντας ότι αυτή η επένδυση θα πάρει (πιθανώς) αρκετό καιρό να αποδώσει, λαμβάνοντας το μικρότερο δυνατό ρίσκο στην περίπτωση των κρυπτονομισμάτων.
 
  • Like
Αντιδράσεις: goal2, SPYRIDON και asteras25
Προσωπικά ξεκίνησα πριν απο λιγο καιρό με τα cryptocurrencies

Για αρχή εχω αποφύγει τα trading και προτιμω να παω σε "safe" μακροπρόθεσμα

πχ:
Bitcoin BTC
Etherium ETC

απο εκει και περά μπορει να επενδύσει κάποioς στα "υποσχόμενα":
Cardano ADA
Polkadot DOT
Chainlink LINK


εχω πάρει και κάποια για το "Doge to the moon"
Elon Musk ολοι ξερουμε ποσο μπορεί να επηρεάσει το market αλλα ακόμη και απο αυτό μπορείς θεωρω να βγάλεις ενα κέρδος η τιμη του Doge ήταν γυρω στα ~0,4$ οταν ανακοινώθηκε οτι θα βγει καπου να μιλήσει ο Elon Musk το Σαββατο και όλοι περιμένουμε το Dodge να φτάσει κοντα στο 1$ αν δεν το ξεπεράσει, επομένως θα μπορούσε κάποιος να διπλασιάσει με σε μια βδομάδα και μπορούμε να πούμε πως ήταν ενα safe bet ήδη κάποιοι εχουν βγαλει λεφτα οταν επιασε τα 0,67$ και αυτη την στιγμη παλι στα 0,67$ με ανοδική τάση πλησιάζει η μερα του Elon


μεγαλυτερο ρισκο -->μεγαλύτερο κερδος
 
  • Like
Αντιδράσεις: asteras25
Χωρίς να έχω στο παραμικρό τις γνώσεις Funbet, άκουσα τον mentor μου και αγόρασα
https://mobile.twitter.com/Chiliz . Ένα "αθλητικό" νόμισμα που θα συμμετάσχουν ακόμη πολλές κορυφαίες ομάδες ΝΒΑ και Πρέμιερ λιγκ. Αγοράστηκε 0.04 στις 19 Φλεβάρη και πωλήθηκε 0.67 στις 12 του Μάρτη. Πάντως, λέει, πως έχει ακόμη άπειρο value. Ειδικά τις βδομάδες που έχει Τσάμπιονς λιγκ, ακολουθεί συνέχεια ένα συγκεκριμένο κερδοφόρο pattern που δεν θα το αναφέρω. Αυτά από μένα
 
  • Like
Αντιδράσεις: SPYRIDON, FunBet και asteras25
Εχω κι εγω περιπου 3 μηνες που ασχολουμαι,η πρώτη μου αγορά ήταν το ADA(CARDANO) σε πολύ κακό τάιμινγκ,όταν η τιμή ανέβαινε στην προηγούμενη κορυφή του 1,55.Αγόρασα στο 1,36 και η τιμή για 2,5 μήνες πήγαινε πλάγια σαν τον κάβουρα.Με κούρασε το άτιμο να το κοιτάω κάθε μέρα και να μην ανεβαινει.Πριν 4 μέρες τα πούλησα στο 1,37 για να ξαναγοράσω χαμηλότερα και την ακριβώς επόμενη μέρα έσπασε την προηγούμενη κορυφη και πήγε στο 1,75.:rolleyes:Τωρα θα περιμένω να πάει στο 1,15-1,19(ήδη άρχισε να πέφτει) για να αγορασω και το πουλάω τέλος καλοκαιριού όπου σύμφωνα με τις προβλέψεις θα κυμανθεί γύρω στα 5 δολλάρια.Όταν αρχίσει το bear market κατα το τέλος του χρόνου,προβλέπεται να πέσει κάτω από 1 δολλάριο.Άλλοι λένε ότι αυτή τη φορά ενδέχεται να μην υπάρξει bear market.Προσωπικά δεν με πείθουν.

Καποιες βασικες συμβουλες για αρχάριους σαν κι εμένα,να αγοράζετε μετά από μεγάλη πτωση.Και μην τσιμπάτε από τα βιντεάκια στο γιουτιουμπ που προβλεπουν τιμές εκτός τόπου και χρόνου ότι π.χ. το τάδε νόμισμα θα ανέβει 50 φορές.Για να συμβεί αυτό,το μάρκετ καπ του νομίσματος θα πρέπει να μεγαλώσει 50 φορές.Και αν το τάδε αλτκόιν ανέβει 50 φορές,ο βασιλιάς Bitcoin που έχει το μισό μαρκετ καπ του συνόλου όλων των κρυπτονομισμάτων,πόσο θα ανέβει; 1000x;Δεν βγαίνουν οι αριθμοί.

Προσωπικά εμπιστεύομαι τους παρακάτω:
Κρυπτόβιος
Επενδυτές χωρίς Σύνορα
Benjamin Cowen
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: goal2 και asteras25
  • Haha
Αντιδράσεις: gdouvl1984, FunBet και McLaren17
Δυστυχώς τα πόνταρα μονά αποδεκτά και δεν μου έκοψε του χαζου να παίξω σύστημα 16-17-18 για να κονομησω. Την επόμενη φορά δεν θα κάνω το ίδιο λάθος.
Οι φάλαινες του έκλεισαν το στόμα, πριν μας δείξει πως να βγάλουμε χρήματα από τα binary options στα crypto. Θέλουν όλους τους ουρανοξύστες για πάρτη τους και εμάς να μην μπορούμε να φτιάξουμε ούτε ένα σπίτι στο χωριό.
 
  • Like
Αντιδράσεις: grace_kelly
Αν δεν εμφανιστεί ο cryptotrader να μου πει τι αξίζει να αγοράσω, εγώ δεν ξαναπαίρνω τίποτα.
 
Αν δεν εμφανιστεί ο cryptotrader να μου πει τι αξίζει να αγοράσω, εγώ δεν ξαναπαίρνω τίποτα.
Να πάρεις Hellenic coin.

Επίσης υπάρχει ένας browser που λέγεται brave όσο το χρησιμοποιείς σου δίνει bat όπου το bat τώρα είναι στο 1,19 δολάρια ενώ ξεκίνησε από 0,12

Τα bat τα πετάς στο πορτοφόλι όταν στα δίνει κάθε τέλος του μήνα και τα μετατρέπεις σε άλλα κρυπτονομίσματα.

Αυτά είναι fixed πληροφορίες δεν θα σου τα μάθει κανείς.

Μάθε μπαλίτσα από τον άρχοντα :paidi:
 
Σημερα θα εχει αρκετο ενδιαφερον τι θα γινει με τν παρουσια του Ελον Μασκ στο SNL, καθως οποιαδηποτε αναφορα του σε κρυπτο θα επηρεασει τν αγορα . Με πιο τροπο δεν ξερουμε ακομα , αλλα σιγουρα θα μας δωσει ενα μπουσουλα θαρρω για το πως να κινηθουμε μετα
 
Να πάρεις Hellenic coin.

Επίσης υπάρχει ένας browser που λέγεται brave όσο το χρησιμοποιείς σου δίνει bat όπου το bat τώρα είναι στο 1,19 δολάρια ενώ ξεκίνησε από 0,12

Τα bat τα πετάς στο πορτοφόλι όταν στα δίνει κάθε τέλος του μήνα και τα μετατρέπεις σε άλλα κρυπτονομίσματα.

Αυτά είναι fixed πληροφορίες δεν θα σου τα μάθει κανείς.

Μάθε μπαλίτσα από τον άρχοντα :paidi:

Θα ρωτήσω τον κοουτς μου, άρχοντα. Φχαριστω , πάντως.
 
  • Haha
Αντιδράσεις: Ertzan
Σημερα θα εχει αρκετο ενδιαφερον τι θα γινει με τν παρουσια του Ελον Μασκ στο SNL, καθως οποιαδηποτε αναφορα του σε κρυπτο θα επηρεασει τν αγορα . Με πιο τροπο δεν ξερουμε ακομα , αλλα σιγουρα θα μας δωσει ενα μπουσουλα θαρρω για το πως να κινηθουμε μετα


Την τελευταία φορά που έγινε αναφορά σε altcoins στο snl ήταν για τα NFTs.


Για όποιον θέλει να παρακολουθήσει την κίνησή τους, το συγκεκριμένο βίντεο είναι από 28/3
 
Για όσους περιμένουν την διόρθωση της τιμής του Ethereum εδώ και καιρό (μαζί με εμένα), περαστικά.
 
Για όσους περιμένουν την διόρθωση της τιμής του Ethereum εδώ και καιρό (μαζί με εμένα), περαστικά.
Αυτό δεν διορθώνεται το Etherium για μένα είναι επένδυση βάζεις όσα μπορείς και θεωρείς "χαμένα" και θα τα έτρωγες αλλού πες στοιχήματα, ή οτιδήποτε άλλο και απλά σε 10 χρόνια πας και εισπράττεις όπως έκαναν όσοι έβαλαν στο bitcoin κάποτε
 
  • Like
Αντιδράσεις: goal2 και SPYRIDON
Αυτό δεν διορθώνεται το Etherium για μένα είναι επένδυση βάζεις όσα μπορείς και θεωρείς "χαμένα" και θα τα έτρωγες αλλού πες στοιχήματα, ή οτιδήποτε άλλο και απλά σε 10 χρόνια πας και εισπράττεις όπως έκαναν όσοι έβαλαν στο bitcoin κάποτε

Συμφωνώ απόλυτα. Θεωρώ ότι έχει μεγάλη αξία και σπάζομαι που έχω χάσει μέρος αυτής, λόγω της απληστίας.
 
Συμφωνώ απόλυτα. Θεωρώ ότι έχει μεγάλη αξία και σπάζομαι που έχω χάσει μέρος αυτής, λόγω της απληστίας.
Μπορείς σε παρακαλώ να αναλύσεις αυτή την απληστία?
Προσωπικά, επειδή έχω ακριβώς τα ίδια συναισθήματα (αυτή τη "σπασίλα" δηλ), δεν θεωρώ ότι έκανα λάθος κίνηση λόγω απληστίας αλλά περισσότερο από φόβο. Περίμενα την κορυφή αυτού του κύκλου κάπου στις 40.000$ και όταν είδα ότι σε τρεις μέρες έπεσε στις 30.000$ είχα φοβηθεί ότι είχα χάσει μεγάλο μέρος της αξίας. Μετά από μερικές μέρες ήρθε και η αποκαλούμενη από πολλούς βιαστικούς bloody day του ETH που μέσα σε λίγες ώρες έπεσε στα 800$ και τελικά έκλεισε στα 1700$. Όταν ξαναανέβηκε λοιπόν το BTC στις 35.000$ το είχα θεωρήσει σαν "επιθανάτιο βρόγχο" και τελικά πούλησα. Και αφότου πούλησα, συνεχώς ανέβαινε μέχρι που πήγε στις 60.000$. Αλλά όπως προείπα είχα πανικοβληθεί, παρά από απληστία.
 

Προγνωστικά

    • Δεν υπάρχουν ποδοσφαιρικές αθλητικές μεταδόσεις σήμερα
  • 20:00
    Novasports Start
    • Ζάλγκιρις Κάουνας - Αρμάνι Μιλάνο
  • 21:30
    Novasports 4HD
    • Μπάγερν Μονάχου - Μπαρτσελόνα
  • 21:30
    Novasports 5HD
    • Μπασκόνια - Αναντολού Εφές
  • 21:30
    Novasports Prime
    • Παρτίζαν - Ολυμπιακός
  • 22:00
    Novasports 2HD
    • Βιλερμπάν - Μονακό
  • Αύριο 29-03-2024
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 01:05
    Novasports 4HD
    • Arizona - Clemson
  • 01:30
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • Ατλάντα Χοκς - Μπόστον Σέλτικς
  • 01:35
    Novasports 5HD
    • San Diego St. - UCONN
  • 02:00
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • Νιου Ορλίνς Πέλικανς - Μιλγουόκι Μπακς
  • 04:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 19:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
  • Αύριο 29-03-2024
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
Γενική Κουβεντούλα
Βοήθεια Χρήστες
  • Κανένας δεν κουβεντιάζει αυτή τη στιγμή.
  • PANATHA PANATHA:
    Είδες ριπλέι?
  • Ertzan Ertzan:
    ναι
  • PANATHA PANATHA:
    Η Φενέρμπαχτσε επιθυμούσε να πάρει αναβολή το ντέρμπι της 7ης Απριλίου με την Γαλατάσαραϊ για το τουρκικό Super Cup ελέω... Ολυμπιακού, όμως το συγκεκριμένο αίτημά της δεν έγινε αποδεκτό από την ποδοσφαιρική ομοσπονδία της χώρας.
  • PANATHA PANATHA:
    Η ποδοσφαιρική ομοσπονδία της Τουρκίας (TFF) ενημερώσε και τους δύο συλλόγους πως
    αυτό έχει να κάνει με το ότι δεν υπάρχει εναλλακτική ημερομηνία λόγω του φορτωμένου αγωνιστικού προγράμματος των ομάδων.
  • Ertzan Ertzan:
    Θα το έγραφα το πρωί αλλά από το κινητό δεν ήρθε. Οι αλλόθρησκοι όπως ήταν φυσιολογικό είπαν πως δεν θα δεχτούν την αναβολή του αγώνα. Οι δικοί μας έκαναν αίτηση για αναβολή και απότι διάβασα έλεγαν να γίνει ο αγώνας με την λήξη του πρωταθλήματος όμως η Ομοσπονδία που έχει χεστεί πάνω της και ακόμα να βγάλει την απόφαση για τις "τιμωρίες" δεν το έκανε αποδεκτό.
  • Ertzan Ertzan:
    Η Fenerbahce είναι η ομάδα που μάζεψε τους περισσότερους πόντους στην Ευρώπη αλλά δεν το βλέπουν έτσι δεν πειράζει όμως είναι μεγάλος ο θεός
  • PANATHA PANATHA:
    Δειχνει ο ΑΝΤ1 F1 την Κυριακή το πρωι??
  • Ertzan Ertzan:
    Νομίζω μόνο το plus θα το έχει
  • PANATHA PANATHA:
    ρε τα λαμογια....
  • Ertzan Ertzan:
    είχε προσφορά μέσω της ΔΕΗ για 9 μήνες δωρεάν πριν 1 μήνα
  • PANATHA PANATHA:
    ναι το ξερω....
  • PANATHA PANATHA:
    κ μαγνητοσκόπηση το δείχνει ο Αντ1 το ελεύθερο κανάλι στης 17:00
  • PANATHA PANATHA:
    Αγγλία - Βραζιλία 0-0 στο 36......Over 0,5 στο πρωτο μερος
  • PANATHA PANATHA:
    Απόδοσ
    η @31.0
  • M Forum Bot:
    Ο χρήστης MrChow ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Maurice Moss Tips" στο Προγνωστικά Ποδοσφαίρου.
  • Ertzan Ertzan:
    συνεχίζει η προσφορά της ΔΕΗ για Αντέννα plus νομίζω μέχρι 14 Απριλίου
  • Ertzan Ertzan:
    Λίγες μέρες πριν την συνέλευση της Fenerbahce βγήκε στην φόρα η συνάντηση που είχε ο Hugh Dallas με τους διαιτητές και οι συνομιλίες για τον αγώνα Galatasara-Antalyaspor όπου εκεί ο διαιτητής του VAR παραδέχεται πως έκανε λάθος στο πέναλτι που πήρε ο παίκτης της Γαλατσαραϊ όπου στην ουσία το είπε πως "βούτηξε" ο παίκτης στην μικρή επαφή που είχε που δεν ήταν για πέναλτι. Γι'αυτήν την φάση είχε μιλήσει και ο Πρόεδρος μας όπου είπε αυτά που συμβαίνουν και η Ομοσπονδία τον έβγαλε ψεύτη, ωραία πράγματα
  • S Forum Bot:
    Ο χρήστης std157489 ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Φοιτητική Έρευνα για το Λιανικό Εμπόριο" στο Καφενείο.
  • PANATHA PANATHA:
    Μονο ο Τζαβελας θα μπορουσε να φαει κοκκινη καρτα χωρις να παιζει....πραγματικα ειναι ηλιθιο το παιδι...
  • Ertzan Ertzan:
    το είχε παίξει στοίχημα γι'αυτό :p
  • PANATHA PANATHA:
    Πραγματικα απορω....αφου σε καθε ματς ειναι με νευρα γιατι δεν το κοβει το ρημαδι και να ξεκινησει το ψαρεμα....
  • PANATHA PANATHA:
    Σε λιγο θα το καρφωσει ο Φωτης....
  • PANATHA PANATHA:
    Δεν γινονται αυτα....
  • Ertzan Forum Bot:
    Ο χρήστης Ertzan ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Κύπελλο IFC#15 Ημιτελικός (30-31/3/2024)" στο Διαγωνισμός I.F.C..
    Ertzan Forum Bot: Ο χρήστης Ertzan ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Κύπελλο IFC#15 Ημιτελικός (30-31/3/2024)"...