Κρυπτονομίσματα

Τα 108$ τα επένδυσα στο ICP και πήρα 1,7
Το διάγραμμα ειναι πολύ mad


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Λεφτά βγάζεις από τα κρύπτο αν έχεις κάποιον γνώστη της αγοράς να σου σφυρίξει επικείμενη άνοδο και να επενδύσεις λίγα σε shit coin. Υπάρχει παράδειγμα στο εξωτερικό με ένα shit coin η δημιουργία του οποίου βασίστηκε στο ethereum, Ένας γνώστης αυτών της ανόδου που θα ακολουθούσε τις επόμενες μέρες το shit coin λόγω μιας ανάρτησης του ,Vitalik Buterin, ενημέρωσε έναν γνωστό του και αυτός, ο αδερφός, η αδερφή του και η μάνα τους, επένδυσαν συνολικά 8000$ και έβγαλαν κάποια εκατομμύρια.

 
Η αλήθεια είναι πως έχει αυξηθεί τόσο πολύ το market cap των πιο γνωστών κρυπτονομισμάτων, που πλέον είναι πολύ δύσκολο να πάρεις θέση.

Από την μία έχει πέσει πολύ χρήμα από θεσμικούς επενδυτές, αρχικά στο Bitcoin και τώρα τελευταία στο Ethereum, που αποτελούν καλή επένδυση αλλά σε βάθος χρόνου, καθώς φαίνεται πως όταν θα έρθει η ώρα του bear run οι τιμές δεν θα καταρρεύσουν όπως στους προηγούμενους κύκλους ενώ μακροπρόθεσμα (ίσως και μεσοβραχυπρόθεσμα) θα ανέβουν αρκετά πάνω από το τωρινό All time high.

Από την άλλη, τα altcoins τραβάνε πολύ χρήμα από τους μικροεπενδυτές και εκτοξεύονται μέσα σε λίγες μέρες (ή ακόμα και ένα 24ωρο). Για παράδειγμα, το Ethereum Classic είχε τιμή γύρω στα 35 δολάρια πριν από μία εβδομάδα. Μέσα σε 4 μέρες πάει στα 65 δολάρια ενώ την επόμενη μέρα παίρνει ακόμα 40%. Εκεί αποφασίζω να ρίξω ένα σεβαστό ποσό και όταν βλέπω ότι την επόμενη μέρα συνεχίζει να ανεβαίνει δυνατά, όταν παίρνει ένα 30% τα τραβάω με μεγάλη ευχαρίστηση. Λέω, δεν γίνεται να συνεχιστεί αυτό το πράγμα, είναι τρελό. Μέσα σε 2 ώρες από την στιγμή που τα τράβηξα, το 30% είχε ξεπεράσει το 70% (!!!). Σήμερα, χάνει 20%. Με λίγα λόγια, στα altcoins δεν ξέρεις που και πότε να μπεις, ούτε τολμάς να short-άρεις. Περιμένεις το "buy the dip", και όσο το περιμένεις αυτά εκτοξεύονται και άλλο. Και όταν σε φάει το FOMO, έρχεται μία καλή διόρθωση.

Όσοι έριξαν χρήμα πριν το bull run σε ADA, MIOTA κτλ και είχαν την υπομονή να περιμένουν μέχρι και χρόνια, τώρα έβγαλαν μεγάλα ποσά. Σήμερα, τι να κάνεις με αυτά τα νομίσματα; Μήπως να τζογάρεις με κάποια πολύ μικρά νομίσματα με αστείο market cap και ότι βγει; Μήπως να περιμένεις τον κάθε Elon Musk να φουσκώσει το κάθε γελοίο Doge, το οποίο μπορεί να καταρρεύσει σε ένα βράδυ; Να σε φάει η αγωνία στο daytrading;

Για εμένα, έτσι όπως έχει γίνει η αγορά, αξίζει μόνο το προφανές. Ρίχνεις χρήμα σε Bitcoin και Ethereum, γνωρίζοντας ότι αυτή η επένδυση θα πάρει (πιθανώς) αρκετό καιρό να αποδώσει, λαμβάνοντας το μικρότερο δυνατό ρίσκο στην περίπτωση των κρυπτονομισμάτων.
Funbet εχεις αρκετη εμπειρια απο οσο καταλαβα..:sign:
Ασχολεισαι πολλα χρονια?
 
Καλησπέρα.
Ξέρει κανείς πως μπορώ να μεταφέρω τα κρυπτονομισματα μου σε μια πλατφόρμα (Kraken , Capital, etc) για να τα κάνω stake holder?
 
Καλησπέρα.
Ξέρει κανείς πως μπορώ να μεταφέρω τα κρυπτονομισματα μου σε μια πλατφόρμα (Kraken , Capital, etc) για να τα κάνω stake holder?
Που τα εχεις τωρα; Αν κανεις λογαριασμο σε καποιο ανταλλακτηριο τοτε εχεις εναν μοναδικο κωδικο λογαριασμου για καθε κρυπτονομισμα, ειναι σαν ΙΒΑΝ

Γενικα παιζουν πολλες χρεωσεις, η καλυτερη λυση ειναι να τα κανεις ολα μπιτκοιν να τα μεταφερεις και μετα να αρχισεις να αγοραζεις αυτα που θες
 
Που τα εχεις τωρα; Αν κανεις λογαριασμο σε καποιο ανταλλακτηριο τοτε εχεις εναν μοναδικο κωδικο λογαριασμου για καθε κρυπτονομισμα, ειναι σαν ΙΒΑΝ

Γενικα παιζουν πολλες χρεωσεις, η καλυτερη λυση ειναι να τα κανεις ολα μπιτκοιν να τα μεταφερεις και μετα να αρχισεις να αγοραζεις αυτα που θες
Τα έχω όλα στην Revolut & Skrill..
Και ήθελα να τα στείλω στην Capital. Γίνεται και πως;
 
Τα έχω όλα στην Revolut & Skrill..
Και ήθελα να τα στείλω στην Capital. Γίνεται και πως;
Μπα αυτές οι συγκεκριμένες δεν προσφέρουν κρυπτό λογαριασμούς.

Αναγκαστικά πρέπει να τα κάνεις δολλαρια και να κάνεις κατάθεση.

Θα έλεγα να το προσπαθήσεις κι ας χάσεις κάποια χρήματα στις μεταφορές, το παθητικό εισόδημα είναι εξαιρετικά σημαντικό πλέον
 
Μπα αυτές οι συγκεκριμένες δεν προσφέρουν κρυπτό λογαριασμούς.

Αναγκαστικά πρέπει να τα κάνεις δολλαρια και να κάνεις κατάθεση.

Θα έλεγα να το προσπαθήσεις κι ας χάσεις κάποια χρήματα στις μεταφορές, το παθητικό εισόδημα είναι εξαιρετικά σημαντικό πλέον
Άρα περιμένω να ανέβουν και να φτάσουν στον Θεό ( προκειμένου να πάρω αρκετό κέρδος) και εν συνεχεία να περιμένω να επόμενη πτώση για νέα αγορά;
Ή τα πουλάω όλα τώρα ( με πολύ πολύ μικρότερο κέρδος) και αγοράζω αμέσως με την ελπίδα ότι θα ξανά ανέβουν;
 
Άρα περιμένω να ανέβουν και να φτάσουν στον Θεό ( προκειμένου να πάρω αρκετό κέρδος) και εν συνεχεία να περιμένω να επόμενη πτώση για νέα αγορά;
Ή τα πουλάω όλα τώρα ( με πολύ πολύ μικρότερο κέρδος) και αγοράζω αμέσως με την ελπίδα ότι θα ξανά ανέβουν;
Τώρα είναι δύσκολη περίοδος. Αν δεν χάνεις θα σου έλεγα να προχωρήσεις, γιατί μπορεί και με τις ιστορίες του Πουτιν να πάρει 1-2 μήνες να στρώσει η αγορά. Στο διάστημα αυτό θα έχεις αρκετα κέρδη από το staking και ουσιαστικά θα μεγαλώνεις το απόθεμα σου σε κρυπτο ώστε όταν στρώσει η αγορά να έχεις ακόμα μεγαλύτερα κέρδη
 
enj-logo.png


μετα την πτώση που είχε το enjin προχώρησα σε αγορά.
ειναι metaverse θεωρω οτι θα ανακάμψει και θα προσφέρει κάποιο κερδος μελλοντικά

αυτη την στιγμη η τιμή του ειναι 1,09$
 
Εγώ πλέον έχω αλλάξει την πρακτική μου. Για αρχή τα "γνωστα" πλέον τα χρησιμοποιώ ως αποθηκευτικά, να κάνουν τη δουλειά της τράπεζας. Βάζω τις οικονομίες μου σε luna eth avax και Solana που έχουν εγκαθίδρυσει τα οικοσύστηματα τους και θα έχουν σταθερές τιμές μεταξύ ενός συγκεκριμένου διαστήματος με προοπτική να ανέβουν 5 ή 10 φορές τα επόμενα 5-10 χρόνια. Παράλληλα κάνω στεικινγκ για να υπάρχει και το παθητικό εισόδημα. Τα καλά χρόνια για τη Solana πχ έχουν περάσει, το είχα πάρει κάποτε 15 δολάρια και πήγε μέχρι 200. Αντε να πάει μέχρι 1000 τα επόμενα χρόνια.

Από εκεί και πέρα χτυπάω κάποια μικρά καπ, έχει βάζω 200-500 δολλαρια ας πούμε και τα ξεχνάω. Περιμένω να κάνουν το 10χ ή παραπάνω.

Για όσους θέλετε να ψαχτείτε δείτε λίγο Meter Governance, MLT, Merit Circle, Safekey, fitfi, uno, woo, syscoin.

Επίσης για άλλους λόγους, το οικολογικό κρυπτονομισμα brokoli και το μουσουλμανικο Marhaba μπορούν να αναπτυχθούν αρκετά.

Συνέχεια βγαίνουν πρότζεκτ, δεν μπορείς να τα έχεις όλα.

Το trading είναι δύσκολο, θέλει καθημερινή ενασχόληση και γενικά αυτή δεν είναι μια καλή περίοδος για επένδυση. Ας μπει για τα καλα το καλοκαίρι και βλέπουμε

Τι πιο σημαντικό είναι να μην παρασύρεστε και να σηκώνετε κέρδη οπότε πάει καλά το πράγμα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ertzan
279370359_1046954902843910_5238515930183767296_n.jpg


My portfolio και το Others, περιλαμβάνει
ENJ, ICP, VET, BNB και MDX


θα κοιταξω και αυτα που ανεφερες να επενδυσω στο μέλλον σε καποιο απο αυτα


Εχεις απολυτο δικιο σε αυτο που λες σχετικά με τα κέρδη
Τελος Δεκεμβρίου αν θυμάμαι καλά η αξία του portfolio μου ήταν +40-50% απο την τρέχουσα τιμη

Πάντως με τις τρέχουσες τιμές μπορείς να κάνεις κάποιες διορθώσεις πιστεύω
 
  • Like
Αντιδράσεις: Grim Reaper
Εχεις απολυτο δικιο σε αυτο που λες σχετικά με τα κέρδη
Τελος Δεκεμβρίου αν θυμάμαι καλά η αξία του portfolio μου ήταν +40-50% απο την τρέχουσα τιμη

Πάντως με τις τρέχουσες τιμές μπορείς να κάνεις κάποιες διορθώσεις πιστεύω
Σκεψου απλα καποιον που πηρε Terra τον Φεβρουαριο, που ειχε καπου 55-60 δολλαρια, το ειδε να πηγαινει ακομα και 120 τον Μαρτιο και γενικα να ειναι σταθερα πανω απο 80 και τωρα με τον κραχ που εγινε να εχει πεσει στα 30 δολλαρια. Δηλαδη αυτη τη στιγμη χανει το μισο του αρχικου κεφαλαιου, ενω ειχε φτασει να το διπλασιασει. Αν ειχε παρει 100 ευρω, θα μπορουσε να εχει σηκωσει 70-80 ευρω κερδη ή και ολο το αρχικο κεφαλαιο και να παιζει με τα κερδη του και τωρα αντι να χανει 50 ευρω, να εχει κερδος 20-30 ευρω τουλαχιστον απο ολο αυτο και να περιμενει το επομενο ραν για τα επομενα κερδη.

Γενικα τωρα η αγορα εχει ευκαιριες, αλλα δεν σημαινει οτι θα παει καποιος να βαλει σημερα και σε 1 μηνα θα εχει κερδος. Δεν βαζουμε λεφτα που χρειαζομαστε, επενδυουμε οσα μας περισσευουν τωρα που οι τιμες εχουν ξεφτιλιστει και περιμενουμε να συνελθει η αγορα μετα τα μεσα του καλοκαιριου να αρχισουμε να παιρνουμε τα κερδη μας.
 
  • Like
Αντιδράσεις: BetLaden
Εγω επειδη δεν διαθετω την απαραιτητη υπομονή να περιμένω 10 χρόνια το ADA και το BTC ωστε τα 200 ευρώ να γίνουν 2000,αγορασα LUNA στα 0.02 και τωρα περιμένω να γίνει κανένα 'θαυμα'.Ποτέ δεν ξέρεις.Μηπως ποιος περίμενε από 80 ευρώ να πάει 0.00002345 σε μερικες μερες.

Εν τω μεταξύ διαβάζω ότι 'χάθηκε η εμπιστοσύνη' λες και τα υπόλοιπα δεν είναι καθαρός τζόγος.
Ειναι και οι αναλυτες,που τραβάνε γραμμες στα διαγραμματα και καταληγουν στο συμπερασμα 'ή θα βρέξει ή θα κανει καλο καιρό'.Τυφλα να χουν οι καφετζούδες!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Luna περιεργη φάση μιας και το εχουν αποσυρει αρκετα ανταλακτηρια


ADA πικρη ιστορια .... στο μεταξυ με τιμη κοντα στα 0,56 σκεφτομαι να αγοράσω λιγο γιατι με τιμη αγορα στας 2,5$ δυσκολα τα πραγματα
 
σήμερα αγόρασα το πρώτο μου Sol και κάποια DOT/ADA/ICP για να διορθωσω την αρχικη μου αγορά
 
Εγω μενω μακρια απο την αγορα. Η αληθεια ειναι οτι απεσυρα μεγαλο μερος του κεφαλαιου μου απο τα κρυπτο γιατι περιμενα το μπιτκοιν να κατεβει απο τις 30000 και εχω κρατησει μονο οσα κανω στεικινγκ και Εθερουμ - Σολ που πιστευω οτι ειναι σαν τραπεζα (αλλωστε οταν τα πηρα ειχαν 180 και 15 δολαρια)

Το Λουνα δεν το βλεπω να γυρναει, οντως δεν υπαρχε εμπιστοσυνη και νομιζω οτι η μεγαλη ευκαιρια χαθηκε. Βραδυ Παρασκευης, πρωι Σαββατου εκανε ενα run 4000%. Εκει ηταν η μεγαλη ευκαιρια, εβαζες 25 ευρω και ειχες 1000. Απο τοτε μονο πεφτει και δεν ξερω που θα σταματησει.

Και γενικα υπαρχει ελλειψη εμπιστοσυνης, μακροοικονομικα το περιβαλλον δεν ειναι καλο, ο πληθωρισμος εχει ξεφυγει πολυ, τα επιτοκια ισως αυξηθουν ισως και οχι, η ιστορια του Λουνα θα φερει λογικα νεους περιορισμους και διαταξεις για να "προστατευθει ο επενδυτης", ο πολεμος δεν λεει να τελειωσει, αντιθετα φαινεται να γυρναει σε μια μορφη Ρωσια - Δυση και να γινεται επικινδυνος, το γενικο αισθημα ειναι οτι ο κοσμος περιμενει να κανει το μπιτκοιν ενα run στις 36-38000 και μετα να ξεπουλησουν οσοι εχουν μεινει με μπιτκοιν και να πεσει παλι κατω απο 30000. Οποτε δεν δειχνει να υπαρχουν καλες συνθηκες τωρα.

Οπως και να χει, θα ξαναανεβουν ολα καποια στιγμη στα επομενα 2 χρονια, λογκια θα υπαρξει μια ανακουφιση μετα απο κανα μηνα, ισως και αρχες Ιουλη.
 
Σαν αρχάριος θέλω να ρωτήσω,αν χρησιμοποιήσουμε τεχνικές όπως θεωρία eliot waves,fibonacci κτλ σε καθημερινό trading δεν μπορούμε να βγούμε μακροπρόθεσμα κερδισμένοι?Χρησιμοποιώντας δηλ όλα τα εργαλεία που υπάρχουν να καταλαβαίνουμε αν θα έχουμε πτώση ή άνοδο?περιμένω απάντηση από κάποιον έμπειρο..
 
Είχαμε τις στοιχηματικές εταιρίες,έχουμε και την coinbase που δεν δέχεται statement πιστωτικής κάρτας στα ελληνικά,για να ταυτοποιησει την διευθυνση κατοικίας...
Εχει κανείς λογαριασμό εκεί,να μου πει καμια ιδεα,τι να κανω;Ειναι να τρελαινεσε με τους κομπλεξικους...
 

Προγνωστικά

    • Δεν υπάρχουν ποδοσφαιρικές αθλητικές μεταδόσεις σήμερα
  • 20:00
    Novasports Start
    • Ζάλγκιρις Κάουνας - Αρμάνι Μιλάνο
  • 21:30
    Novasports 4HD
    • Μπάγερν Μονάχου - Μπαρτσελόνα
  • 21:30
    Novasports 5HD
    • Μπασκόνια - Αναντολού Εφές
  • 21:30
    Novasports Prime
    • Παρτίζαν - Ολυμπιακός
  • 22:00
    Novasports 2HD
    • Βιλερμπάν - Μονακό
  • Αύριο 29-03-2024
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 01:05
    Novasports 4HD
    • Arizona - Clemson
  • 01:30
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • Ατλάντα Χοκς - Μπόστον Σέλτικς
  • 01:35
    Novasports 5HD
    • San Diego St. - UCONN
  • 02:00
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • Νιου Ορλίνς Πέλικανς - Μιλγουόκι Μπακς
  • 04:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 19:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
  • Αύριο 29-03-2024
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
Γενική Κουβεντούλα
Βοήθεια Χρήστες
  • Κανένας δεν κουβεντιάζει αυτή τη στιγμή.
  • PANATHA PANATHA:
    Είδες ριπλέι?
  • Ertzan Ertzan:
    ναι
  • PANATHA PANATHA:
    Η Φενέρμπαχτσε επιθυμούσε να πάρει αναβολή το ντέρμπι της 7ης Απριλίου με την Γαλατάσαραϊ για το τουρκικό Super Cup ελέω... Ολυμπιακού, όμως το συγκεκριμένο αίτημά της δεν έγινε αποδεκτό από την ποδοσφαιρική ομοσπονδία της χώρας.
  • PANATHA PANATHA:
    Η ποδοσφαιρική ομοσπονδία της Τουρκίας (TFF) ενημερώσε και τους δύο συλλόγους πως
    αυτό έχει να κάνει με το ότι δεν υπάρχει εναλλακτική ημερομηνία λόγω του φορτωμένου αγωνιστικού προγράμματος των ομάδων.
  • Ertzan Ertzan:
    Θα το έγραφα το πρωί αλλά από το κινητό δεν ήρθε. Οι αλλόθρησκοι όπως ήταν φυσιολογικό είπαν πως δεν θα δεχτούν την αναβολή του αγώνα. Οι δικοί μας έκαναν αίτηση για αναβολή και απότι διάβασα έλεγαν να γίνει ο αγώνας με την λήξη του πρωταθλήματος όμως η Ομοσπονδία που έχει χεστεί πάνω της και ακόμα να βγάλει την απόφαση για τις "τιμωρίες" δεν το έκανε αποδεκτό.
  • Ertzan Ertzan:
    Η Fenerbahce είναι η ομάδα που μάζεψε τους περισσότερους πόντους στην Ευρώπη αλλά δεν το βλέπουν έτσι δεν πειράζει όμως είναι μεγάλος ο θεός
  • PANATHA PANATHA:
    Δειχνει ο ΑΝΤ1 F1 την Κυριακή το πρωι??
  • Ertzan Ertzan:
    Νομίζω μόνο το plus θα το έχει
  • PANATHA PANATHA:
    ρε τα λαμογια....
  • Ertzan Ertzan:
    είχε προσφορά μέσω της ΔΕΗ για 9 μήνες δωρεάν πριν 1 μήνα
  • PANATHA PANATHA:
    ναι το ξερω....
  • PANATHA PANATHA:
    κ μαγνητοσκόπηση το δείχνει ο Αντ1 το ελεύθερο κανάλι στης 17:00
  • PANATHA PANATHA:
    Αγγλία - Βραζιλία 0-0 στο 36......Over 0,5 στο πρωτο μερος
  • PANATHA PANATHA:
    Απόδοσ
    η @31.0
  • M Forum Bot:
    Ο χρήστης MrChow ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Maurice Moss Tips" στο Προγνωστικά Ποδοσφαίρου.
  • Ertzan Ertzan:
    συνεχίζει η προσφορά της ΔΕΗ για Αντέννα plus νομίζω μέχρι 14 Απριλίου
  • Ertzan Ertzan:
    Λίγες μέρες πριν την συνέλευση της Fenerbahce βγήκε στην φόρα η συνάντηση που είχε ο Hugh Dallas με τους διαιτητές και οι συνομιλίες για τον αγώνα Galatasara-Antalyaspor όπου εκεί ο διαιτητής του VAR παραδέχεται πως έκανε λάθος στο πέναλτι που πήρε ο παίκτης της Γαλατσαραϊ όπου στην ουσία το είπε πως "βούτηξε" ο παίκτης στην μικρή επαφή που είχε που δεν ήταν για πέναλτι. Γι'αυτήν την φάση είχε μιλήσει και ο Πρόεδρος μας όπου είπε αυτά που συμβαίνουν και η Ομοσπονδία τον έβγαλε ψεύτη, ωραία πράγματα
  • S Forum Bot:
    Ο χρήστης std157489 ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Φοιτητική Έρευνα για το Λιανικό Εμπόριο" στο Καφενείο.
  • PANATHA PANATHA:
    Μονο ο Τζαβελας θα μπορουσε να φαει κοκκινη καρτα χωρις να παιζει....πραγματικα ειναι ηλιθιο το παιδι...
  • Ertzan Ertzan:
    το είχε παίξει στοίχημα γι'αυτό :p
  • PANATHA PANATHA:
    Πραγματικα απορω....αφου σε καθε ματς ειναι με νευρα γιατι δεν το κοβει το ρημαδι και να ξεκινησει το ψαρεμα....
  • PANATHA PANATHA:
    Σε λιγο θα το καρφωσει ο Φωτης....
  • PANATHA PANATHA:
    Δεν γινονται αυτα....
  • Ertzan Forum Bot:
    Ο χρήστης Ertzan ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Κύπελλο IFC#15 Ημιτελικός (30-31/3/2024)" στο Διαγωνισμός I.F.C..
    Ertzan Forum Bot: Ο χρήστης Ertzan ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Κύπελλο IFC#15 Ημιτελικός (30-31/3/2024)"...