Λογισμικό ΟΠΑΠ - τρελός κανονισμός

cosmicsports

Well-Known Member
30 Ιολ 2010
3,433
1,293
113
Όταν παίζουμε ένα μεγάλο σύστημα στο δελτίο του πάμε στοίχημα, τα προγράμματα computer που φτιάχνουν τα συστήματα μπορούν να κάνουν τη λεγόμενη σύμπτυξη για να λιγοστεύουν τα δελτία.
Είναι τα CosmiC, Γεροντόπουλος, Artemis κλπ.
Έτσι αν έχεις 100 δελτία σου τα κάνει 25-30.

Στην αρχική του μορφή το σύστημα μπορεί να είναι 100 στήλες πεντάδες, άρα 100 ροζ δελτία.
Στη σύμπτυξη μαζεύονται τα όμοια και δημιουργούνται μορφές όπως Σ-Σ-Σ-Σ-Α-Β με το σύστημα 1, Σ-Σ-Σ-Σ-Α-Β-Γ με το σύστημα 1 και ενίοτε Σ-Σ-Σ-Σ-Α-Β-Γ με το σύστημα 2 και τα λοιπά.
Τα Σ είναι δηλαδή "στάνταρ δελτίου" και τα Α-Β-Γ ... είναι "μεταβλητά".

Η οικονομία δελτίων ως επί το πλείστον επιτυγχάνεται με τις μορφές Σ-Σ-Σ-Σ-Α-Β-Γ ... σύστημα 1, ενώ με τα 2-3-4 ... είναι σπάνιο να βγουν δελτία, στα συνηθισμένα συστήματα που παίζει ο κόσμος.

Εκτός από αυτά υπήρχε και η λεγόμενη "αυτόματη λειτουργία Coronis". Έγραφες το σύστημα σου σε στικάκι σε μία format XML και με ένα καλώδιο 232 μεταφερόταν στη μηχανή Coronis (της Intalot). Δεν υπήρχαν εκτυπώσεις και δεν σε ένοιαζε αν βγαίνει 5-10 δελτία ή 800 ή 900. Αυτή τη λειτουργία την αφαίρεσαν το 2015 από την Coronis και τώρα που αντικαταστάθηκε αυτή η μηχανή με άλλην δεν υπάρχει καν.

Με τα δελτία τι έκαναν λοιπόν ;
Απαγόρεψαν τη σύμπτυξη όταν βγαίνει με το σύστημα "1" !
Δηλαδή αν σου βγει το δελτίο Σ-Σ-Σ-Σ-Α-Β-Γ με το σύστημα 1 που είναι κανονικά 3 στήλες, το μηχάνημα δεν το παίζει και λέει "άκυρον".

Νομίζαμε στην αρχή ότι άλλη ήταν η αιτία αλλά πήραμε τηλέφωνο στον ΟΠΑΠ και μας επιβεβαίωσε ότι είναι το σύστημα 1 που φταίει - δεν επιτρέπεται.
Αν το κάνεις "σύστημα 2" με το τέταρτο Σ να σβήσει, αλλάζει φυσικά. Γίνεται 6 στήλες στο παράδειγμα.
Πάλι αν το κάνεις "σύστημα 2" χωρίς να σβήσεις τις ενδείξεις Σ, γίνεται εξάδες - αλλάζει.

Ρωτήσαμε τον ΟΠΑΠ γιατί και αν υπάρχει λόγος ασφαλείας στοιχήματος που το κάνουν αυτό και δε λέει.
Αυτός είναι ο κανονισμός αλλά δεν ξέρουμε γιατί λένε.

Δεν αρέσει καθόλου στους πράκτορες αυτή η ιστορία.
Εμφανίστηκε με το νέο λογισμικό τερματικού πριν 10-15 μέρες.

Αυτοί που παίζουν μ' αυτόν τον τρόπο συνήθως πάνε για πεντάδες και άνω με πολύστηλα παρολί και έχουν σαν στόχο μεγάλες αποδόσεις.
Να τους πήραν κάποιοι κανένα πακέτο και να θέλουν να εκδικηθούν ;
Πολύ περίεργη ιστορία - διότι όπως αντιλαμβάνεσθε κανένας δεν θέλει να τυπώνει εκατοντάδες δελτία αν μπορεί να το αποφύγει.

• Like
Αντιδράσεις: Larry και s-t-x-m-a

tarantules

Active Member
5 Σεπ 2008
223
108
43
Απάντηση: Λογισμικό ΟΠΑΠ - τρελός κανονισμός

Τι άθλιο site είναι αυτό του προγράμματος Norma ; Ούτε έχει κάποιο screeenshot να δει κάποιος εαν τον ενδιαφέρει το πρόγραμμα , ούτε τίποτα.Καλά , γουρούνι στο σακί θέλουν να πουλάνε;

cosmicsports

Well-Known Member
30 Ιολ 2010
3,433
1,293
113

Τι άθλιο site είναι αυτό του προγράμματος Norma ; Ούτε έχει κάποιο screeenshot να δει κάποιος εαν τον ενδιαφέρει το πρόγραμμα , ούτε τίποτα.Καλά , γουρούνι στο σακί θέλουν να πουλάνε;

Του 1998 είναι το site norma.
Το έχει παραμελήσει κάπως. Δεν είναι και πολύ δημοφιλή αυτά τα προγράμματα, διότι σας έχω εξηγήσει τη διαφορά με το ΠΡΟΠΟ.
Πάντως όποιος το θεωρεί χρήσιμο μπορεί να δει ένα demo εδώ http://www.cosmicway.net/engine.html
Το θέμα είναι ότι ο ΟΠΑΠ κάνει βαζιβουζουκισμούς στο δικό του λογισμικό του τερματικού.

• Like
Αντιδράσεις: s-t-x-m-a

Larry

Well-Known Member
1 Απρ 2010
1,436
959
113

Καλημέρα και συγνώμη αν ξεθάβω το θέμα.

Επειδή είμαι σε φάση που αναπτύσσω ένα κατασκευαστικό για το Πάμε Στοίχημα, μπορείς να μου πεις cosmicsports αν συνεχίζει να ισχύει αυτό που λες με τα Σ-Σ-Σ-Α-Β;
Γιατί μόλις χτες τελειώσα το θέμα Μάζεμα Στηλών και το έφτιαξα με αυτό τον τρόπο.Βέβαια μπορείς να εκτυπώσεις και με απλή εκτύπωση αλλά θες πακέτα δελτία...

Και επίσης να πω ότι ο ΟΠΑΠ πολύ εύκολα θα μπορούσε να αναπτύξει αυτός ένα απλό λογισμικό δωρεάν, να κάνεις το σύστημά σου, να το αποθηκεύεις σε ένα στικάκι και να το πας στον πράκτορα να στο βγάλει. Αλλά μάλλον δεν ενδιαφέρεται.

Τελευταία επεξεργασία:

Larry

Well-Known Member
1 Απρ 2010
1,436
959
113

Που είσαι εσύ βρε ψυχή; :up:

Χαθήκαμε, δυστυχώς. Όλα καλά zorian;

Από τη στιγμή που έφυγε η bf, ήταν θέμα χρόνου να κόψω και το στοίχημα και την ενημέρωση από σελίδες και φόρουμ. Επιπλέον με κούρασαν οι εταιρίες με στείλε φωτο, τώρα limit, τώρα έτσι, τώρα αλλιώς...Τώρα λέω να παίξω Οπαπ, που έχει λιγότερες απαγορεύσεις, με αντίτιμο τις μικρότερες αποδόσεις. Και έχω σχεδόν έτοιμο το δικό μου κατασκευαστικό.

Και να απαντήσω στο θέμα ότι ο Οπαπ δέχεται στοιχήματα τέτοια πλέον, το δοκίμασα σήμερα.

• Like
Αντιδράσεις: s-t-x-m-a

cosmicsports

Well-Known Member
30 Ιολ 2010
3,433
1,293
113

Καλημέρα και συγνώμη αν ξεθάβω το θέμα.

Επειδή είμαι σε φάση που αναπτύσσω ένα κατασκευαστικό για το Πάμε Στοίχημα, μπορείς να μου πεις cosmicsports αν συνεχίζει να ισχύει αυτό που λες με τα Σ-Σ-Σ-Α-Β;
Γιατί μόλις χτες τελειώσα το θέμα Μάζεμα Στηλών και το έφτιαξα με αυτό τον τρόπο.Βέβαια μπορείς να εκτυπώσεις και με απλή εκτύπωση αλλά θες πακέτα δελτία...

Και επίσης να πω ότι ο ΟΠΑΠ πολύ εύκολα θα μπορούσε να αναπτύξει αυτός ένα απλό λογισμικό δωρεάν, να κάνεις το σύστημά σου, να το αποθηκεύεις σε ένα στικάκι και να το πας στον πράκτορα να στο βγάλει. Αλλά μάλλον δεν ενδιαφέρεται.

Φτιάξε με το χέρι και δοκίμασε σε ένα πρακτορείο να δεις τι κάνουν τα Σ-Σ-Α.
Με το στικάκι τι εννοείς ; Η "λειτουργία Coronis" που δεν χρειαζόταν να τυπώσεις δεν υπάρχει πιά.
Σε νεώτερα προγράμματα λογισμικού ΟΠΑΠ δεν ξέρω το θα λέει, αλλά νομίζω τώρα υπάρχει και ένας χαζός
κανονισμός για κάθε παιχνίδι να φαίνεται στο χαρτί της αποδείξεως ο κωδικός του παιχνιδιού.
Πάντως πράκτορες που τυπώνουν δελτία σε computer του μαγαζιού υπάρχουν μερικοί.

Larry

Well-Known Member
1 Απρ 2010
1,436
959
113
Φτιάξε με το χέρι και δοκίμασε σε ένα πρακτορείο να δεις τι κάνουν τα Σ-Σ-Α.
Με το στικάκι τι εννοείς ; Η "λειτουργία Coronis" που δεν χρειαζόταν να τυπώσεις δεν υπάρχει πιά.
Σε νεώτερα προγράμματα λογισμικού ΟΠΑΠ δεν ξέρω το θα λέει, αλλά νομίζω τώρα υπάρχει και ένας χαζός
κανονισμός για κάθε παιχνίδι να φαίνεται στο χαρτί της αποδείξεως ο κωδικός του παιχνιδιού.
Πάντως πράκτορες που τυπώνουν δελτία σε computer του μαγαζιού υπάρχουν μερικοί.
Δεν ξέρω τι εννοείς, αλλά πήγα δελτία με Σ-Σ-Α-Β με 1 και τα πέρασε κανονικά.

Larry

Well-Known Member
1 Απρ 2010
1,436
959
113
Δεν ανοίγω νέο θέμα, αλλά ποστάρω εδώ για τα εμπόδια που βάζει ο οπππππαπ:

Δελτία με 8 στάνταρ και 2 ματς ακόμη με κωδικό συστήματος 1, δηλαδή 9άδες, δεν το δέχτηκε. Σφάλμα μηχανής όπως μου είπαν "υπέρβαση μεγίστου αριθμού στάνταρ".
Ξέρει κανείς κάτι;

Προγνωστικά

• 11:00
    Eurosport 2
    • Μεξικό - Βραζιλία
  • 14:00
    Eurosport 2
    • Ιαπωνία - Ισπανία
  • 14:00
    ΕΡΤ Sports 2
    • Ιαπωνία - Ισπανία
  • 21:45
    OPEN TV
    • Μποέμιανς - ΠΑΟΚ
  • 22:00
    Novasports 1HD
    • Ολυμπιακός - Λουντογκόρετς
  • 22:00
    MEGA
    • Ολυμπιακός - Λουντογκόρετς
  • Αύριο 04-08-2021
  • 01:15
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • Φλουμινένσε - Τσέρο Πορτένο
  • 07:40
    ΕΡΤ3
    • Τόκιο 2020 - Μπάσκετ Ανδρών
  • 07:40
    Eurosport 2
    • Ισπανία - ΗΠΑ
    ΕΡΤ Sports 2
    • Ιταλία - Αργεντινή
  • 11:20
    ΕΡΤ3
  • 15:00
    ΕΡΤ3
  • 15:00
    Eurosport 2
    • Αυστραλία - Αργεντινή
  • Αύριο 04-08-2021
  • 04:00
    ΕΡΤ3
    • Τόκιο 2020 - Μπάσκετ Γυναικών
  • 07:00
    ΕΡΤ3
    • Τόκιο 2020 - Βόλεϊ Ανδρών
  • 07:00
    ΕΡΤ Sports 1
    • Βόλεϊ
    ΕΡΤ Sports 1
    • Βόλεϊ
  • 15:30
    ΕΡΤ2
    • Πολωνία - Γαλλία
  • 15:30
    ΕΡΤ Sports 1
    • Βόλεϊ
  • 21:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2021
  • 23:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2021
  • Αύριο 04-08-2021
  • 02:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2021
  • 04:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2021

Σχετικά με εμάς

• Η κοινότητα του infobeto θεωρείται σημείο συνάντησης των παικτών και των ανθρώπων της αγοράς των τυχερών παιχνιδιών για διαβουλεύσεις, συμβουλές, ενημερώσεις, ανταλλαγές πληροφοριών, επίλυσης προβλημάτων με εταιρείες κλπ. Είμαστε υπερήφανοι που διαθέτουμε το μεγαλύτερο forum τυχερών παιχνιδιών στην Ελλάδα και ένα από τα μεγαλύτερα παγκοσμίως και δουλεύουμε καθημερινά για να κρατάμε υψηλό το επίπεδο της κοινότητάς μας.

Μενού χρήστη

Ακολουθήστε μας στο Facebook

Γενική Κουβεντούλα
Βοήθεια Χρήστες
  • A Forum Bot:
    Ο χρήστης AntonisXanthi94 ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "ΠΟΣΟ ΠΙΟ ΞΕΦΤΥΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗ ΝΟΒΙΜΠΕΤ" στο Νόμιμες στοιχηματικές ιστοσελίδες.
  • cosmicsports Forum Bot:
  • Costas1974 Forum Bot:
    Ο χρήστης Costas1974 ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "United AWAY @ NPFL" στο Προγνωστικά Ποδοσφαίρου.
  • Ertzan Ertzan:
    ΕΛΛΑΣ ΕΥΡΩΠΗ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ αυτό τίποτα άλλο. :p
  • K Forum Bot:
    Ο χρήστης knickp ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Άσχημες οσμές στο δωμάτιο από υγρασία" στο Καφενείο.
  • PANATHA PANATHA:
    Καλό μήνα αλάνια
  • Ertzan Ertzan:
    Καλό μήνα καλό μήνα
  • animusbet animusbet:
    καλό μήνα να έχετε
  • PANATHA PANATHA:
    Τι βλέπεται σήμερα για ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό?
  • Ertzan Ertzan:
    Για Ολυμπιακό φαντάζομαι ρωτάς με τι σκορ θα κερδίσουμε, εκεί ένα 2-0 το βλέπω και παραπάνω ίσως. Για τον ΠΑΟΚ έχω αμφιβολίες 1Χ μπορεί, Συγχαρητήρια επίσης για το Κύπελλο που πήρατε στην Ολλανδία σημαντικό για την συνέχεια.
  • Ertzan Ertzan:
    Εδώ τώρα θέλω και την δικιά σου άποψη για τον Τζόρτζεβιτς που πήραμε προπονητή. Εγώ έχω δισταγμό, αμφιβολίες πως να στο πω μωρέ δεν το χάρηκα καθόλου κάτι με κρατάει πίσω
  • D defectus:
    Εγώ όντας Παναθηναϊκός , απο το πέρασμά του στην ομάδα μου , δεν μου φάνηκε καθόλου καλός.
    Χώρια που έφερε ό,τι σέρβικο γίδι κυκλοφορούσε στην αγορά , η ομάδα δεν τα πήγαινε καθόλου καλά.
    Αμυντικά είμασταν ό,τι χειρότερο...επιθετικά παίζαμε με βάση τις ορέξεις του κάθε παίχτη(ο Ραντούλιτσα ασπουμε , μπροστά μπορεί να έβαζε και 28 πόντους ανα 2 ματσ , αλλά πίσω δεν μπορούσε να φυλάξει ούτε δεμένη αγελάδα , συν του ότι οι περισσότεροι σέρβοι ήταν πλήρως αδιάφοροι/μισθοφόροι)
    Μάλλον πρέπει να έχει πολύ καλό μάνατζερ αυτός ο τζόρτζεβιτσ...
  • Ertzan Ertzan:
    3 χρόνια τον έκλεισαν κιόλας
  • D defectus:
    κλειστό τριετές ή 2+1?
  • PANATHA PANATHA:
    και εγώ λέω Ολυμπιακός 2-0.....ο ΠΑΟΚ καμία εμπιστοσύνη μιας και είναι ανέτοιμος συν το γεγονός πως σε όλα τα φιλικά έφαγε γκολ.....αλλά οκ μια ισοπαλία τουλάχιστον την έχει......τώρα για Τζόρτζεβιτς δεν νομίζω πως ήταν η καλύτερη λύση.....δεύτερο χρόνο δεν βγάζει και αυτό επειδή στην μέση της χρονιάς δεν θα βρίσκει η ομάδα ελεύθερο και καλό αντικαταστάτη
  • Ertzan Ertzan:
    Κλειστό τριετές
  • D defectus:
    Καλή δύναμη τότε
  • Ertzan Ertzan:
    Οι δικοί μας λένε με την παρούσα φάση ότι καλύτερο μιας και σχεδόν όλα τα ονόματα ήταν κλειστά. Ο Κοκόσκοβ άσχημα μας πούλησε
  • Ertzan Ertzan:
    Μας πούλησε λέω γιατί έστησε αυτός την ομάδα όλα ωραία και προτίμησε να πάει να βρει τον Ντόσιτς στο NBA
  • Ertzan Ertzan:
    Ας το έκανε τον Μάιο
  • D defectus:
    Αν η ομάδα έχει ρόστερ , τουλάχιστον δεν θα φέρει αυτός τα "δικά του παιδιά απο Σερβία" , αλλά απο την άλλη σε περίπτωση που η ομάδα παρουσιαστεί κατώτερη των προσδοκιών , θα σου πει "δεν είχα επιλέξει εγώ τους παίχτες , αρα δεν ευθύνομαι ".
  • D defectus:
    Περίεργη η φάση στην φενερ
  • PANATHA PANATHA:
    Ρώτησαν οι άνθρωποι της Σούπερ Λιγκ την UEFA αν υπάρχει καμια πιο εύκολη διοργάνωση για να παίξουν οι ελληνικές ομάδες του χρόνου και τους απάντησαν "το κύπελλο Ελλάδος".
    PANATHA PANATHA: Ρώτησαν οι άνθρωποι της Σούπερ Λιγκ την UEFA αν υπάρχει καμια πιο εύκολη διοργάνωση για να...