Λογισμικό ΟΠΑΠ - τρελός κανονισμός

cosmicsports

Well-Known Member
30 Ιολ 2010
3,834
1,451
113
Όταν παίζουμε ένα μεγάλο σύστημα στο δελτίο του πάμε στοίχημα, τα προγράμματα computer που φτιάχνουν τα συστήματα μπορούν να κάνουν τη λεγόμενη σύμπτυξη για να λιγοστεύουν τα δελτία.
Είναι τα CosmiC, Γεροντόπουλος, Artemis κλπ.
Έτσι αν έχεις 100 δελτία σου τα κάνει 25-30.

Στην αρχική του μορφή το σύστημα μπορεί να είναι 100 στήλες πεντάδες, άρα 100 ροζ δελτία.
Στη σύμπτυξη μαζεύονται τα όμοια και δημιουργούνται μορφές όπως Σ-Σ-Σ-Σ-Α-Β με το σύστημα 1, Σ-Σ-Σ-Σ-Α-Β-Γ με το σύστημα 1 και ενίοτε Σ-Σ-Σ-Σ-Α-Β-Γ με το σύστημα 2 και τα λοιπά.
Τα Σ είναι δηλαδή "στάνταρ δελτίου" και τα Α-Β-Γ ... είναι "μεταβλητά".

Η οικονομία δελτίων ως επί το πλείστον επιτυγχάνεται με τις μορφές Σ-Σ-Σ-Σ-Α-Β-Γ ... σύστημα 1, ενώ με τα 2-3-4 ... είναι σπάνιο να βγουν δελτία, στα συνηθισμένα συστήματα που παίζει ο κόσμος.

Εκτός από αυτά υπήρχε και η λεγόμενη "αυτόματη λειτουργία Coronis". Έγραφες το σύστημα σου σε στικάκι σε μία format XML και με ένα καλώδιο 232 μεταφερόταν στη μηχανή Coronis (της Intalot). Δεν υπήρχαν εκτυπώσεις και δεν σε ένοιαζε αν βγαίνει 5-10 δελτία ή 800 ή 900. Αυτή τη λειτουργία την αφαίρεσαν το 2015 από την Coronis και τώρα που αντικαταστάθηκε αυτή η μηχανή με άλλην δεν υπάρχει καν.

Με τα δελτία τι έκαναν λοιπόν ;
Απαγόρεψαν τη σύμπτυξη όταν βγαίνει με το σύστημα "1" !
Δηλαδή αν σου βγει το δελτίο Σ-Σ-Σ-Σ-Α-Β-Γ με το σύστημα 1 που είναι κανονικά 3 στήλες, το μηχάνημα δεν το παίζει και λέει "άκυρον".

Νομίζαμε στην αρχή ότι άλλη ήταν η αιτία αλλά πήραμε τηλέφωνο στον ΟΠΑΠ και μας επιβεβαίωσε ότι είναι το σύστημα 1 που φταίει - δεν επιτρέπεται.
Αν το κάνεις "σύστημα 2" με το τέταρτο Σ να σβήσει, αλλάζει φυσικά. Γίνεται 6 στήλες στο παράδειγμα.
Πάλι αν το κάνεις "σύστημα 2" χωρίς να σβήσεις τις ενδείξεις Σ, γίνεται εξάδες - αλλάζει.

Ρωτήσαμε τον ΟΠΑΠ γιατί και αν υπάρχει λόγος ασφαλείας στοιχήματος που το κάνουν αυτό και δε λέει.
Αυτός είναι ο κανονισμός αλλά δεν ξέρουμε γιατί λένε.

Δεν αρέσει καθόλου στους πράκτορες αυτή η ιστορία.
Εμφανίστηκε με το νέο λογισμικό τερματικού πριν 10-15 μέρες.

Αυτοί που παίζουν μ' αυτόν τον τρόπο συνήθως πάνε για πεντάδες και άνω με πολύστηλα παρολί και έχουν σαν στόχο μεγάλες αποδόσεις.
Να τους πήραν κάποιοι κανένα πακέτο και να θέλουν να εκδικηθούν ;
Πολύ περίεργη ιστορία - διότι όπως αντιλαμβάνεσθε κανένας δεν θέλει να τυπώνει εκατοντάδες δελτία αν μπορεί να το αποφύγει.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Larry και s-t-x-m-a
Απάντηση: Λογισμικό ΟΠΑΠ - τρελός κανονισμός

Τι άθλιο site είναι αυτό του προγράμματος Norma ; Ούτε έχει κάποιο screeenshot να δει κάποιος εαν τον ενδιαφέρει το πρόγραμμα , ούτε τίποτα.Καλά , γουρούνι στο σακί θέλουν να πουλάνε;
 
Απάντηση: Λογισμικό ΟΠΑΠ - τρελός κανονισμός

Τι άθλιο site είναι αυτό του προγράμματος Norma ; Ούτε έχει κάποιο screeenshot να δει κάποιος εαν τον ενδιαφέρει το πρόγραμμα , ούτε τίποτα.Καλά , γουρούνι στο σακί θέλουν να πουλάνε;

Του 1998 είναι το site norma.
Το έχει παραμελήσει κάπως. Δεν είναι και πολύ δημοφιλή αυτά τα προγράμματα, διότι σας έχω εξηγήσει τη διαφορά με το ΠΡΟΠΟ.
Πάντως όποιος το θεωρεί χρήσιμο μπορεί να δει ένα demo εδώ http://www.cosmicway.net/engine.html
Το θέμα είναι ότι ο ΟΠΑΠ κάνει βαζιβουζουκισμούς στο δικό του λογισμικό του τερματικού.
 
  • Like
Αντιδράσεις: s-t-x-m-a
Απάντηση: Λογισμικό ΟΠΑΠ - τρελός κανονισμός

Καλημέρα και συγνώμη αν ξεθάβω το θέμα.

Επειδή είμαι σε φάση που αναπτύσσω ένα κατασκευαστικό για το Πάμε Στοίχημα, μπορείς να μου πεις cosmicsports αν συνεχίζει να ισχύει αυτό που λες με τα Σ-Σ-Σ-Α-Β;
Γιατί μόλις χτες τελειώσα το θέμα Μάζεμα Στηλών και το έφτιαξα με αυτό τον τρόπο.Βέβαια μπορείς να εκτυπώσεις και με απλή εκτύπωση αλλά θες πακέτα δελτία...

Και επίσης να πω ότι ο ΟΠΑΠ πολύ εύκολα θα μπορούσε να αναπτύξει αυτός ένα απλό λογισμικό δωρεάν, να κάνεις το σύστημά σου, να το αποθηκεύεις σε ένα στικάκι και να το πας στον πράκτορα να στο βγάλει. Αλλά μάλλον δεν ενδιαφέρεται.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Απάντηση: Λογισμικό ΟΠΑΠ - τρελός κανονισμός

Που είσαι εσύ βρε ψυχή; :up:

Χαθήκαμε, δυστυχώς. Όλα καλά zorian;

Από τη στιγμή που έφυγε η bf, ήταν θέμα χρόνου να κόψω και το στοίχημα και την ενημέρωση από σελίδες και φόρουμ. Επιπλέον με κούρασαν οι εταιρίες με στείλε φωτο, τώρα limit, τώρα έτσι, τώρα αλλιώς...Τώρα λέω να παίξω Οπαπ, που έχει λιγότερες απαγορεύσεις, με αντίτιμο τις μικρότερες αποδόσεις. Και έχω σχεδόν έτοιμο το δικό μου κατασκευαστικό.

Και να απαντήσω στο θέμα ότι ο Οπαπ δέχεται στοιχήματα τέτοια πλέον, το δοκίμασα σήμερα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: s-t-x-m-a
Απάντηση: Λογισμικό ΟΠΑΠ - τρελός κανονισμός

Καλημέρα και συγνώμη αν ξεθάβω το θέμα.

Επειδή είμαι σε φάση που αναπτύσσω ένα κατασκευαστικό για το Πάμε Στοίχημα, μπορείς να μου πεις cosmicsports αν συνεχίζει να ισχύει αυτό που λες με τα Σ-Σ-Σ-Α-Β;
Γιατί μόλις χτες τελειώσα το θέμα Μάζεμα Στηλών και το έφτιαξα με αυτό τον τρόπο.Βέβαια μπορείς να εκτυπώσεις και με απλή εκτύπωση αλλά θες πακέτα δελτία...

Και επίσης να πω ότι ο ΟΠΑΠ πολύ εύκολα θα μπορούσε να αναπτύξει αυτός ένα απλό λογισμικό δωρεάν, να κάνεις το σύστημά σου, να το αποθηκεύεις σε ένα στικάκι και να το πας στον πράκτορα να στο βγάλει. Αλλά μάλλον δεν ενδιαφέρεται.

Φτιάξε με το χέρι και δοκίμασε σε ένα πρακτορείο να δεις τι κάνουν τα Σ-Σ-Α.
Με το στικάκι τι εννοείς ; Η "λειτουργία Coronis" που δεν χρειαζόταν να τυπώσεις δεν υπάρχει πιά.
Σε νεώτερα προγράμματα λογισμικού ΟΠΑΠ δεν ξέρω το θα λέει, αλλά νομίζω τώρα υπάρχει και ένας χαζός
κανονισμός για κάθε παιχνίδι να φαίνεται στο χαρτί της αποδείξεως ο κωδικός του παιχνιδιού.
Πάντως πράκτορες που τυπώνουν δελτία σε computer του μαγαζιού υπάρχουν μερικοί.
 
Φτιάξε με το χέρι και δοκίμασε σε ένα πρακτορείο να δεις τι κάνουν τα Σ-Σ-Α.
Με το στικάκι τι εννοείς ; Η "λειτουργία Coronis" που δεν χρειαζόταν να τυπώσεις δεν υπάρχει πιά.
Σε νεώτερα προγράμματα λογισμικού ΟΠΑΠ δεν ξέρω το θα λέει, αλλά νομίζω τώρα υπάρχει και ένας χαζός
κανονισμός για κάθε παιχνίδι να φαίνεται στο χαρτί της αποδείξεως ο κωδικός του παιχνιδιού.
Πάντως πράκτορες που τυπώνουν δελτία σε computer του μαγαζιού υπάρχουν μερικοί.
Δεν ξέρω τι εννοείς, αλλά πήγα δελτία με Σ-Σ-Α-Β με 1 και τα πέρασε κανονικά.
 
Δεν ανοίγω νέο θέμα, αλλά ποστάρω εδώ για τα εμπόδια που βάζει ο οπππππαπ:

Δελτία με 8 στάνταρ και 2 ματς ακόμη με κωδικό συστήματος 1, δηλαδή 9άδες, δεν το δέχτηκε. Σφάλμα μηχανής όπως μου είπαν "υπέρβαση μεγίστου αριθμού στάνταρ".
Ξέρει κανείς κάτι;
 
Όταν παίζουμε ένα μεγάλο σύστημα στο δελτίο του πάμε στοίχημα, τα προγράμματα computer που φτιάχνουν τα συστήματα μπορούν να κάνουν τη λεγόμενη σύμπτυξη για να λιγοστεύουν τα δελτία.
Είναι τα CosmiC, Γεροντόπουλος, Artemis κλπ.
Έτσι αν έχεις 100 δελτία σου τα κάνει 25-30.

Στην αρχική του μορφή το σύστημα μπορεί να είναι 100 στήλες πεντάδες, άρα 100 ροζ δελτία.
Στη σύμπτυξη μαζεύονται τα όμοια και δημιουργούνται μορφές όπως Σ-Σ-Σ-Σ-Α-Β με το σύστημα 1, Σ-Σ-Σ-Σ-Α-Β-Γ με το σύστημα 1 και ενίοτε Σ-Σ-Σ-Σ-Α-Β-Γ με το σύστημα 2 και τα λοιπά.
Τα Σ είναι δηλαδή "στάνταρ δελτίου" και τα Α-Β-Γ ... είναι "μεταβλητά".

Η οικονομία δελτίων ως επί το πλείστον επιτυγχάνεται με τις μορφές Σ-Σ-Σ-Σ-Α-Β-Γ ... σύστημα 1, ενώ με τα 2-3-4 ... είναι σπάνιο να βγουν δελτία, στα συνηθισμένα συστήματα που παίζει ο κόσμος.

Εκτός από αυτά υπήρχε και η λεγόμενη "αυτόματη λειτουργία Coronis". Έγραφες το σύστημα σου σε στικάκι σε μία format XML και με ένα καλώδιο 232 μεταφερόταν στη μηχανή Coronis (της Intalot). Δεν υπήρχαν εκτυπώσεις και δεν σε ένοιαζε αν βγαίνει 5-10 δελτία ή 800 ή 900. Αυτή τη λειτουργία την αφαίρεσαν το 2015 από την Coronis και τώρα που αντικαταστάθηκε αυτή η μηχανή με άλλην δεν υπάρχει καν.

Με τα δελτία τι έκαναν λοιπόν ;
Απαγόρεψαν τη σύμπτυξη όταν βγαίνει με το σύστημα "1" !
Δηλαδή αν σου βγει το δελτίο Σ-Σ-Σ-Σ-Α-Β-Γ με το σύστημα 1 που είναι κανονικά 3 στήλες, το μηχάνημα δεν το παίζει και λέει "άκυρον".

Νομίζαμε στην αρχή ότι άλλη ήταν η αιτία αλλά πήραμε τηλέφωνο στον ΟΠΑΠ και μας επιβεβαίωσε ότι είναι το σύστημα 1 που φταίει - δεν επιτρέπεται.
Αν το κάνεις "σύστημα 2" με το τέταρτο Σ να σβήσει, αλλάζει φυσικά. Γίνεται 6 στήλες στο παράδειγμα.
Πάλι αν το κάνεις "σύστημα 2" χωρίς να σβήσεις τις ενδείξεις Σ, γίνεται εξάδες - αλλάζει.

Ρωτήσαμε τον ΟΠΑΠ γιατί και αν υπάρχει λόγος ασφαλείας στοιχήματος που το κάνουν αυτό και δε λέει.
Αυτός είναι ο κανονισμός αλλά δεν ξέρουμε γιατί λένε.

Δεν αρέσει καθόλου στους πράκτορες αυτή η ιστορία.
Εμφανίστηκε με το νέο λογισμικό τερματικού πριν 10-15 μέρες.

Αυτοί που παίζουν μ' αυτόν τον τρόπο συνήθως πάνε για πεντάδες και άνω με πολύστηλα παρολί και έχουν σαν στόχο μεγάλες αποδόσεις.
Να τους πήραν κάποιοι κανένα πακέτο και να θέλουν να εκδικηθούν ;
Πολύ περίεργη ιστορία - διότι όπως αντιλαμβάνεσθε κανένας δεν θέλει να τυπώνει εκατοντάδες δελτία αν μπορεί να το αποφύγει.
Παιδιά υπάρχει τρόπος να εκτυπώνουμε κ από Excel...
Απλά τα πράγματα...
Οποίος θέλει μπορώ να βοηθήσω..
 

Προγνωστικά

  • 19:45
    COSMOTE SPORT 8 HD
    • Φιορεντίνα - Βικτόρια Πλζεν
  • 19:45
    COSMOTE SPORT 9 HD
    • Λιλ - Άστον Βίλα
  • 20:00
    COSMOTE SPORT 2 HD
    • European Football Show Greek Edition 2023-24
  • 22:00
    COSMOTE SPORT 3 HD
    • ΠΑΟΚ - Κλαμπ Μπριζ
  • 22:00
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός
  • 22:00
    COSMOTE SPORT 5 HD
    • Ρόμα - Μίλαν
  • 22:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • Γουέστ Χαμ - Λεβερκούζεν
  • 22:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • Αταλάντα - Λίβερπουλ
  • 22:00
    COSMOTE SPORT 8 HD
    • Μαρσέιγ - Μπενφίκα
  • Αύριο 19-04-2024
  • 00:05
    COSMOTE SPORT 2 HD
    • European Football Show 2023 -24
  • 20:15
    ΕΡΤ3
    • Ολυμπιακός - Προμηθέας
  • Αύριο 19-04-2024
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 04:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 12:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2024
  • 14:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2024
  • 17:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2024
  • 19:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2024
  • 19:30
    Novasports 6HD
    • WTA 500 Porsche Tennis Grand Prix
Γενική Κουβεντούλα
Βοήθεια Χρήστες
  • Κανένας δεν κουβεντιάζει αυτή τη στιγμή.
  • Ertzan Ertzan:
    α γι'αυτό διεκόπη λέω και εγώ τι έγινε εδώ
  • PANATHA PANATHA:
    Για αυτο ειμαι εγω εδω...να ενημερωνω για τα παντα :bravo: :ROFLMAO: :p
  • B Forum Bot:
    Ο χρήστης BraShaVa8888 ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "|_ Λάϊβ _|" στο Προγνωστικά Ποδοσφαίρου.
  • Infobetakias Forum Bot:
  • Ertzan Ertzan:
    σύμφωνα λέει με τα Ελληνικά μέσα όπως διάβασα η Πανάθασπορ αποφάσισε να αγοράσει τον Γιάννη Γκούμα της Τουρκίας. Πολύ καλή κίνηση μπράβο :smk1:
  • Ertzan Ertzan:
    Σύμφωνα με τον προπονητή Ισμαήλ Καρτάλ πλην του Οστερβόλντε όπου εγχειρίστηκε και του Πέρεζ δεν υπάρχει κάποια απουσία. Άρα αυτό που περιμένω και περιμένουν το 99% όσων βλέπουν την Fener περιμένουμε την παρακάτω ενδεκάδα

    Λιβακόβιτς

    Οσάγι Σαμουέλ-Τζίκου-Μπεκάο-Καντίογλου

    Ισμαηλ Γιουκσέκ-Φρέντ
    Σιμάνσκι
    Καχβετζί-Τάντιτς
    Τζέκο
    αυτή είναι η εργοστασιακή ρύθμιση της Fener εδώ δεν χρειάζεσαι καν προπονητή όλα λειτουργούν στον αυτόματο
  • PANATHA PANATHA:
    Που το διαβασες αυτο?
  • Ertzan Ertzan:
    σύμφωνα με την beisports τουρκίας είναι δημοσίευμα του sportime λέει
  • Ertzan Ertzan:
    κατηγορήθηκε ο ερωτιάρης για ντόπα? μάλλον το παράκανε με τα βιάγκρα :smk1:
  • PANATHA PANATHA:
    To Sportime εχει πιασει πατο....μην το πιστευεις ποτε...
  • PANATHA PANATHA:
    Εσυ φυσικα γελας αλλα η ιστορια με τον Ιωαννιδη εδειξε μια ακομα φορα ποσο πατο εχουν πιασει τα social....ο καθε ηλιθιος γραφει οτι σαχλαμαρα του ερθει χωρις φυσικα συνεπειες....και παλι καλα που μεσα σε λιγες ωρες αποδειχτηκε η υποθεση μουφα....και δεν τραβηξε
    2-3 μερες....
  • Ertzan Ertzan:
    μα για γέλια είναι η κατάσταση, Στην σήμερον ημέρα δεν απορώ για τίποτα πραγματικά
  • Ertzan Forum Bot:
    Ο χρήστης Ertzan ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Κύπελλο IFC#15 ΤΕΛΙΚΟΣ (20-21/4/2024)" στο Διαγωνισμός I.F.C..
  • Ertzan Ertzan:
    Στα δικά μου μάτια με την ενδεκάδα που έχει κατεβάσει η Fener και είναι αυτή που έγραψα παραπάνω η Fener κανονικά κερδίζει 2-0 τουλάχιστον όμως επειδή η μπάλα είναι πόρνη που έλεγε και ο Όσιμ όλα όσα βλέπουμε μπορούν να πάνε στράφη (δείτε τα χθεσινά)
  • Ertzan Ertzan:
    Ο Ατζούν έδειξε για άλλη μια φορά πόσο μεγάλος οπαδός της Fenerbahce είναι και τον αγώνα θα τον δείξει το ελεύθερο TV8 :smk1:
  • Ertzan Ertzan:
    με την είσοδο του Ζάιτς η Fener παίζει με 10 παίκτες αυτήν την στιγμή
  • PANATHA PANATHA:
    Εγω λεω θα πανε στα πεναλτι
  • Ertzan Ertzan:
    μακάρι
  • Ertzan Ertzan:
    ο Τζίκου κρατάει την άμυνα
  • Ertzan Ertzan:
    αυτην την στιγμή η Fener παίζει με 10 παίκτες
  • Ertzan Ertzan:
    μπαίνει ο Κρούνιτς μάλιστα
  • Ertzan Ertzan:
    αν ο Ολυμπιακός μπορέσει και σκοράρει μαγκιά του πραγματικά, αν χάσει είναι άξιος της μοίρας του
  • Ertzan Ertzan:
    Τώρα ο προπονητής της Fener τα "γάμησε" αλλά σου λέει δεν έρχεται ο Ολυμπιακός οπότε μπορώ να τους βάλω
  • Ertzan Ertzan:
    όπως έγραφα και σε έναν φίλο πέραν Μπατσουάγι δεν θα άλλαξα κανέναν και ας χρειαστεί να τους κοπούν τα πόδια, ίσως αντί Μπεκάο αν τραυματίστηκε να έβαζα Μπονούτσι για τα πέναλτι
  • Ertzan Ertzan:
    Krunic, Zaijc, Under, Caglar ότι άχρηστο υπάρχει έβαλε ο ανίκανος
    Ertzan Ertzan: Krunic, Zaijc, Under, Caglar ότι άχρηστο υπάρχει έβαλε ο ανίκανος